Gewicht raad sterker ten koste van college Aanmaningen van Universiteit naar studenten Veel variatie bij v. d. Vlist Groep winkels aan 't Watertje stad en randgemeenten Drs. Woltersin „PAK en Polarisatie Barkeeper ramde bakfiets bij inhaalmanoeuvre OOK Wat u moet weten Zoeterwouds paar in goud Uitvoering van de wet 1000 gulden Groesbeekse Tehuizen doen beroep op Leiden PAGINA 3 DINSDAG 13 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Veel meer dan vroe ger worden tijdens commissie vergaderingen en raadsvergade ringen wijzigingen in college voorstellen aangebracht zonder dat het tot stemming komt. Er kan een oorzakelijk verband zijn tussen het optreden van een meerderheidscollege en de toe genomen wijzigingsdrift. Het is een ontwikkeling, die het ge wicht van de raad als bestuurs- sorgaan heeft versterkt ten kos te van het college. De Leidse politicoloog drs. Men- no Wolters die enkele jaren het Leidse raadsgebeuren intensief heeft gevolgd als verslaggever en bestuurder van de Leidse PvdA schrijft dit in zijn dezer dagen gepubliceerde doctoraal scriptie „Pak en Polarisatie kentering in de Leidse gemeen tepolitiek". In zijn studie heeft drs. Wolters de jaren '67 tot en met '71 onder de loep genomen, de aanloopja ren naar de huidige verhoudin gen in de Leidse gemeenteraad met het grote linkse oppositione le blok. dat geen wethouders wenste te leveren en 't polarise- ringsproces, dat men te zien kreeg na de verkiezingen. In het bijzonder het stemgedrag van de raadsleden hoe stelde men zich op als er gestemd moest worden In bepaalde con flictssituaties - werd door Wol ters bestudeerd. Van alle onder- zoeksjaren werden representa tieve aantallen stemmingen (per raadslid) verwerkt in de computers van het Centraal Re- keninstituut van de Leidse Uni versiteit. En wel volgens een methode waarmee de onderzoe per per jaar schema's in han den kreeg waarop men de groepjes raadsleden terug kan vinden, groepen ter linker en ter rechter zijde. Maar ook het individuele stemgedrag, raadslid, werd verwerkt, zodat spedj ■nee» jarif e LEIDEN In Galerie v. d. Vlist aan de Botermarkt is tot en met maart een gevarieerde tentoonstelling ingericht, die „elck wat wils" biedt. Er zijn schilderijen en wandkleden, er is pottebakkerswerk en grafiek en tenslotte zijn er bronspias- Weken. Schilderwerk is er van de Leidenaar Ben Mone, een reeds be- /aarde kunstenaar, die nog sterk expressionistisch is inge steld. Zijn zeer kleurrijke werk is echter wat onevenwichtig en neigt soms meer naar het primitivisme. Een ander maal - zet hij zijn onderwerp in wilde vegen op het doek, dan weer lijkt het op een soort constructivisme of liever gezegd decora tieve stijl. Als een compacte kleurmassa is.bv. „Jenever bes", een fraai, spontaan geschilderd doek. Ook „Helfst is min of meer in die trant. Het lijkt mij dat zijn meest per soonlijke stijl te ontwaren valt in mooie doeken als „Bos- laan en „Landschap in Zuid-Limburg", meer gestileerd in „Duinbos". Vermelding verdient voorts een grappige collage „Adam en Eva". Goede potterie toont Kees Hoogendam. Stoer van vorm en met overwegend donkere glazuren. Eerlijk werk zonder buitennis- sigheden. De grafiek van Kees Hauwert vertoont een geheel eigen stijl. De schaarse figuren stelt hij tegen felgekleurde achtergron den, zoals b.v. oranje. Vooral paarden schijnen zijn favoriete objecten. Zeer mooi door de gesuggereerde beweging is de prent „Drie paarden in draf", grappig en sierlijk is „Kikkers in de ruimte". De Hagenaar Pieter van der Meer toont in zijn bronzen beeld jes grepen uit het dagelijks leven. Het werk is niet groots maar soms heel charmant zoals „Omhelzend paar". Grappig is „Boer op ezel", sierlijk van lijn „Flamingo's". Voorts wijs ik graag op enkele serene naaktjes Tenslotte hangen er van Ans Lempus een aantal stoere wand kleden met goede motieven. Vooral kleur en kleurschikking zijn erg mooi. Mijn voorkeur gaat uit naar kleden als het zonnige „Toutnesoi",- het decoratieve „Tecerité", het blauw en paarse „Universe", „Windroos" en tenslotte „Primavères" in goud en paars. WILLEM PRINS ee ElDEN - Een niet ter zitting De kantonrechter was eveneens van de kantonrechter, mr. W. de van mening, dat de barkeeper Koning verschenen 29-jarige barkeeper uit Leiden beging destijds met zijn auto op de Rijnsburgerweg te Rijnsburg een nogal grove verkeersover treding. Bij een vrij hoge snelheid uitgevoerde inhaalma noeuvre begaf hij zich namelijk het linkerweggedeelte waarbij hij de doorgetrokken wit te parkeerstreep negeerde al waar zijn auto tegen een bak fiets opbotste. bereider hiervan en diens in de laadbak zittend zoontje wer den op het wegdek gesmakt, doch liepen hierbij wonder bo ven wonder geen noemenswaar dige verwondingen op. 1 zijn requisitoir hekelde de offi- waii cier, mr. R. J. Beer, verdachtes WJ overtreding. „Hij trok zich niets VQn de doorgetrokken witte streep aan en kon als enig ex cuus voor zijn wangedrag aan- J^ren. dat hij haast had", zo besloot de officier zijn requisi toir, dat resulteerde in een geld- 'toete van f .200 subs. 20 dagen en (ter waarschuwing) een voorwaardelijke intrekking van e rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een- Procftijd van twee jaar. zich als automobilist ernstig had misdragen. Hij vonniste hem bij verstek met een geld boete van f .150 subs. 15 dagen en de geëiste ontzegging. men binnen de groepen ook gro tere of kleinere variaties kan zien. Bijvoorbeeld van een enke le KVP-er, die in een bepaald jaar iets uit de stemmen- „klont" van Confessionelen en WD in de richting van de PAK-groep schuift tot een extre me positie, die voortdurend blijkt te worden ingenomen door een man als de PSP-er Ampt- meijer. De scriptie van Wolters welke door de gemeente Leiden werd vermenigvuldigd en verstrekt wordt aan belangstellenden, kwam tot stand onder supervi sie van prof. dr. H. Daalder. Drs. Wolters kwam na zijn bestu dering van de Leidse situatie en het stemgedrag volgens de roll- call-analysis tot onder meer deze conclusies; de democrati- deze conclusies; de democrati seringsbeweging aan de Leidse Universiteit heeft stimulerend gewerkt op het ontstaan van het PAK, maar de activistische on dersteuning van het PAK was al verdwenen toen het PAK zelf werd opgericht. Volgens drs. Wolters is de lengte van de dis cussies in de raad geleidelijk toegenomen - al voor de tot standkoming van het niet even redig samengestelde college - het aantal hamerstukken ver minderde, maar de hoeveelheid conflictueuze stof is niet toe- of afgenomen. Het PAK moest mislukken, zo luidt een andere conclusie, omdat de PvdA na '67 niet alleen laveerde tussen PSP en de overige partijen, maar ook omdat het eigen stemgedrag een eigen dimensie had wat zich vooral manifes teerde in 1971 bij de breuk met de PSP in het Schouwburg-de bat. Volgens de heer Wolters tenslotte is de polarisatie in de Leidse gemeenteraad het gevolg ge weest van groeiende ontevre denheid in PvdA-kring over het door VVD, confessionelen en an deren gesteunde col'»"ebeleid in de jaren '67'70. De amenstel- ling van een minderheidscollege in '70 was daarom er>-< stap in het polariseringsp-oces, eerder gevolg dan oorzaak. De boerderij aan het Watertje Zoeterwoude Het aanzien van het Watertje zal binnenkort een ingrijpende wijziging onder gaan. Stikvoort's Bouwbureau heeft de grote boerderij van de heer C. Overdevest (no. 30) ge kocht. Het woonhuis, de stallen, schuren en hooiberg zullen op 1 juni gesloopt dienen te zijn. Op de vrijkomende grond van bijna 1000 m2 zullen dan een viertal winkels worden gebouwd met daarboven twee lagen van elk vier flatwoningen. De winkels zijn reeds verhuurd aan een exploitatie-maatschap pij welke het recht heeft van onderverhuur. Volgens medede ling van Stikvoort's Bouwbureau ir één van de winkels verhuurd aan een Zoeterwoudse onderne mer. Er komt ter plaatse ook een verbinding tussen het Wa tertje en de Loethe, deze zal uitsluitend bestemd zijn voor voetgangers en mogelijk over dekt zijn. Met deze forse uitbreiding van het Zoeterwoudse winkelvloeropper vlak lijken de realisatiekansen van het omstreden winkelcen trum aan de Dorpsstraat een geduchte knauw te hebben ge kregen. De heer Overdevest wiens bedrijfsvoering aan het Watertje mede door de nieuw bouw in de Loethe zeer moeilijk was geworden is voornemens zijn bedrijf aan de Westeindse- weg voort te zetten. LEIDEN Raadsleden van de PAK-fracties houden don derdag. 15 februari een hea ring in de Tuinstadwijk. Voor de derde keer komen ze luisteren naar de verlan gens en de suggesties die on der de wijkbewoners leven. De bijeenkomst, in de speel tuin Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat, begint om acht uur 's avonds. ZOETERWOUDE/HR De V.V. Meerburg zit i.v.m. de regenval gedurende de laat ste dagen in tijdnood betref fende het ophalen van lom pen en papier in de Rivie renwijk. De goede gevers worden erop attent gemaakt dat zij deze produkten vooral niet moeten weigdoen. Zater dag 3 maart hopen zij we derom het papier op te ha len. t ZOETERWOUDE/HR Het Meerburgbestuur deelt mede dat met ingang van za terdag de kantine geopend zal zijn vanaf zaterdagmid dag 1-1.00 uur t/m 16.00 uur. Zondag vanaf 14.00 uur t/m 18.00 uur. Normaal zou dit bericht in het clubblad ver schijnen. doch gezien vele clubs uit deze omgeving en niet leden het clubblad niet ontvangen zou het kunnen gebeuren dat men voor een gesloten deur komt te staan en dit is in deze regenperiode niet zo prettig. ZOETERWOUDE Donderdag 15 februari zal het 50 jaar gele den zijn dat de heer en me vrouw A. Varkevisser-van Til burg In het huwelijk traden. De gouden bruid is Zoeterwoudse van geboorte, (1898), haar man is van hetzelfde levensjaar en komt uit Valkenburg (Z-H). Beiden genieten een grote bekend heid in de Zoeterwoudse ge meenschap niet het minst door de vele contacten die er tot stand kwamen in de bekende manufactorenzaak op de hoek Dorpsstraat—Watertje. Zij na men deze in 1921 over van de ouders van de bruid en hoewel een schoonzoon zich inmiddels in het bedrijf gevestigd heeft is de heer Varkevisser er nog da gelijks te vinden. Dat bewijst zijn goede gezondheid en ook zijn echtgenote die vele uren doorbreng: met naaien en kunstzinnig borduurwerk in het flat aan de Eendrachtsweg mag vitaal genoemd worden. Zij heeft in haar leven vele verzen gedicht en nog steeds worden haar geestesprodukten opgeno men in „Ons Blad" en in „Kracht naar Kruis". Vol trots bewaart zij de brieven van het Koninklijk Huis welke zij ont ving als zij bij een geboorte of ander hoogtepunt haar felicita tie in dichtvorm had toege stuurd. Haar man stapte als 12-jarige de bakkerij in (voor 50 cent per week) en bleef deze stiel 10 jaar •trouw. Daarna was hij negen jaar „reiziger" in koekjes e.d. om het daarna in de textiel te zoeken. Hij trok er toen veel met zijn waar op uit, „de boer cp" noemde men dat. Er zijn 5 kinderen en 17 kleinkinderen waarvan zeker niemand zal mankeren op het grote feest in „Ons Huis" a.s. donderdag met een receptie van 4 uur tot half zes. Eerder op de dag wordt het jubileum gevierd met de ge meenschap van Huize Emmaus. LEIDEN —Leidse studenten, die tot op heden hun collegegeld nog niet hebben voldaan, kun nen binnenkort een aanmanende brief van de universiteit ver wachten. Hiermede geeft het College van Bestuur van de Leidse Universiteit uitvoering aan de maatregelen, welke mi nister Van Veen enige tijd gele den aankondigde. Tijdens de vergadering van de universiteitsraad gisteravond maakte het College van Bestuur bekend, dat het zich gedwongen zag aan de besluiten van de mi nister gevolg te geven, aange zien het zich niet zou kunnen onttrekken aan de wettelijke plichten - een argument, dat vooral de leden van de TAP- fractie (technisch en adminis tratief personeel) bijzonder aansprak - en aangezien moge lijke budgettaire sankties van re geringswege haar weinig speel ruimte lieten. Bij de presentatie van de concept aanmaningsbrief gaf voorzitter Cath te kennen, bij de opstelling zoveel mogelijk voorzichtigheid te hebben be tracht. Niettemin gaven bepaalde punten in de brief en met name in de daarbij behorende nota aanlei ding tot een urenlange diskussie. alvorens het concept, zij het niet geheel ongedeerd, ter ken nisgeving werd aangenomen. Vele andere agendapunten, waaronder de voortgangsrappor tage van de Vietnam-werk- groep, moesten daarom naar de volgende vergadering verzet worden. Bijzonder fel werd het concept aangevallen door de progressie ve fractie o.I.v. de heer Gevers. Hij ging ervan uit, dat in deze de raad en het College van Be- Boterdieven kwamen terug LEIDEN - Opnieuw is uit de koel ruimte van de zuivelfabriek "De Landbouw" een voorraadje roomboter gestolen. De daders waren geen inbrekers maar in sluipers: ze maakten namelijk gebruik van het gat, dat ze vo rig weekend aan de achterzijde van de fabriek gemaakt hadden. Ze namen twintig (vorige week 2J.) dozen, inhoudende 20 pakjes boter, weg, die een waarde van bijna achthonderd gulden verte genwoordigen. De politie van Leiden zoekt nu naar lieden die boter op het hoofd hebben en die in het bezit zijn van een auto waar niet meer dan 20 bo- terdozen in gaan. 1 LEIDEN De Nederlandse Bond van Oudstrijders houdt op 16 februari een schiet- avond in het KMT (hoek Oude Singel). De avond be gint om 20.00 uur. LEIDEN Deze week wordt de ln Lelden. Er zijn nog veel col- nationale collecte voor de lectanten nodig. Gegadigden Groesbeekse tehuizen gehouden kunnen zich melden bij me vrouw de Koning, Jan van Houtkade 42a, Leiden. In 13 Groesbeekse Tehuizen wo nen zo'n 351 mensen, die thuis liefde, leiding en begrip tekort kwamen. De kinderen worden opgevoed tot harmonische men sen, de volwassenen - geestelijk en sociaal gehandicapt - vinden er geborgenheid en bescherming tegen de ingewikkelde maat schappij. De Groesbeekse Tehuizen nemen iedereen op, ongeacht geloof of levensbeschouwing. Verbouwing en modernisering van de gebouwen, uitbreiding van het werk en aanpassing van de vorming worden niet voldoende gesubsidieerd door het Rijk. Daarom moeten de Groesbeekse Tehuizen elk jaar een beroep doen op particulieren. Bijdragen zijn ook mogelijk via postgiro 882788, t.n.v. de Groes beekse Tehuizen te Groesbeek. OEGSTGEEST Wethouder Thorn van CRM heeft gisteren de prijzen uitgereikt an de ma kers van de mooiste nestkastjes. De wethouder deed dit in de hoe danigheid van voorzitter van de Jeugdnatuurwacht. 56 Jeugdna. tuurwachtertjes hadden aan de wedstrijd deelgenomen. De prij zen gingen naar Van Leenen. Van Luksenburg, Koelman, Stub- bé, Schweizer, Tinkelenber g, Zegwaart, Eppink en Mandema. De plantsoenendienst zal de kastjes binnenkort ophangen. Leiden - „Hij weigerde terug te gaan en wilde per se doorrij den. Dat kon ik hem slechts beletten door voor zijn auto te gaan staan. Hij protesteer de in niet bepaald fraaie be woordingen en het duurde geruime tijd voor hij uitein delijk toch maar omkeerde". Aldus het resumé van de verklaring van verbaksant, een hoofdagent van de Leid se politie in de zaak. die voor het kantongerecht diende te gen een 35-jarige Leidse au tomobilist. Deze wilde op 3 oktober met zijn auto vanaf de Kanaalweg de Hoge Rijn- „Narekening" voor ruzie inet agent dijk oprijden, hetgeen verbalisant hem verbood in verband met de bekende af sluitingen van de binnenstad tijdens de 3 oktoberfeesten en optochten. In zijn requisitoir legde de offi cier er de nadruk op, dat de Leidse politiemannen geen gemakkelijke taken hebben. Vooral niet doordat er altijd weer mensen zijn, waaron der vele automobilisten, die zich .niet aan de politiële maatregelen wensen te hou den en afdoende strubbelin gen veroorzaken. Hij eiste ten slotte een geld boete van 30,- subs. 30 da gen. De kantonrechter wees verdachte er nog op, dat ver- balisant destijds in opdracht handelde en hij dat toch had moeten begrijpen. Hij zag geen reden van de els at te wijken en vonniste derhal ve conform. stuur gelijkelijk verantwoorde lijkheid dienden te dragen en dat de principiële houding, die de Raad bij de aanname van de 1000-guldenwct door de tweede kamer had ingenomen, gehand haafd moest blijven. Gevers er kende dat, nu de wet er een maal is, deze ook nageleefd diende te worden, doch beschul digde het bestuur van fetisjisme voor de wet, voor zover zij méér had gedaan dan de wet vereiste. Zo had naar zijn me ning het bestuur geen antwoord hoeven te geven op vragen, die de onduidelijke formulering van de wet oproept. Twistpunten waren vooral de defi nitie, die het College van Be stuur in de nota voor het bijwo nen van onderwijs als criterium voor de betalingsplicht had ge formuleerd. Het feit dat er in de nota op werd gewezen dat 80% van de studenten wel be taald had, en het feit dat in- schrljvingsgegevens aan de fa culteitsadministraties zouden worden doorgegeven. Aan de laatste twee bezwaren werd te gemoet gekomen, hoewel Cath benadrukte, dat een en ander niet terwille van intimidatie, doch terwille van de duidelijk heid aldus was geformuleerd. Uitvoering van de wet „voor zo ver noodzakelijk", mocht niet gaan! betekenen „uitvoering zon der effect". Bovendien stelde voorzitter Cath, dat. nu de wet er eenmaal was, de principe kwestie niet langer gesteld mocht worden, hetgeen nan raadslid Al de reactie ontlokte, dat de principekwestie blijft be staan, totdat de wet weg is. Voorts kwam de positie van de examenstudent aan de orde. Van de kant van de progressie ve fractie kwam bij monde van raadslid Al de vraag, in hoever re deze categorie studenten, die dus geen onderwijs mogen vol gen, wei gebruik kan maken van voorzieningen zoals bijv. kamers, mensa en bibliotheek. Het bestuur beloofde ln deze een soepele houding ln te zullen nemen. Tenslotte werd de formulering van de nota op het punt van de uiterste datum Van Inschrijving (24 febr.) enigszins gematigd. De genoemde datum is allfeen van belang voor de samenstel ling van de kiesregisters, de ge gevens i.v.m. de begrqting en een kwantitatief overzicht voor de minister, doch geldt niet als ultimatum: inschrijving na die tijd blijft mogelijk zoals voor heen. Na afloop van de debatten waren vertegenwoordigers van de Leidse Studentenbond, die de oppositie tegen de 1000 gulden onder de Leidse studenten leidt, voor commentaar bereikbaar. Hun bezwaren richtten zich zo wel tegen de .nhoud van de brief als tegen het feit, dat be halve naar het kameradres van de weigerachtige studenten ook een aanmaning zal worden ge zonden naar het adres van de ouders, een bezwaar overigens dat verschillende raadsleden deelden. Momenteel beraadt de LSB zich over verder te nemen stappen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3