Consumentenbond: huurder vraagt meer bescherming SWINGENDE LIBELLE-SHOW VOOR ZELF-MAAKSTERS Vernietigend rapport sluiting en kliniek Davos over leiding Vrouw wordt bij benoeming gelijk aan man 'M Meer sterfte als gevolg van suiker ziekte Schilderij van Cranach gestolen Zesvoudige moordenaar RAND- KRANT VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) De wet moet de huurder meer be scherming geven, vindt de Consumentenbond, die een aantal wensen op dit punt heeft voorgelegd aan de minis ter van Justitie. De bond heeft dit gedaan omdat op het ministerie van Justitie momenteel wordt bekekend, of het huurrecht in het burgerlijk wetboek moet worden gewij zigd of aangevuld. Verbetering van de rechtspositie van de huurder is volgens paald, dat de verhuurder jaar lijks een gespecificeerde afreke ning moet geven voor de servi ce- en verwarmingskosten. Uit drukkelijk zou moeten worden vastgelegd, dat door de ver huurder slechts de werkelijk ge maakte kosten in rekening mo gen worden gebracht. de Consumentenbond o.m. op de volgende punten ge- 0ver de waarborgsom zou wette. wenst: Veel huurcontrakten bevatten beperkende bepalingen over het gebruik van het gehuurde, zoals een verbod om huis dieren te houden, een verbod om logé's langer dan een be paalde periode in huis te hebben of een verbod om de mu ren en plafonds een andere kleur dan wit te geven. Die bepalingen zijn onnodig. De wet zou een duidelijke rege ling van de wederzijdse onder houdsverplichtingen moeten ge ven met tenminste een opsom- Akkoord ANWB en VW over occasions DEN HAAG De ANWB en de Volkswagenorganisatie in Nederland hebben een regeling getroffen, die ko pers van tweedehands au to's een grote mate van ze kerheid moet geven over de staat waarin een wagen zich bevindt. De regeling, die beide organisaties in een kontraktuele samen werkingsvorm hebben vastgelegd, vormt een reaktie op de vele malafide praktijken, die bepaalde handelaren in tweedehands auto's toepassen. De ANWB, de consumentenbond en de tv-rubriek „Koning Klant" hebben vorig jaar uit voerig aandacht besteed aan oneerlijke praktijken bij de han del in occasions en daarbij en paard genoemd. De ANWB wil belangstellenden nu ook een ^trouwbare weg wijzen voor de unkoop van een veilige tweede hands wagen. De ANWB wil deze regeling - waarover vol gende week nadere bijzonderhe den worden verstrekt - ook tot andere merken naast VW uit breiden. PARIJS In alle ontwikkelde landen neemt het aantal geval len van suikerziekte met dode lijke afloop toe, zo blijkt uit pu- biikaties van de Wereldgezond- heidsorgnisatie. Vrouwen wor den meer getroffen dan man nen. Volgens een overzicht van het Amerikaanse nationale instituut voor. demografische studies is in de tien jaar tussen 1957 en 1967 in de VS het aantal dodelijke gevallen van suikerziekte met 18 procent toegenomen en in Nederland met 21 procent. In andere landen waren deze per centages veel hoger. In 1967-1968 was het sterftecijfer als gevolg van suikerziekte in Nederland, Zweden, Denemar ken en Noorwegen 8,8 voor mannen en 11,5 'voor vrouwen per een miljoen inwoners. Minister houdt vergunningen kabel-tv vast (Van onze parlementaire redak- tie) Den Haag Minister Engels (CRM) houdt de vergunningen voor een vijftal experimentele lokale organisaties voor kabel televisie nog even vast. Hij zal eerst op 1 maart aanstaande met staatssecretaris Kruisinga (Verkeer en Waterstaat) vragen van Tweede Kamerleden over dit experiment beantwoorden. b't is gisteren besloten in een vergadering van de Kamercom missies van CRM, Verkeer en Waterstaat, en de bijzondere commissie voor centrale anten nesystemen. "e Kamerleden willen weten wie de kabels gaan leggen, wie er invloed op de programma's gaan uitoefenen, en wat in het algemeen de voorwaarden en consequenties zijn van deze ex perimenten in Zoetermeer, De venter, Goirle, Dronten en de Bijlmermeer. Het is uitdrukke- 'jk niet de opzet van de kamer- cnmmisies om de vergunning verlening tegen te houden. ming van de verplichtingen die de huurder in dat opzicht heeft. Het regelen van de onderhouds verplichtingen kan wegens de zwakke onderhandelingspositie van de huurder zeker niet aan onderlinge afspraken worden overgelaten. De wet zou de huurder, ongeacht wat er in het huurcontract staat, de bevoegdheid moeten geven een gedeelte van de huur of een huurverhoging niet te be talen, wanneer het huis door on voldoende onderhoud, door ver huurder, gebreken vertoont. Huurder zou die gebreken dan wel moeten kunnen staven' met een verklaring van een deskun dige (bijvoorbeeld de huurad vieskommissie of bouw- en wo ningtoezicht). In de wet zou moeten worden be- Oranje stof wijst op zeer lang dode maan NEW YORK (AP) - Het oranje maanstof dat door de astronau ten van de Apollo 17 op de maan werd aangetroffen, blijkt miljarden jaren ouder te zijn dan eerst was verondersteld. Zo is gisteren door geleerden be kend gemaakt. Een groep geleerden aan de uni versiteit van New York in Stony Brook die het maanstof heeft geanalyseerd, heeft de leeftijd van het oranje maanstof gesteld op 3.71 miljard jaar. Astronaut-geoloog Harrison Schmitt zei op 5 januari tijdens een persconferentie dat hij dacht dat het maanstof niet ou der dan 10 miljoen jaar was. De ontdekking van het oranje manstof werd algemeen als de belangrijkste ontdekking van de maanreis beschouwd. Als het oranje maanstof slechts tien miljoen jaar oud was ge weest zou dat betekend hebben dat e'r vulkanische activiteit op de maan was geweest in wat voor geologen betrekkelijk re cente tijden zijn. De leeftijd van het stof, zoals die door de groep geleerden werd vastgesteld, geeft aan dat de maan geolo gisch gesproken veel langer dood was. Beperkingen missie in Rhodesië SALISBURY (CIC) Missiona rissen In Rhodesië, werkzaam onder de zwarte bevolking mo gen voortaan slechts met toe stemming van de regering In negergebleden werken en wo nen. Het parlement heeft een desbe treffende wet aangenomen. In kerkelijke kringen vreest men. dat de overheidsgoedkeuring af hankelijk zal worden gesteld van het gojede gedrag van de missionaris. Uit Vatikaanstad meldt KNT, dat de regering van Somalia allo missie-activiteit der r.k. kerk in dit Oostafrikaanse land heeft stopgezet. Alle katholieke mis sieposten zijn gesloten. Zieken huizen, volksapotheken, scholen en weeshuizen zijn door de staat overgenomen of gesloten. Wat Zaire betreft: het Vaticaan ls voorlopig niet van plan te rea geren op de jongste gebeurtenis sen. Men hoopt, dat de bestaan de spanningen overwonnen wor den. lijk verplichte rente moeten worden vergoed, terwijl het maximum van de waarborgsom niet meer zou mogen bedragen dan één maand huur. Er zou een uiterste termijn voor terug betaling moeten worden gesteld. Volgens veel klachten bij de Con sumentenbond worden door de verhuurders bij het einde van de huur nogal eens kosten van de waarborgsom afgetrokken voor reparaties van gebreken, die volgens de huurder al bij het begin van de huurovereen komst aanwezig waren, of bij het einde van de huur niet wer den gekonstateerd. De wet zou daarom moeten bepalen dat al tijd bij het aangaan en het ein de van de huur een beschrijving van het gehuurde moet worden gemaakt. Voor gebreken, die niet schriftelijk zijn vastgelegd bij de eindcontrole in aanwezig heid van de .huurder, zou de verhuurder geen herstelkosten in rekening mogen brengen. De huurder moet bij het einde van de huur het recht hebben op een financiële vergoeding voor door hem bekostigde ver beteringen, die de huur- of ver koopwaarde van de woning ver hoogd hebben. De huurder moet een wettelijk voorkeursrecht hebben, indien de eigenaar de verhuurde wo ning wil verkopen. De prijs zou dan door een onpartijdige des kundige moeten worden be paald. n dit fris-jeugdige tuinensemble bij- Met liedje van Seth Gaaikema Van onze mode-redactrice ROTTERDAM Als het aan het da mesblad Libelle ligt gaat de vrouw de komende zomer in fleurige, ge klede, chique en sportieve zelfma- kertjes door het leven. We kunnen ons tenminste niet voorstellen dat de vrouw die zelf een klein beetje handigheid met "naald en schaar" heeft de verleiding van de soepel vallende japonnetjes, pakjes, en sembles en combinaties kan weer staan. De presentatie van de modeshow met recht een „show" was in een swingend jasje gestoken, waarbij de verbindende teksten gesproken en gezongen werden door de aankomende cabaretier Bob van Leeuwen. Juist het sluitstuk van de show, de traditionele bruid (deze keer mét brui degom in de persoon vn Bob van Leeu wen) was een daverend stukje cabaret met een speciaal voor de Libelle-show ge schreven liedje van Seth Gaaikema. Seth zelf: „Ik vind het zo leuk om nu eens iets te maken, wat niet commercieel is zeker voor een jongen als Bob, die veel talent heeft". De modellen rijn van alle soorten stoffen te maken, maar natuurlijk doen de betere soorten het 't best. Toch doen de boeren- bontjes ruitjes en streepjes in tuin- en vrijetijdsensembles het erg leuk. Opvallende creaties waren een wit linnen broekpak met kort battle-dress jasjes, een uitgaansjurkje met breed taillestuk en een lange halsterjapon. Voor wie combineren wil heeft Libelle modellen te over. Zo is er de "Gardero be-afdeling" met blouson, rok, pantalon en lang jasje die mogelijkheden te over geeft. Andere combinatiemogelijkheden geeft het patroon van een japon, waar an gesleuteld kan worden tot een strand- ensemble met bloot middenrif toe. De attractie-show vol verrassingen reist in twee maanden tijds het hele land door. het verdwenen schilderij van Cranach aan. Rechts een foto van het Florence, (AP) Uit het Galluzo-museum in de buurt van Florence zijn, naar de politie gisteren bekend maakte .negen 16e-eeuwse schilderijen gestolen, waaronder een werk van de Duitse schilder en graveur Lucas Cranach. Dit werk, voorstellend Madonna met kind en Sint Johannes, was geschilderd op hout en mat 75 bij 95 centimeter. De waarde ervan is onschatbaar. Auto terecht, 8 min sigaretten nog spoorloos AMSTERDAM De trekker met oplegger, die maandag in Am sterdam werd gestolen, is terug gevonden in Boxtel. De acht miljoen sigaretten met Belgi sche banderolles, die in de wa gen lagen, zijn spoorloos. De Amsterdamse recherche stelt in samenwerking met de douanere cherche een onderzoek in, maar heeft geen enkel aanknopings punt. DEN HAAG De op verzoek van de ver eniging tot behartiging der belangen van Nederlandse longlijders gevormde com missie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de juistheid van het besluit van het bestuur om de astmakliniek Eugenia in Davos te sluiten, heeft oen voor het be stuur, de leiding en organisatie van de kliniek vernietigend rapport uitgebracht. Hoewel naar dt mening van de commis sie de kliniek niet behoeft te worden ge sloten, acht zij continuering in de huidige vorm onmogelijk. Tijdens het onderzoek stuitte de commissie op een situatie van leiding en organisatie, die als deplo rabel wordt gekenschetst. Het ontbreken van ver trouwen in de leiding, de ernstige onderlinge te genstellingen en het volstrekt ontbreken van een als de belangrijkste oorzaken van de slechte sfeer systematisch personeelsbeleid ziet de commissie in de kliniek, die zich uitte in ontevredenheid en geringe werkmotivatie bij het personeel. Deze gebrekkige toestand van leiding en organisa tie is naar het oordeel van de commissie een van de belangrijkste hoewel niet uitgesproken motieven van het bestuur geweest om de kliniek te sluiten. Het is voor de commissie onbegrijpe lijk, dat het bestuur niet veel eerder onpartijdige deskundigen bij deze problematiek heeft betrok ken. De door het bestuur aangevoerde motieven om de kliniek te sluiten (teruglopende patiëntenbezet ting en financiële exploitatiemoeilijkheden) wor den door de commissie als onjuist bestempeld. De commissie herinnert eraan, dat het bestuur tij dens ledenvergaderingen enkele maken heeft ge sproken over voortzetting van een kliniek in een kleinere opzet. De commissie vraagt zich nu af, waarom deze mogelijkheid tot reorganisatie niet vóór het besluit uitputtend is onderzocht. Het be stuur wordt in zijn gehele besluitvorming een on juist optreden verweten. De commissie is van mening dat voortzetting van de kliniek in Davos zij het niet in de huidige vorm mogelijk is. Zij doet daartoe onder meer de volgende aanbevelingen: ook (voor kortere tijd) patiënten opnemen voor wie hooggebergte- therapie niet persé noodzakelijk is, samenwer king zoeken met een of meer Nederlandse astma centra. voor de uostbare) exploitatie van een kleinere kliniek op bepaalde terreinen samenwer king overwegen met een Zwitserse instelling, het beheer van de kliniek losmaken van de vereni ging en onderbrengen in een stichting (is doelma tiger); wat de leiding en organisatie betreft zal een nader organisatie-onderzoek zijn vereist. Aan het personeelsbeleid en de communicatie zal naar de mening van de commissie bijzondere aandacht moeten worden besteed. Naar aanleiding van hei verschijnen van het rap port van de commissie van onderzoek heeft het bestuur besloten op de komende ledenvergade ring zijn functies ter beschikking te stellen, op dat de leden over de vervulling daarvan vrijelijk kunnen beslissen. Aan de leden die het be stuursbesluit steeds hebben aangevochten thans het beslissende woord. Min. Geertsema: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Geertsema van Binnenlandse Za ken heeft de Rijkspsychologische dienst verzocht er op toe te zien, dat in personeelsadvertenties van de rijkso verheid geen voorkeur voor een mannelijke of een vrou welijke kandidaat wordt uitgesproken, wanneer hiervoor geen duidelijke noodzaak is. De bewindsman is een voor stander van een kritische bezinning op de eisen, die voor het vervullen van een vakature gesteld worden. Er mag niet onnodig afgeweken worden van het principe dat man nen en vrouwen op gelijke voet benoembaar zijn. Een en ander bleek donderdag middag in de tweede kamer tij dens het wekelijks vragenuur tje. De PvdA-kamerleden Koster en mejuffrouw Barendregt wil den, dat discriminatie naar ge slacht bij het werven van rijks personeel achterwege blijft. Minister Geertsema zette uiteen, dat nu eenmaal een groot aan tal beroepen mannelijke aandui dingen heeft. Maar toch is het mogelijk dat een vrouw stuur man wordt. „Gaan nu mannen dingen naar de functie van kleuterleidster"? aldus de be windsman. „En is het juist dat secretaressefuncties alleen voor dames bestemd zijn"? Vroeger was het gewoon dat een jongeman, die bureauwerk ver koos, zijn loopbaan aan de schrijftafel begon. Maar thans zijn er in de typekamers al leen vrouwen, zei mr. Geertse ma. Hij kon niet zeggen, of dit wel juist is. Gezien de snel verdwijnende tra dities is een bezinning op de kwestie noodzakelijk. Minister Geertsema kon de vragenstel lers niet zeggen, waarom in re cente advertenties van de Rijkspsychologische dienst die voor de rijksoverheid perso neel werft voor verscheidene functies nog de aanduiding mannelijk gebruikt is. Indien dit ten onrechte is geschied, zal verbetering volgen. Santa Cruz (AFP) De politie van Santa Cruz in California heeft een 25-Jarige jongeman be schuldigd van moord op zes personen en bekendgemaakt dat zij hem van nog vier moorden verdenkt. Volgens de politie schoot Herbert Mullin op 25 Januari het echt paar James en Joan Gianeera (25 en 21 jaar) in hun woning dood. Diezelfde dag doodde hij de 29-ja- rige Kath Francis en haar twee zoontjes van 9 en 4 jaar. Afgelo pen dinsdag werd de 72-jarige Fred Perez vanuit een auto doodgeschoten. De automobilist. Herbert Mullin kon enkele uren later worden aangehouden. In zijn auto bevond zich het moordwapen. Schuijt naast Berkhouwer kandidaat voorzitter Europees Parlement LUXEMBURG (ANP) De christen-democratische fractie in het Europese Parlement heeft officieel besloten het eer ste kamerlid dr. W. J. Schuijt (KVP) kandidaat te stellen voor het voorzitterschap van het Eu ropese Parlement. De verkie zing vindt 13 maart in Straats burg plaats. Dit betekent dat twee Nederlan ders naar deze functie dingen: dr. Schuijt, gesteund door de christen-democratische en con servatieve fracties (55 en 20 le den), en het tweede kamerlid mr. C. Berkhouwer, gesteund door zijn eigen liberale fractie in het Europese Parlement, de socialisten en de gaullisten (29, 43 en 19. leden). Op het eerste gezicht lijken de 21 niet bij een fractie aangesloten afgevaardigden onder wie ne gen Italiaanse communisten en vijf Ieren de doorslag te kun nen geven bij de stemming. Maar talrijke ar.dere factoren Absenteïsme, gewijzigde samen stelling van delegaties en dus ook fracties na verkiezingen en inbreuken op de fractiedis cipline maken het moeilijk de uitslag te voorspellen. Heimwee Ben even uniek als aandoenlijk verhaaltje: Een Joegosla- visch varken dat helmwee had gekregen, heeft 70 kilometer afgelopen om terug te keren naar zijn vroegere baas die het dier had verkocht. Zo meldt het in Belgrado ver schijnende dagblad „Politika Express". Een dier dat zo veel aanhankelijkheid heeft betoond, kun je toch niet meer ter slachtbank voeren! Middenmoot „Men deelt dit volk gelijk een vis". zo sprak een ambtenaar be zwaard „en 't nare van dit alles ls: de middenmoot krijgt kop noch staart". Concert 500. als muziekliefhebbers aan geduide Amerikanen, hebben op een strand bij San Fran cisco een pianc die met ben zine was overgoten, in brand gestoken om tc genieten van het versterkte geluid van de onder de hitte springende snaren. De organisatoren van het concert, gesteund door de kunstcommissie van San Francisco, hadden voor de piano tien dollar betaald. De brandweer had voor alle zekerheid vier blusapparaten beschikbaar gesteld, maar het concert voor springende snaren liep „pianissimo" af. Misdaad Dieven hebben ingebroken in de auto van de Amerikaanse senator Rovner en er onder andere een tas met docu menten uitgehaald. Een er van was de tekst van een toespraak, die de senator zou gaan houden. De titel luidde: „Laten we de misdaad straf fer gaan aanpakken". Bloot Een Italiaanse rechter heeft bepaald en veel monden vielen er van open dat het geen misdrijf Is als men naakt op het strand ver schijnt. als daar maar geen mensen aanwezig zlfn. Voor de rechter verschenen twee Oostduitse dames, die waren beschuldigd van naakt zonne baden en zwemmen. Zij wer den vrijgesproken. Op naakt in het openhaar verschijnen staat in Italië een gevange nisstra/ van ten hoogste zes maanden. De rechter vond echter, dat men het verlaten strand in dit geval niet kon beschouwen als „openbaar". Zo verlaten was het nu ook weer niet geweest. Want na de dames verscheen een 21- jarige Italiaan voor de rechter die een van de da mes had trachten te ver krachten. Hij kreeg twee maanden cel. Vraag Leuhe vraag in deze tijd, waarin alles meer aanslaat dan normaal: Al een klap. brief of kat van de fiscus ge had? Protest We staan helemaal achter het protest van de Utrechtse mevrouw die zich kwaad heeft gemaakt over een ad vertentie. waarin het minis terie van Buitenlandse Zaken een mannelijke beleidsmede werker vroeg voor de aide- ling Verdragen. Inderdaad: Waarom zou dat geen vrouw mogen zijn?. Vrouwen ver dragen elkaar immers net zo min als mannen. Telefoonvrees De telefoon wordt straks ver wanneer het druktoetsptan ge lukt: de abonnee, eens dolgedraaid, wordt dan eenvoudig Inge drukt. Citroen Hebt u al eens bedacht dat kleuters die naar de t.v-re- clame kijken best kunnen ge loven dat er echte citroen In uw schoonmaakmiddelen zit? Dat kleuters nog te onerva ren zijn om het verschil tus sen citroenlimonade en cl- troenlge schoonmaaknUdde- ten kennen?. Dat hef te laat kan zijn, wanneer ze aat verschil spelenderwijs wél leren kennen? Billetji MB De import van kikkerbllletjes is in 1972 gedaald van 52 naar 26 ton. De behoefte is kennelijk geringer geworden. Of hebben we van onszelf ge noeg Naren gekregen om op te zitten? Kabinet Politieke duidelijkheid: Een kabinet dat jarenlang moei teloos blijft regeren en dat van de oppositie niets te duchten heeft, noemt men in Nederlond een demissionair kabinet.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7