Gemeenteopbouw strikte noodzaak 77 doden bij vliegramp Boortorens en pijpleidingen verdringen vissersvloot Stop klakkeloze ziekenhuisbouw Parochieraden krijgen hulp van past. centrum Peiger moet ontslagen intrekken Portugal schendt mensen rechten Den Haag op lijst van dure steden KORTE METTEN Kerk en Wereld DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Londense dokter John Gibbs geeft zijn patiënt, de „Koningin- ne-iepbij Buckingham Palace een injectie. De iep, die 150 tot 200 jaar oud is, wordt op die manier beschermd tegen de iepen-ziekte. Dr. Gibbs is patholoog bij de Britse bosbouw- commissie. Ziekenfondsen (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De Nederlandse Unie van Ziekenfondsen, heeft ernstige bezwaren geuit tegen „het klakkeloos nieuw bouwen of uitbreiden van ziekenhuizen en andere instellingen voor gezondheidszorg." Honderden miljoenen guldens van ziekenfondsverenigingen worden nodeloos uitgegeven omdat verschillende ministeries langs elkaar heen werken en hun beleid niet op elkaar hebben afgestemd. Aldus het orgaan van de unie, dat zegt, dat de ziekenfondsen vrij machte loos tegenover deze ontwikkelingen staan. „Het lijkt wel of bijvoorbeeld het ministerie van CRM over de dagverblijven voor gehandicap ten, die onder de AWBZ vallen tegen de ziekenfondsen zeggen: betalen en verder mond hou den." Er wordt gewezen op de plannen om in Amsterdam, Utrecht en Leiden onder verantwoordelijk heid van het ministerie van O. en W. „nieuwe extreem durë academische ziekenhuizen te bouwen. De kosten zullen zeker op 400 miljoen gulden per zie kenhuis uitkomen, aldus de unie, die constateert dat bij deze plannen alleen rekening is gehouden met het aantal in de toekomst op te leiden artsen. „Wie in die bedden moet gaan liggen weet geen mens. Nu al is immers bekend dat de toekom stige behoefte minder zal zijn dan de geplande ruim duizend bedden per academisch zieken huis. Er moet dan ook rekening mee worden gehouden, dat bin nen niet al te lange tijd afdelin gen van andere nieuwe zieken huizen in deze steden gesloten moeten worden om de academi sche ziekenhuizen vol patiënten te krijgen." PRAAG (Rtr/AP) Bij het vliegtuigongeluk dat gisteroch tend op het Praagse vliegveld plaatsvond zijn 77 inzitten den van een Russische Toepolew 154 om het leven geko men. Tot de 22 overlevenden behoorden de acht mannelij ke bemanningsleden. De vier stewardessen kwamen om het leven. De TU 154, een drie-motorig straalvliegtuig, dat pas vorig jaar als passagiersvliegtuig in bedrijf werd genomen, is bij de landing verongelukt. Het schoot voorbij de landingsbaan en boorde zich in een bomengroep. Vervolgens explodeerde het toe stel en vloog in brand. Het is de derde keer binnen korte tijd dat een vliegtuig van de Russische EMMEN (ANP) Peiger indu strie BV in Emmen moet zijn 12 ontslagen werknemers in dienst terugnemen, aldus de president van de rechtbank in Assen in zijn vonnis in het kort geding van de Industriebond NVV te" gen Peiger BV. De president ontzegde Peiger BV het recht werknemers te ont slaan zonder rekening te houden met de regeling die in augustus van het vorig jaar met de indus triebond NW is overeengeko men. VOOR NAGESLACHT: Dia's van natuurschoon AALTEN (ANP) Alle karakte ristieke stukjes natuurschoon, die in de Oostgelderse gemeente Aalten ten offer vallen aan het voor de deur staande ruilverka velingsproject, worden op dia's vastgelegd en voor het nage slacht bewaard. Het is voor de eerste keer in Ne derland dat op deze wijze land schappelijk schoon, dat moet verdwijnen, bewaard blijft. De dia's die bij duizenden door Aal- tense foto-amateurs zullen wor den gemaakt, worden opgebor gen in de provinciale diatheek van' de stichting contact voor Gelderse oudheidkamers en mu sea in Arnhem. maatschappij Aeroflot veronge lukt. In oktober kwamen enkele honderden inzittenden van een Iljoesjin-18 om het leven toen het toestel bij de start in de Russische stad Sotsji explodeer de. Elf dagen later verongelukte een Iljoesjin 62 met 176 passa giers aan boord vlakbij Moskou. Bij de overlevenden zijn drie af gevaardigden van het wereld vakverbond - twee Spanjaarden en een Fransman - een Russi sche ambassade-raad in Praag en de hoofdredacteur van „Rode Ster", het blad van het Russische leger. Renpaarden verbrand SAN JUAN (AP) Bij een brand in een stal van de renbaan El Commandante zijn gisteren 38 volbloed renpaarden en 2 po-1 ny's omgekomen. De brand is waarschijnlijk aangestoken. Op de baan is zaterdag jongstle den gevochten tussen demon strerende jockeys en hun aan hang en de politie. Een agent werd neergeschoten, vier de monstranten werden gewond en negen hunner opgepakt. De demonstratie had willen af- Gistermiddag rond half twee is brand ontstaan in een tenten, bedrijf in Enschede. In een tijd werd het gehele bedrijf woest. De brandweer kon niets uitrichten en beperkte zich tot het nat houden van een munitie depot van een wapenhandelaar. Dit depot liep de kans te explo deren. maar dit gebeurde niet. Wel ontploften veel gasflesssen. De schade wordt geraamd op meer den een miljoen gulden. dwingen dat de leiding van de renbaan de vakbond der jockeys erkende. Ondanks het feit dat de jockeys zouden gaan staken had de stal Clinton, die 34 paar den verloor, zes paarden voor een wedstrijd van gisteren inge schreven. Mogelijk zag men de Clinton-stal als stakingsbreker. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De protestantse Nederlandse Zcindl-ngsraad ©n de r.k. Nederlandse Missieraad zijn van oordeel dat Portugal In Angola, Mozambipue en Gul- nee-Bissao de mensenrechten NEW YORK (Rtr) - Van de gro te wereldsteden zijn Tokio, Pa rijs en Now York de steden met de hoogste kosten van levenson derhoud. Maar ook Den Haag, Bonn, Kopenhagen, Tananarive (op Madagascar), Djakarta en Boejoemboera (in Boeroendi) staan bovenaan op de lijst van „dure steden". De vergelijking in kosten van le vensonderhoud ir. de grote ste den is gemaakt door het statis tisch bulletin van de Ver. Na ties, voor het bepalen van de salarissen van VN-ambtenaren in deze steden. New York heeft op deze index het cijfer 100 ge kregen, Tokio scoort 117, Parijs 103. Den Haag 95, Bonn 99, Ta nanarive en Kopenhagen 97, Boejoemboera en Djakarta 96. schendt. Ze hebben dit In een gezamenlijk schrijven laten we ten aan de minister van Buiten landse Zaken, drs. W. Schmel- zer. De brief is vergezeld gegaan van 'n geheim Portugees rapport, waaruit duidelijk blijkt op wel ke wijze de Portugese autoritei ten een beleid voeren, dat een schending van de waard:gheid, van de culturele eigenheid en van de legitieme aspiraties van de bevolking van Angola, Mo zambique en Guinee-Bissao be tekent. Het geheim rapport spreekt her haaldelijk van "verderfelijke acties en vergiftigende activitei ten" van sommige protestantse zendingsgenootschappen. DEN HAAG „De toenemende onderzoekin gen en exploitatie van de bodem van de Noordzee door de oliemaatschappijen zal dit jaar voor de visserij een belangrijke bron van zorgen zijn. Op de plaatsen waar tot nu nog werd gevist verrijzen steeds meer boortorens. Voorts zal het aantal pijpleidingen nog toenemen. Het gevaar dat bij het stuktrekken van zo'n leiding kan ontstaan is niet te overzien. Omdat de aansprakelijkheid hierover niet goed is geregeld zal de visserij bij het uit blijven van zo'n regeling in een ongunstige economische positie terecht komen". Dit zei d^ heer Th. H. te Pas voorzitter van het Visserijschap vandaag in een vergade ring van het visserij schap. De heer Te Pas was voorts van mening dat het afgelopen jaar voor e visserij zowel optimisme als bezorgheid naar voren had gebracht. Als belangrijk positief punt noemde hij dat het bedrijfsleven redelijk ingespeeld raakt aan de nieuwe situatie rond de E.E.G. Ook vond hij dat de produktie vorig jaar rede lijk is geweest. Iets wat zeker geld voor de mosselvisserij. Als een nadelige invloed bestempelde de heer Te Pas het wetsontwerp inzake de se lectieve investeringsheffing. „Het valt na melijk niet te rijmen, dat door de investe- ringsaftrc-kregeling aan een bedrijf een sti mulans wordt gegeven terwijl de zaak an derzijds met name met betrekking tot de waloutillage wordt afgeremd" aldus de heer Te Pas. Ten aanzien van de vrije toe gang tot de vrije viswaters stelde hij ten slotte dat hij de wens van een aantal be- drijfsgenoten om over te gaan tot het re serveren van exclusieve visserijrechten als afweermaatregelen togen buitenlandse con currenten gerechtvaardigd vond. Metaalwaren- fabriek Tilburg niet dicht TILBURG (ANP) De metaal" wnrenfabriek Tilburg (MFT) bv (176 personeelsleden) gaat niet dicht, De werkgelegenheid voor het personeel zal, indien enigs zins mogelijk, behouden blijven. Wel zullen op zeer korte termijn verregaande reorganisatieplan nen moeten worden uitgewerkt en doorgevoerd. Dat gebeurt dan In overleg tussen de direc tie, de ondernemingsraad en het personeel. Vooral de techni sche bedrijfsleiding komt daar bij snel onder het mes. Dit is gisteren in Tilburg meegedeeld op een persconferentie van di rectie van vakbonden. Een en ander is het resultaat van een langdurige bespreking. Werknemers hielden het bedrijf vorige week korte tijd bezet. Na een langdurig gesprek met de hoofddirectie van Industriewer- ken Karlsruhe-Augsburg werd dit resultaat bereikt. Fiat duurder AMSTERDAM (ANP) Fiat heeft zich thans, evenals Gene ral Motors, genoodzaakt gezien de prijzen van enkele typen per sonenauto's in Nederland te ver hogen. Met ingang van vandaag aijn de typen 124, 128 en 130 drie procent duurder. De overi ge Fiat-typen blijven voorlopig in prijs onveranderd. ADVIES AAN SYNODE: In een advies aan de her vormde synode heeft een kleine werkgroep van het secretariaat-generaal van deze kerk benadrukt dat het strikt noodzakelijk is dat de bezinning op en het werken aan de opbouw van de gemeenten voort gaat en gezien wordt als een van de meest centrale opdrachten. De gemeente- vormen en de gemeen teopbouw kregen vandaag op de vergadering van de hervormde synode in Drie bergen volop aandacht. De besprekingen in de synode baseerden zich op het rapport „Gemeentevormen en gemeen teopbouw", dat reeds enkele jaren geleden In de synode werd behandeld, maar waarop nu de reacties vanuit de diver se gemeenten binnen zijn. In het advies, dat de werk groep de synodeleden heeft doen toekomen, wordt gewezen op de moeilijkheid dat de si tuatie waarin de gemeenten zich bevinden onderling zo ver schillend is. Er is een groot stedelij king, en dergelijke en er is een aantal waar men moet spreken van bijzondere omstandigheden, zo niet van noodsituaties. Deze drie categorieën van ge meenten kunnen naar de me ning van de werkgroep moei lijk in één adem worden gea nalyseerd. Ze vragen ieder een eigen aanpak van de proble men. Er is wel een grote hoe veelheid initiatieven voor ge meenteopbouw ontplooid, maar het is nog niet tot een omvat tende strategie gekomen. En juist omdat dit ontbreekt, ont breken ook de prioriteiten en wordt de communicatie zeer bemoeilijkt, aldus de werk groep. Algemeen is men van mening dat gemeenteopbouw primair een zaak is van geloven en be lijden en van een daarop ge bouwd gemeenschapsleven. Een speciale commissie van de raad voor kerk en theologie heeft dienaangaande een ge schrift opgesteld dat over het aantal hervormde gemeenten dat nog redelijk functioneert, er is een aantal dat bedreigd wordt door maatschappelijke processen als ontvolking, ver- UNITED CHURCH VOOR PASSIEVE EUTHANASIE Een raadgevende vergadering van de United Church of Christ heeft in Washington ver klaard dat ongeneeslijk zieke patiënten dient te worden toe gestaan hun arts te vragen hen te laten sterven. Niets in de joodse of christelij ke traditie veronderstelt dat een arts het recht heeft zijn of haar wensen en vaardigheden op te ;"en ran patiënten, op dat het sterven van die patiën ten langer zal duren, wanneer deze mensen al als ongenees lijk ziek zijn opgegeven, aldus de raad voor christelijke so ciale actie. Mensen die stervende zijn, hebben evenveel vrijheid als andere levenden om medische behandeling te accepteren of te weigeren. De leden van de raad konden geen beslissing bereiken over de vraag of artsen ook aktief tussenbeide moten komen om een einde te maken aan het leven van een ongeneeslijk zie ke. wezen van de christelijke ge meente handelt. Vandaag zou de synode zich moeten uitspreken over de vol gende conclusies van de werk groep: wezenlijke wing kan niet met organisato rische middelen alleen tot stand gebracht worden; de geografisch bepaalde gemeente dient de grondstructuur van de kerk te zijn en: de tot nu toe gebruikelijke vormen van le ven en werken van de plaatse lijke gemeente zijn in veel op zichten ontoereikend voor de opbouw van een christelijke gemeenschap. In het advies van de werk groep wordt ook vermeld dat er allerlei pogingen aangewend worden om nieuwe vormen van gemeenschapsleven en vooral ook van' mede-verant woordelijkheid van de leden van de gemeente te vinden. Bij de vele gasten, die het internationaal eucharistisch congres, dat deze week in Melbourne wordt gehouden, bevindt zich ook kardinaal Joseph Slipyj, primaat van de katholieke kerk in de Oekraine. Bij zijn aankomst werd hij extra verwelkomd door een meisje, dat hem bloemen aanbood. IN BISDOM BREDA verantwoordelijkheid dragen voor het kerk-zijn en de pasto raal. Het feit dat het aantal pasto res daalt en veroudert is naar de mening van het centrum een belangrijke reden om grotere verantwoordelijkheid dan tot nu toe bij de leken te leggen. In de brief merkte het cen trum overigens wel op dat het probleem van de verantwoorde lijkheid van de leek In de pas toraal natuurlijk veel breder is dan het probleem parochie raad. Het Diocesaan Pastoraal Cen trum wil de parochieraden in ieder geval helpen om uit de porblemen te komen, die ze bij het eigen werk ontmoeten. Die hulp zal bestaan uit theologi sche uiteenzettingen, vergader- training, hulp bij programme ring en dergelijke. Omtrent het feitelijk functione ren van parochieraden bestaan overal in het land vragen, pro blemen of klachten. Pastores zeggen soms dat leken het ter rein onvoldoende overzien. Le ken zijn vaak van mening dat de pastores toch zelf de zaken uitmaken. Volgens het bisdomblad van Breda gaat het Diocesaan Pas toraal Centrum van Breda daar iets aan proberen te doen. Er is een brief uitgegaan naar de parochieroden, waarin staat vermeld dat het centrum het lopende werkjaar speciale aandacht aan de parochiera den wil besteden. Als reden voor die keuze wordt aangege ven dat het inzicht groeit dat pastores en leken samen de De actie „Geef vrij aan men sen met een missie" die vorig jaar rond Pinksteren In de „Week voor de Nederlandse missionarissen" is gehouden, heeft bijna tweeëneenhalf mil joen gulden opgebracht. Dat is bijna zeven ton meer dan het eerste streefcijfer en negen honderdduizend gulden boven de toen al met zestig procent gestegen opbrengst vnn 1971. Een en ander betekent dat de Plnkstercollccte voor de mis sionarissen in drie jaar tijd verdrievoudigd is. Met de opbrengst van de week voor de Nederlandse missiona rissen kan tot eind 1973 het verlof van bijna de helft van alle Nederlandse missionaris sen (in totaal zijn het er acht duizend) veilig worden gesteld. Bijna 2,5 milj. voor „mensen met 'n missie" Voor velen kan de premielast van de sociale verzekeringen gedragen worden. Bovendien krijgt van de opbrengst bijna iedere missiepost een adequaat literatuurpakket. Ook kunnen enkele honderden missionaris sen geholpen worden met rela tief kleine voorzieningen, voor al op pastoraal gebied, die hun functioneren als missionarissen moeten bevorderen. Daornaest kan in onverhoopte rampsitua ties hulp geboden worden. Theologen oneens met kritiek op memorandum De universitaire oecumenische instituten in West-Duitsland hebben de kritiek der r.k. bis schoppen op hun memorandum „Hervorming en erkenning der kerkelijke ambten" als onge grond afgewezen. In hun me morandum stelden vierentwin tig theologen van deze oecume nische instituten dat er geen theologische bezwaren meer zijn aan te voeren tegen een wederzijdse erkenning van het ambt in de r.k. kerk en de protestantse kerken en dat hiermee de voornaamste hin derpaal voor intercommunie is opgeruimd. In een verklaring zeggen de theologen dat zij in hun memo randum tot uitdrukking hebben willen brengen wat or in hun oecumenische gesprekken aan inzichten in het ambt is ge groeid. Het Is hun duidelijk, zo zeggen zij. dat de feitelijke er kenning der ambten een zaak is van de competente kerkelij ke leiders. De uitnodiging aan de lezers van het memorandum, hun in stemming met hun stellingen te betuigen, was volgens dc theologen allerminst bedoeld als een soort plebisciet, maar wilde slechts het meedenken der lezers bevorderen. Zij bestrijden ook de bisschop pelijke kritiek dat erkenning van het ambt in de reformato rische kerken door de r.k. kerk noodzakelijkerwijs een diepere kloof tussen r.k. kerk en orthodoxie zou veroorzaken. Zij wijzen tenslotte het verwijt af, dat zij in hun memoran dum te weinig rekening zouden hebben voor het zelfbegl lp der kerken. Zij verwijzen hiervoor naar voorstudies die bij het memorandum behoren. Het moderamen van de her vormde synode heeft in een brief aan de commissie voor inicinationale aangelegenheden van de Wereldraad van Ker ken de aandacht gevraagd voor en de bezorgdheid geuit over het lot van de meer dan 200.C90 politieke gevangenen in Vietnam. Ook is een bemoedi gende brief geschreven naar 'resbyteriaanse kerk in "uid-Korea, naar aanleiding van de arrestatie van ds. On Mjoeng-kl. Deze werd gearres teerd na het houden van een gebedsdienst met zijn gemeen teleden. De kleurige reproduktie van het plafond van de Sixtijnse kapel met de wereldberoemde schilderingen van Michelange lo, die tijdens het eucharistisch congres in Melbourne te zien is in de National Gallery van Melbourne, zal na afloop van het congres als „reizende ten toonstelling" aan het buiten land te huur worden aangebo den. De reproduktie, schaal 1:2, is samengesteld uit 278 fo tografische delen en heeft ruim een kwart miljoen gulden ge kost. Prominente persoonlijkhe den In Frankrijk, onder wie de aartsbisschop van Parijs, kar dinaal Marty, kardinaal Danie- lou en zes winnaars van de Nobelprijs, hebben er bij de Franse regering op aangedron gen het in 1950 door de minis ter van Buitenlandse Zaken Schuman ondertekende conven tie van Europese mensenrech ten, eindelijk te ratificeren. Frankrijk is tot nu toe het eni ge land dat de conventie nog steeds niet geratificeerd heeft. Voor hervormde kerkmusici is eindelijk de rechtspositie ge regeld. De regeling, waarvoor jaren lang is onderhandeld, omvat voorschriften ten aan zien van opleiding, benoem baarheid en bezoldiging. Ter gelegenheid van de aanvaar ding van de regeling van de rechtspositie wil de toonkunste naarsvereniging samen met dc organistenvereniging op 31 maart in de Geertekerk te Utrecht e©n korte feestelijke bijeenkomst houden. Onder het motto „Wonder vijftig" viert de Ned. Christe lijke Gemeenschapsbond zijn 50-jarig bestaan. Hoogtepunt van de jubileumviering is de feestelijke dankdag die op 19 mei In het Arnhemse Musis Sacrum wordt gehouden. De bond, die zelf geen gemeenten kan stichten, telt veel bijbel studie- en gebedskringen. De bond heeft zeven full-time evangelisten in dienst.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7