KERKELIJK VERZET TEGEN LEGALISEREN VAN ABORTUS Kerkelijke pers uitgeschakeld in Zaire AFSCHEID VAN DS. LANDMAN OP HERV. SYNODE KERK EN WERELD PAGINA 10 LETDSE COURANT DINDSDAG 13 FEBRUARI 1973 De staatscommissaris voor na tionale oriëntatie in Zaire, Sa- kombi Inongo, heeft de gehele kerkelijk gerichte pers van Zaire een verschijningsverbod opgelegd. Hiermee zijn eenen dertig bladen en tijdschriften van katholieke en protestantse huize gemoeid. Tegelijk met de medeling dat de gehele kerkelijke pers was uitgeschakeld, publiceerde het dagblad „Salongo" een scher pe aanval op de bisschoppen conferentie van Zaire. Het blad beschuldigt de bis schoppen ervan, dat zij in sa menwerking met de pauselijke nuntius, mgr. Torpogliani en kardinaal Malula van Kinsjas- ja geld van het Vaticaan heb ben gevraagd en gekregen om daarmee ,,op ondermijnende wijze te infiltreren" in de rijen der universiteitsstudenten. Het zegt dat het staatshoofd van Zaire, generaal Mobutu, in het bezit is van de documen ten, die het bewijs leveren voor deze subversieve activi teiten. Opnieuw is van kerkelijke zijde in Italië een krachtig nee uitge sproken tegen abortus. „De werkelijke oplossingen voor het onge wenste moederschap liggen er voor en er na. Er voor moet onver antwoord gebruik van de sexualiteit vermeden worden. Er na moet de oplossing gezocht vonden in de oprichting van een sociale organisatie, die moeder en kind opvangt". Deze mening is prof. A. Molinaro, hoogleraar in de moraal aan de Lateraanse Universiteit toegedaan. Hij zei dit dezer dagen in een interview voor Radio Vaticana. Het verzet tegen de legalisering van abortus komt van de kant van de leken via de Italiaanse katholieke actie en de nationale burgercomité5s organisatie van conservatieve katholieken. De voorzitter van deze organisatie heeft jonge militanten opgeroepen voor een demonstratie tegen abortus. Het liberaliseren van abortus is dezer dagen ook scherp afgewe zen door de Oostenrijkse bisschoppen. In een verklaring zeggen ze „dat de bescherming van het ongeboren lev enniet kan wor den prijsgegeven omdat de erkenning van het ondeelbare recht op bescherming van het leven een wezenlijke basis is voor het oestaan van de menselijke gemeenschap". De minister van justitie van de Duitse deelstaat Baden-Wiirttem- berg dr. T. Bender, heeft onalngs op een bijeenkomst van de CDU verklaard dat het aangekondigde wetsontwerp van de coali tiepartijen over abortus indruist tegen de eerste en hoogste opga ve van de staat: namelijk het menselijk leven te beschermen en te bewaren. Volgens de minister moet de staat allereerst alle noodtoestanden en dwangsituaties waarin een zwangere vrouw terecht kan komen, met alle middelen uit de weg ruimen of ver minderen in plaats van ze verantwoordelijk te stellen voor de dood van een menselijk leven". KORTE METTEN Twintig Indische bisschoppen hebben de afgelopen weken deelgenomen aan een cursus voor modern management en bestuursorganisatie. Doel van de cursus was volgens de bis schop van Benares, mgr. Pa trick D'Souza, om wegen te zoeken de bestuurvorm in de diocesen te verbeteren. In de toekomst zullen dergelijke cur sussen worden herhaald. Volgens het Franse dagblad „La Croix" heeft de kerk in het voormalige Biafra zich de af gelopen twee jaar geconsoli deerd en verder kunnen ont wikkelen. Dat ondanks de uit wijzing van alle Ierse missio narissen aan het eind van de oorlog tussen Biafra en Nige ria. Op het ogenblik zouden on geveer duizend seminaristen zich voorbereiden op de studie theologie. 9 De congregatie van de pa ters van de H. Geest stichten een nieuwe zelfstandige provin cie in Oost-Afrika. De eerste negen seminaristen, die voor heen in andere landen studeer den heeft men nu onderge bracht op een seminarie in Tanzania. Tot nu toe was Oost-Afrika een missiegebied waar ook veel Nederlandse missionarissen gewerkt heb ben. De Italiaanse bisschoppen conferentie beschikt thans over een eigen persbureau. Bij de opening van het bureau ver klaarde de secretaris van de bisschoppenconferentie, aarts bisschop Bartoletti, dat men tot de oprichting van het bu reau was overgegaan, „om in een steeds sterker geseculari seerde wereld een ontmoe tingsplaats voor uitwisseling van meningen en ideeën te scheppen". De verklaring van de Spaan se commissie Justitia en Pax, die een zware aanklacht bevat te tegen de regering Franco, zal niet openbaar gemaakt mogen worden, zo heeft het Spaanse regeringsvoorlich tingsbureau laten weten. Het maandblad waarin de verkla ring was opgenomen is in be slag genomen. Iets uit de in houd van de verklaring is be kend geworden via de Spaanse kerkelijke pers, die het echter ook niet aandurft de gehele verklaring af te drukken. De nieuwe Spaanse ambassa deur bij de H. Stoel, Juan Pa- blo Lojendio Irure, graaf van Vellisca, heeft dezer dagen, zijn geloofsbrieven aan paus Paulus overhandigd. De am bassadeur staat al 2 jaar in diplomatieke dienst van de re gering in Madrid. Hij was de laatste tijd onder meer ambas sadeur in Rome, gedelegeerde bij de Verenigde Natis n 11- der van de Spaanse delegatie bij de Unesco. Ds F. H. Landsman, dien woensdag 21 februari afscheid neemt als scriba van de Hervormde synode en secretaris-generaal der Ned. Hervormde Kerk. In de februarizitting van de hervormde synode, die op 19, 20 en 21 februari in Driebergen wordt gehouden, zal gesproken worden over punten van interne aard, en over zaken, die van belang zijn de verstandhouding tussen de kerken onderling en die betrekking hebben op het staan in de wereld van vandaag als christenen en kerken Op de eerste vergadering zal onder meer gesproken worden over de rechtspositie van de predikanten. Op dinsdag begint de synode met een bespreking van de concordie van Leuenberg, de naar de vergaderplaats nabij Bazel genoemde ontwerp-overeenkomst tus sen Europese kerken van clavinistische en lutherse oorsprong Ook over andere oecumenische zaken, zoals de verhouding tot de doopsgezinde broederschap, de onlangs gehouden Wereldzendings- conferentie en de omstandigheden van de christenen in Oost-Eu ropa geinformeerd worden. Opnieuw zal die dag ook het rapport Gemeentevormen en ge meenteopbouw" in de vergadering besproken worden 's Avonds volgt een gesprek over de standpuntbepaling van het interkerke lijke vredesberaad IKV over de toekomst van Europa. Kerkorde- lij ke aangelegenheden staan op de agenda van woensdag In een besloten middagzitting neemt de synode afscheid van haar scriba, tevens secretaris-generaal van de hervormde kerk, ds. F. H. Landsman. Zoals bekend wordt hij opgevolgd door dr. A. v.d Heuvel. Van vier tot zes uur is er dan woensdag 21 februari een openbare receptie op Hydepark aan de Driebergsestraatweg 50 te Driebergen Hierbij is er voor ieder wie maar wil gelegenheid om arscheid te nemen van ds. Landsman In een toespraak tot de leden van de Romeinse Rota, de hoogste kerkelijke rechtbank, heeft paus Paulus verklaard, „dat niets de sociale orde meer kan schaden dan een kerkelijke rechtspraak die, om pastoraal te zijn, meent het zonder het recht te kunnen stellen, die moeilijke situaties wil oplossen ten koste van de geopenbaarde waarheid en de bevordering van het geloof en die tenslotte in de onderlinge huwelijksinstemming geen ver bond van trouw meer ziet in het teken van onontbindbaar- heid en liefde." Waarnemers in het Vaticaan merken op dat de paus zich met die uitspraak heeft ge schaard achter de kritiek van Paus over noodzaak van kerkelijke rechtspraak kardinaal Staffa, de president van de Romeinse Rota op de huwelijksrechtspraak in Neder land. Kardinaal Staffa had zijn kritiek in december 1971 geuit in een brief aan kardi naal Alfrink, maar in feite be stemd voor de officiaals van de Nederlandse bisdommen. De Noordamerikaanse bis schoppenconferentie heeft de zer dagen een studie gepubli ceerd over de „geestelijke ver nieuwing van de Amerikaanse priester". De studie is een on derdeel van een reeks onder zoeken, die door de bisschop penconferentie sinds 1967 zijn opgevat en die tot nu toe be trekking hadden op de psycho logische, sociologische en his torische situatie van de pries ter in Noord-Amerika. De nu gepubliceerde studie be nadrukt in het bijzonder het belang van geloof en gebed voor het priesterlijke leven en houdt zich vooral bezig met de relatie tussen spiritualiteit en ambt, de relatie van de pries- Studie in V.S. over ambt van priester ter tot Christus en zijn integra tie in zijn omgeving. Het priesterlijk ambt wordt fn de studie belicht vanuit de dienst aan de gelovigen, het te genwoordig stellen van God en de zelfverwezenlijking van de persoon van de priester. Een apart hoofdstuk is gewijd aan het gebed, de gemeenschap en het celibaat als „radicale christelijke mogelijkheden van menselijke betrekkingen". AFLEVERING 42 Ze legden hun handen aan weerskanten on der het dode lichaam en probeerden het op te tillen, maar er was haast geen beweging in te krijgen. Het was alsof het zich er met zijn gewicht tegen verzette. „Duw hem eraf," zei Rawson. Robert hoorde de doffe plons toen het li chaam in het water gleed. Rawson keek in zijn richting en Roberts hart begon te bon zen. Zou het zijn beurt zijn om op het vlot te komen? „Zo makker, laten we nu eens proberen of we je vriend erop kunnen krijgen." Robert deed zijn best om hen te helpen Mait- iand op het vlot te krijgen. Het was moei lijk. Er scheen nog maar weinig leven in het lichaam van zijn vriend te zitten. Hij hielp helemaal niet mee. Na enige vergeefse pogingen werd Maitland in betrekkelijke veiligheid gehesen en lag hij als een gestrande walvis op het vlot. Telkens hoorde Robert weer de plons van een lichaam dat in zee werd geduwd. Hij verlangde wanhopig naar zijn beurt om op het vlot te komen. Het aantal mannen om hem heen werd geleidelijk kleiner. Sommi gen, die van het vlot waren geduwd, dre ven in het donker weg, tot alleen het dob berende rode lichtje van hun zwemvest nog te zien was en ook dat tenslotte ver dween. Sommigen raakten hun houvast aan de rand kwijt en gleden geruisloos in het water weg. Na enige tijd, toen het vlot nog steeds vol was, hingen er nog maar vier of vijf aan de rand. Hopkins keek op. Niet ver weg zag hij een rode gloed. Het was de olie die op het wa ter dreef. Ze had vlam gevat en dreef naar hen toe. Hopkins staarde er verbijsterd naar. Hij spande zijn ogen in en probeeYde zijn ge dachten te ordenen. „Het vuur komt deze kant op," zei hij. Rawson keek ook op. „Wij drijven erheen," zei hij. Een vreemde stem van een van de andere mannen op het vlot vroeg: „Waar blijft die vervloekte korvet?" Rawson richtte zich op zijn knieën op en kroop naar de rand van het vlot. „Alle maal aan één kant. We moeten beweging in dit vervloekte ding krijgen, of an ders..." Hij knikte met zijn hoofd in de richting van het vuur. Ondanks de kou en hun uitputting begrepen de mannen die zich aan de rand vastklem den, wat hij bedoelde. Rawson keek naar Robert. „Kom er maar op, Ashton." Ik ben oké," antwoordde Robert. Hij wist niet waarom hij dit zei, het klonk zelfs niet als zijn eigen stem. „Kom erop, zeg ik. Ik heb grote voeten en als ik die gebru>k, maken we zeven kno pen." Robert klauterde, geholpen door vele han den, op het vlot. Zijn ademhaling werd steeds moeilijker door de olie die zijn lon gen verstopte. Als hij adem haalde leek het alsof hij probeerde de lucht door stroop in te zuigen. Hij lag op de planken van het vlot, nauwe lijks in staat zich te bewegen. Vaag hoorde hij het geplas van de anderen die probeer den het vlot in beweging te krijgen. Lang zaam kwam er beweging in en met één oog zag Robert de vlammen in hun gezich ten en hun ogen weerkaatsen. Aan de ene kant was het vuur en aan de an dere kant het water. Op het vlot en er omheen, klein afstekend te gen de oceaan vermoeide, bijna uitgeputte mannen. Toen de dag aanbrak, was de zee kalm. Er heerste een doodse stilte en de wind maak te kleine rimpels In de deining. Het vlot rees en daalde slaapverwekkend. Er waren nu nog maar acht mannen op, en onder hen bevonden zich Robert en zijn vriend Maitland. Ze hadden de nacht, dicht tegen elka&r ge drukt om elkaar warmte te geven, doorge bracht. Er waren enige krampachtige po gingen gedaan om te zingen of een mop te vertellen. Nu deden ze geen pogingen meer om wakker te blijven. Ze xaten stil bij el kaar en voelden en hoorden slechts het ge stadige gekabbel van de zee tegen hun vlot. Alsof ze hen voortdurend aan haar aanwezigheid wilde herinneren, op hen wachtte, klaar om haar volgende slachtof fer in zich op te nemen. „Gaat het goed, joh?" vroeg Rawson. „Ja-a", zei Robert. „Hoe gaat het met je vriend?" „Hij is vannacht even bijgekomen, maar toen raakte hij weer bewusteloos." Robert voelde het zware gewicht van Mait- lands hoofd tegen zijn borst. Hij hield hem als een baby in zijn armen. „Komt die vervloekt* korvet dan nooit?" vroeg iemand. Rawson keek met zijn ogen knipperend over de zee. Om hen heen in het water dreven kisten, kratten, balken en allerlei rom mel... en lijken. Niet ver weg dreef een boot. Het was een van de sloepen van het schip. Hij voerde een zeil en kwam in hun richting. „Dat is een sloep van ons," zei Rawson. „Ze zullen het daar niet veel warmer hebben dan wij hier," zei een wanhopige stem. Rawson keek op Robert neer. Hij zag zijn pijnlijke gezicht en hoorde zijn ademhaling die steeds moeilijker werd. Hij leek het niet lang meer te zullen maken. Hij glim lachte medelijdend naar hem. „We hadden het veel slechter kunnen treffen, niet, mak ker?'' zei hij. Robert probeerde zijn glim lach te beantwoorden, maar hij hoorde nauwelijks v.tt er tegen hem werd gezegd. Het scheen n ?t tot zijn hersenen door te dringen. Alles werd nevelig, mistig en niet te onderscheiden. (wordt vervolgd). Markten ROELOFARENDSVEEN bloemen Anjers Rose, Arthur. Shocking. Es- perence 28-33, Idem rood, Keefer, Le Rè\e. G. J. Sim. Lena 30-43. idem Charmeur 62. Rozen Garnette en Carol 36-41, Carina. Znrlna 54-67. Son ia 73-1.28. Forsythlatakken 45-58. Strelltzla 2.40 p.st.. Chrysanton-Jaar- rond 2.60-3.40. Anemonen 80-95. Iris sen 2 10-2.65. Freesla's 1.65-4.00. Narcissen 1.05.1,35. Tulpen Casslnl. Lustige Wltwe, v. d. Eerden. Paul Richter. HUlegarde Preludium. Blng Crosby. Blenda. Gudo Shnlck. Can- 65—71. Prei 70—83. Uien 43—51. Wlt.of 65—71. Komkommers C 108, D 95—97. komkom- 1.60-7.60. II 3 80-5 40 BI 6 508.50. H 2.1». Cl 6.307.30, II '3.30-6.80. uien p. kist 7.609.20. boerenkool 138-141 speen 125 000 kg. Veemarkt Rotterdi (12 feb). Aanvoer: totaal 1207. slachtrunderen 912. varkens 295. Prijzen (ln gulden: slachtrunderen korter levendig hoger, varkens groter vlug on gewijzigd. enkele prima's boven no- koelen 5.90-6.35 Kroten, gekookt. Coöp. Veluwse Elervelllng Barneveld ■■V (12 febr.) Aanvoer: kwal 5.405.70 volgens velllngslljst 33.160 stuks. Stemming: redelijk.Prijzen (In gul dens per 100 stuks): eieren van 50 51 gram 8.25: 55-56 gram 9,34; 6061 gram 10,44 65-66 gram 11.17. Benj amin Frankel overleden honderd films waaronder „de slag om de Ardennen" en „Het belang van ernstig te zijn", is in een zieenhuis inLonden na een hartaanval overleden. Londen (RTR) - De Britse compo nist Benjamin Frankel, die de muziek schreef voor meer dan Frankel die op 31 januari 1906 ii Londen werd geboren, begon zijn loopbaan als horlogema kersleerling en nam pianoles bij Victor Behma. Hij studeerde in Keulen in Berlijn en bekostigde na terugkeer in Engelan zijn opleiding door als treden n nacht- Frankel is ook bekend geworden als dirigent. Hij heeft vijf sym fonieën en een aantal kleinere werken geschrevcen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10