Vak tweede verzoek V redewerksgroep maakt geen kans Rijsnelheid op de v. Klaverweijdeweg bleek te hoog Harde aanpak van illegaal kamperen Pippeloentje krijgt uitstel van betaling TUINSTRAAT IN BOSKOOP KRIIGT ANDER GEZICHT „Grote Polder" schiet voorbij aan het doel rijn- en veenstreek Raadslid Van Rijn: 73 AGINA 5 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT Dit wandmeubel Suzanne Uitgevoerd in prachtig eiken en bestaande uit 3 elementen: een barkast, een vitrinekast en een TV-kast. Deze 3 elementen vormen samen een prachtige wand. maar mocht uw kamer daarvoor niet groot genoeg zijn. dan kunt u zelf bepalen hoe groot de kast moet worden. De vastgestelde verkoopprijs van deze komplete wand is 2800,- maat nu tijdelijk extra voordelig: voor 2390.- Haarlemmerstraat 150-154 LEIDEN Den Hnag-Rotterdem-Voorachoten AZERSWOUDE Wanneer de Vredeswerkgroep Hazerswoude opnieuw bij B. en W. een ver zoek zal indienen tot het afge- van een vergunning voor het houden van een collecte ten behoeve van het Medisch Comi té Nederland Vietnam, zal het antwoord negatief zijn. Van de dertien raadsleden waren er na melijk zeven (KVP-ers F. v. d. Werf en J. Wesselingh, ARP-ers A. Kamphuis, J. de Wit en gis teravond als raadslid beëdigde B. Poot, CHU-er L. Verweij en SGP-er L. Matze), die zich niei konden verenigen met een voor stel als zodanig, dat de steun genoot van KVP-ers E. van de Laar en M. de Boer (terug van ziek geweest), CHU-er E. van Elderen, PvdA-er P. Oosterhoff en VVD-ers K. Dekker en A. Berlemon. Oosterhoff bestreed de argumen ten van B. en W. zoals al eer der in onze krant gepubliceerd. „Geven is een vrije zaak voor iedere burger", meende hij. Van Elderen vond het een plicht de Noordvietnamezen te helpen op bijbelse gronden. Dekker vond de politieke achtergrond (rondom Heel Vietnam en het Medisch Comité) bijzaak, het doel van de collecte hoofdzaak. Kamphuis schaarde zich achter het collegestandpunt, want: „Het gaat om een politiek geo riënteerde groep. En dat beslis sen door het college zou ingaan tegen zijn (het college - red.) neutraliteit". Van de Laar vond dat de doelstelling van het Co mité niet ter beoordeling van b. en w. valt. Geen hulpverlening achtte hij tegen de christelijke principes indruisen. Burgemeester J. ten Heuvelhof gaf toe, dat niet speciaal advies was aangevraagd aan de Stichting Archief en Inlichtin gen-bureau inzake het inzame lingswezen, maar dat het colle ge zich had laten leiden door de richtlijnen van deze instantie. Hij vond inderdaad, dat in het als gul gevend Hazerswoude „indrukwekkend laag" was op gebracht voor Heel Vietnam. Het verzoek van de Vredes werkgroep bereikte, zei hij, B. en W. toen de actie Heel Viet nam liep. „Twee acties tegelijk vonden we niet nodig". De be volking wordt door het college niet bevoogd, aldus de voorzit ter, die de mogelijkheid vai reren voor het Medisch Comité een van de mogelijkheden vond. „Ik ben bang dat een collecte, zoals aangevraagd, een bepaal de politieke tint heeft. Dat wil ik voorkomen". Hij concludeer de, dat de argumentatie van b. en w. om de collectevergunning te weigeren „helemaal niet zo gek" was. Oosterhoff bleef erbij, dat alle ef fectieve strijdmiddelen ter hand moeten worden genomen, om de nood te lenigen. Hij meende dat de actie Heel Vietnam n „verlopen". Poot deelde mee, dat er een tendens is, dat Heel Vietnam en het Medisch Comité elkaar alsnog zullen gaan vin den. Toen kwam de voorzitter met het voorstel of een eventueel niet door de Vredeswerkgroep in te dienen verzoek om te collecte ren opnieuw op haar merites zal moeten worden bezien. En dat werd met zven tegen zes worpen. De deur staat overigens nog op een kiertje open voo Vredeswerkgroep: mochten Heel Vietnam en het Medisch Comité elkaar -vinden, dan zullen de le den van de commissie van ad vies en bijstand aan B. en inzake algemene zaken de zaak nog onder de loep gaan nemen. Open brief aan Vredeswerkgroep niet iets voor •milieuhygiëne' AZERSWOUDE Na een uitge breide discussie heeft de raad der gemeente besloten de „open brief" van de Vredeswerkgroep Hazerswoude, waarin de stand punten van de raad omtfënt de derde-wereld-problematiek wer den gevraagd, „voor kennisge ving aangenomen". Meen de liberaal Dekker en de socialist Oosterhoff wilden niet met dit voorstel van B. en W. meegaan. Oosterhoff wilde een gesprek als „raad" met de groep en zag een mogelijkheid daartoe via de commissie mi lieuhygiëne. HU-er Van E'deren dee'de mee, dat de confessionele partijen' (KVP. ARP en CHU) op 8 maart (om 21.00 uur) met een drietal personen (KVP-er v.d. Laar, ARP-er B. Poot en CHU- er E. van Elderen) met de groep een gesprek zullen heb ben. Dekker meende dat de groep een bereidheid bij de raad wil polsen voor de realise ring van een bepaald project. Hij zag 't wel zitten in een ge- in de cqmmissie milieuhy giëne („geestelijke hygiëne"). Wethouder Verweij, tevens voorzitter van de commissie mi lieuhygiëne, meende dat de in bedoelde oommissie te behande len zaken de milieuproblemen Hazerswoude betreffen. „Hier een ontwikkelingsproblema tiek aan de orde!" van de peuterspeelzaal „Pippe loentje" te Harerswoude-dorp krijgt, ingevolge een raadsbe sluit, uitstel van betalbig van 700,- aan de gemeente. Boven dien zullen de commissies van advies en bijstand van onder wijs en financiën zich gaan ver diepen inzake de problemen van deze peuterspeelzaal, waarbij de bestuursleden bi de gelegenheid zullen worden gesteld hun visie weer te geven. Dakiker wilde f 700,- huur opschor ten en achtte 1000,- per jaar gepast. Oosterhoff meende dat de suggestie van B. en W. om de bijdrage per kind per och tend van 2,75 te verhogen tot 3,50 niet voor iedereen bereik baar is. „De 2,75 is dat zelfs niet!". Hij deeldo overigens mee, dat de damesbestuursleden eventueel wilden gaan tot een verhoging tot 3,-. In dat geval heeft Pippeloentje nog een te kort over 1972. Matze, v.d. Laar en Kamphuis wilden de peuters wal de helpende hand bieden via nader onderzoek in de com missies. En jeugdzaken wethou der P. v.d. Werf kwam toen met het voorstel, om 700,- be taling uit te stellen en de be trokken commissies ln te scha kelen. Overigens moest het bur gemeester Ten Heuvelhof van het hart dat het Pippeloentje-be- stuur nogal „akelige brieven" bad geschreven... Professor Cohen houdt een beschouwing overstripverholen. De Tuinstraat, die gisteren in de raad van Boskoop ter sprake kwam. Men wil de straat ingrijpend gaan veranderen. ioeterwoude De twee nieuwe gegadigden voor een vestiging op de gronden van het Indu strieterrein De Grote Polder hebben het flat van de gemeen teraad gekregen. KVP-er P. v. Rijn vroeg zich echter wel of bij het huidige beleid de doel stellingen van het Industrie schap niet worden voorbijge schoten. Deze zijn het scheppen van ar beidsplaatsen en het plaatsen van bedrijven uit de Leidse re gio. In het geval van de 9000 m2 voor het drinkwaterleidingsbe- drljf „De Rijnstreek" is daar van hoegenaamd geen sprake. Veel arbeidsplaatsen krijgt men daarmee niet. De heer Van Rijn meende, dat zij in het gedrang komen terwille van het zo snel mogelijk volbou wen van dit gebied. Burgemees ter Detmers zei dat het een het ander niet uitsluit, maar dat het gezien het renteverlies e.d. wen selijk is, dat de gronden niet te lang braak liggen. De heer Van Rijn dat voorzichtigheid zeker geboden is met de gronden van het Industrieschap waarin Lei den en Zoeterwoude participe ren. In het gebied van de B.V. „De Vijver" heeft de raad al leen een vinger in de pap waar het gaat om milieu-hvpiënische redenen. Ook Vrije Lijst-afRe- vaardigde C. Straver vond het een hachelijke zaak om Rronden uit te geven aan bedrijven die maar zo weinig arbeidskrachten nodig hebben. In een toege voegd agendapunt kwam ook de Vestiging van Bonda's Veevoe derbedrijf aan de orde. Het bier-afvalprodukt bostel wordt op het terrein van de brouwerij Heineken in een bulk opgesla gen en zal vandaar met be drijfswagens naar het terrein van Bonda N.V. worden ver voerd. Daar zal vanuit een op slagplaats pulp en zout in zak ken worden toegevoegd. Men ging van een en ander zal ver volgens plaats vinden bij de af nemers op de boerenbedrijven. De raad ging akkoord met ves tiging in zone 4. Er werd een krediet gevoteerd van 1460,- uit het Cultuurfonds voor vervanging van de gedenk plaat in de «evel van het ge meentehuls. Deze plaat bestaat nu uit twee gedeelten omdat des tijds na het gereedkomen bleek dat enkele namen ontbraken. Er wordt naar gestreefd het werk voor de e.v. Dodenherdenking gereed te hebben. Bij de vaststelling van het bedrag per leerling van de openbare basisschool was de heer Van Diemen geschrokken van de hoge stookkosten. Nu aanslui ting op het aardgasnet nog niet mogelijk is was hij weinig ge lukkig met de keuze van buta- gas en inform jerde naar de be moeienissen van gemeentewer ken hierbij. Hij zal daar in een volgende vergadering meer over horen. BOSKCOP Donderdag vieren de heer en mevrouw Van Klaveren hun gouden huwelijksfeest. Hoewel zo wel de bruid (68) als de bruidegom (70) rasechte Boskopers zijn, heeft de heer Van Klaveren nooit veel met het boomkwekersvak te maken gehad. Hij ging het verzekeringsvak in. Het echtpaar kreeg 12 kinderen. Ze hebben 36 kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Het feest wordt gehouden in de zaal van De Loods aan de Zijde. BOSKOOP - De bewoners van de Tuinstraat kunnen met vertrou wen de toekomst tegemoet zien. De gemeenteraad stelde gister avond een krediet van 335.000 gulden beschikbaar voor de al gehele reconstructie van hun straat plus de riolering. Hoewel de prot. chr. fractie stel de dat het eertijds beschikbare geld was opgegaan aan andere zaken was burg. Baron van De- dem zeer optimistisch t.a.v. het verkrijgen van vaste financie ringsmiddelen voor dit kapi- taalswerk. Mevr. D. Hage-Stig- ter (WD) vroeg of er in deze kinderrijke straat ook rekening gehouden zou worden met de aanleg van een speelterrein. „Naar het voorbeeld van de Nieuwstraat zou ook de Tuin straat voor 'n dergelijke accom- Stripverhaal cultureel bezien werd door wie de onbewoon- baarverkalringen was aange vraagd. In één geval had de ei genaar dit gevraagd; in de ove rige gevallen was het op advies van de commissie gedaan. De heer Vommer tenslotte verzet te zich fel tegen de voorgeste'de verhoging van de zwembadta- riev n mot 30%. Wc houder Van Vliet I - 7de. d-< he- n ',:7 was om de renovatie en de ver warming van het bad te beta len. „Men krijgt voor de verho ging ook meer comfort," aldus de wethouder. VOORHOUT Voor het bouwrijp- maken van het plan Spoorlaan wordt momenteel hevig aan de weg getimmerd. Hoe ongeveer het tracé van de wegverbinding komt is al te zien. In de brede diepe sleuf krmt de dleprlool te liggen, voor de afvoer van de rioleringen uit de nieuwe woon wijk. Vrndar de opengebroken H-ren-'rnat. Het verkeer van b-'.de ileht'ngcn vordt prckt'ieh niet belemmerd en rel geen pro blemen opleveren, als men maar met matige snelheid het bouw terrein passeerd. WOUBRUGGE Hoewel de raad slechts een vrij korte agenda te behandelen had, bleken twee za ken de gemoederen toch flink In beweging te brengen. Do instel ling van een drietal raadscom missies vond weliswaar algeme ne Instemming, doch hierbij werd aangedrongen op juiste In structies. De kosten voor het ontwerp-streekplan Plassenge- bied 3700) konden beslist geen genade vinden in de ogen van de meeste raadsleden, al moest men zich er op aandrang van de voorzitter toch duidelijk wel bij neerleggen. Wat betreft de Van Klaverweijde weg te Hoogmade deelde de voor zitter mede, dat de straatver lichting ter plaatse komende week zal worden aangebracht. Ook is na gehouden controle ter plaatse gebleken, dat de gemid delde snelheid te hoog lag voor de motorvoertuigen. Van GS was bericht ontvangen, dat de plannen tot het bouwrijp maken van een deel van het uit breidingsplan te Hoogmade als nog waren goedgekeurd, zodat mag worden aangenomen dat al le plannen voor nieuwbouw ter plaatse kunnen worden gereali seerd. Naar aanleiding van een verzoek van een aantal inwoners zal het college overwegen om voor de Tuindersweg vanaf de Ouden- dijkseweg een 50 km grens in te stellen. Het voorstel van Ven hulzen, om voor de Oudendljkse- weg éénrlchtlngverkeer ln te stellen, bleek om verschillende redenen moeilijk te verwezenlij ken. Vervolgens moest de raed een principebeslissing nemen over de Instelling van een culturele- en een onderwijscommissie, als mede een commissie ad hoe voor de verbouw van het raad vergaderingen van b en w open baar. Juurlink (KVP) drong aan op zo spoedig mogelijke openbaarmaking van de agenda, zodat geïnteresseerden tijdig kunnen inspelen op de commis sievergadering. huis. Namens de KVP- en CHU-fraetie sprekend ging Van der Wereld met deze voorstellen akkoord, al wenste hij graag te verne men hoe de 5.000 voor de cul turele commissie zal worden be steed. Gouticr wenste onder meer ook een lid van het mu ziekkorps hierin opgenomen te zien, doch Venhuzen wenste lie ver, dat meer gemeentegeld zou worden uitgetrokken bv voor een zwembad en een dorpshuis. Wat betreft de verbouw of uit breiding van het gemeentehuis drong Scheelbeek erop aan, dat het dan ook een open huis voor alle gemeentenaren zou worden. De voorzitter antwoordde, dat een nieuw raadhuis financieel onmo gelijk te verwezenlijken Is. In de volgende raad zal het college komen met definitieve plannen voor de aanstelling van com missieleden en hun opdrachten. Het is beslist niet zeker, dat de gevraagde 5.000 geheel be steed zal worden. Hierna in stemming gebracht werd de ge vraagde som met 10—1 stem men gevoteerd (tegen Venhul zen). De raad ging akkoord met het voorstel, de nieuwe straat ten wensten van de De Bruijnlaan in Hoogmade te noemen: Hen drik Meijerplantsoen, vernoemd naar het hoofd van de RK- srhool, die van 1886-1924 aldaar in funktie was. Pij de rondvrnag drong Venhulzen aan op de benoeming van een "o'trouwens;:roep uit de bevol king, om gezamenlijk met de di recteur-gemeentewerken het hoognoodzakelijke onderhoud van vele gemeentewoningen te bevorderen. modatie kunnen zorgen" aldus het commentaar van de burge meester. De Dienst gemeente werken r nt op initiatief van de raad, de „gasbomen" in de Ju- lianastraat streng selecteren. De bomen die niet meer te red den zijn zullen worden „ge wipt". Voor de overige bomen werd een „opknapbedrag" van 13.125 gulden beschikbaar ge steld. De administratie van de Alg. Stichting v^or Maatschap pelijk Werk en Gezinszorg krijgt toch de gevraagde 15.000 gulden hoewel de raad wel het een en ander had aan te mer ken op de bedrijfsvoering. Het boomkwekerijmuseum had we derom veel voeten in de Bos- koopse aarde. De raad schrok van de totale kostori's van het gehele complex 150.000 gulden. Na enige discussie en het voor lezen van een brief van CRM waarin te kennen werd gegeven dat de waarde van een dergelijk museum niet onderschat diende te worden, werd tenslotte toch het voorstel om 19.675 te vote ren aangenomen. LEIDEN Eigenlijk zijn het de in steen gebakken of gehouwen stripverhalen, waardoor ons de meeste kennis over de uitgestor ven culturen werd overgedra gen. Waarom zou dan ook het stripver haal van vandaag niet ezns wat serieuzer gewogen worden op zijn werkelijke relatie met het werkelijke leven in onze tijd. De IKON. Interuniversitaire Kunsthistorische Studentenorga nisatie in Nederland is gister middag voor een congres over „Het a ripvcrhaal" bijeengeko men in het Leidse LAK-theater. Nadat de rector magnificus van de universiteit het congres ge opend had, werd het onderwerp belicht in een tri.s van lezingen o.a. dorr prof. dr. C. W. Mön- nich, drs. R. H. Fuchs, drs H. Geel e.a. in enkele tekenfilms en ln een kleine tentoonstelling. Dat erkende ook burgemeester Van Montfoort, die zei dat staatssecretaris Vonhof in zijn advies aan de gemeenten over deze materie geen rekening heeft gehouden met bijzondere omstandigheden. zoals in Nieuwkoop het kwetsbare na tuurgebied Ter Steeg (KVP) gaf het gemeentebestuur in overwe ging met omliggende gemeenten contact op te nemen. Medege deeld werd door de voorzitter dat men met de eigznaar van een partikulier terrein in onder handeling is. Daarheen zullen il legale kampeerders worden overgebracht. Het NIeuwkoopse natuurschoon werd in de gemeenteraadsver gadering ook een half uur gp- toord in een film van Schrijvers Van der Linden. De raad Langdurig werd kocht deze film voor f 1200 .Bij samenkomsten en op de scholen znl dit biizondere v/erk vertoond worden. De raad besloot verder de commissievergaderingen openbaar te maken. Hoogen- band (VVD) wilde zelfs ook da ir'.s gcd'scus- slecrd over de onbev/oonbaar- veriilar'ngrn vrn vier n'r" Vervangende woongelegenheid is er nog niet. De bewoners, zo zei van Dam (Actiegroep '70), zijn bovendien best nog tevre den met hun huisjes. Gevraagd NIEUWKOOP De gemeente raad van Nieuwkoop staat hele maal achter het streven van b en w om het kamperen buiten de legale kampeerplaatsen zo veel mogelijk tegen te gaan. Battjes (PAK) en Bommer (Be ter Nieuwkoop) vonden, dat het college het niet makkelijk heeft bij de dreigende illegale ontwik kelingen, omdat er bij de pro vincie als bij de regering spra ke is van andere Inzichten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5