Dollardevaluatie kan iets goeds brengen Houd aardgas onder Wadden in reserve 41" 7» Geldmarkt kan wat verkrappen Nationale actie leprabestrijding 100 85 Deta.ilba.ndel onzakelijk bij verbouwing De teerling is geworpen Roofovervallers in VS gaven zich over GDAGGVERS WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT )EN HAAG De plotselin ge devaluatie van de dollar heeft duidelijk aangetoond dat de devaluatie van die zelfde dollar in december 1971 niet tot het verwachtte resultaat heeft geleid. En dat ondanks de hoog ge stemde verwachtingen die de Amerikaanse autoritei ten hadden. ie autoriteiten hadden gehoopt dat het pakket van monetaire maatregelen dat internationaal werd genomen, de invoer vooral die uit Japan zou rem- en dat de uitvoer vooral naar Japan— zou kunnen opvoe ren. Het is anders gelopen. De handelsbalans die de verhouding tussen in- en uitvoer aangeeft, bleef ongunstig voor de V.S. en de dollars bleven ter betaling de handelsschulden het land uitstromen. rote bedrijven, banken, rijke particulieren (ook uit het mid den-Oosten) die over heel veel dollars beschikten, kregen de laatste maanden het gevoel dat het met de dollar wel eens mis kunnen lopen, dat die in waarde zou kunnen worden ver laagd. Zij zochten daarom veili ger valuta's op. Omwisseling van dollars in Japanse yens door de afgrendeling m Ja pan moeilijk. Vandaar dat de dollars in grote getale naar West-Duitsland en in mindere mate naar Nederland stroom den. e centrale banken in deze lan den moesten de dollars kopen om te voorkomen dat de dollar koers beneden de afgesproken minimumgrens'(bij ons was dat ƒ3,17) zou komen. Vele honder den miljoen dollars zijn op deze manier in West-Duitsland en in Nederland terechtgekomen. de onderhandelingen tijdens het afgelopen weekend hebben de dollar wordt op de Champs Elysees in Pari/s met grote koppen ver- de V.S. kennelijk geprobeerd West-Duitsland tot een opwaar dering of revaluatie van de mark te bewegen. Dat is niet gelukt. De VS hebben toen hun dollar met tien procent in waar de verminderd oftewel gedeva lueerd. Het is een fors percenta ge, waardoor de invoer in de VS automatisch een stuk duur der wordt (een Nederlandse ex porteur moet meer dollars vra gen, dus zijn prijs verhogen, om dezelfde opbrengst in guldens te krijgen). De VS hopen hierdoor de invoer te kunnen afremmen. Buiten de VS wordt de concurren tie van de Amerikanen echter groter, omdat zij tegen lagere prijzen in buitenlands geld kun nen aanbieden en dan toch de zelfde opbrengst in dollars ont vangen. Zij hopen hun uitvoer hierdoor te kunnen opvoeren, mits uiteraard het kopende land geen andere belemmeringen in de weg legt, zoals Japan bij voorbeeld deed. Reacties De Britse Sandra Higham, 21 jaar jong, is gekozen tot Miss Volentijn 1973. Ze werd gekozen uit 40 finalisten, heeft bruin haar, blauwe ogen, is receptioniste van beroep en ze is on danks haar miss-titel getrouwd. Weekstaat Ned. Bank ÜSTERDAM De Nederlandsche Bank handhaaft het kasreserve- percentage voor de periode 75—21 februari op nul. Uit deze maatre gel leidt men in geldmarktkringen af dat de centrale bank rekening houdt met het terugkopen van dollars, waardoor enige verkrapping zou optreden. De goud- en deviezenreserve van de Nederlandsche Bank is in de afgelopen week met bijna 400 min toegenomen als gevolg van de dollartoevloed. De geldmarkt is ook al door de dol- larcrisis zeer ruim gebleven. Belastingbetalingen konden hieraan geen afbreuk doen. Belastingafdrachten in de komende dagen zullen worden opgevangen door de maandelijkse rijksuitkering aan ge meenten and van het schatkistpapier op 12 februari 5 februari hatkistpromessen nihil nihil hatkistbiljetten 4.159.700.000 4.159.700.000 irderingen in goud enz irtenlandse betaalmiddelen ildensvord. op buitenland jzondere trekkingsrechten IM ipier in disconto *pier door de bank gekocht torschotten en beleningen en ederlandse munten iMiva ankbiijetten Rijks schatkist token in Nederland Mere ingezetenen token in buitenland Klere niet-ingezetenen tgenwaarde toegewezen bijz. «kkingsrechten IMF tldi buitenlands geld «aal goud en deviezen •arvan convertibel tkkjng percentage heden 12/2 vorig 5/2 (in duizenden guldens) 6.829.540 6.829.540 4.810.620 4.449.127 242 247 2.351.661 2.351.661 129.636 129.636 9.697 14.106 31.798 34.797 10.693.090 1.853.136 339.688 13.817.613 504.407 73,68 10.885.361 1.298.833 326.791 De landen in de wereld kunnen op verschillende wijzen op de dol lar devaluatie reageren. Zij kunnen niets doen (zoals op het ogenblik van schrijven West- Toch kan de Amerikaanse stap Duitsland en Nederland). ZIJ go^s brengen. En wel als daille is dat de Amerikannen goedkoper kunnen gaan exporte ren, dat zij hun export kunnen opvoeren. De Amerikaanse pro- dukten kunnen dus elders in de wereld goedkoper worden. Dit effekt zal voor ons exporterende bedrijfsleven buiten eigen land nog groter worden. De concur rentie van de Amerikanen wordt steeds heviger. Hoe dit alles zal uitpakken, moe ten wij afwachten. De teerling is thans geworpen. Allerwegen rekent men nu wat de conse quenties zijn, wat de schade kan worden, hoe men hier on deruit kan komen. kunnen hun valuta zwevend ma ken, door de steun aan de dollar in de vorm van aankopen als de koers beneden een afgesproken grens komt, In te trekken. De hoogte van de koersen gaat dan op en neer in verhouding tot vraag en aanbod (de Japanse Yen en de Italiaanse lire, de Zwitserse franc en het Engelse pond zweven thans). Ook kunnen zij tot een officiële opwaardering of revaluatie be sluiten waardoor zij hun valuta duurder maken en tot slot kun nen zij gescheiden koersen in stellen: een voor handelstrans acties en een voor financiële transacties. In hoeverre dit alles gaat gebeu ren, zullen wij in de komende dagen en weken wel zien. Nu komt de tijd van onderling be raad en van het afwegen van de voor- en de nadelen. Want hier over zijn alle autoriteiten het in de wereld wel eens: met een verandering van de valutakoer sen alleen komt men er niet. De diepgaande en duurzame ver storingen van een handelsbalans moeten opgeheven worden. Er moeten op handelsgebied inter nationale afspraken komen die beter zijn dan vroeger. En hier mee in overeenstemming moe ten de monetaire problemen in ternationaal opgelost worden, moet het gehele net van valuta koersen van alle landen op nieuw vastgesteld worden. Dat is een dwingende noodzaak, wil len wij niet in een monetaire chaos en in een immense han delsoorlog terecht komen. De bittere ervaringen uit de derti ger jaren zijn een teken aan de wand. Nog maanden Een oplossing zal maanden en maanden op zich laten wachten. Inmiddels wordt onze economie voor de gevolgen van de dollar devaluatie gesteld. Onze uitvoer naar de Verenigde Staten zal moeilijker gaan. Bij elkaar is de export niet groot (nog geen 5 procent van de totale export) maar bepaalde bedrijfstakken en bedrijven die veel naar de V.S. exporteren zullen de weer slag toch wel ondervinden, zoals vlees (produkten), bloembollen en staalprodukten. Ook lucht- en scheepvaartbedrijven die hun tarieven op de dollar gebaseerd hebben, krijgen minder guldens terug. Voorts zullen olieproduk- ten die in dollars genoteerd worden, in Nederlands geld duurder kunnen worden. De andere kant van de dollar-me- zlj inderdaad tot duurzame rege lingen op handels- en monetair gebied zal leiden. De voordelen die hiermede verkregen zullen worden, wegen ruimschoots op tegen de huidige, maar toch al tijd beperkte nadelen. J. B. KELHOLT (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee heeft rege ring en parlement in een brief gevraagd het aardgas onder het Waddengebied niet te laten ontginnen, maar in reserve te houden. Alle plannenmakerij voor pijpleidingen, boortorens en gasfabrieken op de Wadden en op de eilanden zouden moeten worden ge stopt. Er zouden geen nieu we boorvergunningen of winningsconcessies moeten worden verleend door de minister van Economische Zaken. Pe vereniging met 30.000 leden wel eens Nederlands best geor ganiseerde aktiegroep genoemd gaf gisteren in Den Haag een persconferentie ter toelichting op de brief. De vereniging is bang dat de NAM, de Gasunie en de particuliere olie- en gas- concerns (Shell, Amoco, Placid, Petroland, Mobil, Chevron Texaco e.a.) er niet zozeer op Brief aan parlement: uit zijji het gas ondor Ameland derlandse produktie. of het Waddengebied zelf te De gaswinnende concerns zouden winnen. Daar zit, volgens de vereniging, niet veel gas in de bodem, slechts genoeg voor twee jaar Nederlands verbruik, ofwel één jaar de huidige Ne er echter op uit zijn de grote hoeveelheden gas die op het Ne derlandse gedeelte van de Noordzee zijn gevonden, aan te voeren via pijpleiding over Vlie land of eventueel Ameland. Wanneer voor het Waddenge bied al winningsconcessies zijn verleend, zou het nog maar een klein stapje zijn voor de autori teiten om ook toestemming te geven voor aanvoerpijpleidin- gen. Bij deze pijpleidingen ho ren echter omvangrijke gasbe- handelingsfabrieken. De gasbe drijven willen die zo dicht mo gelijk bij de winplaats. Dat is het goedkoopste. Volgens de vereniging kan het gas onder Ameland en de Wad den alleen maar duurder wor den als het In de bodem blijft zitten. Wanneer in de verre toe komst grote nood of algemeen belang dat eisen, kan het altijd nog ontgonnen worden. Dan zijn er misschien ook mogelijkheden uitgevonden om gaswinning met minder belasting voor het biolo gisch milieu gepaard te kunnen laten gaan. Volgens de vereniging is het niet nodig dat het gasuit de Noord zeebodem via het Waddengebied wordt aangevoerd naar de Frie se (ten zuiden van Harlingen) of Groningse kust. Het zou ook naar behandelingsstations In bij voorbeeld IJmuiden kunnen worden gebracht, dicht bij de grote industriële afnemers. (Van een onzer verslaggevers). UTRECHT Om de lepra in de wereld te bestrijden wordt er op 5 oktober van dit jaar een nationale actie gehouden. Via een mara thon-televisieuitzending, gepresenteerd door Mies Bouwman, zal de actie „Nederland geneest de lepra" worden gevoerd, in de hoop daarmee enkele miljoenen guldens bijeen te brengen. Aan het pro gramma, dat vanuit de Haarlemse Concertzaal zal worden uitgezon den, zal belangeloos worden meegewerkt door een groot aantal ar tiesten. Het Initiatief tot de landelijke ac- altijd grote aantal lepralijders tie is afkomstig van een Haar- in de wereld: zo'n 20 miljoen, lemse actiegroep, die onder de Het actie-comité werkt indruk is gekomen Minimum snelheden op autowegen DEN HAAG (ANP) Nog dit jaar zal het reglement verkeers regels en verkeerstekens zo ge wijzigd worden, dat een mini mum snelheid op de autosnelwe gen en een algemene maximum snelheid op de overige wegen buiten de bebouwde kom wor den vastgesteld. men met de Nederlandse Lepra Stichting. De directeur van die stichting, de heer H. de Bok verklaarde gistermiddag op een persconferentie ter presentatie van de actie, dat de actie „Ne derland geneest de lepra" uniek stuk ontwikkelingshulp kan worden. Met de opbrengst van de actie, het geld hoopt men In te zamelen via bank- en giro-overschrijvingen, en hier en daar door het houden van straatcollectes zullen name lijk In de betrokken landen icndseigen para-medische sta ven worden opgericht, die onder supervisie van een regeionale arts de leprabestrijding ter hand kunnen gaan nemen. Voor de actie is een comité van aanbeveling gevormd, waarin onder meer zitting hebben, kar dinaal Alfrink, dr. W. A. Visser 't Hooft, dr. H. Fiolet, secreta ris van de Raad van Kerken, Leslie Pindred, namens het Le ger des Hoils, prof. J. Tinber gen, en L. de Gou, burgemees ter van Haarlem. Het actie-comité weet zich boven dien gesteund door tal van ker kelijke en niet-kerkelijke organi saties, die zich bezig houden met de bestrijding van lepra in ontwikkelingslanden. Terwijl een politieman vanuit een telefooncel onderhandelt met de overvallers, kijkt de vrouw van één van de gijzelaars in angstige spanning toe. DALLAS (Reuter) Twee roofovervallers, die na een mislukte over val in Dallas 18 mensen in gijzeling hadden gehouden, hebben zich gisteren na een langdurig beleg aan de politie overgegeven. De twee misdadigers, de 17-jarige Robert Dale Gordon en de 18-jarige Milton Allen Frank, hadden geëist dat zij met een Boeing 747 naar een door hen aan te wijzen plaats zouden kunnen reizen. De poitie had dit geweigerd. Tien uren hielden zij het vol. Toen zij zich ten slotte overgaven hadden zij al alle gijzelaars geleidelijk vrijgelaten. Dr. Peers blijft in arrest BRUSSEL (ANP) - De Naamse vrouwenarts, dr. Willy Peers die ervan be schuldigd wordt enkele honderden gevallen van abortus te hebben uitge voerd, Is gisteren voor de tweede keer in 14 dagen tijd voor de Luikse kamer van inbeschuldigingstelling verschenen. Ook deze keer Is tegen de arts bevestiging van zijn arrest geëist. De Luikse advocaat-generaal vreest „dat bij vrijlating van de arts de door hem uitgevoerde strafbare fei ten zich kunnen herhalen". Di. Peers blijft opnieuw in hech tenis tot het moment waarop de kamer uitspraak zal doen. Don derdag of vrijdag wordt die uit spraak verwacht. Inmiddels hebben de medische fa culteiten van de Nederlands- en Franstalige afdeling van do vrije universiteit van Brussel zich achter de Naamse arts ge schaard. Twee hoogleraren, dr. Potvliege en dr. Van den Dries- sche kondigden voor donderdag a.s. een betoging van de medi sche studenten aan. Prof. Potvliege verklaarde dat het aantal in België uitgevoerde vruchtafdrijvingen in 1972 op 80,000 wordt geschat, d.w.z. e.n abortus op twee bevallingen. Dat is een voorzichtige schat ting. cUwQyiller-aller'cBeSte kguze MAGERE VARKENSLAPPEN 500 gram geldig t/ro zaterdag PATE I)E GRAND LUXE gram KLEI AARDAPPELEN bintjes 5 kilo HOLLANDS WITLOF 500 gram U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad Van de prins geen kwaad wetend, neemt een kangoeroe in een Austra lisch wildpark de benen voor de verbaasde ogen van prins Bern- hard. Tijdens zijn recente bezoek aan Australië dacht de prins, een sigaar tussen de lippen, rustig wat opnamen te kunnen maken. De kangoeroe vreesde kennelijk dat de prins met iets anders gewapend was. UTRECHT (ANP) Het komt nog wel eens voor dat ver standige en zelfs gewiekste zakenlieden uit de detailhan delsector het toppunt van onzakelijkheid worden, als zij besluiten hun winkel te moderniseren en dan naar een (binnenhuis) architect stappen. Er wordt niet naar een honorarium gevraagd of men legt zich neer bij het min zaam wegwuiven van die vraag door de architect. Aldus gistermiddag de heer I. C. Looynen, hoofd technische voor lichting van het Centraal insti tuut voor het Midden- en Klein bedrijf, tijdens een persconfe rentie ter gelegenheid van de van 18 tot en met 23 maart in de Utrechtse Bernhardhal van de Jaarbeurs te houden vak beurs „Macroshop". Volgens de heer Looyen moet een onderneming In de Detailhandel altijd voor ogen houden dat hij met zijn verbouwing of moder nisering een economisch doel beoogt, namelijk consolidering of verhoging van de omzet door in te spelen op nieuwe ontwik kelingen en de zich wijzigende smaak van het publiek. Er dient dus eerst economisch-tech- nisch advies te worden ge vraagd over aard en omvang van de modernisering of ver nieuwing. Pas dan kan, op basis van die overwegingen, de archi tect worden ingeschakeld om vorm te geven aan de plannen. Er zijn geen betrouwbare cijfers over de investeringen die de Detailhandel pleegt. Globaal ge sproken moet dit echter een 750 miljoen gulden per jaar zijn, rond twee procent van de totale omzet van ongeveer 45 miljard gulden. De Macroshop van dit jaar wordt iets kleiner dan die van twee jaar geleden. De beurs heeft dit jaar als thema het recreatieve winkelen en de boetiek als voor beeld par excellence van dat re creatieve inkopen doen. Ook winkeldiefstallen krijgen de aandacht. 214 kinderen door droogte gestorven SAO PAULO (AFP) - In de Bra ziliaanse staat Sao Paulo zijn sedert begin van dit jaar 214 kinderen door uitdroging om het leven gekomen. Er heerst een hittegolf. Officieel is gisteren bekendgemaakt dat 6.000 kinde ren in ziekenhuizen met uitdro gingsverschijnselen zijn opgeno- Proces tegen Rode Leger in Tokio TOKIO (AFP/Rtr) - In Tokio het proces begonnen tegen vijl leden van het Verenigde Rode Leger - „Rengo Sekigum" - die ervan worden beschuldigd vorig jaar januari zeventien mensen t« hebben vermoord. Onder hen waren veertien ©Igen aanhan gers - onder wie vrouwen - twee politiemannen en een burger. De vijf verdachten hebben begin vorig Jaar tijdens een Ideologi sche ruzie veertien van hun ra dicale aanhangers gemarteld en daarna gedood. De twee politie mannen en de burger kwamen om het leven tijdens een belege ring van tien dagen door de po litie van een villa in de bergen bij Tokio, waar de groep zich had verschanst. D? ideologische woordvoerder van de revo'utionaire groep, de 28- Jarige Tsuneo Mori, heeft zich vorig jaar aan de strafzaak ont trokken door in zijn cel zelf- moord te plegen. Men had van hem een ideologische verklaring verwacht voor de moorden en voor de gewapende revolutie dia het Verenigde Rode Leger van plan was te ontketenen. De aandacht van de rechtbank zal zich nu vooral richten op de 27- jarige mej. Hiroko Nagata, die van dertien moorden beschul digd wordt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7