„Laat De Fontein niet barsten" Scherpere controle van snelheden op de Engelendaal W. Kuiper bidt B en W: Lyrisch in LAK- cabaret theater Adegeestveld stad en randgemeenten Barbier werd haarspecialist Met ingang van 1 maart Betere regeling bezoekuren AZL Wat u moet weten „Pesthuispolder55 geen polder meer m 9 601 Geld voor padvinders Maximum 15 km op pad naar Gesprek met PTT over klachten DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT OEGSTGEEST „Termen als „Kapper" en „Barbier", daar kunnen wij een streep doorzetten, met „haarverzorger" ge beurt dit nog wat aarzelend, maar uiteindelijk zullen wij al leen spreken van een haarspecialist", aldus ex-trainer van de Leldse technische clubs in liet datmes- en heren kappers (stera) vak, de heer Krulzinga. Hij sprak gisteren voor een aantal leden van de Ned. Kappers patroonsbond, rayon Zuid-Holland in de grote zaal van het Willibrordgebouw te Oegstgeest. In een uitvoerige inleiding deed hij ide grote omwenteling In het kappersvak, welke zijn oorsprong vond in 1950 toen de methode Hardy begon door te werken uit de doeken. Een vergelijk met de kapper(ster) uit vroegere jaren is in feite niet meer mogelijk. De barbier Iheeft zich ontwikkeld tot een haarspecialist die de cliënten mede adviseert. Daar is in het huidige tijdsbeeld kennis en Intelligentie voor no dig. Sprekende uit nationale en internationale ervaring vatte de heer Krulzinga dit als volgt samen: Het kappersvak is li chamelijk en geestelijk een zwaar beroep". Het ondernemers schap vereist psychologie, contactuele eigenschappen, het voeren van een goede administratie. Men moet openstaan voor nieuwe Ideeën en tegemoe» kunnen komen aan de wen sen van de cliënten. Men moet kritisch kunnen staan tegen over zichzelf. Spreker rafelde genoemde punten stuk voor stuk uit waardoor er na de pauze een interessante discussie ontstond. De heer K. Perdaan, zijn debuut makende als voorzitter, deelde mede, dat men binnen niet al te lange tijd een bezoek zal brengen aan een grote firma in cosmetica te Amsterdam. Op 8 maart zal in het Leidse Ant. Clubhuis afscheid worden ge nomen van voorzitter Ernest Langezaal. Aanvang 20.30 uur. De technische clubavonden worden op 19 maart (heren) en 22 maart (dames) voortgeezt te Oegstgeest. LEIDEN De fontein op de Vis markt hoort tot de meest merk waardige monumenten van Lei den. Maar ook tot de meest ver waarloosde. Daarom heeft het raadslid Wouter Kuiper (zo lang als het nog duurt D'66) b en w van Leiden verzocht, het beeld houwwerk tegen de kwalijke in vloeden van het barre Hollandse klimaat te beschermen. Meer nog, hij wil, dat het antieke giet ijzeren hek dat er omheen staat in de oorspronkelijke staat wordt hersteld teneinde de bal dadigheid tegen te gaan, die door het ontbreken ervan wordt uitgelokt. Het gedeeltelijk afbre ken van het hek acht de heer Kuiper een inbreuk op de monu mentenwet, die temeer laak baar is omdat het stadsbestuur de burgerij tot voorbeeld moet zijn, waar het het naleven van de wet betreft. In een groot aantal toelichtingen op een groot aantal vragen vraagt de heer Kuiper de aan dacht voor de cultuur-histori sche waarde van de fontein. Sa mengevat geven ze de volgende historie weer: De fontein werd in de jaren 1692 1693 opge richt naar een ontwerp van Ja cob Roman, uitgevoerd door Jo hannes Hannaert. Het hek zou kunnen zijn naar een ontwerp van de gemeente-architect Sa muel van de Paauw. De fontein genoot zoveel bekendheid dat de toenmaals beroemde toneelspe ler Maarten Corver in 1785 Lei den aanduidde als: Atheene, daar de Fontein op de Visch- markt staat". Het nu zo ver waarloosde en in deplorabele staat verkerende gietijzeren hek om de fontein dateert van 1858 of 1859. Het hek, telde elf pane len met fraaie, decoratie in een unieke combinatie van neogothi- sche en klassicistische vormen. Ze waren geplaatst tussen met denneappels versierde palen. De palen staan alle nog overeind maar van de panelen zijn er nog maar vier aanwezig. De overige werden verwijderd om dat 't hek het publiek dat bij de bushalte wacht, in de weg zou staan. Omdat het zonder schrif telijk verzoek aan de minister van CRM niet is toegestaan, een monument te wijzigen - fon tein zowel als hek staan op de monumentenlijst - wil Kuiper het hek terug. Bovendien ver zoekt hij - zoals dat voorheen het geval was - het kostbare beeldhouwwerk van de fontein zolang er kans op vriezend weer bestaat door een houten mantel tegen de vernietigende invloed van de vorst te beschermen. LEIDEN De directie van het Academisch Ziekenhuis heeft besloten, met ingang van 1 maart een sterk vereenvoudigde regeling voor bezoektijden van Hubert Lampo bij Augustiiras j LEIDEN De Vlaamse schrijver Hubert Lampo zal op donderdag 8 maart te gast zijn in het „Ei gen Huis" van de L.V.V.S Au- gusthlug. Hij zal daar spreken over, wat in zijn boeken veel voorkomt, de magische krach- ten die hun invloed uitoefenen in de realiteit. Opvallend in zijn geschriften is, dat Lampo ondanks alle minder prettige zaken in de maatschap pij, steeds blijft kijken naar de positieve kant daarvan. Liefde is zijn uitgangspunt daarbij. Vooral op middelbare sdholen is Lampo een geliefd schrijver. Zijn bekendste boeken zojn o.a. „De komst van Joachim Stil ler", „Terug naar Atlantis" en „De belofte aan Rachel". De avond, voor iedereen toeganke lijk, begint om 20.00 uur. r LEIDEN Een alleenwo nende vrouw van 80 jaar heeft dit weekend een hele nacht op de vloer van haar woning aan de Pioenstraat gelegen. Ze werd gevonden door familieleden, die zondag op bezoek kwamen en die de politie te hulp riepen om bin nen te komen. De vrouw was de avond tevoren door onbe kende oorzaak gevallen. Ze werd voor onderzoek in het ziekenhuis opgenomen. LEIDEN In het garage bedrijf van Van Haasteren aan de Pobgieteriaan heeft zaterdagavond een uitslaan de brand gewoed. De oor zaak was waarschijnlijk dat kinderen aan de achterzijde van het bouwwerk vuurtje gestookt hadden. Autoban den, die aan de binnenzijde van de (plastic) wand lagen vatten vlam. De schade be droeg zes mille. LEIDEN Tot besluit van een woordenwisseling, die in een broodjeszaak was ont staan tussen een viertal jon gelieden, werd zaterdagnacht omstreeks een uur op de Beestenmarkt een 22-jarige Leidenaar neergeslagen en met een mes gestoken. De jort^eman kreeg vier ondiepe messteken in de rug en een in de rechterbovenarm. De dader is nog niet bekend. LErDEN In het Acade misch Ziekenhuis te Leiden hebben het certificaat van de opleiding „hemodialyse" ge haald de zusters: B. van Groningen, G. J. Henstra, C. G. M. Struijk en M. J. de Weerd. het ziekenhuis In te voeren, is één uniforme regeling voor alle afdelingen met uitzonde ring van de kinderafdelingen) alle klassen en alle dagen van de week. In de nieuwe regeling is het mid- dagbezoek van drie tot vier uur en het avondbezoek van half ze ven tot acht uur. Alleen voor de kinderafdelingen is de bezoektijd 's avonds een uur korter: tot zeven uur. Voor de prematuren-afdeling (te vroeg geborenen) zijn de bezoektijden van maandag t/m vrijdag van half zeven tot kwart voor zeven en op zaterdag en zondag van half vier tot kwart voor vier 's middags. De nieuwe regeling betekent voor de patiënten in het algemeen een verbetering. Niet alleen komt er een einde aan de inge wikkelde regeling, waarbij de bezoektijden bijna van kliniek tot kliniek, soms zelfs van zaal tot zaal, voor het bezoekend pu bliek varieerden. In vele geval Jen is het ook een uitbreiding van de bezoektijden. Vanaf 1 maart is er namelijk voor alle patiënten èn 's mid dags èn 's avonds bezoek, in te genstelling tot de huidige rege ling, waarbij voor de derde klasse op weekdagen of alleen avond of alleen middagbezoek mogelijk was. Bovendien is het bezoek in de avonduren twee •maal zo lang geworden als het tot dusver was. De invoering van de nieuwe regeling is niet voor alle afdelingen eenvoudig, met name door de werkzaamhe den van de verpleging. Vooral uit het oogpunt van dienstverle ning aan de patiënt heeft de di rectie tot het invoeren van de regeling besloten. LEIDEN De Pesthuispolder heeft zijn agrarisch karakter bijna helemaal verloren. Het gebied - circa 70 ha „belastbare oppervlakte" gelegen tussen Rijnsburgerweg en de woonbe bouwing van het Morskwartier - is mede door de aanleg van de Plesmanlaan en de voortschrij dende bebouwing van het Mors kwartier zover verstedelijkt, dat GS de staten voorstellen, de pol der als zodanig op te heffen en het gebied te ontpolderen. Met goedkeuring van GS heeft het polderbestuur met de gemeente Leiden al een overeenkomst ge sloten ter regeling van de gevol gen van de ontpoldering. Krach tens de»e overeenkomst neemt de gemeente de waterstaatkun dige zorg voor het gebied over, inclusief alle rechten en ver-. plichtingen, die daaraan verbon den zijn. Onder deze verplich tingen behoort dat van 3e be maling van het gebied ten noor den van de Plesmanlaan. De bemaling van de polder wordt thans grotendeels gedaan via een gemaal van het Academisch Ziekenhuis, zoals in 1920 bij een overeenkomst van het rijk over- polderbestuur werd bepaald. Door de aanleg van de Ples manlaan is het zuidelijk deel van de polder van deze bema ling afgesneden. In het kader van deze wegaanleg heeft de ge meente het van een eigen bema lingsinstallatie voorzien. De ge bieden ten noorden van de Ples manlaan - voor zover deze op polderpeil blijven gehandhaafd - moeten door de installatie van het AZL onder controle gehou den worden. Met dat verschil, dat de gemeente de bemalings overeenkomst van het rijk over neemt. Er mogen geen wijzigingen aan gebracht worden in de water huishouding, tenzij met toestem ming van de gemeente. In dit verband merken GS in hun voorstel aan de staten op, dat de grcnden tussen de verlengde Wassenaarseweg en de Poelwe tering, die nodig zijn voor de bouw van universiteitsgebouwen dan wel voor het universitair medisch centrum, alsook die tussen Poelwetering en Ples manlaan, nodig voor het zieken huisterrein, geen bemaling zul len behoeven, wanneer ze door en voor rekening van de univer siteit zijn opgehoogd tot boe- zempeil. In verband met het niet water dicht zijn van de kelders van enkele oudere gebouwen moet de universiteit een diepe ter reindrainage in stand houden in het gebied tussen Wassenaarse weg en Poelwetering. Omdat de polder niet over eigen middelen beschikt, zal een nadelig saldo van de ontpoldering door een laatste heffing hoofdelijk over de ingelanden worden omgesla gen. LEIDEN Morgenavond treden in het LAK-theater op: Diane Nijweide, Jon Nooteboom, René Kooyman en Joris Schiks, sa men vormend het lyrisch caba ret Pandoer. De groep heeft gekozen voor een uiterst eenvoudige presentatie, waardoor de nadruk komt te liggen op het fijnzinnig taalge bruik. In ongeveer 40 nummers weet de groep het publiek op een subtie le wijze te boeien. Hun programma komt uit het randgebied van het cabaret: een enkele act, veel liedjes, poë zie op muziek en met muziek, Buddingh'achtige gedichtjes. Jo ris Schiks schreef een groot deel van de teksten. Verder is er een keus gemaakt uit werk van onder meer Tucholsky, Lo- deizen, Wedekind, Van Altena. Vroman en Van Ostayen. - LEIDERDORP Het be stuur van de pülaatselijke afdeling „Veilig Verkeer" zal op 14 maart, speciaal voor de „klaar-overs", een avond beleggen in het Dorps huis. De desbetreffende da mes worden voor die avond persoonlijk uitgenodigd. Glo baal ziet het programma voor deze avond er als volgt uit: verkeersfilms, gelegen heid tot het stellen an vra gen o.a. ook de aan de aan wezige regionaal Consulent van Veilig Verkeer, en een gekleurde ontspanningsfilm. Leiderdorp Tijdens de gister avond gehouden gemeenteraads vergadering was er veel belang stelling op de tribune. Zelfs zo veel, dat men stoelen moest aanslepen om het publiek te kunnen herbergen. als hoofdleidster aan de kleuter school 't Startblok per 15 maart. Tevens werd goedgekeurd, dat de Leidcrdorpse slagers zich In het vervolg voor de administra tieve verantwoording dienen te begeven naar het Slachthuis te Leiden daar de Leiderdorpsc raad akkoord moest gaan met Vleeskeuring» verordening iie oj(&/p*s> ]7T LEIDERDORP Het bestuur van de Stichting Leiderdorpse padvinders heeft van de ge meente Leiderdorp tijdens de gisteravond gehouden raadsver gadering een subsidie toegekend gekregen van f 25.000 in de kos ten voor de bouw van een nieu we accommodatieschets en de garantie voor een door de stich ting aan te gane geldlening tot een bedrag van maximaal 175.000. De Stichting kreeg ook de grond in erfpacht. De huidi ge, zeer aktleve leiding heeft er voor gezorgd dat de Van der Does Liethorpgroep sinds 1969 de grootste groep in Nederland is. Opmerkelijk is, dat de be langstelling voor deze vorm van Jeugdwerk in Leiderdorp nog steeds groeiende is, zelfs in het geval er geen propaganda-aktles worden gevoerd. Dc nieuwe ac commodatie zal gebouwd wor den op 'n perceel gron dnabij de Kleine Zandput. VOORSCHOTEN De leden van de Voorschotense commissie voor de strafverordeningen wa ren allerminst gelukkig met het tot autoweg verklaren van het wandel- en fietspad tussen de Van Beethovenlaan en het nieu we sportveldencomplex „Ade- gecst". Wethouder Pels (PvdA) keurde als voorzitter van de commissie vooral de handelwijze af met de woorden: „Ik zou kunnen zeg gen ,,de wijze waarop dit gere geld is, kan minder elegant ge noemd worden, maar in de hui dige situatie is gemeend dit maar te moeten doen". Het er naast gelegen pad is volgens de wethouder zeer slecht. De heer Goosens (D'66) wees op de be handeling bij het voorstel van de aanleg van dit pad in de ge meenteraad, waarbij uitvoerig werd stil gestaan of twee fiet sers elkaar wel zouden kunnen passeren, terwijl er nu zo maar zonder beperking autoverkeer wordt toegelaten. De heer Itallaner (PvdA) zag het allemaal ook niet zitten en meende dat bij een belangrijke wedstrijd rekening gehouden moet worden met een grote stroom van auto's. De heer Van Dalen (VVD) verzocht om in le der geval de afscheiding tussen wandel en autopad te markeren met witte paaltjes. De heer Franken (KVP) verzocht om een snelle verbetering van het naast liggende zandpad, thans bestemd voor het vrachtver keer. De commissieleden kregen de toezegging, dat een bord ge plaatst zal worden voor „maxi mum 15 km" en omdat het sportveldencomplex alleen maar via dit zandpad te bereiken is, gingen de leden als proef één Jaar akkoord. De nieuwe Veurscwcg krijgt een Inhaalverbod vanaf de Papeli tot aan het Laantje Van Wissen. Deze maatregel is noodzakelijk in verband met de vele zijwe gen en de voorsorteringsmoge- lijkheden. door de gemeente Lelden werd voorgeschoteld. Een extra krediet voor de Inrich- ting van een documentatiecen trum in de openbare Prins Wil lem Alcxanderschool ad 1.882,10 werd gegeven terwijl de aanschaffing van een elektri sche stencilmachine ad 1.000,— voor de openbare Kon. Jalianaschool werd goedge keurd. De bestaande cv-iralaH» tie aan deze school moet ver vangen worden door een nieuwe wat de gemeente op 55.550,— komt te staan. Het bedrag per leerling voor 1973 voor de leerlingen voor het openbaar lager onderwijs werd vastgesteld op 217,60. Als schoolleider van de openbare basisschool In Binnenhof werd benoemd de heer C. de Munnlk (oud 26 jaar) thans wonende ln Vlaordlngcn en lesgevende aan een Jenaplanschool aldaar. Tij dens de rondvmag vroeg mevr. Uhlenbeck hoe het nu staat met do aanstelling van een pedago gisch didactisch medewerker. Mevr. Tlchler antwoordde hier op dat het rapport van de werk- kommissie klaar is en dat het nu naar dc onderwijscommissie zal gaan. Mevr. Uhlenbech zag gaarne wat meer spoed achter deze zaak. De heer Hekkelman vroeg of er borden op de Engelendaal ge plaatst zullen worden met 't op schrift „Uw snelheid wordt ge controleerd". Dit omdat de plaatselijke politie opdracht heeft gekregen van de burge meester de snelheid te gaan controleren. De voorzitter zegde toe dit verder te gaan bekijken. De heer Nlevaart vroeg of het nog mogelijk is om de rulter- bakken van de rulterver. Lie- thorp te verbeteren l.v.m. de slechte conditie van de drainage en de grond. Mevr. Tlchler zeg de toe dit in de eerstkomende B en W vergadering te bespreken om voor een eventuele noodop lossing van 4.000,— uit te trek ken. LEIDERDORP De dlrekteur van de PTT Ir. Spoek zal vol gende week iel! naar Leider dorp komen om een gesprek, met b. en w. van Leiderdorp te hebben over de klachten van de mensen, die in het Binnenhof gaan wonen en over dc slechte service tot nu toe. Het is zelfs zo dat mensen, die al telefoon hadden en naar het Binnenhof gaan gemiddeld cc» tot anderhalve maand moetert wachten op een aansluiting. i Tijdens de raadsvergadering vroeg mevr. Van de Molen oolr aan de directeur voor te leggct* om een telefooncel te plaatsen aan dc Rietschans hoek Bos dreef. Dit mede i.v.m. de bezoe kende mensen die Leiderdorp in komen en dit uiteraard voor de bewoners in de buurt. Vg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3