Katwijkse vissersvloot groeiend door verhoging mmimumprij zen en aftrek van investeringen PvdA Hazerswoude zet vraagteken bij j umelagebanden Koudekerk dreigt Alphen met proces tl J. Jirka nieuwe voorzitter van 'St. Caecilia' streeknieuw Voorjaarsbode bij kamermuziek in Ter Aar Brand in loods na spelen met vuur MAANDAG 12 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT KATWIJK De Katwijkse vis sersvloot die nu bestaat uit 57 schepen zal voor het eerst sinds jaren een redelijk grote uitbrei ding ondergaan. Met ingang van 1 juli 1972 is een nieuwe investe- ringsaftrekregeling voor het vis serijbedrijf van kracht gewor den. Veel schipper-eigenaren hebben daarin een reden gevon den om hun huidige schip te vervangen of om hun vloot met een schip uit te breiden. Nog dit jaar zullen twaalf nieuwe zoge heten boomkorvissers worden afgeleverd en ook een drietal nieuwe hektrawlers. De hek trawlers zijn alle ter vevanging van oudere schepen. Van de boomkorvissers zal ongeveer de helft dienen ter vervanging van een ouder schip. ,,Of het vervangen of uitbreiden wordt is altijd afhankelijk van de vraag of de schepen al of niet verkocht kunnen worden", vertelt de heer J. Ouwehand. secretaris van de Katwijkse Vereniging van Schipper-Eige- naren. „Vooral oudere schepen gaan soms moeilijk van de hand. In het zuiden van ons land, zoals in Goeree, of in En geland is de ontwikkeling nog een eind achter in vergelijking met hier". Niet alleen de nieuwe investe ringsregeling heeft de bouw van de nieuwe schepen mogelijk ge maakt. Ook het optrekken van de minimumprijs voor vis is er debet aan. De prijzen zijn ge lijkgetrokken met die in de overige EEG-landen. In Frank rijk lagen de prijzen veel hoger dan in ons land. Daardoor is de minimumprijs hier een kleine vijftig procent gestegen. „De te levisiereclame heeft ook een gunstige uitwerking gehad" ver telt de heer Ouwehand. „En de fileerderij heeft het visserijbe drijf veel goed gedaan". Als er nu een grote aanvoer is van vis, kan dat worden opgeslagen en op een gunstig moment worden afgezet. Van de heer Ouwehand hoeft een verdere uitbreiding van de vloot niet zo erg. „Dan wordt de spoeling steeds dunner. In de jaren zestig tot vierenzestig is er ook een enorme aanwas van schepen geweest. Binnen enkele jaren zijn die weer van het vis serijtoneel verdwenen. Laat het bestand zo maar blijven". Het motorvermogen van de nieuw te bouwen schepen wordt ieder jaar weer groter. Het vermogen van de schepen, die dit jaar worden gebouwd ligt al tussen 1000 en 1500 PK. „Voor de over- bevissing is dat niet best", vindt de heer Ouwehand. „Maar als wij In Katwijk niet meedoen doen de Urker vissers of ande ren het wel. Wie in de visserij bij wil blijven moet zijn schip iedere vijf jaar vervangen. Pas dan blijf je up to date in het vissersbedrijf". Ondanks de voorspoed in het vis- serijbedrij heeft de vereniging nog wel een verlangen. En dat is een betere steun van Kat- wijks B. en W. In vrijwel iedere vissersplaats staat de gemeente borg voor de kredieten die op de schepen worden genomen. In Katwijk laat dat volgens de ver eniging van schipper-eigenaren ALPHEN AAN DEN RIJN De Stichting Winkelvoorziening Noord gaat de Alphense ge meenteraad voorstellen de naam van het in april te openen winkelcentrum te handhaven op Ridderhof. Het stichtingsbestuur geeft daarmee geen gehoor aan het verzoek van de Stichting Vrijetijdscentrum Ridderhof in Koudekerk om te naam van het nieuwe winkelcentrum te wijzi gen. Tijdens besprekingen in de ge meenteraad van Alphen, begin deze maand, leek het er op, dat een nammswijziging (Winkelcen trum Ridderveld) er wel door zou komen. In die discussies opperde het KVP- raadslid C. J. Winninghoff wel enkele bezwaren tegen de naamsverandering van het toe komstige winkelcentrum. Vele winkeliers zouden al drukwerk, verpakkingsmateriaal e.d. be steld hebben met opschrift Rid derhof. De heer Winninghof, ook Geen tijd om andere naam' te geven -JAG wil voorzitter van de Stichting Wi keivoorziening Noord, ziet ge« ër€ mogelijkheden meer om jtf naam van het centrum te veai anderen. pre In een commentaar op het int," dienen voorstel van de he(( Winninghoff, zegt de voorzitlj' van de Koudekerkse stichti^l dat hij in zijn bestuur d«de2 nieuwe ontwikkeling ter sprt zal brengen. Mocht blijken i het bestuur vast wil houden e de door de Koudekerkse sticP ting als eerste gebruikte naaf Ridderhof, dan zou een gered' telijke procedure niet onmogfl lijk zijn, aldus zijn verklaring.® Over een viertal weken wordt het eerste nieuwe schip afgeleverd. Het ligt nu vóór de afbouw bij de Katwijkse firma Zwitser. Het is de WR 57. Het schip is eigendom van één Katwijker, de heer H. Groen, en twee Wieringers. De drie compagnons zijn aangesloten bij de Katwijkse vereniging van schipper-eigenaren, een soort inkooporganisatie. C veel te wensen over. Vorige week is er zelfs een schip in de vaart gekomen dat nu onder een Schevenings nummer vaart; de SCH 173, die vroeger voer als KW 173. Op vier december 1971 vloog de Katwijker in brand. Een IJmuidens machinefabriek kocht het schip en knapte het op. Nu is het eigendom van re der A. Vooys, zoon van de in Katwijk zeer bekende Gerrit Vooys. Dat eën schip van een Katwijkse reder en met een Katwijkse bemanning onder Schevenings nummer moet va ren gaat de heer Ouwehand aan het hart. Scheveningen, of eigenlijk de ge meente 's-Gravenhage, wil wel borg zijn voor een bedrag. Hoe meer schepen Scheveningen als thuishaven hebben, hoe beter de nieuwe visafslag rendeert. 3. en W. zien meer in een badcen- trum dan in de visserij" ver zucht hij. „Terwijl het badsei zoen twee maanden duurt en het vissersbedrijf het hele jaar doorgaat. Van dat badseizoen kan de Katwijkse gemeenschap niet bestaan". TER AAR Zaterdagavond had den een 85-tal concertliefheb bers het slechte weer getrot seerd en de beeldbuisgenoegens gelaten voor wat ze waren, om te genieten van de uitvoering, die gegeven werd door het ka merensemble „Mobile" uit Nieuwveen. Als opening had i Op en huis bij Technische school van Alkemade ALKEMADE De Technische School houdt a.s. woensdag open huis. Tussen 18.30 en 21.00 uur kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen in de school. De leerlingen zullen gewoon de lessen volgen, zodat men een ob jectief beeld kan krijgen van het onderwijs dat op de school gegeven wordt. De heren Hoger- vorst, jeugdconsulent van het gewestelijk Arbeidsbureau, en Post, consulent van het leerlin genwezen zijn de gehele avond in het gebouw te vinden om voor lichting te geven over de studie mogelijkheden en de werkgele- De bezoekers kunnen tevens een genheid. beroepententoonstelling bekij ken. die van 12 t/m 16 februari in de school is ingericht. De open dag richt zich vooral op de toekomstige leerlingen. TER AAR De Ter Aarse brandweer moest zaterdagmor gen in actie komen voor een brandmelding van de fam. A.C. van den Hoorn aan de Langer- aarseweg 97. Achter het huis stond een loods in brand, waar in materialen, die gebruikt wor den voor de bloementeelt had den vlam gevat. Mede door de sterke wind was de loods een prooi voor de vlam men. Door ingrijpen van de brandweer kon men een zomer huisje, dat aan de loods was vastgebouwd gedeeltelijk behou den. De brand is vermoedelijk ont staan door het onachtzaam spe len met vuur door een buurjon gen, die als eerste de brand op merkte en waarschuwde de fam. van Hoorn. VOORHOUT Woensdag houdt de jeugdvereniging „Kontakt" een vakbondsdiï* cussie-avond in het Hok met de A.V.G. De volgende on derwerpen komen ter spra ke: Jongeren in het bedrijf, werkgelegenheid voor jonge ren, inspraak, vormingsscho- len, afschaffing jeugdlonen. Deskundigen bij deze avond zijn: 't afdelingsbestuur van Voorhout en de heer Ben Le- ferink. LISSE —In „Welkom houdt de actie Kruistochten Neder land maandag 19 februari een getuigenisavond. Aan vang 20.00 uur. VOORHOUT —Het jaar 1972 is voor de muziekvereniging St. Cecilia een jaar geweest van hard werken om zich op het muzikale vlak te handhaven en om de drumband nieuw leven in te blazen. Het zich handhaven op de muzikale ladder werd hét best gedemonstreerd op de jaar lijkse winteruitvoering en op het Bondsconcours te Noordwijk. Beide keren werd een verdienste lijke prestatie geleverd wat te Noordwijk werd gehonoreerd met een le prijs in de hoogste afdeling. De drumband bracht het afgelopen jaar nog al wat problemen met zich mee. De geregelde wisseling van instruc teur deed de animo van de le den dalen en het gemis van eni ge oudere leden deed zich ge ducht voelen. Om hierin veran dering te brengen, werd de heer Sligchter uit Noordwijk bereid gevonden de drumband te gaan instrueren en werd in december een open avond gehouden voor de werving van nieuwe drum bandleden. Het resultaat hiervan is njet mee gevallen. Twee oudere en drie jongere leden hebben zich op deze avond gemeld. De financiën van de vereniging laten niets te wensen over. Het gunstige resultaat is hoofdzake lijk te danken aan de inzet van enige zeer enthousiaste leden, die eens per maand de oude kranten en tijdschriften opha len. Ook de oliebollenactie brengt ieder jaar flink wat geld in het laatje. In 1972 was dit 992,60 netto. Na zes jaar als voorzitter te zijn opgetreden, kan de heer Johan Zwetsloot zijn functie als zoda nig niet meer voortzetten, dit in verband met zijn werkzaamhe den. Hij zal echter wel in het bestuur zitting blijven nemen. Als nieuwe voorzitter werd bij stemming gekozen de heer J.. Jirka. Hij zei o.m. zeer ver heugd te zijn over het feit. dat er zoveel mensen waren, die het vertrouwen in hem stelden om als voorzitter te gaan fungeren. Hij hoopte dan ook op volle me dewerking van bestuur en le den. Een bijzonder woord var dank aan de scheidende voorzit ter was zeer zeker op zij plaats. Verder is er nog een lid van d< drumband in het bestuur gek zen, namelijk de heer Hoek, zo dat het bestuur thans is uitge breid met twee mensen. De bespreking van het bezoek van een muziekvereniging uit Wehr (Duitsland), rond Hemelvaarts dag, leverde nog wat kleine pro bleempjes op wat het logies be treft, maar dit werd zo goed als ter plaatse opgelost. Na het officiële gedeelte werden nog door enkele jeugdige leer lingen zeer verdienstelijk enige duetjes en trio's ten gehore ge bracht, wat bij de talrijke aan wezigen werd beloond met een luid applaus. Tot slot ging men nog enkele uurtjes gezellig bin- goën en een dansje maken. HAZERSWOUDE Tijdens de laatstelijk gehouden vergade ring van de leden van de Ha- zerswoudse PvdA-afdeiing is de vraag gesteld, of het geld, dat van gemeentewege wordt be steed aan de instandhouding van de jumelagebanden met het Westduitse stadje Waldkappel, niet op een verantwoorder wijze zou kunnen worden aangewend. NOORDWIJK De gemeente heeft onlangs een compleet trap veld met echte doelpalen inge richt tussen de Voorstraat en Herenweg. Met deze aanleg zijn de ouders van de dichtbevolkte wijk dolgelukkig. Ook voor wat betreft de aanleg van zandbak ken zijn zij op hun wenken be diend. Het personeel van open bare werken legde twee solide uitgevoerde bakken aan. Het ligt in de bedoeling ook nog wat klimhekken en andere speel attributen aan het speelterrein toe te voegen. Om katten van de zandbakken af te houden, heeft men nog enkele dekzeilen nodig. Hiervoor kan men zich wenden tot openbare werken. In deze socialistische kring vroeg men zich af, of er nu wel spra ke is van een culturele uitwisse ling. Volgens diverse leden zou de jumelage nu slechts een klei ne groep van de bevolking ra ken. Het geld zou, zo werd ge steld, bij voorbeeld kunnen wor den gebruikt voor een adoptie project in de derde wereld, zoals de Vredeswerkgroep al eens heeft gesuggereerd. In de Hazerswoudse PvdA-kringen staat men overigens niet geheel afwijzend tegenover de contac ten van de gemeente Hazers woude met Waldkappel, want gezien ook de contacten die di verse scholen met die uit de Westduitse gemeente onderhou den, ziet men in deze jumelage toch ook wel een bepaalde vor ming. „Maar we moeten een andere mogelijkheid niet uitslui ten", werd op de vergadering gesteld. de Nederlandse 17e-eeuwse cot ponist (geb. in Alkmaar) Fesch gekozen. Hiermel maakte men kennis met sol cellist Henk Sekreve en de contrabassist Guibert Vriji die al spoedig een sfeervol stemming brachten. De laats toonde zijn virtuositeit door men met Dick Vet, pianist, Contrabas Concert van de 11 eeuwse Antonio Capuzzi te 1 tolken. Lieflijk en bekend, i ervoer men het voortreffelB spel van Dick Vet, die als soil enkele werken van Fr. Chof| ten gehore bracht. Van de Fransman Marius stant speelden Dick Vet en bert Vrijens de Trois Cop plexes, waarbij in het eers deel, „Narcisse" genaamd, doenlijk overkwam, terwijl regen de ramen van het Aarse Dorpshuis geselde. Opvj lend waren de jazz-invloeden de overige twee delen, die toonden dat kamermuziek alle tijden kan zijn. Na de pauze volgde na een van De Fesch de bekende tasie impromptu" van Fr. Cl pin, die Dick Vet op e lente wijze vertolkte. Als sli stuk had men de le Sonate cello gekozen van Ch. CamL Saint-Saëns, waarbij de cellrAI partij een hoogtepunt vori voor Henk Sekreve, en waa Dick Vet in deze muzikale si menspraak hem voortreffelij repliceerde. üa LEO STARRENBUFj^ lij UW MENING Solidariteit De loonsverhogingen in procenten hebben de laatste jaren door de stijgende inflatie de loonver- schillen sterk doen toenemen. Voor de beter-betaalden is dit een voordelige zaak. In het ka der van loonmatiging en prijs- beheersing is het zaak aan deze ontwikkeling een halt toe te roe pen. Van de Unie BLNP, die zegt uit solidariteit lid van het NKV te zijn zou men daarvoor dus enig begrip verwachten. Maar nee, Hubben doet nu een beroep op de solidariteit van de rest om toch vooral zijn privilege niet aan te tasten en door te gaan met het voor zijn bond lucratie ve „procentje verhogen". En krijgt hij zijn zin niet, dan roept hij de werkgevers te hulp De solidariteit van Hubben heeft hem nog nooit een halve stuiver gekost maar wel grote voorde len opgeleverd. Nu lets van dit voordeel hem dreigt te worden afgenomen, geeft hij niet thuis. Laat het NKV verder gespaard blijven voor de „solidariteit" van Hubben en de zijnen. W. H. Schelvis (lid KaBo) Noordwijk EHBO OEGSTGEEST Prijswin naars nestkastjes Jeugdna- tuurwacht Oegstgeest; M. B. van Leenen. Hofdijckschool: A. J. M. Luksenburg, Maria- school; J. G. H. Koelema, Mariaschool; E. Syubbé, Mariaschool; C. Sschweizer. Terweeschool; F. Tinkeler.berg, Ouder,hof- school; E. Zegwaart Ouden- hofschool; T. Eppink Kam- perfoelieschool; W. Mande- na, Kamperfoelieschool. he Nieuwveen 11 lij heeft nieuw systeem voorbr oefenavonderïj scb NIEUWVEEN De EHBO-vehai enigingen gaan de cursussen :jes een andere vorm gieten, plaats van met twee wil men met meerdere „slachtoffei(scl gaan oefenen. Tot deze beslissing is men geljj men omdat men bij de onge\ len van tegenwoordig vaak r meer dan twee slachtoffers maken heeft. Iedere oefenavond wordt stens tweemaal een geënsceneerd waarbij de ledi afwisselend slachtoffer i BO-er zijn. Na afloop ve re oefening wordt de hulpverf ning gezamenlijk besproken I gecorrigeerd. Door dit systetj worden alle leden doorloptf geconfronteerd met onmiddell ke urgentie-bepaling voor vtAl betreft de behandeling, vervdgi en hulpverlening. gi ALPHEN Bewoners van de Wllma-flat zijn zaterdag begonnen met de aanleg van een speelterrein tussen de Wilma-flat en de Burg. Bruins Slotsingel. Het ligt in de bedoeling op het terrein een groot schaak- en dambord van gekleurde stenen aan te leggen en klimtoestellen van bielzen. Het werk, waaraan veel bewoners deelnemen, zal ongeveer drie zaterdagen duren. Van de gemeente krijgen de initiatiefnemers alle medewerking. Zo zal er rond het terrein een afrastering worden geplaatst zodat de veiligheid van de jeugd gegarandeerd wordt. Korenavond iidv* BNS Voorhokfc Sassenheim/Voorhout Mori 13 februari wordt er voor zesde keer de grote korena' in de B.N.S. te Voorhout gehj den van alle koren van d lenstreek. Deze avond georganiseerd door de deken dienst voor liturgie e ziek. Het geheel staat onder ding van kapelaan R. M. J' pers uit Sassenheim. Zowel I tijnse als Nederlandse liederj1 worden gezongen. De toeganf vrij. Aanvang 8 uur. Een mof kans voor zangliefhebbers Bollen- en Duinstreek om te[ nieten van iets goeds.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4