an Tol vecht voor zijn volkstuintjes Milieu-werkgroep van Voorschoten wil kalender gaan geven uit Huisvrouwen verontrust over fietspad reel veen- en viietstreek >g<f M ïeuwe zet l spannend Schaakspel Sportterreinen worden verhuurd voor f 2.000,- Toch collecte voor Medisch Comité in Hazerswoude? Nieuwe wegen in Roelofa'veen PINA 5 DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT AAR/LANGERAAR De volkstuintjes geschiedenis in Ter Aar heeft gisteren een jisend vervolg gekregen. Dat ging gepaard met een naams- en begripsverandering ant in het vervolg zal er niet meer over volkstuintjes worden gerept maar over agra- sche lapjes grond. Wat hetzelfde is gebleven is, dat ze nog steeds te huur zijn en als Hes naar wens van initiatiefnemer A. W. van Tol gaat zullen ze begin maart opengaan, -i nieuwe zet dus in dit nu toch wel spannend wordende schaakspel tussen de heer Van en de gemeente Ter Aar. Het wachten is nu op een juridischschaakmat, maar zoals zaken er nu voorstaan kan dat nog wel even duren. Een ding staat in ieder geval wel st en dat is, dat dit spel nooit op remise zal en kan uitlopen, want daarvoor lijken èide tegenstanders te ver gegaan. van mijn stukken grond worden geen tuinkabouters maar boer tjes in de dop, werd de zaak naar de legale kant omge zwaaid. Geen tuintjes meer maar lapjes boerenland. Dat wordt dus weer pluizen in be stemmingsplannen en wetboe ken voor de gemeente. leer Van Tol uit Langeraar is [stelling aad. Trouwens zijn hele aan- waarva ng met aan het hoofd zijn uiteen ouw is spinnijdig. De toorn is de gevolg van de houding van aan, gemeente Ter Aar in wat kan orheen als ,,De zaak Volks- aanvointjes" werd aangeduid en en. Het nu dus heet „De zaak Agra- ysanten che Lapjes Grond". De heer weken n Tol is zelfs van mening, De heer Van Tol had gisteren nog i- iets anders op de lever. Dat was het feit, dat de verkeerde voorletters voor zijn naam wa ren gebruikt in de advertentie van de gemeente. Hierin stond namelijk A. M. van Tol in plaats van A. W. van Tol. Het gevolg is, dat een aantal andere Van Tollen in Ter Aar en omge ving zich behoorlijk aangespro ken voelen en zich zelfs in de goede naam achten aangetast. Een onzorgvuldigheid dus. Dan was er nog wat. De echte Van Tol is er namelijk helemaal niet over te spreken, dat de burge meester vorige week allerlei vertrouwelijke zaken aan de pers heeft meegedeeld. En dat zonder eerst overleg te plegen met zyn wethouders. '•.v| Burgemeester Hogenboom is, vol gens de heer Van Tol, zelfs gaan uitzoeken hoeveel hij voor een stuk grond (tien jaar gele den van een particulier ge kocht) heeft betaald. „Dat is toch iets verschrikkelijks, aldus Van Tol. OUD ADE De Boekhorsterweg te Oud Ade is hard toe aan verbetering. De weg is op het ogenblik bij zonder onveilig voor het verkeer. Door de aankoop van een strook grond langs de weg, dat toebehoort aan de heer De Haas uit Rijpwetering zou de weg verbreed kunnen worden van 2.50 meter tot 3.50 me ter, waarbij dan aan weerszijden nog een brede berm van 1.20 meter overblijft. De heer De Haas is tot overeenstemming gekomen met de gemeente over de verkoop. Maandag zal de raad een besluit ne men over de overdracht. ET ig van le de /oegdhi t de gemeente zover is ge- Besi an, dat hij, gesecondeerd kn or zijn geestelijke adviseur, voorzii wodzaakt, is zich volledig van rgarag burgemeester en zijn wethou- mede rs te distantiëren. Want, zo le vooi weert hij, ook zonder deze ad" enensen komt mijn project wel n de grond, daar hoeft nie- ;n van ind aan te twijfelen. Boek het de minder trouwe lezers van een a ze krant volgt hier nog eens zeer summier overzicht van g 11 gebeuren, zoals zich dat in t verl1 doorgaans vredige Ter Aar ït Ka 'ft afgespeeld. Grotendeels tel tot sociale bewogenheid, zoals lidn zelf verklaarde, liet de heer t Eun w- van To1 uit Langeraar i advertentie plaatsen, waar- ^j 60 volkstuintjes (indertijd g zo aangeduid) te huur aan- od. Het ging om stukjes ond van 250 m2 elk, gelegen a de Schilkerweg (11.000 m2) j aan de Langeraarse Plas na- j de Paradijsweg (4.000 m2). I de advertentie stond verder, 30 procent van het totaal tuintjes zou worden gere- 'eerd voor invaliden en min- draagkrachtigen. Een fraai iatief, dat deze krant wel verslag waard achtte. Aldus :hiedde. Na publikatie ech- vorige week dinsdag raakte burgemeester en enkele van rechter- en linkerhanden lig van de kook. Er kwam verder nog een merk waardige toespeling van de lip pen van de heer Van Tol giste ren. Bij het gesprek, dat hij vo rige week met de burgemeester had, adviseerde deze laatste hem de grond te verkopen aan een boer of aan een tuinder. De heer Van Tol verklaarde daar op: „Ik verkoop de grond liever aan een hoger iemand; aan ie mand, die het bestemmingsplan kan wijzigen". Gevraagd naar uitleg, wilde de heer Van Tol daar toch liever niet verder op in gaan „anders wordt het zo persoonlijk". „Ze willen je met je grond de grond De heer De Wit slaat de eerste paal voor de 62 woningwetwoningen en de 35 premiebouwwoningen. Eerste paal 62 woningen plan Zuid III HAZERSWOUDE Met het slaan van de eerste paal heeft de voorzitter van de woning bouwvereniging „Volksbelang de heer De Wit een begin ge maakt aan de nieuwbouw van 62 woningwetwoningen in het plan Zuid III. Het Benthuizense aan nemingsbedrijf Groen en Breg- man hoopt tegen het eind van dit jaar de 62 woningen op te kunnen leveren. Tijdens een ontvangst in het Mi- chelhuis, staken de diverse sprekers, hun vreugde over dit project, waarvoor architect Cu- sell het ontwerp maakt, niet on der stoelen of banken. De spre kers, waaronder wethouder Van der Werf, raadslid Oosterhof en „heibaas" De Wit, waren het er overeens, dat dit contingent woningwetwoningen ertoe bij draagt dat Hazerswoudes vijand nummer een, de woningnood enigszins wordt bestreden. intrappen' laggevers van de vier in Aar verschijnende streek- inten werden opgetrommeld l te verschijnen. Ook dat ge urde. Er werd duidelijk ge- lakt, dat de heer Van Tol een «fosfor-, I buiten zijn boekje was ge- met zijn plan. Er waren vergunningen en die kon- i nooit komen omdat- „volks- inieren" recreëren betekent j dat mag niet op agrarische ilond. Per advertentie (ook in Telegraaf) waarschuwde de meente eventuele gegadigden, f>oraI niet met de heer Van Tol j zee te gaan. Dit om teleur- lellingen te voorkomen, aldus lirgemeester B. J. Hogenboom brige week. J zover was het spel gistermid dag gevorderd. Toen was weer heer Van Tol aan zet. Na lerleg besloot hij tot een soort psenzetje, eenvoudig maar gevaarlijk tegelijkertijd, r het motto, de huurders Wat er ook gebeurd, Van Tol en de zijnen zetten de strijd voort. Navraag bij andere gemeenten hebben het vertrouwen in de zaak nog versterkt. Tenslotte zegt zij: „Er is in deze gemeen te geen plaats voor particulier initiatief. Ze willen je met je grond de grond intrappen," waaraan mevrouw Van Tol toe voegt: „Ik vind het ergste, dat ze boven die advertentie „waar- schuwing" zetten, ze doen net of ze met een oplichter te maken hebben." Het optimisme breekt weer door bij Van Tol als we afscheid nemen: „Laat de men sen de schoppen maar scher pen, we halen de nieuwe aard appelen nog wel." Onderwijs belangrijk in raad van ïoeterwoude ETERWOUDE - De gemeen- sraad komt a.s. donderdag fond om 8 uur bijeen. Elf van ehandeling zullen komen heb- en betrekking op het onder ijs. agenda vermeldt o.m. leëdiging van de heer J. C. ierop. lenoeming van een wrn. voor- itter van het college voor de erlening van bijstand; benoeming van een vertegen woordiger van de plaatselijke niddenstand in het „Overtelgor- !aan Winkelcentrum"; wijziging van de „Verordening 'P de heffing van een belasting handen"; krediet voor de realisering van het bestemmingsplan „Zonne- gaarde"; het nemen van een voorberei- dingsbesluit als bedoeld in arti kel 21 van de Wet op de Ruim telijke Ordening voor een ge bied gelegen aan de Noord- buurtseweg; een groot aantal onderwijsza ken o.m. betrekking hebbende op vaststelling van de gemeente lijke vergoeding over 1972 voor bijzondere basisschole, voor de kleuterscholen. toepassing van artikel 55 quater der Lager Onderwijswet, vast stelling van het bedrag per leer ling voor de bijzondere scholen, verbetering van de verlichting in de kleuterscholen Hummelhof en Zonnegaarde en van de ba sisschool St. Aloysius krediet voor brandbeveiliging in laatst genoemde school, een krediet voor de beide r.k. kleuterscho len in het dorpsgedeelte en aan schaf van leermiddelen voor het openbaar basisonderwijs; vestiging van Bender Techniek in het bestemmingsplan Grote Polder waar ook het Waterlei dingbedrijf „De Rijnstreek" be drijfsgebouwen wil vestigen. VOORSCHOTEN De werk groep Milieu wil een mi lieu-verjaardagskalender uit gaan geven. Deze ka lender zal huis-aan-huis verspreid kunnen worden. De kalender zou elke dag een begeleidend praatje krijgen, zodat iedereen mi lieu-bewust gemaakt wordt via de verjaardagen van vrienden. Met dit plan kwam de werkgroep gisteren tijdens het overleg van vormings- en ontwikkelingswerk Voorschoten. De overige leden van het overleg, waarin vrijwel alle verenigingen en stichtingen vertegenwoordigers hebben, ge loofden dat het plan financieel niet haalbaar zou zijn. Tijdens het overleg deden ook de werkgroepen onderwijs en ver- enigingsmarkt verslag van hun werkzaamheden. De werkgroep Tevens zal zij met de schoolbestu- Onderwijs was overeengekomen ren overleg plegen over het dat het noodzakelijk is de ou- door de wereldwinkel ingedien- Onderhoud op kosten van gemeente ZEVENHOVEN - De gemeente gaat de sportterreinen verhuren voor 2.000,- per Jaar. Het onderhoud zal voor de kosten van de ver huurder blijven. In de onlangs gehouden vergadering heeft de raad een krediet van 22.000,- beschikbaar gesteld voor de onderhouds kosten. Uit het jaaroverzicht van de bur gemeester bleek dat de bevolking van Zevenhoven was toegenomen, dat er 36 nieuwe woningen waren gebouwd en dat er op 1 januari 1973 48 woningen in aanbouw wa ren. Op diezelfde datum stonden nog 81 personen op de lijst als woningzoekenden. De raad kon zich akkoord verkla ren met het plan Noordeinde en de aanleg van riolering en dem ping van de bermsloot. Bij het plan Noordeinde werd men het er alleen niet over eens hoe de pachtschade geregeld moest worden. Tevens werd besloten de gebouwen van boerderij Straathof aan te kopen voor 100.000.-, waarbij een bedrag van 140.000,- wordt uitgekeerd voor pachtschade. Raadslid P. de Boer wilde een vergoeding van 215,- per leerling vaststel len. Dit werd echter niet ge steund door de heer C. van Veen. De vergoeding werd vast gesteld op 210,-- per leerling. HAZERSWOUDE De Vredeswerkgroep Hazerswoude heeft in een schrijven aan elk van de dertien gemeenteraadsleden verzocht te doen bewerkstelligen, dat de collecte ten gunste van het Medisch Comité Nederland-Vietnam alsnog In Hazerswoude kan worden ge houden. De groep stelt elk raadslid voor, om aan burgemeester en wethouders op de eerstvolgende raadsvergadering vragen te stellen, nu dit college onlangs de vergunning heeft geweigerd om een col lecte te houden. In het uitgebreide schrijven aan de raadsleden wijst de groep er onder meer op, dat de Hazers- woudse bevolking toch wel zelf mag beslissen, aan wie zij haar giften voor Vietnam wil geven. „Vooral omdat wij vooraf door middel van een huis-aan-huis- stencil de bevolking over een en ander willen informeren", aldus de Vredeswerkgroep. Het advies van de stichting Ar chief en Inlichtingenbureau in zake het inzamelingswezen, waarop b. en w. zich beroepen, is volgens de groep beslist niet bindend. „Naar onze mening is het verlenen varl medische hulp in Noord-Vietnam en de bevrijde gebieden een zuiver humanitai re daad, daar de medische hulp bij die mensen terechtkomt, die er het meest behoefte aan heb ben. Want de helse bombarde menten vonden juist in' die ge bieden plaats", weerlegt de Vre deswerkgroep de mening van genoemd bureau. De Vredeswerkgroep heeft slechts één hoop. Dat de discussies tij dens de donderdagavond te hou den raadsvergadering een dus danig resultaat hebben', dat b. en w. alsnog besluiten tot de af gifte van een vergunning voor het houden van een huis-aan- huis-collecte ten gunste van het Medisch Comité Nederland Viet- ders objectief te informeren over de met de school samen hangende problemen. De werk groep gaat zich inzetten voor het verkleinen van de afstand tussen school en ouders. heeft als doel te komen tot een soort beurs, waarop het gehele verenigingsleven van Voorscho- de project vredesopvoeding. Het ten zich zal presenteren, leek haar een winstpunt al op Tijdens de rondvraag kwam het de lagere scholen objectieve probleem van het niet beschik- voorlichting te geven over poli- baar zijn van het Cultureel Cen- tiek. trum in de schooluren naar vo- De werkgroep Verenigingsmarkt ren. Vooral voor de vrouwen verenigingen is dit zeer nadelig. Met uitzondering van de plaat selijke bioscoop is er in Voor schoten geen enkele zaal die verduisterd kan worden. De vol gende vergadering van hel overleg vormings- en ontwikke lingswerk is op donderdag 5 april. Voorschoten De Voorschotense afdeling van de Ned. Vereniging van Hulsvrouwen heeft ln een brief aan do Provinciale Staten van Zuid-Holland haar veront rusting uitgesproken over het fietspad langs de provinciale- weg Voorschoten-Lelden (Voor- schoterweg), welk fietspad on der de brug over de Korte Vliet loopt en voert naar Leiden Zuid-West. Dit is een doorlopend gevaarlijke verkeerssituatie omdat dit pad eveneens gebruikt wordt door bromfietsers. Vele leden van de huisvrouwenvereniging, wier kinderen één der scholen in Zuid-West (Leiden) bezoeken, zijn bij herhaling geconfron teerd met meer of minder ern stige ongelukken, die met name aan dit gemeenschappelijk ge bruik van het fietspad moeten worden toegeschreven. Het zijn in hoofdzaak ongelukken tussen Jonge fietsende scholieren en oudere bromfietsende scholle ren. De huisvrouwen menen dat de bromfietsers zonder bezwaar gebruik kunnen maken van de kruising bij de Brahmslaan en niet via de "telle afslag onder de brug behoeven te gaan. Een afschrift van de brief is eveneens verzonden aan de ge meentebesturen van Voorscho ten en Leiden. HAZERSWOUDE - De voetbalvereniging St. Bernar- dus organiseert op 23 februa ri, vanaf 20 uur, in de kanti ne van het sportcomplex aan de Hazerswoudse Rijndijk een ronde van de klaverjas- competitie. ROELOF ARENDSVEEN De raad hoopt in de vergadering van aanstaande maandag te beslissen over een nieuw asfalteringsplan', dat in drie fasen uitgevoerd gaat worden. De eerste fase bevat de Noordhoek. Noord- en Zuideinde en Stationsstraat, de tweede de Pastoor van der Plaatstraat en De Kolk, de derde fase omvat de Spoorstraat. Nieuwstraat, Narcisstraat. Voorstraat, Burg. Hoolboomslraat en Zuid- weg. Bovendien zal een groot deel van de in slechte toestand verkerende Floraweg (links) en de Geestweg rechtseen nieuw wegdek krijgen. Tegelijkertijd zullen deze weggedeelten worden verbreed tot 5 meter. De totale kosten hiervan zijn ruim 260.000 gulden. Vreemde vogel VOORHOUT - Mevrouw K. aan de Bergamolaan trof on langs acht?r haar woning een grote voor haar vreemde zwemvogel aan. Het bleek een„Jan van Gent" te zijn, die vermoeJelijk door do storm was afgedreven. Hoogst zelden worden deze vo gels in NeJ*rand aangetrof fen. Het die- werd door de politie naar het vogel-asiel van de Vereniging tot be scherming ven Dieren in Noordwijk gebracht. Nadat 't wat op v;.haal was geko men, heeft iren hem naar zee teruggebracht. Plannen komen Voorschoten duur te staan VOORSCHOTEN DE rud van Voorschoten zal op de vergadering a.s. vrijdag een krediet moeten voteren voor een school die nooit gebouwd is. Het bedrag Is door archi tectenbureau Uijterlinden en Van Manen in rekening ge bracht. Op 20 maart 1964 besloot de Voorschotense gemeenteraad medewerking te verlenen aan de bouw van een acht- klasslge school voor u.l.o. in „Bosgeest". Tot realisering van de bouw plannen is het echter niet ge komen aangezien de school bij het van kracht worden van de Mammoetwet onder gebracht werd in de Christe lijke Scholengemeenschap Zuid-West. Het door de ar chitect in rekening gebracht bedrag is 15.133,34.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5