KUNST OP ZICHT Een muzikaal evenement Suikervan Claus xposities an keramiek n Leiden en l/oorschoten Hongaars kwartet bij Kunstkring 'ie geeft 'CC Alphen 'ken naam? Vermaard duo op koffieconcert Andreaskerk decor voor opera kunst Platonische idylle vol realisme jalerienieuws Porseleinkasi uit Aken =4. GINA 5 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT iaMi. Kamerlingh Onnes 80 jaar j^iden/Voorschoten De kunstenaar Harm Henrick Kamerling On- v. Enes wordt op 15 februari 80 jaar. Ter gelegenheid hiervan hadden Knlverschillende musea het idee een tentoonstelling van werk van deze schilder/keramist te organiseren. Het stedelijk museum „De Laken- het Groninger Museum, Museum Boynians van Beuningen en gemeentemuseum in Arnhem hebben daarom gezamenlijk een stioverzichtsexpositie van keramiek van Kamerlingh Onnes opgezet. Van 17 februari tot 25 maart zal deze tentoonstelling te zien zijn in ,De Lakenhal". De officiële opening heeft de zestiende plaats van tf kwart ovgr acht 's avonds. Het trio Marleen Houwekemeyer (pia- ïo), Michel Francois (viool) en Lodewijk Spanjaard (cello) zal dan ermuziek spelen. twee maanden later, op 13 april, wordt in het Cultureel "Centrum van Voorschoten even een tentoonstelling rond Henrick Kamerlingh On- pjies geopend. Ze zal duren tot 7 Srpiei. In Voorschoten komt het loofdaccent op zijn schilderijen liggen. De keramiek zal ech- niet helemaal ontbreken, [aast 100 schilderijen zullen 40 ikeningen en aquarellen te zien 30 stuks keramiek. Bo- iwidien hangen in het Cultureel itrum negen glas-in-lood-ra- aldus de kun- '.alerte Hustege (Amst mnnrt. kunsthandel r (Den llaag) tot 3 ma LEIDEN Enige weken geleden poneerde ik in deze kolommen de stelling, dat het Nederlandse to neel (en dan bedoel ik stukken van Nederlandse auteurs) er heel wat beter voor zou komen te sfaan, als de Nederlandse au teurs hun ivoren toren eens zou den verlaten om zich actief met het toneel bezig te houden. Wat de resultaten van een dergelijke samenwerking zouden kunnen zijn wordt meteen duidelijk als men denkt aan een figuur als de Engelse schrijver Harold Pin ter. Maar al te vlug vergeten we echter dat er ook in ons ei gen land een ware theatervak man van formaat rondloopt, na melijk de Belgische dichter, ro mancier en toneelschrijver Hugo Claus. Het grootste bewijs van dit vakmanschap heeft hij de afgelopen jaren geleverd door, eerst bij de Nederlandse Comedie, later bij het Amster dams Toneel, enkele regisseurs- prestaties te leveren (en niet alleen van zijn eigen stukken), die tot de werkelijk grote thea tergebeurtenissen gerekend mo gen worden (o.a. „Vrijdag"). Nu bli len is naar zijn topvorm en al leen nog duidelijk moeite heeft met de vorm, waarin zijn ideeën gegoten kunnen worden (waarbij hij zich wat al te dik wijls bezig houdt met bewerkin gen van stukken van anderen), is het interessant om nog eens terug te kijken naar zijn eerste stappen op het grote toneel. Daarom mogen we hoe de uitvoering ook zal uitvallen bijzonder blij zijn met het ini tiatief van de Noorder Compag nie, die enige maanden geleden in de regie van Eric Oosthoek „Suiker" op het repertoire heeft genomen. Na „Een Bruid in de Morgen" en „Het Lied van de Moordenaar" was dit het derde stuk van Claus, dat hier in pre mière ging (1958). De tijd zal moeten leren, wat er kunnen, dat deze milieuschilde ring van seizoenarbeiders in een suikerfabriek, steunend op erva ringen die Claus zelf als acht tienjarige heeft opgedaan, de beste prestatie uit zijn eerste dramatische periode is geweest. Het meer bekende „Een Bruid in de Morgen" bezit duidelijk zwakke plekken, die voorname lijk veroorzaakt zijn door het onvermogen de poëzie volledig in de dramatische expressie te integreren. Zijn tweede stuk was een reactie op zijn „Bruid" en moeten we dramatisch he laas als mislukking beschouwen, terwijl hiet vierde, „Mama, Kijk, zonder Handen", gehandi capt wordt door een bijzonder wankel evenwicht tussen realis me en surrealisme. een uiterst bevredigende wijze tot een dramatisch geheel om te smeden. De enige zwakheden in het stuk zijn enkele inbreuken op de logica, maar deze betref fen louter bijkomstigheden en alleen een bijzonder attente toe schouwer zal ze bij een eerste kennismaking meteen allemaal kunnen ontdekken. .Suiker" is opgebouwd uit zes tafe relen, waarvan de eerste twee gebaseerd zijn op het gelijkna mige verhaal (opgenomen in de bundel „De Zwarte Keizer", uitg. De Bezige Bij). In het der de tafereel beginnen zich echter twee figuren uit hun omgeving los te maken: Kilo, een goeie lobbes, die de realiteit ontvlucht in zijn droomwereld, en Max, zijn overheersende en cynische vriend. Tijdens het vorige sei zoen heeft Max een intense ver houding gehad met het meisje Malou, die hij daardoor op een welhaast perverse manier heeft kunnen uitbuiten. Zij herkent nu in Kilo haar eigen zoeken naar een ideale droomwereld en bui ten medeweten van Max om ontwikkelt zich tussen deze twee een platonisch getinte idylle. Als Max hier echter lucht van krijgt, aarzelt hij niet om deze verhouding op de meest boos aardige en wrede manier kapot te maken. Zijn opzet Kilo voor zich te behouden mislukt echter, want juist hierdoor ontwikkelt zich bij Kilo langzamerhand de kracht zich aan de wurggreep van Max te onttrekken. Paul Korenhof A men. °tP\« iariSe kunstenaar heeft lange --- ™jjd in Voorschoten gewoond. vlet pottenbakken begon., hij in mpofl933. Hij heeft in deze kunstui-' ig opmerkelijke resultaten be- LEIDEN Het Hongaarse Tè- reikt. Met zijn oom Tutein Nol- Ithenius zocht hij naar de glazu- i vormen van de Perzen i Egyptenaren uit de antieke Dudheid. Kamerlingh Onnes er- .vaart het pottenbakken als een 'ontspanning: „Ik rust ervan uit. Het is zo'n totaal ander werk, ASSENAAR In de galerie-bi bliotheek aan de Luifelbaan in Wassenaar exposeren tot 5 ne( maart Adriaan de Kruijff met Dskuiekeningen en schilderijen, en ^-];lies Hageraats met plastieken, hebDen beiden hun opleiding Jje'nad aan de academie te Den O—iflaag. Het kleurrijk werk van 0—J kdriaai de Kruijff is in te delen ij hel neo-realisme: figuratieve vervreemdend op de lijker inwerkt. het werk van Lies Hageraats 'alt in dit kader. Zij werkt met limtelijke plastieken gemaakt aluminium en polyester. In leine hangka tjes plaatst zij "erlijke koppen in een ver- isende omgeving. De exposi- vrij toegankelijk. trai-kwartet, genoemd naar de eerste violist Vilmos T&trai, die het in 1946 samenstelde, heeft in de muziekwereld grote naam verworven nadat het in 1948 de eerste prijs in het internationale Batók concours behaalde, en la ter door zijn concerten in ge heel Europa, dip in 1957 zijn be gonnen. Het kwartet bestaat naast de reeds genoemde vio list, uit Mihaly Sciics (tweede viool), György Konrad (alt viool), en Laszlo Szilvassy (cel lo). Hun optreden dinsdag 13 februari voor de Leidsche Kunstkring „Voor allen" is een muzikaal evenement. Op het programma vertegenwoordigd zijn Haydn met het Kwartet op. 76 nr 5 in D gr. t., Bartók met het Kwar tet met diens tweede Russische Kwartet in e kl. t. uit op. 59. Dit laatste kwartet maakt deel uit de drie, die Beethoven werkt. Het kwartet was in 1806 voltooid. Het was in die tijd ge bruikelijk, dat een werk een jaarlang onuitgegeven in het be zit bleef van de opdrachtgever. Het heeft,daarom enige verwar ring gegeven, toen Beethoven dit kwartet in 1806 aangeboden zou hebben aan Breitkopf und Hiirtel in Leipzig voor 600, hetgeen werd geweigerd. geboden aan de uitgever Riedl, die de oorspronkelijke moet zijn geweest. schreef op verzoek van graaf Zekerheid daarover bestaat echter Rasumovsky, die Russisch am bassadeur was in Wenen. Het is bekend dat ook dit kwartet langdurig voorbereid werd, voordat het zijn uiteindelijke vorm kreeg. Aan de thematiek heeft Beethoven veel gesleuteld, men heeft dit geconstateerd uit terug gevonden schetsboeken. Evenals in het eerste kwartet uit op. 59, heeft de componist ge niet. Zij zouden daar aangebo den zijn onder de naam „Trois Quatuors pour deux violons, alto et cello. Composés par Louis van Beethoven, Oeuvre 59me, Livrason 1, bzw. 2, 3 Vienne au Magazin de J. Riedl. Deze uitgave is met het wapen van graaf Rasumovsky versierd en bevat een opdracht aan Resu- movsky. bruikt gemaakt van een Russi- Later heeft Beethoven aan de par- Het Tatrai-kwartet eerste prijs-wirmaar van het Barók sche volksmelodie, die hij heeft ontleend aan een verzameling door Iwan Pratsch uitgegeven Russische volksliederen, die hij heeft gekend. Hier, dus in het tweede kwartet treedt het op in het Trio. Beethoven heeft deze melodie contrapuntisch ver- tituur via een metronoomaan duiding het tempo toegevoegd, zodat ook in dit opzicht een exacte weergave volgens de verlangens van de componist mogelijk is geworden. B. Rijnders Opnieuw zond een abonné ons een afbeelding van een meu belstuk dat zijn kamer siert. Hij is benieuwd naar de oor sprong, ouderdom en waarde ervan. Daartoe riep hij de hulp in van de Lcidse Cou rant. In de rubriek „Ver trouwd met Oud" geeft een deskundige medewerkster ant woord op alle vragen, die le zers hebben over antiek. Zij kunnen die vragen richten aan de redaktie van de Leld- se Courant, Kort Rapenburg 2 te Leiden. Het antwoord vinden ze eens in de twee weken in deze kolom. De kast, die we deze week afbeelden, is gemaakt van eikenhout en heeft een hoogte van 2.30 meter. Dit type kast een onderbouw met twee deurtjes en een bovenbouw met ruitjes, is afkomstig uit het gebied Luik—Aken, Aken behoorde tot 1801 tot het bis dom Luik, dat tot die tijd een aparte staat vormde naast de onder Oostenrijkse heerschappij staande Zuidelijke Nederlan den. Hier ontwikkelde zich in de zeventiende en achttiende eeuw een eigen meubelstijl. In het algemeen kan men zeggen dat r zich dit grensgebied in de zeventiende eeuw op Duitsland en in de achttiende eeuw op Frankrijk oriënteerde. Maar de uit deze landen komen kunststromingen werden op een geheel eigen wijze geïnterpreteerd en verwerkt. Zo bleef men, bijvoorbeeld, het eikenhout en de bewerking erv trouw en ging men er niet toe over, het met fineer, verf of t dere lagen te bedekken. Ook het verguld bronzen beslag, dat in Frankrijk zoveel werd toegepast, werd i id Aken niet gebruikt. Om de meubels te verfraaien, koos men het eikehout met zorg uit, in het bijzonder wat de nerf en de spiegels betrof en beeld houwde dit in sierlijke vormen. De oppervlakte ervan werd die per en glanzender gemaakt door het te beitsen en veelvuldig in de was te zetten. Het hoogtepunt van deze regionale stijl werd in de tijd van de rococo bereikt. De architectenfamilie Couven uit Aken, onder anderen, heeft veel tot de ontwikkeling ervan bijge dragen. De porseleinkast is één van de kenmerkende meubels van deze streek. Oorspronkelijk eenvoudige kasten, worden ze in de loop der tijd steeds mooier en meer bewerkt, zodat ze ook in de huis kamer pasten. De simpele modellen hebben een rechte, gelede architraaf en afge schuinde hoeken die soms recht, soms hol zijn. De latten, waarin de ruitjes gevat zijn, zijn recht. Bij de rijkere exemplaren zijn de kroonlijsten gebogen. Het hoogste punt hiervan, dat getooid wordt met een gesneden kuif, bevindt zich in het midden. De la tjes van de bovenbouw, waarvan de grondvorm nu een vloeiende lijn is, zijn, evenals de panelen van het onderste gedeelte, voor zien van snijwerk, al naar gelang de tijd, in Louis XV of XVI- stijl. De hoekgedeelten van heel grote kasten steken als kleine erkers naar voren en steunen op een extra poot. Ondanks de gemeenschappelijke stijl van deze streek zijn er toch wel enige verschillen tussen meubels uit Aken en uit Luik. De Luikse, bijvoorbeeld, zijn meestal overvloediger bewerkt dan die uit Aken. Een kenmerk, daarentegen, van porceleinkasten uit Aken is de zgn. „Aachener Naase". Dat zijn kleine, scherp ge punte en naar boven stekende bultjes in de kroonlijst tussen de kuif en de hoeken. De kast op de foto dateert, gezien de eenvou dige versiering van boven- en onderpanelen en de cannelures in de hoeken, uit het laatste decennium van de achttiende eeuw. De stompe hoeken in de kroonlijst zijn misschien rudimenten van de „Akense neuzen" en dan zou Aken dus de plaats van herkomst moeten zijn. Waarschijnlijk heeft de kast oorspronkelijk op lage poten gestaan. De waarde van deze porseleinkast is ongeveer duizend gulden. Een Westfaalse „Aufsatzschrank" JLPHE1 l0d"' woord kar s vtdat in jjL wil iLPHEN „Sociaal-cultureel-centrum" is een vrij onverteerbaar woord voor een gelegenheid waar men juist de problemen van zich i'j af kan laten glijden. Dat vindt de stichting die er voor moet zorgen, t in Alphen een dergelijk centrum van de grond komt ook. komen aan het Thorbeckeplein (en aan De Aar). wil daarom zo snel mogelijk -'TVan die term af en doet een he rroep op de inventiviteit van AI- 'i0v,|phenaren en anderen. Tot 13 j*maart krijgt men de gelegen- 4heid een passende naam te be- i.-Jdenken. Inzendingen naar: [stichting SCC, p/a Rijnkade 11, l:; ct*Alphen aan den Rijn. fa de goedkeuring van de ge- :w4meenteraad van de plannen het centrum, is de stich- gestart met een actie Vrienden voor het SCC" om zo kIg de eerste gelden op tafel te krij- '.zai gen. Een vriendendienst kost 50 gulden per jaar. Het SCC zal eHmeent ravoor 1 var'ting Jr.I»>Vrier cip De fluitiste Jos Dingelhof en de pianist Wim Breden- horst verzorgen op donder dag 15 februari het vijfde Van Wijkzaalconcert. Het concert begint om half ne gen, wordt gehouden in de sociëteit van S.S.R.L. (Hoge- woerd 108) en de toegangs prijs bedraagt een gulden vijftig. Het Leids Studenten Toneel speelt, ter gelegenheid van de viering van de honderd- achtennegentigste dies, op 10 februari twee eenakters. De eenakters van Brecht en Dolf de Vries worden ge speeld in de toneelzaal van de sociëteit Minerva. Aan vang der voorstelling, 20.00 LEIDEN - Twee pianisten van grote naam zullen morgen het zondagochtendconcert in de Foyer verzorgen: Herman Uhl- horn en Sas Bunge. Onzerzijds een extra aanbeveling om dit concert vooral niet te missen, want dit pianoduo heeft niet al leen naam en artistieke presta ties mee, maar biedt ook een programma dat meer dan de moeite waard is. Ter introduktie van beide kunste naars het volgende. Herman Uhlhorn verliet het Amsterdams conservatorium met twee hoge onderscheidingen en trad sinds dien regelmatig op als solist met het Concertgebouw orkest en het Utrechts Philharmonisch orkest, en met vele andere or kesten in het buitenland. Hij liet zich verder horen in vele reci tals en als begeleider o.a. van Elly Ameling. Hij is hoofdleraar piano aan het Utrechts conser vatorium. Sas Bunge, eveneens als docent verbonden aan het Utrechts conservatorium, maakt deel uit van het Amsterdams piano kwartet en heeft grote bekend heid gekregen als duo-partner van violist Jaap Schröder, met wie hij regelmatig in binnen- en buitenland optreedt, en door zijn radio-muziekprogramma's met toelichting. Van de (Londense) Johann Chris tian Bach, de jongste zoon van Johann Sebastian, wordt het programma met de Sonate in G gr.t. geopend, een specimen van de "galante" stijl. Een vreugde vol werk, voor die tijd virtuoos geschreven. Johann Christian was trouwens zelf een groot pia nist. Debussy is vertegenwoor digd met "En blanc et noir", geschreven in 1915. De compo nist leed reeds aan de ongenese lijke ziekte, die hem in 1918 ten grave deed dragen. Depressief door de omstandigheden van wereldoorlog I en door zijn ziek te, kwam hij weinig meer tot componeren, ofschoon hij daar toe wanhopige pogingen deed. "En blanc et noir" heeft iets van dat desperate in het tweede deel, opgedragen aan luitenant Jacques Chariot, "tué a l'enne- mie en 1915, le 3 Mars", een. "oorlogsstuk" evenals het in de zelfde tijd ontstane lied "Noël pour les enfants qui n'ont plus de maison", waarvoor Debussy zelf de tekst schreef. Het eerste deel droeg hij op aan zijn vriend, de Russische dirigent Serge A. Kussewitzky, die, in 1920 als vluchteling naar Parijs kwam, in 1924 daar de beroemde optTa van Moessorgsky "Boris Godou- now" dirigeerde' Debussy kende hem uit de tijd die hij in Rus land als beschermeling van Ma-- dame von Meck, doorbracht. Het laatste deel, een Scherzan do, droeg Debussy aan zijn vrien Strawinsky op, met als bovcntitcling „Yver", vous n'este qu i i vila: Het programma vermeldt, verder nog van de Poolse componist Witold Lutoslawski "Variaties op een thema van Paganini", van Willem Pijper de Sonate voor 2 piano's, die uit 1935 da- HERMAN UHLHORN teert, en van Manuel Infante, een Spaanse componist die in 1909 eveneens naar Parijs was gekomen, de "Danscs Andalou- ses." Al met al een programma dot er zijn mag en waaraan allen zon dagmorgen veel vreugde zullen beleven. Het concert begint om half twaalf. De concertbezoe kers kunnen om 11 uur reeds te recht in de koffiekamer. B.RIJNDERS Koffieconcert: zondag 11 februari, Rn 11.30 uur Stadsgehoorzaal. v LEIDSCHENDAM Dinsdag ge ven het Residentie-Orkest en do Nieuwe Komedie een voorstel ling van „l'Histolre du soldat" van Igor Strawlnksky in de An dreaskerk aan de Gruttolaan in Leldschendam. „De geschiedenis van de soldaat" wordt Respeeld in de vertaling van Martinus Nijhoff, onder re gie van Erik Vos in costuums van de Nederlandse Opera. Vos heeft er een kermisachtig ge heel van gemaakt. De soldaat wordt vertolkt door Rein Ed- zard, de verteller is Niek Pan- errs, de duivel Henk Votel en de prinses Anja Licher. Van het Res dertie-Crkest werken zeven musici mee. van wie de slag werker de beVntrijkste partij heef V or de pauze speelt het orkest de Symphonie 101, „De klok" van Joseph Haydn. tolden

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5