i fieidae Sommit in Kloos bemiddelt conflict tussen ovens-bonden Hoog blij- maker 1 MOEILIJKHEDEN TUSSEN STAKERS EN WERKWILLIGEN Philips-cao gelijk vrijwel metaal GS erarcl Maarse ;gt contract op met KNSB voelen niets voor bedrijven stopzetten Israël: piloot Libische Boeing negeerde orders Petain weer bijgezet Bisschoppen voor matiging hotte inkomens U IQ: 20: 3Q M :I0 -2Q ÜQ LD verdien 'n echte BON DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 11937 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1973 Ned. I: 19.05 uur Mik, amuse ment; 20.21 uur Brandpunt met een belichting van de Kurhaus- affaire; 21.00 Kurhaus Adieu, artiestengala. Ned. II: 20.21 uur Op losse groe ven, de Nederlandse top-5; 21.20 uur Het geheim van de Nijl, do cumentaire; 22.50 uur Uit de Kunst, nieuws over de boeken week. BUIEN Wisselend bewolkt met enkele re gen-, hagel- of sneeuwbuien. Ma tige iOt krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige wind tus sen west en noordwest. Min. tem peraturen om het vriespunt, maxima morgen rond 4 graden. 01.55 tot 09.46, Scheveningen Morgen zon 07.3" tot 18.10, maan hoogwater 06.43 en 19.00, laag- water 02.32 en 14.53. ROMSUND damescoach Ge- d Maarse zal zijn contract t de KNSB na de wereldkam pioenschappen in Stromsund op- EA. Rittenkaart rein-tram-bus duurder fRECHT (ANP) De „natio- vierrittenkaart", een plaatsbewijs dat men op de sta- kan kopen bij de aankoop een treinkaartje en waar- men terecht kan bij de tadsvervoersdiensten van een [root aantal Nederlandse ge- neenten, wordt met ingang van maart 40 cent duurder. De taart gaat dan 2,20 kosten. jaar lang kon de prijs wor- len gehandhaafd op 1,80 maar kon meer onder een prijsver- loging niet meer uit door de ta- iefverhogingen bij een groot tantal gemeentelijke vervoers- idrijven, aldus de NS. Er zijn lomenteel ongeveer 130.000 van kaarten in omloop. Nog gevechten in Laos NTIANE (AP) In Laos is Jsteren het bestand van kracht Éeworden maar in weerwil parvan zetten Noordvietname- Pathet Lao hun aanval- voort. Twee steden die in Janden waren van regerings- ■roepen moesten worden prijs gegeven. Dat waren Paksong en Moeong Falane, die in het zui len van het land liggen, ten Posten van de rivier de Mekong. zeggen. De reden voor dit erg onverwachte besluit is het feit, dat het damesschaatsen hem nooit helemaal voldoeninv heeft geschonken. Daarbij komt, dat de KNSB voortdurend de indruk wekt, dat de belangrijkheid het damesschaatsen niet al te groot is. Gerard Maarse: „Deze beslisking om te stoppen is niet in emotionele sfeer genomen. Ik liep er al aanden mee rond.' De druppel die de emmer deed overlopen school in een envelop pe met twee Nederlandse bleems. Verzorger Jaap Have- kotte, die gisteren in Stromsund aankwam had deze in Amster dam van bondsdirekteur Wim Komello ontvangen. Een begeleidend briefje ontbrak. Gerard Maarse moest uit het een en ander concluderen, dat een boridsofficial in Stromsund dan zeker zou ontbreken. „Kijk. dat is nou wat me telkens steekt. Je bent ergens mee be zig, maar aan de andere kant gaat er nauwelijks een stimu lans van uit." Gerard Maarse, die altijd al naar het herenschaatsen wilde over stappen, heeft veel successen met de Nederlandse kernploeg geboek. Hij leverde het vorig seizoen Atje Keulen-Deelstra met bijna alle titels, die er maar te veroveren waren, en pakte met de meisjes op de Olympische Spelen in Saporo ook nog een handvol medailles Dit seizoen werkte Gerard Maar se rustiger n zeker even suc cesvol. Atje en Trijnie Rep zijn nog sterker gaan rijden dan het vorig jaar en Sippie Tigchelaar heeft zich meer en meer als een klassementsrijdster ontwikkeld. Over zijn toekomst zegt Gerard Maarse nu: „Ik heb nog een contacten met anderen. En het zal niet gemakkelijk zijn om die tot stand te brengen ook, want bij de heren is er geen plaats vrij." Of hij na de wereldkam pioenschappen in Stromsund de recordwedstrijden in Inzeil nog zal meemaken hangt helemaal van de KNSB af. VELSEN De heer A. H. Kloo, oud-voor zitter van het NVV, thans voorzitter van de Vara en werknemerscommissaris bij Hoogovens onderzorkt momenteel de mo gelijkheid om als bemiddelaar op te tre den in het conflict bij Hoogovens. Ge ruchten als zou hij reeds een oplossing hebben grvonden sprak hij vanmorgen nadrukkelijk tegen. De heer Kloos heeft gisteren met de drie andere werknemers- commissarissen van het concern, de he ren mr. J. Bouwmans, voorzitter Raad van Arbeid te Maastricht, W. Bunte en J. J. C. Geluk, secretarissen van de onder nemingsraad van Hoogovens, onver wachts enkele besprekingen gevoerd met hogere beambten en met de heren H. A. deze besprekingen s niets openbaar ge- Bode (NKV) en J. de Jong (NVV). Over maakt. Het beroep op werknemerscom missaris A. H. Kloos werd giste ren tot veler verrassing gedaan door zestig leden van het hoger en leidinggevend personeel van Hogogovens. Dit gebeurde, na dat de direktie bekend gemaakt had, dat zij het conflict aan de rechter zal voorleggen. Het kort geding dient dinsdagmiddag 27 februari voor de rechtbank te Haarlem- 's Middags hadden zich moeilijk heden voorgedaan tussen sta kers en werkwilligen. Hierbij dreigden zelfs vechtpartijen te ontstaan, die door de stakings leiders bezworen konden wor den. Opvallend was, dat gisteren steeds mee werknemers weer aan het werk wilden gaan. Desondanks bereiden de vakbon den elders in het land bij me taalbedrijven solidariteitsakties voor, terwijl akties in de textie lindustrie steeds dichterbij ko men. Ook bij Philips kunnen moeilijkheden ontstaan, ni bemabten in dit concern afwij kende voorstellen dan de vak bonden ingediend hebben voor een nieuwe c.a.o. Ook hier gaat het om „centen-procenten" en om de erkenning van het hoger en leidinggevend personeel als onderhandelingspartner. Bij al deze problemen zijn de drie in dustriebonden betrokken. De eventuele bemiddelingspoging van de heer A. H. Kloos geldt daarom ook als basis voor de andere sectoren waar gelijke conflictén dreigen als die bij de Hoogovens. Een eenzame badgaast in de kleedruimte van het badhuis van de staaf- en draadafdeling, op deze vierde stakingsdag bij Hoogovens. Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Alkemadelaan 1 Herengracht 79 01713 - 2866 01710 - 33861 COALITIE De Westduitse bondskanselier Willy Brandt is gisteren door de carnavalsvereniging van Bad Godesberg gekroond tot erelid. De Carnavals prinses Lisel kwam de bondskan selier de onderscheidingen overhandigen in zijn residentie Dollar op dieptepunt DEN HAAG De notering van de dollar heeft vandaag op de wisselmarkt in Frankfort een nieuw dieptepunt bereikt. De dollar opende op 2.88 mark en viel later terug tot 2.8350 mark. Gisteren was de slotnotering 2.9195. Ook op de beurzen in Zii- rich en Parijs werd een nieuwe post-devaluatie dieptepunt be reikt. In z'rich was de notering ongekend laag. Glasinzameling DEN HAAG (ANP) - Het experi- ment met het inzamelen van ge bruikt glas heeft een bevredi gend verloop, zo heeft minister Stuyt van Volksgezondheid gis termorgen in de Tweede Kamer meegedeeld. De mogelijkheden van het herge bruik van oud glas worden op het ogenblik onderzocht in een proefneming op grote schaal, door de glasproducenten, de glashandel en de stichting ver wijdering afvalstoffen gezamen lijk. De inzameling van het glas geschiedt dank zij de vrijwillige medewerking van de Nederland se huisgezinnen alsmede van winkels. TEL AVIV/Kairo Heeft de piloot van de neergeschoten Libische Boeing niet geweten dat hij boven de Sinai vloog en de Israëlische Phantoms aangezien voor Egyptisch Migs? Of heeft hij een despe rate poging gedaan om met zijn toestel over het Suezka- naal te ontsnappen? Volgens de Egyptenaren, die bandop namen hebben van het laatste gesprek met de gezagvoer der is het eerste het geval geweest; de Israëliërs me nen aan de hand van de ver klaringen van de betrokken gevechtspiloten dat geval twee aan de orde is geweest. Het staat nu wel vast dat de ramp aan 106 mensen het le ven heeft gekost. Zeven men sen zijn gewond; één, de tweede piloot, een Libiër, verkeert in levensgevaar. Het best is de Franse ste ward Burdiat er af geko men: een gebroken been. Volgens de betrokken Israëli sche gevechtspiloten had men de gezagvoerder van het Libische vliegtuig over eenkomstig de internationale code bij herhaling aangeduid te moeten landen. De man had het klaarblijkelijk begre pen, want hij liet het lan dingsgestel zakken, maar vloog toch door in de rich ting van het Suezkanaal. Daarop richtten de Israëliërs na enkele waarschuwingssal vo's hun boordkanonnen,eerst de vleugeltips en vervol gens op het gedeelte tussen romp en vleugel, waarop het toestel vlam vatte en op de grond explodeerde. De perio de tussen onderscheppen en neerschieten heeft zestien minuten geduurd. Ook de Israëlische luchtmacht commandant, generaal Hod is van mening dat de gezag voerder de situatie volkomen begrepen had, maar deson danks toch heeft willen vluchten. „Zelfs toen zijn vleugeltip afgeschoten was trachtte hij te ontsnappen..." Door dit zonderlinge gedrag -was er alle reden om wan trouwen te koesteren". Mogelijk onder de indruk van het gebeurde in de Sinai- woestijn heeft koning Hassan van Marokko aangekondigd volgende maand troepen naar Syrië te sturen. De een heden zullen uitsluitend uit vrijwilligers bestaan. Voorstellen vandaag ingediend Parijs De maarschalk Pétain ligt weer in zijn graf op het ei land Yeu. De plechtigheid is maar van korte duur geweest. Een militair vliegtuig bracht de kist van het vasteland naar het eiland en op het grasveld dat in alle haast tot vliegveld was ge bombardeerd met hier en daar wat bakens, nam een taxi het stoffelijk overschot in ontvangst en reed ermee naar de kerk. Op de kist, bedekt met de Franse vlag, lagen enkele onderschei dingen van Pétain en zijn kepi met de witte handschoenen. Bin nen een half uur was de dienst afgelopen, waarna Pétain weer in zijn oude graf werd bijgezet. In Parijs worden op namen gemaakt voor de film „De Dag van de Jakhals" die gaat over een voorgeno men aanslag op presi dent de Gaulle in de Turkse hoofdstad An kara. Links de Gaulle tijdens zijn aankomst in Ankara in 1968. Rechts: de rol van de Gaulle wordt in de film gespeeld door de acteur Adrien Cayla- legrand. slaggevers) Den Haag De nivel lering van de inko mens, een van de knel punten in het huidige conflict tussen werkne mers en werkgevers, blijkt ook de aandacht te hebben van de Ne derlandse bisschoppen, die, naar bekend is ge worden, daaraan een passage zullen wijden in hun eerstdaags ver schijnende vastenbrief, die in het algemeen men zich kan afvragen aan de soberheid is ge- of het mechanisme van wijd. de onderlinge wedijver In deze passage zeggen in consumptiegedrag de bisschoppen, dat niet voor een belang rijk deel gaande wordt gehouden door moeilijk verdedigbare inko mensverschillen. „Wij moeten ons bezinnen", aldus de bisschoppelij ke brief. „Op de vraag of het geen christelijke eis is matiging of be vriezing van hogere in komens te aanvaarden en aldus te accepteren, dat de afstand tussen eigen welvaartniveau en dat van anderen wat meer wordt ingelo pen". Tijdens smogperiodes DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land willen tijdens smogperiodes een samenwer king op basis van vrijwilligheid tussen overheid en industrie. Dit is voorlopig het zachte stand punt van G.S., nu de provincie door de inwer kingtreding van de wet op de luchtverontreini ging een aantal bevoegdheden heeft gekregen om overmatige verontreiniging van de lucht tegen te gaan. Met name de bepaling in de wet dat de commissa ris van de koningin bij dreigende smogperiodes vergaande maatregelen kan uitvaardigen (ook tijdelijke stoplegging van een bedrijf) willen G. S. niet graag in de praktijk brengen. In een nota over een eerste aanzet tot een beleid met betrek king tot de bestrijding van de luchtvervuiling stellen G. S. liever in goede verstandhouding met de industrie de zaken vóór of tijdens smorgperio- des te regelen. Op langere termijn willen G. S. het vergunningenstelsel voor de industrieën zo krap opstellen, dat het nooit meer nodig zal zijn om tot tijdelijke stillegging van een bedrijf over te gaan. Daarom vinden G. S. ook dat alle hinderwetsver-' gunningen die in Zuid Holland afgegeven zijn op nieuw moeten worden getoetst aan de bepalinge 1 de ieuwnnTHMFRA in de nieuwe wet op de luchtverontreiniging, die in september vorig jaar in werking trad. DEN HAAG (ANP) De vakbon- den vastgesteld op basis van voor Philips hebben vandaag een matiging die wordt betracht voorstellen voor vernieuwing boven het jaarinkomen van van de cao per 1 april bij de di- f 25.000. rectie ingediend, die vrijwel ge- De bijsturingen zouden moeten lijk zijn aan de vakbondsvoor- plaatsvinden op 1 juli a.s. en op stellen voor de grootmetaal, bij 1 januari 1974 en dan in de sala- Hookovens en andere bedrljfs- rissen worden opgenomen, taken. De CAO zou in princi pe alle werknemers in dienst van de NV Philips In Nederland moeten omvatten. waarbij de In het centrale ak koord vermelde .drempel" van drie kwart procent op 1 juli zal worden verrekend. Ook voor deze cao gaan de vak- Do bonden willen de vakantietoe- bonden uit van het centrale ak- slag verhogen tot acht procent koord, 2,5 procent willen zij be- met een minimum van 1.200 stemmen voor salarisverbete- voor de werknemers van 22 ring per 1 april a.s. Dat percen- jaar en ouder en uit te betalen tage wordt omgezet in een vast in het eerste half jaar van 1973. bedrag, bruto voor iedereen, ge- De vakantie moet met een dag baseerd op het gemiddelde sala- worden uitgebreid. De bonden van alle werknemers van 22 jaar en ouder. De bijsturing zal per procent sa larisverhoging maximaal ƒ250 op jaarbasis mogen zijn. Daar naast moet een minimum wor- hebben verder o.m. voorgesteld, de uitkering aan het einde van het jaar tc verhogen tot 300, voor werknemers van 22 jaar en ouder en voor de overigen tot 275. Nr. 2 Deze aparte sierthermometer, vervaar digd van donkergrijze kunststof, is ge schikt om zowel binnen als bulten te worden opgehangen. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, ,dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blljmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blljmaker. stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden Noteer m.i.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats i kwartaalabonnee op Stuur blijmaker nr. 2 naar: Naam: Adres n Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1