blijmaker Situatie Hoogovens zit nog muurvast Piloot zag Israëlische straaljager aan voor Migs Prinses Margriet doopte nieuwe J. Henri Dunant Radio Noordzee sloeg van ankers Dollar nu op f2,85 Zwarte doos Libisch vliegtuig gevonden verdien hechte BON DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244* <18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,15 kwartaal 27,76; jaar 108,20. Losse nummers 35 cent. 64e JAARGANG No. 11938 ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 Zaterdag: Ned. I: 20.21 uur Zes kamp Sport; 21.40 uur Farce Majeure, satirisch cabaret. Ned. II: 19.05 uur Coronation Street: 20.21 uur Commissaris Maigret; 23.00 uur Een lampion voor een blinde, tv-spel. Zondag: Ned. I: 15.07 uur NOS- kiosk; 20.25 uur The People, science fiction. Ned. II: 19.30 en 21.10 uur Studio Sport; 20.45 uur Bemin de bu ren, tv-spel. HAGEL- EN SNEEUWBUIEN Wisselende bewolking met enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe stormachtige wind tussen west en noordwest. Max. temp. ongeveer 4 graden, ondag zon 7.35—18.12, maan 2.58—10.23. Schev. hoogw. 8.00 —20.31, laagw. 3.33—6.02. Industriebonden signaleren intimida ti epogiiigen iVELSEN (ANP) De vier werknemerscommissarissen van „Estel" hebben gisteravond een gesprek gehad met de raad van bestuur van Hoogovens. Dit heeft J. de Jong, bondsbestuurder van de industriebond NVV en één van de twee coördinatoren van de actie van de twee industriebon den meegedeeld. De heer De Jong heeft meege- j deeld dat het .tweede gesprek dat de twee coördinatoren van de actie gistermiddag met de vier werknemers-commissaris sen hebben gehad ten doel had nog verdere informatie te ver- schaffen. Gisteravond is geble- I ken dat na het gesprek van de met de raad stakingsactie bij Hoogovens stil te leggen. De heer J. H. Nee- renbos, die als „chef" van het Actie-front de brief heeft onder tekend dreigt bij het niet inwilli gen van de eis met „dood en verderf, bomaanslagen, terreur acties gericht tegen bondsbe- stuurders, bondsgebouwen e.d." Tweemaal goud voor Vicky Op twee plaatsen In ons land waren gis teravond groten bij een om feest te vie ren. In Schevenin- gen dat aanleiding Kurhaus Adiieu", in Amstelveen het jaarlijkse Boeken bal. Vicky Leandros zorg de achter de scher men in het Kurhaus voor verwarring. Presentator Hans van Willigenburg wilde twee gouden platen aan Vicky Leandros uitreiken. Gert Timmerman, die de platen in de hal had zien staan, dacht dat het goud voor hem bestemd was. Hij maakte bezwaar tegen de uitreiking. Vicky weigerde echter nog een noot tv zin gen als ze de pla ten niet kreeg. Voor dit argument bezweek Gert. He lemaal rimpeloos verliep het afscheid van het Kurhaus trouwens toch niet. Peter Maffay wei gerde plotseling om op te treden, omdat hij als nummer één geprogra mmeerd stond. De elektri sche gitaren van Francis Bay zaten even zonder stroom en de Belgische zangeres Ann Mi chel verloor een uur voor de uitzen ding haar stem. Daaraan werd door middel van een in jectie iets gedaan. Heel wat minder schokkende zaken speelden zich op muzikaal gebied in Amstelveen af. In de Uilenstede blies 4e groep Animal Crackers" er de stemming bij een boekenbal, dat dit jaar minder schrij I van bestuur de hele situatie nog I onveranderd muurvast zit. Dit zou er, volgens de heer De Jong, toe kunnen leiden dat mo gelijk ook rog in het komende weekeinde verdere contacten met de werknemerscommissa- I rissen zullen volgen. Zijn per soonlijke mening is, dat er nog steeds weinig perspectief is. Dat I betekent dat de staking onver- minderd zal voortduren en ook dat dinsdag aanstaande het kort geding zal volgen. De raad van commissarissen van 1 Hoogovens is vanmorgen in het gebouw van de Algemene Bank Nederland in Amsterdam bijeen gekomen voor zijn wekelijkse vergadering. De heer De Jong k nam aan dat daar het conflict I ook aan de orde komt. Het actiecentrum van de indus- I triebonden NVV en NKV heeft I berichten ontvangen, dat de Hoogovenleiding „grijpt- naar het middel van de grofste inti- I midatie". werknemers van het railvervoer j zouden telefonisch zijn benaderd en door Hoogovenfunctionarissen zijn bezocht met de mededeling dat ze het werk moeten hervat ten. Doen ze dit niet, dan zijn de gevolgen voor hun rekening, zo wordt er aan toegevoegd. De Hoogovendirectie heeft deze be schuldigingen krachtig van de hand gewezen. iet bondsbureau van het NVV heeft van het „Actiefront tegen communistische agitatie en ter reur" een brief ontvangen, waar in het NVV en het NKV gesom meerd worden, onmiddellijk de Goudprijs op record-hoogte ONDON (AP) De Amerikaanse dollar, die minder dan twee we ken geleden werd gedevalueerd, Is gisteren opnieuw naar zijn laagste koers gevallen op de Europese wisselmarkten. De koers zakte tot ongeveer 2,85 r heersten weer gespannen en veraarde toestanden op de markt. Verschillende centrale banken hebben steunaankopen moeten verichten om de dollar op zijn officiële laagste koers te houden. Op de vrije goudmarkt steeg de prijs van het goud tot nieuwe rekord hoogte, e drie grote banken van Zwitser land hebben vriidagavond de handel in goud twee uur ge staakt om de markt enlgsz'ns tot rust te laten komen. Na deze twee uur werd de handel "op beperkte schaal" hervat. ivitser.se wisselkantoren hebben gemeld, dat amerikaanse toeris ten zich beklaagden omdat zij gisteren ongeveer 25 procent minder kregen voor hun dollars dan twee weken geleden. TEL AVIV (Reuter) De Franse gezagvoerder van het Libische passagiers vliegtuig, dat woensdag door Israëlische straalja gers is neergeschoten, is volkomen de koers kwijtge raakt. Dit is vast komen te staan nadat bergingsploegen de zg. zwarte doos tussen de wrakstukken van het toe stel teruggevonden hebben. De gezagvoerder meende boven Egyptisch grondge bied te zijn en zag de Is raëlische jachtvliegtuigen die het lijnvliegtuig later zouden neerschieten, aan voor Egyptische Migs. Deze bekendmaking van Israëli sche zijde kwam na de beschul diging van een Egyptische re geringswoordvoerder, dat de Is raëliërs opzettelijk de feiten probeerden te verhullen omdat zij de zwarte doos niet wilden tonen. Washington is van plan Israël te straffen voor het neerhalen van het vliegtuig met een voorlopige opschorting van de leveranties van Phantom-straaljagers. Dit meldde een Israëlisch b!ad gis teren. Volgens het bericht zal president Nixon, als hij op 1 maart aanstaande premier Gol- da Meir van Israël ontmoet „haar voorlopig geen toezeggin gen doen voor verdere leveran ties van Phantoms". Israël heeft gisteren de stoffelijke resten van honderd passagiers van het neergeschoten vliegtuig ovengedragen aan Egypte. Vol gens Tel Aviv weigerde Cairo de lijken te aanvaarden van drie Fransen en een Ameri kaan. De stoffelijke resten wer den per Rode Kruisschip het Suez-kanaal overgevaren. Twee van de overlevenden van de ramp zijn er bijzonder slecht aan toe. Oud-minister prof. Hofstra Verzekerings bedrijf moet gesocialiseerd Van onze parlementaire redactie AMSTERDAM Oud-minister prof. mr. H. J. Hofstra is mening, dat het particuliere verzekeringsbedrijf gesociali seerd moet worden. Hij heeft vandaag de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk instituut van de PvdA, gekapit teld, dat zij in een rapport over de toekomst van het verzeke ringsbedrijf de aloude socialisa tie een centrale plaats toekent, geweld te hebben aangedaan. Prof. Hofstra zei vandaag tijdens een WBS-confercntie, waarin het rapport aan de orde werd gesteld, dat het niet voldoende is na te gaan zoals het WBS heeft gedaan in hoeverre de efficiency bij de taakvervulling kan worden bevorderd en op welke wijze de publieke contro leerbaarheid van het verzeke ringsbedrijf kan worden ver groot, maar dat men ook een politieke keuze moet doen. Men moet de problemen in een af zonderlijke bedrijfstak ook plaatsen tegen de achtergrond van de gewenste maatschappe lijk ontwikkeling in h et alge meen en dan spelen ook andere dan doelmatigheidsoverwegin gen een rol, aldus prof. Hofstra. die thans hoogleraar is aan de rijksuniversiteit in Leiden. Kalina Paxinou overleden ATHENE (AP) De vermaarde Griekse actrice Katina Paxinou is deze week in een Atheens kenhuis gestorven. Zij leed aan kanker en is 73 jaar geworden. Katina Paxinou trad voor eerst In het theater op in 191 Athene. De actrice kreeg in 1943 een Oscar Prinses Anne en prins Pliilip naar Rusland INDEN (AP) - Prins Philip en zijn dochter prinses Anne zullen (Vermoedelijk in september een [■bezoek brengen aan de Sowjet pnie. F is mogelijk dat vader of doch- 'ei, of allebei, de Europese springwedstrijden In Kiew gaan pijwonen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Ik hoop u J. Henri Dunant en wens u behouden vaart". Met deze woorden doopte prinses Margriet vandaag het nieuwe hospitaalschip van het Nederlandse Rode Kruis, dat dank zij een televisie-actie van de NOS in 1970 gebouwd kon worden. Het schip zal net als zijn voorganger zieken en invaliden herbergen voor een vakantie op Nederlandse wateren. Israëlische militairen dragen de kisten met de stoffelijke resten van de omgekomen passagiers van het neergeschoten Libische vliegtuig uit vrachtwagens. Meer nog dan de oude Henri Du nant, die in 1959 gebouwd werd, is dit schip geschikt gemaakt voor vooral patiënten die zich in een rolstoel kunnen voortbewe gen. Overal op het schip heeft men zoveel mogelijk bedacht In welke situatie een patiënt in een rolstoel zich kan bevinden. Geen drempels, verstelbare bedden, speciale voorzieningen in bad en toiletruimte, liften e.d. zijn daar voorbeelden van. De praktijk heeft bewezen dat de meeste patiënten die voor een vakantie aan boord komen, zich redelijk veel bulten hun bed be geven. Op de oude Henri Du nant was daar geen rekening mee gehouden, er was geer eet zaal en geen recreatieruimte. Daar is nu allemaal voor ge zorgd, inclusief het souvenir winkeltje, de brievenbus en een postzegel- en wisselautomaat. Maar ook de bemanning is beter bedacht dan op het vorige schip. Moesten vrijwilligsters zich op het oude schip soms met 16 tegelijk in een hut behel pen, nu zijn het allemaal vrolijk aangeklede vierpersoonshutten er is er een aparte eetzaal en douche en toiletvoorziening. Vorig jaar meer ontslagen DEN HAAG (ANP) In 1972 hebben 573 bedrijven wegens sluiting of inkrimping collectief ontslag van personeel moeten aankondigen. Dat waren er bij- ni< 100 meer dan in 1971. On- i dan'ks deze vrij sterke toene- j ming daalde het aantal werkne- i rr.ers, dat daarbij was betrok-1 ken, van 23.945 in 1971 tot 23.110 1 in 1972. Dit blijkt uit cijfers van het ml- nisterie van Sociale Zaken. (Van een onzer verslagge vers) SCHEVENINGEN Het zendschip van Radio Noordzee, de Mebo 2, is vanacht even na twaalf uur van zijn ankers geslagen. Het schip dreef eerst stuur loos in de richting van het Scheveningse strand. Toen het rond een uur tot op on geveer een kilometer van het strand ter hoogte van Seinpost was genaderd slaagde de beamniing erin een defect aan het roer te verhelpen. Op eigen kracht voer het schip toen terug naar de oude ligplaats. De uitzendingen van Radio Noord- Rond kwart over twee werden zee werden enige tijd gestaakt, de uitzendingen weer hervat. Een reddingboot en een sleep boot voeren uit om eventueel assistentie te verlenen, maar dit bleek niet nodig. Voor de Engelse noordkust ter hoogte van Kentish Knocks is de Nederlandse kustvaarder Diana in moeilijkheden geraakt. Er brak brand uit in de machi nekamer. Het schip voer bran dend in een kring. Een eerste poging om de bemanning van boord te halen mislukte omdat het schip daarvoor te snel voer. Daaraan kon echter door de brand niets aan gedaan worden. Een tweede poging Om de vier bemanningsleden, twee Neder landers en twee Portugezen te bevrijden, lukten wel. Als een spookschip dobberde de bran dende Diana toen rond. De thuishaven is Rotterdam. Nrd.-Vietnam doodde duizenden krijgsgevangenen LONDEN (UPI) Noord-Viel- nam heeft 25^00 Zuidvietnamcsc krijgsgevangenen gedood. Dit verklaarde do Zuidvietnamcsc zaakgelastigde in Loïiden, Duong Huong Due. HIJ zei dat do communisten maar 1000 Zuidvietnamese krijgsgevange nen hadden opgegeven, terwijl iZuld-Vletnam wist dat ze er 30000 gemaakt hadden. „Dat betekent dat er 25000 zoek zijn. Volgens mij werden zij na hun gevangenneming gedood", zei hij. Bosneger bezwoer' agenten Paramaribo In Parama ribo zag een bosneger kans in zijn centje een groep politieagenten te verdrijven. Toen politiemannen don derdag in het centrum van Paramaribo een groep demonstranten uit een hadden gedreven, stonden zij plotseling te genover een bosland creool. Voordat do agen ten kans zagen ook hem te verdrijven, stootte de bosneger een paar woor den uit, die iedereen de den denken dat hij bezig was Wintie-praktijkcn (een soort geestenbezwe ring) te bedrijven. Terwijl de wetsdlenaren verstijfd van schrik ston den te kijken, voerde de neger een soort dans uit. Volkomen onverwacht stormde hij onder het uit stoten van oorlogskreten op de agenten af. die het zekere voor het onzekere namen en in hun auto's wegreden. Nr. 3 Hoe dlkwlfls hoeft u 'n rolmaat eigen lijk al niet nodig gehadWil govon ti de kans in het bezit te komen van een hele fraaie. Deze verchroomd-metalen zakrolmeetband met wit geémailleerdo 1.50m lange band is voorzien van een sleutelring en sierlijk slangenkettinkje. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden als nieuw kwartaalabonnee op Noteer m.l.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats Stuur blijmaker nr. 3 naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1