Atje: Jammer voor toernooi en sport Tranen Mina Statkevitsj omdat Russen niet wilden luisteren naar Maarse TRIJNIE REP KROONPRINSES VAN NEDERLANDS DAMESSCHAATSEN BRANDBU Atje Keulen-Deelstra, 34 jaar, zat er zelf over in. Zij had zich weer een prestigesymbool van Europese schaatsallure toegeëigend en daar was ze natuurlijk dolblij mee, maar de wijze waarop dat al lemaal in zijn werk was gegaan, was toch van een licht teleurstellende aard. Er was vanaf het allereer ste moment van dit met sneeuw en zon bezochte kam pioenschap nauwelijks sprake van enige spanning en strijd. Zo sterk was Atje weer, dat het verschil met nummer twee, Trijnie Rep, uitgroeide tot ruim drie punten. Dit wekt de stellige indruk, dat het dames- schaatsen maar een zeer enge zaak aan het worden is. Er komt uit geen enkele hoek in de internationale schaatswereld enige concurrentie los. Atje Keulen, voor wie se ja ren lijken te inspireren, weet er zelf ook geen raad mee. „Vorig jaar in Inzeil, heb ik veel meer voor de titel moe ten knokken. Ik had maar een afstand (1500 meter) ge wonnen en voor het begin van de drie kilometer zat er dan ook nog volop spanning in het klassement. Nu was het echter met drie af standszeges bekeken. Ik vind het jammer voor het toer nooi en voor de sport als zo danig, maar ik kan er ook niets aan doen". Gerard Maarse, die bij zijn collega's in Brandbu veel onbegrijpe lijkheden signaleerde, vertel de later onomwonden: „Na de Nederlandse kampioen schappen zag ik het reeds aankomen: Atje is de Ard Schenk bij het damesschaat- sen". Niet alleen Atjes bokaal be nauwt. Ook het verloop van de rest van dit kampioen schap, zaterdag in een sneeuwstorm en zondag in een stralend zonnetje gehou den, eindigde in een bijna volledig Nederlands prestige- succes. Na Stien Baas' af scheid dacht vooral Rusland dicht naar de eerste plaats op te schuiven. Maar zie, de kroonprinses staat in eigen land. Trijnie Rep (23). In maart van plan te trouwen, volgt het inspirerend voor beeld van de Friese huis moeder met een onvoorstel baar gemak waarvan ieder een in Brandbu achterover sloeg. Waar Atje onbedreigd zegevierde op de 500 me ter (44.3), 1000 meter (1.30.58) en 1500 meter (2.18.3) richtte de Oost- zaanse twen zich op met de wetenschap dat voor bijna elke afstand zilver of brons voor haar klaar lag. Voor het eerst De 500 meter ging in 44.9, de 1000 meter in 1.31.55 en de 1500 metetr in 2.21.6. Dat al les, aangevuld met een voor haar doen zeer behoorliike 3000 metertiid (5.01.31) bracht Trijnie Rep de bliide overtuiging dat zij voor het eerst in een groot internatio naal kampioenschap op het erepodium mocht plaatsne men. Haar verrukte reactie: „Als je ziet wat Atje presteert, zeg ik: een klasse apart, zonder meer. Zij verdient als enige dan ook de titel. Ik ben voor lopig enorm tevreden met dit resultaat". De wetenschap dat de Neder landse kroonprinses na Brandbu in afwachting is van het bestijgen van de in ternationale troon, heeft de Russische delegatie nog meer zorgen gegeven. De tweevoudige ex-Europese kampioene Nina Statkevitch bracht het nog wel zo ver dat ze net voor de Westduit- se Monika Pflug op het ere schavotje terecht kwam, maar daar hield het Russi sche succes dan ook volledig mee op. Neem daarvoor ter vergelijking het puntentotaal van Trijnie Rep (188.161) en zet dat ook tegen de score van de tweede Russin de als vijfde geëindigde Tatiana Sjelekova (191.161), dus ook drie punten verschil. Dat zegt ruim voldoende. Enorme sprong Het was helemaal niet vreemd geweest als die overmacht van Nederand in Brandbu nog duidelijker was afgete kend. Sippie Tigchelaar, het zo met zorg gekoesterde lan ge afstandstalent van Gerard Maarse, bewees ondanks haar relatief gezien vrij zwakke sprint (47.0, al was deze tijd officieel nog altijd haar beste persoonlijke pres tatie) dit seizoen een enorme sprong in het klassements- werk te hebben gemaakt. Als ze op de 100 meter niet drie valse starts had gemaakt na wat onduidelijk gemanoeu vreer van de organisatoren, had ze zeer waarschijnlijk een vierde plaats in het eind klassement bezet. Nu moest ze de tijd van de plaatselijke favoriet, maar voor dit toer nooi volstrekt ongeschikte Cecilie Funnemark (1.41.13 tegen haar eigenlijk gereden tijd van 1.34.26) overnemen. Zij finishte na een sublieme drie kilometer (4.52.89), goed voor goud, echter toch nog als 'elfde wat een en al ver bazing en bewondering op riep. Sippie Tigchelaar: „De starter wees telkens met de vlag naar de binnenbaan, wat normaal inhoudt dat die rijdster een foutieve start heeft gemaakt. Maar toen hij het na een twijfelgeval ook deed na mijn pertinent on juiste start wist ik het niet meer". „Bij de vierde keer, toen we weer teruggeroepen werden, dachten Gerard Maarse en ik dat Ik nog maar twee val ste starts had gemaakt. Blijf maar staan, zei Gerard. De beslissing was toen echter gevallen. Jammer, maar wat maakt -het eigenlijk uit. Ik ben enorm blij met dit toer nooi". Mijn fout Gerard Maarse: „Ik moet een valse start niet gezien heb ben. Het zal dus wel mijn fout zijn. Maar ik vond wel dat die' starter te autoritair deed en totaal niet inspeelde op de atletes". Tenslotte viel ook de eindrang- Hoeveel malen hebben de fotograf en hun le ns al gericht op dit toneeltje? Atje Keulen het hoogst. Het zou de schaatsharten goed moeten doen, ware het niet dat Euro pa's beste niet zelf grote vraagtekens plaatst achter haar succes in Brandbu. „Ik kan er ook niets aan doen dat ik weer kampioene ben, maar het is eigenlijk jam mer." Links van haar de kroonprinses, de Oostzaanse twen Trijnie Rep. Rechts de Russin Nina Statkevitsj. schikking van Oranje's nieu weling Sijtje van der Lende, mee. Zij had vrij matige tij den op de 500 meter (48.8), de 1000 meter (1.35.20) en de 1500 meter (2.26.4) laten no teren. Gerard Maarse speel de toer dur. ook heel lang me'. - :,e om de tech nische commissie van de KNSB voor te stellen reserve Sophie Westenbroek voor het toernooi om de wereldtitel in Strömsund in te zetten. Tot Sijtje van der Lende, die zich in de kernploeg wat on wennig voelt, aan haar drie kilometer begon. Zij ging met veel overtuigingskracht door de bochten en legde tenslotte een tijd van 5.04.76 (zesde plaats) neer. Gerard Maarse daarna: „Ik pieker nergens meer over. Sijtje rijdt". Elly van den Brom, de oudgediende in de kern ploeg, was de enige Neder landse rijdster die geen vooruitgang meer maakt. Zij staat weer zeven in het eind klassement en stopt na dit seizoen. HANS DE BRIA N Op alle afstanden deden de Nederlandse vertegenwoordigsters een greep in het eremetaal. Waar Atje Keulen geen goud behaalde, deed Sippie Tigchelaar (foto) dat, op de 3000 meter. BRANDBU Rusland heeft dit seizoen weer de boot gemist. De aansluiting met de Nederlandse damestop, die de span ning in de internationale schaatswereld had moeten terugbrengen, is niet tot stand gekomen. Integendeel, de kloof lijkt weer vergroot. De man die daarop aan gekeken wordt is de Russische dames- coach Krassilnikov, die na Brandbu bijna zeker in een lastig parket terecht komt. De Rus zei bedachtzaam; „Wij hebben voor dit kampioenschap risico's genomen. Oorspronkelijk waren we ook van plan onze voorbereiding op Brandbu op een lage landlman In Rusland af te maken, Toen we echter hoorden dat do omstan digheden daar erbarmelijk waren en er vrijwel geen Ijs was, besloten we toch De sliert van successsen, die Atje Keulen maar op de nieuwe Medeo-baan in Alma Deelstra, met voorheen Sti cnitaas en nu Ata te blijven. De situatie was daar ten- weer Trijnie Rep, bij elkaar reed, zou de slotte ideaal". Russische standvastigheid aan het wanke len moeten brengen. Daar lijkt het echter Dat was een gok, en daarvan waren de Rus- ^et ®P- sische leiders zich terdege bewust. Maar Krassilnikov, die in 1972 In Inzeil nog hou- het risico leek verantwoord. Z|) wilden vasl had aan enkeie bemoedigende resul- tenslotte kost wat kost aan de top terug keren en dan moesten ze wel onzekere faktoren in hun beleid inbouwen. Maar daar kom je er tegenwoordig niet meer mee. Oranje-coach Gerard Maarse, die de laatste weken wel het „ijs" in Noor wegen trotseerde: „De grote fout van de Russen is dat ze sjabloonrijders kwe ken. Zij hebben een basisschema zonder de mens als faktor in te bouwen en aan de hand daarvan werken zij details uit. Wij werken ook met een basisschema, dat is waar, maar dat is nog altijd afge stemd op het natuurtalent. De Russen doen dat echter niet". taten, zegt r Ata, waar alle vedetten met droomtijden vandaan komen, kan het Russische mo reel niet opkrikken. Het weerverschil daar, dag (zon en aangenaam warm) en nacht (sneeuw en aanhoudende vorst). Dat heeft de Russische ploeg in Brandbu opgebroken. Gerard Maarse („Neder lands kader moet het buitenland hoogno dig gaan informeren") had die moeilijk heid in november al voorzien, want toer stelde hij: „Het is zinloos om ideaal ijs op te zoeken, als je zeker weet dat je in Scandinavië, waar het weer bijna altijd tegenvalt, te maken krijgt met heel ande re omstandighden. De Russen weken er, om slim te zijn, var af. Dat pakte echter anders uit. Nlns Statkevitsj, in Leningrad 1971 nog Euro pee kampioene, kan daardoor In Brand bu ondanks haar derde plaats in het eind klassement de tranen niet bedwingen Verdriet, dat heel gemakkelijk voorko men had kunnen worden als de aanwijzin gen van Gerard Maarse wat meer begrlj in Rusland hadden gewekt. „Ik blijf er bij dat er ook Maar zelfs na de Europese kampioenschap heid van Gerard Maarse om alles daar over uit de doeken te doen („Ik heb er eens een hele nacht met hem over zitten praten") wil en/of mag de Russische coach niet veranderen. Amper van zijn apropos te brengen, zei Krassilnikov ver der: „Uw coach zegt wel dat er bij Ne derland vijf meisjes rijden die een an dere stjjl hebben, terwijl dat bij Rusland niet het geval zou zijn, maar is dat wei waar? Een stijl van een rijdster komt voort uit de bestaande wetten van de fy sieke kracht en bewegingsmogelijkheid. Volgens dat thema wordt bij ons ook ge werkt. Vergelijk onze rijdsters dan ook maar eens stuk voor stuk. Hun rijstijl is o pdetailpunten eveneens totaal anders". Brandbu geen groter verschil was dan bijvoorbeeld vorig jaar. Dat zal straks op de wereldkampioenschappen, waar we helemaal naar toe hebben gewerkt, wel blijken. Ik geloof en dat stelde ik al eerder dat er voor dit evenement al leen maar een verschil in voorbereiding zat. Als alles verlopen was zoals in de bedoeling had gelegen, had het ook heel anders uitgepakt. Daar ben ik zeker Zinloos De als kandidaat voor de organisatie van de Europese dameskampioenschappen 1974 opgegeven wonderhaan van Alma pen lijkt het geloof in eigen kunnen toet onwankelbaar. Want Krassilnikov rle| nog steeds: „Na Strömsund weten we pai Hij berustte dus. Net zoals hij deed in di zaak van de aanleg van kunstijsbanen it Rusland. Drie jaar geleden zei hij vo trots: „Wij krijgen ze in Minsk, Kiev Moskou, Leningrad en Riga". Hetzelfd< moest hij in Brandbu herhalen. Wel voeg de hij er nog aan toe: „Dit is een kwes tie van partijleider Kosigin, hij alleei kan bepalen welke zaken voorrang heb ben. Ik niet. Dat laat ik dan ook volledij aan hem over". HANS DE BRUYI Oorzaak In een bijeenkomst van trainers, coaches, bestu ren en allerlei bij het voetbal betrokken in stanties is enige weken geleden gesproken over het dalende bezoek. Na uitputtende besprekin gen werd een lijst opge steld van (mogelijke) oorzaken. In deze kolom signaleerden wij dat één facet niet was genoemd noch besproken: de toe gangsprijzen. De Lande lijke Federatie van Sup portersverenigingen in omvang variërend van dertig tot duizend, soms tweeduizend, leden per vereniging heeft juist de toegangsprij zen aangewezen als DE oorzaak van het vermin derde bezoekersaantal. En die Federatie verte genwoordigt" de stam des volks". Het zijn de bestuurders van een groep "vakvereniging van kijkers", zei men in de zaterdag gehouden vergadering die aan den lijve ondervinden wat in die ,,dure" bijeen komst van trainers enz. dooreenvoudig over het hoofd werd gezien. Wie enigszins comfortabel wil zitten, een consump tie wil gebruiken (als dat mogelijk is op de veelal slecht geoutilleer de accommodaties), met tram of trein moet, dient te veel uit te geven. Het kan niet meer want elke gulden is er weer een, welvaartsstaat ten spijt. KNVB en clubs mogen de conclusie van de Fe deratie niet naast zich neerleggen. Die Fede ratie kan het beslist wel eens bij het rechte eind hebben. Knel Honkbal, baseball Is de naam die het bestuur van de bond liever ge bruikt, heeft een enorme vlucht genomen. Het pu bliek heeft de sport ont dekt en er staan rondom de velden in de zomer maanden heel wat toe schouwers. De afgelopen week is een rapport ge publiceerd waarin o.m. een bekercompetitie ten tonele wordt ge voerd, een nieuwe loot aan de honkbalstam. Een interessante loot bo vendien, die echter wel de vraag opwerpt of het seizoen niet te lang gaat duren. Helaas zit honk bal ook knel tussen voet bal. De commissie kan wel zeggen dat de honk balcompetitie later kan beginnen in de nieuwe opzet maar als eind au gustus/begin september de voetbalstrijd los barst, raakt honkbal noodgedwongen "uit de gratie". En dat zou jammer zijn voor een sport die, naar het zich laat aanzien, een grote toekomst in Nederland tegemoet gaat. Te hopen Dankzij Emiel Puttemans heeft de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie een stevig ruggesteuntje gekregen voor de nade rende Europese indoor kampioenschappen die over een maand in Rot terdam worden gehou den. Het wereldrecord van de Belg heeft in ie der geval aangetoond dat de houten demonta bele baan van de KNAU van een goede kwaliteit is die uiterst goede tij den zeker mogelijk maakt. Bovendien heeft de prestatie van Putte mans het potentiële pu bliek erop attent ge maakt dat er in het Sportpaleis Ahoy op 10 en 11 maart een evene ment van grote allure kan worden verwacht. Het is te hopen dat de Nederlandse toeschou wers dit eens op zijn juiste waarde schatten en in ruime getale het tweedaagse atletiekge- beuren zullen bijwonen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13