£&id6C (Bomo/nt Nijpend gebrek aan huizen en slechter leefklimaat jaagt de mensen weg blijmaker Melkhandel eist stappen tegen stunten HAAGSE AGGLOMERATIE LOOPT LEEG iRechercheteam ter bestrijding textielbende al 8 weken aktief Reorganisatie Grofsmederij treft 30 man van kantoren Waarde van de guld steeg 1,5 pet Hond bediende zichzelf Man overlijdt na beroving Leven een half procent duurder verdien 'n echte Kort Rapenburg 2 Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,15 kwartaal 27,76; jaar 108,20. Losse nummers 35 cent. 64e JAARGANG No. 11929 WOENSDAG 14 FEBRUARI 197J DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Van gewest tot gewest: 20.36 uur Die Rote Ka- pelle, spionage-serie. Ned. II 19.05 uur Eddy Ready Go, Muziek; 20.21 uur Een hollende Hollander, reportage van een sportieve prestatie; 20.45 uur Hier en Nu, interview met dr. Polanen gevolmachtigd minister van Suriname en een reportage over de landbouwhervorming in Chili. ZUIDOOSTELIJKE WIND In het algemeen veel bewolking en voornamelijk in de kustgebieden in nacht en ochtend nog hier en daar sneeuwbuien. Min. temp. van 0 tot -4 graden, maxima morgen ongeveer 2 graden tot overwegend matig afnemende wind uit zuidoost tot zuid. Donderdag zon 7.56 - 17.54, maan 15.43 - 6.46. Schev. hoogw. 1.17 13.43, laagw. 9.13 - 21.4. AMSTERDAM (ANP) Een onbekend geble ven Deense of Duitse dog moet het water in de bek zijn gelopen toen hij in de étalage van een restaurant een forse biefstuk zag liggen. Zijn trek in de lekkernij bleek zo groot, dat hij de zaak binnenstapte, het vlees greep en weer snel de plaats van het „misdrijf" verliet De restauranthouder heeft inmiddels aangifte van diefstal van een biefstuk ter waarde van 45, gedaan. ROTTERDAM (ANP) De afgelopen nacht Is een ongeveer 70-jarige man in Rotterdam het slachtoffer geworden van een beroving. Kort na dat hij was aangevallen door een inmiddels gearresteerde 32-jarige los-werkman overleed de bejaarde man. Sectie zal moeten uitwijzen of het nog niet geï dentificeerde slachtoffer een natuurlijke dood is gestorven of dat hij overleed aan verwondingen, die hem door de overvaller zijn toegebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kosten van levensonderhoud zijn tussen half december en half januari een half pro cent gestegen. Het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek schrijft dit in be langrijke mate toe aan de verhoging van de btw op 1 januari jl. Er is name lijk in bijna alle sectoren van de kosten van levens onderhoud prijsstijging voorgekomen. Het effect van de hogere btw is overigens nog niet geheel duidelijk want enerzijds was dat hogere tarief nog niet over de hele linie doorgewerkt in prijzen tijdens de peilin gen, en anderzijds viel de btw-verhoglng samen met ie uitverkoop. SNEEUWPRET Lang heeft het er op geleken, dat we dit jaar hele maal geen winter zouden krijgen, maar Moeder Natuur verraste de jeugd vanmogen met een witte jas. Ouderen werden er ook door verrast, maar meestal op een minder aangename manier. Er de den zich talrijke slippartijen voor. EN BOSCH Het speciale re chercheteam, dat formeel ln op- Tichting is ter bestrijding van de textielbendes, blijkt al gedu rende twee maanden spontaan "te werken. Het team wordt ge leld door majoor De Maat van de rijkspolitie ln Breda, terwijl mr. Duyx, officier van justitie In Den Bosch toezicht houdt. Dit verklaarde vanmorgen tegen over ons de plaatsvervangend procureur-generaal van het Ge rechtshof in Den Bosch, mr. Pijl. Het overleg, dat thans wordt ge voerd tussen de procureurs-ge neraal van Den Haag, Arnhem en Den Bosch betreft uitsluitend het spontaan ontstane recher cheteam een formele status te geven. Volgens mr. Pijl heeft het team tot nu toe in samen werking met plaatselijke politie korpsen al diverse successen geboekt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor verreweg het grootste deel van de mensen die Den Haag verlaten is het nij pende gebrek aan woonruimte de belangrijkste reden. Steeds afnemende kwaliteit van het leef klimaat ln Den Haag vormt ook voor velen een belangrijk motief om naar elders te verhulzen. Dit blijkt uit een onderzoek naar de motieven van mensen die uit Den Haag en de agglomera tiegemeenten wegtrekken, ingesteld door het overlegorgaan van de Haagse agglomeratie, om onder meer te weten te komen waarom onder meer de Haagse bevolking ieder jaar met ruim tienduizend mensen afneemt. Vier en dertig procent van de mensen, die in het eerste kwartaal van 1973 verhuisden naar elders blijken in Den Haag in het geheel geen wc~n- ruimte te hebben kunnen vinden; 28 procent t in Den Haag geen ruimte vinden die groc noeg was voor de huisvesting van het gezin, .i eenzelfde percentage vond dat er bij de weinige in Den Haag beschikbare huizen een gebrek aan wooncomfort bestond. In Rijswijk ging 31 procent van de vertrekkers weg om over meer woonruimte te kunnen be schikken, maar daar staat tegenover dat 27 pro cent van de nieuwkomers zich er juist om die re den vestigden. Voor 27 procent van de nieuwe Wassenaarders was het bezit van een eigen tuin het belangrijkste motief. Voorburg blijkt een ge zellige gemeente: voor 22 procent van de nieuw komers was dit de reden om er te gaan wonen. Uit Leidschendam ging een derde deel weg om een ander type woning in een andere gemeente te kunnen krijgen. 31 Procent van de mensen die Den Haag verlieten vindt dat deze stad te veel overlast geeft aan la waai en verkeersdrukte, terwijl 25 procent de lucht in Den Haag steeds vuiler vindt worden. 20 procent ziet in Den Haag een ongezellige stad. Tweederde deel van de vertrekkers lieten in Den Haag een woning met een lage huurprijs (onder 170 gulden per maand) achter. De grote woning nood vooral onder die mensen met de lagere in komens komt dit gelukkig ten goede. Een derde deel van de mensen die uit Den Haag vertrekken vestigen zich volgens het onderzoek in een van de agglomeratiegemeenten. Van de rest vestigt ruwweg de helft zich ergens in Zuid-Holland. Zoeter- meer blijkt het grootste aantal verhuizers uit de agglomeratie op te vangen: 68 procent van de mensen die zich daar vestigden bleek af komstig uit de agglomeratiegemeenten. Opvallend is ook dat een groot aantal rijksambtenaren (19%) zich in Zoetermeer vestigt. Het Londense vliegveld Heathrow had gisteren iets om naar te kijken. De Noorse Ingeborg Sorensen, die tweede werd bij de Miss World- verkiezing voor voor 1973 liet zich uitgebreid fotograferen. Ingeborg was op het vliegveld op doorreis naar de Verenigde Staten. Ook trad ze in een Engelse tv-show hebben gehad van alle door Be renschot geproduceerde stuk ken, gaan over twee weken met de directie rond de tafel zitten om het "draaiboek" te bespre ken, dat de directie zal samen stellen voor de reorganisatie. 'EN Bij de Kon. Ned. Grof- lerij zullen dit jaar onge- 30 personeelsleden van de directe sectoren (kantoren moeten afvloeien bulten de 'geveer 140 man uit de produc- ieafdelingen, die al min of ieer zekerheid hadden dat hun Henstverband met „de Grof" "in einde gaat lopen. cijfers zijn genoemd in het pport van het Bureau Beren- hot, dat op aandrang van-de organisaties een onderzoek ft ingesteld naar de noodza- ijkheid van reorganisatie van bedrijf zoals de directie vo- jaar in het vooruitzicht stel- reorganisatie en inkrimping ..de Grof' is noodzakelijk, Uw mooiste nachtrust heet omdat eind dit jaar de produc tie van de gieterij wegvalt, om dat dan het contract met Hoog ovens afloopt. In de loop van de tijd is het be drijf al belangrijk ingekrompen van 700 naar 390 thans. Van de 390 werknemers wisten al 140 I "Arae matras r(a^ man gieterij-personeel, dat zij i me^ a"e comfort 140— ontslagen zullen worden. Te ver- I van'n "zachte"! wachten is voorts, dat nog dit jaar 20 man natuurlijk, door pen sionering, afvloeien. De reorganisatie van de KNG, sa menvoeging o.a. van de ketting- fabriek, de constructie en de machineafdeling, zal veel geld gaan kosten dat van buiten af zal moeten worden aangetrok ken. De vakorganisaties, die inzage Rechtstreek» geleverd door. VAN DER KLUGT Heariemmeretr. 202 Lelden VAN DER KLUGT Raadhuieetr. 247 Alphen HET SLAAPKAMERCENTRUM Crechtweg 50-61-03 Usee Of de positie van de dollar nog niet zwak genoeg was; in West-Berlijn werd deze partij valse 20 en 50 dollar biljetten gevonden. Vier mannen tussen 25 en 30 jaar werden gearresteerd op verdenking van het maken van valse bankbiljetten. (Van een onzer redacteuren) Den Haag De Nederland se gulden is door de deva luatie van de dollar onge veer 1 yt procent meer waard geworden. Het gun stige effect op het prijspeil bedraagt ongeveer een half procent. Dit zegt minister Nellssen van financiën ln een brief aan de Tweede Kamer waarin hij een uit eenzetting geeft van de re cente dollarcrisis. Volgens de bewindsman van finan ciën leed de Nederlandsche Bank met de devaluatie van de dollar een verlies van 500 miljoen gulden. Hij deelde mee dat de regering heeft besloten de koers van de dollar op 2,920 te bepa len. Vanmorgen heeft Japan de yen gerevalueerd met een percentage dat ligt tussen 12 en 14 procent. De Japan se bank moest na de ope ning van de wisselmarkt ongeveer 170 miljoen dollar opkopen om de koers van de Amerikaanse munteen heid op het nieuwe niveau te handhaven. In zijn brief zegt minister Nelissen voorts te verwach ten dat met de devaluatie van de dollar binnen niet al te lange tijd het evenwicht in de betalingsbalans zal zijn hersteld. Het Neder landse bedrijfsleven ver wacht ernstige nadelen door de devaluatie van de dollar, al is nu nog niet te zeggen hoe groot deze nadelen zul len zijn. Bij de KLM komt de groot ste verliespost uit Amerika waar de reisbiljetten tegen dollars worden verkocht. Evenals in 1971 heeft de KLM de dollar-gebonden ta rieven buiten de Verenigde Staten bevroren. Dit bete kent dat bulten de VS de vliegbiljetten alleen in de lokale munt, in Nederland dus alleen in guldens kan worden betaald. Aan de an dere kant van de balans staan echter voordelen van de devaluatie. De aankoop van Amerikaanse vliegtui gen wordt goedkoper. Voor Philips met Nederland als exportcentrum wordt de exportpositie erg moeilijk. Ook voor bloem bollenhande- laren is de devaluatie hard aangekomen. Volgens de voorzitter van de bond van bloembollenhandelaren, wordt het produkt nu te duur voor de Amerikanen. „Wij moeten nu meer dollars gaan vragen, terwijl zonder een devaluatie ook al prijs verhogingen noodzakelijk zijn". De dollar is niet alleen op de beurs een bron van speculaties. Een Italiaans winkeltje ver kocht gisteren na het bekend worden van de devaluatie van de dollar posters met een 1-doUarbiljet verfraaid met de beeltenis van MAO. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De melkhandel eist nadrukkelijk een mini mum-prijsregeling voor de melk, om „op deze manier uit de jungle van stuntprijzen te kunnen komen." Dit is van morgen tijdens een felle demonstratieve bijeenkomst in het Nederlands Congrescentrum in Den Haag duidelijk gebleken. „Het wordt", zei de heer Wouter Perquin, voorzitter van het Ne derlands Katholiek Onderne- mersverbond, „een bijna niet meer te volbrengen opgave als zich in het economisch verkeer verschijnselen gaan voordoen als thans met de Stunt-Melk. „Wat hier gebeurt, „is de oude, door bijna niemand theoretisch meer aanvaarde extreem li berale zienswijze toepassen waarbij de wet van de „jungle" Door bemiddeling KVP Benoeming leerkracht H. Hartschool een feit LEIDEN - Mejuffrouw Marjan Werkhoven is benoemd als extra- leerkracht op de Leidse H. Hartschool. Mej. Werkhoven Is op advies van de Nationale Schoolraad toegewezen door het ministerie op grond van sociale indicatie, want op grond van het leerlingenaantal had de H. Hartschool eigenlijk geen recht op mej. Werkhoven. De aanstelling op sociale indicatie is een direct gevolg van het werkbezoek, dat KVP-leider An- driessen in de verkiezingstijd aan Leiden bracht. Men vroeg hem toen aan de minister "een extra meester te vragen". Ook de Alphons Ariensschool in Lei den Noord krijgt binnenkort op dezelfde gronden een extra leerkracht. en het recht van de sterkste volledig opgeld doet". De heer Okkerse, voorzitter van de Verenigde Nederlandse Melk handelaren stelde vast, dat wat thans sinds maanden gaande is rond de stuntprijzen met melk alle perken te buiten guat. „Goedkoop zal schijnkoop blijken te zijn, want de werkelijkheid is anders" meende de heer Okker se. De melkhandeiaren troffen de heer Sake v. d. Ploeg, voor zitter van de N.V.V.-agrarische bond aan hun zijde. Ook hij eis te een nieuwe minimumprijsre geling, tot bescherming van de melkhandel. dat enkele lammetjes persoonlijk hebben aan geboden reklame te maken voor onze leer- afdelingbij wijze van instemming Nr. 6 Fijn voor zoon of dochter is deze ori ginele plastic televoetbal. Ook deze bijna niet kepot te krijgen bel. krijgt u thuisgestuurd na opgave van een nieuw abonnement. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ona goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. /IM stuur deze bon In open envelop, zonder post- |#UR ze°e' naar: antwoordnummer 349. Leiden als nieuw kwartaalabonnee op Noteer m.i.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats Stuur blijmaker nr. 6 naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1