Sprintkoningin Sheila Young ging op langere afstanden veel vooruit Valentijn debuteert tegen de sterkste FC Amsterdam obstakel voor FC Den Haag Doordringende kou was grootste tegenstander voor Lambert van Leur Profschaatsers op „De Uithof VRIJDAG 23 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 17 STRöMSUND Het enige meisje dat het aanstaande week einde de wereldkampioenschappen dames in het zwaar besneeuwde Strömsund (-12 graden) interessant kan ma ken, lacht iedereen blij en onbezorgd tegemoet. Spanning en nervositeit lijken aan de heerlijk ongecompliceerde Sheila Young, de wereldkampioene sprint, zonder meer voorbij te gaan. En ook de verwachting dat de Ameri kaanse vedette de laatste tijd het klassementswerk aan kan, drukt helemaal niet op haar. De ene keer fel reage rend, de andere keer begrijpend aankijkend, maar altijd vol interesse, geeft de 22-jarige studente uit Detroit toe, dat zij voor de langere afstanden nog niet sterk genoeg is. „Ik heb er wel vooruitgang op gemaakt maar ik geloot niet dat het reeds genoeg is. Op de 1500 meter ben ik dit jaar in Davos van 2.39 naar 2.25 gesprongen en op de 3000 liep ik op de open kampioenschappen van Amerika van 5.25 naar 5.17". r eerzucht staat in ieder geval borg Prestaties die nog altijd bij lange na niet in de schaduw van Atje's erelijst kunnen staan, maar het feit dat er op dit onderdeel ook bij haar een duidelijke vooruit gang in zjt, wijst er op dat Shei la Young zich niet neerlegt bij alleen maar een sprintkroon. Zij tilt net als Diane Holumn laatstelijk deed heel gelei delijk het klassementsniveau omhoog om dan later welèèns de oogst binnen te halen. Wan neer dat zal zijn, valt echter nog niet te bezinen. ,,Er wordt haast verondersteld, dat sprintsters de langere afstanden haten, maar voor mij geldt dit per se niet. Ik kan niet eens zeggen dat ik er een uitgesproken hekel aan heb". Nog maar amper een jaar gele- I E&n Haag Jos Valentijn, die zo plotseling het sprin- terspotentieel van de prof- schaatsers heeft vergroot, kan in zijn eerste wed- ;J strijd voor de ISSL, zater- dag en zondag op „De Uit hof" in Den Haag (aan vang resp. 14.30 en 14 uur) zijn krachten meteen al meten met de sprinter die in begin januari in Den Haag tweede werd (achter Keller) en in Gothenburg en Skiën won, de Zweed Hasse Bröjes. Tijdens een sobere hotel „Terminus" lootte Valen tijn op de eerste 500 m., die hij als geldrijder onder zijn schaat sen laat wegroffelen, de Zweed. Op de 1000 meter komt hij daar entegen uit tegen een van de zwakste broeders, de Ameri kaan Greg Lyman. Er hing ee optimistische sfeer rondom de big bosses van de ISSL. Frits Bergman, aange trokken als hoofd van de orga- nisatie woordvoerder Jan Klok: „Na deze wedstrijd wordt bekeken of hij definitief in onze dienst treedt" toonde zich te- vreden over de bereikte resulta ten van de kaartverkoop. Berg man: „Er zijn achtduizend kaarten verkocht. De eerste keer dat we op „De Uithof" re den, waren het er slechts 1900. We zijn dus tevreden, temeer omdat we van vijftig van de honderdenzeventig voorverkoop adressen nog geen opgave heb- Loting De loting Vooi wedstrijden op de Uithof, za terdag 24 en zondag 25 fe bruari. met de -Zilveren Schaats als Inzet, had het volgende resultaat: 500 m. sprinters: lc rit Hannl- nen (Flnl) - Eriksen Konlg (Zweden) Blatchford; 2e Lym lunders: le Tve (Nilrw) Verkerk (Ned); Höglln (Zweden - Vernty inders: le Bols ben ontvangen. Voorts zijn er veel kaarten telefonisch besteld maar of men die komt afhalen, hangt af van het weer." Met die achtduizend kijkers springt de organisatie er trou wens al uit. Jan Klok: „We zou den er elfduizend moeten heb ben maar het verschil wordt ruimschoots goedgemaakt door de reclamegelden. We hebben dan ook het totaal aan prijzen geld kunnen verhogen." De rij ders zullen op „De Uithof" 82.000 gulden (was 65.000) kun nen verdelen, de helft voor de sprinters, de helft voor de all rounders. Ten minste tien Het stuntje om wat extra-vuur werk in te lassen, wordt her- haald. Er zal weer een achter volgingsrace zijn tussen de Ne derlandse rijders en de „rest" en er is ook een estafette 4 x 400 meter ingelast, compleet met stokjes zoals bij atletiek. Deze laatste race is bedoeld voor de sprinters, bij wie Er- hard Keiler wegens studierede nen ontbreekt. Jos Valentijn kwam dus precies op het juiste moment de profsector binnen, ed. NNeeley vond het geen be zwaar dat er thans negen sprin ters op zijn loonlijst staan „want we willen in beide cate- goriëen naar ten minste tien schaatsers." Wederom een be wijs dat het de ISSL ernst schijnt te zijn om het volgende seizoen door te gaan. Daaraan twijfelde ook Ard Schenk niet, getuige zijn woorden: „Ik maak het volgende seizoen nog mee, dan nog een en daarna geef ik de pijp aan Maarten. Ik verwacht toch dat het spannen der gaat worden want er wor den meer rijders gecontracteerd en dat geeft toch altijd weer de vraag of iemand me eraf zal kunnen rijden. Dat zal toch eens gebeuren want de tijd gaat hoe dan ook aan me knagen." Ard Schenk was volop tevreden met een knipoog naar zijn ban krekening die flink is gespekt DEELNEEMSTERS AAN WERELDTITELSTRIJD Strömsund Negenentwintig rijdsters uit elf landen zullen deelnemen aan het wereld kampioenschap Schaatsen voor dames, dat dit weekein de in Strömsund wordt ge houden. Met uitzondering van de Duitse equipe zijn alle ploegen in het Zweedse plaatsje, waar het momen teel vinnig koud is ('smor- gens zeventien graden onder nul en overdag nog altijd zo'n twaalf graden) aangeko men. Tarja RInnc; Nederland: EÜy van den Brom. Atje Keulen. SIJiJe van de Lende. Trljnle Rep en Slpple Tlgchelaar; Japan: Satomi Kolke en Joshlka Onoza- wa; China: Wang-Hsln-Yu en Tslng-Yu.FenWest-Dultsland: Montka Pflug en Montka StUtzle; Noorwegen: Slgrtd Sundby en Llabet Berg: Polen: Edwlna Rys; Rusland: Tatjnna Averlna, Lasma Kaunlste, Loedmllla Sn- vroellna, Tatjana Tsjelekova en Nlna StatkevltsJ; Zweden: Sylvia Flllpsson en Ann-Sofle Jern- atroem; Verenigde Staten: Con- ny Carpenter, Sheila Young en over het bijna afgelopen sei zoen. „Het was kort en krach tig. Niet dat eindeloze gedoe. Ik zal niet zeggen dat het altijd zo vreselijk gezellig was maar er viel veel geld te verdienen." Overigens is Schenk van plan zeer binnenkort zijn studie voor fysiotherapeut te hervatten hij zit voor zijn laatste deel waarin hij o.a. 1500 praktijkuren moet maken wat temeer mo gelijk is omdat het rijden voor de ISSL niet zo enorm tijdro vend is. De kwestie-Valentijn werd snel af gedaan met: „Wat we moeten betalen, wordt betaald. Maar de KNSB heeft omtrent het afko pen van het contract voor vijf tienduizend gulden nog nets van zich laten horen. Ook over even tuele andere geld)zaken is nog niets vernomen." De jeugdige ISSL is zich ervan bewust dat er in het eerste sei zoen fouten zijn gemaakt. Jan Klok: „We hebben geleerd en volgend seizoen komen we met een vastomlijnd plan waarvan we hopen dat het feilloos zal worden uitgevoerd." HERMAN VAN BERGEM. Peter Schotting voerde Sheila Young naar de wereldtop. den moest Sheila Young zich te vreden stellen met een onderge schikte rol in de Amerikaanse kernploeg. Ann Henning, de Olympisch kam pioene op de 500 meter, die nu met de wedstrijdsport is ge stopt, was de vedette van het hele stel en Sheila Young was niet meer dan een talent. In Sa- porro op de Olympische Spelen werd zij echter vierde en in Es- kiltuna, op de wereldkampioen schappen springt moest zij vorig jaar na twee zeges op de 500 meter telkens tol betalen voor een slechte km-tijd: een achtste plaats in het eindklassement was uiteindelijk maar haalbaar. In Oslo 1973 is die fout van toen hersteld. De wereldtitel bevredi gende haar gevoelens ten volle. Ergens echter toch niet helemaal, Iaat het venijnige brokje eer zucht zich aan de vooravond van de wel weer door Atje Keu lenDeelstra te beheersen strijd in Strömsund ontvallen. De mogelijkheden, die nog open liggen, staan haar namelijk dui delijk voor de geest. Het ver groot haar optimisme maar ook haar voorzichtigheid. Atje kan tenslotte nooit weten. Het ver haal hoe het zo snel en zo een voudig is gekomen, gaat haar op een gegeven moment dan ook duidelijk beter af. „Peter Schotting", zegt de Amerikaan se wereldrecordhoudster eerlijk, „is dit seizoen de man die veel voor me gedaan heeft. Toen hij aan Richmond Hill, vlak bij To ronto, ging studeren, wist ik bij lange na niet wat ik in het voor seizoen allemaal kon doen. Een trainer die toezicht daar op houdt en alles verder uitkient, was er in Amerika doodeenvou dig niet. Maar Peter heeft toen met erg veel tact zoveel dingen veranderd, daar heb je nu geen enkel idee van. Sommige zaken waarvan ik rotsvast overtuigd was dat ze goed waren, bleken heel anders in elkaar te zitten". Sinds die trip naar Davos gaat de 1.60 m lange Sheila Young door het leven als een vedette. Op eens was er de erkenning, de roem. Het leven in de schaduw was voor Sheila Young voorbij. Zo'n eerste schaatsjaar met de schijnwerpers op je gericht, is een zeer vermoeiende zaak blijkt nu. „Sinds de tweede week van januari ben ik nu al voortdurend van huis af. En ik moet eerlijk zeggen dat ik heimwee heb. Ik mis mijn om geving en mijn hond Caddy, die anders mijn trouwste trainings partner is". HANS DE BRUYN Joop Korevaar, geblesseerd. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het betaalde voetbal draait zondag weer op volle toeren. Nog steeds geven Feyenoord en Ajax geen krimp. De Rotterdammers bezitten twee kostbare punten meer en dat met de op zaterdag 3 maart te houden con frontatie In het Olympisch Stadion. Dit weekend speelt Feyenoord thuis tegen Telstar en Leo van der Kroft gaat de strijd tussen NEC en Ajax arbitreren. Sparta, vijf punten achter op zijn stadgenoot, trekt naar AZ '67 in Alkmaar. FC Den Haag zetelt stevig op de 6e plaats en krijgt een lastig karwei op te knappen, uit tegen FC Amsterdam. De Amster dammers huizen rotsvast in de middenmoot met 20 punten, een ongekende weelde. Trainer Pim van de Meent heeft zijn team omgebouwd tot een hechte een heid en duld geen spelers die er de kantjes aflopen. Elke spe ler strijdt tot de laatste minuut en wie dat niet doet gaat zonder meer langs de kant. De Zuider- parkers weten derhalve wat hun te wachten staat, zodat ook bij hen de inzet moot prevaleren. De 33-jarlge Frlts Fllnkcvleugel, maakt hoogstwaarschijnlijk zijn rentree, want de oud-internatio nal was enkele weken wegens een blessure uitgeschakeld. An dere bekende spelers zijn de middenvelders Leen v. d. Merkt (ex-FC Utrecht) en de oud-AZ- speler Abe v. d. Ban. En dan loopt goaltjes dief Wietze Coupe rus nog rond om zijn oude club de das om te doen. Rechterspits Theo Husers (22) is veelal in het nieuws, want vaak scoort de ex-Ajacled het beslissende doel punt. De Haagse trainer/coach Evert Teunissen moest noodgedwon gen twee wijzigingen aanbren gen. Kees Wcimar heeft weer last van zijn knie waaraan hij destijds werd geopereerd en Joop Korevaar tobt met een eu vel aan het zitvlak. Piet de Zoe- B-elftal Het B-elftal speelt morgen In het Zuiderpark tegen Volendam. dat met zijn 26 punten eeo goede positie inneemt. FC Den Haag-B bezet momenteel do eerst» plaats en kan bogen op een voorsprong van drie punten op Ajax. De Ajacieden komen thuis uit tegen SC Cambuur, De ont moeting tussen FC Den Haag-B en Volendam-B begint om half drie. OPSTELLINGEN FC Urn llniig (uit tORen FC Amster dam): Doel: Thieachter: VVIJn- gnardc, de Zoete, Mansveld en De Caluwé; midden: Bern. Advocaat er» KUn; voor: Pos, Brugman en Van Eeden. Wisselspelers: Louwerens, Augustsson cn Bres. FC Oen linnen (thuis tegen Volen- dam-B): Doel: Ardesrh: achter: v. d. Burch, Monnee, de Jong en Jan sen: midden: v, d Wulp. da Graaf en Van Vliet; voor: Roodnat, Ouwe hand en Van Hljkoop. Wisselspeler»D.uwerens, Van Laar, Amsterdam Ploegleider Ton •Vissers zal met acht renners deelnemen aan de ronde van de Levant, die van 26 februari tot 4 maart in Oost Spanje, in de om geving van Valencia, wordt ge- houden. Rini Wagtmans, Thieu t Pustjens, Wim Keileners. Theo i van der Leeuw. Ben Kooken, - Wim Prinsen, Kees koeken en Thijs de Koning vertrekken op .26 februari uit de startplaats Gandia. Setzelfde achttal van Canada dry-gazelle rijdt ook in de grote prijs van Valencia, die op zon dag wordt gehouden. Jos Valentijn had gesprek met KNSB Den Haag Jos Valentijn, de Nederlandse sprinter, die verle den week een contract met de ISSL tekende, heeft gisteren een gesprek gehad met de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrij- dersbond. Bij dit gesprek is ook Anton Huis- kes, de Nederlandse trainer van de professionals aanwezig ge weest. De KNSB zegt in een communique het volgende: „De standpunten zijn over en weer uitgewisseld en hebben verhel derend gewerkt. Jos heeft zijn beslissing weloverwogen geno men en komt op deze beslissing niet terug. Het dagelijks bestuur van de KNSB heeft het gesprek zeer op prijs gesteld". Lambert van Leur werd ernstig gedupeerd door de doordringende hou. Gelukkig voor de nationale kampioen heeft zijn vrouw een extra trui meegebracht. GRANOLLERS „Elke keer als ik mijn queu pak was ihet alsof ik een staaf ijs in de handen kreeg". Lambert van Leur uit Oss beschreef zo de onverwachte tegen stander in het Europese kampioenschap anker kader 47/1 in de Noordspaanse in dustriestad Granollers: de kou. De Nederlands^ kampioen had weliswaar zijn eer ste partij tegen de Oostenrijker Franz Stenzei met ruim verschil gewonnen (159—300) maar was lang niet tevreden met zijn prestatie omdat hij er 23 beurten over had gedaan om tot winst te komen. Hij en de andere matadoren in het moeilijkste van alle kaderspelen hadden de door dringende koude in de biljartarena als niet in de voorbeschouwingen ingecalculeerde factor moe ten aanvaarden. „Als je naar Spanje gaat om te biljarten verwacht je eerder een te warme dan een te koude zaai", zo constateerde de wat te leurgestelde Van Leur. Het kampioenschap is echter ondergebracht in een immense sporthal, die misschien bij basketbal met 1500 toeschou wers een redelijke temperatuur kan opbrengen, maar nu met een paar honderd kijkers ondanks het hoog opstoken van de centrale verwarming niet warm te krijgen was. Van Leur, die altijd gauw last van de kou heeft en dan pijn in zijn rechterarm krijgt, was wellicht het zwaarst ge dupeerd. Hij kwam moeilijk op gang maar leek toch tegen de helft van do partij door te breken met series van 34 en 74. „Toen had ik de ballen een paar keer leuk op het lijntje. Na die series begon ik pas goed last van de kou te krijgen". Het duurde 23 beurten eer de Brabander, die voort durend naar zijn rechterbovenarm greep, einde lijk de queu uit elkaar kon schroeven: ,.Met pijn in mijn arm kan ik niet biljarten", klaagde hij. „Dan heb ik totaal geen gevoel meer". Hij keek naar het scoreboord: „dat zijn een hoop beurten, veel te veel". Mevrouw van Leur, die haar man op deze trip ver gezelt. had echter ai een oplossing gevonden voor Lambert's probleem. „In het hotel heb ik nog een warme trui. Dan trekt hij er maar twee over elkaar aan". Dufetelle (Fra.) Franz Slcnzcl (Oost i Lambert van Leur (Ned.) Laurent Bnulnagcr (Belg.) Miguel Etpona 'Spa i "VDIdL) Dieter MUllei STRAFFEN VAN KNVB Den Haag Naar aanleiding van de inhaalwedstrijden van de af gelopen zondag heelt de straf- commissie van het betaald voet bal drie spelers voor In totaal vier wedstrijden geschorst. Het zijn de spelers van Haver- mans van FC Tilburg, Fiers (Fortuna Vlaardingen) en Van der Spek (SVV). De eerste twee kregen een schorsing van een wedstrijd. Van der Spek werd voor twee wedstrijden uitgesloten. Hover- mans en Van der Spek werd te vens een geldboete opgelegd van honderd gulden. Fiers kreeg naast zijn één bindende wedstrijd ook voorwaardelijke straf van één wedstrijd opge legd. Tips koersen HILVBBSUM Hol vooVu"nfitrnk«ll/mmr^"°ro"p /rrljen zón- In om huif o): Jonker cn Knlrolo D. uniinnleiprij* Krt* Spencer, Joly Bird en Junnlln. Kaper w. Bel Win. Otl' Heno Vlcti rhap V i Buitenzorg Haja t Vlgllnnl nrprlj» (met trio): Heldin, Jor- oroorm cn Jnitlo «prlj»: Ivnn Axklt, Jtcco Bul- rg cn Guit. ■Ij»: Kelnn, Konder Fez en Brlwln. frlj»Kittle Korry Buiten en Jacoba II. Dieter Wlru (WDId.) Den Bosch Skol Den Bosch heeft gisteravond in Den Bosch voor 500 toeschouwers in een ijshockeywedstrijd om de coupe nationale Nederlanden met 3-2 gewonnen van Nationale Neder landen (Nijmegen). Dc tussen standen waren: 1-0 1-1 2-0.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17