in het laatje Vrijgestelde werkers in kerk oproepen tot werkelijkheid Consumentenbond weegt vakanties in eigen reisgids VEEL LIEFS UIT MOSKOU VOOR DE CONCORDE A'dam en Caransa boos op raadslid Mgr. Simon is tot DPR; Ixïenochod naar Taurus- gebergte vakman en gezin SP'ORION DINDSDAG 13 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT DELFT „Mensen die als vrijgestelde In de kerk werkzaam zijn, spreken wellicht wel eens te gauw en te gemakkelijk over wat hen op het hart ligt. Zij spreken wel licht ook wel eens onaangepast en zijn i gauw geneigd modellen op te zetten die te weinig aansluiten bij de werkelijkheid van het dagelijks leven. Het hoort dan ook tot de taak van de diocesane pastorale raad om hen tot de werkelijkheid te roepen. Het verwerkelijken van de spanning tussen evangelie en werkelijkheid hangt ook van uw medewerking af". Aldus sprak gisteravond de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. Simonis tot de oude en nieuwe leden van de diocesane pas torale raad, die in een gezamenlijke verga dering bijeen waren. De bisschop prees het bisdom gelukkig met de pastorale raad, die een vrij goed functionerend lichaam is, waarin veel goeds bereikt wordt. Over de representativiteit van de raad zei hij: ,,U bent de best mogelijke vertegen woordiging van dit moment,' maar u kunt en moet er alles aan doen om uw repre sentativiteit te versterken, door zoveel mo gelijk contacten te onderhouden. Over de taak en functie van de raad merkte de bisschop op dat de uiteindelijke verant woordelijkheid voor een gezond pastoraal beleid in het bisdom aan de bisschop en zijn naaste medewerkers behoort. „In die verantwoordelijkheid delen echter ook de genen die full-time uit roeping en zending met de kerk en godsdienstige beleving bezig zijn, zoals de priesters, de religieuzen en kerkelijke werkers. Maar ook de leken hebben binnen de kerk hun eigen verant woordelijkheid". Mgr. Simonis dankte de scheidende leden en heette de nieuwe van harte welkom. De vergadering besloot de eerst komende ver gaderingen te besteden aan missie- en ont wikkelingshulp, de financiën van het bis dom en de oecumene binnen de kerk. In gecombineerde sectievergaderingen van oude en nieuwe leden zal binnenkort bo vendien de functie van de raad ten opzich te van het grondvlak nader worden doorge sproken. De verbeterde Centurion, die een helling van 35 graden kan nemen Prins Charles van Engeland dient thans als onderluitenant bij de Britse marine. Aan boord van het fregat Minerva vertrekt hij vandaag voor en patrouillevaart en oefening naar de West- indische eilanden. MOSKOU (ANP) Het Russi sche regeringsdagblad Izvestia meent dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen ge weigerd hebben het Brits-Fran se supersonische verkeersvlieg tuig Concorde t kopen om de Westeuropese industriële ont wikkeling te torpederen. Het dagblad prijst de Concorde, die een concurrent is van de Su personische T-144 van de Sov- jet-Unie, en meent dat de Ame- ADVERTENT IE) Om een idee te geven: Houtrot oerstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Boheuren en naden blijvend af- glonten, ook rondom cv-pijpen. papleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of floer uitvlakken tot "nul" zonder «brokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of paanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos ferlijmeru Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw foegen. Dakpan vastzetten, Stop- [®rf bijwerken. Betonnen ramen poslazen. Dunne plek In goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten Ken muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn Peter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS- PREN, PLAMUREN EN HER- TOLLEN met: PORTON, de in nwitaerland ontwikkelde eén-com- Ponentige, dus een kant-en-klare, fun8thars vulpasta met enorme Sechtkracht aan èlk materiaal, rikaanse maatschappijen Pan Am en TWA de aankoop van Concordes hebben geannuleerd om de suprematie van de Ver enigde Staten op het gebied van de burgerluchtvaart te handha ven. Volgens Izvestia kan het Brits- Franse vliegtuig op vluchten over lange afstanden met even veel commercieel succes vlie- gen als de huidige vliegtuigen die niet sneller dan het geluid vliegen. Bovendien zou dit vlieg tuig geen opvallende toeneming van de luchtverontreiniging ver oorzaken en evenmin zou het la waai bij de vliegvelden groter worden dan thans het geval is. De produktie van het eerste su personische vliegtuig door En geland en Frankrijk zou volgens Izvestia een ernstige bedreiging vormen voor het nagenoeg vol ledige monopolie van de Ver enigde Staten binnen de burger luchtvaartindustrie en het zou tevens een bedreiging zijn voor de Amerikaanse superioriteit op technologisch gebied. Waarnemers in Moskou menen dat de lof voor de Concorde deels moet worden beschouwd als steun voor de T-144 die ook al een astronomisch bedrag moet hebben gekost. Waar schijnlijk is in bepaalde kringen twijfel ontstaan ten aanzien van de luchtverontreiniging op de lawaaioverlast door dit vlieg tuig. vooral in verband met mo gelijke verkopen aan het wes ten. mos of vochtig binnen of buiten, (jpK (ANP) Een brand In een 'Ok aan glas! Blijvend thermoplas- .a glas! Blijvend thermoplas- l~ch on waterdicht. Krimpt niet, 7..Jrefc ait- scheurt niet, buig- en "f gevast. Onschadelijk voor de han- ard; ®n- Ia de emmer onbeperkt houd- en dus geen restenverlies. 1 2 kg 5 kg ƒ4,96 ƒ8,76 ƒ15,60 ƒ30,» diepvries- en fileerbedrljf op Urk heeft gisteravond een scha de van ruim 2 miljoen gulden aangericht. Het bedrijf, dat aan 130 mensen werk verschaft, is totaal uitgebrand. De brand is vermoedelijk begon nen in het pakgedeelte. De oor zaak is nog niet vastgesteld. DEN HAAG Een vakantie aan de Zwarte Zeekust in Roemenië of Bulgarije is een zaak van twee uiter sten. Het klimaat is aange naam, de zee schoon en de stranden redelijk breed en van puur zand. Met de kunstmatige voorzieningen is het echter minder floris sant gesteld. Ze zijn niet zozeer afgestemd op de ei sen en belangen van de toerist, maar op het beha len van een zo groot moge lijk economisch rendement. De consequenties zijn er dan ook naar. Er is een te kort aan vakbekwaam per soneel. De sportmogelijk heden In de badplaatsen zijn over het algemeen vol doende, het vermaak ech ter niet. Niet erg uitbun dig, maar wel prijzig. Dat is de conclusie in mineur, die de redactie van de splinternieu we consumenten-reisgids heeft getrokken na een intensief be zoek aan de Oostbloklanden. Dit zeer eenvoudig uitgegeven blad is een initiatief van de Ne derlandse Consumentenbond in Den Haag, die zich voorstelt om vier keer per jaar met een spe ciaal reisnummer uit te komen. Ook de leden van de Consumen tenbond zullen daar hun op- en aanmerkingen over hun vakan tie in kwijt kunnen. Er wordt voor deze Consumen ten-reisgids (die ƒ10 per jaar gaat kosten) intensief samenge werkt met de consumentenorga nisaties in Duitsland en Enge land. De resultaten van deze sa menwerking treft men al in het tweede nummer aan, waneer Corsica onder de loep wordt ge nomen en de overtochten naar Engeland worden doorgelicht. Wat het oordeel van de leden be treft: elf zouden weer op vakan tie naar Mamaya willen, eenen dertig gaan nooit meer terug. Dat geldt oook voor andere Roemeense bestemmingen. In het eerste nummer komen ver der aan bod: Zweden (vermaak staat er op een laag pitje, mel den de leden), de auto-slaap- trein (een dure vorm van ver voer met aanzienlijke prijsver schillen voor alle bestemmin gen), de waddeneilanden (hotels zijn er niet van hoge klasse), Joegoslavië en de Adriatische I kust. Met de skyline van New York op de achtergrond liggen hier de resten van de enorme tank voor vloei baar gas, waar men nog zoekt naar de lichamen van de 40 mensen die zaterdag bij de explosie van de tank om het leven kwamen. Ook zoekt men nog naar de oorzaken van de explosie op Staten Island. [Van een onzer verslaggevers) hof dat hij deze beschuldiging intrekt". AMSTERDAM De heer Maup Ook het gemeentebestuur Caransa, bijgenaamd de keizer van het Amsterdamse onroe rend goed, overweegt een kort geding aan te spannen tegen het PSP-lid Riethof van de hoofdste delijke gemeenteraad die hem er in een krantepublicatle van heeft beschuldigd 60 miljoen te hebben verdiend aan door do dienst Publieke Werken moge lijk gemaakte grondspeculaties. Hij ontkent van deze dienst gehei me inlichtingen te hebben ge kregen. „Ik weet niet meer dan Iedereen kan weten", aldus een verklaring van de heer Caran sa. Het is waanzin dat ik ge meenschapsgelden heb mis bruikt. Ik eis van de heer Riet- Amsterdam is verontwaardigd over de aantijgingen van het raadslid, dat Publieke Werken een bepaalde rol zou hebben ge speeld bij de handel in onroe rend goed. Wethouder Lammers van Publieke Werken reageerde gisteren met een heftig „Dit gaat alle perken te buiten. Ik heb van Riethof geëist dat hij zijn beweringen waar maakt. Als hem dat niet lukt, dient hij mee te werken aan het corrige ren van het verstoorde beeld". Inmiddels heeft het PSP-raads- lid (dat zegt: „ik heb het woord fraude nooit gebruikt") een brief van het college van b. en w. gekregen, waarin om ophel dering wordt gevraagd. Vogelvriend gaat door tot Hoge Raad BREDA (ANP) De rechtbank in Breda heeft in hoger beroep het vonnis van de kantonrechter te Zevenbergen bevestigd in do zaak tegen de vogelliefhebber J. van Zundert uit Fijnaart. Deze had drie goudvinken in zijn vo lière gehouden, hetgeen in strijd is met de vogelwet. De vogels waren door hemzelf gekweekt. De man was tot 11 boete ver oordeeld. De raadsman, mr. J. Galama uit Bergen op Zoom, had aange voerd, dat niet mag worden in gegrepen in de vrije-tijdsbeste- ding van de vogelliefhebbers. Hij stelde voorts, dat er sprake is van overmacht als de ver dachte de vogels moet vrijlaten, zonder te weten of zij dan blij ven leven. Om een principiële uitspraak van de Hoge Raad te verkrijgen gaat de verdachte in hoger beroep. Israël heeft Centurions verbeterd TEL AVIV (Upl) - Israël heeft bekendgemaakt dat het met hulp van de Verenigde Staten zijn Britse Centurlon-tanks zo danig heeft verbeterd, dat zij beter zijn dan welke Arabische tank van Russische makelij. Naar de chef bevoorrading, brigade-generaal Haim Domi meedeelde, i9 Israël door de er varing die het bij de constructie van de opgevoerde Centurion heeft opgedaan, een stap dichter gekomen bl) het doel van een geheel eigen tank. Uitgaande van de Centurion-V die Israël in de jaren vijftig twee dehands van Engeland heeft ge kregen is nu door vervanging van de Engelse motor en het transmissiesysteem door Ameri kaanse onderdelen en tank ont staan met grote snelheid, een tweemaal zo grote actieradius, meer vuurkracht en grote be trouwbaarheid en doeltreffend heid, aldus de brigade-generaal. Van de ongeveer 2.000 onderde len is nu ongeveer de helft in Israël ontworpen en vervaar digd. Vorig jaar liet Israël weten dat het tientallen op Egypte en Syrië buitgemaakte Russische tanks van het type T-54 en T-55 had verbouwd, waardoor deze nu veel beter zijn dan de modellen die de Arabieren gebruiken. Recordvangst van opium TEHERAN (UPI) Perzische veillghedsitroepen hebben de hand gelegd op de grootste hoe veelheid ruwe opium die ooit ter wereld in beslag is genomen. In een olietankauto die uit Afgha nistan kwam, werd 12,5 ton van de grondstof van het verdoven de middel aangetroffen. Acht Perzen die met de auto mec- roisden zijn aangehouden, aldus een militaire woordvoerder in Teheran. De mannen kunnen de doodstraf krijgen. MOSKOU (UPI) - Het Sovjetrua sische ma ankarretje Loenochod is op weg naar het Taurus-ge bergte en heeft zondag In ee< ruk 1.636 meter afgelegd, aldui het persbureau Tass. De maanwagen was zaterdag aa4 de rit begonnen en had maajv dag al meer dan twee kilometet afgelegd. De afstand tot de laru dingsplaats is nu meer dan driq kilometer. De Loenochod ls op 16 januari ge< land op een plaats 180 km teq noorden van het gebied dat ven rig jaar ook door de ruimte* vaarders van de Apollo-17 was onderzocht. Vorige week kwam de Loenochod weer tot leven na de twee weken durende maan* nacht met temperaturen tot 180 graden celsius onder nul. Alia instrumenten werken perfect^ aldus Tass. Overval in Engeland: i buit 1^ min LONDEN (DPA) De In Enge- land bekende pedagoog Michael Holding is zondagavond beroofd van bezittingen ter waarde van 200.000 pond sterling (ruim an- derhalf miljoen gulden) e rovers drongen de school in de Londense stadswijk Kensington binnen, waar Holding telgen van aristocraten en rijken voor bereidt op hun verdere studie. Tot degenen die onder de hoede van Holding hebben gestaan, behoren Robert Kennedy en prins Edward. Van de overvallers ontbreekt elk spoor. Zij bonden Holding en zijn echtgenote en vier leden van het personeel vast en mis handelden hen, alvorens er met de buit vandoor te gaan. j Hemelvaart: forel vissen Brielse Maas DEN HAAG (ANP) Van Hemelsvaartdag, 31 mei, af mag in het Brielse-Maaacom- plex met de speciale hengel worden gevist. Daardoor zal het mogelijk zijn van die dag af de in dit water uitgezette forel te vangen. De minister van landbouw en vis serij, drs. J. Boersma, heeft dit, zoals ook in vorige jaren ge bruikelijk was, bepaald. De ge sloten tijd voor snoek blijft ge handhaafd: voor 1 juli gevangen snoek moet dus direct worden teruggezet. Voor de Grevelingen en het Brouwershavense Gat zal tot 28 februari 1974 geen geslo ten tijd gelden. Genees- middelen- pakket wordt steeds kleiner UTRECHT (ANP) - Het totale pakket van op de Nederlandse markt verkrijgbare verpakte geneesmiddelen wordt ieder jaar kleiner. Volgens het voor lichtingscentrum van de farma ceutische industrie is het mo dern en geringer van omvang dan in andere hooggeïndustriali- seerde landen. Er komen ieder Jaar vele nieuwo geneesmiddelen bij (in 1971 werden 227 nieuwe medicamen ten aangemeld en 't jaar daar voor 240) maar hot aantal oude- i re geneesmiddelen dat uit de markt wordt genomon is veel groter. Volgens het voorlichtingscentrum J is het aantal vermeldingen op de lijst van verpakte genees- 1 middelen gedaald van 5084 eind 1965 tot 4508 ln 1967, 3620 in 1970 en 3546 eind 1971. Het wcrkelij- ke aantal medicamenten is aan zienlijk kleiner, omdat de ver schillende toedieningsvormen van één geneesmiddel (tablet, zetpil, poeder, capsule, drankje) als afzonderlijk verpakte ge neesmiddelen op de lijst worden meegeteld. 17 schapen slachtoffer van hond GEERTRUIDENBERG (ANP) Zeventien schapen in Geertrul- denberg zijn in de nacht van zondag op maandag het slacht offer geworden van een Jacht- lustlge hond. Deze beet er zeven dood, joeg er acht het water in, waar ze zijn verdronken, en verwondde twee dieren zo erg dat ze moesten worden afge maakt. In het naburige Oosler- hout zijn ook schapen het slachtoffer geworden van een hond, vermoedelijk dezelfde. Hot beest is nog niet opge spoord. (Van een onzer verslaggevers) er komen er gehikkig steeds meer". wat de prijzen voor Nederlandse munte/i betreft, En dat dan ten voordele van de munthandelaar. al zijn relatief de gouden munten minder in prijs Maar ook ten voordele van de verzamelaar, die gestegen dan de zilveren. zijn collectie als een belegging ziet. In een paar De Tnunthandelaan „Er kan ln de catalogus staan jaar is zijn bezit in waarde omhooggeschoten. De wa^ er Wj| voor de gouden munten geldt dat zij prijs van de Nederlandse munten in vier jaar waard 2|jn WQt gek ervoor gcefL Hct 2Hvcr met zo'n driehonderd procent. ls erg ;n trék gekomen ln de industrie, vandaar UTRECHT Zo maar tussen de boeken en tijd schriften in de boekhandel liggen ze, in nette plastic zakjes verpakt, de centen en stuivertjes, kwartjes en guldens van weleer. Een hobby van enkelen vroeger is gemeengoed aan 't worden. He. verzamelen ven munten heel. pl.Uellng_e._n h„, mmUn «J, prl)Mt|)8.„,en". De zilveren gulden uit 1967, mits ln barvkfrlsse Hoe ouder de munten zijn, hoe duurder loglsöher- staat, is beneden de zeven gulden nauwelijks te wijs. Op een velling van Jacques Schuimen in koop. Toch is hij pas een goede maand uit de Amsterdam dit najaar deed een gave stuiver uit roulatie. Het heeft dus zin om als u nog wat zil vergeld heeft, er zuinig op te zijn. Het wordt al leen maar meer waard! De boekhandelaar: „Och u weet hoe dat gaat. Er komt een vertegenwoordiger en dan wil je het wel eens proberen. Had ik maar het dubbele be steld. Ze vliegen de deur uit. Nee, volgens mij zijn het echt geen pen. Meer de enkelingen, die wel ders willen en gebiologeerd zijn door zo'n oude munt in een zakje. Onder de kopers zitten veel jongelui. verzamelaars die ko- onder de munten die nu als bijartikel in de boek handel versch jnen is veel geld uit vooroorlogse 1848 5600 gulden. Nu zijn dat uitschieters, maar ze bewijzen wel de theorie-van-wat-de-gek-cr- voor-geeft. De catalogus geeft namelijk de prijs aan 2500 gulden. En zo verging het meer munten op deze veiling. jaren. Het zink uit de oorlog is moeilijk te krij- De munthandelaar: „Ik zou me nog maar eens een gen en erg duur. Dertig gulden voor een zinken keertje bedenken voor ik mijn guldentjes cn kwartje uit 1943 is een koopje. Een zinken dub- rijksdoaldtjes inleverde. Dèt zilver wordt goud beitje uit dat jaar doet vijftien gulden, de stuiver waard". dertig gulden, de cent een gulden of acht. Waarvan dkte. Overigens kunt u nog inleveren tot meiaars kopen daar niet. Die komen bij ons. En Rustig kan men stellen dat het hek van de dam is, 1 Juni. I

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7