Bevolkingsonderzoek op longafwijkingen RELEASE NU LANGER OPEN 1 Debussy en j Pijper maken grote indruk stad en streek Negende keer in Leiden Protest bij huisbaas ri Peuterspeelzaal Poelpolder dit jaar meer subsidie OOK Wat u moet weten Dames DVO hadden succesvol weekeinde «fc •AGINA 3 MAANDAG 12 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT flDEN Voor de negetode maal wordt in Leiden een bevol- jeugjungsonderzoek gehouden naar lohgtuberculose en andere long- giekten. Het qnderzoek begint op 6 maart a.s. Doordat de |oog-tbc in Nederland belangrijk iveerfc terugedrotigen, kan meer aandacht besteed worden aan de opsporing van andere long- giekten. Bovendien wil het orga niserend comité de stichting ,Fonds tot Opsporing Lammenschansweg, vrijdag 16 maart t/m woensdag 28 maart (bevolking Roodenburgkwartier en Vreewijk). 3. een zaal van de Petrakerk, Su- rinamestraat vrijdag 30 maart t/m maandag 9 april (bevolking Kooikwartier). 4. in de Beloftekerk, Robijnstraat, woensdag 11 april t/m maandag 16 april (bevolking Morskwar- tier). 5. in het „Hooglandse Huys", Mo- riaansteeg, donderdag 26 april t/m dinsdag 8 mei. Tu" Dit laatste punt werd voor de be volking van binnestad, Sta tionskwartier, Boerhaavekwar- tier en woonwagens en -schepen gunstiger en comfortabeler dat tot dusver als onderzoèk- punt gebruikt werd. Nieuw is ook, dat de bewoners van vier grote bejaardentehui zen en van de bijbehorende be jaardenwoningen in de periode van 18 t/m 25 april in die tehui zen onderzocht zullen worden. De tijden, waarop het onderzoek gehouden wordt, wijken even- r lerculose Leiden" in groter mate dan voorheen aandacht besteden aam de leeftijdsgroe pen waaronder deze andere af wijkingen te verwachten zijn. Daardoor wijkt het negende be- erie Folkingsonderzoek in Leiden op jenkele punten af van de voor baande onderzoeken. r Jidat gebleken is, dat het per centage met tuberculose be smette jonge mensen steeds la- ger wordt, is de minimumleef- tijd van de opgeroepenen ver- jchoven naar 30 jaar. Omdat longtumoren vrijwel altijd bo- yen de leeftijd van 30 jaar ont staan, kunnen de organisatoren bet onderzoek vaker herhalen, Vcat vooral voor het ontdekken ran tumoren van belang zou gunnen zijn. Men heeft zelfs het froornemen om in Leiden de Mannelijke bevolking boven de eertig jaarlijks te onderzoeken, tangetoond is, dat vroegtijdige ntdekking de meeste kans iedt op genezing, stad is in 5 sectoren verdeeld. sector zal eerst een curculai- re worden verspreid, igeveer een week vóór de aan gegeven onderzoekdatum wordt ten geadresseerde oproep be- lorgd. it onderzoek geschiedt op de folgende plaatsen: «de hal van de Bevrijdingskerk, ^lontgomerystraat, dinsdag 6 aart t/m woensdag 14 maart evolking Bos- en Gasthuis- -artier, behalve Vreewijk), een zaal van de Zuiderkerk, utomobilist reed huisje lenzinestation tegen de vlakte SSENHEIM Zaterdagnacht -erd voor de tweede keer in paar weken tijd, het benzi- lepompstation aan de Leidse t Vaart bij het Postviaduct het aj loelwit van een te haastige au tomobilist. Na eerst een grote _Jichtmast geramd te hebben, 'kraakte' een 34-jarige inwoner a E»an Reinsaterswoude met zijn lercedes het huisje van het svroiompstation volledig. De licht- eens af van die, welke jaren lang gebruikelijk waren. Men kan zich laten onderzoeken op: Maandag, woensdag, vrijdag 14.00 - 16.30 en 17.30 - 20.00 uur; dins dag, donderdag 9.00 - 12.00 en 14.00 - 16.30 uur. In tegenstelling tot voorgaande ja ren ontvangt men slechts een maal een oproep. Indien deze een tijd in de avond vermeld en m?«»kan ook in de mórge> of middaguren komen, dan wordt dat zeer op prijs gesteld omdat men daarmee de meestal zeer drukbezette avonduren ontlast. Wie verhinderd of vergeten was, op het aangegeven uur te komen, is op elk ander tijdstip niet minder welkom. geacht dan het Waaggebouw, Gebrekkigen en bejaarden, die on mogelijk alleen naar het punt van onderzoek kunnen komen, kunnen gratis vervoer per auto aanvragen bij de G.G. en G.D., Roodenburgerstraat la, telefoon 20645. Autobezitters die zich voor het vervoer van deze per sonen beschikbaar willen stel len, wordt verzocht zich te mel den aan hetzelfde adres. V/ASSENAAR Met spreekkoren als .Meijer is in goede doen van de Schildersbuurt zijn poen" heeft een groep van ongeveer 50 Zwollenaren zaterdag op de anders zo rustige Meijendellseweg gedemonstreerd tegen de huiseigenaar Meijer en de staat waarin de huizen volgens de bewoners verkeren. Na een vruchteloze discussie met de zaakwaarnemer van de heer Meijer aan het tuinhek konden twee Zwolle naren tenslotte aan de heer Meijer zelf een petitie overhandigen. De huurders kregen te horen, dat zij met hun klachten moeten zijn bij het makelaarskantoor Bramer in Zwolle dat de huizen beheerd. Toe gezegd werd namens de heer Meijer, dat klachten, welke naar voren komen in het onderzoek van Bouw- en Woningtoezicht, direct zullen worden verholpen. Het Kamerlid Paul Janssen (P.v.d.A.) was ook bij de demonstranten. Hij beloofde de petitie op hoger niveau onder de aandacht te zullen brengen. Avanti-jeugd kwam weer aan volle winst Hazerswoude Avanti's eerste meisjesteam bleek Delta Lloyd 1 te sterk: 7—3. Annemieke Smits en Wilma Koster zorgden samen voor de Hazerswoudse overwinning. Twenty One Up 1 versloeg Avanti 2 met 64. omdat Anneke de Ruiter maar twee keer en Anne- lies Timmermans en Mariette Pannebakker maar eenmaal tot scoren kwamen. Steeds Vooruit 2—Avanti 4 9—1. PIT 5 1—Avanti 5 10—0, Avanti 6—De Treffers 2 10—0, Avanti 7—PIT 54 3 1—9, Avanti 8—Kioti 4 0— Avanti's eerste jongensteam ver sloeg Steeds Hoger TSB 2 met 46. Leon van de Werf en Pe ter Streng wonnen elk twee maal en sloegen zich ook naar de dubbelzege. Peter Groot pik te een punt voor zich in. Avanti 2 versloeg Phoenix 1 met 6—4. Peter de Groot en Jos Timmer mans wonnen elk twee keer en daarnaast triomfeerden ze ook in het dubbelspel. Paul Stolwijk maakte het zesde, de volle winst opleverende punt. STT 66 2—Avanti 3 8—2, Avanti 4— SETT l 28, Scylla 5Avanti 5 4—6, Avanti 6—DOCOS 5 3—7, Play Fair 3—Avanti 7 8—1, Avanti 8—Kioti 5 2—8, Play Fair 4—Avanti 10 4^-6, Avanti 11—NSSS 7 10—0, TOV 5Avan ti 12 10—0. WASSENAAR De katholieke nijverheidsschool voor meisjes, aan de Kerkstraat in Wassenaar, heeft zijn tweejaarlijkse creatieve avonden weer achter de rug. Heel wat ouders kwamen een kijkje nemen hoe hun dochter nou zo'n pop in elkaar zet, hoe ze schildert, boetseert of wandkleden maakt dan wel met pottenbakker schijf jongleert. De bewondering was kennelijk zo groot, dat maar weinigen het aan durfden zélf creatief mee te doen, zoals eigenlijk de bedoeling was. Kijkers waren er evenwel genoeg, zoals de foto laat zien. LEIDEN Release heeft zijn openingstijden uitgebreid. De hulporganisatie, gevestigd aan de Nieuwe Rijn 20a, is voortaan open van maandag t/m vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur en van dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Release is opgezet vanuit de ge dachte dat heel wat mensen in de samenleving door gevestigde instanties onvoldoende of hele maal niet geholpen worden. De organisatie probeert dit manco op te vullen en de bestaande si tuatie te verbeteren door middel van bestudering van de werk wijze van die instanties om zo doende de fouten aan te kunnen tonen. Release staat open voor mensen van alle leeftijden, ongeacht ge loof, politieke overtuiging of le vensbeschouwing. Een oplossing voor problemen probeert zij sa men met de persoon in kwestie te vinden. De hulp wordt verleend door vrij willigers, die zelf ook niet alles weten, maar indien nodig spe cialisten op allerlei gebied kun nen raadplegen zoals artsen, ju risten maatschappelijk werkers etc. Aan de door Release ver leende hulp zijn geen kosten verbonden. mast knapte af en het huisje zal helemaal opnieuw moeten wor den opgebouwd. nield. De bestuurder liep snij- wonden op in het gezicht en verspeelde diverse boventanden. Met bovendien nog een hersen schudding werd hij naar het Elisabeth ziekenhuis in Leider dorp gebracht. ie REIDEN- Tijdens het vorige irieell koffieconcert heeft de pianist ■•■e" Ton Hartsuiker zich veront schuldigd, dat hij op een ont stemd instrument moest spe len. Op dit koffieconcert zon- H dagochtend stonden twee ont stemde Estonia-vleugels, i waarvan het piano-duo Her man Uhlhorn en Sas Bunge de dupe waren. Om maar niet te spreken van degenen, mdie ernaar moesten luisteren. Het feit, dat het twee keer ma^ achter elkaar kon gebeuren, nJ is een pijnlijke zaak vóór K. oprij en O., die op zijn beurt ook tere« wel er8ens de duPe van ge- npei weest Z&1 zij"' Hoe dan ook, :e, j het was ergerlijk, en voor dit jrgej P'ano"du°. dat vorige week notabene een bekroning i kreeg van de Johan Wage- lennaar-stichting voor hun ver- en tolking van Pijper's Sonate, e een weinig elegant onthaal om onder deze omstandighe- •ht l den een concert te moeten :v\j geven. Bovendien vragen wij lt>e ons toch af, of deze Esto- I nia-vleugels in een kleine ister ruimte als de Foyer, de un j meest geschikte instrumen- n IJ ten zijn. Bij een klein en ;sn» rond toucher klinken zij t r» mooi. Maar bij een werk, in f dat een forsere aanpak I vraagt, klinken zij scherp en den i hard. En zo ook nu, bij Lu- e 4 toslawski en Infante. Van dit piano-duo is Herman Uhlhorn de meest lyrische. Bij Sas Bunge prevaleert een wo<f meer cerebrale instelling, een combinatie die tijdens dit concert goed was aange past. Knap vertolkt was de opening met de Sonate in G van Johann Christian Bach, waarvan de vaak parallel lo pende figuratie de uiterste concentratie vraagt om tot een gelijk samenspel te ko men. Het is een charmant werk, ofschoon zonder grote diepgang. „En blanc et noir" van Debussy kreeg felle tin ten mee, vooral in het eerste deel. Het tweede deel, naar onze smaak het mooist getrof fen in een wat donkere wee moedige toon, maakte grote indruk. Ditzelfde deed ook Pijper's Sonate, eveneens Frans georiënteerd en getui gend van emotionaliteit, of schoon men de componist dik wijls een te cerebrale op bouw van zijn werken ver wijt. Pijper is componist, wiens taal, 26 jaar na zijn dood een meer algemeen be grip krijgt. Hoewel prachtig vertolkt, drong zich ook hier de vraag op hoe het zou hebben ge klonken op andere vleugels. Met dit werk was een punt gezet achter de ernst. Vreug devoller werd het progamma voortgezet met Variaties op een thema van Paganini van Lutoslawski en de Danses Andnlouses van Infante, rit misch moeilijk, puntig ge speeld. Maar toch geen wer ken om "hoera" voor te blij ven roepen. Het was ietsje aan de grove kant. Twee toe giften van Bartók en Benja min besloten deze ochtend, die een meer dan gewone belangstelling had getrokken. B. RIJNDERS WASSENAAR De tentoonstelling, die Erik Kreytz ditmaal binnen de muren van zijn Wassenaarse bibliotheek heeft gehaald, spreekt de kenners bijzonder aan. Dat bleek zaterdagmiddag toen enkele tientallen kunstminnaars, onder wie wethouder mevrouw A. J. Ie Coultre-Foest, naar de Luifelbaan waren gekomen, om er de inleiding van dichter Hans Wesseling te beluisteren. Wellicht geïnspireerd door het pop-art-achtige werk van de beide exposerende kunstenaars koos hij als thema de tekst „Laten we er iets van maken", van Rolling Stone Mik Jagger. De aanwezigen lieten zich dat geen tweemaal zeggen en de sfeer in het bibliotheekgebouw was daardoor uitstekend. Adriaan de Kruif toont modern-realistisch teken- en schilderwerk en ook de ruimtelijke plastieken van Lies Hageraats (haar alternatief bruidstoilet bijvoorbeeld) moeten de liefhebbers van moderne kunst bijzonder aanspreken. Tot 5 maart is de expositie nog te bezichtigen tijdens openingsuren van de bibliotheek. Forestersprijs voor professor Bastiaans Sassenheimer zwaar gewond na frontale botsing SASSFNHE1M/NOORDWIJK Een 33-jarige vertegenwoordiger uit Sassenheim is vrijdagavond met zijn Ford frontaal gebotst tegen een vrachtwagen. Hij moest met ernstige verwondin gen naar het Elizabeth zieken huis te Leiderdorp worden ge bracht. Zijn auto was total loss. De vertegenwoordiger draaide vanaf het parkeerterrein van restaurant 'Cleypool' de weg op en nam daarbij de bocht veel te ruim. De vrachtwagen uit Rijnsburg liep slechts lichte schade op. LEIDEN/AMSTERDAM- Profes sor dr. J. Bastiaans, hoogleraar in de psychiatrie te Leiden, krijgt op 26 februari de Fores tersprijs 1972. De uitreiking heeft plaats in het Foresters- huis In Amsterdam en zal ge schieden door professor dr. A. de Froe. De prijs, bestaande uit een beeldje van een hert (zinne beeld van zachtmoedigheid) en een bedrag van 1500 wordt toe gekend aan professor Bastiaans voor zijn bijzondere bijdrage tot beter begrijpen van slachtoffers van oorlog en verzet. De Foresters is een organisatie die zich ten doel stelt iedereen die steun of raad nodig heeft te helpen. De prijs wordt een maal per jaar toegekend aan degene, die op bijzondere wijze heeft meegewerkt aan de leniging of opheffing van maatschappelijke noden. Hij werd in 1971 voor het eerst uitgereikt aan de VARA- ombudsman Marcel van Dam. Ijsbaan in de Noordduinen? KATWIJK - Al verschillende jn rein in de Noordduinen een ijs- men op om op het parkeerter rein in de noordduinen een ijs baan aan te leggen. Ook nt weer leggen B. en W. dit pro bleem voor in de komende raadsvergadering. Tot toe moesten de schaatslief hebbers zich behelpen -net de veel te kleine tennisbaan. Bo vendien was de methede van opspuiten nogal omslachtig. De raad wordt nu voorgesteld een krediet van 300,- te verlenen voor de aanleg vn een vaste pomp bij het parkeerterrein. straat aan de orde komen. Het pand op die hoek is eigendom geworden van de gemeente, zo dat men nu kan overgaan tot sloop. nog dit LISSE De Peuterspeelzaal in de Poelpolder heeft een hogere subsidie nodig. De crèche blijkt zo'n groot succes te zijn, dat het aantal leidsters uitgebreid moet worden. Daarvoor is de An de Grachtweg 20% subsidie voor de perso neelskosten die de gemeente Lisse voor 1972 verleende niet toereikend. In de raadsvergade ring van aanstaande woensdag avond zullen b. en w. dan ook voorstellen de subsidie voorl973 op 25 %te stellen. leg-1 Bar ten v de Gi parkeerterrein aange- worden in de „tuin" van malige pastorie van de ide Gemeente. Dit ter- I aansluiting vinden bij HAZERSWOUDE De enige en eerste drieling van Hazerswoude is re parkeerplaats, aan afgelopen zaterdag 10 jaar geworden. Ter ere van hun verjaardag werd in huize Louwers gisteren groot feest gevierd. Behalve de drieling waren ook de overige vijf kinderen van de heer Louwers aanwezig. Op de foto. De drieling. V.l.n.r. Kees, Jan Gert. Prijzen voor filatelisten BOSKOOP De hoofdprijs van de filatelisten-show in Boskoop Is gewonnen door de heer G. van Klaveren met zijn luchtpost van Nederland en de overzeese gebiedsdelen. De prijs, die door de gemeente beschikbaar Is ge steld is een kristallen bokaal op zilveren voet. De zilveren me daille (bondstentoonstelling) ging naar de heer Spoelman. De zilveren verenigingsmedaille naar G. van der Togt. Een bronzen medaille kreeg J. Meij er voor zijn inzending van De tweede wereldoorlog. De ere prijzen kregen: J. de Bruin, mevr. J. van der Graaf, mevr. H. Harkes, A. Verbrec, Y. Kra- mtr en de heer M. Verschuur. door de Algemene vland. De totale kos- t parkeerterrein aan eg zijn 85.000 gulden. In diezelfde raadsvergadering zal ook een verkeersverbetering op de hoek Gladiolenstraat/Kanaal- De ANB wil daarvan 25.000 gul den bijdragen, mits haar eigen Het college stelt voor de verbin- parkeerterrein ook ontsluiting ding tussen de Achterweg en krijgt. Heerweg de naam „Rustoord" te geven omdat het aantal „Rustoord" bejaardenwonin gen daar sterk is uitgebreid. Sprong van Salvo naar LAK mislukt LEIDEN Het is voor iedere jonge cabaretgroep steeds weer een vuurproef om de eigen vertrouwde omgeving met het eigen publiek te ver laten om voor een nieuw en daardoor veel kritischer pu bliek te gaan optreden. Zo heelt afgelopen zaterdag het cabaret „Salvo" de sprong gewaagd van het Haagse „Theater In de Steeg" naar het Leidse LAK-theater. De eerlijkheid gebiedt ons ech ter vast te stellen, dat de sprong mislukt is. Ondanks de goede momenten, die zeer zeker aanwezig zijn, is her programma ovr de gehele linie nog te zwak voor een groter publiek. Het ontbreekt „Salvo" nog iets te veel aan zelfkritiek, het vermogen om te kunnen zeggen: dit moet, eruit en dat moet beter uit gewerkt worden. De voornaamste oorzaak van dit falen moet waarschijnlijk gezocht worden in het over heersende aundeel van Inge Tielman. Zij schrijft het leeuwedeel van de teksten, heeft de samenstelling en al gehele leiding in handen en vervult met haar solo's bo vendien een bijzonder be langrijke rol bij de uitvoe ring. Het is duidelijk dat dit een beetje teveel van het goede, of liever: een beetje te veel van Inge Tielman is. Niet alleen had zij juist de zwakste nummers voor haar rekening genomen, ook in de ensembles viel zij uit de toon, voornamelijk door een duidelijk gebrek aan bewe gingstechniek. Misschien zou het verstandiger zijn. als "Salvo" eens een goede re gisseur aantrok voor meer dan alleen maar adviezen. Er zaten geioeg facetten in het programma, die waard zijn verder bijgeslepen te worden. PAUL KORENHOF KATWIJK In zaal Musi- ca wordt voor de laatste week bevolkingsonderzoek verricht. De tijden zijn ma. en wo. en vr. 14.00-16.30 u. en 17.30—20.00 u. di en do. 9.0012.00 u. en 14.00—16.30 u. AARLANDERVEEN De Jeugdcommissie van s. v. Aarlanderveen hield in de kantine een avond met dia's die waren gemaakt tijdens de jeugdkamp van de KNVB te Maarsbergen In juli 1972. Er werd verder trompet en toneel gespeeld, tot groot genoegen van doeners en kij kers. Dit jaar zullen de jon ge Aarlanderveenders kun nen deelnemen aan een kamp in Zeist. LEIDEN De afdeling Leiden van D'66 houdt op dinsdag 14 februari haar algemene le denvergadering. Aan de orde komen o.a. de verkiezing van een nieuw bestuur en de bespreking van de congres- stukken voor het congres vnn 10 en 11 maart a.s. te Breda. De vergadering wordt gehouden in Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg. De bijeenkomst begint om 8.15 uur. LISSE Dinsdag wordt een oliebollendag gehouden. De opbrengst is voor de ver- bouwingskosten van de ver gaderzalen van de Gerefor meerde Kerk. SASSENHEIM Leden van de Christelijke Vrouwenbond worden a.s. dinsdag voorge licht over ..Organon". Er wordt een inleiding gehouden over de industriële bereiding van hormoonpreparaten. Hierbij zullen de geboortebe perkende middelen worden behandeld. Ook zal de actie „Moeders voor moeders" ter sprake komen ZOETERWOUDE - De vol gende bijeenkomst van het Kath. Vrouwengilde wordt niet, zoals geconvoceerd, op 14 maar op dinsdag 13 fe bruari, gehouden. De Sla gersvakgroep uit Den Haag zal dan een bak- en braadde- monstratie verzorgen welke om half acht aanvangt. BODEGRAVEN Gerrit de Bruyn heeft in de strijd om het clubkampioenschap zijn voorsprong weer ver groot. De stand is nu: De Bruyn 7—12 Sterk 8—10 Kooistra 88 De Jong 5—7 Van Leeuwen 8—7 Scheer 5 —7 Van Eist 5—6 Terlouw 5—5 Kuipers 8—4 Vrolijk 2— 3 Lammens 2—2 Hinten 2—1 Van Leeuwen 61 Van der Steen 1—0. ZOETERWOUDE Kaar ten voor de W K. schaatsen, volgende week in Deventer, kunnen tot uiterlijk morgen avond besteld worden bij de heer G.W. v.d. Hoeven, voor zitter van de ijsclub, Water tje 33. De prijzen voor een dagkaart zijn: zitplaats 22 en staankaart 15. LEIDEN De Nederlandse Vereniging voor Huisvrou wen afdeling Leiden zal op 22 februari haar jaarverga dering houden. Behalve de jaarverslagen is nog een be stuursverkiezing aan de orde. De vergadering begint om 14.00 uur en wordt geu om 14.00 uur en wordt gehou den in de zaal Clos en Leem bruggen (3e Binnenvest- gracht 3). LEIDEN In het OudHio- denhuis aan dc Herengracht wordt op 14 februari een ont spanningsavond georgani seerd voor bejaarden. Een aantal artiesten zullen optre den op deze avond die begint om 20.00 uur. OUD ADE In café 't Lage Land wordt a.s. dins dag een grote kaartavond gehouden. De opbrengst Is voor de bejaardenkas. Aan vang 20.00 uur. LEIDERDORP Do dames van volleybalclub DVO hebben dc week succesvol afgesloten. De eerste wedstrijd tegen Hnduard werd gewonnen met 3—1. De setstanden waren 155, 15—2, 13—15 en 15—5. De eerste twee sets brachten niet veel moeilijk heden met zich mee. De derde set namen de Leldcrdorpsc da mes het echter te gemakkelijk op en Haduard maakte daarvan gretig gebruik. In de laatste set liet DVO zich toch weer van haar sterke kant zien. De tweede wedstrijd speelde DVO een bekerwedstrijd tegen DAC. De Leiderdorpers betraden met enige angst het veld, daar DAC enkele klassen hoger speelt dan DVO. nl. de promotickl.s.e. De eerste set won DAC dan ook met 2—15. De tweede set werd een overwinning voor DVO: 15—7. Zij kregen nu meer ver trouwen en de derde set was een felle strijd. DVO stond aan vankelijk met 13—2 voor. naar DAC wist deze achterstand in te halen tot 13—13 DVO was aan de beurt om te serveren en wist de twee beslissende punten In de wacht te slepen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3