Amerikaanse vliegert Saigon Tailand van naar £eidóe(Soma/n£ Nederlandse export nadelig be-invloed door dollarcrisis Afscheid en welkom Collegegeld blijft een strijdpunt f Vrouw lag uur dood in zwembad Oceanen nog vuiler dan verwacht Vervanging Starfighter nog dit jaar DINSDAG 13 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 egjelijk met de medede- WASHINGTON/HANOI. A.P.-Rtr. TeL, lingen dat vandaag in Laos een wapenstilstand zou wor den ondertekend, die vrijdag zou moeten ingaan, liet Washington weten, dat het hoofdkwlartier van de Ameri kaanse luchtmacht van Saigon «aar Thailand overge plaatst zou worden. Het hoofdkwartier zou worden geves tigd vlakbij de grens van Laos, met als taak „het contro leren van de luchtsteun-aktiviteitem en het opsporen van vermisten tijdens akties." ntussejn heeft Kissinger zijn be sprekingen in Hanoi afgerond. Hij vertrok na een hartelijk af scheid van de noord-Vietnamese autoriteiten naar Hongkong. Na een korte rustperiode zou hij doorreizen naar Peking voor Amerikaanse vrouw van papoea moet W. Irian uit DJAKARTA (DPA/Reuter) De Amerikaanse antropologe Wyn Sargent, die onlangs gehuwd is met het hoofd van de Iwayoga- stam in de Baliemvallei, Obaha- rok, zal waarschijnlijk binnen kort West-Irian moeten verlaten. Het Indonesische persbureau An- tara berichtte gisteren uit Dja- japoera, de hoofdstad van West-Irian, dat haar visum is verstreken en dat de plaatselij ke autoriteiten weigeren het te verlengen. Het huwelijk van de 1.80 grote, welgevormde 42-jarige Californi- Sche viel aanvankelijk in Indo nesië in goede aarde. Nadat zij echter verklaand had dat zij zich geheel aan de omgeving zou aanpassen en voortaan sledrts een bladerrokje zou dra gen. en vooral dat zij niet uit liefde getrouwd was maar om de sexuele gewoonten van de Papoea-stammen te bestuderen, Ontstond in Indonesië verzet te gen haar verblijf op West-Irian. In Vietnam was het gisteren een komen en gaan van krijgsgevangenen. Een groep Amerikanen neemt hier afscheid van hun Vietcong-bewakers in Loc Ninh. AMSTERDAM (ANP) Een Am sterdamse vrouw (36) heeft af gelopen zaterdag zeker een uur dood in een zwembad gelegen. De vrouw, die aan vallende ziekte leed, moet in de grote drukte ongemerkt verdronken zijn. De vrouw was zaterdagochtend met haar man en kinderen gaart zwemmen. Toen het tijd werd om zich weer aan te kleden gin gen man en kinderen naar dt kleedkamers in de veronderstel ling dat de vrouw daar al was. Toen ze niet tevoorschijn kwam nam de man aan dat zij al naar huis was gegaan, maar ook daar was ze niet. Hij keerde daarop terüg naar het z\ bad, waar inmiddels twee jon gens de vrouw op de bodem van het onverlichte bassin hadden ontdekt. Ze waarschuwden een badman, die haar opdook. WASHINGTON (AFP) - Na de ilarmkreet die de Franse des kundige Jacques Cousteau kort geleden uitte, heeft de Ameri kaanse regering een studie ge publiceerd waaruit blijkt dat de verontreiniging van de zeeën nog veel onrustbarender is dt men over het algemeen dacht. Volgens het document, dat geba seerd is op onderzoekingen voor het Nationaal Bureau voor Oceaan, van Cape Cod tot de water van de Atlantische oceaan, van Cape Cod tot de Caribische Zee, bezaaid met oliedeeltjes en plasticafvalstof fen. De verontreiniging is veel groter dan men tot nu vreesde. Rokers contra niet-rokers in Lagerhuis Londen <dpa> - i„ het Britse Lagerhuis is een felle strijd ont brand tussen rokers en niet- rokers. Aanleiding is de grote grote kromme pijp van Labour- Ipider Harold Wilson. De< baardige conservatieve sir Ge rold Nabarro heeft er zich al lang over geërgerd dat de so cialistische voorman zwaar dampend door de wandelgangen loopt zodra de debatten worden geschorst. Volgens sir Gerald is ..deze anti-hygiënische Labour- gewoonte" in strijd met een parlementaire bepaling uit 1696, die niet alleen het roken in de vergaderzaal maar ook in de wandelgangen van het Lager hui verbiedt. De verbolgen con servatieve afgevaardigde stelt dat deze bepaling nog steeds vpn kracht is. Onlangs verwierp het Lagerhuis eèn verzoek van een Labour-af- gevaardigde om in de vergader- saai roken toe te staan. Roy Mason die het verzoek indiende, had betoogd dat de vergader saai nu over een uitstekende ventilatie beschikt, waarvan in de 17e eeuw uiteraard nog geen sprake was. Deze argumentatie mocht echter niet baten. In tal van Amerikaanse gezinnen heeijste gisteren grote vreugde, toent daar de televisiebeelden binnenkwamen van de aan komst op de Philippijnen van 116 vrijgelaten Amerikaanse krijgsgevangenen. Sommigen van hen hadden al acht jaar in afzondering geleefd: een overste zelfs 8,5 jaar, de langste periode voor een krijgsgevangene. Het viel de toeschouwers op, dat het merendeel van de teruggekeer den er goed uitzag. Socialistisch Kamerlid Onderzoek arbeids verhoudingen CBS gewenst D£N HAAG (ANP) Het PvdA- Tweede-Kamerlid Poppe wil op korte termijn een onderzoek naar de arbeidsverhoudingen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens hem zou men hierdoor meer Inzicht kun nen krijgen in de factoren die de vrije meningsuiting en de be hoefte aan zeggenschap over de eigen werksituatie in de over heidsdienst belemmeren. In vragen aan de ministers Lang- man (Economische Zaken) er Geertsenva (Binnenlandse Za ken) zegt de PvdA'er dat amb tenaren van het CBS tijdens een tv-uitzending zeiden bang te zijn voor nadelige gevolgen van hun kritiek. De heer Poppe vindt dat verontrustend. Mafia moord oude stijl PALERMO (AP) De politie In Palermo heeft bekendgemaakt dat een man die ervan verdacht werd tot de mafia te behoren gedurende het weekeind is ver moord en gekastreerd in de oude maflastijl, zoals deze in werd beschreven in een film en een boek. De man was reeds enige tijd spoorloos, tot dat de politie zijn lijk aantrof in een gestolen auto in een stille straat in Palermo. Volgens artsen was de man ver scheidene malen met een mes gestoken en met een schroeven draaier mishandeld voordat hij was gekastreerd. peze manier van terechtstelling is al tientallen jaren in onbruik geraakt in Sicilië. Maar een dergelijke moord wordt beschre ven in een Italiaanse film Joe Valachi, die op het ogenblik in Palermo wordt vertoond. Ook in een boek over de mafia. Bacia- mo le Mani" wordt het slachtof fer op soortgelijke wijze ver moord. V olksverhuizing DJAKARTA (AP) President Soeharto van Indonesië heeft onthuld dat zijn regering plan nen op lange termijn heeft om per jaar een miljoen mensen van het overbevolkte Java over te brengen naar minder dicht bevolkte eilanden van de Indo nesische archipel. De Indonesische president ver klaarde dat met deze plannen, die voorzien in de hervestiging van ongeveer 200.000 gezinnen van gemiddeld vijf personen, een bedrag van 150 miljoen dol lar per jaar gemoeid zal zijn. In de Verenigde Staten zelf speelden zich intussen ontroerende taferelen af. Moeder, broer en zus van leger-officier James Hestand konden hun emoties niet meer de baas toen zij hoorden van zijn vrij lating. In maand miljoen aan tetiel gestolen DEN HAAG (ANP) - De politie staat op het ogenblik vrij mach teloos tegenover de „uiterst snel en efficiënt opererende textiel- benden", zo hebben woordvoer ders van diverse politiekorpsen verklaard. In de afgelopen maand januari is uit fabrieken, ateliers en winkels in Nederland voor ruim één miljoen gulden aan textiel gestolen. De politie is er langzamerhand vrijwel zeker van dat deze tex- tielinbraken voor een groot deel zijn gepleegd door enkele ben den. Het vermoeden bestaat, dat ook de meeste diefstallen van tv-toestellen, radio's en op- name-apparatuur in Nederland worden „georganiseerd". Gemeenten in Rijnmond: vuilfabriek mocht werken Rotterdam (ANP) De 23 Rijn mondgemeenten hebben geen ernstige bezwaren tegen het feit dat het afvalverwerkingsbedrijf „Rijnmond" vorige week drie dagen lang zonder hinderwet vergunning heeft gedraaid. Tijdens een spoedvergadering van aandeelhouders in de vuilfa briek het openbaar lichaam Rijnmond en de 23 Rijnmondge meenten stemden de gemeen ten tegen een motie van Rijn- mondgecommiteerde drs. F. L. Burger, waarin afkeuring werd uitgesproken over de maatregel van de directeur van de fabriek om het bedrijf toch te laten draaien zonder hinderwetver gunning. Het openbaar lichaam Rijnmond steunde in de verga dering de motie van zijn gecom mitteerde. Zoals gemeld leidde het uitblijven van een hinderwetvergunning voor een nieuwe, meer dan 200 miljoen gulden kostende, afval- verwerkingsfabriek in het Bot- lekgebied tot het aftreden van president-commissaris Joh de Jong. die ook Rijnmondgecom mitteerde is voor milieuaangele genheden. Hondeleven op Bali DJAKARTA (RTR) Op het In donesische toeristeneiland Ball is de politie drastisch gaan op treden tegen de overbevolking aan honden. Er zijn er naar schatting twee miljoen. Elke hond die In het vizier komt wordt zonder vorm van proces neergeschoten. Voor elke dode hond krijgt de politieman 35 cent. De hoofdstad Denpasar telt 100.000 honden, meer dan het aantal inwoners. O'66 op naar revalidatie MET als enkele regeringspartijen heeft D '66 sedert 29 november een belangrijk deel van de tijd moeten besteden aan het likken van wonden. Aan de top wordt gehoopt dat tijdens het landelijk con gres van 10 en 11 maart daarachter een punt kan worden gezet. Of dit lukken zal, moet blijken op de regionale congressen, die deze weken als voorbereiding op de landelijke meeting gehouden worden. Wie Van Mierlo hoort spreken (bij voorbeeld op het politieke studie congres van De Tijd) zou concluderen dat het wel in orde komt, daar de partij weer in het stadium van de revalidatie zit. Maar leest men de laatste aflevering van „Peperbek", het maandblad van D'66-welgezinden" dan blijkt de crisis nog volop te woeden. Duidelijke sporen hiervan zijn ook merkbaar in de februari-afleve- ring van het officiële partijblad „Democraat". Daarin wordt wel fel stelling genomen tegen leden van D'66, die hun handtekening gezet hebben onder het manifest van de Actiegroep Nieuwe Partij, maar de stem van partijleden die het na 29 november niet meer zien zit ten bij de pro-PvdA-koers van Van Mierlo en Gruyters komt even eens naar boven drijven. Een uitgesproken vrees blijkt te zijn, dat D'66 bezig is aan het handje van drs. Den Uyl zelf een dogmatische partij te worden. Op de regionale bijeenkomst voor Zuid-Holland hoopt men te kunnen discussiëren over een aantal vraagpunten. Of de partij nog voldoen de perspectief heeft; of men moet zorgen op te gaan in andere par tijen of streven naar andere verbanden. Naast de mogelijkheid van de nauwe liaison met PvdA en PPR worden ook andere mogelijkhe den geopperd: losmaken van de linkse-drie en zelfstandiger gaan opereren; of blijven samenwerken met PvdA en PPR, maar dan in een zelfstandiger optreden van partij en Kamerfractie. Komen ook op het landelijk congres van D'66 dergelijke zaken aan de orde en gaat het Intussen met de kabinetsformatie niet zo als velen in D'66 het beste vinden, dan zouden Van Mierlo en zijn medebe stuurders nog wel eens een zware pijp te roken kunnen krijgen. Op deze bestuurders wordt trouwens fikse persoonlijke kritiek geleverd, omdat zij zelf in de politieke praktijk de neiging tonen zich „als mandarijnen" te gedragen. In „Peperbek" slaakt een van Van Mierlo's politieke vrienden de kreet: „We worden grotelijks belazerd". Niet leuk voor de man, nu secondant van Den Uyl, die eens voorbestemd leek het land aan een nieuwe politieke lente te helpen. Uitstervende roeping Mensen die alleen maar in statistieken geloven, zeggen vermoe delijk „neen" op een vraag die dezer dagen boven een kran teartikel stond: „Haalt de Kerk 1984 nog?". Want naar deken Ge- raets zondag in een toespraak meedeelde, heeft Den Haag nog maar een handjevol priesters onder de 50 jaar en onder de 40 nog minder dan er vroeger aan een gemiddelde dorpsparochie verbon den waren. Terecht merkt drs. Geraets op dat dit verschijnsel voor de katholieke leek een uitdaging is om van zijn verantwoordelijkheid voor de Kerk blijk te geven. Maar even begrijpelijk vinden we het. dat Ne derlandse bisschoppen het als een van hun belangrijkste taken gaan vinden de jonge generatie ineer ontvankelijk te maken voor het priesterschap. Zou daaraan niet gepaard kunnen gaan een herbezinning op het meest essentiële in de priesterlijke functie? Door te stimuleren dat in de toekomst meer priesters zich gaan inzet ten in de directe zielzorg, daarbij het terrein van de indirecte ziel zorg overlatend aan de leek? Misschien remt bij jongeren juist af het verschijnsel dat het priester schap zijn essentie tegenwoordie vaak beperkt tot het voorganger zijn in de liturgie met een groot en qua zielzorgelijke gerichtheid vervagend randgebied. Zo groot dat het eigenlijke priesterschap soms op een nevenwerkzaamheid gaat lijken. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam-Utrecht-Leiden De ongeveer 600 studenten van de vrije universiteit In Amsterdam, die een week lang het hoofdge bouw hebben bezet uit protest tegen de 1000 guldencollegegeld- regeling, hebben hun actie gis teravond gestaakt nadat, vol gens de bezetters, het college van bestuur de belofte had ge daan dit Jaar de boycot van de 1000-gulden-regeling niet te zul len doorbreken door de registra tieplicht in te voeren, zoals On derwijsminister Van Veen wil. Studenten die het collegegeld niet betalen kunnen normaal studeren. Het college van bestuur ontkent evenwel concessies te hebben gedaan aan de bezetters. Ongeveer 200 studenten var rijksuniversiteit in Utrecht heb ben gisteravond het academie gebouw bezet. Zij eisen geen gistratie van de boycotters van de 1000-gulden wet. Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft gister avond besloten studenten die zich nog niet hebben laten regi streren (de boycotters van het verhoogde collegegeld) een brief te sturen, waarin met aandrang wordt verzocht dit vóór 24 fe bruari te doen, aangezien zij an ders met ingang van 10 maart niet meer als student zullen worden beschouwd. Dit dus ge heel in overeenstemming met de eis die minister Van Veen onlangs heeft gesteld. Registra tie van de betrokken studenten acht het college billijk tegen over de meerderheid die reeds wel betaald heeft. Het technisch en administratief personeel zal meewerken aan de uitvoering van de wet. Het wetenschappe lijk personeel daarentegen wei gert medewerking. Recordaantal kandidaten PARIJS (AP) Voor de sluitings termijn, zondagnacht 12 uur had zich reeds het record aantal van 3.140 kandidaten meer dan zes voor elke te vergeven zetel voor de Franse kamer verkiezingen ingeschreven. De verkiezingen zullen in twee ron den op 4 en 11 maart a.s. wor den gehouden. i 1968 dongen er 2 naar een zetel ir vergadering. (Van een onzer verslaggevers) Nog dit jaar moeten volgens Minister De Koster van De fensie zeker 72 nieuwe vlieg tuigen ter vervanging van de Starfighter besteld worden en verder in 1977 en 1978 tek- kens 20. Dit heeft hij geanb- woord op vragen van heat Tweede-Kamerlid Keuning van DS '70 over berichten als zou Nederland in totaal 200 Starfighters moeten ver vangen. De minster wijst erop, dat de Nederlandse luchtmacht nog nooit 200 Star fighters in bezit gehad heeft. De mededelingen van minister De Kster, dat nog dit jaar een aantal nieuwe vliegtui gen besteld moeten worden betekent een snelle keuze voor de opvolger van de Starfighter. Zoals bekend gaat de keuze tussen de Zweedse Saab, de Franse Mirage en de Amerikaanse Northrop. Van onze financiële medewerkers DEN HAAG De plotselinge devaluatie van de dollar met 10 procent is voor de financiële wereld als een volslagen ver rassing gekomen. Vooral het hoge per centage had men niet verwacht. De deva luatie of waardevermindering van de dol lar betekent dat de gulden tegenover de dollar in waarde is gestegen. We krijgen voor 100 gulden meer dollars dan voor heen, maar omgekeerd krijgen wij voor 100 dollars thans minder guldens. Dit heeft gevolgen voor onze import en onze export. De Amerikaanse produkten zullen bij ons dus goedkoper kunnen worden en de Amerikaanse export zal dus kunnen toe nemen. De import uit de Verenigde Sta ten, die thans circa 9 procent van onze totale invoer bedraagt, zal dus kunnen stijgen terwijl anderzijds onze export naar de Verenigde Staten duurder en daardoor moeilijker zal worden. Onze uit voer naar de Verenigde Staten is echter maar 4,5 procent van onze totale export. Hoe de Nederlandse Bank en de Nederland se regering op de devaluatie van de dol lar zullen reageren, is op dit ogenblik nog niet bekend. De gulden zou zwevend gemnakt kunnen worden, zoals nu ook met de Japanse yen is gebeurd. Maar dat is voor de handel niet bijster aan trekkelijk omdat de koers van het vreem de geld dan vrijelijk heen en weer gaat schommelen al naar de grootte van vraag en aanbod. De handel heeft liever met vaste koersen te maken. Dat geldt Enerzijds is de devaluatie van de dollar een opluchting omdat we nu weten waar we aan toe zijn. Anderzijds zullen de mo netaire autoriteiten in de West-Europese landen moeite hebben om zich hierop in te stellen. Niet alleen tegenover de dollar maar ook tegenover elkaar omdat de maatregelen die men tot nu toe genomen had, sterk uiteenliepen. Die autoriteiten zullen rekenir" willen houden met el- kaars maatregelen en er zal dan ook veel wederzijdse nformatie en wellicht zelfs overleg Over enkele dagen zullen we daarom ni„.r weten. Zeker is alleen wel dat de speculanten in de dollar hun buit thans kunnen binnenhalen. Akkoord in Uruguay MONTEVIDEO (AFP) De strijdkrachten in Uruguay, die in opstand zijn gekomen tegen president Juan Maria Bordaber- ry, hebben een volledig akkoord met hem gesloten. Hiermee Is een einde gekomen aan de ern stige regeringscrisis die zich sinds veertig jaar In Uruguny heeft voorgedaan, nadat vorige week donderdag leger en lucht macht in verzet kwamen. President Bordaberry heeft kapi tein ter zee Olazaba! geaccep teerd als bevelhebber van de marine. Olazabals benoeming was door de bevelhebbers van leger en luchtmacht als voor waarde voor een akkoord ge steld. Strafvervoling tegen piloot Onassis jr. ATHENE (AFP) De procu- reur-gencraal van Athene heeft een strafvervolging Ingesteld te gen de Amerikaanse piloot Do nald McCusker, die het sport- vliegtuig bestuucde waarmee Alexander Onassls op 22 Januari jl. dodelijk verongelukte. De 50-jarige McCuster wordt be- schuldigd van dood door schuld in het ongeval van de oudste zoon van de Griekse miljonair Onassls. terwijl hij ook verant woordelijk wordt gesteld voor de zware verwondingen van de Britse tweede piloot Donald McGregor. Het gebalsemde stoffelijke over schot van Onassls jr. bevindt zich nog steeds in de kapel op het eilandje Skorpios, dat parti culier eigendom van Onassis sr. is. Er is nog geen beslissing ge nomen over de plaats waar de jonge Onassis zal worden begra ven. LEIDEN Aan de rijksuniv. te Leiden is gesl. voor het ex. biol fys. F. A. Sibbing, Den Haag.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9