SJAKIE SCHRAM kan publiek niet in steek laten 't Is maar 'n meisje Geheimzinnige Paul Meier haalt prijs af VPRO WIL KIJKER NIET BETUTTELEN TELEVISIE MORGEN Hou het scherm in 't oog TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK LEIDSE COURANT DINSDAG 13 FEBRUARI 1973 P/ Sjakie Schram is nog ver weg in dromenland, als we 's middags op de bel van zijn woning aan de Amsterdamse Weesperstraat drukken. Geen nood, mevrouw Schram, de vriendelijkheid zelvn doet open en brengt haar zingende vriendelijkheid zelve, doet open en brengt haar zingende zit Sjakie achter een stevig bakje koffie tegenover ons. „Het is gisteren nogal laat geworden" is het eerste dat on der zijn fraaie hangsnor uitkomt. „Overdag de beslomme ringen die het vak met zich meebrengt, 's Nachts arties ten runnen. Ik heb er plezier in, en zolang ik niet in elkaar stort, ga ik rustig door. Ik kan het publiek toch niet zo maar in de steek laten". Waterman Sjaak Schram opende op 2 februari 1927 in Amsterdam voor de allereerste maal de hel dere blauwe ogen. Ziin eerste indruk was warschijnlijk dezelf de als die van Sneeuwwitje, toen zij ontwaakte in de glazen kist. Kleine Sjakie werd te vroeg geboren. In plaats van in het gereed staande pitrieten wiegje met rose geborduurde lakentjes, kwam hij in een steriel glazen bedje terecht, een couveuse. Misschien komt het hierdoor dat Sjakie in 1966 het helemaal ging maken. In de sfeervolle kamer vol antie ke snuisterijen probeert Sjakie met een lichte stemverheffing boven het lawaai uit te komen dat de bouw van 'n metrostation pal voor zijn deur voortbrengt. ..Nadat ik in de Vuist van Wil lem Duys het liedje „Glaasje op, laat je rijden" had gezon gen, was ik van de ene op de andere dag een nationale ster. „Glaasje op" was de grootste carnavalshit die ooit gemaakt werd. En nog hoor je het vaak. Het is een tweede volkslied ge worden. De slogan van de bond voor veilig verkeer bestond al lang. Ze kwamen toen op het lu mineuze idee een liedje te gaan maken om de actie nog meer te propageren. Joop Portengen schreef de melodie en nam de slogan met nog wat er om heen als tekst. Het succes is bekend. Toni Bass en Jackie van Dam, de slimme jongens, namen het nummer ook snel op. Noch voor Toni noch voor Jackie werd het een gouden plaat. Voor mij lek ker wel. Vrolijke wijsjes Het leven van Sjakie Is altijd vol muziek geweest: „In de oor logsjaren fleurde ik Amsterdam op met mijn vrolijke wijsjes. Bij gebrek aan beter was de straat mijn theater en een toevallige passant het publiek. Na de oor log kwam ik als dienstplichtig militair in ons oude Indië te recht. We brachten daar de les sen die de Duitsers ons zo pünkt- lich hadden geleerd in praktijk. Toch was het daar best om uit te houden. Als bassist-zanger maakte ik toen deel uit van een bandje. Dat was de basis voor mijn carrière. Terug in Holland besloot ik mijn liefde voor mu ziek niet als een voor de helft ontgonnen akker achter me te laten. Ik speelde en zong bij de Millers en Rita Reys, werkte heel Amsterdam geen nachtclub waar ik niet gestaan heb. Maar ook in het buitenland kennen ze Sjakie. Mijn repertoire zag er enigszins anders uit dan tegen woordig. Ik zong toen liedjes van Frank Sinatra en Perry Como. Granada was een van mijn grootste successen". Sjakie grinnikt om de wat ver baasde uitdrukking op ons ge zicht. Hij gaat wat gemakkelij ker zitten en neemt Mano, de zwartgekrulde poedel op schoot. „Hier nog een lekker sterk bak kie". Mevrouw Schram zet het zoveelste geurige kopje koffie voor ons neer. „Dat had je niet gedacht, hè, dat ome Sjakie een zanger van het „betere" lied is geweest", vervolgt Sjakie. „Toch is het zo, en de mensen vonden het prachtig. Vrienden, die me van vroeger kennen, vra gen wel eens of ik „Granada" nog een keer wil doen. Meestal wimpel ik ze af, maar als ik in de juiste stemming ben, wil ik nog wel eens losbarsten". Vlak voor het succes van „Glaasje op" was hij zingende barkeeper in IJmuiden: „Ik zong tussen de cocktails door. Ze noemden mijn genre toen „Lied jes met een knipoog". Het wa ren in wezen geen onnette tek sten, maar als je wilde kon je er heel wat achter denken. Dat ligt aan je persoonlijke instel ling. Bij de radio dachten ze er wel wat achter. Daarom werden mijn plaatjes nooit gedraaid". Sjakie's nieuwste single „Leef vandaag maar betaal latef", een nummer dat hij maandag a.s. via Ned I inzijn show „Kleintje carnaval" zal zingen, is op het komende carnaval ge richt. s dank zij Glaasje op, laat je rijden Carnaval „Voor mij is het hele jaar car naval. Overal waar ik optreed maak ik er een leutige troep van. Het geeft me een warm ge voel om mensen, die me in het begin met een cynische'blik zit ten aan te staren, mee te krij gen. Dat lukt altijd". Linda, de 12-jarige dochter van de familie Schram komt binnen. Ze begroet vader Sjakie uitbun dig en verdwijnt weer. „Linda kan het werk van pa niet zo waarderen", fluisterd Sjakie. Ze wil voor haar vriendjes eigenlijk niet weten dat ze mijn dochter is. Maar dat komt nog wel. Ze is op het ogenblik in de beat en popjaren". De deur gaat weer open. Twee met de situatie verlegen kinde ren treden schoorvoetend bin nen. „Ik wilde vragen of u op mijn verjaardag wil komen", komt eindelijk over de lippen van een toekomstige tiner. Sjakie lacht. Wan nu Hij vertelt omstandig, met zo veel mogelijk woorden, dat hij deze vriendelijk bedoelde uitno diging helaas niet kan aanne men. Hij moet immers iedere avond werken. „Maar kunt u dan niet een keer in het weekend ko men?" Het slimme meisje geeft zich niet zo gemakkelijk gewon- „Nee, het kan echt niet". Met een reep chocolade en de nieuw ste single van oom Sjakie verla ten de jeugdige fans toch niet helemaal teleurgesteld het ver trek. „Zie je, dat is nou wat ik be doel", zegt Sjakie, nog wat be duusd van het onverwachte in termezzo. „Zulke dingen gebeu ren iedere dag. Ik ben hun beste vriend. Die mensen kan je toch onmogelijk in de steek laten' ROELFIEN SANT De Engelse feministe Germaine Greer heeft met haar vorig jaar verschenen boek „De vrouwelijke Eunuch" opnieuw een lans gebroken voor de emancipatie van de vrouw. Het Werktheater heeft dit boek als uitgangspunt gekozen voor een revue, waarin de rol van de vrouw en de man in de maat schappij in een speels daglicht wordt geplaatst. De opvoeding van het jonge meisje, de vrouw als „object" in een mannenwereld, de vrouw in het hu welijk, de alleenstaande vrouw al deze fenomenen worden door de leden van het Werktheater in korte sketches aangestipt. Ned. 1, 21.40 uur. Dier en vriend In Italië, vlak bij de Zwitserse en Franse grens ligt het nationale park van Italië, Gran Paradiso, zo genoemd naar de berg met dezelfde naam, die Veel nonsens en treurniet van Ton van Duinhoven en Olga Zuiderhoek vanavond in de gelijknamige show. met 4061 meter de hoogste bergtop in 't reservaat is. r» f In Gran Paradiso kan men onder meer de gems, AuOtTl Smith steenbok, alpenmarmot, steenarend en de sneeuw haas observeren. In Dier en Vriend vanavond een reportage over dit natuurpark. Ned. I 19.05 uur. Froets, het nieuwe poppenspel van Lex Overeijnder komt woensdag op het scherm. 60-87-NF (Van onze radio- en tv-redac- tie) Zoals we dezer dagen al rchreven is aan Paul Meier, de geheimzinnige man van de gelijknamige radioshow op woensdagavond, de Gouden Bandenwipper uitgereikt. Dit kleinood werd uitgereikt door de redactie van Spreekbuis, het personeelsblad van de NOS. Ook bij deze gelegenheid onthulde Paul Meier met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid Henk Terlingen zijn identiteit niet. Arrive rend in zijn Rolls Royce hield hij zich schuil achter de spie gelruit. Hij liet zich met één hand uit het raam de Gouden Bandenwipper aanreiken. Daar na verdween hij weer schie lijk uit het oog in zijn eigen wagen met chauffeur. Andrew Keir is als dominee Adam Smith vanavond weer het middelpunt van een lawine van pastorale belevenissen. Tot voor zes jaar was Keir mijnwer ker. Via het amateurtoneel waagde hij de sprong naar het „grote" toneel. Ned. I 21.15 uur. sketch over de emancipatie van de vrouw door Herman Vinck (links), Shireen Strooker en Helmert Woudenberg. Waaldrecht De concurrentiestrijd tussen twee beeldende kun stenaars in Waaldrecht is vanavond het onderwerp van de vierde aflevering „Jubileum" geschreven door Kees Holienhoek. Wie mag het borstbeeld van de oude Griensveen maken? Zie ook elders in deze krant. Ned. II 20.21 uur. De Nonsens Treurnietshow Aan de derde aflevering van de Nonsens Treur nietshow werken mee Ton van Duinhoven, Rob van Houten, Joost Prinsen, Barrie Stevens, Cor Beurs- kens, Marijke Jaburg, Dolly Vonk en Annelies Ba- han. Ned. II 21.10 uur. Kijkkast In Kijkkast vanmiddag voor het eerst „Froets". het poppenspel van Lex Overeijnder. dat op een bijzondere manier gemaakt wordt. De poppen wor- Hugo Metsers speelt in Waaldrecht de rol van Her man Potgieter, een beeldend kunstenaar, die een borstbeeld mag maken van Griensveen. Links Paula Petri, Leonie Griensveen in Waaldrecht. den bewogen door twee medewerkers, die geheel in het blauw gekleed gaan. Ze staan bovendien tegen een blauwe achtergrond. De techniek maakt het- mogelijk de kleur blauw weg te draaien, zodat het lijkt of de poppen zelfstandig spelen. Woensdag Ned I 17.00 uur. NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Dier en vriend 19.30 Tweekamp, quiz 20.00 Journaal 20.21 Waar of niet waar 21.15 Adam Smith, tv-serie 21.40 't Is maar een meisje, speels theater 1 22.30 Frisia Cantat, koor NOS 22-35 Den Haag Vandaag 22.45 Journaal 22.50 Kijk op Sport (Teleac) VARA 19.05 Hier is Lucy, tv-serie 19.30 Koning Klant 20.00 Journaal 20.21 Waaldrecht, tv-spel 21.10 De Nonsens- en Treurniet show 21.50 Achter het nieuws 22.40 Journaal België-Nederlands NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal 14.00 Schooltelevisie 17.00 Schooltelevisie 18.00 De Fabeltjeskrant 18.05 Follyfoot 18.30 Tienerklanken 19.05 Alledag 19.35 Zoeklicht 19.40 Mededelingen 19.45 Journaal 20.10 De kleine waarheid, serie 21.10 Verover de aarde 22.00 Jazz 22.15 Gastprogramma 22.45 Journaal NEDERLAND I NOS 10.45 Schooltelevisie NCRV 17.00 Kijkkast NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Stichting Socutera 20.00 Journaal 20.21 Politieke uitzending DS '70 20.31 Staatsloterij 20.36 Die Rote Kapelle, spionage serie 21.30 Europese rubriek 21.55 Studio Sport 22.20 Den Haag Vandaag 22.30 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Eddy ready go 19.50 Meeleven 20.00 Journaal 20.21 Een hollende Hollander 20.45 Hier en nu 21.30 Huisconcert KRO/RKK-IKOR 22.00 Kenmerk 22.45 Journaal 22.50 Hoe word ik de compute de baas? (Teleac) België Nederlands 17.00 Jevanjong 18-40 De Fabeltjeskrant 18.45 Milieubescherming 19.20 Politieke tribune 19.35 Zoeklicht 19.40 Mededelingen en weer bericht 19.45 Journaal 20.10 Dubbeldekkers, tv-feuille ton 20.35 De magische tekens, anti sement 21.10 Konfrontatie 21.55 Horen en zien 22.15 Journaal HILVERSUM 1 de hemel?: gesprekken. 18.45 (S) De Johan Willem Friso Kapel. 19.10 (S> Amateurs musiceren: accordeonver eniging. 19.30 (S) Vanavond: mu ziek. vrolijkheid en verstrooiing. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Vanavond laat: programma tureel) radiogram. 22. ging. 23.00 Echo, waarin op de dl» gen wordt doorgepraat 23.30 (S Binnenkijkenliterair programme 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 3 muziek. 23.55-24.00 HILVERSUM 2 Echo. 18.50 Program ma-voorbeschouwing. 19.00 (S) Zin ln muziek: amateurs geven te toon Jazz Sc Blues. 22.00 Nieuws. 22.02 Dl Eddv Becker Show. 22.55 Mededelis gen." 23.00 Nieuws. 23.02 Wachten r middernacht. 24.00 Nieuws. OO.O 01.00 Tom Blom. (00.55-01. HILVERSUM VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym ae voorpagina). VPRO: 7 54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Dln- cen van de dag. 8.23 (S) Dag woensdag - vervolg. (8.35 Van alle markten thuis). 9.00 (S) Radioweek blad - programma voor de woensdag ochtend met om 9.15 Koning Klant: 9.35 Waterstanden: 9.40 schoolradio: 10.45 Voor de kleuters en om"lL(jo Nieuws. 12.00 Brlelle - Centraalgesprekken. 13.00 Nieuws 13.11 Dingen van de dag. 13.25 (S) Licht vokaal en Instrumentaal en semble en zangsolisten. 13.45 Ge sproken portret 14.00 (S) Speelruim te: hedendaags programma vol goe de Jeugdherinneringen. (16.00-lb.02 Nieuws). 17.00 Omroep Orkest met solist: klassieke muziek. 17.55 Mede delingen. 11.45 Bejaardenprogramma. Mededelingen. 12.00 <S) Van tot twee: gevarieerd program met om 12.26 Mededelingen t.b land- en tuinbouw: 12.30 Nleu» 12.41-12.50 Echo: 13.00-13.05 Ra4 maar... 14.00 Huisbezoek: een par raai gesprek. NOS: 14.10 Onder groene linde: oude liedjes en ba den. 14.30 (S) Aspekten van de mermuzlek. 15.30 Nieuws. 1! Meer over minder: De stem van sprekende minderheid. 17.00 BobUi ma's en Swlngsessions: Jazz uit Jaren 1935-1955. 17.20 Overheldsvo lichting: Mens en samenleving: uitzending van het ministerie HILVERSUM 3 HILVERSUM 2 HHv. 10.00 (S) Voor de 'kleuters. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Voor de vrouw. 11.30 Ak'ua. KRO: AVRO 7.00 Nieuws. 7.02 Steevafi (8.00 Nieuws: 8.02-P.05 Radlojou; naai). 9.00 Nieuws. 9.03 De Neges uur-show. 10.00 Nieuws. 10.03 Af beidsvitamlnenpopulair verzoekpB tenprogramma. (11.00 Nieuws). L..& Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12. Zet 'm op. (13.00 Nieuws). 14' Nieuws. 14.03 De Hit-Visser. 151 Nieuws. 15.03 Cees van ZIJtveli (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuw Radiojournaal. 17.06 Postbi verzoekplatenprogramma. HILVERSUM De VPRO heeft op het ogenblik 85.589 leden abonnees en 52.377 zgn. vijf gul den-leden. Dit maakt samen 137.966. Dit zijn er als totaal 7000 meer dan op 1 jan. van dit jaar. Aldus werd meegedeeld op de ledenvergadering, die in Utrecht werd gehouden. De Barend Servetshow kwam in zijn algemeenheid terloops ter sprake. Het bestuur stelde zich vrijwel unaniem achter de show op. Men vond het niet nodig de kijker van te voren voor het bloot te waarschuwen: „Men weet immers in grote lijnen wat te wachten staat. We voelen niet voor betutteling van onze kij kers." aldus het bestuur. Verder was men van mening, dat de VPRO duidelijk kleur moet bekennen. „We moeten niet de indruk vestigen een ak- tiegroepje te zijn. Tweeslachtig heid is fout," aldus het bestuur, 's Middags kwam de vraag naar voren waarom het Democratie- spel zo onverwacht van het scherm was verdwenen. Arie Kleywegt, hoofd afdeling televi sie, antwoordde dat na twee uit zendingen was gebleken dat de twee hoofdlijnen van het pro gramma niet realiseerbaar wa ren. „We wisten van tevoren dat we met een dergelijk program ma risico's namen. Er waren te veel onduidelijkheden in het De- mocratiespel om het even tus sendoor op te lossen. We hebben het programma weer in studie en misschien brengen we het volgend seizoen op het scherm." Voor het Democratiespel was per stuk 80.000 gulden uitgetrok ken. Doordat van de vijf geplan de uitzendingen er maar twee doorgingen kwamen de twee shows op 90.000 gulden per stuk. Op de maandagavond is de taak van een t.v.-criticus even verve lend als ondankbaar. Wat doet de Nederlandse kijker? Peyton piacen bij de AVRO en vervol gens snel overschakelen naar de KRO die een voortreffelijke reeks speelfilms biedt met Alec Guinness in de hoofdrol. En wat doet de criticus? Over PP kan hij geen zinnig woord schrijven, het is bovendien een programma-type waar hij aller gisch voor is. En Guinness mag hij niet zien of herzien, want de kwaliteit van die film is al historisch geboekstaafd. Dus kijkt hij naar het alternatie ve programma, wetend dat hij met een kleine minderheid kijkt, dat zijn commentaar de volgen de dag derhalve door slechts weinigen als zinvol zal worden ervaren. Journalistiek een enge opgave. Toch gaan we maar weer: Mar- ga Kerklaan leverde voor de KRO een reportage over Puerto Rico die we als erg-boeiend er voeren. Omdat heel compact heel veel werd verteld over his torische achtergronden en actue le toestanden, zowel in Puerto Rico zelf als betreffende de Puerto Ricanen in de Verenigde Staten. Fout vonden we het weinig ac tuele karakter van het program ma. Zo zijn er honderden uitzen dingen te maken. We stellen dit in de wetenschap dat over twee weken vervolgd wordt met een uitzending die wèl actueel is. Omdat we menen dat program- hiasamenstellers er niet op mo gen rekenen dat de „toevallige" kijker van gisteren over veer tien dagen, wéér present zal zijn. Als ook deze uitzending iets van de actualiteit had doen blij ken, zou de kijkdichtheid van de volgende uitzending ermee bevo: derd zijn. In Suriname miste Jaap Meekren de hamvraag: spet! Gualthérie van Weezei ja of neer een rol in het stakingsconflict Voor het overige was zijn b' richtgeving gewoon professi' neel. Bij afwezigheid van de meeste maakte de Televizierploeg di maal geen fouten. Er werde goede kanttekeningen gemaal bij actuele zaken. Alleen jatr mer dat Bouw en Woning Tot zicht-woordvoerder van Zwoll niet dieper werd doorgevraag over het bijna-deb&cle van ingestorte kleuterschool. De gewaagde van „andere gemeei ten met minder toezicht" die gt vaar lopen- Gotspe heet zoiet geloven we. Film Jacopetti uil protest vernield Amsterdam In de bioscoop C< j neac-Damrak te Amsterdam"!., zaterdagavond een 16-jariple scholier A. van der H. aanp de houden, die met een zest* d( vriendjes de filmcabine binnengedrongen en daar enip vernielingen aanrichtte. filmband werd uit het proj» I j tieapparaat getrokken, wai ci door de voorstelling moest W den nderbroken. De jongel bleken bezwaar te hebben teg? wat zij noemden de beestachti behandeling van negers in i film Uncle Tom" van Jacof* 1 ti, die in deze bioscoop worf t vertoond. Eenmaal ter vera» 1 woording geroepen voor evenmin prettige behandelto vc die zij de filmcabine hadden d< ten ondergaan, verklaarden vi zich bereid te schade te verg» den.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2