Paleisrevolutie Grönvold faalt BAAS VIEL ISSL ZICH NEELY BUIL GILLIAN GILXS ONGEKROONDE KONINGIN BADMINTONSTRUD i^^bij elke sport MOEITELOZE ZEGE VAN FITTIPALDI SCHENK OPPERMACHTIG Huiskes: „Zo niet verder" Organisatie weer niet vlekkeloos MAANDA G12 FEBRUARI A5 GOTHENBURG Anton Huiskes is het volgend seizoen niet genegen on der de huidige condities ais trainer van de Neder landse schaatsers in de profgroep aan te blijven. „Het dienen van twee he ren is niet mogelijk", al dus Huiskes. „Zowel mijn werk bij de Katholieke jeugdraad als de schaat sers lijden eronder. Ik ben het niet eens met wat ik zelf doe. Er zal de ko- mende maand worden ge praat over wat er dient te gebeuren". Huiskes sluit niet bij voor baat de mogelijkheid uit dat hij, als daartoe de mogelijkheid wordt ge opend, de training van de Nederlanders blijft ver zorgen. Maar dan moet het wel meer continu ge beuren dan het nu het ge val is. „Aan de andere kant", aldus Huiskes, „zou ik mij kunnen voor stellen, dat de ISSL af stapt van het systeem van" een trainer per land en de rijder zelf in het vervolg voor zijn eigen begeleiding Iaat zorgen". GOTHENBURG Bij het eerste wereldkampioenschap der profs in Gothenburg is voor het eerst eigenlijk ook met tijden aantoon baar geworden, dat de ISSL door de bank genomen over de betere schaatsers beschikt. Wat niet wil zeggen, dat Schenk en zijn kame raden in drie weken tijd een twijfelachtige conditie in een topvorm hebben kunnen omzetten. Van dat laatste was in Gothenburg geen sprake. Veeleer van routine, die zich op de beslissende momenten deed gelden. Wat dat betreft zit de ISSL dringend verlegen om jonge rijders met de moed en de kunde om de aanval op Schenk te ope nen, zonder ogenblikkelijk de vernieling te worden ingereden, zoals Roar Grönvold gisteren op de 1500 meter overkwam. Dat type rij der zal echter ook in de amateurrijen niet gemakkelijk te vinden zijn. Roard Grönvold probeerde het in elk geval Op de 500 meter ijlde hij achter Schenk aan' en sprong, ondanks de nadelige laatste binnenbocht, van zijn te genstander weg: 40.38 tegen 40.62. „Toen ik de bocht uit kwam, wist ik niet of hij zou komen of niet. Ineens was hij voor me. Om weer bij te ko- meen ging ik op de punten van mijn schaatsen staan en dan lukt het natuurlijk niet", aldus Schenk. Grönvold putte moed uit dit onverwachte succes. Op de vijf kilometer klampte hij zich vast aan Kees Verkerk om met enige sterke slotronden (de laatste zelfs in 34.1) de Putters- Kees Verkerk had ook hoog kun- Roar Grönvold. die tijdens het toernooi in Gothenburg diep moest buigen voor Schenk en Bols. verslaat op de 500 meter zijn grote rivaal. De GOTHENBURG Aan de lange rij organisatorische blunders, die de ISSL in de korte tijd van zijn be staan heeft gemaakt, zijn dit weekeinde weer enke le toegevoegd. Zaterdag bleken bij de do- pingcentrale niet voldoen de flesjes voorradig en verleenden degenen, die door loting waren aange wezen (Keiler en Bols), onder protest hun mede werking. Zondag viel na de sprinters opeens een gat van een kwartier in het programma. De deel nemers waren er niet van op de hoogte gebracht, dat de 1500 meter diende te beginnen. nen eindigeri, maar een minder sterke 10.000 meter speelde hem parten. „Technisch was het rij den van Kees niet volmaakt, oordeelde Anton Huiskes. „Hij zat naar mijn smaak wat te hoog in de bochten. Verkerk eindigde achter de moedig vech- i-, »-• j a tende Tveter en de wattegen- D' F.'" ™rd' vallende Willy Olsen op de vijf- m'n"'rn tijden waren 40.38 en 40,62. gevlogen Erhard Keiler, maar werd gepasseerd door Leo Lln- kovesi, de man die in Skiën ner gens was, maar hier schitterend terugkwam. de plaats. Eddy Verheyen, die studie en schaatsen probeert te combineren, finishte als achtste en laatste. Spannender Jij de sprinters, waar O wegens een spierblessure ver stek liet gaan, was de strijd spannender. Börjes klopte zater dag op de sprint de op het laat ste moment tegen zijn zin over- inHERLEN De damesvolleybal club Bekkerveld heeft bij de NeVoBo een voorste ingediend om volgend seizoen in de eredi visie na de eerste helft vn de competitie een kampioens- en Hetj een degradatiegroep in te stel- erij het geval. Bekkerveld wil een Miitrekkelijker competitie, waarin na een zeker moment al- jl leen nog de sterksten en de zwakken tegen de zwakken uit komen. Grönvold van Schenk, terwijl Bols, die voor zijn doen zeer re gelmatig reed, weer een half punt achter de Noor kwam. Te vroeg Tot een paleisrevolutie kwam het echter niet. Schenk draafde op de 1500 meter, na een iets te vroege start de Nederlandse starter Barrel had bepaald zijn dag niet en klopte de Noor uiteindelijk met meer dan twee seconden verschil. Bols ging op de tien kilometer Grönvold ook nog voorbij en toen de kruit damp was opgetrokken, bleek Schenk drie afstanden te hebben gewonnen en Bols op drie af standen tweede te zijn gewor den. Uiteraard bezetten de Nederlan ders de eerste en tweede plaats in de eindrangschikking. Het feit, dat beiden op de tien kilo meter in de laatste rit waren ondergebracht en „op zeker konden rijden was er de oor zaak van dat Sohenk zijn pun tentotaal van twee jaar geleden, dat toen in hetzelfde Gothen burg een wereldrecord beteken de, wel benaderde, maar niet Hasse Börjes en Ard Schenk in de bloemen zelfs met miniem verschil (0,14 punten) het klassement aan. In het rechtstreekse duel Börtjes Linkovesi op de 500 meter van zondag werd de spanning ten top gevoerd Linkovesi kwam dank zjj een ipkstart een meter voor, doch Börsjes sloeg op de laatste meters toe en finishte in de nieuwe baanrecordtijd van 39,30 seconden. Nog altijd ech ter behield Linkovesi de leidin in het algemeen klassement, maar het verschil was uiterst klein geworden. Toch zou de volgende situatie denkbaar zijn geweest: Börsjes wereldkam pioen door drie afstands-over- winningen, maar Linkovesi eer ste in het eindklassement. Fin deed echter zelf deze moge lijkheid teniet door een voor zijn doen zwakke laatste 1000 meter. Erhard Keiler eindigde in totaal als derde. Op het mo ment van de huldigingsceremo nie was hij al lang en breed on derweg naar MUnchen, waar hij vandaag een van de allerlaatste tentamens vart zijn tandartsstu die moet doen. In verband hier mee stond de Olympische kam pioen in de drie weken tussen Skiën en Gothenburg slechts een half uur op het ijs. (Van een speciale verslaggever) GOTHENBURG De Internationale profschaatsll- ga heeft Gothenburg overleefd, al is president Ned Neely zich zowel letterlijk als figuurlijk een buil gevallen. Het felle duel op de sprint tussen Börjes en Linkovesi dat uiteindelijk in tienden van seconden werd beslecht, en de na Skiën weer teruggekeerde macht van de allrounders, bij wie Ard Schenk met drie overwinningen en een baanrecord op de 1500 meter excelleerde, konden de toeschouwers niet naar het Ullevi-stadlon dwingen. Erger nog: uit de toeschouwerscijfers van 6677 op zaterdag en 5607 op zondag zou men kunnen af leiden, dat de rijders er niet in slaagden de aan dacht, die ze in eerste instantie hadden, vast te houden. Het kan wel haast niet anders of het we reldkampioenschap moet een deficit hebben opge leverd dat in de tonnen loopt. Maar desalniettemin: ternauwernood was Ned Nee ly bekomen van de klap, waarmee hij tijdens de huldiging van de 5000 meter-rijders op het ijs viel een voor de Amerikaan kennelijk onbe kende substantie of hij verklaarde, voorzien van vijf door dokter Lap aangebrachte hechtin gen en een ontsierende buil, dat de ISSL nog adem genoeg heeft om nog drie seizoenen door te gaan. Nu Bill Moore en zijn tien onbekende vrienden kennelijk vastbesloten zijn de Marshall hulp op schaatsgebied voort te zetten, wordt het aannemelijk dat de ISSL ook ten tijde van het ISU-congres, deze zomer in Kopenhagen, nog overeind zal staan. In dat geval stijgen de kansen, dat beide organisa ties tot een modus vivendi geraken. Op dit thema preludeerden Hasse Börtjes en Ard Schenk, toen zij als kersverse wereldkampioenen tijdens de ereronde een spandoek met zich meevoerden: „ISSL-ISU, make love, not war". „Ik heb twee uitvoerige brieven geschreven aan de ISU", ont hulde Ned Neely. „Over de wijze waarop wij naast elkaar zouden kunnen opereren. Daarop is het antwoord nog niet binnen. Wij van onze kant zijn tot samenwerking bereid". Even tevoren echter had de gekneusde Amerikaan beschuldi gend de vinger geheven tegen de amateurbonzen, omdat dezen de toeschouwers bij de profevene menten zouden weghouden. „Ze brengen daarbij schade toe aan de sport, maar niet aan ons", zei Neely, de toehoorders in het onzekere latend of deze woorden het resultaat waren van een logi sche gedachtengang of van de bons, waarmee hij op het ijs was terechtgekomen". lil 1EVERWIJK De coup misluk te. Joke van Bcusekom haalde het allerhoogste in het toernooi om de internationale badminton- titels van Nederland niet. Door haar triomf in de halve finale op de wereldkampioene Eva Tvedberg plotseling de grote fa voriete voor de kroon in het da mesenkelspel geworden, strui kelde Joke van Beusekom in de eindstrijd. Over de koele, onbe wogen' 22-jarige Britse Gillian Gllks. Na een teleurstellend duel won de Britse met 11—2, 1211. Een droom was uit. De droom, dat eindelijk een Neder landse naam zou kunnen wor den bijgeschreven op de lijst van winnaressen en winnaars van dit evenement, loke van Beusekom, die met Mar jan Luesken ook doordrong tot de eindstrijd van het damesdub- bel, maar ock daarin geen titel kon grijpen, war na de snelle nederlaag tegen haar Britse op- ponente enigszins ontgoocheld. -Ik ben natuurlijk ontzettend blij met mijn overwinning op Eva Twedberg. Ik had daarom van Gillian ook niet mogen ver- 1.281 hezen. Ik weet, dat ik van haar kan winnen. Ze is veel minder sterk van Eva. Maar misschien was ik wat vermoeid. Ik heb deze twee dagen veel gespeeld, zaterdag zeven maal, zondag vier maal. Dat zal wel van in vloed zijn geweest, n die halve eindstrijd speelde Joke subliem. Met haar harde smashes verraste zij keer op keer Eva Tvedberg, die er bij zonder op gesteld was haar su perioriteit te bewijzen. Vorig jaar ws zij, na het befaamde ..condensincident", waardoor de eindstrijd moest, worden ge staakt, door loting van de eerste plaats afgehouden. Er was haar nu alles aan gelegen deze eerste p.aats te grijpen. Maar tegen h:t gevarieerde spel van de fel le, zeer zelfbewuste Joke van Eeusekom moest zij het ditmaal ■Heggen. Wellicht dat zij voor eindstrijd tegen Gillian Gilks niet meer de concentratie kon opbrengen, die nodig was om opnieuw tot een explosie te ko men. Vooral de eerste set was zwak: 11-2. „Ik zat vast. HI Het ging eenvoudig niet. In de tweede set kwam ik goed te 5.580 Gilian Gilks werd daarmede voor dï tweede maal internationaal kampioene van Nederland in het enkelspel, Ock in 19S8/'63 won ce tcv. nog Cilüan Perrin g.keten _r :e deze titel. Cillian Lilks: ,iiict was geen moeilijke wedstrijd voor me. Ik geloof, dat ..o.te nerveus was. In de tweede set werd zij plotseling L»g gevaarlijk, maar toen ik haar teleurstelling zag bij een mislukte lob, wist ik dat ik zou gaan winnen. Ik kende Joke een beetje. Vorig jaai verloor ik na melijk van haar in Haarlem", zei de Britse die zo'n zesmaal per week dagelijks drie uur traint en in de weekeinden bijna steeds in toernooien uitkomt. Lilian Gilks werd de ongekroon de koningin van de uitermate ;terk bezette kampioenschap en, waarop liefst 212 partijen jn gespeeld en de badmintone- te van vrijwel de gehele we- eld op de deelnemerslijst kond. Gillian Gilks won name lijk met Bridget Cooper ook 't dames-dubbel, waarin de Britse dames afrekenden met Joke van Beusekom en Marjan Lues ken: 15—8 156. loke: „In die dubbelfinale kon ik gewoon niet meer de fut opbren gen. Ik heb zwak gespeeld. Jammer voor Marjan, die het erg goed deed". Marjan Lues- kens had overigens in het enkel spel teleurgesteld door in de tweede ronde een onnodige ne derlaag te incasseren tegen het Duitse meisje Brigitte Steden: 11—9 5—11 11—3. Haar derde ti- til won Gillian Gilks in het ge mengd dubbelspel met haar landgenoot Derek Talbot. Dat was een geheel Britse aangele genheid: Nora Gardner en El liot Stuart verloren met 12—15 15—6 155. Conditie gaf de doorslag en die bezat vooral Derek Talbot. Fenomeen Dal was niet het geval bij de Duitser Wolfgang Bochow in de finale van het heren-enkelsspel, waarin hij de titelhouder, het Zweedse fenomeen Sture John son, ontmoette. Bochow, die reeds in de kwartfinales moeilij ke momenten had gekend tegen de Zweedse comingman Thomas Kihlsthroem, daarna in de halve finale met zeer sterk spel. Sveod Pri uitschakelde: 15—11 4-15 15—11, kreeg tegen Johnsson de rekening gepresenteerd. Dc eerste set verloor hij kansloos. Maar de Duitser had nu een maal tijd nodig om op toeren te komen. Dat bleek in de tweede set, toen Johnsson 't erg lastig werd gemaakt door de Duitse krachtspeler: 815. In de be- slisssende set echter bleek hoe effectief de looptechniek van Johnsson is. Hij had veel min der energie gebruikt dan de 28- jarige die tot 74 nog bij kon blijven, maar daarna werd weg gespeeld: 156. Het herendubbelspel, ook al een Drits onderonsje tussen het ge legenheidsduo Dave Eddy/Eddy Suton en Derek Talbot/EUiot Stuart, werd het meest specta culaire duel van de middag. Schitterende ralles met flitsende smashes brachten de zeer goed bezette zaal (er waren ruim 2000 bezoekers) in vervaering, Eddy/Sutton zegevierden ver rassend het dubbel behoorde niet eens tot de geplaatste ploe gen in twee sets: 15—12 18— 15 staan, maar Gilks kwam terug. Dat had me niet mogen overko men", zei de 20-jarige Wasse- naarse, die mogelijk ook nog de vermoeidheid in de benen had van de verre reis naar Japan, waarvan zij pas donderdag was teruggekeerd. Slordigheid In da tweede game vocht de Ne derlandse nog eenmaal met de inzet, waardoor zij zich steeds onderscheidt. Zij nam zelfs een voorsprong van 106 cn had de zege toen voor het grijpen. Maar een slordigheidje brnk lets in haar. Glllin Gilks, die even de dreiging van de neder laag had geveeld, profiteerde snel en bekwaam van het plot seling aangetaste zelfvertrou wen van haar tegenstandster en werkte in enkele seconden haar i Brazilië. De Belg kwam in het spel om de eerste plaat SAO PAULO De Braziliaan Emerson Flttipaldl heeft giste ren op het circuit van Interla- gos bij Sao Paulo ook de tweede wedstrijd voor de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs (formule 1-renwagens) gewonnen. Met een Lotus zege- 1972 in de grote prijs van Brazi lië, ue. Twee weken geleden bracht hij de Argentijnse Grand Prix op zijn naam. De titelhouder voert het klassement voor het wereldkam pioenschap aan met achttien punten. De Schot Jackie Ste wart staat met tien punten op de tweede plaat*. Fittipaldi nam direct na de start al de leiding om die niet meer af te staan. Tot de vroege pech vogels behoorde de Zweedse Lo tus-rijder Ronnie Peterson, snel ste in de training. De posities aan de kop van het veld lagen snel vast. Reeds na twintig van de veertig *e rijden ronden had leider Fittipaldi een voorsprong van 13,5 seconde op Jackie Ste wart. Dennis Hulme volge op 22 seconden. Op dat moment wa ren al vijf van de twintig ge starte coureurs uit de strijd. Tot grote geestdrift van de ruim 100.000 toeschouwers, die bij een hitte van veertig graden Celsius getuige waren van de race, kwam de zege van hun 26-Jarige landgenoot geen moment in ge vaar. Uitermate regelmatig reed hij zijn rondjes op het 7960 me ter lange circuit. Zo snel ging het, dat slechts Stewart en Hul me in dezelfde ronde finishten als de winnaar. De zege in zijn woonplaats Sao Paulo is de achtste triomf van Fittipaldi in een and prix tellend voor de we "Idtitel der coureurs in de Ir ,te tweeëneenhalf jaar. (nieuw baanrecord) (183.870 km/u). Stand wrrcldkamploanx-hap na de trrote prijzen van Argentlnl* en Bra- Fittipaldi 18 pnt. f 1) 10 pnt; 3 Cr a belden 6 pnt. (Belg) 6 pnt 6. Marzarto 3 pnt. Uli (810.143 km) In 1 min. 60.6 «cc.; z Jackie Ste- Tyrcll-Ford ZWOLLE De kampioen vledrij- den van Overijssel, Herman Snoeylnk, heeft de nationale vcl- drit op de „Agnletenberg", bij Zwolle gewonnen.HIJ legde de 24 km. af in 1 uur en 13 min. Tom van der Valk uit Voorschoten werd tweede met een halve mi nuut achterstand. AMSTERDAM in de damt- weekamp met de Amsterdam mer Goeree leidt de Almeloër Prinsen met 3-1. De strijd tus sen de belde dammers werd ge houden om de laatste deelnemer aan le wijzen voor de eindstrijd om het Nederlands kampioen schap.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17