CARNAVAL VAN PRIMEURS CARNAVAL VAN PRIMEURS Fiets, brommer en moter fiets steeds doller ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 24 februari tm 4 maart TWEEWIELER n I fietsen RAI bromttolMen motorfietsen i de natuur. Het is jammer dat de Tweewieler-RAI nu niet net een weekje later gepland is. Dan was deze elfde Tweewielertentoonstelling sinds 1951 letterlijk en fi guurlijk een carnaval geworden. Een bont carnaval van grappige, kleine, grote en oertechnische pri meurs. Dolle fietsen met een zotskap, waardige maar lachende, bedaagde „kanonnen" van motoren. rd3 Geen wereldhervormingen, wel veel verbeteringen en verfijningen. Om met Nederlands vertrouwdste vervoermiddel te beginnen, de fiets. De sterke terugkeer van de fiets sinds de jaren zestig heeft duidelijk grote invloed ge had op de ontwikkeling van de fiets. De vormgeving veranderde, werd steeds meer aangepast aan de ei sen van de tijd. Opvallend is hierbij de verwerking van nieuwe materialen en de toepassing van nieuwe technieken. De fiets werd aanzienlijk lichter, kreeg, een sportiever uiterlijk en werd nog beter berijdbaar. De tandem, fiets in 't kwadraat, begint 't pleit te winnen. Op deze Tweewieler-RAI staan glanzend te pronken de uit Italië afkomstige Carniellitandem. Van hetzelfde merk een heuse rickshaw, voor hen die liever naast dan achter elkaar willen zitten. De rickshaw is voorzien van een zonnedak en leent zich uitstekend voor recreatie op strand en boulevard. In Uj het Amsterdamse stadsverkeer minder aanbevelens waardig, lijkt ons. In Italië maakte de rickshaw als huurfiets overigens reeds furore. Niet alleen Italië levert tandems en rickshaws. Frankrijk komt onder het merk Gitane op deze beurs met een sporttandem met maar liefst een tien- versnellingsderailleur, verder de trio en de quarto, een fiets in moderne vormgeving voor respectieve- li.'J drie of vier personen. Aandachttrekkend is de Rosalieauto-fiets; een vierwielige ,,auto"-fiets die plaats biedt aan twee k drie personen. Het geheel heeft een stoffen dak dat bescherming biedt tegen zowel regen als zon. De aandrijving geschiedt zoals bij een normale fiets door middel van een trap-ket- ting mechanismé. De grote mode uit Amprika op fietsgebied komt nu naar ons land overwaaien. Het is weer een Franse firma, Peugeot, die het brengt. De superlichte sport- fiets met tienversnellingsderailleur. Van Nederlands fabrikaat staat er de Pegasus-fiets die aanvankelijk alleen voor export naar Amerika werd geproduceerd. Een semi-racefiets met tien ver snellingen en een racestuur. Een fiets met de allures van een professionele racefiets is de Paris Nice, een !j^' luxe lichtgewicht ..trimfiets" van Gitane. Jeugdfietsen Dat de jeugdfietsen een steeds belangrijker deel van de Nederlandse fietsafzet uitmaken is duidelijk af te lezen uit het grote aanbod op deze tweewieler-RAI. Sportieve uitvoeringen gaan steeds meer overheer sen. Zo komt Raleigh met de chopper sprint, een kruising tussen een racefiets en de reeds ingeburger de chopper (fiets met hoog stuur en banaanvormig zadel met rugsteun) met een racestuur en driever- snellingsnaaf. Een semi-racefiets voor jongens model Monte Carlo wordt onder de. merknamen Batavus, Magneet, Fongers uitgebracht. Bedoeld voor de jeugd van tien tot. dertien jaar, desgewenst uitgerust met een vijfversnellingsderailleur. Een interessant nieuwtje levert de Jumbo-jet met achterwielvering en een scharnierende achtervork De hoogtemeter van Gazelle, fietsmaat in een wip afleesbaar... Solex-vouwbrommer. Motor i neembaar. In volle glorie, een wereldprimeur. De Benelli zes-cylinder. De fiets bevordert de milieuverschoning. De Gitane-fiefsairto. Romantiek op de pedalen. waardoor de gehele achterpartij beweegbaar is. De fiets heeft verder kleine wielen en een hoog stuur en wordt geleverd in de schrikkleuren paars en oranje. En om de jeugd in het verkeer meer op te doen val len brengt een firma uit de Duitse Bondsrepubliek kleuter-fietsen in fluorescerende kleuren, waarmee de veiligheid in 't verkeer zeker gediend is. De trimfiets krijgt ook alle aandacht die hij ver dient. Verschillende merken onder andere Pon en Puoh komen met knap doordachte apparaten voor hen die liever gezellig-thuis-dan-buiten moe toch de nodige lichaamsbeweging willen nemen. Een apparaat dat veel op een trimfiets lijkt maar 't bepaald niet is brengt Gazelle. ,t is een hoogteme ter voor de fietsenhandel. U gaat een fiets kopen. Gaat u zitten, zegt de handelaar. En hij verwijst u naar de hoogtemeter. Een peilschaal geeft exact de maten aan van de fiets die het meest voor u ge schikt is. En dan nog een nauwelijks misbaar grapje in deze toch al zo geluidsarme tijd: een fietsradio. In twee uitvoeringen verkrijgbaar. De eerste op z'n Duits, de Hot Poppy, met een draagslee op de fiets bevestigd om gemakkelijk weer losgemaakt te kunnen worden voor de picknick, om ook daar het hinderlijk schelle geluid van de bosvogels te kunnen overstemmen. De tweede een degelijk Nederlands produkt van EMPO in de vorm van een afneembare koplamp, 't Wach ten is nu nog op de pedaal-televisie, de spaak-radar, de achterlichttelefoon. In dat verband even geciteerd wat de Stichting Fiets schrijft in de brochure „Fijn, samen fietsen": ,,De fiets hoort bij het welzijn omdat de fiets de mens de zo naarstig gezochte beweging teruggeeft, omdat de fiets weinig beslag op de schaars wordende ruimte legt en omdat de fiets een schoon vervoermiddel is dat geen lawaai veroorzaakt of uitlaatgassen produ ceert. Het is ook hierom dat zo velen weer op de fiets stappen". Jawel, fijn samen met de radio fietsen! Bromvariomatic De bromfietsfabrikanten hebben zich dit jaar ook niet onbetuigd gelaten wat nieuws betreft, ook al gaat het ook hier voornamelijk om verbeteringen. Zo is er de traploze versnelling, de variateur, ook vario- mat of variomatic genoemd, die vooral bekendheid heeft gekregen door de toepassing in Daf personen auto's. Een nieuwe conceptie van de bromfiets is wel de elektrobrommer. Solo en Puoh komen er mee op deze Tweewieler RAI. Beter is het overigens te spre ken van elektrofietsen, het zijn namelijk geen brom fietsen in de zin der wet. De wettelijke definitie van een bromfiets spreekt van een verbrandingsmotor en die ontbreekt bij deze voertuigen. Deze tweewielers hebben een maximum snelheid van ruim 30 km/u en een actieradius van 40^ k 50 kin. 's Avonds de stek ker in het stopcontact en de volgende morgen weer brommen. Ideaal voor de milieubewuste huisvrouw. Teruggrijpen naar het grijze verleden van de motor fiets doet Zündapp met een watergekoelde bromfiets. Daarnaast komen Tomos, Sparta, Yamaha, Agratt, Garelli. Peugeot. Puch en KTM met nieuwe model len. Voor de man die zijn brommer graag meeneemt is er de Solex vouwbrommer. Mot-»r in een wip af neembaar. Eén ding valt bijzonde»- op: ae prijsontwikkeling. Het is niet verbazingwekkend meer 1500,- voor een sportbrommer te moeten neertellen. Dat is meer dan voor een lichte motorfiets. De verschillen zijn ook zo groot niet meer. de pedaleo nog en de snelheid, en voila. Het is ook opmerkelijk dat de verkoop van motor fietsen met enorme sprongen stijgt er dat de brom- fietsmarkt verzadigd lijkt. De verkoopcijfers sinds 1967 zijn van 320.000 teruggelopen tot 179.000 stuks in 1972. En dan is het woord motorfietsen toch gevallen. Wat Klein, klein kleuterfietsje; en toch nog iemand achterop. staan er juweeltjes op deze tentoonstelling! Om maar meteen met het grootste nieuws te beginnen: de Benelli zes-cylinder. een wereld primeur. Een paar minuten eerbiedige stilte roor dit machtige brok techniek. Cylinderinhoud 750 oc. Een motorblok als een kunstwerk. En om maar even met hetzelfde kaliber door te- gaan: De Triumph Tiger en Bonneville 750 cc twins met vijf versnellingen cn schijfrem; de Laverda 1000 cc driecylinder; de Munch 1200 cc viercylinder met injectie; de Yamaha 750 tweecylinder. Droomfietsen voor hen die de "frisse wind rond de gevalhelmde oren willen voelen waaien, die, het blikken autodoos je moe, willen genieten van het één-met-hun-machine zijn. Alleen of met een in opwindend leer gestoken duo-engel. En het kan al beginnen met een motor, goedkoper dan de duurste bromfiets! Het komt nog zover dat de motorfiets weer een vertrouwde verschijning wordt in het stadsbeeld. Zo denkt trouwens ook Ale jandro De Tomaso erover. De sportwagenbouwer die motorfabrikant werd. Hij is er van overtuigd, dat wanneer over enkele jaren de buitenwegen en vooral de straten in de steden voor autoverkeer verstopt zullen zijn, de zoveel minder ruimte innemende mo torfiets uitKomst zal gaan brengen voor het vervoer van de massa. Zijn nieuwe activiteiten als chef van twee Italiaanse motorfabrieken ziet hij als het vormen van een tegen wicht in Europa om niet het volle profijt van de ko mende massale belangstelling voor de motorfiets aan "de thans oveiheersende Japanse motorindustrie jaarlijks ca. 3.5 miljoen eenheden over te la ten. Verscheidenheid Er is duidelijk een nieuw motortijdperk ontstaan met een verscheidenheid in nieuwe machines, die groter is dan ooit. De 50 cc machine Is door de verwantschap aan de bromfiets in de hogere prijsklassen voor velen een gemakkelijke eerste stap op het motorpad. Het zijn allemaal eencylinders, zowel in 2- als in 4-takt, maar de motoren met hun maximum vermogen tot 6,25 pk zijn belangrijk krachtiger. Op een enkele uitzonde ring na beschikken ze over vijf versnellingen. De topsnelheid ligt bij 80 85 km/u. Eén fabriek ZUndapp brengt als nieuwtje een model met waterkoeling, in dit geval niet uit nood zaak om warmte af te voeren, maar met hc* doel de motor stiller te maken. Een ludiek model is de Fan- tic Chopper, de enige „gechopte" seriemotorfiets. Hoewel in de 125 cc. categorie de eencylinder het meest gangb*-« type riia er sok rvee» vlinders, ie beide soorten zowel met twee als met viertaktmo- tor. Dat het maximum vermogen in deze klasse va rieert van 9 pk tot voor de sportieve typen 16 pk toe, duldt op de grote versohei denheid. Hoewel vier en bi) één type zes versnellingen voorkomen, is een Vijfbak de meest gebruikelijke. Meer populair dan de lichtgewichten zijn de midden» klassers van 250 tot 350 cc. Het zijn een- en tweecy- Ilndors in twee- en viertnktuitvocring, maar het af gelopen jaar is ook eon 250 cc driecylinder tweetakt Kiiwn ikl uitgebracht en pas nieuw is een 350 cc viercylinder viertakt (Honda). Het niveau van de toeristische modellen ligt cp respectievelijk 14 en 18 pk, maar bij de 250 cc zijn er krachtige sportmodel- len tot 32 pk en bij de 350 cc tot ruim 40 pk. De laatste jaren is de „historische" belangstelling voor de 500 cc motoren als meest gevraagde boven ste grens van de cylinderinhoud verdrongen door de vraag naar meer pk's, nog hogere topsnelheid, nog fellere acceleratie. De populariteit vnn de „buffels" of „superbikes", motoren vanaf 650 cc. overtreft thans zelfs die van de middenklassers. Dc vraag naar meer vermogen en een hogere snel heid is door de fabrieken beantwoord met de intro ductie van vele nieuwe -modellen met meer dan 650 cc cylinderinhoud. Behalve eencylinders zijn hierbij alle motortypen vertegenwoordigd. In deze zware klasse, voorheen het domein van de viertakt, is ook de tweetakt doorgedrongen, zoals Suzuki. En bij al deze vernieuwingen grote verbeteringen zoals de transistorontsteking zonder mechanische on derbroker en de hydraulische schijfrem. Dat de prij zen navenant zijn is een logische zaak. Men koopt ook geen Rolls voor de prijs van een Lelijke Eend. AMSTERDAM Het zou een tlandaard aardrijkskundevraag taf -kunnen zijn in het buitenland: In welk land wordt het staats hoofd veelvuldig op de flets ge zien? In Nederland, meneer. De hele klas weet het. Voor ons, «S Nederlanders, neemt die fiets onder de vervoermiddelen een belangrijke plaats in. Uit recen te onderzoekingen blijkt dat elk Nederlands gezin over gemid deld tenminste twee fietsen be schikt. Dat is meer dan waar ook ter wereld. Voor wie er aan zou willen twijfelen of wij echt wel een volk van fietsers zijn, spreken de cijfers van de jaar lijkse fietsenverkoop duidelijke taal. Hier is geen sprake van een aan tijd gebonden modegril. Zij die in de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog verkondig den dat het met de fiets wel gauiy gedaan zou zijn, hadden het mis. In 1952 werden in Ne derland 365.700 nieuwe fietsen verkocht, in I960 was dit aantal opgelopen tot 519.400, in 1970 tot 850 400, in 1971 tot 930.000 terwijl in 1972 voor het eerst in de ge schiedenis meer dan een miljoen fietsen in Nederland werden ver kocht. Jaar op jaar worden rond de fiets records gebroken. Er is aan de fiets ook veel ver anderd, de vouwfiets heeft zijn intrede gedaan, de versnellingen zijn gemeengoed geworden, het „karretje" is veel lichter gewor den en kleurrijker. Hetgeen alle maal te constateren is op de Tweewieler RAI. Naast de fiets heeft de brom fiets hoe kon het anders vaste voet gekregen. De stor- Raleigh ontwikkelde voor haar modellen fietsen met knijprem- men een zelfstellende knijprem. Door de rembeweging van de remgreep wordt, via een mechanisme, dat voor de remgreep zit, de rem steeds in de juiste stand gesteld. Bijstellen is dus niet meer nodig. machtige verkoopperiode is voorbij, de markt is gestabili seerd. In Nederland getuigen twee mil joen geregelde berijders van de triomf van de brommer. En nog eens een miljoen ongeregelde rijders. Dat zijn mensen, die geer bromfiets hebben, maar er wel op rijden. Voorkeur Zo heeft in de groep van 16— 21 jarigen ruim 70 procent een bromfiets, terwijl van de overi gen in deze groep 15 procent er ook wel eens op rijdt. In de leef tijdsgroep boven de 20 jaar bezit 15 procent een bromfiets, terwijl van de overigen dan 10 procent er ook op rijdt. Voor 95 procent van de 2 mil joen bromfietsers is de brom mer het voornaamste vervoer middel; 63 procent van de brom fietsers bestaat uit mannen. Van hen is ruim een derde jonger dan 25 jaar; dat zijn zo'n 450.000 brom fietsende jongens. Van de bromfietsers bestaat 37 procent uit vrouwen. Van hen is weei ongeveer de helft jonger dan 25 jaar; dat zijn zo'n 360.000 bromfietsende meisjes. Wie nu een brommer zoekt, vindt een rijk scala aan prijzen, modellen en mogelijkheden. Zo variëren de prijzen van ƒ400 tot meer dan 1700; de uitvoerin gen met een automatische ver snelling tot 4 versnellingen toe. Ondanks de vele mogelijkheden, blijken er echter heel duidelijk voorkeuren te bestaan: 65 pro cent van de aankopen geschiedt in de prijsklasse, die van 400 tot 700: brommers met auto maat, respectievelijk èèn ver snelling. Boven de 700 wordt het meest verkocht in de prijs klasse van 1200 en hoger. Daartussenin is de populairste prijsklasse, die van 900 tot 1000. Er is een prachtkans, dat d lt jaar de valhelm voor de brom fietsers verplicht gesteld zal worden. Er komen misschien ook gauw speciale verkeersvoor- zieningen. Tenminste, minister Udink heeft kortgeleden nog ge zegd: „Ten departemente is de bromfiets en de plaats daarvan in het verkeer opnieuw in studie genomen". Ongevalsvrees Mogelijk dat daardoor de brom fiets het image van ongelukken- maker zal gaan verliezen. Maar dat doet niets af aan de waarde die de Nederlander is gaan toe kennen aan de bromfiets als vlot vervoermiddel. Of, om met de heer J. R. van den Berg van de RAI te spreken: „De toenemen de verkeerscongesties en het on toereikende openbaar vervoer zullen meer mensen de handig- Bromfietsinformatiepaviljoen Op initiatief van de In de RAI verenigde fabrikanten en Im porteurs van bromfietsen zal in een apart informatiepaviljoen op de Tweewielertentoonstelling de bezoekers informatie wor den verstrekt over het bromlietscn. In dit paviljoen wordt deelgenomen door Veilig Verkeer Nederland, door het Insti tuut voor Wegtransportmiddelen TNO te Delft, door de vcr- keersafdeling van de Gemeentepolitie van Amsterdam en door de afdeling fabrikanten en importeurs van bromfietsen van do RAI. Is de terugloop in de verkoop te wijten aan net ongevalsimage? De heer van den Berg: „Uit een onderzoek dat de RAI bromfiets- afdeling in 1971 heeft laten ver richten, komt naar voren dat de ongevalsvrees de mensen van het bromfiets berijden doet af zien. Er gebeuren inderdaad on gelukken, ernstige ongelukken. Wel willen wij deze ongevallen In hun verband plaatsen. In 1960 viel er èèn dode berij der dan wel duo passagier bromfietser te betreuren per J3.6 miljoen afgelegde reizigers kilometers, in 1969 was dit èèn per 18.3 miljoen afgelegde reizi gerskilometers, hetgeen derhal ve een teruggang met 35 procent procent beteken. Wij willen de ongevallen niet bagatelliseren, maar er wel op wijzen dat bij een absolute toename samen hangend met de toeneming van het aantal bromfietsen er re latief van een daling gesproken kan worden. De ongevallen zijn niet het voer tuig aan te rekenen, maar de berijder, of, helaas, de mede weggebruikers. Qua veiligheid waarbij factoren als de wegjig- ging, besturing, remmen en ver lichting in het geding zijn kan men aan de hedendaagse brom fiets hele hoge eisen stellen. Aan de situatie in het verkeer daar entegen moet heel veel verbe terd worden". Jarenlang was de motor een stiefkind in Nederland. Men werd met de vinger tegen 't voorhoofd beoordeeld als men op „zo'n ding" ging zitten. Sinds 1964 is daar verandering in ge komen. Geen wonder, de sfeer dir bij de motorfiets hoort, ver schilt radicaal van die van vroe ger. Het is nu de sfeer van de hobby, van de recreatie. De kleine groep getrouwen is aan het groeien tot een leger van en thousiasten. De cijfers spreken hiei duidelijke taal. In dc jaren 1964 -1970 steeg de motorfietsaf- zet heel langzaam van 2700 tot 3800. Maar in 1970 werden er 5100 verkocht en het afgelopen jaar bijna 9700. Opmerkelijk is daarbij de belangstelling voor de zwaardere machines. Vijf jaar geleden had 6 procent van de geïmporteerde motorfietsen een cylinderinhoud van meer dun 500 cc, in 1970 was dit al 30 procent cn vorig Jaar in de pe riode januari t/m september 45 procent. Prijzen Het zijn de technieksmullers dromers van snelheden, van ra ces. zij die het ongrijpbare „iets" zien dat uitstraalt van de combinatie van gietijzer, blin kend chroom, hooggepolijst alu minium en glanzende lak, die ly risch kunnen worden bij de zwa re „kanonnen". Maar voor die „Kanonnen", die „buffels" moeten dan ook prij zen betaald worden die een be scheiden auto doen blozen onder zijn glanzende laklaag. Gerard Croné De vierzifjtandem van Gilane. Rijpret voor fien.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15