Sinaïdrama geen hinderpaal voor vr edesges prek Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken Ccicloc SotiAont noemen zich voortaan kortweg de bank voor iedereen Society Shop maakt de man Hoe heet een vrouw uit Barbados? Bestuur >P Ameland Mysterie irond dode Premier Golda Meir in VS: Kisten met raketten aangespoeld Bejaarde in weiland dood gevroren INSDAG 27 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 loe zou u een inwoner van Barbados noemen? Dat is een probleem. Want het kén zijn dat u dat woord eens een keer nodig hebt. Met in woners van China, België of Turkije hebben we geen moeite, maar Barbados..Er is van alles te verzinnen. )m u uit de problemen te hel pen: het is een Barbadiaan. Dat zegt tenminste het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. Daar heeft men een lijst aangelegd van de na men van alle nationaliteiten. En dat is wel nodfg ook, want het is allemaal niet zo eenvoudig. ien inwoner van Niger is geen Nigeriaan, maar een Nige- raan; Nigerianen wonen in Nigeria. Een inwoner van An dorra, Bahrei, Irak? Die heet Andorrees, Bahreini, Irakees. In Boven Volta wo nen Bovenvoltanen, in Daho mey wonen de Dahomeyers en in Guatemala de Guate- malteken. Wie in San-Marino Swazi land of Ivoorkust woont is respectievelijk een Sanmari- nees, een Swazi of een Ivoorkuster. Nog meer? In Nicaragua huizen de Nicara- guenen, in Singapore de Sin- gaporezen. in Saoedi-Arabië de Saoedi, in Honduras de Hondurenen, in Costa-Rica de Costaricenen. Toch is het ministerie niet alwetend. Met de Sowjet-Unie werd het al moeilijk: geen Sovjetunio nist, Sowjetter of Sovjetski. Men kwam niet verder dan Sovjet-onderdaan. En bij een paar landen liet de vinding rijkheid van de ambtenaren het zelfs helemaal afweten: Fiji, Tsjaad, Trinidad en To bago. Dus als u eens wat leuks mocht verzinnen, op het ministerie zijn ze er vast wel blij mee. Ook het verzin nen van de benamingen van de vrouwelijke inwoners van al deze landen is een aardig tijdvedrijf voar de winter avonden. Maar serieus, u zult maar uit Tsjaad komen. Dan kunt u niet zeggen: ik ben een Tsja- der, Tsjadiaan, Tsjadenees. U bent gewoon iemand. Het enige wat u kunt zeggen is, dat u „uit Tsjaad" komt maar daar houdt 't wel mee m crisis IELAND (ANP) - Op Ame- s sinds gisteravond na de ■aadsvergadering rond het al of liet verlenen van medewerking sn boorvergunning voor de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) ee nbestuurs- ompasse ontstaan. De stemmen de raadsleden staakten de tweede maal met drie egen drie, over het ter visie eggen van een .bestemmings- ilan natuurgebieden, waarin de NAM beperkte mogelijkheden tot gaswinning worden geboden. lag deze keer een brief van et ministerie van Economi- ïche Zaken ter tafel, waarin de aadsleden wordt aangeraden [unstig te beschikken over de ixploratieaanvraag voor de JAM, omdat anders eventueel Ie minister zal beschikken over ie aanvraag. Volgens het sta tenlid J. Hooiring (Progressief ikkoord) heeft het ministerie ichter niets in te brengen in de irocedure en kan de provincie hans b. en w. opdragen een be- temmingsplan ter inzage te eggen en wel een plan dat is aangepast aan het streekplan /oor de waddeneilanden. Hierin de gaswinningsmogelijkheid liet mogen voorkomen, omdat de provinciale commissie nega tief geoordeeld heeft over de NAM-plannen. Volgens, deze provinciale commissie dienen jnilieu-aspecten zwaarder te we ien dan economische aspecten, t college van Ameland, dat op iet ogenblik geen burgemeester leeft, zal zich beraden over de te nemen stappen. I AMSTERDAM (ANP) J Een hele dag speuren I heeft de Amsterdamse re- Icherche geen stap verder gebracht in het onderzoek naar de :dentiteit van de t gistermorgen vroeg bij I het IJ doodgeschoten Noord-Afrikaan. je man had gisterochtend Iom half vijf samen met twee anderen sieraden ge- I roofd uit een etalage van leen juwelier. Achterna I gezeten door agenten vluchtte hij over enkele 'in het IJ gemeerde schui- I I ten en negeerde de waar- I! schuwing „sta of ik schiet" van één der agen- I ten. De man werd dode- I (lijk getroffen door een I I schot van de agent, die j struikelde. jijn twee mededaders, een _l (Tunesiër en een Algerijn, I werden wel gegrepen, be- vestigden slechts dat hij I i eveneens uit Noord-Afrika IJ afkomstig moet zijn. Ajax-spits Johnny Rep zou morgen in Jisp in het huwelijk treden met Trudy Potgiesser. De plechtigheid is echter uitgesteld omdat Trudy ziek werd en in haar woonplaats Purmerend in het ziekenhuis ligt. WASHINGTON (Reuter-AP-UPI) Premier Golda Meir van Israël die gisteren voor besprekingen in Washington aangekomen is, gelooft niet dat de tregdie met het Libi sche vliegtuig in de Sinaïwoestijn een vredesgesprek in de weg behoeft te staan. Zij beaamde dat er duidelijk sprake was geweest van een tragedie: „Als we geweten hadden dat er passagiers in het vliegtuig waren, was het zover niet gekomen Golda Meir bevindt zich in de VS in verband met het nieuwe Amerikaanse vredesinitiatief voor het Midden-Oosten. Moge lijk zal zij van de gelegenheid gebruik maken om van de VS meer wapens en vliegtuigen los te krijgen. Intussen wordt het mogelijk geacht dat Egypte en Libië de zaak van het neerge schoten vliegtuig voor de Veilig heidsraad zullen brengen. Dat meldt het semi-officiele Egypti sche dagblad AI Achram. Tussen Libië en Egypte schijnen de verhouding sedert het vlieg tuigincident zeer verkoeld te zijn. De Libische machthebber, Gaddafi is, naar verluidt, oos dat Egypte het Libische passa gierstoestel boven de Sinai niet te hulp is geschoten. Hij zou zelfs overwegen zich terug te trekken uit de federatie Syrië, Egypte en Libeë. 1 Libië zijn de 4? Libische slachtoffers van de ramp giste ren ter aarde besteld. Dat ging gepaard met dringend wraakge roep en wilde tonelen. Op een gegeven moment sprong een jongeman op Gaddafi af, moge lijk een familielid van een van de slachtoffers, gaddafi werd ij lings weggewerkt en politie met wapenstokken verspreidde ten slotte de opgewonden menigte van 15000 man. De drie Franse slachtoffers: de gezagvoerder, de boordwerktuigkundige en een stewardess zijn vandaag aan Frankrijk overgedragen. Air France heeft een brevet van de omgekomen gezegvoerder Bourges overlegd, waaruit blijkt dat hij wel degelijk bevoegd was om een Boeing 727 te bestu ren. Het dateert van 11 novem- ber 1971. Waarschijnlijk zijn er De Israëlische premier twee brevetten in omloop, waar van er een, het oude en dus og onvolledige, in Israëlische han den terecht is gekomen. In Duitsland doen geruchten de ronde dat in de deelstaat Beie ren acht leden van de Zwarte Septemberbeweging zijn aange komen. Sedert het Sinai-incident Golda Meir tijdens de perscon ferentie bij haar aankomst in Washington. zijn in Beieren de veiligheids maatregelen ten aanzien van Is raëlische kantoren en andere gebouwen verscherpt. SAINT BRIEUC (RTR) In het afgelopen weekeinde zijn op de Bretonse kust ongeveer 20 kis ten met raketten en explosieven aangespoeld, zo heeft de politie in Saint Brieuc bekendgemaakt. In de kisten bevonden zich raket ten van 84 mm die nog in uit stekende toestand verkeerden. De kisten wogen elk ongeveer 40 ikg. Zij droegen Nederlandse, Franse en Engelse opschriften, maar er stonden geen adressen op. De onlangs in Engeland, aange spoelde munitie blijkt voor Is raël bestemd te zijn geweest. De lading was bij een storm overboord geslagen. HELMOND In een weiland bij Helmond is gisteren het stoffe lijk overschot gevonden van de 76-jarige H. van Grootel uit Hel mond. De man had de avond te voren in overspannen toestand, en alleen gekleed in zijn onder goed, zijn woning verlaten. Hij is in het weiland doodgevroren. Gedrang in het centrum VOOR DE NIEUWE politieke partij waarop prof. Wessel en enkele andere uitgetreden leden van D'66 aansturen vindt het oprichtings. congres pas over anderhalve maand plaats. Maar de naam van de boorling staat al vast: vrije democraten. Over hun plaats in Neder- land's politiek bestel zijn de initiatiefnemers het ook eens: ergens in het centrum. En wat de ideologie betreft: links-liberaal. Deze keuze zal niemand verrassen; maar het is niettemin nuttig twee opmerkingen te maken: in de eerste plaats dat de vrije democraten zich stellen op een punt waar destijds Gruljters en Van Mierlo ook begonnen zijn en ten tweede, dat de liberalen die zich naast prof. Wessel geschaard hebben, de overtuiging hebben dat de V.V.D. zoals die onder Wiegel's leiding koerst een duidelijk rechtse affaire is. Het schone voornemen van mevrouw Van Someren-Downer, om van de V.V.D. een vooruitstrevende, in het centrum staande volksbewe ging te maken is dus naar hun mening een sprookje gebleven. DE VRIJE DEMOCRATEN wijzen polarisatie nadrukkelijk af. En dat onderstreept nog eens, hoe het polarisatiestreven waarover sommige Nederlandse politici zo enthousiast zijn, gepaard gaat aan een even opvallende gedrang om in Nederland een politiek centrum intact te houden. De rol welkA de christen-democratische partijen tientallen jaren ge speeld hebben, is van vele kanten gekritiseerd. Nu hlijkt dat de kri tiek in hoofdzaak uitging tegen de hechte relatie geloofsovertuiging- politieke keuze; in de weigering om te kiezen tussen socialisme ne conservatisme vinden die christen-democratische partijen vele me destanders. Zo iets lijkt koren-op-de-molen van de Christen-democraten die ook blij zouden zijn met het oprichten van een nieuwe volkspartij zon der het etiket „christelijk". Want zo'n partij zou grote kans hebben in sterkte de huidige linkse concentratie te overvleugelen of even aren. Dus moeten K.V.P. en C.H.U. zich maar distanciëren van katholieken en protestanten die bij de beginselkeuze van hun partij willen vast houden aan een duidelijke relatie met christendom en Evangelie? VOORZICHTIG MET een dergelijke snelle conclusie. Want een centrumpartij zal alleen dan echt krachtig kunnen op treden, wanneer haar leden het over meer dingen eens zijn dan „anders als de V.V.D. en de P.v.d.A.". In vele landen is het politie ke centrum ten onder gegaan, omdat het in feite te opportunistisch was en zich te veel gedroeg als een club waarvan het hoogste doel was: de jacht op parlementszetels. Aan onze trouwe kiezers'''' IN „POLITIEK NIEUWS" van de K.V.P. schrijft de fractieleider deze maand een stuk op de vóórpagina over de kabinetsformatie. Met wat Andriessen schrijft, kunnen de lezers het eens zijn. Tot de laatste alinea. Want we kunnen ons voorstellen, hoe sommigen een vraagteken zét ten, wanneer de K.V.P.-primarius schrijft: „Den Uyl kan alleen re geren als wij hem steunen. Hij mag regeren van ons; hij voert de grootste combinatie aan, maar wij eisen voor onze partijen een ge lijkwaardige behandeling op. Dat zijn wij aan onze trouwe kiezers verplicht. Of Andriessen „aan onze trouwe kiezers" een gelijkwaardige behan deling verplicht is? Daar weet hij even weinig van als Den Uyl, wanneer die beweert aan de socialistische kiezers verplicht te zijn niet met de K.V.P. te onderhandelen. Andriessen en Den Uyl weten hoogstens wat hun fracties of partijraad graag zouden zien; zodra ze zich op de kiezers beroepen, wordt het speculeren. De gelijkwaardigheid van behandeling zou de K-V.P.-kiezers wel eens minder kunnen interesseren, dan de concrete politiek die hun partij met of zonder Den Uyl, zo nodig tegen hem in, wil gaan voeren. Van die kiezers mag Den Uyl het desnoods met een links minder heidskabinet proberen. Mits de K.V.P. maar de handen vrij heeft om tegen te stemmen, steeds wanneer dit volgens haar principieel of politiek program nodig is. AMSTERDAM Op de jaarlijkse show van Society Shop, gisteren gehouden in het Amsterdamse Hiltonhotel, werd duidelijk hoe goed onze man (zoon, kind) de eerstkomende seizoenen In het Dat pak bestaat uit een jasje als pak zal zitten. Hoogst gevoelig blazer (dikwijls zonder aanwijs- voor modevleugen, leidt Gerard baar verschil) met zeer brede Dijkstra van Society Shop onze man weg van de slobberige an ti-mode en drijft hem naar het welgesneden costuum. revers, hoge kraag, liefst twee rijen knopen, vierkante schou ders die soms in een bol boogje naar de schouderkop lopen en zo slank gesendhen dat de borst zak kan ontbreken en het bin nenwerk tot een minimum is te ruggebracht. Hieronder kan de Drie overhemdpakken uitgevoerd in lichte wollen stoffen. Het middelste battle-dress model heeft een gerimpelde taille evenals het model rechts. man van gewicht, maar ook de jonge snuiter eventueel een vest dragen. De pantalon is ruim om het dijbeen, wijd op de voet en voorzien van een brede omslag. Natuurlijke stoffen worden beju beld, dus voor dit pak wol oor- op en wel als tweed, flanel, jer sey, matting in traitidonele maar aangenae mkleuren, grijs, ruin en beige in alle toon aar den, marine en zwart. Het is nu dan ook de functie van set hemd op te vallen in felle kleur en tekening, en zo om strikt te zijn met een dubbeldik geknoopte das of butterfly zo groot als een atlasvlinder. Het shirt komt pas goed tot zijn recht tijdens de vele uren waar in de man zijn slanke jasje uit trekt. Gloednieuw (en daarom nog alleen in unietinten, de des sins zijn nog in de maak) is het rekbare hemd uit een katoen- synthetisch mengsel voor de zo broodnodige bewegingsvrijheid. Natuurlijk staat Society Shop niet stil bij het gemoderniseerd tra ditioneel herencostuum. Kijk naar het alternatieve pak uit klassieke stof, model jagersjas je met heel kleine revers, schouder en rugpassen, twee tot zes zakken, rugceintuur. Jassen zijn soms lang, de meeste korte, en een enkele maal uit de stof van de pantalon die er onder loopt De vrijetijds mode laat prachtige nappa leen pakken zien en shirtpakken uit soepele cos- tuumstof, waarbij het Jasje een gewoon hemdmodel heeft. Voorts battledresspakken in wollen ruitstof en ook in pue katoen, maar katoenen broeken zitten nooit mooi. „Het alternatieve pak" van de Society Shop. Typerend voor deze modellen zijn de hemdkragen en de gemakkelijke opgestikte zakken. dat het jasje afwijkt van de pantalon, set is bijvoorbeeld van gekleude en bedrukte zij de. De shirts onder smokings zijn nooit meer wit, de dasjes zelden zwart. dan wel in jeans en bonte ka- toencombinatics, vooral als battledress. Voorts hier natuur lijk e meest originele truien en broeken va het westelijk hal frond. labo ben

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9