PUTTEMANS „EN PASSANT' NAAR EEN WERELDRECORD Toegangsprijs en Langs de houden voetbalpubliek van Lijn veld s IP B0RS0V FAALDE Dans om limieten valkenbosch primeur van de rai nu in den haag Dffl/uni2on CHERRV COUPE Federatie van supportersverenigingen: MAANDAG 12 FEBRUARI Ai LEIDEN Emiel Puttemans was slechts gekomen om de limiet te halen. Dat was de opzet van het bezoek van de Belg aan de Groen- oordhal in Leiden. Maar de kleine Vlaamse „kilometervreter" be reikte meer dan een plaats op de lijst van deelnemers van de Euro pese indoorstrijd in Rotterdam. Een wereldrecord was het sensatio nele resultaat van een weergaloze solorace, waarin de concurrentie totaal werd vernederd. Na vijftien soepele rondjes stonden de klok ken stil op 7.45,2. Dit record op de 3000 meter betekende het vierde voor Emiel Puttemane. Vorig jaar bemachtigde hij de eerste positie op de drie en vijf kilometer en de drie Engelse mijlen. De schitterende verrichting van Puttemans leverde eens te meer het bewijs dat België met atle ten als Gaston Roelants, Willi Polleunis én Miei Puttemans een aantal vedetten op de lange afstand heeft om van te water tanden. Genoemd drietal is in het bezit van niet minder dan zes wereldrecords. Polleunis, die zaterdagavond in de sterkste se rie uitkwam op 7.52,6 voor zijn landgenoot Cornelis (7.54,6) en Jos Hermens (7.57,6), is houder van de beste tijd op de tien kilo meter en Roelants bezit die on derscheiding op twintig kilome ter en de race over een uur. Geharrewar Van dit illustere trio kwamen dus Polleunis en Puttemans aan de start in Leiden. De Belgne bK schikken in eigen land niet over een geschikte indooraccommoda- tie en zijn voor het halen van hun limieten aangewezen op de Nederlandse baan. Deze voor Nederlandse atletiekliefhebbers uitnemende gelegenheid om de Belgische cracks in actie te zien leverde het absolute hoogtepunt op. Nadat Jos Hermens in de eerste serie van de 3000 m in de slotfase zowel Cornelis als Pol leunis moest laten voorgaan kwam het moment voor Putte mans. „Mijn trainer wilde wel dat ik zou lopen", vertelde Put temans, „maar dan moest ik in de zwakste serie starten". Na enig geharrewar werd Putte mans ingedeeld in de race waarin verder de Belg Theys, Egbert Nijstad en John van de Wansem als sterkste lopers stonden geboekstaafd. Puttemans maakte al onmiddellijk na de start duidelijk dat hij grote plannen had. Met een forse de marrage had hij meteen een tiental meters voorsprong op Theys, Nijstad en Van de Wan sem. In een vloeiend ritme maalde Puttemans de meters onder zich door. Halverwege de race leverde Puttemans' tussen tijd een indicatie voor zijn uitein delijke prestatie. Terwijl Theys zich even later ontdeed van Van de Wansem en de laatste zoch even later ontdeed van Nijstad ging Puttemans onver droten verder. Onder enorme toejuichingen legde de Belg zijn laatste ronde af. Zijn wereldre cord was een feit. Met een ver schil van 1,8 seconden was de beste prestatie van de Brit Ric ky Wilde naar het verleden ver- Onmiddellijk na het annonceren van de nieuwe wereldrecordhou der stapte Puttemans opnieuw in de baan en liep triomfantelijk nog een ererondje. „Het was he lemaal mijn bedoeling niet", vertelde Puttemans, „om hier een aanval op het wereldrecord te doen. Daar had mijn snelle start niets mee te maken. Ik vertrek altijd snel. Maar toen ik merkte dat de piste hier erg rap was ben ik doorgegaan. Dit was pas mijn eerste indoorwed- strijd van dit seizoen. Daarom wilde ik pas volgende week in Berlijn een poging wagen. Daar zou iemand het tempowerk doen. Ik wilde in de zwakste se rie lopen om zo min mogelijk te- Opvallend LEIDEN Tijdens de in- door-atletiekwedstrijden in de Groenoordhal in Leiden hebben verschei dene Nederlandse atleten de limiet voor de Europe se indoorstrijd in Rotter dam gehaald. Roelof Veld en Haico Scharn deden dat op de 1500 meter in respectievelijk 3.44,6 en 3.45.0. De gebroeders Monsels, Piet Tamminga, Raymond Hee renveen, Bert de Jager, Esprit en Brouwer volde den allen een of meer keer aan de limiet van 6,8 op de sprint. De KNAU zal op de nationale titelstrijd de eerste drie aankomenden afvaardi gen. Sammy Monsels won de finale in 6,6. Naast de records van Joke van Gerven en Eltjo Schutter verbeterde te vens Martin Moser het nationaal record op de 800 meter. Hij liep de afstand in 1.49.6, waar mee hij de tijd van Jan Reinders met 0,4 scherper stelde en bovendien de li miet haalde. Wilma van Gooi haalde met tijden van 7,3 en 7.4 ruimschoots „Rotter dam", maar zal daar waarschijnlijk niet star ten. Ook Mieke van Wis- sen-Sterk en Riet van der Berg haalden de limiet beiden een keer. Mieke van Wissen is al definitief zeker van deelneming aan het EK indoor door op de 60 meter horden twee maal 8,4 te laten afdruk ken. De hoogspringsters Ria Ahlers, Annemieke Bouma en Mieke van Doorn beantwoordden aan de eis. Anneke de Lange reikte op de 800 meter ver, maar kwam 0,4 se conde te kort voor het na tionale record. Zij haalde echter wel de limiet. In de schaduw van de prestatie van het Belgische contingent at leten stond ook een opvallende verrichting van de 19-jarige Elt jo Schutter. Driemaal verbeter de hij het zaalrecord polsstok hoogspringen, voordat hij uitein delijk driemaal faalde op een hoogte van 4,65 meter. Zijn re sultaat van 4,60 meter, slechts elf centimeter onder het buiten record van Bert Krijnen, bete kende een verbetering van tien centimeter van de beste indoor prestatie van Krijnen. Deze slaagde er zelfs niet de aan- vangshoogte van vier meter te overbruggen. „Mijn beste sprong", vertelde Schutter, „stond op 4,40 m. Deze verbete ring geeft 'n lekkere stimulans om door te gaan. Ik spring nu drie en 'n half jaar. Daarbij doe ik de tienkamp, wat één van de meest fascinerende nummers is in de atletiek. Maar het accent blijft liggen op polshoog. Als mijn techniek nog een stuk ver beterd wordt moet vijf meter haalbaar zijn. Ik heb in Servé Wijsen (oud Nederlands Kam pioen; red.) een zeer kundige trainer. Met zijn adviezen moet het kunnen lukken." Tweede record 'n Tweede record, echter ver ver wijderd van de limiet voor Rot terdam, kwam op naam van Joke van Gerven. Zij legde de 1500 meter af in 4.31.0, waarmee zij haar eigen record met 1,1 se conde verbeterde. Dat deed ook Roelof Veld met zijn eigen beste prestatie op de 1500 meter. In een zeer sterk bezette race, onder meer de Belgen Mignon, Salvé, De Hertoghe en Miel Puttemans tijdens zijn imponerende race naar het wereldrecord Boonen en Bram Wassenaar en Haico Scharn, liep Veld knap naar de derde plaats in 3.44,6. Met hem bleef ook Scharn on der de limiet van 3.47.0. Wasse naar werd de grote verliezer. Hij finishte in 3.49,0. Op de Ne derlandse kampioenschappen krijgt hij een laatste kans aan de eis voor Rotterdam te voldoen. FRANK WERKMAN Mlllllll' I III Off- HMk-1 'I dealer showroom: parkstraat 14 tel:655158 denhaag voortuielaandrijving Il7lcc 69pk LOS ANGELES Olympisch kampioen op de 100 en 200 meter Valeri Borsov beleefde afgelopen weekeinde in Los Angeles een teleurstelling. De Rus slaagde er niet in de series op de 60 yards te overleven. Borsov: „Ik heb sinds München weinig wedstrijden meer gelopen. Ik ben pas kort weer in training". Prefontaine won de mijl in 3.59,2. Vladimir Abramov sprong het hoogste met 2,19 meter. Randy Williams het verst met 7,91 meter. Rob Milbum, Olympisch titelhouder, verbeterde in Houston het wereldrecord op de 120 yards horden tot 13,3, was 13,4. Al Feuerbach stootte de kogel 20,89 meter. Steve Smith sprong met de polsstok 5,18 meter. HI AMSTERDAM De Landelijke Federatie van Supportersver enigingen is een jaar geleden opgericht. De verenigde sup porters van de betalende voet balverenigingen van de 38 zijn er 33 lid en één (AZ'67) staat op het punt dat te wor den hebben zich na trainers, coaches, besturen e.d., gebo gen over het vraagstuk waar om het in peil steeds stijgende voetbal maar de entreeprijzen minder bezoekers trekt. De Federatie heeft daarbij een helder inzicht getoond en is tot deze nuchtere conclusie geko men: het ligt niet aan het voetbal naar de entreeprijzen zijn te hoog. Dit is een gevolg van de enorme transfersom men en de, zoals het werd ge noemd, dikwijls waanzinnige salarissen van dde spelers. Aan de KNVB is dan ook een brief gezonden met 't verzoek te bevorderen dat voetbal haalbaar en betaalbaar wordt voor de massa door de trans fersommen te beperken en de salarissen ln te dammen. Het bestuur van de Federatie bestaat uit de heren K. J. M- Op de Beke (FC Twente, voor zitter), K. van der Veen NEC, secretris), E. van Lam- baart Sparta, penningmees ter), J. H. van Maurik (FC Utrecht), J. F. Harting (FC Amsterdam), G. Knot (FC Groningen) en R. Douna (Cambuur), leden. Na een vier uur durende vergadering, za terdagmiddag in 't bestuursho- me van gastheer FC Amster dam in 't Olympisch stadion, formuleerden de bestuurders bij monde van de heer Har ting het besprokene. Harting: "We hebben ons met allerlei zaken beziggehouden en vinden dat de clubs en de KNVB het belang van de sup- supporters invloed moet kun- verloren. Ze zijn eraan voorbij gegaan dat een bundeling van supporters invoed moet kun nen uitoefenen, zowel in de clubs als in de KNVB. Men heeft zo veel vergeten en ver waarloosd. Er is een rapport betaald voetbal maar daarin staat nul komma nul over de veranderd recreatiegewoonten. Velen hebben een auto, de wa tersport is met tien procent toegenomen. Men heeft het niet eens gesignaleerd. Dat kost toeschouwers, zeker als de prijzen alsmaar worden verhoogd. Het praatje dat het voetbal niet aantrekkelijk is, is waanzin. Ajax bewijst dat het niet waar is. De ploeg veroverde alls mo gelijke titels en bekers maar trekt geen vol huis." "Parkeerproblemen? Zoiets komt erbij maar men is niet bereid een kilometer te lopen om de wereldkampioen te zien spelen. Sparta speelt toch waarlijk zeer aantrekkelijk voetbal. Feyenoord is nog altijd een ploeg van Europees ni veau, mijn eigen FC Amster dam speelt toch niet onaardig maar we krijgen drieduizend toeschouwers. Dat zijn de vas te supporters en als we die ook nog kwijt raken, als de supportersverenigingen weg vallen omdat de mensen de prijzen niet meer kunnen beta len, stop dan maar met be taald voetbal, maak een Euro pese competitie van een paar clubs en laat de rest weer ma- teur wórden." Niet alleen de prijzen (ook die van consumpties) zijn de oor zaak. Fel werd geageerd tegen 't radioprogramma „Langs dc Lijn" op zondagmiddag. Harting: 'We zijn niet tegen uit zending. maar tegen 't tijdstip. Langs de lijn is de grote boos doener in de ether. Je krijgt het hele voetbalgebeuren op het juiste moment - „mag ik erin, ik heb een doelpunt" - in de huiskamer. Nou, als het slecht weer Is, blijf je toch lekker thiiis in plaats van een dure plaats te kopen waarbij je nog maar moet afwachten wat je wordt geboden. Als je naar het theater gaat, kun je tevoren bepalen, o.a. door de recensies, of je iets goeds gaat zien. Je zit in een gemakkelij ke fauteuil, de acteurs doen gegarandeerd hun best. 't Zou ideaal zijn om in Tuschinski te voetballen; in een pluche stoel zitten en een ouvreuse die een consumptie brengt. Want ook de randverschijnselen spelen een rol. Natuurlijk het parke ren hoewel we vinden dat je voor iets goeds enige moeite over moet hebben. Er zou meer van het openbaar ver voer gebruik gemaakt moeten worden maar dat is over het algemeen slecht. En wat denkt men van twintig minu ten heen en weer in een groot stadion om de w.c. te berei ken? En het zitten op een hou ten bank met vijfentwintig centimer ruimte. Is het een wonder dat de mensen liever thuis in een gemakkelijke stoel blijven??" De t.v. ziet men minder als gro te concurrent. De heer Westrik van Ajax had zelfs geconsta teerd dat door de uitzendingen meer kijkers tot een gang naar het stdion gestimuleerd waren. „Langs de Lijn" evenwel werd doorlopend als „de grote boos doener" aangemerkt waar het oorzaken buiten de prijzen be trof. Harting: „Laten spelprs en be stuurders eindelijk eens be grijpen dat ze met gewone mensen hebben te maken. Het is waar: de kleine man gunt de vedette dat „krankzinnige salaris niet voor tweemaal drie kwartier voetballen", zoals hij dat zo zegt. Hij wil althans zijn zuurverdiende geld niet besteden om die ve dette in leven te houden met zulk een enorm salaris of een- zodanige transfersom. Daarom is het ook zo dom dat er veel te veel over wordt gepraat. Als Cruyff openlijk verklaart dat hij een bungalow van een paar ton laat bouwen, rea geert het mannetje met twaalf mille per jaar onmid dellijk met: maar niet van mijn centen. Zo is het". „Kijk naar Schenk. Duizenden hadden er bedragen voor over om hem kampioen te zien worden. Hij wordt prof, oefent dus zijn vak uit en men laat hem meteen vallen. Wat zit erachter? Jawel, ik een paar honderd gulden uitgeven en hij in bij elkaar nog geen half uur schaatsen vijfendertig mille ten voetballers nou niet die waanzinnige kreet slaken dat ze voor hun tweeëndertigste binnen moeten zijn. Cruyff is na zijn 32e niet overleden en kan met zijn geld best iets be ginnen". Angst voor het verliezen van spelers —„vergeet niet dat in het het betaald voetbal de dienst uitmaken" heeft de federatie niet. „Als een speler zo nodig naar het buitenland moet om veel te verdienen, moet hij zeker gaan. Hij is mede verantwoordelijk voor de te hoge prijzen". Ook de afgevaardigden van Feyenoord en Ajax sloten zich onvoor waardelijk bij deze harde maar nuchtere conclusie aan. Men onderkende zeer scherp dat de entreeprijzen eerst en vooral de bottleneck zijn voor het teruglopen van het bezoek. „AZ'67 heeft wat anders gepro beerd. Voor de overdekte plaats betaal je daar acht gul den. Een gecombineerde kaart voor man en vrouw (verloofde, vriendin) kost een tientje, toch een leuke korting. Hoeveel maakten er gebruik van? Wel geteld achttien, jawel achttien. Welk recht? Als men dan weet dat Telstar op last van de gemeente tien gulden vijftig voor de overdek te moet vragen, hoeven we niet meer te praten. Het ls te duur. In een huisgezin kan men geen twintig gulden uit trekken voor voetbal. Als het dan tot en met over de radio komt, blijft men thuis". Maar men was 't er gloeiend over eens dat paal en perk moet worden gesteld aan „waanzinnige transfersommen en salarissen die onbetaalbaar zijn geworden". Bij Ajax ma ken zij zestig procent van de begroting uit! Behalve in Italiè en Spanje loopt in geheel Europa de belang stelling terug en dan heeft men in Nederland nog een uitlaat klep, de overheid. Van Lambaart (Sparta): „Het is toch te gek. Sommige vereni gingen smijten met geld en als het op ls, kloppen ze bij de overheid aan. Met welk recht?" Wederom bleek: er wordt te veel uitgegeven, de prijzen voor de kaarten worden opge schroefd, men blijft weg „omdat men het niet meer kan betalen, laten we daar eindelijk eens van doordrongen zijn". Enige andere zaken, die werden behandeld. De slechte onder brenging van supporters bij uitwedstrijden („op een vak dat toch niet wordt verkocht") en de ongeregeldheden. De Fe- deratié heeft de KNVB ge vraagd of het zinvol zou zijn een ordedienst vanuit de sup portersverenigingen in het le ven te roepen. Harting: „De KNVB heeft geantwoord met verwijzing naar de politie. Als ze de waarheid heeft gespro ken, is de politie vóór ver spreiding van de supporters. Daar begrijpen we niets van. Als ze allemaal bijeen zitten, kun je er tenminste het oog op houden. Ze moeten niet verzui pen in de massa met de grote re kans op bijv. een handge meen. En wat 't ingrijpen be treft van de politie. De man nen moeten wachten tot ze op dracht krijgen. Moet je na gaan. Laatst hadden we iets bij FC Amsterdam. De man die opdracht moest geven, stond buiten het stadion het verkeer te regelen dus er werd lustig doorgeknokt". Voor deze bijeenkomst was de KNVB'ers kon aan de invitatie met de vakantie van drie KNVB'ers kon aande invitatie geen gevolg worden gegeven. HERMAN VAN BERGEM PA] e<

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18