De gedevalueerde vrouw... Gesubsidieerd blijspel wordt vrije produktie Hein Boele: Als iets goed is moet 't ook maar eens gezegd worden VOOR DE VROUW Israël ontwerpt textiel EERSTE GROTE SUCCES VOOR ROTTERDAMS TONEEL TONEEL DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Van één der grote Israëli sche huizen „Esprit Ex port" avondjas in tijgerdes sin met bijpassende lange rok en zwart wolle blouse. Voor de internationale markt. -%SËÈÊBES8Bt Deze maand zal de achtste Iraël Fashion Week veel kijkers en kopers uit de hele wereld trekken. Het evenement is georgani seerd door het Israël Ex port Instituut, waarbij ook al de nieuwe winter-collec- ties getoond zullen wor den. Verder kinder- en vrijetijdskleding, sport en strand creaties, jassen, lingerie, stoffen en acces soires. Verschillende hui zen uit andere landen zul len hun medewerking ver lenen met het showen van het prèt porter collec ties. Deze eeuw is het oog van de modeontwerper gericht op uitzonderlijke stoffen in de wereld van het tex- tielontwerp. Sommige ont werpers zijn al herken baar aan hun dessin, zoals het handschrift de schrij ver verraadt. Israël levert aan textiel voor ca. 350.000 per jaar aan Nederlandse fabrie ken die de stoffen verwer ken voor confectiemodel- len. Vloerlnge home-dresses van Jerry Melitz. De stof (bal-Ion) is bedrukt met- fijne pentekeningen in com binatie met fors gestreepte inzetten. Voor hem en haar. Door een project van vier Medisch Opvoedkundige Bureaus in Den Haag zal eind februari in de vaklite ratuur en later in lande lijke opvoedkundige bla den een onderzoek worden gepubliceerd naar de dage lijkse ervaringen van al leenstaande vrouwen met kinderen tot 10 jaar. De groep is niet representatief voor de gemiddelde al leenstaande moeder. Haar leefsituatie wel. Vrouwe lijke psychiater Dr. G. W. Terpstra werkte losse arti kelen door en ook een stu die die in 1970 is uitgege ven door het USA Depart ment of Health, Education and Welfare, dat 400 arti kelen over deze materie op de korrel nam. Een groep medewerkers onder wie mevrouw A. v. d. Pas maatschappelijk werk ster, eveneens verbonden aan het MOB, Josef Is- raëlslaan, Den Haag, wor stelde 71 dossiers door om tot vergelijkbare gegevens te komen. Ze sprak met 7 ongehuwde moeders, 7 we duwen en 7 gescheiden vrouwen, met elke groep had zij 3 gesprekken. Zwakke plekken Volgens gegevens van „Ouders zonder Partner" bestaan er in Nederland 900.000 één-ouder gezinnen, waardoor c.a. 1.800.000 kindern vaderloos zijn. De invloed daarvan is niet in één uitspraak te vangen omdat verschillende lagen van de bevolking anders reageren. Er zijn ook verschillende soor ten van "vaderloosheid". Speelt de reden wardoor een gezin onvolledig werd een rol bij het effect van het vaderloos zijn? Met andere woorden is een ongehuwde moeder er slechter aan toe met haar kin deren dan b.v. een weduwe, die het portret van vader op de schoorsteen heeft staan, waarover met liefde gesproken wordt, terwijl de ongehuwde moeder zwijgt en de geschei den vrouw het vaak heeft over „die verschrikkelijke vader", waarop het kind alsjeblieft niet lijken mag? Mevrouw van der Pas: „Het maakt in de praktijk niet veel verschil uit. De sfeer waarin elke alleenstaande moeder leeft met haar kinderen, wordt hoofdzakelijk bepaald door fac toren van buitenaf. De essentie is dat het alleenstaande gezin moeilijkheden heeft warvan de kinderen een stuk meepik ken. Maar die moeilijkheden komen neer op de zwakke plek ken in de maatschappij". "Een één-ouder gezin kan je niet aanmerken als een peröë slechte opvoedingssituatie" (Dr. Terpstra). Wat is er nu aan de hand met die beroemde opvang? „We zijn ervan uitgegaan te be palen wat voor schade een kind met een ouder onder vindt" (Mevr. v. d. Pas). Deze komt voort uit een combinatie van 6 punten. In de eerste Moeder moet full time werken, kind naar de crèche plaats leeft de moeder in een sociaal isolement. De ongehuw de moeder gaat verhuizen om dat ze uit de buurt van de va der wil zijn. Bij de gescheiden vrouw vallen veel contacten weg, die door de man werden onderhouden. Ze is geen 'partij' meer, heeft bij bezoek van een echtpaar geen 'man' in ruil als gespreks partner te bieden. Mensen die zelf in narigheid zitten mijden haar; met moeilijkheden in huis kan je geen gescheiden vrouw over de vloer hebben. Ze belandt in een minderheids groep, een vrouwenwereldje. Wat de werksituatie betreft, er zal een baantje gevonden moe ten worden. De alimentatie is onvoldoende. Op die manier verzeilt ze in de „crêchegeld- werk" cirkel. Het kleine kind gaat naar de crèche; crèches zijn duur. Moeder moet full time werken om de crèche te betalen, 't Kind moet full time naar de crèche. Moeder en kind zien elkaar te weinig. Op de lagere schoolleeftijd zit het voor het kind ook niet lekker. Als moeder lang werkt zijn er geen voorzieningen voor kerst en paasvakantie, verjaarda gen, feestjes, contact met de vriendjes. PTT en regeringsin- staties heben nog het meeste gevoel voor dit soort proble men. Veel werkgevers staan echter op het standpunt, ,je wilt werken, allright, maar geen gedonder met de kin deren'. In algemene zin is er voor de jongere alleenstaande moeder weinig carrière wegge legd. Ze kan niet studeren of zich verder ontwikkelin, heeft er geen tijd voor, is 's avonds te moe. Oudere gescheiden vrouwen of weduwen komen uit een tijdperk dat de vrouw zich nog niet zo druk maakte om carrière. Daar het moeder schap is het ook voor hen, een maal in de magere baantjes gemanoeuvreerd door het ont staan van een broken home, funktioneren. als er iets scheef groeit dan zit het in het ont breken van voorzieningen in onze op winstbejag gerichte maatschappij". Als het de lie ve gezinnetjes maar goed gaat, kan de eenzame moeder wel opwaaien. Beloerd moeilijk daaruit weg te komen. En mensen die het financieel niet breed hebben, tellen niet meer mee. De psychische kant van het al leenzijn is ook al niet te ver waarlozen. Ongehuwde moe ders denken altijd tekort te schieten. Ze dromen van 'n ge zin waar vader met de kinde ren stoeit. Alsof het daar altijd botertje tot de boom is... Voor alle categorieën geldt dat be paalde instanties er bij ont sporingen van kinderen met al leenstaande moeders veel pitti ger op in gaan, dan bij jeugd uit een volledig gezin. Dan zeg gen ze: ,Zie je wel'. De ver keerde mening dat er tienmaal zoveel delinquenten komen uit incomplete gezinnen houdt hardnekkig stand. (Dr. Terp stra). „Iedereen is onmiddellijk bereid aan te nemen dat er iets mis is met deze kinderen. Uit gedegen onderzoek is ech ter juist gebleken dat een één oudergezin uitstekend kan Mevrouw v. d. Pas noemt als vijfde probleem dat nog wel eens vergeten wordt dat ook alleenstaande moeders sexuele belangstelling hebben. „Ze wo nen wat dit beteft in een gla zen huisje. Ze worden beloerd en begluurd en als ze iets on dernemen steekt de hele buurt er de neus in. Komt een echtpaar op bezoek, dan hebben de buren alleen de mannestem gehoord". De maatschappij zet de weduwe voor het blok met pensioenver- lies als ze hertrouwt. Boven dien, hoe kom je tot relatie als je grotere kinderen hebt? Het kind van de ongehuwde moe der ziet in iedere toevallige mannelijke kennis een poten tiële vader, waar het haast uit gehongerd op aanvalt. Pijnlij ke zaak voor de moeder. Bij het kind van gescheiden ou ders ligt het iets anders. Het heeft een vader gehad en weet: een huwelijk gaat niet moeiteloos. Dan is er de zesde factor, die mevrouw v. d. Pas als een „griezelige" tetitelt: het ziek worden van de moeder alleen. Een gevaar waarover deze nauwelijks durft te denken. Gezinsverzorging ontbreekt; twee weken in een ziekenhuis kan een ramp betekenen. Bij buren of vrienden onderbren gen? Te veel verplichting kwe ken. De ongehuwde moeder (in de meeste gevallen ook de we duwe of de gescheiden vrouw) kan nooit iets terug doen. Ze woont bekrompen, kan zich geen logé(e)s veroorloven om dat ze slecht in haar geld zit. Een kindertehuis kost 20,- per dag. Volledige gezinshulp is onbetaalbaar. Hier ligt een taak voor burenhulp. Gezin nen in een plezierige flat of een hechte buurtschap hebben het in deze gevallen volgens de rapporten dan ook veel pretti ger dan in straten waar ieder zijn eigen leventje leeft. „In het alleenstaande moeder worden, zit een piek van ake ligheden", zegt mevrouw v. d. Pas die zich volledig heeft inge zet om de knopen te ontwar ren. „Huisartsen (voor zover nog aanwezig!) binnenwande lende buren kunnen soms klei ne wondertjes doen. Ontwrich ting is een moeilijk proces om doorheen te komen. Zonder hulp kan het goed mislopen". Het gaat ook vaak om het klei ne leed", haakt dr. Terpstra in. „Op school kan dit niet en kan dat niet. De soms moeilijk te beantwoorde vraag: ,Wie is je vader, wat doet jc vader'? De conclusie van de klasgeno ten: als je vader dood is kan niemand er Iets aan doen, maar zijn je ouders gescheiden dan kan je moeder de schuld wel zijn...." Het grootste probleem is mis schien nog de eigen onzeker heid van moeder en kind en de vanzelfsprekendheid waurmee de moeder haar ghettoachtige plaats in de samenleving voor lief neemt. Tiny Francis. Den Haag Als er er gens in de toneelwereld een malaise heerst, sta je ver baasd hoeveel toneelken ners er opeens bij zijn ge komen. Mensen die zelden een schouwburg van binnen zien weten je haarfijn de gebreken van de Rotter damse opvoering van „Lie- belei" voor te schilderen en een hoop kranten hebben nog nooit zo smakelijk over toneel geschreven als bij de „Jasperina-affaire" in de Maasstad. Goed, iedereen weet dat het niet best gaat bij het Rotterdams Toneel van Karl Guttmann. De schallende fanfares voor het lopende eerste seizoen van het gezelschap zijn in middels al veranderd in een klaaglijke zwanezang. Maar op 13 januari j.I. ging on der regie van Jan Teulings het blijspel „Op blote voeten in het park" in première. Een stuk dat z'n verdiensten al bewezen had, o.a. bij het vroegere Nieuw Rot terdams Toneel en in de film versie met Jane Fonda en Ro bert Redford. De kritieken zijn van goed tot enthousiast en en kele weken in het kleine Hof pleintheater brengen al ruim acht duizend bezoekers op de been, enige extra voorstellingen in de grote Rotterdamse schouwburg lopen navenant en de laatste voorstelling daar van zaterdag j.I. is uitverkocht met 1012 bezoekers. Cijfers van de voorstellingen in het land zijn nog niet exact bekend, maar het Rotterdams Toneel meldt dat het er ook „tjokvol" was. Gedegen Reden voor acteur Hein Boe le (33) die een van de hoofdrol len speelt, zich te laten horen. „Als iedereen schrijft dat er malaise heerst, is er malaise. En ik zou het verdrietig vinden die overigens weer aanleiding is geweest voor deze rol. Daar was altijd wel een stage-manager in de zaal die voortdurend het spel controleerde in verband met de akoestiek, of we onze spelsitua tie nog wel goed beseften. Daar om is „En nu naar bed" twee seizoenen lang ook zo goedgeble- ven." Free Lance Hein Boele, na z'n toneel schooltijd geëngageerd bij de Nederlandse Comedie, Ensemble als „Op blote voeten in het park" ten onder zou gaan in al die kritiek. Het is een fijne voorstelling geworden onder Jan Teulings, een goed gedegen re gisseur voor wie ik veel bewon dering heb. Aan de ene kant kan hij je je gang laten gaan en je laten ontdekken wat je doen kunt in je rol, aan de andere kant leidt ie je ongemerkt naar een bepaalde zekerheid. Ik ben blij dat hijzelf in een klein rolle tje meespeelt, dan kan hij in de gaten houden hoe de voorstelling loopt. Of we te snel gaan, of we iets terug moeten nemen. Dat was de sterke kant van een mu sical als „En nu naar bed". Daar had ik een kleine rol in en Studio („Hoera Amerika" en „Hunka Hunka" o.a.), is nu free lance acteur. Hij speelde een van de hoofdrollen naast Trudy Labij en Lex van Delden in „Vlinders zijn vrij", doet daar naast hoorspelen voor de radio, gedichtenprogramma's, is gek op musicals en leverde z'n stem aan de nieuwe „Veronica 538"- jingles en aan diverse reclame spots. „Dat free lance-zijn bevalt me het beste. Je houdt ernaast nog tijd over om andere dingen te doen en ik vind het heerlijk om zoveel mogelijk te kunnen. Ik zit nu in de hoorspelserie „Oorlog en Vrede". Daar luiste ren toch zo'n 200.000 mensen naar, vier stadions vol. Dat zou ik niet willen missen. Tegen re clamespotjes heb ik geen enkel bezwaar. Mijn instelling is gelijk voor alles wat ik doe. Ook recla me. Ik begrijp wel dat er men sen zijn die niet aan die recla me willen meedoen, zoals de „groep-Hugo Metsers", maar ik behoor er niet toe." Na z'n gastrol in „Op blote voeten in het park" wordt het weer „vrije produktie-toneel" voor Hein Boele. Want na het formidabele succes van dit blij spel over een pas getrouwd jong stel dat een prijzige „stoot-je- hoofd-niet"-etage hebben ge huurd en met schoonmoeder en vreemdsprakige buurman in een aantal lichte perikelen raken, heeft men besloten het zelf in vrije produktie verder te spelen. Boter „Er blijkt behoefte aan een goed blijspel te zijn" zegt Hein Boele. „Ik heb in vergade ringen van de Vereniging van Toneelkunstenaars wel eens ge vraagd waarom we bij het to neel niet een eigen marktonder zoek gaan houden. We moeten er meer van uit gaan dat we een produkt moeten verkopen -iet zoals Van der Berg en Jur- gens dat met hun boter doen. a. dan mogen we alleen maar blijspelen brengen, zeiden ze toen. Dat geloof ik niet. We! zul len de accenten anders komen te liggen. Ik geloof niet dat je de illusie moet hebben dat je leen de mensen kijken die daar- met toneel de mensen in de zaal van houden. Ze komen echt niet veranderen kunt. Naar links to- anders de zaal uit dan ze er in neel of cabaret komen ook al- gaan. Natuurlijk moet het er zijn, maar he tis net als met ot- maten: Als er teveel van zijn worden ze doorgedraaid. Dat is het goeie van vrije produkties. Als de mensen niet komen kij ken, dan stoppen ze. Jammer van de kosten, maar dan was het op de een of andere manier toch niet goed. Of subsidie weg moet of uit den boze is zou ik echt niet durven zeggen. Het is bijvoorbeeld wel nodig - en daar zou meer aan uitgegeven moe ten worden - voor het stimuleren van meer Nederlands repertoire. Ik wil niet over één kam sche ren maar na drie jaar vrije pro dukties heb ik wel ge "erkt dat het je meer alert maakt dan bij een vast gesubs'd eerd gezel schap. Daar verlies je wel eens het gevoel voor je prestatie om dat de concurrentie ontbreekt." Voorlopig is Hein Boele al leen maar blij dat „zijn" „Op blote voeten in het park" zo goed loopt. „Dat moet nu ook maar eens groot gebracht wor den in de kranten. Maar het ie typisch Hollands om almaar kritiek te hebben. Ik heb in Amerika „De man van La Man- cha" gezien met Jose Ferrer in de hoofdrol. Na afloop vroegen kennissen me hoe ik 't vond. Ferrer spéélt 't helemaal niet, zei ik meteen. „Ja", zeiden die Amerikanen, „dat kan je na de eerste minuten al zien. Maar heb je gelet op het decor? En op die èndere Jongen?" Zie je, dat is typisch onze Hollandse mentaliteit. Ik heb me de hele voorstelling door zitten ergeren aan die Jose Ferrer. Zo erg dat ik de goeie dirgen niet meer zag. Je doet er zelf even hard aan mee". BERT JANSMA

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11