Narmstraat: auto weg Groots riolenplan op wankele basis Geen Cash and Carry in ..Nieuwenh uizen LOI zag Abraham Leonardusparochie in financiële nood Overnemen van de Pieterskerk is voor Leiden onverantwoord Raad v. Kerken in oprichting te Zoeterwoude stad en randgemeenten Indruk wekkende visie Tcitrai- Kwartet OOK Wat u moet weten Leidse agenda Leidse bioscopen 73 I PAGINA 3 DINSDAG 13 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN - "We hebben de slechtst mogelijke positie als uitgangspunt. We moeten hon derd procent zelf betalen. Alles wat we aan subsidie krijgen, is meegenomen. Desondanks be ginnen we maar. De subsidies lijn zo dubieus geworden: die voeren we eenvoudig niet meer op anders houden we om één vogel in de lucht niets in de hand". Daarmee typeerde wet houder Kret de basis, waarop de stad moet werken aan haar riolenplan. Zelfs tegen deze sombere achter grond zullen de raadscommissies voor stadsontwikkeling, volks huisvesting en openbare werken geen bezwaar aantekenen tegen het verlenen van 4,5 min. cre- diet voor het aanleggen van rio leringen, vernieuwen van wal- muren en van verhardingen bin nen de Leidse stadssingel in 1973. Ze spraken zich zelfs uit voor het systematische aanpak ken van het gebied middels een vijftienjaren-plan dat in z'n ge heel 66 min. moet kosten. Op 22 februari a.s. zal ook de finan ciële commissie zich uitspreken over het plan, dat begin maart door de raad behandeld wordt. De heer Kret herinnerde aan vage beloften die het ministerie van CRM in 1970 had gedaan en t.z.t. 25°/o van de subsidiabe le kosten van het plan - wegens monumentenzorg en renovatie van de binnenstad - te dragen. "We mochten in 1973 terugko men maar nu is de subsidie kraan nog verder dicht dan ze in 1970 was". "Toch zijn we niet met dit plan gekomen in de wetenschap, dat we met onze kop tegen een blin de muur zouden lopen", aldus de wethouder, "Dat wil niet zeggen dat we binnen de be schikbare kaders een nieuw potje gevonden hebben waar we onbeperkt uit kunnen putten: Het kan altijd nog dat G.S. of het ministerie op een zeker punt de kraan dichtdraaien. Maar we hebben de plicht om tenminste iets voor de stad te doen". Op de vraag of de plannen flexi bel genoeg zijn om ze in dat ge val te kunnen bijsturen ant woordde de heer Kret dat het een kiezen blijft uit een veelheid van werk dat is blijven liggen. "We zijn bezig met een continu plan, waarin het ene jaar voor bereid moet worden, wat het volgend jaar wordt uitgevoerd. We leggen ons dus niet voor vijftien jaar vast maar voor een paar jaar zitten we er wel steeds aan vast". Het jaarlijkse bedrag van 4,5 min. berust op ramingen die zijn aangepast aan de verwach te prijsontwikkeling en het werkschema. Bovendien moet de raad voortdurend rekening blijven houden met de ruimte, die nodig is voor investeringen in andere noodzakeljke kapi- taalswerken. Als voorbeeld van de vereiste flexibiliteit gaf de heer Kret het feit dat de Breestraat voor 1974 en de Marktenoute pas voor 1976 op de rol staat. Dat is om dat het gemeentebestuur het niet verantwoord vindt om de Breestraat in de toestand waar in ze er nu bijligt te belasten met tweerichting-verkeer. De consequentie is, dat men de Marktenroute tijdelijk met ver keer in twee richtingen moet belasten met alle risico's voor de wallekant. In overleg met de politie is echter besloten steeds een werk aan te pakken in een verkeersgevoelig - en een in 'n niet verkeersgevoelig gebied. t LEIDEN Het team van Sportschool De Vries heeft op de laatste dag van de Zuidhollandse judo competitie voor een daveren de verrassing gezorgd door het Haagse Mariahoeve met 5 tegen 0 in eigen huis te vloeren. De punten werden gescoord door Henk Mast (arm worp, tien punten), Henny Harteveld (beslissing, vijf punten), Rob van Hoorn (Verwurging, tien punten), Ruud Ouwerkerk (offerworp, tien punten) en Jan' Barends. (beenworp, tien punten). t LEIDEN De r.k. vereni ging voor E.H.B.O. „Peerke Donders" komt donderdag avond, 15 februari, bijeen voor een jaarvergadering i met een bijzonder en feeste lijk karakter. Op deze bij eenkomst in de aula van de „Rijnlandflat" (Churchill- taan/Bachstraat) worden o.a. de diploma's uitgereikt. v ZOETERWOUDE - De L.T.B. houdt morgenavond zijn jaarvergadering in het Don Boscohuis. Naast behande ling van de jaarstukken en bestuursverkiezing waarbij de drie aftredende leden zich allen herkiesbaar stellen, spreekt de heer P. J. Ver hoef, voorzitter van de vak groep Veehouders. Titel van zijn causerie: Perspectieven voor de veehouderij in het Europa van de Negen. LEIDEN Als de „Sleutels Con serven" n.v. zijn fabriek aan de Morsweg ontruimd heeft, zal er zo goed als zeker geen cash and carry-bedrijf in de gebouwen gevestigd worden. Het bestemmingsplan Leiden-Lop- senstraat bepaalt dat op een deel van het complex een indus- striële bestemming rust. De vestiging van een (groot-) win kelbedrijf is met die bestem ming in strijd. Op grond daar van is de belangstelling die de n.v. Dugros uit Amsterdam voor de leegkomende fabrieks- ruimten aan de dag legde, sterk verflauwd. „Er zijn veel gegadigden. Een van hen was de n.v. Dugros. Die kan haar plannen niet uit voeren zoals ze dat wilde omdat op een deel van de terreinen een industriële bestemming rust", aldus directeur E. Nieu- wenhuizen. ,,Er zijn veel gega digden voor het vrijkomende fa brieksterrein. M; ze zullen zich moeten schikken naar het bestemmingsplan of hij moet maar zien. dat hij het bestem mingsplan gewijzigd krijgt. Dat is een langdurige procedure. Maar enfin, dat zijn onze za ken niet". LEIDEN - De Leidse Onderwijs Instellingen hebben gisteren Abraham gezien. Hij was drie meter hoog en, naar oud-vader lands gebruik, van peperkoek. Het was gisteren officieel de dag waarop de heer Sloos sr., een halve eeuw geleden, zijn insti tuut voor schriftelijke studie op richtte. Omdat dat feit pas in oktober a.s. feestelijk herdacht wordt, wilde het LOI-personeel de eigenlijke jubeldatum toch met „een grap je" markeren. De Nederlandse folklore bood uitkomst en bak ker Van der Krogt uit Zoeter woude gaf de aartsvader zijn gi gantische vormen. Tot het mo ment waarop de reus van koek aan de president-directeur, do heer R. Sloos, zou worden aan geboden, was het voor de initia tiefnemers nog de vraag ge weest, hoe Abraham met z'n drie meter door de deur zou komen. Na ampel overleg ver klaarden de personeelsleden zich bereid er, in het uiterste geval, allemaal een mondvol van over de drempel te dragen. LEIDEN De parochieraad van de Leonardus parochie heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de zeer ongunstige finan ciële toestand waarin de St. Leonarduskerk zich momenteel bevindt. Gebleken is dat onge veer 8000 gulden te weinig in kas vloeide in vergelijking met verleden jaar. Door allerlei tus sentijdse verhogingen en vastge stelde betalingen kon nu al met groeiend onbehagen worden vastgesteld dat het tekort in 1975 zal oplopen tot ƒ13.000,.— Een inspectie van uitgaven le verde geen aanwijzingen op voor eventuele bezuinigingen. Wel werd opgemerkt dat een in stelling die werkt voor het alge meen nut en zonder winstbejag, zoals de kerk toch is, vrijge steld diende te worden van di verse belastingen, als grond- en rioolbelasting, polderbelasting etc. die nodeloos het budget van de kerk drukken. De inkomsten kunnen niet worden opgevoerd. De kerk is nu eenmaal geen handelsonderneming die nieuwe artikelen op de markt kan gooien. Zij moet in stand gehou den worden door gezins- en kerkbijdragen van haar paro chianen. Dezen zijn blijkbaar nog lang niet allen doordrongen van de ernst van de situatie, terwijl sommigen slordig om springen met toezeggingen. In het afgelopen jaar werd 3000,— aan schriftelijke toege zegde bedragen niet overge maakt. Een zorgelijke toestand, aldus de parochieraad. Aan de orde kwamen onder anderen nog het verslag van de Dekena le Raad, oecumene en Missie- aktiviteiten. In het algemeen ge denken de parochianen het mis siewerk bijzonder goed. Op de Memisa-zondag was 2800, opgehaald in de kerk. Het is echter wenselijk, volgens de raad. dat een wat bredere inte resse gekweekt wordt, die niet op de eerste plaats gericht is op de verhoging van financiële bij dragen (ook al komt dat er wel licht van), maar vooral gericht op de meer persoonlijke belang stelling voor de mensen, hun werk, hun problemen en hun vreugden. Het aankweken dus van een dieper gaande solidari teit met de mensen die óf de Blijde Boodschap van Christus brengen, óf haar ontvangen. De hoofdschotel van de avond be trof echter de groter wordende financiële impasse, waarin onze „kerkfabriek" dreigt te gera ken. erk- we LEIDEN Nu het Rijk de Pie terskerk te Leiden niet in eigen dom heeft willen aanvaarden, wordt op 20 februari a.s. op ini tiatief van burgemeester Vis een bijeenkomst gehouden o.a. met de kerkvoogdij van de Her vormde gemeente om te bezien welke mogelijkheden er van Rijkswege nog open zijn om het gebouw voor verder verval te behoeden. ««'Vrij fel heeft wethouder Kret gis teravond in een gecombineerde vergadering van de raadscom missies voor de stadsontwikke ling en voor volkshuisvesting en Openbare Werken gereageerd op de houding van het Rijk. Hij verzocht de aanwezige raads leden zich als raad van actie te onthouden en generlei verant woordelijkheid op zich te ne men, die ze niet kunnen dragen. „Het is onverantwoord, dat het Rijk steeds meer lasten gaat af schuiven op het lokaal bestuur. Wanneer de raad met de goede bedoeling, de Pieterskerk te be houden, de eigendom zou over nemen dan doet hij precies, wat de rijksoverheid wilde. Dit is iets, wat een artikel 12 gemeen te zich niet kan veroorloven" „Als de kerk weer opengaat, moet er geld komen voor het onder houd, achterstallig onderhoud en voor de exploitatie. Maar dan moet er ook verwarming in komen en dat is een zeer dure aangelegenheid". Over de groot te van de benodigde bedragen zei de heer Kret dat de onder houdswerkzaamheden aan het dak alleen tijdens de onderhan delingen met de Rijksuniversi teit al op een half miljoen gul den werden begroot. Inmiddels is een stichting in oprichting, om te ijveren voor het behoud van Leidens grootste monu ment. In het bestuur van die stichting zullen o.a. zitting ne men de heer Vis („niet als bur gemeester, maar omdat de Pie terskerk in zijn gemeente staat") en de heer Kret („om dat ik de portefeuille van monu mentenzorg beheer"). LEIDEN De buurt tussen Blauwpoortsbrug en Morspoort wordt langzamerhand weer een woonbuurt. Vele van de kleine, oude pand jes aan Narmstraat, Kruisstraat, Smidssteeg en Kort Galgewater zijn opgeknapt en betrokken door jonge mensen. Dat is een ont wikkeling doe goed past in de gemeentelijke plannen voor re habilitatie van de buurt. Maar voordat ze In ere hersteld is, moet naar de mening van de bewoners en van degenen die er hun bedrijf uitoefenen nog heel wat gedaan worden aan de "leefbaarheid" van de omge ving. Op 19 februari komen de buurtbewoners bijeen voor een bespreking van de problemen. Het is de bedoeling dat dan een buurtvereniging wordt opgericht. Een van de belangrijkste punten van energie in het wijkje rond de Morsstraat is het verkeer. Paaltjes voor Morspoort- brug Als gevolg van de merkwaardi ge verkeerssituatie rond Steen straat/Beestenmarkt-Nieuwe Beestenmarkt zoeken automobi listen in toenemende mate een "sluipweg" door Eerste Binnen vestgracht en Narmstraat. Omdat het gebied grotendeels vlak buiten de Blauwe Zone ge legen is, worden de straten steeds meer als goedkope par keerplaats gebruikt. Andere problemen vormen de slechte riobringen, het gebrek aan "groen" en het ontbreken var trottoirs. Een voorlopig actiecomité heeft een enquête ingesteld onder de buurtbewoners. Daaruit is ge bleken dat ruim 80 pet. van de bewoners en van hen, die een bedrijf uitoefenen in de buurt, het noodzakelijk acht dat de ge meente haar medewerking ver leent bij het treffen van maatre gelen. Als mogelijke oplossing werd de ondervraagden het idee voorgelegd, de buurt voor alle doorgaand autoverkeer af te sluiten door op de brug voor de Mcrspoort een of meer paaltjes te plaaten. In een schrijven aan schrift zonden aan de gemeente raad hebben twee leden van het voorlopig actiecomité ver zocht om de huidige situatie en de gevolgen van de voorgelegde maatregel met het college te mogen bespreken. Ook hebben ze B. en W. in kennis gesteld van hun voornemen, de buurtbewoners bijeen te roepen voor een bespreking van de pro blemen en het oprichten van een buurtcomité. Deze bijeen komst wordt gehouden op 19 fe bruari, 's avonds om acht uur, in het gebouw Eerste Binnen vestgracht 22. ZOETERWOUDE - De Sint Jansfanfare welke vorige week zo succesvol concer teerde voor een overvol Cen trum herhaalt dit concert op zaterdag 24 februari in ons Huis. LEIDEN Het Hongaarse Tèt- trai-kwartet verzorgde dinsdag avond het vierde concert uit de serie van de Leldsche Kunst kring „Voor allen". Naar onze mening is dit het meest Indruk wekkende geweest. Het gehele programma werd gekenmerkt door hun introverte visie, door fijnzinnig verstild musiceren. Merkwaardig omdat de werken van Haydn, Bartók en Beetho ven, zeker wat Bartók betreft, nogal uiteen liggen in tijd en stijl, en toch gevangen lagen in dezelfde bezonken sfeer. Homo geniteit in instrumentale geaardheid en opvatting leek het uitgangspunt te zijn geweest van de vier kunstenaars: Vil mos T&trai (eerste viool). Mil- haly ScUcs (tweede viool). György Konrad (cello). Hun Laszlo Szilvassy (cello).Hun prachtige toonvorming was op vallend maar neigde nergens naar effectbejag. Haydns Kwartet in D gr. t. was klein van beweging gehouden en kreeg een diepte zoals zelden gehoord wordt. Het was een vi sie op een laat werk van Haydn, in zeker opzicht verwant aan het Russisch Kwartet in e kl. t. van Beethoven. Zoals gezegd was ook Bartóks tweede Strijkkwartet in dezelfde sfeer van verstilling getrokken, kreeg daardoor niet zozeer kleur en gloed, maar een bezon ken lijnenspel. In zijn totaliteit was dit een visie die men hier niet gewend is, maar die wel als indrukwek kend aanvaard werd. Teleurstel lend was het dat de belangstel ling niet zo overweldigend was, als voor dit Tètrai-kwartet verwacht mocht worden. Maar degenen, die van dit spel heb ben genoten, lieten daarover geen twijfel bestaan, hetgeen aanleiding gaf tot een toegift: een deel uit een Kwartet vaij Mozart in d kl. t. B. RIJNDERS W MINERVA, Vrmiwenxleeg 11. 20.15 uur: l.'d.-nvcrRiidcrlng 1>'S6. OEÜKTUKEST „UK ItOODE I.KK1W", 20 00 uur: Feestelijke Hl lichtbeelden. UIDKLIKUKMIIIS, Hrrenitriirht. •njnilet, ontipnn- CAMERA ..The Birds", 18 Jr dm 19.00 i-n 21.15 u. vr nia dl en d.. 14.30 u.; klndermntlnoe; „Hot zwaard vnn Znrro" n.l. *a en wo 14 30 u. 14 00 on IB. 15 u.; nacht- voorst. „The Leopard" 18 Jr. vr/ia Jr dtiK 14.30 19.00 en 21.15 u. zo ex tra 16.45 u. RKX „Mnssagelnstltuut en Jonge LL" vr/za 23.30 u. STUDIO - „BIJ de bresten af" a.l. d«K 14.30 19.00 cn 21.15 u. zo extra 16.45 u TRIANON „VD" 18 Jr. dag 14.30 19.00 en 21.15 u. zo extra 16 45 u. hard gewerkt aan de voorberei ding van een plaatselijke Raad van Kerken. Dat deelde deken A. Lamot gisteravond mede op de vergadering van de parochie raad. Hierin zal het werk van de werkgroep Oecumene meer geconcretiseerd worden voortge zet. Deze vorm heeft ook het voordeel van directe binding met de Nederlandse Raad van Kerken. Gedacht wordt aan acht personen plus de pastores. Do Raad neemt alles onder haar hoede op het gebied van de oe cumene. Inzake de bevoegdheid zijn er drie mogelijkheden: een besluitvormende, een adviseren de en als meest wenselijke lijkt het; een die opereert middels werkafspraken. Besluitvormend lijkt moeilijk, omdat de paro chieraad zelf ook geen bevoegd heid heeft. Een adviserende taak is te vrijblijvend zo leren voorbeelden uit andere plaatsen. De commissie welke onder leiding van de heer J. Baart de moge lijkheden neeft onderzocht voor »en informatieblad bleek uitste kend werk te hebben gedaan. Zij bracht een gedegen werk stuk op tafel waaruit bleek dat een dergelijk blad 10 maal per jaar zou kunnen verschijnen. Een aantal mensen is reeds be reid gevonden zitting te willen nemen in de redactie. Ook voor andere taken worden mensen nangezocht. De begroting op jaarbasis beloopt ten bedrag van 1.150. Hier voor zal een krediet of voor schot worden gevraagd aan het kerkbestuur. Overigens hoopt men de kosten te kunnen dekken door een jaarlijkse vrijwillige bijdrage van de lezers. Een plan voor een peiling van de parochianen over een aantal be langrijke zaken is uitgewerkt ooor een commissie ad hoe. De P.R. kon zich hier, met enkele aanvullingen. mee verenigen zodat deze begin maart zal wor den gehouden. Uit het verslag van de werkgroep Missie en Ontwikkelingshulp bleek dat men de suggestie van de P.R. inzake financiële steun aan een Afrikaanse priesterstu- den heeft overgenomen. S ym- pathisanten kunnen hiervoor apart geldin beschikbaar stel ler- Bij de voorbereiding van de kin deren op de le H. Communie zullen de ouders een steeds gro tere taak krijgen. Ook de paro chieraad zal zich hiervoor inzet ten, zodat de nadruk minder op de scholen komt te liggen. De gezinsmis van de volgende maand zal ook in dit teken

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3