Prins Claus als tv-reporter door Tanzania :I TELEVISIE VANAVOND Bartje maakt kennis met klabatse Kijk op sport" TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN Mogelijkheid voor nieuwe golflengte TERUGBLIK LEIDSE COURANT DINSDAG 20 FEBRUARI 197 „De toestand waarin veel mensen nu moeten leven is een ontkenning van de men selijke waardigheid en een schandvlek op de wereld van de twintigste eeuw." Dit is een uitspraak van de Tan- zaniaanse president Nyerere, die een dringende uitnodiging bevat aan het rijke deel van de we reld. De wereld is als een cirkel met een streep erdoor. Boven de streep bevindt zich eenderde van de wereldbevolking met 87 pet. van de wereldwelvaart, er onder tweederde met 13 procent. Diè streep moet weg is de titel van een film over ontwikkelings samenwerking, die in het Afri kaanse ontwikkelingsland Tanza nia werd gemaakt en die van avond op Ned. I om 21.25 uur wordt uitgezonden door de NCRV. De duur van de film is 25 minuten en de uitzending zal worden gevolgd door een vraag gesprek met prins Claus, voor zitter van de nationale commis sie Ontwikkelingsstrategie. Deze film werd gemaakt tijdens een reis van prins Claus door Tanzania. Men krijgt de prins te zien vrijwel in de rol van tv-re porter, die aan de hand van vra gen aan de inheemse bevolking en ontwikkelingswerkers tot een beeld komt van de problemen in dit land en van de inspanningen van de mensen die er wonen. De teneur van deze film is, dat de arme landen zelf veruit de belangrijkte bijdrage leveren aan hun ontwikkeling, maar dat onze medewerking en speciaal van jongeren daarvoor onmis baar is. Technische en financiële steun is niet genoeg. We moeten ook onze kennis overdragen en bereid zijn iets te doen aan de gevestigde economische structu ren, die minder heilzaam zijn gebleken voor gelijkwaardige ontwikkeling. Handelsbelemme ringen zullen moeten worden weggenomen, arbeid en de hono rering daarvan gelijkwaardig worden verdeeld. Het gaat niet om verhoging van de welvaart alleen, maar tevens om sociaal welzijn. De film werd in Tanzania opge nomen, omdat daar de omstan digheden zich het best lenen voor de illustratie van moderne gedachten over ontwikkelings hulp en bovendien omdat Tanza nia inderdaad een van de arm- Kmgmm ste landen is, waar nochtans grote activiteit heerst bij de in heemse bevolking, die zich in deze film laat kennen als leer gierig, ondernemend en bereid eigen lot in eigen hand te ne men. Deze levendig gemonteerde film, die in kort bestek veel laat zien, biedt beelden die bovenstaande duidelijk illustreren. Men ziet op een zeker moment prins Claus op het Victoriameer overstappen op een uit Nederland overge brachte vishekkotter, waarmee wordt uitgeprobeerd hoeveel vis het meer bevat en of het de NEDERLAND I 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Tweekamp, quiz 19.30 Beter samen, informatie 20.00 Journaal 20.21 Bartje 21.20 Laten we wèl zijn, milieuzorg 21.30 Die streep moet weg, film met Prins Claus 22.20 Ander nieuws NOS 22.45 Den Haag vandaag 22.55 Journaal 23.00 Kijk op sport (teleac) 19.30 Hier is Lucy 20.00 Journaal 20.21 De commissaris, politieserie 21.20 Twee voor Twaalf 22.00 Achter het nieuws 22.50 Journaal 22.55 Spaans (teleac) België Nederlands NEDERLAND II moeite loont om een vismeelfa- briek op de oever te plaatsen. Het tekort aan eiwitrijk voedsel in Tanzania is schrikbarend en op deze wijze zou hierin kunnen Prins Claus in gesprek met een Tanzaniaanse m eubelmaker. worden voorzien. En wordt wel eens betoogd dat Afrikaners een lui volk zijn. De waarheid is, dat er niet één gezond is. Le vend zonder artsen lijden zij voortdurend aan ziekten en kwa len, die niet of half genezen. De gemiddelde leeftijd is nog geen vijftig jaar. In het tekort aan artsen wordt voorzien door op korte termijn EHBO-ers op te leiden, die met weinig middelen wonderen weten te verrichten. Een van de grootste problemen is voorts de watervoorziening. Dit is niet eèn gevolg van een gebrek aan water, maar van het ontbreken van water op de plaats waar men het nodig heeft. Ook daar wordt aan ge werkt, soms met even primitie ve als effectieve middelen. Prins Claus verstaat zich in deze film ook uitvoerig met in heemse vakarbeiders, metaalbe werkers en textielarbeiders. De produkten uit deze arbeid zou den een goed stuk van het natio nale inkomen kunnen uitmaken, ware het niet dat het rijkere buitenland altijd weer kans ziet om zodanig de wereldmarkten te beinvloeden, dat de produkten uit deze landen moeilijk aan de man komen. In Tanzania be staat een scherp inzicht in deze zaak, maar men beschikt niet over de mogelijkheden om er voor de filmtechniek, waarover een gunstige wending aan te ge ven. In Tanzania, in Afrika heerst nog steeds 'n oeroud gemeenschaps idee, Ujamaa geheten, spon taan uit de dorpsbevolking opge zette gemeenschappelijke boer derijen volgens het commune idee. Niet het recht van het indi vidu staat hierbij voorop, maar de verplichting om mee te wer ken aan gezamenlijke opbouw. De regering bevordert deze acti viteiten. Aan het slot van de film ziet men prins Claus in gesprek met minister Namfua van Tanzania die aangeeft hoe volgens hem de ontwikkelingssamenwerking het meest effectief werkzaam kan worden gemaakt. De conclusie is dat de arme landen hun eigen problemen móeten oplossen met hulp van buitenaf en met be houd van eigen cultuur. Ook in dit opzicht heeft Afrika veel te bieden aan de rest van de we reld. Tegelijk met deze film is een boekje in de handel verschenen met citaten van president Nye rere, die over kolonialisme, so ciale en economische revolutie, de botsing van principes en over wet en leiding zeer oorspronkelij ke gedachten heeft. Een leerza me uitgave van de Staatsdruk kerij voor de somma van een gulden. TON OLIEMULLER Hou 't scherm in het oog De klabatse speelt vanavond een belangrijke rol in aflevering vijf van Bartje. Hij heeft kruisbes sen gestolen en krijgt er flink van langs. Ondanks dat Bartje zo kordaat is opgetreden, toen moeder dringend de vroedvrouw nodig had. Hij is toen de barensweeën begon nen naar zijn vader gerend, die nieuw werk had gevonden bij een boer. Vader Bartels kan echter niet weg, omdat hij bij een kalvende koe moet blijven. Hij draagt Bartje op zelf de "juffrouw" te halen. Ned. 1, 20.21 uur. Mont Blanc In deze documentaire over de be klimming van de 5000 meer hoge Mont Blanc ligt het accent op het avontuur. Ned. II, 19.05 uur. De commissaris De Duitse Kommissaris Keiler speurt naar de moordenaar van de dochter van een humorist. Tijdens de ontknoping komen tragische gebeurtenissen aan het licht. Ned. 11, 20.21 uur. Twee voor twaalf Michel van der Plas strijdt var avond samen met zijn vriend Geudeker in de quiz Twee voor Twaalf. Ned. 11, 21.20 uur. i Kurhaus Adieu. Esther Ofarim inval-ster bij Kurhaus Adieu (Van onze radio- en tv-redactie) De KRO heeft op het laatste mo ment, nu Charles Aznavour we gens een gebroken been niet in 't showprogramma Kurhaus Adieu kan optreden, beslag kunnen leg gen op Esther Ofarim, de Belgi sche zangeres Ann Michel, Vicky Leandros, Les Frères Jaques en Esther Galile, een zangers uit Israël. Zij zullen vrijdag-a.s. in Kurhaus Adieu, dat live wordt uitgezon den, optreden naast de al eer der aangekondigde artiesten Max Boulois, Ferdi Lancèe, Los Chacos, Gert Timmerman, Axis, Polis et les Helleniques, The Windows, The Edwin Hawkin Singers, Les Poppys, Rhoda Scott, Jürgen Marcus, Exuma, Peter Maffay en Willy Albeti. Of Juliette Gréco naar Schevenin- gen komt is nog onzeker. André van Duin, die zaterdag wel pre sent was in de BB-quiz, kan een optreden in het Kurhaus niet in zijn drukke werkschema inpas sen. Ook Raymond Lefèvre is van de lijst van artiesten afge voerd. ook in boekvorm KUNST EN KUNSTENAARS Het Residentie-Orkest maakt van 5 tot 9 maart een korte tournee door Zwitserland. O.l.v. de Brit se dirigent Char'es Mackerras wordt geconcerteerd in Biel. Lausanne, Zürich en Bern. De heen en terugreis wordt ge maakt per chartervliegtuig; in Zwitserland verplaatst het or kest zich per bus. Het Rijksmuseum heeft voor het Prentenkabinet een tekening van Goya verworven, behorend tot de reeks „Desastros de la Guerra" (Verschrikkingen f). D. s. af winstenzaal. Tweemaal per week ver schijnt op het scherm de Teleaccursus „Kijk op sport", zaterdags om half zes, dinsdags de herhaling. Zelfs de fanatiek-geïnteres- seerde, die het t.v.-mate- riaal wil vasthouden, zal in twee keer hoogstwaar schijnlijk niet in staat zijn de veelheid aan achter grondinformatie vast te leggen. Hij zal vluchtige aantekeningen kunnen ma ken van de duidelijk ge brachte maar niettemin soms vrij ingewikkelde materie die de bouwstof vormt voor wat als succes te voorschijn komt. Steeds weer, of men zelf sport be drijft, ermee verbonden is of „alleen maar" belangstellend is, zal men situaties aantreffen die het waard zijn om niet te vervagen in een steeds waziger wordende herinnering. De ver enigingsman zal straks de moei lijkheden en problemen via het scherm zien opduiken waarmee hij zelf wordt geconfronteerd. Wellicht zal hij denken aan een omnivereniging, die uiteraard ter sprake komt maar welker opbouw en problemen niet, zelfs ondanks een herhaling, zo ge makkelijk door hemzelf kunnen v/orden vastgelegd. De ontwerpers van de cursus heD- ben zich dat gerealiseerd. Voor wie dieper wil graven dan al leen het kijken naar beelden en het aanhoren van de tekst is daarom het begeleidende boek werk dat mag immers ge zegd worden van een omvang van honderdenvijftig pagina's met dezelfde naam als de cur sus verschenen. Wat op het 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 De langste weg naar de Mont Blanc, documentaire 14.00 Schooltelevisie 17.00 Schooltelevisie 18.00 De Fabeltjeskrant 18.05 Follyfoot 18.30 Tienerklanken 19.05 Kijk en kook 19.35 Zoeklicht 19.45 Journaal 20.10 De kleine waarheid, tv-serie 21.10 Gevangenen van het eerste glas, documentain 22.00 De nieuwe lidstaten van de EEG 22.50 Journaal kleur El NEDERLAND I 11.10 Schooltelevisie AVRO 17.00 Bibelebons NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Stichting Socutera 20.00 Journaal 20.21 Politieke uitzending D '66 20.31 Die Rot« Kapelle, spionage- film 21.40 Stroming 22.05 Studio Sport 22.30 Den Haag Vandaag 22.40 Journaal 20.21 Weet u misschien waar di Rozenlaan ligt?, tv-spel 21.35 Televizier Supplement KRO/RKK-IKOR 22.05 Kenmerk - kort 22.10 Leerhuis - tweegesprek NOS 22.50 Journaal 22.55 Hoe word ik de compute de baas? (Teleac) België Nederlands NEDERLAND II 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Jonge mensen op weg naar het concertoodium 20.00 Journaal 19.20 19.35 19.40 19.45 20.10 20.35 Jevanjong De Fabeltjeskrant Korte film Milieubescherming Politieke tribune Zoeklicht Weerbericht Journaal Dubbeldekkers Ultima Thule, liedjes programma Konfrontatie Festival van Vlaanderet 1972 Horen en zien Journaal zanssollst 19.30 Vanavond: muziek, vrolijkheid en verstrooiing. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Vanavond laat: actueel pro gramma en muziek. 23.55-24.00 19.50 Den Haag vandaag. KRO 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Eln dea sches Requiem. Brahms (opn). 21J solisten: moderne muziek. 22.: Overweging. 23.00 Echo. waarin de dingen wordt doorgepraat. 25 (S) Binnenkijken: gesprekk 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 3 HILVERSUM 2 ruktle. 21.00 Nieuws. 21. Echo. 18.50 Progrs schouwing. 19.00 (S) Zin I geven de toon gen." 23.00 Nieuws. 23.02 middernacht. 24.00 Nleu\ 01.00 Tom Blom (00.55-01.00 Nieuws! leuws. 22.12 2.55 Mededtfir M 02 Wachten o: -| HILVERSUM 1 VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag woensdag! - Muziek bij het ontbijt. (7.25-7.30 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. Vara: 8.00 Nieuws. 8.11. Din gen van de dag. 8.23 (S) Dag woensdag - vervolg. (8.35 Van alle markten thuis). 9.00 (S) Radioweek blad - een programma voor de woensdagochtend, met om 9.15 Ko ning Klant; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio: 10.45 Voor de kleuters en om 11.00 Nieuws. 12.00 Centraal: gesprekken. 13.0 13.11 Dingen ziek Nieuw dag. 13-25 Mi (gr) 13. ken portret. 14.00 (S) Speelruimte - hedendaags programma vol goede Jeugdherinneringen. (16.00-16.02 Nieuws). 17.00 (S) Collegium Musi- cum Amstelodamense: 16e en 17e eeuwse chansons en madrigalen. 17.20 (S) Klavecimbelrecital: klas sieke muziek. 17.30 (S) Het Gelders Orkest: Koor De Vrije Stem en so liste: oude koormuziek. 17.55 Mede delingen. HILVERSUM 2 Mededelingen. 12.00 (S) Van twail tot twee. gevarieerd programm met om 12.26 Mededelingen. 12! 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Ech>. ".05 Raden maar... 14.0T een pastoraal gi 4.10 Vonken onder de derlandse volksverhalen en volk bruiken. 14.30 (S) Aspekten van kamermuziek. 15 30 Nieuws. 1 Meer over minder: de stem var sprekende minderheid. 17.00 Jaz2 het historisch archief. 17.00 O heidsvoorlichtlngTekst en uil een driewekelijkse rubriek van ministerie van O. en W. Voor i melding eerstejaars studenten. van Maasdam is in gesprek mr. C. H van Norden van de s ling Directoraat-generaal HILVERSUM 3 «cherm wordt behandeld, ligt in schrift vast in ,-Kijk op sport", dat. zoals bij elke cursus, een brok studiemateriaal is maar tevens een naslagwerk van het geen op het scherm is getoond. Een op gemakkelijk aanspre kende wijze geschreven, uitge breide samenvatting van de Te leaccursus. Geep dor boekje maar een dièp-inwerkend ge schrift waarop kan- worden te ruggegrepen indien de kijker niet alles duidelijk is geworden of indien hij en de vele zij's die in de immense sportbewe- gir.g vertegenwoordigd zijn in een later stadium zijn geheugen nog eens wil opfrissen. Bovendien: een vrijwel complete informatie voor hen die op een of andere wijze bij het sportge beuren zijn betrokken en op een breder front geïnformeerd wil len worden dan alleen het brok je waarmee zijzelf te maken hebben. Trouwens, wie volgt een cursus zonder cursusboek? HERMAN VAN BERGEM Drie leden van de succesvolle Ned. turnploeg in Munchen, te zien in Kijk op sport: van boven naar beneden Linda Toorop, Mar go Vele ma en Ans van C AVRO: 7.00 Nieuws. 7.02 SteevU (8.00 Nieuws; 8.02-8.05 Radiojou naai). 9.00 Nieuws. 9.03 De Negö uur-show. 10.00 Nws. 10.03 Arbeü vitaminenpopulair verzoekplata programma Nieuws. 7.41 Aktua. .30 Nieuws en 8.36-8.45 Gymnas- ick voor de huisvrouw. 10.00 (S) laboutertljd. 10.30 Nieuws. 10.3: ....00 Nieuws) 12' 12.03 Radiojournaal 12 Zet m op (13.00 Nieuws). 14! Nieuws. 14.03 Do Hlt-Vlsser. 15 Nieuws. 15.03 Cees van Zljtvfi (16.00 Nieuws). 17.00 Nicu- Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Staatssecretaris dr. R.H. J. Kruisinga van Ver keer en Waterstaat gaat op dit ogenblik na of de Nederlandse radio-omroep gebruik kan ma ken van een middengolffrequen tie die niet aan ons land is toe gewezen. Hij heeft daarover on langs met een delegatie van de omroep overleg gepleegd. Hij heeft ook de PTT om nader ad vies gevraagd. Tot nu toe heeft de PTT zich in tegenstelling tot vele andere landen steeds nauwkeurig ge houden aan de internationale af spraken op dit gebied. Het ont breekt ons land aan een derde volledig te gebruiken frequentie in het middengolfgebied. Moge lijkheid biedt de in 1975 in Ge- nève te houden internationale conferentie tot herverdeling van de frequenties in het midden golfgebied. Wc keken, we moeten het eerlijk bekennen, gefascineerd naar AVRO's 'Kleintje karnaval' om dat het voer was voor de psy choloog die we beroepshalve een beetje zijn. Het was erg boeiend soms. Com merciële kwestie van de tekst schrijvers, notenverzorgers en vocalisten, die op zoek zijn naar de gemakkelijkst consumeerbare gein. Dat was op zich al boeiend. Zo'n Sjakie Schram, die doodernstig zijn vak uitoefent, er geen grein tje plezier aan lijkt te bele ven Nog boeiender zijn de feestvier ders. Hun gedrag is haast grie zelig ritueel. Zij maken de voor geschreven gebaren, doen voor geschreven spontaan en trekken er het verveelde gezicht bij van een t.v.-criticus die tot Peyton Place veroordeeld wordt. Ongelooflijk Interessant en on doorgrondelijk. Omdat er onder de vierders ook kennelijk men sen waren die echt plezier had den. Die spontaan meezongen of Er was als alternatief de Gui- ness-film van de KRO. Goed dat er een KRO is, denk je dan, de zelfde omroep die „De familie Ashton" importeerde, ongeveer „het einde" van wat je als t.v.- consument kan verlangen. De KRO had voorts een goede aflevering van de serie „Volgen patiënt", die vraagstukken rond de specialisten aansneed. In AVRO's Televizier kwamen tal van vraagstukken aan de orde. Het aardige van Televizier is dat duidelijk naar het magazi- ne-k irakter wordt gestreefd. Derhalve ook leuke onderwer pen, dan wel serieuze onderwer pen die. een „lichte" aanpak ver dragen Niet leuk van Televizier vinden we dat de rubriek zich niet be perkt tot nieuwsachtergronden, maar ook doodgewoon berichten van de telex plukt. Daarmee het terrein van het NOS-journaal be tredend en frustrerend. De ru briek geeft er rich al te goed koop een primeurkarakter mee en vervaagt de toch al moeilijke spelregels van ons omroepbestel. Vg- Popgala uit Voorburg hele avond op VARA-tv Van onze radio- en t.v.-redactie HILVERSUM Op 9 en maart zal in de Voorburgsf Vliegermolen een intern» tionaal popgala worden gf houden, dat in een avond vullende uitzending door d( VARA op de tv zal wordfl gebracht, en wel op vrij dag 16 maart Ned. II v®1 20.20 tot 22.50 uur. Op deze popgala zullen voo: al veel buitenlandse grot pen optreden. Voor Nede: land komen in elk gev» Super Sister, Livin'Bluf en Cazmir Lux, ex-zang^ van The Brainbox, omdt; dezen een Edison in on' vangst zullen mogen neme-' De productie is in handel van Wim Bosman Prod. Wi

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2