Confessionelen mogen van PPR in kabinet Den Uyl irand school Parijs aangestoken door zeven leerlingen CcidócSouAO/ttt Prins Claus aan de lijn was een goeie gok' Eerste gevangenen in Vietnam vrij Spionage- proces in Israël Zeker 12 doden in weekendverkeer Nederland rookte 10% sigaretten méér in 1972 [DAG 12 FEBRUARI LEIDSE COURANT im gere| Van onze parlementaire re dactie) Lr.FMTMr.FM De PPR w wil een heel duidelijk pro ef geéireSSief kabinet- Daarvan om mogen ook anderen dan te v( aanhangers van de drie progressieve partijen deel uitmaken van het progres sief akkoord. H,et PPR-con- tichtii8res heeft zich zaterdag in d^deze geest uitgesproken. aanvulling van het nu nog ln- :omplete schaduwkabinet Den heeft de discussies tijdens lit congres beheerst. Drs. Den Jyl, fractievoorzitter van de •vdA, deed als gastspreker zelf beroep op de PPR-leden •rsonen uit het confessionele „neven en nichten van liesheuvel" noemde hij ze - toe laten tot zijn kabinet. Ze loeten dart wel bereid zijn. iee te werken aan de uitvoe ring van het progressieve re geerakkoord „keerpunt '72". e politieke leider van de PPR, T -Bas de Gaay Fortman, toonde sterke voorkeur voor een zuiver ai/ (progressief minderheidskabinet. Dan is de politieke confrontatie jtusseri de progressieve fracties en de rest van het parlement het zuiverst. jet congres sprak zich uit tegen de gedachte, dat aanvulling van iet kabinet slechts zou imogen ;eschieden met mensen uit de k van PvdA, PPR en D'66. ige binding met de confessio- ïele fracties werd toelaatbaar ;eacht, maar een compromis aanzien van een regeerpro- jram werd afgewezen. De stem- rerhouding was 323 tegen 242. congres stond overigens niet Tijdens het PPR.congres in Wageningen werd druk gestemd. onder druk, want zowel Bas de Gaay Fortman als PvdA-kamer- lid Van Thijn verklaarden, dat de verhouding tussen de twee partijen niet zou worden aange past door welke congresuit spraak dan ook. „Radikalen en de socialisten horen bij elkaar',' zei de PPR-leider en drs. Van sprak tijdens het PPR-congres in Thijn beloofde, dat bij welke be slissing ook de PvdA de PPR niet zou laten vallen, want „keerpunt '72" zou geen „o.eek- punt '73" mogen worden. Tijdens het congres in Wagenin gen werd de heer W. van Dam uit Renkum tot nieuwe voorzit ter gekozen. de 1L IJS (AFP/RTR) De brand in de Pari t se middelbare school, die vorige week aan 22 mensen het ieven kostte, is aangestoken door enkele leerlingen. Zaterdag bekende een 14-jarige jongen dat hij benzine in een schoollokaal had gegoten en er een lucifer bij had gehouden. Een BUR|vriendje had hem daarbij geholpen en vijf klasgenoten stonden op straat toe te kijken. De jongens wisten kenne- lijk niet dat er mensen in het gebouw waren. Die avond hield het Stedelijk Conservatorium voor het eerst een mu- ziekcursus in de school Edouard Pailleron. Er waren op het ogenblik van de brandstichting vijftig mensen in het gebouw. Aanvankelijk meende de brandweer dat iedereen 1 had weten te ontkomen, maar later werden de verkoolde lijken van 18 kinderen en vier volwassenen gevonden. ff Ooggetuigen vertelden toen dat de brand uitzonderlijk snel om zich heen greep. Binnen een uur was de school, een nieuw gebouw van vier verdiepingen, totaal uitge- 31 brand. de brandweer te bemoeilijken. Een ramp kon op het laatste moment voorkomen worden. Op 8 februari brak brand uit in een school in Tremblay-Lesgo- nesse, een voorstad ten noord westen van Parijs. Ook dit was een geval van brandstichting. De nog jeugdige pyromanen konden worden gearresteerd. Tussen 28 januari en 4 februari woedde er in nog vier Franse scholen brand. HANOI/SAIGON. A.P.-Rtr. Vandaag zijn in Viet nam 143 Amerikaanse, 735 Noordvietnemese en Viet- kongstrijders en 1057 Zuid- Vietnamese krijgsgevange nen vrijgelaten. De vrijla ting van de gevangenen in het gebied van Zuidvïet- nam heeft enige uren ver traging opgelopen als ge volg van meningsverschil len tussen de Vietnamese instanties en de internatio nale commissie van toe zicht. Amerika heeft daartegen onmid dellijk geprotesteerd, omdat de Noordvietnamese en Vietkong- gevangenen voordat zij wilden vertrekken eerst overleg wilden voeren met de communistische vertegenwoordiging in de inter- Stroessner herkozen ASUNCION (Rtr) De .rechtse generaal Alfredo Stroessner is gisteren voor de vijfde achter eenvolgende maal gekozen als president van Paraguay. De 60-jarige president die behalve door zijn Colorado-partij de eni ge goed georganiseerde politie ke beweging in Paraguay, ook door 't leger en de zakenwereld wordt gesteund, verklaarde dat de overwinning van zijn partij een triomf is van de democra tie. Paraguay is een arm land met een gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking van 575 gulden per jaar. Het land met zijn 2,5 miljoen inwoners zit in geklemd tussen Brazilië en Ar gentinië. nationale commissie. Dit was de reden van de vertraging van bij na vijf uren. In Zuid-Vietnam werden 27 Ameri kanen na vrijlating overge- braVit naar Saigon. In Noord- Vietnam waren het 116 Ameri kanen, die via Hanoi naar een Amerikaanse basis op de Philip- pijnen werden overgevlogen. Het merendeel van deze krijgs gevangenen behoort tot de Ame rikaanse luchtmacht. Oorspronkelijk zouden 115 Ameri kanen vandaag vrijgelaten wor den. Hanoi besloot echter op Amerikaans verzoek ook een Amerikaanse krijgsgevangene vrij te laten wiens moeder ern stig ziek is. De man heeft sinds 1968 gevangen gezeten. Intussen worden nieuwe regelin gen getroffen voor het vrijlaten van andere groepen gevangenen zowel in Zuid- als Noord-Viet- nam. Burgers eitje A L moge volgens opinie-onderzoekcijfers slechts een minderheid zich voor kabinetsformatie en dit soort zaken interesseren, de mensen die zich beroepsmatig wel ermee moeten bezig houden, lopen op mr. Burger zelfs een ronde voor en verdiepen zich al in de vraag wat er gebeuren moet, indien het minderheidskabinet nu werkt en in de Tweede Kamer ten val gebracht zou worden. Met andere woorden: wat moeten we eten, wanneer het eitje van mr. Burger toch barst? Mr. K. G. de Vries, wetenschappelijk medewerker van de Erasmus Universiteit, heeft terzake in NRC-Handelsblad een eigen theorie ontwikkeld. Hij gaat ervan uit dat ook in het geval van een minder heidskabinet dit door de formateur gelegitimeerd moet worden. Wat zeggen wil, dat de formateur aantoont dat zijn geesteskind tot stand gekomen is volgens een zorgvuldige procedure en dat zowel hij als de minister-president uit de formatie in redelijkheid kunnen ver wachten van de Kamer een vertrouwensvotum te zullen krijgen. „In redelijkheid TfOLGENS mr. De Vries gaat het vooral om dit „in redelijkheid", Als er tijdens de formatie fouten zijn gemaakt en het kabinet dus niet gelegitimeerd in het parlement komt, daar al direct met wantrouwen tegemoet wordt getreden en daarvan per motie in ken nis wordt gesteld, zal het de aftocht moeten blazen. Maar aldus De Vries „het zal daarentegen de Kamer moeten ontbinden als zich in de Kamer partijen ophouden die zich niet gedragen overeen komstig bij een ieder ten aanzien van hen bestaande verwachtin- Nu is „bij een ieder" wel weer iets anders dan „bij mr. Burger" en/of „bij drs. Den Uyl en de linkse drie". Maar tegelijkertijd wordt wel begrijpelijk dat de confessionele drie ervan overtuigd zijn dat het bij mr. Burger's rondborstige manier van optreden „oppas sen geblazen" is, willen ze straks niet van hem of mr. K. G. de Vries het verwijt moeten slikken, dat ze een gelegitimeerd kabinet ten val hebben gebracht. Volksopinie T7EN van de mogelijkheden, zo niet de grote mogelijkheid, waaraan de huidige formateur moet denken is: uit een toetsing van pro grams bewijzen dat de comfessionelen ook het optreden van een puur-links minderheidskabinet programmatisch wel moeten steunen. Dan moet hij wel even vergeten hoe juist van P.v.d.A.-zijde in het verleden vaak is opgemerkt dat socialisten niet alleen kunnen oor delen aan de hand van een program, omdat het ook een slok op de borrel scheelt welke mensen het proberen uit te voeren. Wat ook niet vergeten mag worden, is dat volgens diverse opiniepei lingen is komen vast te staan, dat volgens de volksopinie momen teel een coalitie van links en confessionelen het landsbelang het best zou dienen. Nu heeft weliswaar staatsrechtelijk zo'n legitimatie bij het beraad van partijen en fracties geen enkele betekenis, maar niemand kan het de confessionelen kwalijk nemen, als ze zo'n opi nie toch iets belangrijker vinden dan beloften welke een P.v.d.A. en haar politieke leider via hun partijraad ongemotiveerd en onver standig hebben gedaan. Wordt een minderheidskabinet Den Uyl direct ten val gebracht, dan mag wel verwacht worden dat zij die daarvan de oorzaak zijn, zich bereid tonen, de consequenties ervan te dragen. Met andere woorden: hunnerzijds een kabinet te formeren. pi1« jongen, die zaterdag na een CD urenlang verhoor bekende, schijnt uit wraak te hebben ge- Hij kreeg vaak stand jes van de leraren. Tegen zijn vrienden zou hij gezegd hebben: als dat hier zo gaat steek ik de in brand. insdagmiddag 6 februari liet hij gekeen vriendje twee liter benzine gev kopen, 's Avonds troffen ze el- v AIFA (Reuter) Een voormall- ervtrge Israëlische parachutist heeft gisteren toegegeven Syrië te hebben bezocht en militaire in lichtingen te hebben doorgege- ven. De 26-jarige Ehoed Adiv jjdeed dit bij monde van zijn ad vocaat toen hij met vijf anderen I in Haifa voor een rechtbank llUi7-erscheen op beschuldiging van lid te zijn geweest van een spio- en sabotagegroep voor "He verdachten 2 Joodse Is- raëliers en vier Arabische Is raëliërs verklaarden echter w onschu'dig te ziin aan het ten ,n laste gelegde. Als zij schuldig worden bevonden kunnen zij le- - venslang krijgen, h e snioragezaak he°ft v°el on- schuddirg in Israël gewekt. In :de totaal zijn veertig me-sen aar- gehouden, onder wie zes joder. en de rest van Arabische af komst. Adiv is behalve parachu tist ook lid van een kibboets ge weest. Hij was ook lid van een uiterst linkse maoïstische groep, groep. kaar in de filmclub van de school. Na afloop van de film drongen de twee jongens door een raampje de school binnen, waar een van hen de benzine in een klaslokaal over het meubi lair en boeken uitgoot en ver volgens in brand stak. Door het zelfde raam sprongen ze weer naar buiten, waar ze zich bij hun vriendjes voegden. Het ze vental nam vervolgens de vlucht en ging later rustig naar huis. Later op de avond kwa men verscheidene jongens, al dan niet met hun ouders, nog naar de brand kijken. De brandstichting in de Edouard Pailleron-school is niet een op zichzelf staand geval. De laatste weken hebben zich in Franse scholen meer gevallen van brandstichting voorgedaan. Eind januari ontstond in het Pier re Corneille-lyceum in Rouen (Normandië) twee maal binnen 48 uur brand. Deze bleken te zijn aangestoken door een 22-ja- rige Algerijnse leerling die in Frankrijk niet kon aarden en j naar huis terug wilde. Hij had de deur van de slaapzaal van de interne leerlingen afgesloten en de telefoondraden doorgesne den om het waarschuwen van Griep ATLANTA, GEORGIA (AP) - Het Amerikaanse gezondheids centrum heeft meegedeeld dat er sinds 1 januari meer den 4 "00 sterfgevallen zijn gemeld als gevolg van griep en longont- U2 Arterikar-se ste den. Tijdens een rormrle n-r'o- de -an griep zallen er 2.880 do den. >3 T o-dr-se griep, een variatie op de Hor.g Kong griep, heeft de afgelopen maanden in ver scheidene delen van de Verenig de Staten gewoed. Van een onzer verslaggevers Den Haag Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde zeker twaalf mensen het leven gekost; elf personen werden gewond. Bij een kettingbotsing gister avond op de weg Gouda—Rot terdam onder de gemeente Moordrecht werd een 25-jarlge vrouw gedood en werden negen mensen gewond, waarvan drie Het ongeluk ontstond, doordat een automobilist, die op onverklaar bare wijze de vangrail had ge raakt, was gestopt. Zes andere wagens vlogen op de stilstaande auto. Op dezelfde weg, eveneens onder Moordreoht, was 's morgens reeds een automobiliste dodelijk verongelukt, doordat de wagen als gevolg van de gladheid van de weg raakte. Gladheid was ook de oorzaak van de dodelijke verkeersongevallen In Breda, Zutphen, Venlo en Willeskop (Utrecht). Een 4-jarig jongetje uit Groningen kwam om het leven toen zijn vader de macht over het stuur verloor, waardoor de auto in een sloot langs de weg terecht kwam. In Amsterdam werd een 52-jarige voetganger door een auto aan gereden en gedood.In Sprang- Capelle reed een 60-jarige bromfietser tegen een stilstaan de auto. HIJ kwam te vallen en werd overreden door een van de andere kant komende auto. DEN HAAG (ANP) - De Neder lander is het afgelopen jaar meer sigaretten gaan roken. Volgens gegevens van het CBS zijn er in 1972 ongeveer twee miljard sigaretten meer aan de Nederlandse bevolking verkocht dan in het Jaar daarvoor. Per hoofd van de bevolking wer den er ongeveer tien procent meer sigaretten gerookt, name lijk 1.623, tegen 1.486 in 1971 en 1.433 in 1970. Het totale sigaret- tcnverbmik bedroeg 21.670 mil joen tegen 19.600 miljoen in 1171. Ook aan kerftabak (voor shag) Is er in 1972 meer verkocht dan In 1971, maar bij dit produkt was de stijging minder groot. De to tale hoeveelheid kerftabak, die de Nederlanders in 1972 hebben gerookt, wus 12,6 miljoen kilo groot tegen 11,8 miljoen kilo In 1971. Per Nederlander steeg het verbruik van 0,89 tot 0,94 kg. Sigaren waren weer minder In trek. Het aantal verbruikte si garen (met een gewicht van 3 kg en meer per 1.000 stuks) daalde van 938 miljoen in 1971 tot 903 miljoen in 1972. Sterker nog was de daling van het ver bruik van cigarillos en andere kleine sigaren. Hiervan werden er in 1972 339 miljoen gerookt tegen 372 miljoen in 1971. Per hoofd van de bevolking betekent dit voor grote sigaren een ach teruitgang van 71 naar 68 per Jaar en voor cigarillos van 28 naar 25 per Jaar. In totaal werd In 1972 per hoofd van de bevol king 163,06 gulden aan tabaks producten uitgegeven tegen 151.39 gulden in 1971. Eén-van-de-Acht winnares Alina: De Pierre Cardin-man zal de komende zomer in het beige gekleed gaan. Deze kleur wordt zowel voor het geklede kostuum als v het safari-achtige sportieve gebruikt. s HEERENBROEK In de boerderij van Jaap Knibbe On dochter Alma was het gis teren, groot feest. Temidden va(n de constant rinkelende telefoon en eon Onophoudelij ke golf gelukstelegrammen zegt Alma, de 20-jarlge win- Waros van „een van de acht": „Het was erg span- nerd en leuk. Ik zou het best nog can keertje willen doen mrrr dat zal er wel niet ln- zittc'i". ge r-i.s gc.'-iitje op de stoel van Mies terecht. Twee antwoorden op drie vragen waren voor haar genoeg om een complete kampeeruitrus ting te winnen en nog wat klein spul als een hoogtezon, boeken van Bomans en de basis van een legertje konij nen. In de boerderij van drs. Jaap Knibbe, secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond en statenlid te Overijssel, doet ze nog even enthousiast als voor de buis haar verhaal: „M'n moeder hce't mijn vader en mij voor „een van de acht" opgege ven. V e waren zaterdag he ir niet renachtig. Pas toen M es de koppels voor stelde, realiseerde je je dat velen naar je keken. Dat nare gevoel was er echter maar heel even. Achter de coulissen zag ik allerlei ar tiesten rondlopen, maar die laten helemaal niets los. Tij- dens de quiz kom je er pas achter welke rol zij spelen". Alma maakte de show toen zij veronderstelde, dat haar va der wel met prins Claus zou willen spreken. Lachend zegt ze: „Dot was een goeie gok. Pa heeft In de staten gespro ken over ruimtelijke orde ning. Thuis zei hij dat hij best over het onderwerp eens wilde spreken met Claus. Het klopte p-e~ s. Vandaag belden mensen die dachten dat we getipt wa-en maar dat was niet zo. Het had net zo goed gekund dat hij m'n grootmoeder had wil len bellen. Dat Mies het tele foongesprek met prins Claus afsloot met „en de groeten thuis" vond ik erg ontspan nend en heel erg leuk. Het zorgde voor grote hilariteit; vooral toen Mies er ge schrokken In de richting van de camera aan toevoegde: „Als U nu kijkt: sorry hoor voor dot laatste". t' a ':an de gewonnen spulle tjes ',c- -I-V" !:c-, Cn haar ka: nog gerr-g c en p-rr.t es en bovendien ken herr uit-ct binnenkort een aanvulling best gebrui ken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5