Kuyper verlaat het PAK op staande voet U niversiteitsraad keurt bezetting en ontruiming af jF; Comité wil de IMorswijk nieuw leven inblazen Spoed achter oprichten van Stichting Pieterskerk stad en streeknieuws In de kou gezet door PvdA-fraetie praktijkdiplcma boekhouden OOK Wat u moet weten RI 191 (IGINA 3 DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 D LEIDSE COURANT EIDEN Het enige schokeffect, en mededeling van Wouter Kuyper (D'66 en PvdA) gister- ivond in de Leidse gemeente raad had, was een glimlach in alle rijen. Hij besloot namelijk op staande voet het PAK te ver laten, omdat de PvdA-fractie hem met een motie in de kou had laten staan. Het ging om materiële steun voor het door Amerikaanse bombardementen geteisterde Vietnam. De heer Kuyper had via een brief laten weten, dat er hulp moest wor den geboden. Hanoi zou moeten worden geadopteerd en verder iou 25.000 gulden (een kwart gulden per inwoner) beschik baar moeten worden gesteld het Medisch Comité Viet nam. Technische hulp zou ver leend kunnen worden in overleg met Rotterdam, dat zich al met hulpverlening op dit gebied be zig houdt. ^ij hebben na de oorlog toch 'ook geprofiteerd van de Mars hall-hulp", zo onderstreepte Kuyper zijn voorsel ..ik zie lie ver een uitstel van het herstel de walmuren dan geen steun aan Vietnam te verlenen. Mijn (gewijzigde) motie zou door de PvdA worden onder steund, zo was mij toegezegd. Nu deze afspraak binnen het PAK niet wordt nagekomen, verlaat ik deze groepering". •vdA-woordvoerder Van Aken werd niet bleek na deze mede deling. In een voorstel vroeg hij aan B en W om een preadvies fHAZERSWOUDE In het toernooi om het persoonlijk kampioenschap van de Leid se districts Dam Bond heb ben de Hazerswoudse leden van „Samen Sterk" bij de hoofdklassers de volle winst geboekt. Louis de Frankrij ker versloeg Van Sandijk en Jan Fase klopte Van Eist. over een realiseerbare en doel matige hulpverlening aan Viet nam door de gemeente Leiden. Burgemeester Vis zette uiteen, dat de noden van de gemeente de raad niet toestaan, dat 25.000 gulden voor dit doel wordt gere- serveeerd. Het gevraagd pread vies zal echter door het college worden uitgebracht, „ook al be hoeft dat niet per se positief te zijn". De motie-Kuyper werd met 24 stemmen tegen 9 (PvdA stemde verdeeld) verworpen; het voorstel—Van Aken kreeg men wilde ten aanzien van het onderwerp toch „netjes" blijven 29 stemmen vóór en 4 tegen. De raad maakte gisteravond der weinig omslag. Een voorstel (weer van Kuyper e.a.) om betering van accommodatie en verlichting van do raadzaal werd door hem ingetrokken na de verzekering van de voorzit ter, dat hieraan gedaan wordt wat destijds door de raad aangenomen. Bovendien hoeft de heer Kuyper over enige tijd zijn lampje niet meer mee te nemen, omdat hij de gemeente raad vaarwel gaat zeggen. Een brief van mevrouw C. Privé-La- court (parkeerverbod aan de huizenkant van de Raamsteeg) ontmoette in de raad instem ming. De heer Verboom (PvdA) „steeg staat vol auto's, denk aan brandgevaar" wilde aan de museumzijnde alleen maar parkeerruimte. Wethouder Ham wees erop, dat alle „narigheid" bij het Nat. Historisch Museum ligt (eigen grond). Eenrichting verkeer zou al wat zijn; dit komt in de verkeerscommissie. Door de raad werden nog benoe mingen verricht. Hoofdleidster van de openb. kleuterschool „De Pompelmoes" wordt me vrouw N. A. van der Luit- Brinks; de heer C. C. P. Kem pen werd benoemd tot ambte naar van de burgerlijke stand; als leden van de Raad voor Mi lieuhygiëne werden benoemd de heren dr. C. la Lau en drs. F. Gransch. De Pieterskerk: karaktertrek van Leiden. HEIDEN „De wijk zal er zeker nog 25 jaar blijven staan en dat Js lang genoeg om er nog wat aan te doen". Dat was de re den, waarom bewoners van de Morswijk gisteravond een defi nitief buurtcomité hebben geko zen. Het doel: verbetering van het leef- en winkelmilieu en ver fraaiing van de wijk. toenemende mate hebben zich ..de laatste tijd jonge mensen ge vestigd in de dikwijls wat „ver sleten" pandjes ter weerszijden van de Morsstraat. Ze hebben de huisjes in veel gevallen met simpele middelen weer tot echte woninkjes gemaakt. Het woon- plezier wordt echter afbreuk ge daan door het verkeer en het parkeren. Een voorlopig comité van bewoners had daarom sug gesties geopperd om doorgaand verkeer uit de buurt te weren. Ter vergadering, gisteravond bleek een deel van die sugge sties parallel te lopen met de gedachten die de winkeliersver eniging „Morsstraat" op 27 juni 1972 aan de wethouder had .voorgelegd. Ze houden in: par- keermeters bij Morspoort en op Kort Galgewater; beplanting bij de Morspoort om het ontsierend parkeren tegen te gaan; voet gangers- en fietsersdomein in de Morsstraat; verbreding van trottoirs in die straat, die voorts wordt afgesloten voor alle auto verkeer anders dan wat ter plaatse moet zijn voor bevoor rading etc. Beplanting van de Morsstraat en een aan de nieu we situatie aangepaste bestra ting aan de monding van de straat tegenover de Blauwpoorts- brug alsmede betere verlichting met name in de Narmstraat om nachtelijke vervuiling te gen te gaan, zouden de „fini shing touch" aan het plan kun nen geven. ■Het plan van het buurtcomité beoogt het tegengaan van het „sluikverkeer" in de richting van Haagweg en Lage Mors, dat aangemoedigd wordt door dat de „City-ring" strijdig blijkt met de ontwikkeling in de Mors- buurt. Bovendien wil het de Morspoort sparen, die door het verkeer met verzakking be- dreigd zou worden. Het plan voorziet in drie alternatieven voor de verkeersstroom, wan neer de brug voor de Morspoort (ooit) wordt afgesloten; het aanleggen van een klein plant soen rondom de poort; het creëren van zoveel mogelijk parkeerruimte langs het Kort Galgewater en het een-zijdig parkeren in bijv. de Kruis straat. Bij de oplossing van het 1 parkeerprobleem hoopt men dat het excercitieterrein van de MorsDoortkazerne t.z.t. soelaas kan bieden. Buiten de wijk moet dan het verkeer worden afge leid. Ten slotte zou de buurt verfraaid kunnen worden door beplanting van de Morsstraat en door eigen initiatieven van de bewoners. In dit verband werd de wens geuit, het verhoogde trottoir van de Eerste Binnenvestgracht te amoveren, zodat auto's tot te gen de muur langs het Museum van Volkenkunde kunnen parke ren om de gevels van de wonin gen vrij te houden. Toen bleek, dat dit verhoogde trottoir de afdekking vormt van een riool dat niet dan tegen zeer hoge kosten gerecon strueerd zou kunnen worden, werd het idee geopperd, er dan een „zitje" met groen en bloe men van te maken ten gerieve van de bewoners, die geen tuin tje achter het huis hebben. Tot besluit van de bijeenkomst werd een definitief comité gevormd dat naast de winkeliersvereni ging en de andere belangheb- benden zal optreden om de ge zamenlijke belangen bij de ge meente te behartigen. TER AAR Een stille getuige van ruig natuurgeweld is te vinden langs de provinciale weg van Wou- brugge naar Ter Aar. De enorme storm, eind vorig jaar, heeft ter plekke namelijk een verschrikkelijke woudreusomver geblazen. Het opvallende aan d e boom in Ter Aar is echter, dat hij zich niet zomaar gewonnen gaf in het spel der elementen. Nee de reus nagelde zich in de grond vast wat tot gevolg had, dat een flinke hap weiland mee de lucht inging en dat is toch wel opmerkelijk. LEIDEN Burgemeester Vis heeft namens het college van b en w gisteravond in de raadsvergadering antwoord gegeven om een aantal vragen die door het socialistische raadslid Waal waren gesteld over de sluiting van de Pieterskerk. Zoals bekend, bestaan plannen om een stichting in het leven te roepen die zich bezig moet houden met de exploitatie van de kerk; daarbij is ook de universiteit betrokken. Het is het college echter niet bekend, in hoeverre een eventueel uit stel van het Witte Singelprojekt voor het universiteitsbestuur aanlei ding zou kunnen zijn om een verdergaand gebruik van de kerk in overweging te nemen. Echtpaar Oudshoorn in het goud ALPHEN Het echtpaar Ouds hoorn-Burggraaf zal in het be gin van de volgende maand zijn gouden huwelijksfeest vieren. De bruidegom (75) Arie Oudshoorn is jarenlang werkzaam geweest bij Oosthoak. Aanvankelijk in de fabriek en later vele jaren als chauffeur bij de expeditie-af deling. Vandaar werd hij hulpbesteller bij de PTT. Hij ging echter als assistent bij de Martha-Stichting met pensioen. De bruid is een geboren Alphensi?. Zij kreeg nogal wat bekendheid als huisnaaister. ,,Ik herinner me nog dat ik als jong meisje een hele dag werkte voor 80 cent. En dat was nog goed be taald ook", verleid de bruid, die men haar 72 jaar nog niet zou geven. Het echtpaar heeft vier kinderen en tien kleinkinderen. Het fami liefeest wordt gehouden op 1 maart in hotel Toor, waar ie dereen tussen vijf en zes wel kom is. Spannend duel Bona Stars tegen Raak LEIDEN Omdat er deze week een dubbelprogramma afge werkt moet worden in de bas ketballcompetitie komt Bona Stars vanavond al in aktie in Delft tegen Raak/Punch. Belde teams hebben afgelopen zater dag een mentaie opdoffer gehad door, na ruim voor gestaan te hebben, toch nog met één punt te verliezen. Raak deed dit tegen Fiat Stars en Bona Stars in Zandvoort tegen Lions. Willen de Delftenaren nog mee blijven tellen in de race om het kampioenschap (ze staan nu 2 punten achter op Le vi's) dan mogen ze tegen Bona Stars geen fout maken; de Lei- denaren daarentegen hebben niets te verliezen. Omdat de voorgaande ontmoetingen dit seizoen eenmaa- Raak (in Delft) en eenmaal Bona Stars (in Leiden) als sterkste te zien gaf. belooft het weer een span nend duel te worden. De aan vang in Delft is 21.00 uur. Woensdagavond wordt gespeeld Fiat Stars—Trmsol RZ. Omdat door de staatssecretaris van CRM onlangs negatief is gereageerd op het verzoek aan het rijk om de kerk in eigen dom over te nemen, zal ge tracht worden op korte termijn de oprichting van een stichting te realiseren. Een bespreking daarover zou vandaag nog den gehouden. Door Waal was gevraagd, of een lid van het college in het kader van de z.g. Leiden-promotlon een reis ging maken naar o.m. .Holland-societies" in de Ver. Staten om belangstelling voor de Pieterskerk te wekken. De heer Vis zei, dat een dergelijke reis nooit serieus was overwo gen. Tot nu toe is (schriftelijk) gevraagde steun, ook in de V.S. op negatieve reakties uitgelo pen. Tenslotte deed de burgmeester toezegging, na te zullen gaan of de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente die tot algehe le sluiting van de kerk heeft be sloten, misscVen termen aan wezig kan vinden om voor be paalde evenementen alsnog het kerkgebouw ter beschikking te stellen. LISSE - De Christelijke Vrouwenbond houdt morgen een bijeenkomst in Salvatori. Gesproken zal worden over de menopauze door mevrouw Van der Plas. Aanvang 20 KATWIJK De PPR gaat een actiecentrum oprichten in Katwijk. Het voorlopig adres is Schoolstraat 13, tel. 01718—13169. De eerste bij eenkomst is op 9 maart. Inbrekers in Leiden actief LEIDEN Inbrekers zijn de laatste dagen bijzonder actier in Leiden. Om binnen te komen, gaan ze overal op dezelfde wijze te werk: ze forceren een slot of een ruit aan de achterzijde van het pand dat ze willen doorzoe- Op die wijze verdwenen uit de woning bij een bakkerij in de Cobetstraat een aantal roodko peren antiquiteiten en twaalf zil veren lepeltjes. Uit een zelfbe dieningszaak aan de Maasstraat werden 40 a 50 paar sokken en enkele sloffen sigaretten wegge- Uit een kast in een woning aan de Willem de Zwijgerlaan werd een portemonnee met 55, een potje met 18, wisselgeld en een oude radio gestolen en uit een woning aan de Marijkestraat een spaarvarken met 25. Een be lendende woning werd wel door zocht maar er werd niets weg genomen. LEIDEN Tijdens de vergade ring van de Universiteitsraad Is o.m. de bezetting en ontruiming van de centrale administratie van de universiteit ter sprake gekomen. De raad was eensge zind in haar afkeuring van zo wel bezetting als ontruiming al hoewel velen de laatste aktie toch emsrger achtten. Gevers gaf namens de progressieve fraktie te kennen, dat hij niet langer in de raad zou zitten als hij de gouvernementele weg niet de meest juiste achtte om be paalde doeleinden te bereiken. Twee leden van de Leidse Studen- tenbond kregen het woord, on danks bezwaren van het raads lid Bangert. Namens de LSB legde Michaël Kloppers het Col lege van Bestuur de vraag voor, wat precies de bezwaren zijn te gen het versturen van een ver- duidelijking op de aanmanings brief. De mening van de raad, verwoord door het progressieve fraktielid Al, was echter, dat op dit punt duidelijkheid genoeg ge schapen was na het urenlange debat tijdens de vorige vergade- ter beschikking te stellen aan ring. Het College van Bestuur de LSB, zoals wel meer zou ge- ging dan ook niet in op het ver- beuren aan andere verenigin- zoek van de heer Bonarius, om gen. althans het adressenbestand en Het College van Bestuur ging nog de postdienst van de universiteit nader in op de gang van zaken tijdens de bezetting en het door haar gevolgde beleid. Met name het bezwaar van de bezetters, dat de veiligheiu ..ooizieningen te wensen overgelaten zouden hebben, wees voorzitter Cath van de hand: Weliswaar waren alle toegangen tot de bézette ruim ten afgesloten, doch de bezetters ston din lijedn van nood nog al tijd de weg open, waarlangs zij ook waren gekomen: het raam, een weg die enkele bezetters tij dens de ontruiming ook werke lijk gevolgd schijnen te hebben. Uit de hele gang van zaken viel overigens op te maken, dat de raadsleden weinig zin hebben om zich nogmaals erg druk te ma ken over de aanmaningsbrief en de zaak voorlopig als afgedaan beschouwden. Dit ondanks de aanwezigheid van een groot aan tal belangstellenden voor dit ager-'apunt. Schooltoernooi Noordeinde SG in Groenoordhal LEIDEN De dert'g klassen van de Noordeinda Scholengemeen schap voor I AVO en LEAO hebben zich gitteren in de Groenoordhal gemeten in het jaarlijkse scnooltoernooi. De meisjes kwamen tegen elkaar uit met baskstbrd', de jongens met zaalvoetbal. Het toernooi, georganiseerd door de beide gym-leraren, de beren Van Gin- sel en Jong A-Tay. werd een sportfeest dat z<ch kenmerkte door het enthousiasme van de leerlingen en de goede wed strijdleiding van ae leraren. Tot slot kregen de la'-tsten een lesje van de 'cerlin^en: de zaalvoet ballende doce iten werden met grote cijfers vers'agen. De uit slapen van de winnaarsronden luidden: Meisjes (Basketball): Eerste klas: IB—1G 24—13, winnaar 1B. Tweede klas: 2D—2K 26—6; 2H-2 E 21-2; finale: 2D—2H 46. Om de derut plaats: 2K— 2E 2—12. Der Ie klas: 3 A/B-3 LM54; 3 J—IE 18—2; finale: 3 A/B3J 8—4 óm de derde plaats: 3 L/M3F. 2—6. Jongens (Zaalvoe.bal): Eerste klas IA—1G t, winnaar IA. Tweede klas: 2B—2G 60; 2K -2E 1—1 (2K uint na straf schoppen); finale: 2B—2K 2—1. Om de derde pilots: 2G—2E 3 —0. Derde klas: 3B—3F 3—4; 3G3L 2—0; finn'e: 3F—3G 2— 6. Om de derde plaats: 3L—3B 3—8. prabo burggravenlaan 2 leiden op woensdag 28 februari begint de nieuwe cureua Inlichtingen: W. DE GREEF - TELEFOON 32532. LEIDEN - Een 18-jarige scholier uit Leiden reed za terdagmiddag met de auto (van zijn vader) m het wa ter langs het Steenschuur. Hij wist zich te redden, liep naar het politiebureau waar hij een douche nam, terwijl zijn ouders werden gebeld om droge kleren. LEIDEN Waarschijnlijk doordat een elektrisch ka cheltje te dicht bij een bed geplaatst was. brak zater dagavond omstreeks half twaalf brand uit op de bo venverdieping van een Chi nees restaurant aan de Bees tenmarkt. Toen de brand weer het vuur bedwongen had, bleek er voor 1.000,- schade te zijn. LEIDEN —Het Petra-jeugd koor van de gereformeerde kerk aan de Kooilaan ver leent zondag a.s. zijn mede werking aan een dienst in de Bijkerk-Noord (aula van de Alphons Ariensschool aan de Timorstraat). De dienst, krijgt het motto mee „Leef jij ook De teksten zijn ontleend aan Jules de Cortes liedje „Het Consumentje". Pater C. van Vliet zal in deze dienst voorgaan De dienst begint om half elf. LEIDEN „Welterusten dominee" is het thema van een applausdienst, die op zondag, 25 februari in de Messiaskerk aan de Zijllaan gehouden wordt „voor men sen .die niet in slaap willen vallen". Gasten van de maand zijn Luuk Aalbrecht en Cees Koedood. LEIDEN Twee stereo platenspelers en een radio verdwenen uit de Beatrix- school aan de Morsweg in handen van onbekenden die in de nacht van vrijdag op zaterdag een rooftocht in de school hielden. Ze drongen binnen door aan de binnen plaats een ruit in te drukken. LEIDERDORP De Ne derlandse Christen vrouwen bond afdeling Leiderdorp no digt de leden uit voor de huishoudelijke vergadering op 21 februari in gebouw Ire ne, aanvang 20.00 uur. Na de pauze vertoning van dia's over Israël. LEIDERDORP 21 februa ri houdt de Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Lei derdorp een koffie-ochtend in het Dorpshuis. Mevr. A. Ker sten-Boer zal dan spreken over het onderwerp „Wat is de huisvrouw waard". LEIDEN/MAASTRICHT - Het tweede team van „De Spartaan" is tijdens een uit wedstrijd eervol ontslagen. De persoonlijke uitslagen waren: J. Marijt 60 - 55 145 kg, K. Moene 65 - 85 - 150 kg; B. Zwart 72,5 - 95 - 167,5 kg; W. Paalvast 80 - 105 - 185 kg; H. Paalvast 85 - 120 - 205 kg. Huichelachtig initiatief Naar aanleiding van het artikel: „Herengrachters willen geen buitenlanders als buur" in dc Leid-.e Courant van donderdug. 15 februari J.I., moet ons dit van het hart: Dat buurtbewoners bij een te ver wachten „invasie" als alle plannen door mochten gaar van buitenlandse werknemers, het niet zouden laten bij het op trekken van de wenkbrauwen, viel te voorzien. Dat evenwel zo'n hypocriet stand punt door het „actie-comité" wordt ingenomen, heeft ons geërgerd en genoopt ir de pen te klimmen. Dc bezwaren van het comité vin den wij te ver gezocht te meer daar ze al door de huidige si tuatie worden gelogenstraft. In de Groensteeg, Vestestraat, Ui terste Gracht enz. huisvesten al vele buitenlandse werknemers, zonder dat dit tot overlast leidt. Dat brandgevaar in een huis met buitenlandse werknemers groter is, dan b.v. in een stu dentenhuis, zien we niet zo zit ten, evenmin als de verwachte parkeerproblemen die zelfs ir reëel aandoen. Dot een sigarenzaak, bloemenwin kel, accu-specialist en kleding magazijn verwachten, dat hun omzet zal dalen met zoveel nieuwe bewoners in de buurt, laat bij ons, ondanks hun ont kenning te dien aanzien, op z'n minst een Wanklank van discri minatie achter. Enfin, weer eens een actie, waar een deel van de Leidse bevol king aan mee zal doen omdat integratie wat hun betreft goed. ja zelfs noodzakelijk is, zolang het hun eigen wereldje maar niet direct betreft. Herengrachters: wees er maar trots op en hoop maar stiekem dat ile goede naam. die de He rengracht weleer had, niet neer gehaald zal worden door zoiets als een groep buitenlandse werknemers. Wat een initia tief!!! WlM EN KARIMEH THIERENS, MAJA GEENSEN FRED VAN DER ENT IGNA WAKKA PIERRE REMIJN HERENGRACHT 58, LEIDEN.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3