>OEP JIT DE >OESTA Kappen als handwerk' VOOR DE VROUW MEDISCHE RUBRIEK hóéven niet te VROUWELIJKHEDEN DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Schaduwzijden van moderne geneeskunst Niemand zal ontkennen dat de moderne geneeskunde grote vooruitgang heeft gemaakt. Hiervoor moet een hoge prijs worden betaald. In de eerste plaats is er het feit dat de ge neesheren er wel in slagen het leven te verlengen maar niet in staat zijn dit verlengde le ven ook nog een menselijke di mensie te geven. Hoeveel per sonen zijn gedoemd om de ex tra-dagen door te brengen in mentale- en fysieke pijn, In to tale afhankelijke of in een ver nederende situatie? Het uitschakelen van de na tuurlijke selektie wordt niet steeds als positief ervaren. Hoeveel patiënten slepen zich door het leven met ernstige handicaps. Daarbij komt het niet te loochenen probleem dat vele van deze personen, dank zij de moderne medische tech nieken, de geslachtsrijpe leef tijd kunnen bereiken. Hun ver mogen tot voortplanting wordt extra belast. In de menselijke genenpool stapelen zich steeds meer defekte genen op. De pessimistische genetici spreken in dit verband van ,,de witte dood". Hiermee bedoelen zij de volledige degeneratie van de mensensoort met verdwij ning als vooruitzicht. Het astronomisch misbruik van geneesmiddelen is een tweede vloek van de moderne geneeskunde. Ook dit probleem kan niet volledig in de schoe nen geschoven worden van de geneesheren. De term inwendige milieuver vulling mag in dit verband te recht worden gebruikt. Gedre ven door hun steeds mondige patiënten, die altijd maar een vluggere genezing verlangen, nebbe* sommige arisen onge twijfeld de neiging kleinere kwalen met zwaardere midde len te bestrijden. Zo worden er steeds meer, steeds duurdere en steeds nieuwere geneesmid delen voorgeschreven. Het arsenaal van de medica menten dat door de concurre rende fabrikanten op de markt wordt gebracht, kan nog moei lijk wetenschappelijk worden beoordeeld. Dikwijls gaat er achter een nieuwe marktnaam geen beter produkt schuil. Ook ziet men steeds mer het ongekontroleerd gebruik van geneesmiddelen, zowel door de gezonden als door de zieken. Hoeveel personen ne men medlkamenten zonder hun behandelende geneesheer te raadplegen. Niemand heeft enig idee van de reële omvang van dit probleem. Maar dat de omvang groot is zal niemand betwijfelen. Aspirine is een prachtig medikament. Maur dnt de Amerikanen jaarlijks 5000 ton aspirine slikken, dat is 50 tabletten per man per Jaar, komt niet overeen met de medische behoefte aan dit pro dukt. In België worden per jaar 270 miljoen slaaptabletten en kal- mecrplllen afgeleverd, of der tig tabletten per persoon. Te vens wordt per jaar 70 ton fe- nacetlne verbruikt, een pro dukt dat duidelijk de nieren schaadt. Dan zijn er nog de waterafdrijvende produkten (diuretica) om de eetlust af te remmen of de stofwisseling te stimuleren. Deze produkten. worden vooral door vrouwen gebruikt als vermageringsmid del. Ook het ongecontroleerd ge bruik van opwekkende midde len, kalmeringsplllen en slaap pillen neemt duizelingwekkend toe. Deze produkten worden meer en meer genomen zonder therapeutische doeleinden. Ons organisme laat evenwel niet met zich sollen. Men kan niet ongestraft de normale fy siologische reaktles van het li chaam in de war brengen. Men weet nog zo weinig van de eventuele gevolgen van ge neesmiddelen op korte, en ze ker op lange termijn. Ieder nutteloos gebruik is dan ook onverantwoord. Tenslotte is er de hele reeks van „additieven", allerhande stoffen die men aan het voed sel toevoegt om de smaak op te voeren of het produkt er aan trekkelijker te laten uitzien. Ook hier is er misbruik op in dustriële schaal. Zoals men ziet zijn er geen rozen zonder doornen. Niettemin blijven wij van mening dat de rozen van de moderne geneeskunde over dreven doornen bevatten. Deze doornen verwijderen is een ge zamenlijke opgave. DR. ICKX. is nog steeds winter en rige kost wil er wel in. ere week een maaltijd peulvruchten is voorlo- nog een beste gewoonte, ie zijn erg waardevol om- ze boordevol bouwstof- zitten. Eiwitten, ijzer ten en vitaminen B zijn rijk vertegenwoordigd. Het handigst is een flinke portie groente te verwerken in een peulvruchtensoep. En dit is nu juist dat, waarin de Bul garen zo sterk zijn. Wel eens van hun ,,bod Tsjorba" of bonensoep gehoord? Hier komt dan het recept: Voor 4 personen 160 gram bonen, 80 gram uien, 40 gram wortelen, 4 paprika's, 4 tomaten, 40 gram spaanse pepertjes, 40 gram olie, ca. 30 zwarte peperkorrels, 40 gram peterselie, snufje munt en wat selderie. Bereiding: Dit is géén haast-je-rep-je bliksemsnel le soep, maar het werk loont de moeite. Eerst in anderhalve liter water de bonen laten weken (hoe lan ger geweekt hoe sneller ge kookt) dan alle ingrediën ten, met uitzondering van de tomaten en peterselie, kleingesneden op een laag vuurtje aan de kook bren gen ll/2 uur zoetjes laten sudderen. Klein gesneden tomaten erbij doen en bij het snoeiheet opdienen fijn gehakte peterselie in de soep strooien. De bloemist verkoopt ze al weer een tijdje; die prach tige kleurige tulpen. Helaas blijken ze in de warme ka mer over het algemeen faarstylist „Mr. Christiaan" uit New York (voor een jeekje in Nederland) is onthutst over de overdadigheid faarmee Amerikaanse regeringsfunctionarissen zich op aaken". We zitten in een Chinees restaurantje achter een nots van een loempia. Hij draagt een blauwe broek met jeel streepje, een carnavalesk veelkleurig hemd, bruin jrsey battledress jasje daarover, daarover knielange rof gebreide sweater, daarover lange blauw/groene fla- ellen kamerjas. jk trek alles zo'n beetje over kaar aan, dat is lekker makke lk" zegt hij in keurig Hollands (aar met een sterk Amerikaans leent. Want Christiaan is van ligine Hollander, maar woont zeven jaar in de States, kast het opzetten van kapsa- jis (150 in USA, 1 in Amster- m, met plannen voor een reede) is zijn hoofdberoep het kograferen van topmensen |or de covers van Glamour, jrpers, Bazar, Mademoiselle, jgue, Ladies Home Journaal om ze stroomstoten te ge- In in de verkoop door een fijne (ïslag. Voor het oog van zijn imera poseren politici, film- srren, toneelmensen, topmodel- „In Amerika lopen de lea- in de politiek altijd met n make-up tasje rond. Echt lar." Je weet het „Peace irps" is nu samengegaan met Inti-Poverty", groepen om de moede te bestrijden. Samen ten ze nu „Action". Een van topfunctionarissen is Joe anchet. Toen ik hem in nov. 12 op de trappen van het Witte lis met andere stafleden iest fotograferen kwam eerst tt spiegeltje voor de dag voor i foundation, poeder, weet ik lt; allemaal uit dat tasje. Hij niet de enige. De anderen de- n het ook allemaal! Kijk, voor f geneert niemand zich. Ze denken dat we niets zien. Maar ons werk is juist om goed te kij ken." (leun; achterover, pikt een stukje biefstuk van de schaal die disgenote Marianne, kapster in zijn Amsterdamse sa lon besteld heeft) en strijkt door zijn losse blonde lange krullen. Een aardige jongen zondfer kap sones al woont hij in de duurste buurt van New York tegen de opera op Lincoln Place. Hij heeft ook in New York een „Haarhuis voor vrouwen" zoals hij het noemt, „ik zeg expres niet „dames", dat vind ik zo'n rotwoord") en sedert kort één in Provence, Rhode Island, „je weet wel, die plaats waar altijd zeilers komen". Hij gaat vaak op locatie. Is juist terug van de Bermuda's, waar hij rose kleer tjes fotografeerde en reist nu naar het Carnaval in Brazilië met zijn vrouw, voormalig mo deredactrice bij Harpers's Ba zar. „Maar zij wil in Parijs gaan werken. Ik misschien ook". Christiaan zal behalve in Amerika ook in Düsseldorf, en Brussel beginnen. Parijs staat op de verlanglijst. Hij is nu in Den Haag om een oud pand te zoeken voor een „Haarhuis". De reden van zijn succes? Chris tiaan wil terug naar de eerlijk heid in het kapsel. Alle onnatuur is hem een schop tegen het zere been. Zijn kappen is bijna stiaan, die de helft van zijn leven in een vliegtuig doorbrengt. geen lang leven beschoren te zijn. Binnen een paar uur hangen de bloemkelken volledig geopend op de tafel en zou je ze het liefst met een in de vuilnisbak gooien. Wel jammer van die dure bloemen. Soms willen ze op een koele plaats nog wel eens optrekken, maar ze zijn nu eenmaal niet ge kocht voor versiering van de keuken of zelfs het toilet. „handwerk".' Hij zegt: „Natuur lijke krullen zoals Jeanne Mac Donald die heel vroeger had, allright, page-kapsel dat bij je persoonlijkheid hoort, prima. Desnoods een even klassiek op waaien". Maar geen opgefokte toestanden door touperen, geen haarlak of droogkap, alleen ma noeuvreren met de handföhn en de vingers om het haar simpel te laten vallen. Permanent sluit hij niet helemaal uit, maar dan met volstrekt natuurlijk effect. De eenvoud die Christiaan be mint as volgens hem helemaal „in the air". „De terugslag op al die uitbundigheid van de laat ste jaren is al merkbaar. Alles wordt rustiger, in architectuur, mode, literatuur. Minder mis baar, minder „All over the pla ce" willen zijn (overal tegelijk), meer privacy. Het is een menta liteitskwestie die als een golf over de wereld spoelt. We doen het rustiger aan." Terug in het witte eendje vouwt hij zijn lange lijf op de zitplaats en trekt kleu merig de kamerjas dicht. Mor gen vliegt hij weer over de oceaan. TINY. FRANCIS Een kleine handeling blijkt echter maar nodig te zijn om tulpen blijvend rechtop te houden. Prik op ongeveer anderhalve centimeter van de bloemkelk met een speld of naald dwars door de stengel heen. Dat ene kleine gaatje voorkomt het slap- hangen van d tulp. Einde lijk hoeven tulpen niet meer slap te hangen!Herme's: foulard. Puur zijden foulard van Her més, geheel bedrukt met paar den en hun jockeys. Gelukkig hunnen de volbloeds op textiel het wat kalmer aan doen dan op de echte races De naam? Natuurlijk Ascot". In het Duitse maandblad voor huis en tuin „Zuhause in het februarinummer veel aandacht voor het stalen meubel dat is doorgedrongen tot de „salon" met velours tapijt en open haard. De poten van de stoelen zijn glimmend verschroomde buizen, de zitting zwaar gepol- sterd. Ook voor de eethoek in kamer of keuken buismeubelen. Het blad van de tafel is een dik ke glazen plaat, waarop het goed spelen is met kleurige pla- 'cemats of serviesgoed. In Ne derland eveneens eigentijdse ta fels voor de woonkeuken met buisvormige poten. Hier een gloednieuw model (60—90), waarvan de poten buiten de vier hoeken van het tafelblad zijn aangebracht. Het keerblad kan aan twee kanten worden ge bruikt. wit of oranje. Er kan ook een losse hoes over worden gespannen in het dessin van de gordijnen. Daarna het blad weer zoetjes in het frame van de tafel laten zakken. In meubel- en huishoudzaken, die keukenmeu bels verkopen, (f 72,50). Er is een speelse manier om uw huis, flatje of étage wat op te knappen. Koop elke dag iets nieuws, van pannespons, tot stoelbehleding of badkamerkruk je toe. Misschien kan er door een onverwacht financieel bui tenkasje wel eens een nieuw for nuis a.f. Aldus nijver doorbreien de krijgt alles een fris aange zicht. Gewone teeshirtjes liefst zwart met lange mouw) worden op eens geweldig fijn door er lover tjes of pailletten op te naaien, bijvoorbeeld langs de hals, in een figuur voorop. Kleine sterre tjes van ijzer megen er ook op worden „geklemd" in doosjes verkrijgbaar). Dezelfde glitters of sterretjes kunnen de zijnaad van een spijkerbroek versieren. Een oude spijkerbroek knapt enorm op door de opengeknipte pijpen te voorzien van kleurige puntvormige inzetten. Deze week jasjes gezien uit lapjes veelkleu rige spijker stof (gebleekt Eigentijdse tafel. blauw, gewoon blauw) met rits sluitingen op onverwachte plaat sen (mouwen). (Bij kleine exclu sieve boetiekjes). Gloednieuw van l'Orchard de eerste huidcreme in een spuit bus voor het hele lichaam. De naam is hand and body schuim- oreme SpremeDruk op de knop en er puilt een heerlijk verfrissend schuimpje naar bui ten die na douche of bad op een gemakkelijke manier de huid verfrist en bescheiden parfu meert. Bij drogisten en parfu meriezaken (f 6,95). Tester aan wezig om even te proberen. 600.000 gezinnen (17% van de be volking) verheugt zich in het be zit van een bad. Wie dol is op de natuur kan in dit badwater de Inhoud van een Timbo sachet gooien, waardoor het donker bruin wordt en naar zilte zee gaat ruiken. Het nieuw op de markt gebrachte produkt (bij drogisten en parfumeriezaken per set f 19,95) is een algenbad, dat alle elementen en de geur van zeewater in zich bergt. Tlm- bo komt uit de brulngeklcurde velden die het diepe water bij de kusten van Bretagne zo span nend maken door hun welige groei op rotspartijen. Verder zit er in het produkt: proteïne, cel lulose, jodium, kalium, sporenr elementen en nog een heleboel meer, als we Bergerac mogen geloven die het voor Comptolr de la Parfumerle-Genéve in de Nederlandse winkels brengt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13