OUD Drs. R. van Rossum: Kerk op weg naar tweede oecumene JAPANSE DETECTIVE VAN BERTUS AAFJES ALS BOEKENWEE KGESCHENK „Lijstebrij" een boek om op te vretei EUCHARISTISCH CONGRES OVER BEVOLKINGS VRAAGSTUKKEN Korte metten BOI=Kl=NWI=l=K Pastorale werker centraal op lustrum KTHA Nieuwe taak verdeling in bisdom Den Bosch DCNDERDAG 22 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT Morgen begint de Boekenweek. In Amstelveen gaat het offi cieel met het Boekenbal. waar 2500 gasten dansend of toekijkend aanwezig zijn op het Boekenbal. De boekver kopers hopen overigens dat vele duizenden zich niet on betuigd zullen laten bij het echte boekenfeest. Dat feest speelt zich t/m 3 maart af, overal waar boeken verkoch worden. Er is, zoals u hier naast kunt leze, weer een Geschenk, er zijn nog andere speciale uitgaven. En er zijn duizenden boeken, die u geestelijk kunnen verrijken, u kunnen ontspannen, of juist lekker in spannig ku- en brengen. In alle gevallen is lezen goed voor u. „Een lampion voor een blinde" van Bertus Aafjes zou een aar dig boekje zijn om een Japans- Nederlands cultureel verdrag luister bij te zetten. Het is ech ter het Boekenweekgeschenk voor dit jaar (bij besteding van minimaal een tientje). Aafjes vertelt erin namelijk een van zijn Rechter Ooka-verhalen Zoals Robert van Gulik z'n Chi nese rechter Thie heeft, schreef Aafjes al enige boeken rond de legendarische Japanse histori sche figuur („Een ladder tegen een wolk", „De rechter onder de magnolia") „Een lampion voor een blinde" ontleent zijn grootste attractie aan de confrontatie van Holland Zeven sprookjes De Boekenweek '73 was voor warenhuis De Bijen korf aanleiding weer een boekje op de markt te brengen waarop geen winst zal worden ge maakt. Thema voor dit „non profit"-boekje is dit jaar „het sprookje" „De sprookjeswaaier" ook wer kelijk gedrukt als een waaier van een tiental bladzijden, geeft op elk blad zo'n vertelsel voor kinderen maar niet voor hen alleen uit steeds ren ander land. Sprookjes uit Japan, India, Afrika en dichterbij liggende gebie den omdat, zegt de inlei ding, „in deze tijd de ver telling weer nieuwe waar de krijgt". Wat dat ook precies moge inhouden, de „sprookjeswaaier" 1,95) is een grappig boekje geworden dat op valt door vormgeving en de originele keus van de vertelsels. B. J. en Japan. Een historische con frontatie, want Aafjes laat z'n verhaal spelen rond de Holland se Factorij op het eilandje Deci- ma in Japan tijdens de 16e/17e eeuw. De Japanse keizer (Sjo- goen) had z'n land hermetisch afgesloten voor vreemdelin gen en alleen aan Hollanders was het voorbehouden contacten met het Japanse volk te onder houden. Dat resulteerde in een uitwisseling van kennis en cul tuur, de vertaling van Neder landse geschriften in het Japans en de figuratie van Hollanders op oude Japanse prenten. In die situatie moet echter Ooka een uit rivaliteit ontstane moord op lossen' en hij doet dat met het gevoel voor psychologie van een Simenon, terwijl hij voortdurend haikoe's (korte Japanse gedic ten) citeert. Aafjes verhaal volkomen onpretentieus, zoe geen diepgang, maar is een simpele stijl geschreven „Japo aiserie". In een historische leiding verklaart Aafjes nog eens de door hem getekende achtergrond voor zijn Japanse detective. De opdracht van de CPNB aan Aafjes hield in dat zijn boekje tevens geschikt moest zijn als materiaal voor een televisie-spel. De VARA zal dat op zaterdag 24 februari ter gelegenheid van de Boekenweek uitzenden. André van den Heu vel zal de rechter-detective spe len, Lo van Hensbergen en Ca rol van Herwijnen zijn de twee Hollandse geneesheren. BERT JANSMA „Er zijn heel veel mensen die alleen le zen om niet te hoeven denken". Een uitspraak van de filosoof Lichtenberg, gehaald van pagina 38 van „Lijstebrij", de speciale Boekenweekuitgaaf van dit jaar (prijs een rijksdaalder) en meteen goed motto voor dit geweldig leuke boekwerk. „Lijstebrij" is een goedge mikte schop tegen het achterste van de literatuur zoals die op een hoop middel bare scholen nog wordt voorgeschreven. Tegen de literatuur dus die alleen maar bestaat uit de stereotype rijstebrijberg van de boekenlijst met z'n Sara Burger- harts, z'n Pieter Stastoks, z'n Scheeps- praeten, en de bijbehorende ellende van uittreksels die Jan van Piet leent die ze weer van Kees heeft gehad die er ook de herkomst niet meer van weet. De Commissie Propaganda voor het Ne derlandse Boek zegt er zelf over: „Het is geen gebalde vuist, maar een knip oog". Maar dan wel een knipoog waar je in je vuistje hard om kan lachen. „Lijstebrij" is, staat op de omslag, be stemd voor de klassen 4, 5, 6 van de middelbare school, maar het is even goed bestemd voor de leraren Neder lands, voor ouders die ook wel eens wil len weten hoe het met die literatuur zit en voor de doodgewone boekenliefheb ber die er een door Anthon Beeke prachtig verzorgd bladerboek aan heeft. Voor de samenstelling tekenden Piet Ca- lis, Cees Buddingh', Kees van Kooten en K. Schippers, een viertal dat van wanten weet en op cabarateske maniet hun bekje open doen. Op elke bladzij staat een reproduktie van en pagina uit een boek. Aan de ene kant het boek dat al jaren lang als confectie-goed op de klassieke boekenlijsten prijkt die de eindexamenkandidaat met een trots maar verveeld gezicht op tafel mag leg gen, maar op de tegenoverliggende bladzij een „alternatieve" keus. Een boek waarvan de makers zeggen: Waarom zou je dat nou eens niet ne men? Niet met zoveel woorden, want dat is het aardige de lezer mag zelf z'n conclusies trekken. Naast een pagi na Hildebrand staat een bladzij Heere Heeresma, naast Anton van Duinkerken staat Bert Schierbeek, en naast Rey- naert de Vos staat Ollie B. Bommel. De samenstellers willen niet alleen die boekenlijst „openbreken", om de mid delbare schoelier en z'n leraar aan te zetten boeken te kiezen die niet zo voor de hand liggen, maar wel voor het grij pen in de hedendaagse boekwinkel, boe ken ook „oude" die meer aanslui ten bij de interesse, de problemen of de situatie van de lezer vandaag. Metj stukken van waanzinnige uittrek) van gedichten, met idiote vragen q onbenullige dichtregels draaien zei vendien een paar cabaretnummers die bejaarde les- en leesmethoden n een het graf in helpen. „Het geitenv) je", een gedicht van Jacqueline vanl Waals, moet het ontgelden. Vraag: rekt het geitje in de regel „Geitje rek je?" Antwoord: Dat blijkt pas de volgende regel. Daarom zijn dicht gels vaak zo kort. Dan kun je in de i gende regel ook nog wat zeggen. „Lijstebrij" is beslist niet alleen mi negatief, het is er op gericht de schol weer leesplezier bij te brengen. Het niet eens gek zijn als het ooit nog zelf op een boekenlijst terecht kw Als voorbeeld van hoe een leuk 1 werk er uit kan zien. BERT JANS In de kerk van vandaag wordt de uitbraak verwezenlijkt naar de tweede oecumene, dat wil zeggen naar een mis sionair bewustzijn, dat niet een kerk als centrum van expansie stelt, maar op zoek gaat naar de sporen van Gods aanwezigheid, van Christus' bevrijding in de uithoeken van onze samenle ving. Dit stelde drs. R. van Rossum, lector aan de Nijmeegse uni versiteit in een inleiding, die hij hield tijdens een bijeen komst in Utrecht, belegd bij gelegenheid en ter evaluatie van het vijfjarig bestaan vari het maandblad „Bijeen". Drs. Van Rossum stelde deze heilshistorische oecumene de eenheid van de volkeren, bestemd voor het koninkrijk Gods tegenover de politie ke oecumene, gebaseerd op de kerstening, vervlochten met het brengen vaD de be schaving. „Deze heeft zich echter historisch overleefd BIJ gelegenheid van het eerste lustrum van de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam (KTHA) wordt er op vrijdag 2 maart 's mid dags van twee uur tot half zs in het gebouw van de hoge school aan de Keizersgracht 105 een paneldiscussie ge houden rond het thema: „de plaats van de pastorale wer ker in de ambtelijke bedie- nnig van de kerk". Drie deskundigen zullen dit on derwerp vanuit verschillende invalshoeken belichten. Dr. O. ter Reegen zal een uiteen zetting geven over het feite lijk functioneren van de pas torale werker en het kerkelijk beleid. Dr. R. Huysmans zal hier vanuit kerkrechtelijk ge zichtspunt kanttekeningen bij maken. Prof. dr. F. Haars- ma zal hierop commentaar geven vanuit een theologi- Eerder op die dag zullen er een aantal groepsdiscussies plaats vinden waarvoor met name leden en oud-leden van de hogeschool zijn uitgeno digd. Andere geïnteresseer den zijn echter ook welkom, na aanmelding bij de lus trumcommissie van de KTHA. De komende en gaande man van de Nederlandse hervormde kerk. De hervormde synode heeft deze week in Driebergen af scheid genomen van secretaris-generaal ds. F. Landsman (links), tevens scriba van de hervormde kerk. In beide functies wordt hij opgevolgd door dr. A. H. van den Heuvel (rechts). en de ontmaskering van dit soort getuigen is aan de orde van de dag", aldus drs. Van Rossum, die stelde, dat de overgang van de eerste naar de tweede oecumene een vol ledige omwente'ing Vari den ken vereist. Maar hoewel Vaticanum II goedkeurend refereerde aan de geboorte van een nieuw humanisme, waarin de mens allereerst wordt gedefinieerd vanuit zijn verantwoordelijk heid ten 2arizien van zijn medemensen en de geschie denis. waarschuwde drs. Van Rossum er toch voor heel voorzichtig met die zegen om te springen. „Bijeen" als missionair tijdschrift diende volgens hem niet bang te zijn de kerkelijke gevolgen vari een en ander onder ogen te zien. maar toch daarbij het historisch en procesma tig karakter van de in- en uit wikkel ing der kerken in de samenlevingsproblematiek te onderkennen. „Uiteindelijk schrijft u voor Nederlanders, die rechts en links ontzettend kerkelijk zijn". Ter gelegenheid van het vijfja rig bestaan van Bijeen werd een enquête gehouden onder de ongeveer vijfduizend Ne derlandse missionarissen die het blad ontvangen. Hieruit bleek dat Bijeen voor hen een bron van inspiratie en onderlinge communicatie is geworden over het werk van de jonge kerken elders in de wereld. „Er zijn mensen, die zeggen dat de huidige wereld over bevolkt is en die proberen te bewijzen dat de goddellljke voorzienigheid zich niet om alle kinderen kan bekomme ren. Wie echter niet in staat Is de kinderen een beetje liefde te geven, behoort tot de armsten der armen". Dit bracht de Albanese zuster moeder Theresa naar voren op het eucharistisch congres te Melbourne tijdens een dis cussie over milieu- en bevol kingsvraagstukken. Moeder Theresa, bekend door haar werk voor de armen in de sloppen van Calcutta, oe fende een scherpe kritiek uit op de abortuswetgeving van verschillende staten en wees op het voorbeeld van India, dat de abortus probeert te bestrijden door betere adop tiemethoden. „Goddank zijn wij in staat om kinderen, voor wie de ouders niet kun nen of willen zorgen, een der of moeder te geven, die van deze kinderen houden", aldus moeder Theresa. Aan het begin van het interna tionale eucharistisch congres heeft de speciale afgevaar digde van paus Paulus, kar dinaal L. W. Shehan, ver klaard dat de katholieke kerk een kunstmatige ge boorteregeling nooit zal toe staan voor haar gelovigen. Tijdens de discussie bena drukten geleerden dat de aarde voldoende voedsel heeft en dat met behulp van moderne produktiemethoden zeker 35 miljard mensen ge voed kunnen worden. Dat is tien maal zoveel als de hui dige wereldbevolking. Tijdens het eucharistisch con gres zijn er verschillende li turgische vieringen gehou den, voor allerlei bevolkings groepen. Dezer dagen woon den 25.000 mensen ook een dienst bij in de openlucht. Een van de concelebranten, de Joegoslavische bisschop Aneric had een fototoestel bij zich gestopt om deze on gewone gebeurtenis vast te leggen, niet vermoedend daarmee zelf ook weer voor een ongewoon tafereel te zor gen. De werkgroep homofilie van de Raad van Kerken zal bin nenkort een schrijven ver zenden naar pastores, maat schappelijke werkers en jeugdleiders van de aange sloten kerkgenootschappen met het verzoek om informa tie over hun visie op en er varingen met homofiele kerk leden en hun gedachten over en ervaringen inzake de mogelijkheid de christelijke gemeenschappen te brengen tot echte solidariteit met hun homofiele gelovigen. Mr. R. W. Kijlstra heeft na vijf jaar ontslag genomen als secretaris voor Afrika van het wereldbijbelgenoot schap. Mr. Kijlstra die werk zaam was op het Afrikaanse secretariaat in Nairobi, wordt 'opgevolgd door de Nieuwzeelander David Co- hen, die zes jaar lang de lei ding had van het bijbelge nootschap op het eiland Mau ritius. De hervormde synode heeft dezer dagen besloten de rechtspositie van predikanten te verbeteren. Met ingang van 1 juni zullen de predi kantstraktementen dusdanig worden verbeterd, dat in vijf jaar ongeveer de helft van de afstand ten opzichte van de salarissen van leraren bij het voorbereidend en weten schappelijk onderwijs ingelo pen wordt. Paul Paulus heeft mgr. Pie- tro Rossano en pater Jean Mallet OSB benoemd tot le den van de pauselijke com missie voor de neo-vulgata. Tot consultatoren van deze commissie benoemde de paus prof. Heinrich Gross, mgr. Stefano Virgulin en de pater jezuïet Pietro Bocca- cio. De posterijen van Papoea- land hebben een serie postze gels uitgegeven, waarop de eerste vier missionarissen staan afgebeeld, die in dit gebied gewerkt hebben. Een van de afbeeldingen toont het portret van de Duitser Johannaes Flierl die zich in het voormalige Nieuw-Gui- nea verdienstelijk heeft ge maakt voor het onderwijs. De Raad van Kerken in Ne derland zal de uitnodiging van de Russisch-Orthodoxe kerk voor een werkbezoek aan de Sowjet-Unie aanne men. Het moderamen van de raad zal zich thans bezig gaan houden met samenstel ling van de afvaardiging en het programma van het be zoek. Op de bijeenkomst van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, die van 22 tot 29 augustus in Helsinki wordt gehouden, zal de Raad van Kerken worden vertegenwoordigd door secre taris dr. H. Fiolet. Het dioscesaan bestuur van Den Bosch is na overleg met de dekens en de priesterraad overgegaan tot een nieuwe taakverdeling. Dat was on dermeer nodig geworden door de pensionering van vi caris Rooyackers, het ver trek van vicaris Thuis, enige tijd geleden en het overlijden van vicaris Oomens. Besloten is geen nieuwe vica rissen te benoemen, maar de vrijgekomen taken onderling te verdelen of voor te dragen aan gedelegeerden. Mgr. J. Bluyssen zal voortaan missiezaken behartigen. Vi caris drs. J. van Laarhoven zorgt voor de relaties met het dioscesaan pastoraal cen trum, de liturgie, het onder wijs en katechese. Als lid van de Nationale Raad voor de Katechese zal de heer J. Leijten optreden. Het bedrijfsapostolaat, het zie kenhuis- en jeugdpastoraal en andere bijzondere vormen van apostolaat vallen voorzo ver ze het plaatselijk functio neren raken onder de be voegdheid vallen van de drte regionale vicarissen, drs. J. Martin (district-oost), P. Ste vens (district-zuid) en drs A. Ooms (district-west). In zoverre zich in deze beleids vragen voordoen op dioce saan n' 'eau worde -, ze be hartigd door mgr. J. van I aarhoven. Tot gedelegeerde voor de r gieizen wordt ber.ee—d pa ter drs. I. Dekkers CSSR, tot gedelegeerde voor oecumeni sche zaken prof. dr. J Les- crauwaet MSC. Surinaamse onderwijzers contra kerk De stakende katholieke onder wijzersbond in Suriname heeft protest aangetekend te gen een artikel In het katho lieke kerkblad „Omhoog". In dit artikel wordt het bonds- bestuur geadviseerd het voorbeeld van de Braziliaan se bisschop Dom Helder Ca* mara te volgen en de leden van de bond te wijzen op de verderfelijke gevolgen van zelfzucht. In het stakingsblad van de derwijzers staat als reactie hierop: „De kerk zal de strijd om de sociale recht vaardigheid nimmer met s ces kunnen voeren, omdat de kcr; gTn structurele lotsverbetering beoogt. De kerk stelt slaafse aanvaar ding van het gezag primair. De ge!ov.'?er. werd eeuwen lang c?n mensonwaardig lot - - led welgevallig voorge houden. De vakbeweging in slanden kan die slaa'se gehoorzaamheid a de hoogste av oriteiten niet accepteren", aldus het blad.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14