Kardinaal polst Rome over LPO Rode Kruis in N.-Vietnam Film International Rotterdam 8 dagen lang filmgekkenwerk Weer duizenden betogers op been £c«dóe(Scmtti/ri£ Confessionelen blokkeren puur links kabinet Credietbank terug op vernieuwde oude adres Uw Mening MARKTEN IN SURINAME: Leidschendam wil gemeentelijke spraaklerares WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT UTRECHT (ANP) De bisschoppenconferentie van Nederland heeft nog geen besluit genomen over het in Noordwijkerhout door de leden van het Landelijk Pastoraal Overleg geformuleerde advies dit pastoraal overleg voort te zetten. De bisschoppen willen de formele bepaling van hun standpunt opschorten tot de diocesane delegatie naar het LP.O de resultaten van het overleg in Noordwijkerhout zal hebben besproken en kardi naal Alfrink een bezoek aan Rome zal hebben gebracht. Dit is door de persdienst van de katholieke kerk provincie medegedeeld na afloop van de maande lijkse vergadering van de bisschoppen, gisteren in Haarlem Vertegenwoordigers van de diocesane afvaardigin gen zullen op 31 maart bijeenkomen voor een diepgaande evaluatie van het L.P.O. Kardinaal Alfrink woont op 5 maart het consistorie bij, waarop dertig nieuwe kardinalen worden ge creëerd. Tijdens zijn verblijf in Rome hoopt hij gelegenheid te vinden het centrale bestuursappa raat van de kerft te polsen over het L.P.O. Hij wordt 10 maart in Nederland terugverwacht. De bisschoppen hopen intussen, dat het LP.O.-the- ma („de rechtvaardigheid in de wereld") door de delegaties, samen met de diocesane pastorale raden zal worden uitgewerkt ALPHEN AAN DEN RIJN De Ned. Credietbank NV heeft de zer dagen zonder officieel ver toon het vernieuwde kantoor pand Stationsweg 34 weer in ge bruik genomen na enige tijd in een noodgebouw te hebben gehuisd. Belangstellenden kunnen 23 fe bruari van 16.00 tot 18.00 uur tijdens een "Open Huis" gaan tien hoe het gebouw er na de verbouwing van binnen is gaan uit zien. De in 1918 als Neder- landscfje Landbouwbank ge stichte bank, die in 1946 de hui dige naam kreeg, is sinds 1952 in Alphen gevestigd. Directeur is drs. P. van 't Noordende. „Eigen Huis" erg in trek LEIDEN Het plan dat de stich ting „Eigen Huis" heeft laten ontwerpen voor woningbouw het noordelijk gedeelte van Merenwijk, is gisteravond openbare vergadering door drie raadscommissies behandeld. De gemeenteraad moet binnenkort een voorbereidingsbesluit nemen voor een bestemmingswijziging voor het gebied. De aanleiding daartoe is dat GS het bestaande vlekkenplan niet had goedge keurd. In het gewijzigde plan zou tevens het ontwerp voor „Eigen Huis" als bebouwingsplan gelden. Het plan werd toegelicht door archi tect J. A. van den Berg vai architectenbureau Apon. Van den Berg, Ter Braak en Tromp n.v. te Rotterdam. Het zal 409 woningen bevatten, op dit mo ment 114 met een gevelbreedte van 6.30 m. en 290 n;et breedte van 5.40 m. De woning dichtheid bedraagt 42,5 won/ha. Er is gerekend op 12 parkeer plaatsen per tien woningen; in gebiedjes van 10 tot 25, plaatsen bijeen, onder „carboards" bin nen oogbereik en voor een be perkt deel op eigen erf. Er zijn twee speelveldjes in het plan opgenomen en een strook groen om heit licht van de auto's op de ringweg door de Merenwijk niet in de huizen te laten schijnen. De woningen die dicht langs de toekomstige provinciale weg naar Alphen gebouwd worden, zijn zo gesitueerd, dat ze geluid weerkaatsen in plaats van het de wijk in te leiden. Er zijn al 900 aanvragen voor van de woningen bij het stich tingsbestuur binnengekomen. de toewijzing zullen „de middengroepen", personen die aan Leiden gebondenkzijn en zij, die een goedkope woning achterlaten, voorrang genieten. WOUBRUGGE Het eer ste en tweede elftal van w Woubrugge spelen a.s. zater- dag vriendschappelijke wed strijden tegen respectievelijk het tweede en derde elftal van Lugdunüm. Aanvang van beide wedstrijden 14.30 Van een onzer verslaggevers HANOI Het internationale Rode Kruis gaat in Indo- China helpen bij het opspo ren van een groot aantal vermiste Amerikaanse mi litairen. De Noord-Vietna- mese autoriteiten hebben Bedrijfsleven en overheid Leiden De Gebr. Van de Meer noemden in een ingezonden brief (jl. dinsdag) een aantal be drijven, die vroeger in Leiden bestonden. Zij suggereerden daarbij dat de schuld van dat verdwijnen bij het gemeentebe stuur lag. Mijns inziens is dat een onhoudbaar verwijt, zo min als men het gemeente bestuur van Tilburg of Hengelo kan verwijten dat het met textielindustrie achterwaarts gegaan. Of aan Waalwijk te gaan verwijten dat de schoenin dustrie het zo moeilijk heeft. De oorzaken van verdwijnen zijn vaak heel andere dan plaatselij ke omstandigheden. Zo kan een bedrijf een veel te dure top heb ben; een ander kan een slechte organisatie hebben; een derde verliest zijn buitenlandse markt, bijvoorbeeld Indonesië; weer een ander gaat het wagen met zijn product te knoeien en ver liest vele klanten, vaak gaat men ten gronde aan veel te groot bankkrediet; dan wweer is het de mentaliteit om tegenover 100 gulden inkomen 110 gulden uitgaven te stellen. Natuurlijk dienst de overheid zo veel en goed mogelijk omwille van o.a. de werkgelegenheid het bedrijfs leven te helpen, (hoewel niet ten koste van alles). Maar men hoede zich er voor om eigen fouten en economische omstan digheden aan een gemeentebe stuur te verwijten. S. Menken stroemèrla 47-54 p. jaarrond 2.15-2.80. 2,10-2,70. Freesla's 1.80-3.85. Narcissen 1.05-1.50, Tulpen Kees Ne lls. Rose Copland. Apeldoorn. Deme. ter. Londen, Madam Spoor, Beauty of Volendam 1.70-2.30 Blng Crosby, Paul Richter. Lustige Wltwe, Cassl- Preludlum, Mlrjoran, den, Ralph. v.d Et. Blenda, Wlntergold Lucky Strike, Aladdin 2.80-3,30, Karei Doorman, Golden Apeldoorn 2,15-2,40, Dubbele tulpen 1,80-2,25 per bos. VEILING KATWIJK A/D RIJN (13/2) Waspeen p. kist: AI 5.60-7,30. All I 1,22-1,28. Schor- het Rode Kruis hiervoor toestemming verleend. Het zal ook de kampen kunnen inspecteren, waarin Ameri kanen krijgsgevangen ge zeten hebben. In Thailand wordt een speciaal hoofdkwartier gevestigd, van waaruit de opsporing van de vermisten geleid wordt. Volgens mededelingen uit Wa shington worden in Indo-China nog steeds 1.328 Amerikanen vermist. Amerika zelf zal even eens aan de opsporingsakties deelnemen. Dezer dagen worden in Hanoi weer 20 Amerikaanse militairen vrijgelaten. Men vermoedt dat dit als een geste beschouwd moet worden tegenover Henri Kissinger, die in Hanoi bespre kingen gevoerd heeft. De eerste 2 vrijgelaten Amerika nen zijn gisteravond laat thuis gekomen. Intussen heeft Rusland als eerste in de door mijnen nog geblok keerde Noord-Vietnamese haven Haiphong een scheepslading hulpgoederen voor Noord-Viet- nam kunnen lossen. Vandaag zou een tweede Russisch schip hulpgoederen lossen. De Britse mode-ontwerper Norman Hartnell werd op een recent bezoek aan het Midden-Oosten zo ge. inspireerd dat hij terug in Engeland, dit bal-kostuum ontwierp. Het pak is van goudlamé en heeft een geelgroene cape van organza. PARAMARIBO (ANP) Ook gis teren hebben weer duizenden betogers in de Surinaamse hoofdstad gedemonstreerd tegen de regering Sedney. De demon stratie had een ordelijk verloop. Er liepen hoofdzakelijk jonge ren, leerkrachten en verplegend Volgerts de werkgevers waren er personeel in mee. De stoet had zich geformeerd bij het rege ringsgebouw dat korte tijd werd bezet. Bij Surinames meest luxe botel Torarica werden enige rui ten Ingegooid. gisteren meer werkwilligen dan maandag. De staking blijkt dui delijk af te lopen. De sterke man in de Surinaamse politiek, Statenvoorzitter Lachmon, is niet van plan de regering Sedney ten val te bren gen. Dit blijkt uit een communi qué dat zijn pardtij, de Hindos- taanse VHP, gisteren heeft uit gegeven naar aanleiding van geruchten dat zij de regering tot dinsdag de gelegenheid had gegeven orde op zaken te stel len. De hele coalitie, dus ook de VHP, staat achter het beleid van de regering met betrekking tot het naleven van het rechter lijk vonnis, de parlementaire democratie en het waken tegen penetratie van vreemde ideolo gieën, aldus het communiqué. Vermogensgrens "TEN van de grieven welke middenstanders en andere kleine zelf- standigen hebben op het punt van onze sociale welzijnspolitiek, is de voor hen geldende „vermogensdrempel", om een beroep te kun nen doen op de Bijstandswet. De Bijstandswet zet voor zelfstandigen haar loket pas open. wanneer het eigen vermogen van de aan vrager tot zesduizend gulden is gedaald. Het lijkt ons juist dat de ondernemersbonden zich hierover in toenemende mate ergeren. Om te beginnen werd dit bedrag vastgesteld op 1 januari 1965; het blad „De Ondernemer" brengt deze week in herinnering, dat zes duizend gulden van toen op het moment nog geen drieduizend gul den meer waard is. Een zelfstandige die in moeilijkheden raakt, hetzij door persoonlijke omstandigheden hetzij door onze nationale economische ontwikkeling, moet dus eerst tot op een kleine f 3000 na zijn reserves hebben opgemaakt vóór hij recht heeft op de hulp van de Bijstandswet. Schijn-vermogen TYAARBIJ komt dat voor vele kleine zelfstandigen het kapitaaltje dat we gemakshalve maar „vermogen" blijven noemen, niet dezelf de betekenis heeft als spaargeld voor de werknemer. Helaas zit in het privé-vermogen van de zelfstandige vaak nog een stuk reserve oudedagsvoorziening buiten de A.O.W. en een stuk fi nancieel fundament om als zelfstandige zijn brood te kunnen verdie nen. De ondernemersbonden vinden dan ook dat de overheid princi pieel en praktisch hiermee rekening zou moeten houden. Begrijpelijk is dat in de praktische sociaal-economische politiek de overheid niet kan handelen, alsof het vermogen van elke onderne mer een kwestie is, welke bij het bepalen van „gelijke rechten bij gelijke lasten" buiten beschouwing zou kunnen blijven. Maar de kleine zelfstandigen vinden het terecht gortig, dat de vermogens grens wordt gehouden. Dat, interventies van confessionele zijde in de Kamer ten spijt, de regering de kwestie nog altijd in studie houdt, terwijl de linkse drie het met andere taken te druk schijnen te hebben om aan deze grief van de zelfstandigen enige aandacht te besteden. Letter en geest PR is de laatste tijd nogal geklaagd, dat in Nederland misbruik ge- maakt wordt van de sociale wetgeving. Daartegenover staat dan, dat in andere gevallen de sociale welzijnspolitiek (van wel- vaartspolitiek is hier geen sprake) uitgevoerd wordt volgens de let ter van een in haar toepassing verouderde wet en niet volgens de geest, waarin die wet bij haar opzet en aanvaarding begroet werd. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De confessionele partijen hebben het Catshuis voor Den Uyl afgegrendeld. De kans dat er een zuiver progres sief kabinet komt, Is namelijk minimaal. Dat blijkt uit de brief die de fractieleiders van de KVP, ARP en CHU Andries- •EIDSCHENDAM Burgemees- meest dringende gevallen niet ter en wethouders van Leid- allemaal kunnen worden behan- schendam vragen de raad een deld. De kosten komen boven- crediet van 24.000 gulden voor dien op rekening van de ouders, de aanstelling van een gemeen- Schoolartsen en -besturen en hoof- 'elijke spraaklerares. Op 1 juli den van scholen hebben al dik- Ml zij in dienst treden en bij wijls op een betere voorziening Bet begin van het nieuwe schooljaar met haar werk op de scholen starten. jaarlijkse lasten worden ge schat op 42.000 gulden voor 30 wekelijkse klokuren (inclusief sociale lasten) en nog eens 3000 gulden voor een bandrecorder, ireiskosten e.d. Leidschendam hebben kinderen ®ét stem- en spraakstoornissen •1 meer dan twintig jaar hebben aangedrongen. B. en aanvankelijk gedacht Gemeentelijke schoolgezond- heidsdienst Zoetermeer-Leid- schendam, maar de toezichthou dende instanties menen dat een logopediste hierin niet thuis hoort. Het schoolverzorginswerk dat ei genlijk hiermee zou moeten worden belast, is nog te weinig van de grond gekomen. "jks kans op verbetering. De lo- In Leidschendam zal naar een Jjopediste die nu werkzaam is, nauwe samenwerking met de heeft zo weinig tijd dat zelfs de schoolarts worden gestreefd. r w'-. ïV-r-A^-'v Films uit vele uiteenlopende landen zijn present, zoals het symbolische Hongaarse werk De valken" DEN HAAG In de onooglijke Rotterdamse Gouvfrne- straat gaat zich de komende acht dagen een heus f Imfestival afspelen. Wie, van het station komend, in het smalle straatje enkele onbewoonbaar verklaarde woningen, een veilinggebouw en wat patat-tenten pas seert vermoedt nauwelijks dat in de theaterthes ,,'t Venster" en „De Lantaren" aldaar ruim een week op internationaal niveau aan filmgekkenwerk wordt ge daan. Onder de noemer „Film International Rotter dam" worden een kleine veertig films in de kijker ge bracht, die anders de bioscoop misschien niet eens zouden halen. Films voor fijnproevers, geëngageerde films zoals „Wat is democratie" van de zojuist ten tweede male zonder proces gevangen gezette Colom biaan Carlos Alvarez, Japanse films. Russische films terwijl werkstukken van het moeilijk te volgen duo John Lennon/Yoko Ono niet ontbreken. Van 15 tot en met 23 februari ontrolt zich dus Neer- Japanse grootmeester Akira Kurosawa en nog 30 gasten naar Nederland lands enige echte filmfestival, als we de zakelijker in gestelde Filmweek van het bioscoopbedrijf In Arnhem even vergeten. Een Film .International voor de tweede maal, nu in twee naast elkaar gelegen bioscoopjes en met steeds ondertitelde films om meer mensen binnen te krijgen dan de vijfduizend van vorig jaar. Belang rijkste buitenlandse gast van het festival wordt zon der meer de Japanse 63-jarlge regisseur Akira Kuro sawa (van o.a. „Rashomon" en „Zeven Samourai's"). Een van de vaders van het moderne Japanse filmen die op 22 februari de première bijwoont van zijn nieuwste fihn „Dideskaden". Er worden verder nog een dertigtal regisseurs en acteurs verwacht van wi» Marco Bellocchio, wiens nieuwste film „In naam van de vader" een van de grootste attractie's van het fes tival is. met de Duitser Jean-Marie Straub de meest bekenden zijn. Verder wordt er hard gewerict om de mooie Oostenrijkse Senta Berger als vertegenwoordig ster van de afdeling „glamour" naar Rotterdam te lokken. Attractie van het festival is dat de bezoekers die de eenheidsprijs van drie gulden voore en plaats dienen neer te tellen na een tussen de voorstellingen in di recte discussie kunnen gaan met de aanwezige film makers. Het festival dat tot stand komt via steun van de gemeente Rotterdam en het ministerie van CRM, telt dr e wereldpremières; „In 't jaar '36" van de Griek Theodore Angelcpoulos, ..Kopf oder Zahl" van de Du tser Uwe Brandner en „Kamera Sutra" van de Belg Robbe de Hert. bhot ligt in de bedoeling een aantal van de vertoonde films later te laten circuleren in op te zetten niet- commerciële „filmhuizen"; een instelling waarvoor de Rotterdamse Kunststichting in een nota al pleitte en waarvan Utrecht er al één telt. De Centrale Filmclub in Antwerpen zal gelijktijdig met Film International Rotterdams reeds de geselecteerde films vertonen. sen, Blesheuvel en Tilamis gisteren aan formateur Burger hebben gestuurd. Na ontvangst van die brief weet mr. Burger dat hij vrijwel onmogelijk aan zijn formatie-opdracht kan vol doen en deze zal moeten terug geven. De confessionelen schrijven het te „betreuren" dat de formateur niet met hen van gedachten heeft willen wisselen. Zij heb ben voldaan aan het verzoek van de formateur om „enkele hoofdlijnen" voor een gewenst regeringsbeleid te sturen. Zinvol vonden de confessionele fractie leiders dat eigenlijk,niet meer, maar „kwaad kan het ook niet". Duidelijk hebben de confessione len formateur Burger laten we ten dat de confessionele fracties alleen op basis van gelijkwaar digheid willen meewerken aan de totstandkoming van een pro gressief kabinet. De voorwaar den hierbij zijn: een wezenlijke inbreng ten aanzien van het regeringspro gram een inbreng over de zetelverde ling in het kabinet, zowel naar aantal als kwaliteit, op basis van dc zetelverdeling in de Tweede Kamer. Deze laatste voorwaarde hebben de confessionele fractieleiders in de loop van de (in)formutie nog nooit zo duidelijk gesteld. Den Uyl, die minister-president van een door mr. Burger te vor men kabinet zou moeten wor den, heeft dit steeds geweigerd. Hij wil niet verder gaan dan „enige vooruitstrevende confes sionele politici" In zijn progres sieve kabinet op te nemen. On derhandelen met de confessione le fractieleiders wenst Den Uyl niet. In een toelichting hebben de con fessionelen meegedeeld dat zij een zgn. „rood kabinet met een wit randje" niet mogelijk ach ten. Hiermee wordt een progres sief kabinet met enige „vooruit strevende confessionelen" be doeld. De confessionelen zullen een puur progressief kabinet- Den Uyl niet „gedogen". De vorming van zo'n kabinet pnst niet in de opdracht die de ko ningin aan Burger heeft gege ven. Want in deze opdracht gaat het om een kabinet dat „in vol doende mate" steun in de volks vertegenwoordiging zal ontvan gen. Zou er toch een progressief min derheidskabinet komen bijv. wanneer mr. Burger een andere formatie-opdracht zou ontvan gen dan zal dat kabinet waarschijnlijk bij zijn eerste op treden In de Tweede Kamer worden weggestemd. De .confes sionelen zullen „eventueel" een motie van wantrouwen tegen zo'n kabinet steunen, liet An- driessen (KVP) weten.Verwacht wordt dat als mr. Burger zijn formatie-opdracht teruggeeft, de koningin andermaal de fractie leiders zal horen om op basis van nieuwe adviezen uit de im passe te komen. Gebroken been LEIDEN - Een 19-jarie bromfiets ster uit Leiden liep gisteren een rechterbeen op, toen zij in bot sing kwam met een personenau to. Het gebeurde op de hoek van de Witte Singel en de He renstraat. De bromfietsster had de auto, die van rechts kwam cn voorrang had, niet opge merkt. Zij is naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9