„Opleven en dood'' grandioos theater Film International maakt steeds langere dagen Concertgebouworkest luidt de noodklok Open-communie ook in Den Bosch onder 'gestelde voorwaarde' Alban Berg- kwartet Hoogtepunt van seizoen Franse Justitia et pax wil hearing over politieke zaken -Korte metten. Bisschoppen bespreken herkerstening Westen Hongaarse priesters zien ambt vervagen WOENSDAG 21 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 10 In de lente van het jaar 1910 vol tooide Alban Berg zijn Strijk kwartet Opus 3: niet vóór 1924 zou het in het publiek klinken en dan in een omgewerkte vorm. Het Alban-Berg Kwartet had kan het anders? dit werk op het programma geplaatst van een concert in Diligentia, gister avond voor de Haagse Vereni ging voor Kamermuziek gege ven. Met de weergave ervan hebben deze heren uit Wenen een diepe indruk gemaakt, ook op hen, die met de nodige reser ves wellicht de zaal hadden be treden. Want hun spel moet hen ervan hebben overtuigd, dat hun hier een stuk muziek werd geboden, ambachtelijk voortref felijk, op het lijf van vier strijk instrumenten geschreven, in zijn romantische inhoud vol fel-dramatische accenten, die de componist van de opera Woz- zeck kenmerken. Voor ons een hoogtepunt in het seizoen 1072/1973. Alban Berg werd ingeleid door een der heerlijkste kwartetten, ooit door Joseph Haydn ge maakt: Opus 77 nr. 1 in G groot. Hier kreeg men de mees ter gepresenteerd, zoals hij echt is: oergezond, oerkrachtig en met een onuitputtelijke zin voor humor. Een kleine opmerking: wellicht waren de tempi, we denken hierbij aan het Me- nuetto, ietwat toegespitst. Met Beethoven Opus 135 in F groot besloot het ensemble het prettig samenzijn. Compositie, die aanleiding is geweest tot een ontelbaar aantal diepzinnige en quasi-diepzinnige commenta ren. Het leek, dat de rasmuzikanten uit Oostenrijks hoofdstad deze alle van de tafel hadden geveegd. Tot vreugde van de hoorders durven we zeggen: hun werd een interpretatie geoffreerd, die duidde op een maker, die zijn ganse leven het geluk heeft ge zocht en het, waar nodig, wist te verdedigen. De executanten waren zich be wust van de majeurtoonsoort, waarin dit stuk is geschreven: F groot. B. R. Twee toneelspelers bijna twee uur lang op het toneel. Zonder één woord. En toch kan je het nau welijks „mime" noemen. Wat Peter van der Linden en Carol Linssen voor toneelgroep de Ap pel in hun „Theater aan de ha ven" brachten was veel totalen Het was clownerie, komedie en dramatiek onder één noemer, die van „Leven en dood". En dan te bedenken dat van der Linden en Linssen niets anders tendienste stond voor de expres sie wat ze willen zeggen dan hun lichaam. Hoewel zij van het tegengestelde uit zijn gegaan: Alles wat ik nodig heb is mijn lichaam! Beide toneelspelers begonnen tijdens hun periode bij toneelgroep Theater aan „Óp leven en dood". Sindsdien zijn er nogal wat wijzigingen in de vorm opgetreden, maar de idee is dezelfde. Door middel van lichaamsexpressie, mime en acteren worden beide begrip pen neergezet. In komische con frontaties, in verhevigde scènes tussen arm en rijk, jong en oud, blind en verblind. Elkaar voort durend bestrijdend als een clownsnummer zonder weerga en tenslotte eindigend in balans. Beide acteurs zitten tegenover elkaar, naar elkaar „geopend" op de grond. Voör el/2 theater gevuld met le den van de Katholieke Pedago gische Academie uit Bergen (N.H.) bleken de Appelacteurs meteen al goed voor sterke „la ding" op het toneel. Maar hun symbolentaal - hoewel herken baar - leek te gaan overheersen boven de bedoelingen. Een ge vaar dat de hele groep Appel met zich mee brengt. Maar na de pauze zetten Linssen en Van der Linden hun aaneenschake ling van scènes anecdotischer op. Vanuit overbekende, realisti sche situaties - man bij tand- darts, een totale slapstickscène waarbij je de taarten en de ge scheurde kleren niet in het minst mist - werd naar de daar achter schuilende bedoeling toe gewerkt. Adembenemend knap soms, geweldig van opbouw met de ongelooflijk exacte mimische gaven van Van der Linden Vz de meer emotioneeldramati sche expressie van Carol Lins sen. Het „beeldennummer" waarbij een mens vruchteloos tracht zijn evenbeeld te schep pen was van een kracht die je ontroerd en ademloos in je stoel neerdrukt. Je zou willen op springen om te juichen, maar je durft niet eens te applaudisse ren. Zaterdagavond spelen beide acteurs hun „Op leven en dood" weer. Er is maar één advies mogelijk: Ga naar de Westduin weg in Schevenirtgen om dat te zien! BERT JANSMA Geen maatregelen tegen laatste Servet-show DEN HAAG (ANP) De jongste Barend Servetshow, uitgezonden na de aan de VPRO gegeven berisping, heeft de regering geen aanleiding gegeven tot het treffen van een maatregel. Mi nister Engels (CRM) heeft dit aan de Tweede Kamer meege deeld. Op de suggestie van het Kamerlid Beuker (RKPN) om dergelijke uitzendingen te voorkomen, zegt de minister niet te kunnen in gaan. Hij wijst er op, dat het toezicht op de inhoud van de uitzendingen repressief is. KUNST EN KUNSTENAARS De Chr. Zangvereniging Vrede koor" geeft zaterdag 24 februari een concert in de Petrakerk, Al be rd ast r a a t/Tho rbe ckel a a n De n Haag. Medewerking verlenen het meisjeskoor Blue White Stars, het kinderkoor Irene, so praan Marry S tegenga, bas Jaap Dieleman, organist Sander van Marion en het Haagse Be- geleidjngsorkest. Dirigent is Henk Smaling. Fluitiste Abbie de Quant en har pist Edward Witsenbung geven zondagmiddag 25 februari een recital in Diligentia. Op het pro gramma staan werken van C. Ph. Em. Bach, Handel, De Leeuw, Pensichetti, Ba- dings, Gaubert, Ravel en Ibert. de hoogst gewaardeerde film Den Haag (ANP) Het concert gebouworkest heeft dinsdag bij de Tweede Kamer alle registers opengetrokken om duidelijk te maken dat het rijk een miljoen gulden meer subsidie dient te geven, een bedrag dat de ge meente Amsterdam minder gaat betalen. Daarmee loopt de ge meente Amsterdam vooruit op de herziening van de subsidie verhouding, omdat de bijzonde re positie van het orkest In het Nederlandse muziekleven dit zou verlangen. Dirigent Barnard Haitink heeft dit namens het Concertgebouwor kest meegedeeld aan kamer voorzitter Dr. Ir. A. Vondeling, nadat vier slagwerkers tromge- troffel hadden laten horen in de rookzaal van de tweede kamer, waarop tien koperblazers invie len met muziek die dient ter on dersteuning van het bekende „to be or nog to be", van Sha kespeare. Bernard Hatink wees erop dat de vroegere minister Klompé van CRM de conclusie had overge nomen dat het concertgebouwor kest zowel om historische rede nen als om zijn unieke apparaat de positie van nationaal orkest dient in te nemen. Meer dan tachtig jaar staat het orkest in ternationaal aan de top, wat een cultureel belang van de eerste orde werd genoemd. Rotterdam Film Internationi 1973 gaat de vormen aaffmeme van een grote happening t cinefielen, trekpleister voor lerlel minder bekende regb seurs, die van hemde en x met hun films onder de arm 1 men aandraven. Dat het toch omvangrijke aangekondigd programma door extra voorstel lingen en gesprekken met makers nogal overladen is de vaste kern van bezoeker een zorg zijn. Zij bivakkert van de vroege ochtend tot d late avond in de nogal uitge wootide vertrekken van h« jeugdhuis „De lantaren" of han. gen rond in en om het jets com. fortabeler maar vaak te klelni daarnaast gelegen zaaltje vaa „Het venster" in de Gouvenit straat. Het is een festival voor de echtt cinefielen, waaraan de eve: overgewipte mooie Senta Berge dit weekeinde wat „glamour meegaf, maar overigens wat u terlijk vertoon betreft erg sobe is gehouden. Dat men zich cri tisch opstelt en niet alles slik moge blijken uit de waarde ringscijfers, die het publiek aa: de films gaf. Marco Bellocchio' „In de naam van de Vader" staat op eenzame hoogte voorlo pig bovenaan met een gemidde'. de van boven de acht, gevolgd door Istvèn Gaèl's ,De Valken" met 7,6. De rest kon-soms me: moeite - gemiddeld net een vol doende 'halen, maar Werner Ne tkes „T-WO-MEN" bengelt eei> zaam onderaan met een gemid' delde van 3,5 ondanks twee fori uitgedeelde negens. De Duits: film Rainer Werner Fasbin der voorop met z'n lang aan gehouden. statische instellinget van de camera terwijl er vooi de lens eigenlijk niets gebeurt, is in Rotterdam sterk vertegen woordlgd. Het zrjn een soort in vulpuzzels voor de toeschouwer, die de achtergronden van de s; tuaties zelf maar moet beden ken. Is hem dat te vermoeien: dan verveelt hij zich stierlijk, maar in Fassbinder's „Die bit tere Tranen der Petra vor Kant" bijvoorbeeld weet de re gisseur in de zorgvuldig gecom poneerde lange slotbeelden dt toeschouwer na een boeiende in zet en en zwak middengedeelte toch weer helemaal in zijn ban te krijgen. Of deze en andere op Film International vertoonde films in de normale bioscopes ooit ook maar enigszins uit de kosten zouden komen is d' vraag. Maar daar is dit jaar lijks terugkerend Rotterdams filmgebeuren dan ook voor. Zo dat de cinefiel ze toch te zie: krijgt. Het oecumenische Beraad van Kerken van Den Bosch en Vught zal uitdrukkelijk reke ning houden met de voor waarden tot deelname aan de heilige communie zoals die gesteld zijn door de Ne derlandse bisschoppen in hun brief van 8 januari 1973. Het beraad ontkent - ter aanvul ling van een bericht van me dio februari - voorstander te zijn van een algemene open communie, welke voor ieder een in alle omstandigheden zou openstaan. Bij gelegenheid van de komen de vastenaktie „Samen ver der" worden echter de dien sten van eucharistie in enke le katholieke kerken en van avondmaal in enkele refor matorische kerken, waarbij gasten van de bij hen aange sloten kerken aanwezig zijn wel voortgezet. Het beraad onderschrijft de in de bis schoppelijke brief gestelde voorwaarde dat „een refor matorische zuster of broeder die met het geloof van de katholieke kerk betreffende eucharistie instemt in be paalde gevallen de heilige communie kan ontvangen mits zij of hij in geweten meent dit te kunnen doen". Voorts preciseert het Beraad van Kerken van Den Bosch en Vught dat mgr. Bluyssen niet - zoals in sommige pu- blikaties naar voren kwam - zijn instemming met de voortzetting van hun initia tief heeft betuigd, maar tij dens een informatief gesprek met een delegatie van het beraad heeft gezegd er geen bezwaar tegen te hebben. Volgens oecumenische deskun digen wordt deze aanvulling zowel van de bisschop, die sterk op rectificatie heeft aangedrongen, als van het beraad ingegeven door het verschil van mening rond de uitleg van de bisschoppelijke brief inzake de open commu nie. Enerzijds schrijven de bisschoppen dat een beperkte toelating van protestanten tot de communie „niet zon der meer" is uitgesloten, an derzijds stellen zij: „groeien de eenheid voltrekke zich vooralsnog niet bij voorkeur in vormen van gezamenlijke viering van eucharistie- avondmaal". Sommige Ne derlandse bisschoppen zou den de toelating van protes tanten tot de eucharistie wil len beperken tot individuele gevallen en niet willen uit strekken tot situaties, zoals de gebedsweek voor de een heid of de Bossche vastenak tie. In ieder geval wensen zij dat iedere beleidsstap in deze eerst in het bisschop pencollege wordt besproken om te voorkomen dat de toe passing van de bisschoppelij ke brief teveel verschilt tus sen de bisdommen. De aartsbisschop van Melbourne, mgr. Knox (rechts) begroette kardinaal Wright (midden) bij zijn aankomst in Melbourne, waar hij een bezoek brengt aan het internationale echaristisch con gres. dat daa rtot en met zondag wordt gehouden. Links op de foto de bisschop van Memphis, Tenn. U.S.A., mgr. Dozier. Sodepax, de gezamenlijke commissie voor maatschap pij, ontwikkeling en vrede van de Wereldraad van Ker ken en de katholieke kerk. heeft een oecumenisch infor matiebulletin opgericht. Het bulletin gaat feiten en ach tergronden verschaffen aan kerkgebonden groepen over grondstof fenprijzen, handels- tarieven en dergelijke. Het bulletin zal zes maal per jaar verschijnen. 9 De eerstvolgende vergade ring van de gezamenlijke sy node van de Duitse bisdom men wordt van 21 tot en met 25 november gehouden in de dom van Würzburg. In die vergadering zal onder meer gesproken worden over d« positie van de buitenlandse nrheiders in kerk en maal schappij, over kerkelijk jon gerenwerk, over het gods dienstonderrich» en over hu welijk en gezin. De hongersnood neemt in India steed9 grotere vormen aan. In de stad Indore zijn volgens mededelingen van de missionarissen Van Steyl (SVD) de belangrijkste voe dingsmiddelen uitverkocht. Suiker is nog tegen zeer hoge bedragen te krijgen en ook met de watervoorziening is het slecht gesteld. De hon gersnood is in India ontstaan door de aanhoudende droog te. De bevolking, die onder- voed raakt, wordt nu boven dien nog extra geplaagd door ongewone kou, waartegen men onvoldoende gekleed is. Het „Berliner Sonntags blatt Die Kirche", een evan gelisch weekblad, is er zeker van dat er in de DDR spra ke is van een versterkte atheïstische propaganda. Een in de DDR verschenen zak boek voor jongeren, waarin kerk en christelijk denken opnieuw in de aanvalssfeer van de Marxistische propa ganda zijn beland, vermeldt volgens het blad dat de heils leer van de religies van Je zus Christus. Boeddha en Mohammed achterhaald is. Paus Paulus heeft dezer da gen een kunstnier gekregen van de artsen en technici van het *"pese laborato rium Tra De artsen en technici werU^n door de paus in audiëntie ontvangen. Paus Paulus heeft de kunstnier ca deau gedaan aan een Ro meins ziekenhuis. De Franse commissie voor ge rechtigheid en vrede (Justi tia et pax) heeft de Franse regering en de politieke par tijen gevraagd een openbare hearing te houden over de vraagstukken van ontwikke lingshulp, De Europese sa menwerking, de buitenlandse werknemers en de wapen handel. De commissie, die uit negen tien katholieken bestaat, on der wie zeven geestelijken, wordt geleid door bisschop Jacques Ménager. Kerkelijke waarnemers zien in de oproep van de commissie Justitia et pax met het oog op de komende parlements verkiezingen een duidelijke afwijzing van de stellingna- me van de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Marty, die iedere kerkelijke standpunt bepaling voor de verkiezin gen heeft afgewezen. SYNODE '74 Noord-Ierse kinderen opnieuw naar Nederland In de komende maanden zal opnieuw worden geprobeerd groepen kinderen en bejaar den uit de noodgebieden in Noord-Ierland een verblijf in Nederland aan te bieden. Dit op verzoek van Noordierse zijde. Evenals voorheen zullen rooms-katholieken en protes tanten gezamenlijk en in aantal gelijk verdeeld wor den ontvangen. Selectie en leiding zullen onder verant woordelijkheid van Noord- Ierland blijven en mogelijk heden voor nazorg zullen in Ierland aanwezig moeten zijn. Dit laatste blijkt op be scheiden schaal mogelijk te zijn. Negen katholieke en protestantse scholen uit het zwaarst getroffen gebied on derhouden nu nauwe contac ten. In vele Nederlandse provincies of gemeenten zijn actiegroe pen druk aan het werk voor de volgende hulpperiode, rondom Pasen. Voor bijdra gen staat het gironummer 9992 te Utrecht (ten name van Ierland N.P.B.) open. Vorige keren kon dankzij gif ten van velen ruim 250.000 gulden voor hulpverlening worden benut, mede doordat de stichting Terre des Hom mes, de Nederlandse Protes tanten Bond en de Centrale voor Maatschappelijk werk grotendeels de organisatie kosten voor hun rekening na- De bisschoppensynode die, zoals reeds eerder beknopt vermeld, in oktober van het volgend jaar gehouden zal worden over het thema „evangelisatie van de huidi ge wereld", zal zich volgens Vaticaanse woordvoerders ook bezig houden met de herkerstening van het Wes ten. In verschillende toespra ken heeft paus Paulus daar de laatste tijd op aangedron gen. Het Vaticaan heeft de nieuwe zitting van de bisschoppensy node dezer dagen officieel aangekondigd aan de secre taris-generaal van de syno de, de Poolse bisschop L. Rubin. Deze heeft de synode leden inmiddels suggesties gevraagd voor de aanpak van het centrale onderwerp. Het thema „evangelisatie van de huidige wereld" is aange raden door het secretariaat van de synode, nadat daar over eerst de leden waren geraadpleegd. Het advies om te spreken over het gezin in de moderne wereld werd af gewezen, omdat hierdoor op nieuw de pijnlijke discussie over geboorteregeling aan de orde zou komen. Om deze problematiek overigens toch de nodige aandacht te geven heeft paus Paulus onlangs een commissie ingesteld die de problemen van het gezin in studie heeft genomen. De bisschoppensynode, waar van volgend jaar de vierde zitting wordt gehouden, kwam in 1967 voor het eerst bijeen met als doel de bis schoppen meer te betrekken bij het leiden van de kerk in collegialiteit met de paus. De afgelopen drie zittingen von den met tussenpozen van twee jaar plaats. Tijdens de derde zitting in 1971 klaag den echter veel bisschoppen dat zij niet voldoende tijd hadden gekregen om zich op nationaal niveau op het on derwerp van de synode voor te bereiden. De paus heeft dan ook de aanbeveling van het synode-secretariaat aan vaard om de volgende zitting niet in 1973, maar eerst in 1974 te houden. Het bekend maken van het centrale on derwerp is nu ook tijdiger dan voorheen gebeurd. De apostolische administrateur van Estergom, titulair-bisschop Imre Kisberk, heeft in zijn eerst herderlijke brief van dit jaar geklaagd over het feit dat In het afgelopen jaar meerdere priesters van zijn bisdom hem hebben verzocht om terugge bracht te worden tot de lekenstand en daarmee aan de dienst van de kerk zijn onttrokken. Naar verluidt zouden soortgelijke verzoeken ook veelvuldig zijn voorgekomen in andere Hongaarse bisdommen. Interne onder zoekingen van kerkelijke instellingen hebben uitgewezen dat bijna alle priesters die er mee gestopt zijn als reden voor hun beslissing de ongewoon zware werkomstandigheden noemden, die hen nauwelijks de gelegenheid boden te werken voogens hun eigen voorstelling die zij van het priesterschap hadden. Prof. Tomas Nyiri van de theologische academie in Boedapest had er reeds in september van het vorig jaar in het tijdschrift „Theologia" op gewezen dat priesterw te lijden hebben onder vereenzaming, geen band hebben met hun kerkelijke autoritei ten, vaak maar twee of drie uur in hun beroep werkzaam zijn en nauwelijks nog de zin van hun werk inzien.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10