Verbetering V erkeer in „Haver en Gort" 2 maanden op proef ONZEKERHEID OVER VERKEERSLICHTEN OP RIINDIIK stad en streeknieuws Turkenburg nu Engels Ongenuanceerde kreten bonden over situatie in Leiden Lieve speldeprihhen van F ons Jansen Onduidelijkheid over Centrum plannen in raad van Voorschoten Golden Earring groot succes 197} PAGINA 3 ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN In de „Haver- en Gort-buurt" zullen binnenkort een aantal verkeersmaatregelen worden doorgevoerd, waarmee het gemeentebestuur de ver keerssituatie zoveel mogelijk hoopt te verbeteren. In alle straten van de wijk met uit zondering van de Gerestraat aan de zijde van het postkan toor zal een parkeerverbod worden ingesteld. De bewoners van de le, 2e en 3e Gortestraat, 2e en 3e Haver- straat, 4e Binnenvestgracht. Pakhuisstraat en Tevelingshof kunnen per brief een ontheffing aanvragen bij het bureau Ver keerszaken. kamer 314, stad huis. De winkeliers in deze buurt kunnen eveneens een ont heffing aanvragen. Voorts zal hel trottoir in de Rijn straat bij de ingangen van de 4e Binnenvestgracht, de 2e en 3e Gortestraat en in de Kraaier- straat voor de ingangen naar de 4e Binnenvestgracht. 2e Haver- straat en 2e Gortestraat worden doorgetrokken. Het trotoir zal op de plaasen van een zgn. in ritband worden voorzien. Verder wordt in de volgende stra ten éénrichtingverkeer inge steld: de 4e Binnenvestgracht vanaf het Levendaal en de Pak huisstraat rond het Tevelings- hofje, de Rijnstraat vanaf het Plantsoen alleen voor auto's en de Kraaierstraat vanaf het Le vendaal ook alleen voor auto's. Fietsers en bromfietsers kun nen in het belang van een goede verbinding tussen de ver schillende wijken zowel de Rijnstraat als de Kraaierstraat in beide richtingen gebruiken, de gedeelten Rijnstraat en Kraaierstraat tussen Plantsoen en 4e Binnenvestgracht komt aan Situatie-verbetering in de Haver en Cortebuurt. de kant van de oneven huisnum mers een verbod om stil te stan. Tenslotte blijft in de le Gortestraat langs het postkan toor verkeer in beide richingen mogelijk. De hierboven genoemde verkeers maatregelen gelden voor een proeftijd van ongeveer twee maanden. Gedurende deze pe riode kunnen buurtbewoners bij het college van burgemeester en wethouders eventuele bezwa ren kenbaar maken. Daarna zal worden besloten, de voorlopige regeling al dan niet gewijzigd te handhaven. Op een later tijdstip zal op het Levendaal (ter hoogte van de Rijnstraat) een blokbandoversteekplaats met vluchtheuvel worden aange bracht. De bestaande zebra op het Levendaal ter hoogte van de Kraaiestraat zal vervangen wor den door een blokbandover steekplaats. Deze oversteek plaatsen zullen worden voorzien van een zgn. S-verlichting, zoals die bij de oversteekplaatsen aan de Lammenschansweg. Maar over dit laatste moet de ge meenteraad zich no guitspreken. Op weg naar NKV-fusie Oude Ade/Rijpwetering Op d« weg naar een fusie tussen beide dorpen is tijdens een vergade ring van de NKV in het Ripse Dorpshuis een nieuwe stap ge zet. Het huidige NKV-bestuur van Oud Ade. de vakbondsbe- sturen van AVG en de bouwvak- bond onder leiding van NKV- voorzitter Van der Ing waren het unaniem eens, dat eenheid, ook in de vakbond, onmisbaar is voor de leefbaarheid In de wereld van vandaag. Besloten werd. naast de 5 kandi- daathestuursleden nog 2 leden beschikbaar te hebben om de belangrijkste funktles te kunnen doubleren. De volgende verga dering wordt gehouden op don derdag 8 maart, wederom in het Dorpshuis. Dan zal de laatste stap worden gezet in de leden vergadering, waarbij het NKV Oud Ade zal worden ontbonden en het nieuwe bestuur zal wor den geïnstalleerd. VIOS had succes met Schandaal OUD ADE De toneelvereniging VIOS bracht gisteravond voor een uitverkochte zaai het Frans getinte, zeer levendige stuk van R. Feenstra: „Schandaal in de i r» groene Kakatoe". Een moeilijk lil bespeelbaar spel, waarvan ech- ter door de lofwaardige presta ties van regisseur en actrices en acteurs iets frivools werd ge maakt. piet Pouw. sindskort de regisseur van VIOS, heeft met succes veel moeite aan deze klucht be steed. Het nieuwe decor was keurig ver zorgd en smaakvol ingericht; de nieuwe geluidsinstallatie vol deed naar behoren. VIOS heeft met dit stuk een goede keuze gedaan. De uitvoering was voldoende re clame voor zondag-(morgen) avond, wanneer opnieuw op een grot aantal bezoekers gerekend wordt. De bejaarden waren gis teren in groten getale opgeko men. Na een verloting werd nog enige tijd nagekaart. I BODEGRAVEN Turkeiiburg's Kon. Zaadhandel, «en met Bo degraven verweven naam, is in Engelse handen overgegaan. Bees Nurseries Ltd te Chester is de nieuwe eigenaar gewor den. Voor het bedrijf kan dit een opbloei en grotere werkge legenheid betekenen. Door de accentverschuiving naar de re- creatietuin is een grotere vraag naar luxe tuinartikelen ont staan. Schaalvergroting en in ternationalisering is een nood-» zaak voor bedrijven die op deze markt opereren, aldus directeur H. v. d. Brule. Daar het Turkenburg ontbrak aan voldoende middelen kon geen expansie plaatsvinden. Nu een grotere maatschappij de teugels heeft overgenomen is die moge lijkheid ruim aanwezig. De vak bonden. die tijdig waren inge licht, hebben hun instemming met de gang van zaken betuigd. De heer v. d. Brule verwacht voor 1973 nog geen spectaculai re wijzigingen. Wel gaat het be drijf beschikken over een telex. Bovendien zullen er Engelse commissarissen worden be noemd. De tuintechnische dienst, met 23 man, blijft be staan. Als het seizoen begint zal deze dienst met zeker 40 man werken. Uitval icethouder Lijten: HAZERSWOUDE - Het is nog helemaal niet zeker, dat de ge meente Hazerswoude voor vijf tig procent van de kosten, ver bonden aan de plaatsing van verkeerslichteninstallaties op de Rijndijk (bij Gemeneweg, Frede rik van Eedenplein en Brugge- straat) zal moeten „opdraaien". F.erste-Kamerlid Eibert Meester (PvdA) uit Koudekerk aan den Rijn heeft namelijk van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat bericht ontvan gen, dat dit ministerie in elk ge val 50% van de plaatsingskosten zal financieren en dat met het ministerie van Justitie overleg wordt gepleegd, over de andere helft van de kosten. Het ge meentebestuur van Hazerswou de heeft al eerder een onder houd met de minister van Ver keer en Waterstaat, de heer Udink, aangevraagd, omdat het college van mening is, dat fi nanciering van 50% door de ge meente niet terecht is. De wegbeheerder moet ook de kosten dragen, menen B. en W. Senator Meester heeft intussen bij Udink nog eens gepleit voor plaatsing van een mobiele ver- keerslichteninstailatie op het kruispunt Rijndijk-Bruggestraat tijdens de spitsuren, zolang de definitieve plaatsing nog niet aanwezig is. Koudekerkse Eer- ste-Kamerlid zag in eerste in stantie deze vraag niet gehono reerd, omdat de minister meent, dat de afsluiting van de Rhynenburcherlaan voor het snelverkeer al afdoende i?. Leiden Tijdens de opening van een bedrijfsuitbreiding heeft wethouder J. Lijten gistermor gen de kans aangegrepen om in verweer te gaan tegen „onge nuanceerde kreten, die de laat ste tijd via de organen van en kele industriebonden worden ge slaakt over de werkgelegenheid en de industriële situtatie in Lei den". Als genodigde sprekend namens de gemeente Leiden, zei de wet houder: „Beurtelings worden de rijksoverheid, de gemeente, het bedrijfsleven en de universiteit verantwoordelijk gesteld voor de inderdaad sombere werkloos heidscijfers. En dat zou allemaal nog niet zo erg zijn, als men de moeite nam, zich tevoren bij de meest betrokkenen van de werkelijke achtergronden op de hoogte te stellen. Maar als zelfs dat niet gebeurt werpt dat op z'n zachtst gezegd een merkwaardig licht op de journalistieke methoden van deze bondsbladen". Omdat het te ver zou voeren en niet overeen zou komen met het feestelijk karakter van de opening, wilde de heer Lijten niet verder ingaan op halve waarheden. Wel stelde hij een ontmoeting in het vooruitzicht tussen B. en W. en de industrie bonden met de redacties van hun organen. Het bedrijf van de Gebr. Aker boom. tenslotte, noemde hij een aanwijzing, dat er in Leiden ook bedrijven zijn, die met hun tijd meegaan. Alphen a.d. Rijn Het geheel verbouwde oude kantoor van de Ned. Credietbank aan de Sta tionsstraat is gistermiddag door burgemeester Gallas officieel heropend. De burgemeester schoof daartoe vaardig een overgordijn open waarachter zich een grote luchtfoto van Al phens centrum bevond. Drs. P. van 't Noordende, plaatse lijk direkteur van de NCB, schetste de groei van Alphen en complimenteerde de burgemees ter met diens succesvolle bege- Vernieuwde Credietbank officieel in gebruik leiding van de gemeente. De di rekteur reikte ook geschenken onder couvert uit; o.a aan ds. Hoogerdijk van „De Bron", de heer v.d. Wakker van dit kerke lijke en gemeenschapscentrum in Ridderveld, alsmede aan dc heer L. van Roosendaal van de Stichting Cultureel Centrum. De bank wordt de eerste „vrien din" van dit centrum, dat thans een aktie voert om vrienden van het Cultureel Centrum te interesseren. Toen de burgemeester de deuren van de moderne kluisinstallatie mocht openen kwamen cr enke le boeken uit te voorschijn; een voor hemzelf en een voor zijn vrouw. Volgende week wordt Leiden doorgelicht LEIDEN Alle Leidenaren bo ven de dertig worden onder zocht op longtuberculose en an dere afwijkingen in de borsthol te. Het onderzoek wordt wijk voor wijk gehouden. Het begint op dinsdag, 8 maart in de Be vrijdingskerk aao de Montgome- rystraat. De tijden, waarop de bewoners van de wijk zijn uitgenodigd, voor het scherm te verschijnen, zijn: dinsdag 6 maart 9.00-12.00 en 14.00-18.30 uur woensdag 7 maart 14.00-18.30 en 17.30-20.00 uur donderdag 8 maart 9.00-12.00 en 14.00-16.30 uur vrijdag 9 maart 14.00-16.30 en 17.30-20.00 uur De bewoners van de wijken, die door de onderzoekteams bezocht worden, krijgen tevoren shrifte- lijk een voorkeurstijd op. Moch ten ze op het aangegeven uur niet in staat zijn te gaan, dan zijn ze op elk ander tijdstip van opening ook welkom. Zelfs wordt degenen, die voor de mid daguren werden aangeschreven, aangeraden, in de morgen naar de keuring te gaan. LEIDEN In Leiden is deze week een werkgroep ..Terre des Hommee" opgericht. Zif wil in de Sleutelstad blijvende aandacht vragen voor het doel van de overkoepelende Stichting. Activiteiten, die snel ontplooid zullen worden, zijn: fondsenverwervlng door uit breiding van het aantal donateurs; voorlichting over het werk van „Terre des Hommes" op scholen, verenigingen en clubv Inzamelen van artsenmonsters en verzending ervan naar noodlijdende gebie den; verkoop van verschillende artikelen, zoals wenskaarten en T- shirts. en verzending van bruikbare kleding naar noodgebleden. De werkgroep gaat ook de mogelijkheid onderzoeken van „adop tie" van een hulpproject door een schoolklas. Dit alles zal gebeu ren In samenwerking met Instellingen ais Memisa, Rode Kruis e.d. Het contactadres van de werkgroep is: Cornelis Schuytlaan 40. tel. 60128. Gisteravond is door Fons Jansen voor een volledig uitverkocht Rijnlands Lyceum de eerste Leidse voorstelling gegeven van zijn nieuwe programma „Kwartetten". In opzet wijkt dit pro gramma nauwelijks af van zijn vorige drie. Lief en vriende lijk en zonder ook maar iemand te kwetsen deelt hij zijn speldeprikken uit. Ook in de keuze van zijn onderwerpen houdt hij zich aan de veilige kant. Zijn inspiratie put hij „links en rechts" uit het dagelijks leven en als hij al een onderwerp als abortus aansnijdt, dan ge beurt dit op een dermate voorzichtige manier, dat niemand er ooit aanstoot aan zou kunnen nemen. Het meest kenmer kende aan „Kwartetten" is. dat Fons Jansen zich nu toch wel voorgoed schijnt te hebben losgemaakt van zijn religieuze image en zich helemaal heeft toegelegd op het bekritiseren van alledaagse mensjes met hun alledaagse (on)hebbelijkhe- den. Hiervoor staat hem een welhaast ongelooflijk groot arse naal tekstgrapjes en woordspelingen ten dienste en voortdu rend zit men als toeschouwer zich af te vragen, waar hij het allemaal vandaan haalt. Dat de spontaniteit er een beetje af was en de presentatie af en toe een vrij matte indruk maak te, deerde het publiek blijkbaar in het geheel niet. Men komt naar Fons Jansen voor een gezellig avondje uit en wat dat betreft krijgt men gegarandeerd waar voor zijn geld. Paul Korenhof &ALPHEN De heer Van den •LISSE In het bestuur Berg gaat de gemeenteraad van Alphen verlaten, wegens vertrek n..ar elders. De heer v.d. Berg heeft sinds 1966 voor de WD zitting in de raad gehad. Opvol ger wordt de heer C. A. A. Wij nen. i de bejaarden bond Lisse nemen zit ting de dames Nieuwmans en Onderwater. Men wil een va kantiereis naar Oostenrijk or ganiseren, en een trip naar Twente. Op 11 april is er een wandeltocht. RIJNSBURG De gemeente Rijnburg zal een ..bekend gezicht" bij de politie gaan missen. Met ingang van I maart zal de heer C. W. Doctors van Leeuwen, groepscommandant van de rijkspolitie gaan ge nieten van de 65-plus-rust. Gisteren is van hem hartelijk afscheid genomen in het gemeentehuis. Veel collega's, vrienden en bekenden kwamen de scheidende politieman bedanken voor het werk dat hij in Rijnsburg verricht heeft. Op zijn toekomst hief hij met de burgervader van Rijnsburg een fees telijk glas (zie foto). Met vele goede gaven sloot de heer Doctors zijn Rijnsburgse diensttijd af. De gemeenteraad van Voorscho ten had gisteravond weinig moeite met het afwerken van een lange agenda. Wegens ziek te van wethouder Koetser (V.V.D.) bleef er enige onduide lijkheid over de gedeeltelijke goedkeuringen van de „Cen trumplannen". Verschillende raadsleden stelden vragen over de voorlichting aan de burgerij over deze plannen. Burgemeester Van der Haar kon niet op alle vragen concrete antwoorden geven. G.S. hebben de plannen gedeeltelijk goedge keurd, de tekeningen zijn nog niet terug ontvangen en volgens mededeling van G.S. hebben alle burgers, die bezwaarschrif ten ingediend hebben ten aan zien van de centrumplannen hiervan kennis gekregen vla de provincie. De burgemeester kon I nog geen mededeling doen over het eventueel in beroep gaan le gen het besluit van G.S. bij de I .Croon. Mr. Begeer (V.V.D.) meende dat het voorstel tot vaststelling van de subsidieregeling Gezond heidszorg 1973 in hoofdzaak neerkwam op de mogelijkheid door middel van deze regeling Evenals mr. Goosens (D'6G) miste hij een exacte omschrijving van de controle-mogelijkheid. Wet houder Pels (P.v.d.A.) stelde dat het belangrijkste van de nieuwe verordening is de sa menvoeging van particuliere in stanties en verenigingen, die zich begeven op het terrein van de gezondheidszorg. Wethouder Esselaar (K.V.P.) deelde bij het voorstel tot plaat- sing van een hek rondom „De Kimshoeve" mede. dat inmid dels goedkeuring door G.S. is ontvangen voor de restauratie kosten. Zo spoedig mogelijk zal met het opknappen van deze jeugdboerderij begonnen wor den. Leiden De Brede Vietnam Beweging Leiden voert de komende weken en maanden een actie voor steun aan het Medisch Comité Nederland Vietnam. Op tal van manie ren wordt informatie ver strekt over de huidige situa tie In het door oorlog ontred derde land. LEIDEN - The Golden Ear ring heeft in de Stadsgehoor zaal voor, naar Leidse be grippen een ongekend aantal mensen een uitstekend con" cert gegeven. De Haagse groep bewees, ondanks het uitproberen van een nieuwe licht- en geluidsinstallatie, toch wel Neerland* beste Bühne-groep te zijn. Het over het algemeen kritische Leidse publiek honoreerde de groep met v*d applaus en vooral drummer Cesar Zul- dewijk oogstte veel bijval met zijn uitstekende drum solo's. Basgitarist Rinus Gerritsen veroverde eveneens de gunst van het publiek met een vir tuoze bas-improvisatie. Zelfs kon Golden Earring niet onderuit om enkele toe giften te geven. In het voorprogramma trad de Leidse groep Chamberlain voor de tweeëntwintigste maal op Ze leverde, voor ei gen ocbllek zeker geen on- verd'enstelijke prestatie. De groen heeft rogelijkheden, maar moet nog een hoop er varing opdoen. Vooral aan de zang kan r.og heel wat verbeterd worden. Aad van Kaam

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3