blij- maker Burger is ruzie tussen fracties beu Misleidende begroting Markerwaard NIET ONDERHANDELEN MET CONFESSIONELEN u Bas de Gaay "Fortm „Jfc wil eindelijk aan het werk Laurent D. aan gehouden voor poging tot doodslag Goedkope KLM niet welkom in Amerika Spoedoverleg over monetaire crisis Amsterdam geeft vele miljoenen teveel uit Pieterskerk voorlopig gesloten J50 29 JQ 19 verdien'n echte 64c JAARGANG No. 11926 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Zaterdag: Ned. I: 20.21 uur Een van de acht; 23.20 uur Eur. kampioenschappen kunstrijden dames. Ned. II: 20.40 uur Franqois Gail- lard, tv-serie; 22.20 uur Farce Majeure. Zondag: Ned. 1: 15.30 uur NOS- kiosk, o.a. Jan Wolkers: 20.25 uur Johnny en Rijk, show. Ned. II: 22.05 uur Markant met architect ir. H. J. van den Broek. NU EN DAN BUIEN Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot vrij krachtige, aan de kust tot hard toenemende wind uit zuidwest tot west, rui mend naar west tot noordwest. Morgen: zon 08.03 tot 17.46, maan 10.58 tot 03.15. Scheveningen hoogwater 08.19 en 20.55, laag- water 03.53 en 16.34. Van onze parlementaire redaktie. Den Haag Formateur Burger heeft de confessionele frac- tieleiders in een brief-op- poten duidelijk gemaakt dat hij schoon genoeg heeft van de schermutselingen tussen con fessionelen en progressieven. Hij wil „dit weekeinde einde lijk aan het werk kunnen gaan" en wil daarom thans „per omgaande" horen of hij nu de gevraagde en toege zegde program-gegevens van de confessionelen zal krij gen. De formateur weigert te voldoen aan het verzoek van Andriessen (KVP), Biesheuvel (AR) en Tilanus (CHU) om eerst nog weer een gedachtenwisseling te heb ben over de kwestie van een gelijkwaardige behandeling ten opzichte van de progressieve drie (PvdA, D'66 en PPR). De confessionelen menen dat Den Uyl c.s. hen een ongelijkwaardige positie willen opdringen. Van de pro gressieven kreeg mr. Burger gisteravond al een brief terug; de confessionelen zullen vandaag antwoorden. Haanstra kandidaat voor Oscar HOLLYWOOD (UPI) De academie van film kunsten en wetenschap pen in Hollywood heeft donderdag Bert Haan stra's film „Bdngcumen- talre hoofdfilm. In dezelfde categorie zijn voorts voorgedragen: „Malcolm X" een Mar vin Worth-productie voor Warner Bros, „Mahson" van Merick International pictures en „Marjoe" een Cinema X produktie. Haanstra won al eens een Oscar voor zijn korte film „Glas". ormateur Burger zegt in zijn brief zijn best te doen om niet betrokken te worden „in de on derling weinig hartelijke discus sies tussen de fracfies". Hij meent dat deze formatie ten zeerste wordt belemmerd door twee psychologische facetten: 1. De KVP en ook AR en CHU een ongelijkwaardige be handeling te ondergaan. 2. De progressieve drie worden steeds door hun achterban „het- i-achtig gevolgd als zouden zij „kiezersbedrog" plegen", ir. Burger schrijft dat hij de confessionelen al op tenminste drie punten tegemoet gekomen is. Zo is hij er akkoord mee ge gaan dat de confessionelen een eigen program-bijdrage zouden \»veren in plaats van te reage- 1 ren op het program van het deelkabinet Den Uyl. Burger zegt voorts dat het hem niet gaat om de filosofie achter het verstrekken van program- gegevens, maar om die gege vens zelve. „Ik heb die gege vens nodig om te zien of er voor mij als formateur aanlei ding is een program-stuk ter ta fel te brengen". heeft de formateur zijn al eerder aangekondigde gesprek met PvdA-fractieleider Den Uyl. Maandag ontvangt hij PPR- fractieleider De Gaay Fortman en daarna D'66-fractieleider Van Mierlo. Rechtstreeks geleverd door: VAN DER KLUGT Haarlemmerstr. 202 Lelden VAN DER KLUGT Raadhuisetr. 247 Alphen HET SLAAPKAMERCENTRUM Gracht weg 59-61-63 Usee Steun onze jaarlijkse geldinzameling De 21-jarige Laurent D., jon gere broer van Daan D., 'die vorige week met zijn kameraad een boerengezin in Deil gijzelde, is gister avond door de Haagse poli tie gearresteerd. Hem wor den een poging tot dood slag c.q. zware mishande ling en twee verkeersover tredingen ten laste gelegd. Zoals bekend was Laurent vorige week samen met zijn moeder in Deil om te trachten een eind aan de moeilijkheden te maken Laurent reed gisteravond in een auto door de Haagse binnen stad. Omdat het de politie be kend is, dat hij geen rijbewijs heeft, werd hij gevolgd door een, surveillancewagen. Hij reed de Lange Beestenmarkt waar zijn ouderlijke woning staat via de verboden richting op, zette zijn auto voor de deur en ging naar binnen. De agenten, hebben toen aangebeld. De eni ge reactie was dat er een gip sen beeld uit het raam werd ge gooid, dat de agenten niet, maar de politie-auto wel raakte. De agenten, vermoedend dat de moeilijkheden groter zouden kunnen worden, trokken zich te rug en vroegen om versterking. Toen die kwam en Laurent zag, dat de brandweer de auto, waarin hij was gesignaleerd, ging wegslepen, kwam hij naar buiten en werd hij gepakt. Op het bureau kon hij niet verkla ren hoe hij aan de auto was ge komen. In zijn, zak had hij 650. Op vragen van de politie hoe hij aan het geld kwam, zei hij vrij dagmiddag 1000 van de ge meentelijke sociale dienst te hebben gekregen om handels waar te kunnen kopen. Hij wil de niet zeggen waar het ver schil van 350 was gebleven. Behalve van de poging tot dood slag/zware mishandeling en au todiefstal wordt Laurent D. ver dacht van het maken van twee verkeersovertredingen (geen rij bewijs en rijden in verkeerde richting). Een Zuidvietnameae mari neman trots naast zijn vlag op een verwoeste brug over de rivier de Thach Han. Aan de over kant de vlag van de Viet- cong. nog plaats. Morgenochtend (Nederland se tijd) zullen in Vietnam de eerste krijgsgevange nen worden vrijgelaten. Noord-Vietnam zal 115 Amerikanen vrijlaten sa de communisten in het zuiden geven 27 Amerika nen en 1000 Zuidvietname- zen de vrijheidZuid-Viet- nam zal 2000 Noordvietna- mezen vrij laten. Amerikaanse vliegtuigen hebben in Cambodja hun bombardementen voortge zet op de communisten in t land. Schandaal zoals metro? De door de politie aangehouden Laurent D. Kort geding vanNVY tegen Peiger (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Industrie bond NW gaat een kort geding aanspannen tegen het bedrijf Peiger b.v. in Emmen, omdat deze onderneming 12 ex-stakers wil ontslaan. Het kort geding dient op 16 feburari voor de rechtbank in Assen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Amerikaanse luchtvaartdienst weigert de goedkope vluchten die de KLM vanaf april zou willen maken van Amsterdam naar New York 587 gulden retour in laag- seizoen, 951 gulden in hoogseizoen). De KLM verkoopt de goedkope tickets, waarvoor nogal wat belangstelling bestaat, onder voorbehoud. De Nederalndse rijksluchtvaartdienst onderhandelt nog met de Amerikaanse luchtvaartdienst over de tarieven. De R. L. D. probeert nu een plan voor goedkope tarieven te ontwerpen sa men met andere Westeuropese maatschappijen, zoals Air France, Lufthansa en Swissair, om zo gezamenlijk meer druk op de Amerikanen te kunnen uitoefenen. De Engelse maat schappij BOAC doet waarschijnlijk niet mee aan dit goedkope- vluchten-pijian. BOAC wenst nog veel lagere tarieven, name lijk slechts 468 gulden voor een retour Londen-New York. De rijksluchtvaartdienst verwacht dat het nog wel een maand zal duren voordat overeenstemming is bereikt met de Ameri kanen. (Van i onzer verslaggevers) VENHUIZEN Gigantische misrekeningen - in de orde van grootte als bij de Am sterdamse metroplannen - dreigen de inpoldering van de Markerwaard tot een van de financiële schanda len van deze eeuw te ma ke... Deze boze droom heb ben de heren M. Bierman en R. Heek van de Vereni ging tot Behoud van het IJsselmeer. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dat de berekeningen van de Dienst Zuiderzeewerken van Rijkswaterstaat mis leidend zijn. Het gaat niet om een bedrag van 725 miljoen - voor de duurste variant - maar minstens om twee miljard gulden. Bierman en Heek willen de Twee de-Kamerleden de juiste cijfers voorsqhotelen en daarom heb ben zij zich ingespannen om de officiële getallen te kritiseren. Er is volgens hen geen rekening gehouden met de kosten voor de grote doorgaande wegen - een van de argumenten voor inpol dering - een syfon onder het IJmeer om een zoetwaterdoor stroming van de westelijke randmeren naar het Amster dam-Rijnkanaal mogelijk te ma ken en wandinrichtingswerken. De Vereniging tot Behoud van het IJsseLmeer bestrijdt de motie ven van de Dienst Zuiderzee werken om de Markerwaard aan te leggen. De Markerwaard is niet nodig voor een grote luchthavenomdat volgens de vereniging Schiphol nog best uitgebreid kan worden; voor meer recreatiemogelijkheden hoeft de waard niet aangelegd te worden, omdat het water van nu recreatie genoeg moge lijk maakt; voor de landbouw gronden hoeft het ook niet om dat er steeds meer landbouw verdwijnt. De dollars wegen niet zo zwaar meer. Het grote aanbod deed de wis selkoersen zo dalen, dat regoureuze ingrepen nodig waren. De twee stukken goud aan de doorslaande kant wegen nog het zwaarst. BOON (AP) In de herel wereld zijn thans de gevol gen merkbaar van de mo netaire crisis rond de dol men is evenmin van plan een dubbele geldmarkt in te stellen, Ook in Tokio wordt de dollar door een bijzonder grooot bod bedreigd. lar. De druk van de specu- dc Nederlandse Bank heeft deze lanten, op revaluatie van vooral de Duitse mark is nog niet afgenomen. Gis teravond zijn de Westduit- se, Franse en Britse minis ters van financiën in Pa rijs in en spoedverleg bij een gekomen om de situa tie te bespreken. Bonds kanselier heeft telefonisch contact gehad met presi dent Nixon, premier Pom pidou en premier Heath. Gisteren kocht de Aestduitse Bun desbank 1,7 miljoen dollar, waarmee het totaal van de week op meer dan zes miljard dollar kwam. Internationale bankiers verklaren, dat deze grote aankopen „noaanvaard- baar" zijn. Maar de authoritei- ten stellen dat zij het langer uit houden dan de speculanten. West-Duitsland zal niet over gaan tot revaluatie of het zwe vend maken van de mark en week in totaal 318 miljoen (cir ca één miljard gulden) dollar moeten aankopen om de koers op het intervantiepunt van 3,172 te houden. Gisteren werd de grootste aankoop gedaan: 168 miljoen dollar, 533 miljoen gul den. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gemeente Amsterdam zou de afgelopen 15 tot 20 jaar vele miljoenen gul dens te veel hebben u&tgegeven aan grote bouwprojecten door slechte calculaties. Dit weet de Volkskrant van vanmorgen te meiden, die een rapport aan haalt van een werkgroep die maandenlang intensief de ach tergronden van een aantal trans acties heeft onderzocht. Door een falend beleid zou Publieke Werken van Amsterdam onbe wust „tipgever" zijn geweest voor beleggers en handelaars, die daardoor tienta'len miljoe nen guldens winst op grond- en andere transacties op konden strijken. joen was gebouwd en korte tijd daarna voor 22 miljoen verkocht werd omdat men wist. dat bij het pand een metro-uitgang zou komen. De verkopers waren tij dig getipt, De samenstellers noemen de naam van onder meer onroerend goed-magnaat Caransa die miljoenen aan de Amsterdamse gemeenschap heeft verdiend, in totaal zo'n 60 miljoen, omdat hij tijdig wist van plannen voor kantoorbouw, stadsvernieuwing, enz. LEIDEN De staatssecretaris van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft het college van kerkvoogden van de Hervormde Gemeente laten weten niét to zullen ingaan op het aanbod om de Pieterskerk aan het Rijk over te dragen. Zoals bekend had de Hervormde Gemeente daartoe besloten op grond van artikel 22 van de voorwaarden waarop rijkssubsi dies worden verleend voor het in stand houden van monumen ten van geschiedenis en kunst. Het artikel bepaalt dat de eige naar van een kerk welke aan de eredienst is onttrokken, als hij het gebouw niet wil vervreem den, het monument kosteloos kan overdragen aan het Rijk. de gemeente, ingevolge datzelfde artikel, vanaf heden vrijgesteld van de verzekerlngs- en onderhoudsplicht. Dat houdt in dat de kerk thans volledig wordt gesloten tot ann het tijd stip waarop een eventueel nieu we bestemming wordt gevon den. Over een nieuw gebruiks- doel van de kerk deed do staatssecretaris vooralsnog geen suggesties. Wel WAGENINGEN Op het vandaag ge houden congres van de PPR heeft fractieleider Bas de Gaay Fortman zich uitgesproken tegen het onder handelen met de confessionele par tijen tijdens de kabinetsformatie. De kiezers zouden het niet begrijpen als de progressieven nu met de con fessionelen compromissen zouden sluiten, zei hij. Dat betekent niet, aldus De Gaay Fortman, dat wij een afkeer hebben van de confes sionele partijen. Er zijn daar mensen die over de praktische politiek net zo denken als wij. Sommige van hen zijn misschien bereid mee te werken aan de uitvoering van het progressieve regeerakkoord. Maar niet aanvaard kan worden dat een band wordt gelegd tussen een progressief min derheidskabinet en de confessionele frac ties. Als het progressieve minderheidskabinet aan het bewind is, kan in de praktische politiek geprobeerd worden de kloof met de confes sionelen te overbruggen. Tussen de PPR en de confessionele fracties liggen drie kloven: 1. Hun medewerking aan het profijtbeginsel. 2. Hun voorkeur voor defensie-uitgaven in verhouding tot de besteding voor onderwijs en welzijnswerk. 3. De vredespolitiek, waarbij De Gaay Fort man vooral dacht aan de kritiekloze aan vaarding door de confessionelen van de kern wapenstrategie van de NAVO en het gebrek aan aktief verzet tegen kolonialis me en racisme. Dat er ook meningsverschillen bestaan tus sen de progressieve fracties onderling, noemde De Gaay Fortman „voor iedereen begrijpelijk". Scheidend PPR-voorzitter Dolf Coppes noemde in zijn toespraak confessionele partijen „politieke ondinc«n". HL ISL Nr. 2 BDeze aparte sierthermometer, vervaar digd van donkergrijze kunststot. is ge schikt om zowel binnen els buiten te worden opgehangen. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijrhaker. AAU stuur deze bon in open envelop, zonder post- DUfl zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden Noteer m.i.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats Stuur blijmaker nr. 2 naar: Naam: Adres Woonplaats als nieuw kwartaalabonnee op LEIDSE COURANT Voor y r:- •5-- fcjeVrijdt een framboesië-j patiëntje ,vgn zijn V verschrikkelijke zweren 10.- drinkt een' ondervoed kindje, I'maand lang melk 100.- helpt u polio-patientjes aan rëvalidatie-materiaal 1000.- installéert u eër> polikliniek 10.000.- bouwt 'ergens een klein ziekenhui JÜ= MEMISA fÜRl GIRO 51360 Eenrtrachtsweg 49. Rotterdam Telefoon O W-144888

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1