NAC MAAKTE HET FEYENOORD MAAR HALF UUR LASTIG FC Den Haag boog prestatiecurve om Sparta speelde MVV in de eerste helft al van de kaart TES&Ü' Enorme inzet Een E'cscli maar geen overwinning □witte kat batterijen STADION FEIJENOORD FEIJENOORD TSJECHOSLOWAKIJE Rotterdam George Knobel is een trainer die gauw ge raakt is. Toen MVV bij Sparta voor de bekercom petitie verloor, zei hij: „Ik heb geen hoge pet op van dit Sparta". Gisteren werd zijn ploeg voor de competi tie kansloos naar een gena deloze nederlaag gespeeld en toen Knobel na afloop werd gevraagd hoe hij op dit moment over Sparta dacht, zei hij gepikeerd: „Ik heb nooit enige critiek op Sparta laten horen". Hij keek zeer kwaad maar wilde er nog wel aan toe voegen: „Sparta was een klas beter, individueel en als ploeg. Met die 4-0 zijn we er nog goed afgeko men". Dat was tenminste reëel van de gauw aangebrande Knobel want het hoog genoteerde MVV werd in een formidabele eerste helft helemaal duf gespeeld. Doelman Körver sprong als een marionet aan een elastiekje heen en weer En dit is het l gelegd en koi Staveren. itste doelpunt van de vier. Van Staveren kreeg de bal van Bosveld precies op het hoofd i feilloos in. Eveneens een juweeltje: inzicht van Bosveld en koel killerschap van Van in zijn doel en werd nochtans driemaal gepasseerd. Na de rust nog eenmaal, want zei Sparta's trainer Leo Steegman: „er werd in de tweede helft wat minder scherp gespeeld, maar wat wil je". Sparta zette het in groter getale dan normaal opgekomen publiek - Steegman: „Dat lag niet aan het afgelaste amateurvoetbal want daarvan trek je misschien duizend man meer" - een ver rukkelijke eerste helft voor. Krachtig, wilskrachtig en uit gekiend voetbal drong MW van het begin af.in de defensie. De Maastrichtenaars wensten ook niet anders. Ze kropen meteen in de verdediging en probeerden met een scherpe mandekking de (verwachte) nederlaag naar zo gering mogelijke cijfers te lei- Aan banden Leo Steegman had toch nog wat kunnen praten want met elkaar strijd. Hij had opdraoht gegeven' Brokamp, uiterst ijverig, en Re- del aan banden te leggen. Dat hoefde echter nauwelijks want het sterke middenveld van Sparta - het wordt eentonig, maar weer met een excelleren de Henk Bosveld - stopte de po gingen van' MVV al daar af. Met Bonfrère trachtte Brokamp nog wel combinaties op te zet ten maar ze waren tot misluk ken gedoemd. Op den duur kroop het tweetal van MVV maar bij elkaar om nog wat te kunnen praten want het elkaar voetballen' was er toch niet bij. MVV is typisch de ploeg die van enige spelers afhankelijk is. De rest kan zich niet op dat niveau bewegen. En als die „sommi gen" worden uitgeschakeld, valt de ploeg terug tot vruchteloze pogingen. Dolle paniek Sparta schonk het enthousiaste publiek - het applaus klaterde veel op - een eerste helft die men wenst: aanvallend voetbal, schoten als uit een kanon. De wirwar van Maastrichtse spe lers ikon in het prille begin nog het een en ander tegenhouden maar Sparta was zo veel ster ker, combineerde zo geraffi neerd en snel zodat de Maas trichtse defensie er zelfs geen been tussen kon krijgen, dat de doelpunten wel moesten vallen. En ze kwamen: een daverend schot van Jan vari der Veen van afstand. Eykenbroek had een verre pass gegeven, Klin gen werkte weg maar deed dat precies voor de voet van Van der Veen. Toen was Stef Walbeek al gebles seerd - Sparta's clubarts: „Maandag gaan we naar het ziekenhuis want hij is aan de knie geraakt die toch al niet he lemaal in orde was" - en ver vangen door Sadek. Een solo van Venneker leverde het twee de doelpunt op en de in dolle paniek verkerende defensie vari MW werkte een inzet van Sa- dek verkeerd weg waardoor de bal tegen de lat stuitte en Willy Kreuz kon inkoppen. De Oostenrijker onderscheidde zich niet zo want hij was con stant ingesloten door drie man maar die hield hij dan ook wèl bezig. Daardoor konden anderen van de, min of meer, vrije ruimte profi teren. En als het in de aanval niet mocht lukken, heeft dit sterke Sparta-als-geheel andere schutters voorhanden, zoals Van der Veen en Venneker. Ontdooien In die hele eerste helft kreeg MW één enkele kans, bij een uitbraak. Brokamp lepelde de bal naast het doel over de uitlo pende, en allengs kouder wor dende, Doesburg. Na de rust wilde Sparta de score meteen' hoger opvoeren. De con centratie van Maastrichtse spe lers voor Körvers doel verhin derde dat, terwijl bovendien de enorme kanjers van o.a. Sadek, die Klingen zodanig trof dat hij even groggy was, de juiste rich ting misten. Er kwam er toch nog een bij nadat ook v.d. Veen (geblesseerd) was vervangen door Kees v.d. Munnik die zich zonder moeite aanpaste. Een voorzet van Sadek werd door Bosveld precies op het tot kop pen bereid zijnde hoofd van Van Staveren gelegd. Dat was 4-0. En toen kon men Doesburg gaan ontdooien want hij had de gehe le wedstrijd niets te doen ge had. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 20. Van der Veen 1-0, 35. Venneker 2-0, 37. Kreuz 3-0, 76. Van Staveren 4-0. Scheidsrechter Geurens. Toe schouwers: 16.000. Sparta: Doesburg: Venneker, Ter Horst, Eijkenbroek, Visser; Vari der Veen (Van de Munnik), Bosveld, Walbeek (Sadek). Heyerman, Kreuz, Van Stave- MVV: Körver; Pleumeekers, Klingen, Lacroix, Colombain; Dijkstra (Maas), Herben. Den Rooyen; Bonfrère, Redel, Bro kamp. valkenbosch off. Ii'Jk-i :i dealer voor denhaag e.o. parkstraat 14 denhaag tel:655158 DEN BOSCH FC Den Bosch is er, ondanks een enorme inzet, niet in ge slaagd FC Amsterdam te verslaan. Het bleef 0-0. Daarvoor waren de soms wel driftige, maar weinig effectieve aanvallen simpel van opzet en duurde het allemaal te lang om de resoluut ingrijpende Am sterdamse verdediging te zeer in moeilijkheden te brengen. De beste kansen waren aanvanke lijk dan ook voor de gasten, maar Couperus zag nog kans met een verlaten doel voor zich naast te schieten en Visser richtte zijn schot op het lichaam van de bekwame doelman Van der Pluym. Aan de andere kant kwamen er na een half uur ook enkele sco ringskansen, vooral door her haaldelijk te ver uitlopen van doelman Jongbloed, maar Beek noch Graul wist dat af te straf fen. Kort voor de rust werd Graul door Cornwall in het strafschopgebied ten val ge bracht maar scheidsrechter Derks zag «r geen strafschop in. 'n de tweede helft steeg de span ning naarmate de wedstrijd vor derde. In deze periode was Den Bosch tweemaal dicht bij een doelpunt. Eenmaal redde Koop man toen doelman Jongbloed al was verslagen, en Graul trof daarna de paal. De beste kans kreeg Ouwens bij een hoekschop van Graul. De bal stuitte echter via de onderkant van de lat het veld weer in. BREDA NAC heeft het Feyenoord alleen in het begin van de wedstrijd las tig kunnen maken. De Bre- danaars deden in het eer ste half uur zelfs niet veel onder voor hun tegenstan ders, maar zij slaagden er toch niet in gevaarlijk te worden, mede doordat zij keer op keer in de vaak toegepaste buitenspelval van Feyenoord liepen. Toen Feyenoord echter eenmaal warm gedraaid was, was het snel gedaan met NAC. Het kon eenvoudig geen konse- kwente mandekking toepassen door de grote snelheid van met name het aanvalstrio Wery, Ressel en Kristensen, welke spe lers bovendien nog veelvuldig van plaats wisselden. NAC, dat twee doelpunten in de eerste helft had tegen gekregen, moest na rust wel meer uit de verdediging komen. De Breda- Friji naars, die overigens voor rust het accent niet te zeer op de de fensie hadden gelegd, speelden daarmee precies in de kaart van Feyenoord, dat met snelle aanvallen de verdediging her haaldelijk in grote moeilijkhe den bracht. Vooral Ressel was bij Feyenoord goed op dreef. Hij ontdeed zich meestal bijzon der simpel van zijn vaste bewa ker Delmotte en strooide kwis tig met haarzuivere passes. Dat Feyenoord, dat ook in De Jong en Israël uitblinkers had, uiteindelijk met 5-0 won, was geenszins geflatteerd. NAC mocht zelfs nog van geluk spre ken, dat de uitslag niet hoger was, want schoten in de tweede helft van Kristensen en Ressel, respectievelijk tegen de lat en de paal, waren voor hetzelfde geld ook doelpunten geweest. Scoreverloop: Kristensen 0-1: 42. Schneider 0-2: 73. Israël 0-3: 75. De Jong 0-4; 80. Schonmaker 0-5. Scheidsrechter Van Gcmert. Toe schouwers: 21.000. (uitverkocht). NAC: Van Dongen: Van Gorp. Ver- (ADVERTENT1E) u rijdt al vanaf per dag nml00knii6ctetd«w ineen VWI500 4 Opel Kadett of Ford Met de rust zat FC Den Haag al op rozen. Het stond met 2—0 voor en Mansveld rechtshad voor de tweede treffer gezorgd door een voorzet van Berg te verzilveren. Bregman (10) laat zijn vreugde wel blijken terwijl doelman Lelieveld nog een vergeefse poging doet het schot te stoppen. Maar hij is al gepasseerd. DEN HAAG - Het heeft er alle schijn van dat FC Den Haag de opgaande lijn definitief te pak ken heeft. Hoewel zeker nog niet briljant of vlekkeloos, heeft het spel van gisteren tegen Haarlem de 8000 man publiek op de tribunes de overtuiging geschonken dat de ploeg over meer dan voldoende inhoud be schikt. Een overwinning van 3-0 was dan ook het resultaat van een elftal dat als eenheid ope reerde met als energiebron de geweldig op dreef zijnde Harald Berg. Ondanks de marge van drie doel punten is de zege bepaald niet eenvoudig tot stand gekomen. Daarvoor was de kwaliteit van Haarlem te groot. Daarom vond Joop Brand, do trainer van Haarlem, de uitslag te groot. „Wat heeft FC Den Haag eigen lijk geproduceerd? Het eerste en 3e doelpunt waren panklaar gemaakt omdat wij verzuimd hebben in de verdediging weg te werken. Het heeft dus bepaald niet meegezeten, bovendien mis ten wij vanmiddag de overtui ging. Waarschijnlijk een te pro- vinciqalse instelling, want als je ziet wat Thie te doen heeft ge had in de tweede helft, dan heb ben we toch zeker de beste kan sen gehad." Betrouwbaar Inderdaad heeft Thie „lekker werk gehad" in de 2e helft eigenlijk meer te doen gehad dan zlin collega Lelieveld, maar hij toonde zich weer de betrouw bare sluitpost, ook toen FC Den Haag diverse malen was opge drongen en Thie met ver uitlo pen redding moest brengen. Dat betrouwbare kan van Lelie veld niet gezegd worden, kenne lijk een gevolg van de botsing na een half uur met zijn oude ploegmaat Breerran. Lelieveld toonde zich aangeslagen ging ook bij het tweede doelpunt (van Mansveld) niet vrij uit, maar mocht van tre.ir.er Brand toch in het veld blijven. „Dat risico moest ik wel r.emen" al dus de Haarlemse trainer „Want dan kon ik, als het nodig was. nog altijd na de rust twee aanvallers inzetten". Er kwam echter een extra aan valler in, Boszhard voor wie Van Breevoort had plaats moe ten maken. De stand was toen De gevolgen van de botsing tussen Ton Thie en een Haarlemmer bleken tenslotte toch slechts van materiële aard. Thie's voetbal' broekje bleek er niet tegen bestand en zo kreeg het publiek in het Zuiderpark een doelman te zien die zich ten aanschouwen van acht duizend kijkers in een ander kledingstuk moest hullen. Witte Kat. Dat zijn pas batterijen. Wat déér 'n kracht uit komt! En ze gaan maar door, ze blijven maar aan de gang. 't Lijkt wel of ze van geen ophouden weten. Da's knap exceptioneel... Gelóden met energie al 2—0. De basis daarvoor werd al na tien minuten gelegd. Mansveld nam een vrije schop - toegestaan omdat scheidsrech ter De Bruin ten onrechte bui tenspel van Van den Berg had geconstateerd naar Breg man die op links naar binnen trok. De bal werd door Hoeben met het hoofd half geraakt en sprong in een leegte waar door douwer en sjouwer Advocuat heen sprintte en de bal keihard langs Lelieveld joeg. Via Bobby Vosmaer technisch bijna volmaakt maar fysiek te onvolwassen en Gerrie de Goede kwam Haarlem tot ver dienstelijke tegenstoten. Peijs brok alleen door toen de Haagse spelers dachten dat hij zou voorzetten. Een leeg veld doem de voor hem op maar zijn droom om alleen op Thie af te stevenen werd wreed door Ad vocaat verstoord die de Haar lemmer neerlegde. Een overtre ding waar vele anderen een gele kaart voor hebben gekre gen maar die door de matige scheidsrechter De Bruin met een vrije schop werd gehono reerd. Aantrekkelijk Omdat ook FC Den Haag steeds naar voren bleef gaan, bleef de strijd aantrekkelijk. Doelpunten vielen voorlopig echter niet: Teunissen na afloop: ,,We heb ben te weinig doelpunten ge maakt. Dat mag ik toch wel zeg gen, en daarmede wil ik de po sitieve kant van FC Den Hang accentueren, dat zich vanmid dag de kansen wist te schep pen." Haarlem gaf een demonstratie van gezonde spelopvatting en groef zich niet in voor eigen doel, integendeel. „Maar toch liep het niet zoals het de laatste weken heeft gedraaid" aldus Bobby Vosmaer, de Haarlemse uitblinker van de laatste weken. Dat hij de man bij Haarlem is, bleek wel uit zijn bewaking die voor Kila en Advocaat was weg gelegd. De overtredingen legen Vosmaer waren dan ook talrijk. „Dot gebeurt in elke wedstrijd. En daarop is vandaag geen uit zondering gemaakt", aldus de ex-speler van VUC. Nog voor de rust vergrootte FC Den Haag de marge toen Mans veld een voorzet van de uitblin kende Berg verzilverde. On danks deze achterstand bleef Haarlem in de tweede helft ko men, maar het speelde te achte loos. De uitvallen vnn FC Den Haag waren dan wel niet zo groot in getal, maar wel ge vaarlijk. Duidelijk exponent hiervan hoewel 'n vrije schop de inleiding vormde was Ha rald Berg die in de tweede helft de eindstand op 3-0 bepaalde. Kort hierop haaldo Teunissen Ko- revaar eruit en zette Leen de Graaf In. „We harsten van het jonge talent, Zo'n wedstrijd biedt mij de kans een lang ge koesterde wens in vervulling te doen gaan." De entree van De Graaf (22) was goed en dat geldt ook voor de rentree van Hans van Eeden die na een half jaar weer een volledige wedstrijd meespeelde. FC Den Haag heeft de prestu- tlecurve gisteren omhoog gebo gen. BART HOOGDUIN. Scoreverloop: 10. Advocaat l-O, 41. Mansveld 2 0. f». Bern 3-0. Scheids rechter De Bruin, Toeschouwen; 8000. FC DEN HAAG: Thie. Wljngaarde. De Zoete. Mansveld, Korevonr (Do Graaf). Berg. Advocaat. Klln, Paa, BAARLEm': Lelieveld. Wentlnk, Pey«, Marljt. Hooben. Vnn Breevoort. Vos- ma.-r, NlcuwenhulJ». De Haan. De Goede, Vun den Berg. Rinus Israel heeft de bal met een ferme kopstoot achter doelman Van Dongen gekopt. Israel in de aanval, wat bewijst dat hij weer in oude doen geraakt. woensdag a.s. 20.30 uur Nationaal elftal met o.a. Dobiaa en Adamec. Zitplaatsen 12,50 - 9,- en 6,- Staanplaatsen 3,- MAANDAG 12 FEBRUARI A3

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15