Voetballen maken Karei Wijnand is voor handenarbeid Korfbal is niet harder geworden" Toptiirnster Ans van Gerwen: „NATUURLIJK ZIJN DE HEREN MINDER, ZE WORDEN GEDISCRIMINEERD" HIJ MOEST ORDER VAN 10.000 BALLEN AFSLAAN. WANT.. Scheidsrechter Gerard Hopster ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT 1 DOETINCHEM Een ballenko- nlng is hij niet, maar wel een producent van ballen. Karei Wij- nands uit het Gelderse Doetin- chem maakt al jaar en dag voetballen en af en toe ook wat volleyballen. Maar de leren voetbal is zijn specialiteit. „Sinds mijn vijftiende jaar be drijf ik dit vak. Maar pas tien jaar geleden ben ik voor mijzelf begonnen. Dat moest ook wel, want de fabriek waar ik werkte ging over de kop, zoals dit al met veel andere ballenfabrikan- ten was gebeurd. Als ik het goed heb zijn er nu in ons land nog een stuk of drie". Ballenspecialist Karei Wijnands heeft zijn bedrijfje achter zijn hujs. In het register van de Ka mer van Koophandel treft men zijn bedrijf aan onder de wellui dende naam: Karei Wijnands Doetinchem Sportballenfa- briek. Nu is het woord fabriek wel een forse benaming voor zijn bedrijf, want in niet meer dan twee schuurtjes worden de ballen door Karei Wijnands en „Ik zou wel willen uitbreiden", zegt hij, „maar dan moet ik er onvermijdelijk personeel bijne men en dat wordt me te duur. Het is nu eenmaal niet zo'n vet pot ais weieens wordt veronder steld". Daarin is de Doetinchemse bal- lenfabrikant heel eerlijk. „Van de ruim honderdduizend ballen die jaarlijks in ons land worden verbruikt, zijn er maar twintig duizend afkomstig uit ons land. De rest wordt gefmporteerd uit landen als India en Pakistan, die veel goedkoper zijn. Van de twintigduizend voetballen die in Nederland worden gemaakt le veren wij er zo'n duizend per jaar. Dat komt neer op onge veer twintig per week". „Dat lijkt niet veel", zo vertelt Karei Wijnands, „maar je hebt wel een dag nodig voor de vervaar diging van één voetbal in de grootste maat", 'n Dergelijke bal wordt een „vijfje" genoemd en heeft de omtrek van onge- veer 67 cm. „Dit zijn de wed strijdballen. Dan zijn er nog „viertjes" en „drietjes" die alle maal kleiner van maat zijn". De prijzen van de ballen liegen er overigens niet om. E^n „vijfje" varieert in prijs van 54,- tot 86,-. Meter doorsnee „Ik heb ook wel eens een bal van een meter doorsnee ge maakt. Die kostte ƒ1400,-. Dat was voor een sport waar ik nog nooit van had gehoord, nl. auto voetbal". Ondanks het feit, dat de Doetin chemse Sportballenfabriek jaar lijks een omzt behaalt van niet meer dan circa 70.000, blijft Karei Wijnands rustig doorwer ken. „Ik kan zelfs zeggen, dal we het behoorlijk druk hebben. Grote orders kan ik niet eens verwerken". Ford Nederland plaatste eens een order bij hem voor 10.000 ballen bestemd voor reclame doeleinden. „Dit moesten jon- gensballen worden. Dat was on mogelijk. Zelfs een bestelling van 500 ballen heb ik moeten af wijzen omdat we dat gewoon niet aankunnen. We kunnen als het moet de produktie opvoeren tot 30 k 40 ballen per week. Maar dan moet ik wel een aan tal thuiswerkers inschakelen". Karei Wijnands gaat er prat op dat hij, zoals hij dat zelf zegt, kwalitejtsballen maakt. ,,Tot 1962 werden in Nederland slech te ballen gemaakt. Ik ben toen de kwaliteit gaan verbeteren, maar dat hield wel in, dat de prijs veel duurder werd. Daar staat weer tegenover, dat zo'n bal jaren meegaat en weinig be hoeft te worden gerepareerd. Een bal uit India gaat maar Belangstelling Toch bestaat voor die ballen de grootste belangstelling. Het is Karei Wijnands tot op dit mo ment niet gelukt zijn ballen te leveren aan de grote voetbalver enigingen zoals Ajax en Feyen- oord. ,,Daar kom je niet tussen Zij betrekken hun materiaal van sportzaken, die weer importe ren". Ongeveer vijf clubs in de sector betaald voetbal, waaron der Go Ahead, zijn afnemers van de Achterhoekse ballenpro- ducent. „Het Is heel moeilijk om eredivisieclubs als klant te krij gen". „DWS heb ik een jaar of vier gehad en Ajax heb ik wel eens geprobeerd te leveren, maar dat is mij niet gelukt" Niettemin vinden zijn ballen toch hun weg door heel Neder land. Onder zijn afnemers re kent Karei Wijnands talloze klei ne sportverenigingen en ook lukt het hem af en toe aan het bui tenland te leveren. Het ballen maken blijft voor Karei Wij nands een unieke bezigheid. „Men vergelijkt mij wel eens met een schoenmaker, maar dat is volstrekt onjuist. De enige overeenkomst is. dat we allebei met leer werken". Het leer haalt hij van looierijen uit de Brubantse Langstraat, waar nog steeds het centrum van de Nederlandse schoenenin dustrie is gevestigd. „Het beste leer is van een jonge koe van 1,5 tot 2 jaar oud. Dan is de huid nog mooi dik en weinig be schadigd. Maar je betaalt er ook wel voor. Leer kost per vierkan te voet dat is 28 bij 28 cm zes gulden dertig. Dat is ook 1 een reden waarom een goede voetbal niet meer goedkoop is". Het fabriceren vnn een bal komt hoofdzakelijk neer op handwerk. Alleen voor het bewerken van het leer (stansen en walsen) is een machine nodig. Of hij de toekomst wat optimistisch be kijkt? „Óch ik weet het niet. Momen teel is het erg rustig. Maar dat is normaal in de winter. Tegen de zomer dan krijgen we het al tijd behoorlijk druk omdat dan de bestellingen achter elkaar binnen komen". „En voor de rest moeten we maar afwachten. Als nu die goedkope import eens wat aan banden zou kunnen worden ge legd. zouden we de produktie ge leidelijk aan kunnen opvoeren. Eindhoven Op 2 maart voelt Ans van Gerwen zich pas echt getrouwd. De sportvrouw van het jaar gaf op 20 december van het vorig jaar haar ja-woord aan turner Cor Smulders maar ze noemt zich nog steeds nieit Ans Smulders. Dat doet ze pas na de tweede maart als hum hu welijk kerkelijk is ingezegend. De beste turnster van West-Eu ropa, eind januari 22 jaar. ge worden en onlangs in Parijs nog era opvallende verschijning ©n sterke turnster cmder de Europe se vedetten, is een jenge vrouw van deze tijd. Ze heeft era eigen mening, een, gdzemde kijk op de gang van zaken, weet wat ze wil. Ze wil bijvoorbeeld, als ze straks onderdak moet hebben, in Limfovng wonen. „Een leuk huis je, een boerderijtje, en dan in de buurt van Weert. Het is niet ver van het werk van mijn man in Helmond en we vinden het een prettige streek. Bovendien kan ik lerares keurturnen wor den bij de Weertsé gymnastiek vereniging „Jan van Weert" en ligt er in Nederweert ook werk op me te wachten". Ans van Gerwen lang, sluik- vallend donkerblond haar, licht blauwe ogen is een pittige sportvrouw. Waarom juist tur- „Ik zou bijvoorbeed nooit hand ballen of korfballen, omdat ik dat lichamelijk contact verat- schuw. Ik heb wel eens een korfbalwedstrijd gezien. Dan staan die meisjes en jongens el kaar aan het lichaam te trek ken, te krabben en te slaan. Dat is niets voor mij". „In turnen vind ik de variatie die ik bij andere sporten mis. Je kunt telkens een ander toestel kiezen. Het wordt nooit eentonig. En het is heerlijk te merken dat je al die onderdelen langzaam gaat beheersen". Ans van Gerwen begon 12 jaar geleden met turnen. In MUnchen reikte ze zo hoog dat ze bij de eindrangschikking alleen maar cracks uit Oost-Europa en bui ten Europa voor zich had. Eens klaps ontpopte zij zich als de beste turnster van geheel West- Europa. Ze is er van overtuigd dat Nederlandse turnsters de Oost-Europese top kunnen halen. Tegen de top „Het kan wel. Dat is bepaald niet uitgesloten maar dan zullen ■de mogelijkheden en de facilitei ten gewijzigd en aangepast moe ten worden. De topturnster% en -turners zouden dan in staat ge steld moeten worden een turn school te bezoeken waar sport en studie of werk gecombineerd kunnen worden. Daarvoor moet dan een sponsor komen want het kost geld. Komt er zoiets niet, dan blijven we altijd tegen de top aanhangen. Als men prestaties wil, dan moet er ook iets voor gedaan worden. Er moet geïnvesteerd worden". „Maar in Nederland is men zo kortzichtig waar het topsport be treft. Als je een clubje vormt en je gaat in een lokaal boetseren, dan is dat cultuur en krijg je rijkssubs die. Is sport dan geen cultuur? Maar sport wordt hier wel zwaar ondergewaardeerd". Even sterk Ans van Gerwen heeft recht van spreken. Zij ondervindt aan den 'ijve hoe een absolute topspor- ster moet leven. Zij windt zich niet op maar constateert nuch ter, zoals ze ook richzelf nuchter ontleedt. „Bn mijn turnen zitten geen uit schieters en geen dieptepunten. Al mijn onderdelen zijn even sterk. De vorm van de dag en het oordeel van de juryleden zijn beslissend". Turnen is geweldig. Het is ei genlijk alles. Modern turnen is ballet en gymnastiek tegelijk. In vergelijking met een jaar gele den is de turnsport veel geva rieerder geworden. Er zijn veel meer mogelijkheden. Bij de we reldkampioenschappen 1966 in Dortmund was het een enorme sensatie als een turnster eens goed sprong. Nu maken we zelfs een dubbele". En dan kijkt Ans van Gerwen terug op MUnchen, volgens velen haar absolute hoogtepunt in haar carrière, volgens haar ei gen belevenis maar niet gezien de prestaties. Ik heb in MUn chen geen topprestatie geleverd. Voor de Spelen turnde ik veel beter. Ik weet niet waaraan het heeft gelegen. Aan nervositeit ben je we! gewend, dus dat was het niet. Turnen is een sport met enorm vee! risico's. Maak je een beweging die niet hele maal honderd procent is, dan kost je dat punten. Ik weet niet waaraan het heeft gelegen". Discriminatie Wat Ans van Gerwen wel weet: waarom het damesturnen ver op de heren voor ligt. „Geen won der. De heren worden gediscri mineerd. Voor de dames zijn er vier trainers, voor de heren slechts een. De dames trainen twaalf dagen per maand op Pa pendal, de heren vier. Voor de zeven dames die naar MUnchen gingen, werd per persoon dertig duizend gulden uitgetrokken. Voor Cor, mijn man, driedui zend. Over discriminatie gespro ken Ans van Gerwen: alle onderdelen even sterk (Van onze sportredactie). Enschede Gerard Hopster uit Enschede is nog steeds de jong ste van het „elitegroepje" scheidsrechters, dat de korfbal wedstrijden in de hoofdklasse leidt. Met zijn 29 jaar de meeste scheidsrechters voor de hoofdklasse in de microcompeti tie lopen al tegen de 40 jaar heeft hij al een internationale carrière achter de rug, waarvan de beginnende fluitist zou blo zen. Hij leidde onder andere de jeugdinterland BelgiëNeder land in Deurne en vorig ja*»r mei was hij in Londen, waar hij de wedstrijd EngelandBelgië (A-interland) tot een goed einde bracht. Toch werd hij door de Koninklij ke Nederlandse Korfbalbond pas 1969 Gerard Hopster. topscheidsrechter korfbal, vindt dat er niet i enwel gaan er fors tegenaan. wordt gespeeld. De dames op de foto tionale korfbalscheidsrechters geplaatst. Dan is zijn uitverkie zing voor de interlands des te opmerkelijker, omdat er min stens In Nederlard tien scheids rechters zijn die een interland mogen fluiten. Gerard Hopster: „Als je dan bovendien nagaat, dat er per jaar maar een paar interlandwedstrijden op 't pro gramma staan, is het duidelijk dat het niet dikwijls voorkomt dat je een interland mag flui ten". Gerard Hopster, afkomstig uit Almelo, maar ai weer enige ja ren in Enschede heeft zijn hart duidelijk verpind aan de korf balsport. Reeds op jeugdige leef tijd. 21 jaar, werd hij door offi cials „ontdekt" en bij de groep van beste korfbalscheidsrechters van Nederland geplaatst. „Op een eegeven moment moeri ik voor een collega bij een wed strijd invallen", zegt Gerard Hooster, „toen is het zo goed gegaan dat ik het jaar daarop bij de tooscheidsrechtersgroep werd ingedeeld. Nog steeds ben ik de enige scheidsrechter uit Twente die een hoofdklasscwed- strijd mag leiden". In al die jaren heeft de Ensche- dese arbiter nog nooit serieuze moeilijkheden gehad. Wel heeft hij de naam gekregen een stren ge fluitist te zijn. Geen wonder, want hij is, zoals hij zelf zegt „als de dood zo bang dat de wedstrijd uit de hand zal lo pen". Door dat strenge fluiten wordt mij verwegen dat Ik een wedstriid kapot maak. Ik geloof dat er een grond van waarheid in zit. Maar als de jongens en meisjes zeif goed spelen, en dan behoeft het voo- mij niet te vriende'ijk te zijn, dan laat ik ook wel spelen. Maar je hebt van die spelers d-e dat uitbuiten en dan neem ik wel maatrege len", aldus Gerjrd Hopster. Fanatieker Enschedeër niet. Volgens hem Is het wel zo dat korfbal fanatieker wordt beoefcn-J, maar dat het toch geen ernstige vormen heeft aangenomen. „Incidenteel zal het wel eens >iit de hand lopen, maar het Is geen algemeen ver schijnsel". Gerard Hopster hij speelde ook een tijdje bij AKC. maar heeft m aar enkele wedstrijden voor de competitie gespeeld traint weinig. Hij is onderwijzer van beroep en geeft gymnastiek lessen. Dat is voor hem oo dit moment voldoende. Zelf zegt hij dat hij iedere wedstrijd nog vol doende lucht over heeft. Gerard Hooster komt bijna vanzelf na <fe mededeling over trn'r-'n» n h»t feit dat de scheidsrechters in de korfbalwereld net verplicht zijn zich te laten keuren. „De bond eist 't wel van de spelers en speelsters. Daarom is het bela chelijk dat de scheidsrechters niet hoeven. Zelf ga Ik leder jaar naar een arts en laat Ik mij helemaal onderzoeken. Mocht er iets zijn, dan stop ik direct. Per slot van rekening is scheidsrechter zijn een hobby van mij". Liefhebber Uit alles blijkt dat Gerard Hop ster een enorme liefhebber van korfbal is. Vandaar dat hij ook kwam tot het oprichten van een nieuwe korfbal «">rcnlging In de Wesselerbrink. „De vereniging draalt goed. We spelen In de derde klas van de KNKB in de microcompetitie. Op het veld spelen wc in de eerste klas van de afdeling. Maar we hopen daar dit jaar uit te komen. Dan is er voor mij <n vijf jaar heel wat door Weisclcrbrlnk be reikt". En dat k.atstc kan dan ook op Gerard Hopster staan.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11