FOTO VAN HET ft JAAR Schoolklassen dit jaar nog niet kleiner Verbod storten chemisch afval in de maak Overwinnig Lynch niet zeker meer RAND- KRANT LEIDSE COURANT Een trieste weg, met Vietna mese kinderen die huilend en slecht gekleed of naakt vluchten voor een napalm bombardement. Dat is de foto die dit jaar door de Stichting World Press Pho to is uitgeroepen tot de beste persfoto van het jaar. De winnende foto graaf is de Vietnamees Huynh Cong Ut van Asso ciated Press in Saigon. Hij ontvangt een prijs van 5000 gulden, de trofee „Het gouden oog" en een gratis retourvlucht per KLM van Saigon naar Am sterdam om daar de openings plechtigheid van de fototentoon stelling bij te wonen. Een andere winnende foto was het hoogstandje van een Snaan- se stier onder de titel „Pirouet te" van de Spanjaard Fernando Botan. Horsf Ossinger uit Düs- seldorf maakte een grappige se rie van de Engelse koningin Eli sabeth. titel „Wat gebeurt er achter de rug van de konin gin?" Hare Britse majesteit heeft haar handen achter haar rug en voert daar iets uit, wat haar kennelijk veel moeite kost. Voor deze zestiende Word Press Photo hebben 612 fotografen uit 49 landen ruim 2400 foto's inge zonden. Opvallend groot is het aandeel uit de Sovjet-Unie. De jury maakt een keuze van 300 tot 400 zwart-wit- en kleurenfo to's. Daarvan wordt begin april in Amsterdam een tentoonstel ling geopend. De jury heeft voor de beste Ne derlandse inzending 1000 gulden toegewezen aan Vincent Mentzel uit Rotterdam voor een foto van Joop den Uyl. DEN HAAG Onderwijs- staatssecretaris Schelfhout hield gisteren in de Tweede Kamer vol dat er onvol doende onderwijzers zijn om in augustus een ver kleining van de klassen door te voeren. Hij corri geerde de nota die hij vori ge week de Kamer toezond over een overschot in het lopende schooljaar van ruim 1.100 onderwijzers. In deze becijfering was geen rekening gehouden met 400 onderwijzers, nodig voor onderwijs aan kinderen van buitenlandse werkne mers en 200 onderwijzers I DEN HAAG Minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhy giëne) heeft gisteren in de Tweede Kamer aangekondigd dat nog voor de zomer een wetsontwerp zal worden inge- Franse opiniepeiling Gaullisten en links front Sets achteruit fARIJS (RTR/UPI) Volgens een opiniepeiling hebben zowel de Gaullisten als hun linkse te genstanders enig terrein verlo ren. iet linkse front van socialisten en communisten zou volgens het Franse instituut voor de open bare mening 45 procent van de stemmen krijgen. Begin februa ri was dit 46 procent. )e Gaullisten en hun bondgenoten kregen eveneens een procent minder, nu 38 procent. diend waarbij het storten van chemische afvalstoffen aan ban den wordt gelegd. Minister Stuyt verklaarde dat diepe on dergrondse lozingen in het alge meen ontoelaatbaar zijn. Deze lozingen komen onder de nieuwe wet te vallen. Slechts inciden teel zal ontheffing worden ver leend. Minister Stuyt was van oordeel dat krachtig tegen het storten van afval moet worden opgetre den. Het wetsontwerp gaat uit van een algemeen verbod van het storten van chemisch afval. In het wetsontwerp wordt een meldingssysteem en een vergun ningenstelsel ingebouwd. Het Is de bedoeling dat een scherpe controle wordt ingevoerd. De minister zegde toe met zijn collega van Verkeer en Water staat in overleg te treden over de heffingen voor de bestrijding van 'de watervervuiling. Het blijkt namelijk dat per regio de heffingen nogal verschillen. DUBLIN (RTR/UPI) Het bloedigste conflict dat Ier land sinds een halve eeuw kent krijgt slec'hts geringe aandacht van de politici die elkaar in de algemene verkiezingen van de Ierse De directie van de dierentuin van de Amerikaanse stad Independence is het zat: olifant Suzie is1 te koop. De 20-jarige Suzie is niet meer te handhaven, want ze gooit stenen en modder naar de bezoekers en jaagt de pauwen de bomen in. Volgens de oppasser komt het omdat ze alleen is. Voor geïnteresseerden: Suzie kost 1500 gulden. Geen erkenning politieke aspiraties Zd.-Molukkers iet pEN HAAG (ANP) Het feit tiat een ambtenaar van het ka binet van premier Biesheuvel een delegatie van de „onafhan kelijke noodregering in balling schap van de republiek der Zuidmolukken" heeft ontvangen, betekent geenszins erkenning van hun politieke aspiraties, al dus heeft de woordvoerder van rijksvoorlichtingsdienst )e leider van de delegatie, de heer H. O. Hukom, verklaarde na afloop van het onderhoud dat de ambtenaar, mr. Merckel- bach, positief had gereageerd. Mr. Merckelbach, aldus de woordvoerder van de RVD, heeft inderdaad papieren in ont vangst genomen, „maar heeft hierbij te kennen gegeven dat daaruit niet mag worden afge leid dat de regering de politieke doelstellingen van de delegatie zou erkennen". De Amerikaanse zangeres-actrice Diahann Carroll (37) kondigde onlangs aan dat ze met Pasen in het huwelijk zou treden met de Britse TV-presentator David Frost. Diahann is op dat besluit teruggekomen en gisteren stapte zij in Las Vegas in het huwelijksbootje met de 27-jarige Ame rikaanse zakenman Freddie Glusman (links). Het 13-jarige dochtertje van Diahann. Suzanne, volgde de plechtigheid, per telefoon. Aanduiding hardheid water op wasmiddelen DEN HAAG (ANP) Binnen niet al te lange tijd zal de Ne derlandse huisvrouw op de verpakking van wasmiddelen een aanduiding aantreffen, zo dat zij bij het gebruik rekening kan houden met de hardheid van het plaatselijk leidingwater. Het ligt in de bedoeling uit te gaan van drie hardheidscatego rieën, te weten hard, matig- hard en zacht. Dit heeft minis ter Stuyt van Volksgezondheid gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Amnestie in Tsjeeho-Slowakije PRAAG (AFP UPI) Ter gele genheid van de 25ste verjaardag van de communistische machts overname in Tsjecoslowakije heeft president Svoboda gisteren een amnestie afgekondigd voor emigranten die het land illegaal verlaten hebben en gevangenen die minder dan vijf jaar hebben gekregen. De amnestie geldt voor allen die na de inval van de troepen van de Warschaupactlanden in 1968 uit Tsjechoslowakije zijn ge vlucht naar schatting 50.000 mensen die voor 31 december 1973 terugkeren. Ze is niet van toepassing op hen die wegens ondermijning zijn veroordeeld zoals de voormalige aanhangers van de hervor mingsgezinde Dubcek die het vorig jaar onder meer in Praag en Brno hebben terechtgestaan. Republiek bestrijden. Ter wijl kogels en bommen het dodencijfer in het onder Brits bestuur staande Noord-Ierland voortdurend doen stijgen gaan de mees te gesprekken in het zuiden over de prijzen van de le vensmiddelen en de hoogte van de belastingen. Bij een van de weinige gelegenhe den dat premier Jack, Lynsch het noorden tot gesprekspunt maakte werd hij met eieren be kogeld door een vurige nationa list. Het was Je ernstigste vorm van gewelddagdigheid waarmee de lijfwachten werden gecon fronteerd die Lynch vergezellen op zijn verkiezingstocht langs de steden en weilanden van de 26 graafschappen in de repu bliek. De meeste politieke commentato ren voorspellen een overwinning voor de regerende Fianna Foil- partij van Lynch op 28 februari maar de partijleiders erkennen nu dat het waarschijnlijk meer op een nek-aan-nek-race zal aankomen dan vorige maand werd verwacht toen zij verras send deze vroegere verkiezings datum stelden. Krachtige tegen stand wordt geboden door de coalitie van de Fine Gael-partij, de grootste in de oppositie, en Ierlands Labourpatrij. China en VS openen officiële missies WASHINGTON (RTR) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen officiële mis sies te openen in eikaars hoofd steden. Ook is overeenstemming bereikt over een concreet pro gramma ter uitbréiding van de handel en de wetenschappelijke, culturele en andere contacten. De twee landen achten de tijd gekomen om de normalisering van hun betrekkingen te ver snellen, aldus een gemeenschap^ pelijk Amerikaans-Chinees com muniqué. nodig voor vermindering van de lessentaak van schoolhoofden. Daarom is verlaging van de splitsings norm (klassedeler) pas mogelijk in augustus 1974, aldus de heer Schelfhout. Volgens de socialist Laban is er echter wel degelijk voldoende re serve aan personeel om in guster al een verlaging van de splitsingsnorm van 36 nat leerlingen per klas door te voe ren. De oppositie heeft dat in een amendement voorgesteld. Er wordt volgende week ove ge stemd. Overigens wees staatssecretaris Schelfhout er op dat klassever kleining alleen slechts zeer ge ring effect op de leerresultaten heeft. Er zijn aanwijzingen dat daarentegen het resultaat van het onderwijs zeer sterk wordt beïnvloed door de vakbekwaam heid van de onderwijzer. Jonge onderwijzers en kleuterleidsters krijgen met terugwerkende krocht tot begin dit jaar een kleine salarisverbetering van 40 gulden per maand. Hetzelfde geldt voor hoofdleidsters van kleine kleuterscholen en voor onderwijzers van 40 tot 41 jaar. Later volgt er nog een grondige herziening van de bezoldiging van het onderwijzend personeel op grond van onderzoekingen die nog niet klaar zijn. Pas vanaf augustus 1974 en dus niet al dit jaar zullen kleuters van drie en negen maanden naar de kleuterschool kunnen. Nu is de toelatingsleeftijd nog vier jaar. Staatsescretaris Schelfhout wil de toelating tot de kleuterscholen beperken tot vier data, 1 augustus, 1 novem ber, 1 februari en 1 mei. Thans kan een kleuter elke schooldag worden aangemeld wanneer hij vier is geworden. ADVERTENTIE) Wintlirop Rockefeller overleden PALM SPRINGS (UPI) - Winth- rop Rockefeller, voormalig gou verneur van de Amerikaanse staat Arkansas en kleinzoon van oliemagnaat John D Rockefel ler, is gisteren op 60-jarige leef tijd in een ziekenhuis te Palm Springs in Californië overleden Winthrop Rockefeller leed aan k°nker aan de lever en alvlees- Engelsen blijven links rijden LONDEN (ANP) - De Britse re gering overweegt niet, nu dit land lid is geworden van de EEG, om een voorstel te doen, I waarbij het linksrijden In het j Verenigd Koninkrijk in rechts- j rijden zou worden gewijzigd. De minister van Verkeer J. Pey ton heeft dit in het Lagerhuis meegedeeld in antwoord op vra gen. De Hoogovens vakbonden hebben altijd verkondigd, dat Hoogovens een van de Nederlandse be drijven is met de beste so ciale voorzieningen. In vak bondstaai omgezet wil dat blijkbaar zeggen: daar heb ben we het meest te vertel len. Vandaar dat ze juist daar zijn begonnen met een actie om hun eisen kracht bij te zetten. Hoogovenstaaktoernooi. Velen die er zich over verheu gen dat de vakbonden de ho gere inkomens willen mati gen. zouden nog verheugder zijn wanneer zij zelf een hoog inkomen zouden mogen aanpakken. Liefst elke maand. Dan zouden zij zich onmiddellijk aansluiten bij het leger der hogere inko mens. Om te protesteren te gen de matigingsplannen van de vakbonden. Lichtpuntje van een staking: bij de Hoogovens wordt niet meer gerookt. Geruchten willen, dat de lager betaalden bij Hoogovens hun salarisverhoging, die zij via hun actie probenen te ver werven. willen afdragen aan de hoger betaalden. Die gaan er immers door de ac tie op achteruit in besteed baar inkomen. Een kwestie van solidariteit. De vakbon den zijn daarover uiteraard niet ingelicht. Milieubestrijders hebben een sympathietelegram gezonden aan de Hcogovenstakers. ..Volhouden stop Tot het bittere einde stop Tot we geen spoortje rook meer zien". Milieubestrijders in Rijnmond hebben weer hoop gekregen. Vernomen dat de warme bak kers plannen hebben om de Hoogoveptdirectvs te hulp te Collegegeit I Na maanden zijn we er ach ter: collegegeld is het geld dat de Nederlandse burger betaalt om de boycot van colleges te financieren. Minderheid Steeds meer minderheden gaan in Nederland de dienst uitmaken. Zo kom je ook aan een meerderheid. Snor De hoofdcommissaris van poli tie in Tilburg heeft de voor pagina's van de kranten ge haald. Hij wil dat zlfn re chercheurs hun snorren en baarden afscheren. Om de herkenbaarheid te verminde ren. Zelf blijft hij zijn snor dragen. Hij is nu toch ineens algemeen bekend. Melk De melk wordt z Kamp De wetenschap heeft tenslotte het vertrouwen van de bewo ners van Pisa, dat de uit 1173 daterende toren van hun stad het eeuwige leven zal hebben, de bodem ingesla gen. Na jaren van hezorgde berichtten, die doorgaans van de tajel werden geveegd, heeft een wetenschappelijke staatscommissie de toren be studeerd en geconcludeerd dat hij elk ogenblik kan om vallen. Dv commissie heeft nu een internationale wed strijd uitgeschreven om de beste oplossing voor het ne telige probleem te vinden. Het monument Is thans de ruggegraat van Pisa's vreemdelingenverkeer. Jn- dèen de toren zou instorten, zou dat een financiële ramp voor de stad betekenen. Elk jaar wordt Pisa bezocht door 300.000 toeristen. De hotels, restaurants, café's. souvenir winkels en taxi's leven van deze toeristen. Welletjes Het Joegoslavische dagblad Politika drukte op verzoek van hzers voor de derde maal de naam af van een produkt waar lezers naar hadden geinformeerd. ..Wij laten het hierbij, driemaal is scheepsrecht", aldus de re dactie. Om wat voor medi cijn ging het? Om een mid del dat baat zou bieden bij vergeetachtigheid.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15