Stakingsdreiging Engeland groeit Ccicbc Souocmt STAKING SURINAME WORDT VOORTGEZET de lente in huis Whoopee en Salopetfe Nu Rotterdamse universiteit bezet DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Links de salopette of tuinbroek voor volwassenen rechts een rokje 'in een salopette-stijl, ver sierd met contrast-stiksels. Op de achtergrond (saxofonist een jeanspak van voorge- bleekte denim. Parkeerproble men zijn interna tionaal. Deze Duitser heeft er wat op gevonden. Hij zet zijn auto neer op een betaalbare bereikbare par keerplaats. trekt dan zijn rol schaatsen aan en maakt zich zo uit de voeten naar de zaak. En het is nog goed voor de lijn ook. El Al bedreigd met sluiting JERUZALEM (AP) De rege ring van Israël heeft gedreigd de nationale luchtvaartmaat schappij El AL geheel te sluiten als de stakende leden van het onderhoudspersoneel niet binnen 24 uur weer aan het werk gaan. Deze waarschuwing werd gegeven na een spoedzitting van het ka binet in verband met de sta king. De ploegbazen van het on derhoudspersoneel zijn zondag avond in staking gegaan en 24 uur later waren alle toestellen van El Al aan de grond gehou den. De maatschappij heeft 859 passa giers die met El Al zouden vlie gen op dinsdag aan andere maatschappijen overgedragen. El Fatahlid erkent samenzwering AMMAN (AP) Een leider van de Palestijnse guerillabcweging heeft toegegeven dat hij sabota gedaden en ondermijende ac ties heeft georganiseerd in Jor danië op het moment dat de Jordaanse regering heeft be kend gemaakt dat het geheime proces tegen de leden van zijn groep is begonnen. Mohammed Daoud een lid van het opperbevel van de El Fatah- guerillabeweging zei op de tele visie dat het doel van de sa menzwering die hij leidde was ..Al Fatah opnieuw in de open- bare aandacht te brengen". Jordanië heeft bekend gemaakt dat een week geleden tussen de 16 en 20 guerillastrijders wer- den gearresteerd nadat zij uit Irak met valse papieren het land waren binnen gereden. Kosteloze tandarts voor 13-jarigen Van een onzer verslaggevers Den'Haag Een streng geselec teerde groep jongens en meisjes van dertien jaar komt vanaf 1 augustus a.s. in aanmerking voor volledige tandartsenhulp op kosten van de ziekenfondsen als de Ziekenfondsraad een des betreffend plan van de fondsen en de tandartsenorganisaties goedkeurt. Het is de bedoeling dat ieder jaar een groep 13-jari- gen hiervoor in aanmerking komt. De betrokkenen moeten beschik ken over een bewijs, dat het ge bit in goede staat verkeert. Komt de betrokkenen bovendien door een uitgebreid onderzoek heen, dan kan hij bij een goed onderhoud van het gebit in be ginsel „levenslang" aanspraak maken op volledige tandartsen hulp zonder bijbetaling. Politie vindt vat zonder dodelijk afval VELSEN (ANP) De politie van Velson heeft gisteren bij de Noorderpier een geelgekleurd vat gevonden, waarvan het ui terlijk sterk overcetnkwam met dat van een vat dodelijk radio actief afval, dat in december J.l. door een schip In de Noord zee is verloren en waarnaar nog steeds tevergeefs gezocht wordt. De politie heeft echter vastgesteld dat het gevonden vat geen ra dio-actieve afvalstoffen bevat. Zondagavond was het vat door een strandwandelaar gesigna leerd. LONDEN (AP) De druk der vakbonden op de regering en haar loon- en prijsmaatregelen is gisteren weer wat toegeno men. De 47.000 werknemers in de gasbedrijven gaan voort met hun akties van korte stakingen en kalm-aan-werken. Gisteren begonnen 30.000 man treinperso neel met een „aktie van nlet-sa- menwerken" bij kleine onvolko menheden, en dit leidde tot veel en lange vertragingen, vooral In het verkeer op Londen en daar vandaan. Maar de spoorwegmensen beslo ten gistermiddag met de direk- tie van het staatsbedrijf op nieuw te gaan praten over de geëiste loonsverhogingen. Ongeveer 200.000 ambtenaren gaan voort met hun weigering overuren te maken, de Londen- se onderwijzers zijn voor drie dagen in staking gegaan, 52.000 personeelsleden van Ford die 21 fabrieken heeft zijn voor nemens op 1 maart het werk neer te leggen en 230.000 leden van het hulppersoneel van zie kenhuizen in het land hebben doen weten ook bepaalde sta- kingsakties van plan te zijn. Het gaat hier allemaal om loons verhogingen welke niet passen in het kader van de door de re gering genomen plannen ter be strijding van de inflatie, die in Groot-Brittannië ernstiger is dan waar dan ook in Europa. Van onze mode-redactrice AMSTERDAM C. en A. staat klaar om de eerste voorjaarsrush het hoofd te bieden met collecties waaruit gisteren de voornaamste mo dellen werden getoond. Whoopee-rokken, geplisseerd, geplooid of geklokt eventueel met strook en van een lengte die speelt om de knie, zijn het grote nieuws. Uiteraard hierbij de blouse met wijde of ballonmouwen en allerlei soorten declleté, al of niet gecompleteerd door een de- bardeur, door een vrij lang jasje met gerimpelde taille of door een blouson. Naast de .wwhoopee" in gelij ke tred de „salopttte". Sa- lopp is Duits en betekent slonzig of nonchalant. Laten we het op het laatste houden, de Salopette Is een lange wij de broek met aangezet front en galgjes naar de rug; een soort tuinbroek over shirt of blouse. Het blauwe verpleeg sterslinnen is een groot arti kel in deze sector, een varia tie op denim (en straks te verwachten voor complete pakken). De Salopette uit degelijke jer sey met vetersluiting opzij, of uit zacht peau de pêche is gekleder en allerminst slon zig, die uit mille fleurs ka toen allerliefst. Uitgevoerd De tuinbroek of salopette in leuke kleurtje: voor de jeugdige generatie. diverse dessins als kwiek rokje kan die Salo pette een koket ensemble worden met een blouson uit dezelfde stof. Denim broeken en blousons zijn verkrijgbaar met het eti ket „zelf blekend", d.w.z. na enkele keren wassen al bleke naden, het is immers verruk kelijk zo gauw mogelijk ver slonsd te zijn. De blauwe Sa- loppe broeken voor man, vrouw en kind, kunnen bloemborduursels vertonen onder langs de pijp. Ook het wijde toppertje hand haaft zich. Thans tegenge- voerd met een baby-ruitje of mille fleurs. Maar de blou son, eventueel met gebreide rand, zal het er wel van win nen. De zijne worden bij voorkeur uit leer gemaakt de hare daarentegen ook uit kleurig zuurtjesachtig suède. Haar regenjasjes blijven vrij kort, wijd en vrolijk in glim mend lak, in katoen of met rubber gevoerd. De jurkjes zijn naahtponachtig lief. Your Sixth Sense is de afde ling voor madame. Hier beeldige chemisiers uit batist of zuivere zijde, flannel bla zerensembles van effen jasje met geruite plooirok en wei- gesneden slanke mantels. In de kinderafdeling Is al het voorgaande (behalve de Sixih Sense) in miniatuur te vinden voor twee- tot veer- tienjarigen. Jacket met bon te contrastbiezen en de Ame rikaanse vlag. Bespijkerde sheriff-achtige blousons tref fen we zelfs in de baby-afde ling aan. T-shirts in bonte banen en jackets van onge bleekte katoen horen ook hier thuis. Vanaf donderdag a.s. Gelukkig uitstel EEN geluk bij een ongeluk blijkt achteraf het onwel worden van de kandidaat-voorzitter van het N.V.V. tijdens een vergadering van de S.E.R. op vrijdag j.l. Want mede daardoor is de beslissing uitge steld over het advies om de Nederlandse Centrale van Hoger Perso neel in de Sociaal-Economische Raad een zetel te geven. Tot het moment waarop S.E.R.-voorzitter De Pous uitstel van beslis sing wist te bewerkstelligen, zag het er naar uit dat een kleine meer derheid zich vóór het voorstel zou uitspreken. Mede omdat Kroonlid prof. De Galan, kandidaat voor het minderheidskabinet van Den Uyl, zich door pro-argumenten had laten winnen. Vakbondsleiders hebben achteraf gedreigd dat aanvaarding van het voorstel tot desertie van de vakbeweging uit de S.E.R. geleid zou hebben. Zo'n reactie valt niet goed te praten; per slot van rekening is overleg in de S.E.R. iets anders dan onderhandelen over een ar beidsovereenkomst. Maar er zijn wel omstandigheden welke voor uitstel pleiten. Om te beginnen is het onderhavige onderwerp voor de vakcentrales als een 'hoogspanningsdraad geladen. Bij de moeilijkheden in de metaal- en textielsector gaat het in de eerste plaats om een twist tussen de vakbonden en het hoger personeel. Dit actuele feit ver sterkt de positie van de niet door de vakcentrales vertegenwoordig de bonden qua steekhoudendheid van hun verzoek om een plaats bij het topoverleg. Maar het is olie op het vuur van de bonden die hun plan-de-campagne door „het witte boord" doorkruist zien. Wanneer de vakbeweging dan gaat werken met het argument dat een centrale als die van het hoger personeel vanwege haar getalssterkte niet representatief zou zijn, hanteert ze een gevaarlijk argument. Er zijn tal van overleg- en "bestuursorganen waar de macht van het getal-teredht-niet beslissend is. Denken we bijvoorbeeld maar eens aan het N.O.S.-bestuur of de Algemene Vergadering der V.N. Maar de top van onze vakbeweging zit terzake tactisch wel In zo'n moeilijk parket dat overleg en niet een abrupte stemming het mid del zal moeten zijn om haar van de redelijkheid van het verzoek van buiten hun huis staande bonden te overtuigen. Aan een recht vaardiger inkomensbeleid zullen de beter-betaalden moeten meewer ken. Maar doet de vakbeweging dit onder het motto van ..zo niet goedschiks dan maar kwaadschiks" en proclameert ze hierbij dat alleen het standpunt van hunzelf de absolute rechtvaardigheid dekt, dan gebruikt ze breekijzers waar fijnere instrumenten nodig zijn. Van een o r verslaggevers Rotterdam Er sl wederom een universiteit bezet. Vanmorgen hebban ongeveer 100 studenten van de Erasmusunlverslteit Rotterdam het gebouw van de studentenadministratie bezet. De boycotters van de 1000-gul- don-collegeldwet hadden hier mee vorige week reeds gedreigd Veel kinderen vergiftigd door looddampen ROME AFP/DPA Drie miljoen grote-stadskinderen op de we reld lijden in zekere mate aan loodvergiftiging, veroorzaakt door looddampen in het vervuil de milieu waarin zij moeten le ven en 25 percent van hen heeft een hoeveelheid lood in het bloed dat de vastgestelde grens te boven gaat. Tot deze conclusie Is een groep Italiaanse geleerden gekomen die in samenwerking met de Wereldgezondheidsorganisatie in 18 landen een onderzoek heeft ingesteld naar de gevolgen van de milieuvervuiling op de ge zondheid van de mens. PARAMARIBO (ANP) De Centrale van Lands dienaren Organisatie heeft gisteren In de Suri naamse hoofdstad Paramaribo besloten de sta- king voort te zetten. Bij deze vakbond zijn aan gesloten de douane-beambten, het personeel van de overheidsziekenhuizen, poliklinieken en consul tatiebureaus, de onderwijzers en het persöneel van de telegraaf en telefoondienst. Na het besluit van de ambtenaren trok een menigte van onge veer 2000 man naar het regeringscentrum rond het Oranjeplein. De daar opgestelde politie boei de niet op te treden. De partijraad van de Nationale Partij Suriname (NPS), de grootste oppositiepartij, heeft haar misnoegen uitgesproken over de „provocerende halsstarrigheid van de regering". In een motie die op een vergadering van afgelopen zondag werd aangenomen wordt van de regering geëist dat de rancunemaatregelen tegen de stakende landsdienaren worden ingetrokken. Geëist werd dat de gouverneur het parlement zal ontbinden en op korte termijn nieuwe verkiezin gen uitschrijft. De beleidsorganen van de drie Nederlandse vak centrales hebben gisteren besloten de Surinaamse vakbeweging in eerste instantie financieel te steunen door een bedrag van 100.000 gulden ter beschikking van de Surinaamse vakorganisaties te stellen. Dit is het eerste resultaat dat het be zoek van de Surinaamse vakbondsleiders Kross en De Went aan de Nederlandse vakbeweging heeft opgeleverd. deze Vietnameesjes met geweren en revolvers. Zij Geen cel: beroep op hartkwaal AMSTERDAM (ANP) Reke ning houdend met een medische verklaring, die het beroep op een hartkwaal steunde, heeft de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam giste ren slechts een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken naast een boete en ontzegging van de rijbevoegdheid geëist te gen de 55-jarige toneelspeler J. R. uit Amsterdam, die onbe kwaam om zijn auto te besturen daarmee in april van het vorig jaar in de Haarlemmermeer te gen en langs de rijksweg 44 staande boom was gebotst. Ter zitting herinnerde de presi dent er aan, dat verdachte nu bijna 13 jaar geleden eveneens in de Haarlemmermeer onder invloed van sterke drank rij dend een dodelijk ongeluk had veoorzaakt. Beperkingen bij verkiezingen in Chili SANTIAGO (Reuter-EFE) Alle politieke partijen die meedoen aan de Chileense parlements verkiezingen van komende maand hebben maandag beslo ten geen verkiezingscampagne door middel van leuzen op mu ren en aanplakbiljetten meer te voeren, teneinde de geweldple gingen die de campagne kenmer ken. de kop in te drukken. Se dert het begin van de campagne in januari zijn zes mensen om het leven gekomen. als het universiteitsbestuur door zou gaan uitvoering te geven aan deze wet. Aan de bezetting van het instituut voor pedagogische en andrago gische wetenschappen van de universiteit van Utrecht is giste ren door politie-imgrijpen een einde gekomen, nadat de bezet ters geweigerd hadden vrijwillig heen te gaan. Het universiteits bestuur heeft de actievoerende studenten nu de aula ter be schikking gesteld, opdat het uni versitaire leven normaal kan doorgaan. De studenten hebben dit aanbod aanvaard. Binnen het wetenschappelijk corps van de Amsterdamse uni versiteit rs een groepering ont staan, die aan de verkiezingen in april voor de universiteits raad zal deelnemen. De groep. Amsterdamse Universitaire Be langen genaamd, vindt, dat de raad slechts weergeeft wat er in de universitaire gemeenschap omgaat en zidh teveel bezig houdt met niet-universitaire po litieke problemen. Friendship krijgt straal motoren SCHIPHOL 19/2 (ANP) In Amerika Is op de jaurlljksc con ventie van de luchtvaartmaat schappijen die met kleine vlieg tuigen het forensen-verkeer voor hun rekening nemen, uitgelekt, dat Fokker bezig is met de uit werking van een plan om do F 27 Friendship om te bouwen tot straalvliegtuig. De nieuwe versie van dit Neder lands paradepaardje wordt aangeduid met de benaming P305-Com muter. Gedacht wordt aan de vervanging van de turbopropmotoren door twee geluidsarme straalmotoren van het type Avco Lycoming Alf 502, elk met een stuwdruk van 6500 pond. Het oorspronke lijke ontwerp van de F 27 on dergaat daardoor nauwelijks verandering. Tankers in Roer leeg gelopen DUSSELDORF (DPA) Als ge volg van een sabotagedaad is gisteren een grote hoeveelheid olie terecht gekomen in de Roer, een zijrivier van de Rijn. Een onbekende heeft in de nacht van zondag op maandag de ventielen opengedraaid van twee grote tanks met stookolie in de Westduitse plaats Menden (Noord rljnland-Westfalen). Daardoor is 40.000 liter olie weg gevloeid. Ex-gouverneur schuldig aan fraude bevonden CHICAGO Olio Kemor die sou- verneur is geweest van de Ame rikaanse staat Illinois en nu als rechter zitting heeft in een fede raal hof van appel, is door een jury s-huldig bevonden aan om koperij, samenzwering, meineed en belastingontduiking. Kerner die negen jaar gouverneur was voordat hij door wijlen pre sident Johnson tot federaal rechter werd benoemd, is ook voorzitter geweest van de presi' dentiële commissie die een on* derzoek heeft ingesteld naar d< achtergrond van de rassenrellel in de jaren zestig.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9