.Genees middel en wegspoelen? Onverantwoord' Nederlands onderonsje in Straatsburg Jongeren religieus maar wars van instituut Korte metten Christenen en joden samen in nieuw blad Belasting aanslagen openbaar VATICAAN GEEFT CIJFERS VRIJ OVER PROCESSEN HUWELIJKEN KERK EN WERELD DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 I ijdj Drs. van Haarlem: ten strijde tegen het wegspoelen van geneesmiddelen. Van een onzer verslaggevers DOETINCHEM Genees middelen wat doet u er mee? Als het aan apothe ker drs. C.B.J. van Haar lem uit Doetinchem lag werd alles weer terugge bracht naar de apotheker, maar het moet zeker niet door het toilet gespoeld worden. "Ik vind dat on juist en onverantwoord", zegt de heer Van Haar lem „en des te vreemder is het advies van de Neder landse maatschappij ter Bevordering der Pharma- cie, die in een folder zegt over oude geneesmiddelen: overschotjes? wegspoe len". °°Ifc De K.N.M.P. Schrijft: "Het Ia verstandig alle medicamenten n8* die uw art u een keer voorge- Zljp schreven heeft en die niet meer 1 Jj" nodig zijn direkt weg te spoelen in het toilet. Niet zo maar in 'st( een of andere vuilnisbak gooien, ani want kinderen graven overal. ®ej' Bewaren voor later heeft meest al8' al 8een zin"- Dit advies heeft apotheker Van Haarlem, ge- v" meenteraadslid en statenlid voor de KVP en in die hoedanigheid strijder tegen de milieuveront reiniging tot actie genoopt. MfHij heeft In een open brief gea- geerd tegen de folder van de lier, KiN-M.P. Hij vindt het een vol- j, komen fout en onverantwoord j dj, advies: "men weet niet eens om jjj: wat voor hoeveelheden het gaat dj en wat voor spullen het zijn. I Wat zijn de gevolgen voor het milieu en kunnen rioolzuive- idajf ringsinstallaties deze stoffen uit j di het water halen? vraagt hij zich af. Bij organische stoffen kan het wel, maar anorganische stoffen zijn heel moeilijk te ver wijderen. Er zitten bij die oude medicijnen natuurlijk ook barbi turaten, kalmerende middelen of stimulerende middelen, en dat komt allemaal in het water. Wat gebeurt er wanneer deze stoffen bij de zuiveringsinstalla ties komen hoe reageert een bacteriefilter op deze stoffen? Vragen te over. De K.N.M.P. heeft op deze vragen van dhr. Van Haarlem inmiddels te ken nen gegeven, dat een groot deel van de geneesmiddelen toch in het water terecht komt via de urine, maar zonder dat de heer Van Haarlem dit wil ontkennen .helaas is dit grotendeels waar", zegt hij - moet toch ge zegd worden, dat het juist gaat om die extra hoeveelheden die door dit advies van de K.N.M.P. in het water terecht komen. Het cumulatief effect. Dat vind ik zo beangstigend". zegt Van Haarlem. „Het gaat om een extra hoeveelheid die niet ingenomen wordt". ,Ook uit psychologisch en op voedkundig oogpunt bekeken vind ik dc wijze waarop de mensen milieubewust, worden gemaakt niet juist. Men krijgt zo het idee van deskundigen ad viseren, gooi alles maar door het toilet dan is het weg en kan het geen kwaad meer. Ik vind dat erg gevaarlijk, „aldus Van Haarlem. "Mijn voorstel aan de vereniging is dan ook, trek de folder waarin dit advies staat in en kom met een nieuwe folder waarin bijvoorbeeld wordt aan bevolen de oude geneesmiddelen terug te brengen naar de apo theker, die ze dan naar de groot handel kan terugsturen. Die kan op zijn beurt dan de spullen weer vernietigen. Wij doen dat al enkele jaren en van de kant van de groothandel is mij verze kerd, dat de spullen die weer teruggenomen worden inder daad vernietigd zijn". De diepere achtergrond van de ongerustheid en het protest dat de heer Van Haarlem laat horen tegen het advies van de K.N.M.P. (ik heb de filder ook niet verspreid of aangeboden in mijn apotheek) is-te vinden in het ontbreken van allerlei fun- dementele gegevens. Onlangs is minister Stuyt (Volksgezond heid) nog gevraagd wat er met chemisch afval gebeurde en met overtollige geneesmiddelen. "Hij heeft toen geantwoord dat het maar om kleine hoeveelhe den gaat, maar wat zijn kleine hoeveelheden? Ik heb soms do zen yol spullen die vernietigd moeten worden". Toch heeft de reactie van de heer Van Haarlem al enig succes op geleverd. "Veel mensen hebben opgebeld en gevraagd wat ze nu met die oude geneesmiddelen moeten en zijn best bereid, ge loof ik, om ze weer in te leve ren bij de apotheek. Natuurlijk zullen er collega's zijn die zeg gen, nu krijgen we nog meei werk, maar als men een andere oplossing heeft dan houd ik me aanbevolen. Maar door het toi let spoelen vind ik uit den boze". Ook bij de Nederlandse vereni ging ter Bevordering van Pharmacie heeft het protest van de heer Van Haarlem succe: had. "Men zal de folder waar schijnlijk niet terugnemen, maar het argument over de slechte opvoeding ten aanzien van het milieu en zo, dat zagen ze wel zitten. Over deze hele kwestie wordt trouwens binnen kort nog kontakt opgenomen met minister Stuyt". "En dat is precies wat ik beoogd heb, zegt de heer Van Haarlem. De zaak moet maar eens op zijn kop gezet worden. Er moet maar eens een goed onderzoek worden gedaan om hoeveel af val het nu gaat en hoe we het best van de spullen kunnen af komen. Door het toilet spoelen is er niet bij". Jongetje door tante met auto doodgedrukt HAPS (ANP) De zesjarige Eg- bert de Hoog uit Stevensbeek (NB) is in Haps (NB) door een achteruitrijdende auto tegen een geparkeerde aanhangwagen doodgedrukt. Een tante, die de auto achteruit reed, had het jon getje, dat pal achter de wagen stond, niet opgemerkt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De strijd om het voorzitterschap van het Europese Parlement in Straatsburg is in alle he vigheid losgebrand. Het gaat tussen de Nederlandse christendemocraat dr. W. J. Schuyt (KVP) en de Nederlandse liberaal mr. C. Berkhouwer. Hoewel pas op 13 maart de beslissing moet vallen, worden nu al driftig de neuzen geteld. eBrkhouwer hoopt het met steun van socialisten en Gaullisten te halen, ter wijl Schuyt zeker gesteund zal worden door de Brit se Conservatieven. Berkhouwer werkt al sinds 1971 aan zijn kandidatuur. In dat jaar werd uit zijn initia tief door socialisten en libe ralen samen een soort rou leersysteem ontworpen, ten einde de sterke positie van de christendemocraten te doorbreken. De laatsten im mers vormden toen en ook nu nog de grootste fractie en leverden daarom steeds de voorzitter. Het plannetje van Berkhouwer kwam er op neer dat socialis ten en liberalen de weder zijdse kandidaten zouden steunen: hun positie werd nog sterker, toen de Gaullis ten ook gingen meedoen. Inderdaad slaagde in 1971 de gecombineerde aanval van socialisten en liberalen op de christendemocratische voor zitterszetel, die toen bezet kon worden door de Duitse socialist. Behrendt. Een op merkelijke bijkomstigheid daarbij was dat de zeven Nederlandse christendemo craten zich toen van stem ming onthielden en zodoende hun eigen kandidaat afvie len. In 1969 weken de Nederlandse christendemocraten ook al af van het christendemocrati sche stemmingspatroon. De Italiaanse christendemocraat Scelba was toen kandidaat gesteld, desondanks steunden de Nederlandse christende mocraten de kandidatuur van de socialist Burger (de huidige kabinetsformateur). Er waren toen vier stemmingsgronden nodig. Burger viel af en tenslotte ging het tussen Scelba en de Belgische liberaal Lefébvre. Scelba won uiteindelijk met een verschil van twee stem men. Berkhouwer schijnt de toenmalige houding van de Nederlandse christendemo craten een beetje vergeten te zijn. want hij beschuldigt ze van "monopolistisch gedoe" door weer de voorzitterszetel op te eisen. Berkhouwer weet zich op dit moment gesteund door libe ralen (25 zetels), socialisten (43 zetels) en Gaullisten (19 zetels), samen 87 zetels. Schuyt heeft zeker de steun van de chr. dem. (55 zetels) en Conservatieven (20 ze tels). samen 75 zetels. Van groot belang is derhalve wat het standpunt van de kleinere groepen Europese parlementariërs zal zijn; zij hebben samen 21 zetels. Voorts is het niet onmogelijk, dat de meeste Gaullisten niet bij de stemming aanwezig zullen zijn in verband met de verkiezingen in Frankrijk, die op 11 maart worden ge houden. De Gaullisten wordt een gevoelige verkiezingsne derlaag voorspeld. Als die voorspelling uitkomt, dan zullen zij wellicht weinig zin hebben naar Straatsburg te gaan. In dat laatste geval lij ken de papieren van dr. Schuyt het meest gunstig te liggen. Merkwaardig In dit hele ver- kiezingspel is uiteraard, dat de Nederlandse liberalen en socialisten, die binnenslands zo fel tegenover elkaar staan, elkaar in het kader van het Europese Parlement wel weten te vinden. Onder die socialisten bevindt zich mr. v. d. Stoel, de schaduw- minlster van Buitenlandse Zaken in het schaouwkablnet Den Uyl, die slechts echt mi nister van Buitenlandse Za ken kan worden als een aan tal christendemocraten de formatie Burger laten sla gen. Week lang arbeidsonrust in Engeland LONDEN (RTR) De Britse ha vens en vliegvelden moesten het vandaag stellen zonder douane beambten. Dezen behoren tot de bijna 400.000 overheidsdienaren die een dag zullen staken in een week waarin er naar verwacht wordt tal van demonstraties zul len worden gehouden tegen de regeringspolitiek van loonbeper- king. Bij de protestacties zullen 700.000 werknemers betrokken zijn. De KLM verminderde van daag het aantal vluchten op Londen. Vakbondsfunctionarissen stelden voor gedurende de staking van de douane „eerlijkheidsdozen" neer te zetten, waarin aanko mende passagiers briefjes zou den kunnen deponeren waarop staat aangegeven wat zij te de clareren hebben. In hun krachtmeting met de rege ring kunnen werkonderbrekin gen verwacht worden bij de spoorwegen, de Londense onder grondse, de gasvoorziening, de autofabrieken en de ziekenhui- DEN HAAG (ANP) - Het PPR- Tweede Kamerlid Van Gorkum wil dat de definitieve aanslagen van de inkomsten- en vermo gensbelasting op de belasting kantoren voor iedereen ter inza ge worden gelegd. Dot moet ook gebeuren met de elementen-no ta's die aan die aanslagen ten grondslag liggen, zo meent hij. Dat blijkt uit vragen die de ra- dikaal aan minster Nelissen van Financiën heeft gesteld. De heer Van Gorkum wil weten of de bewindsman bereid is een voorstel tot een wetswijziging in te dienen, waarin die mogelijk heid geopend wordt. Buitenlandse hulp in YS aan kanden WASHINGTON (RTR) De com missie voor de buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse senaat heeft zich gisteren bij stemming uitgesproken voor het blokkeren van ulle buitenlandse hulp inclusief de hulp aan Noord-Vietnam ter.zij de re- gerin- fondles vrijgeeft w.or binnenlandse programma's die al door het congres zijn goedge keurd. De commissie eiste ook dat de regering goedkeuring van het congres behoeft voor hulpverlening In welke vorm en omvang dan ook aan Noord- Vletnam. Zowel in Oostenrijk als in Zweden zijn resultaten bekend ge maakt van enquêtes, die onder de jeugd werden gehouden. Uit beide kan worden geconcludeerd, dat de jongeren weinig heil zien in de kerk als instituut, maar dat zij anderzijds zoeken naar nieuwe vormen van religiositeit. Bij een enquete in Wenen on der zeshonderd jongeren, die clubs of traditionele vereni gingen van kerkelijk jeugd werk bezochten, bleek, dat zij aarzelend stonden tegen over een al te nauwe binding met instituties. Als andere oorzaken voor de crisis in en het teruglopende ledental van kerkelijk jeugd werk werden genoemd de ge ringere bereidheid tot vor ming, kritiek op de huidige maatschappij en haar instel lingen en kritiek op verkeerd begrepen priesterlijk gezag. Volgens het onderzoek kan de jeugd weer worden bereikt door het oprichten van jeugdclubs, die geen enge binding vragen en zich oriën teren op de interessen en de vragen van de jongeren zelf. Van beslissend belang voor een positieve vorm van jeugdwerk zijn bovendien de voorzieningen in de accom modatie en in de personele sfeer, de opstelling van vol wassenen tegenover het jeugdwerk en de persoon van de priester. Ook bij een enquête in Zweden werd bij de jeugd weinig be langstelling voor kerkelijke, maar ook voor politieke za ken geconstateerd. Uit een studie over „de levenssitua tie en de rangorde van waar den". onder achttien- en ne gentienjarige scholieren, kwam naar voren, dat het verlangen naar vrede op de eerste plaats staat als grond slag voor een rustig en aan genaam gezinsleven. De genoemde enquete werd uitgevoerd door dr. Berndt Gustafsson, evangelisch pre dikant en hoofd van het in stituut voor sociologie en godsdienst in Stockholm. Het onderzoek berust op vragen aan 1170 leerlingen van vijf tien gymnasia en op dagboe ken van 155 scholieren. Bij de enquete werd de deelne mers gevraagd de rangorde aan te geven van achten twintig ethische en godsdien stige kwesties. Vierennegen tig procent plaatste de vrede bovenaan, gevolgd door de gelijkstelling van alle men sen (92 procent) en de af schaffing van de rassendis criminatie (92 procent). Vragen zoals die naar het be staan van God, de oorsprong van het leven en de geloof waardigheid van de bijbel werden achteraan gezet. Dat wil evenwel volgens dr. Gus tafsson nog niet zeggen, dat de Zweedse jeugd principieel niet in godsdienstige zaken geïnteresseerd is. Vooral uit de onderzochte dagboeken blijkt, dat de jeugd alleszins godsdienstig is, maar in ver gaande mate het instituut kerk afwijst. Ook een onderzoek naar de houding van universiteits studenten ten opzichte van religie en politiek leverde in Zweden verrassende resulta ten op. Hans Löwbeer, cura tor van de universiteit van Uppsala noemt in een inter view in „Svenska Dagbla- det" als voornaamste uit komst van het onderzoek, dat de studenten nu meer dan ooit in religieuze the ma's zijn geïnteresseerd, ter wijl gelijktijdig de belang stelling voor sociologie en politiek is gedaald. Aan de protestantse theologische fa culteit van Uppsala bijvoor- beeldd is het aantal studen ten ten opzichte van vorig jaar verdubbeld. Voor Radio Vaticaan heeft wielrenner Eddy Merckx verklaard: „Indien men een beroep op mij doet, of op de populariteit die het lot mij geschonken heeft, om het ge loof beter te doen kennen, sta ik onmiddellijk klaar. Zo mijn liefde voor Christus kan bijdragen om wat meer lief de op deze aarde te brengen, ben Ik bereid dit apostolaat per fiets over heel de wereld uit te dragen." De Duitse bisschoppen heb ben uit hun gewone middelen een miljoen mark beschik baar gesteld voor hulpverle ning aan Noord- en Zuid- Vietnam. Het geld zal via de Duitse Caritas-organisatie voornamelijk worden besteed aan de vluchtelingenhulp. Het Angola-comité heeft ge protesteerd bij het provin ciaal-bestuur van de paters Montfortanen in Nederland tegen het optreden van de Nederlandse pater F. Ge- raerds. De pater zou In Mo zambique samen werken met de geheime politie in herop voedingskampen van het Portugese koloniale bestuur. De sectie eredienst van de Raad van Kerken heeft be sloten van het nieuwe lied boek voorlopig één lied en één psalm voor iedere zon dag van het kerkelijk jaar aan te bevelen, teneinde ge leidelijk tot een uniforme or dening in de verschillende kerken te komen. Het boek zal op 20 mei verschijnen. Van 11 tot en met 17 maart vinden er In de Matilde-ka- pel van het Vaticaan vaste- oefeningen plaats, waaraan ook paus Pau'us zal deelne men. Deze bezinningsdagen worden geleld door de rector van de hogeschool der Sale- sianen in Rome, pater Anto nio Javierre. In die dagen zullen er geen audiënties worden gehouden. De internationale raad van christelijke kerken zal op za terdag 29 september in de Julianahal te Utrecht een tweede landelijke getuigenis dag houden. Daartoe is be sloten gezien de belangstel ling voor een dergelijke dag die op 11 november van het vorig jaar is gehouden. De Poolse autoriteiten heb ben het afgelopen jaar inge stemd met de bouw en res tauratie van drieëndertig kerken. Tweeëndertig ver gunningen kwamen ten goe de aan de rooms katholieke kerk. De Pools-orthodoxe kerk kreeg vergunning voor de bouw van slechts één kerk. De chef van de godsdienstige uitzendingen van de NCRV, ds. Okke Jager, zal per 1 maart als wetenschappelijk mede werker in dienst treden van de theologische hogeschool in Kampen. Ds. Okke Jager geniet in bredekringen bekendheid, onder meer vanwege zijn epilogen voor de t.v. Hij is acht jaar lang aan de NCRV verbonden geweest. Een opvolger is nog niet benoemd. Voor het eerst In de geschiede nis heeft het Vaticaan cijfers verstrekt over de kerkelijke huwelijksprocessen. In het dezer dagen verschenen „Statistische Jaarboek" over 1970 staat dat er in dat jaar 30.019 verzoeken tot nietig verklaring van een kerkelij ke huwelijkssluiting werden ingediend bij de kerkelijke rechtbanken in de verschil lende bisdommen en bij de Romeinse Rota. Vijftig procent van deze aan vragen werd ingewilligd. De helft was afkomstig uit Eu ropa, het grootste aantal uit Spanje en het laagste aantal uit Frankrijk. In Frankrijk duren de huwelijksprocessen het langst, gemiddeld 630 da gen, in Polen 360 dagen. In het Nabije Oosten duurt een proces gemiddeld 192 dagen Andere cijfers die aan het Sta tistische Jaarboek zijn ont leend zijn de volgende: In voornamelijk te wijten aan het geringer aantal priester wijdingen. Van de 161.542 studenten verlieten er 20.902 het groot-seminarie. Het re cord werd geboekt in Italië waar 3494 seminaristen hun opleiding opgaven. Het aantal katholieken in de wereld stijgt daarentegen nog steeds. In 1970 bedroeg hun aantal 659 miljoen, 18,4 procent van de wereldbevol king» 1970 daalde het aantal dioce sane priesters van 269.607 naar 267.969. Deze daling is Joden, protestanten en katho lieken voeren samen de re dactie van een nieuw blad, dat in Den Bosch is geïntro duceerd. In dit blad, getiteld „Ter Herkenning" zijn opge gaan het maandblad van de hervormde raad voor de ver houding van Kerk en Israël en het kwnrtaalblad van de rooms-katholieke raad voor Israël. Ds. S. Gerssen, een van de eindredacteuren van het nieuwe blad, preciseerde, dat het niet ging om zo maar een fusie en zeker niet een uit financiële overwegin gen maar dat hier de joods-christeüike ontmoeting op nieuwe wijze aan de orde komt. Het zal zélf ontmoe ting zijn en wel een van mens tot mens. „Als christenen hebben we te veel gedacht aan wat joden waren, wat zij moesten zijn of zouden moeten worden. Te weinig Is gevraagd: herkent u ons? Vandaar de naam: Ter Herkenning". Mgr. A. C. Ramselaar. de eind redacteur van rooms-katho lieke zijde, zei, dat men zich kon afvragen of het tijdstip nu wel geschikt is om met een dergelijk initiatief te ko men, nu Israël geweldig in discussie is en hij velen in de beklaagdenbank zit en an derzijds de interesse voor joods-christelijke ontmoeting zeer klein Is. Maar hij achtte het samengaan onontkoom baar in een steeds meer één- wordende wereld. Het nieuwe blad zal zijn ver spreidingsgebied ook hebben in België. Het wordt uitgege ven door Boekencentrum b.v. te Den Haag. De minisler van buitenlandse zaken van Zuid-Vietnam, Tron Van Lam heeft een veeriig minuten durend bezoek gebracht oan Paus Paulus, waarbij hij hem de dank van Zuid-Vietnam heeft overgebracht voor de pauselijke bemoeienissen ter be vordering van de vrede in Indo-China. Onderwerp van ge sprek was ook de internationale Vietnam-conferentie, die gisteren in Parijs is begonnen. '-P

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7