Dorrepaal spant kort geding aan tegen Koudekerk Milieuganzenbord Hazerswoude zit financieel van niet nog rond Wassenaar doet vuil in zakken rijn- bollen- en vlietstreek Prinsenhof in gebruik genomen Veel bewondering voor G. Homburg EHBO Lisse helpt 40 jaar uit nood PAGINA 6 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT KOUDEKERK De heer R. Dorrepaal heeft tegen de gemeente een kort geding aangespannen bij de Haag se rechtbank. Enkele maanden geleden kreeg de heer Dorrepaal de aanzeg ging dat een deel van zijn caravanloods werd afge broken. Hiertegen is hij in beroep gegaan. Met algemene stemmen ging de raad gisteren akkoord met het voeren van het geding op don derdag 15 februari. In grote eensgezindheid verliep gisteren overigens de raad. De wijziging subsidieverordening, de voorbe- reidingsbesluiten Hondsdijk, Dorps-Oost en Lagewaard wer den hamerstukken. De heer Vreugdenhil had even moeite met de wijze van subsi die verlening aan de kruisver- Bij de ingekomen stukken las enigingen. Het leek hem ense- voorzitter Van de Linden een Wondergen tijdens de lijk een werkelijke subsidie pas begroting. „Het zou een bepaal- reële cijfers in plaats van een te verlenen aan de hand van de misbruik in de hand kunnen werken. Bovendien doen ze het in Hazerswoude ook aan de hand van reële cijfers. Vooral met betrekking tot kruisvereni gingen is het verstandiger één lijn te volgen". Wethouder Van der Pols meende hand van begrotingen subsidie dat ook Hazerswoude aan de verleent. Hij beloofde echter het 1 ander te verifiëren. afschrift van een brief nister Udink aan de gemeente Hazerswoude voor. Hierin wordt de gemeente Hazerswoude mede gedeeld dat zij de helft van de sadministratie. De heer Van Borselen deed de sugggestie zich niet, zoals door B. en W. bepaald was, te verbinden voor één jaar, maar voor langere tijd aan de DO (Dienstverle ning Overheidsaministratie). In de rondvraag vroeg de heer Heemskerk (KVP naar de stand van zaken van de elektri citeitsvoorziening aan de Lage Waard. De LF heeft namelijk van de Lage Waard kabels ge trokken naar de nieuwe wijk. Hierdoor komen de bewoners van de Lage Waard met aan merkelijk minder spanning te zitten „Kan de gemeente niets doen aan deze „diefstal" van de LF?", vroeg de KVP-er zich af. De voorzitter maakte hem duidelijk dat niet de LF dief stal pleegt, maar dat de gron deigenaren niet toestaan dat er een paar nieuwe transformatie huisjes worden gebouwd. Dit vestigde weer eens de aan dacht van de gemeente op het onteigenen van verschillende in particulire handen zijnde grond. De voorzitter beloofde ee en ander in overweging te nemen. r?5 5? LEIDSCHENDAM De colleges handeling kan wt van burgemeester en wethou- den bezocht ders van Leidschendam, Voor- Bij het complex van het verpleeg- WASSENAAR De vroegere bioscoop-exploitant J. van Bentum vierde gisteren zijn tachtigste verjaardag. Hoewel hij al zo'n tien jaar geleden uit de bioscoopexploitatie is gestapt is hij nog een graag geziene gast in het Astra-theater. Toen hij in 1950 eigenaar werd van het gebouw, liet hij het eerst grondig restaureren. Hij voerde daarna een „culturele" voorstellingen in op donderdagavond, die bij het Was- senaarse publiek bijzonder in de smaak vielen. In 1962 besloot de heer Van Bentum zich terug te trekken, maar ook bij de bioscoopbond is hij nog steeds een trouwe bezoeker van de vergaderingen. Op de receptie die te zijner ere gisteren in het Theater werd gehouden bleken de leden en oud-leden van de bond de jarige dan ook niet vergeten te zijn. burg en Voorschoten, die samen de bouw van het verpleegtehuis „Prinsenhof" hebben mogelijk gemaakt, hebben gistermiddag op uitnodiging van het bestuur met hun echtgenoten een bezoek aan het tehuis gebracht, rspronkelijk was slechts een erpleegtehuis voor 90 bedden iet doel, later werden dit er 104 n begin 1971 werd besloten tot itbreiding van het verpleegte- j ïuis tot 260 bedden. langdurig zieken hebben in het iioofdgebouw een plaats gekre- j gen. Voornaamste functies van j het verpleegthuis zijn verple/ ging en behandeling van patiën ten met acuut optredende aan doeningen die snel tot invalidi teit leiden. Verder ligt het in de bedoeling in de toekomst ook poliklinische behandeling van patiënten te doen plaats hebben waarbij dus eens of meermalen per week het verpleegtehuis voor een be- sters. De eerste cursus tehuis „Prinsenhof" hoort ook achter de rug, binnenkort wordt sestart met een nieuwe. .Prinsenhof" dat in mei officieel! in gebruik zal worden gesteld heeft ruim derig miljoen guldenl gekost, er is ruim 2}£ jaar aan i gewerkt. Galerienieuws LEIDEN De grafische kunste naar Pol de Jong exposeert proeven van zijn werk in Socië teit Burgers, Burgtsteeg 2a. De tentoonstelling, die tot titel heeft .Treurnis om te werken", is te bezichtigen tot 28 februari, da gelijks van vier uur 's middags tot een uur in de nacht. Wethouder Van der Pols meende Wanneer Provinciale taten er dat ook Hazerswoude aan de mee akkoord gaat Is binnen niet hand van begrotingen subsidie al te lange tijd niet alleen de verleent. Hij beloofde echter het bevolkingsadmnistratie geauto- een en ander te verifiëren. matiseerd maar ook de salari- lisse Directie en personeel van het N.V. Electriciteitsbedrijf Holle- gom-Lisse-Sassenheim hebben gistermiddag op hartelijke wij af scheid genomen van de heer G.Homburg die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de HLS gaat verlaten. Presiden-commissaris baron J. van Knobelsdorff en directeur J. de Kraker spraken hun bewondeing uit over de wijze waarop de heer Homburg zich 43 jaar lang verdienstelijk had weten te maken bij de openbare nutsbedrijven. De heer Terpstra, die namens de colle ga's sprak, noemde de heer Homburg "een gewaardeerde collega met een bijzonder gevoel voor hunor". De heren Reinerie, Van Gijs- wijk en Botermans zorgden tenslotte nog voor een vrolijke tint toen zij in een samenspraak typische trekjes van de scheidende collega ten tonele voerden, uiteraard onder lachsalvo's van de vele belang stellenden. kosten, die gemaakt worden bij Ook de suggestie van de heer de aanleg van stoplichten op het kruispunt Bruggestraat-Rijndijk moet betalen, (zie ook voorpagi na). Na het vertrek van de heer Leent- vaar, heeft de raad nu weer een andere Pvd-er in haar midden. Het is de heer Wondergem. Hij werd gisteren beëdigd door bur gemeester Van der Linden. Vreugde hil om na het gereed komen van eennieuwe wijk via een enquete-formulier de bewo ners de gelegenheid te geven hun wensn en klachten ken baar te maken, wordt in beraad gehouden. LISSE De afdeling Lisse van de EHBO heeft in maart van dit jaar precies 40 jaar hulpverle ning bij ongelukken opzitten. Tijdens de feestelijkheden rond dit gebeuren zullen ongetwijfeld de herinneringen over het ont staan van deze nuttige vereni ging de revue passeren. Een duik in de notulen leert ons dat op 6 februari 1933 de eerste wankele EHBO-schreden werden gedaan door de heren J. Dek ker, B. L. Hooijer en M. Spren- gers. Ook de naam van dokter Duymaer van Twist komt men al direct tegen op de eerste bladzijden van het EHBO-le- vensboek. In die 40 jaar heeft de EHBO voor heel wat hete vuren gestaan. Zo is de vraag of in de vereniging gemengd kon worden geoefend, lange tijd een heet hangijzer geweest. In de jaren zestig beleefde de ver eniging een crisis omdat in deze periode de zaken op organisato risch gebied aan alle kanten rommelde. Tien jaar lang wer den er zelfs geen jaarlijkse ver gaderingen gehouden. Anno 1973 blaakt de EHBO afdeling Lisse echter weer van gezondheid. Om het jubileum niet onge merkt aan de Lissese burgerij te laten voorbijgaan is inmid dels een huldig ings-comi té in het leven geroepen waarin zit ting hebben de heren V. d. Kroft (VW), Klarenbeek (sport-ambtenaar), De Jong (Veilig Verkeer), Ransdorp (IJsclub Lisse) en Steenwinkel (secr. Penningmeester). LISSE De gemeente Lisse is onderhandelingen gestart met de eigenaar van „Huize Welkom" in de Bondstraat over de eventuele aankoop van dit pand. Indien men financieel tot overeenstemming kan komen ligt het in de bedoeling van de gemente Lisse om in dit verenigingsgebouw de nieuw geplande bibliotheek te gaan huisvesten. De huidige bibliotheek aan de Grachtweg is te klein om in de toekomst aan de wensen van het leesgrage Lissese publiek te kunnen voldoen. HAZERSWOUDE De commis sie milieuhygiëne uit Hazers woude is er veel aan gelegen, dat het „milieuganzenbord", waarin op speelse, populaire wijze het milieugebeuren in Ha zerswoude is verwerkt, op de markt komt. „We hebben zeker nog vijfduizend gulden nodig, om deze zaak te kunnen finan cieren", aldus commissievoor zitter L. Verweij tijdens de in het gemeentehuis gehouden (tweede) openbare vergadering. De leden van de commissie ho pen, dat de plaatselijke midden stand bereid is, om op de ach terzijde van het spel te adverte ren, waardoor het project finan cieel haalbaar zal worden. Com missielid K. H. Dekker, de au teur van het spel, waarin speci fiek Hazerswoudse situaties ver werkt zullen worden, gaat nu contact opnemen met de plaat selijke middenstand. „Want we willen deze primeur niet aan onze neus voorbij laten gaan", aldus voorzitter Verweij, die erop wees, dat een groot con cern erop zit te azen, het idee van het milieuganzenbordspel over te nemen. En dit bedrijf wil er dan een landelijk project van maken. commissie wil meer service verlenen aan de burgers, die de openbare vergaderingen bijwo- ren aan een gebrek aan zuur stof van het water. Baggerwerk- zaamheden brachten die zuur stofloosheid teweeg; inmiddels heeft de situatie zich ten goede gekeerd, nu dat baggeren (er wordt thans een achterstand van 30 jaar in sommige wateren ingelopen) achter de rug is in genoemde wateren. Intussen is door commissielid K. H. Dekker Hazerswoude wil met de Bos- koopse commissie van openbare werken, die de milieuzaken in deze boomkwekersgemeente be hartigt, over de milieuproble matiek van gedachten gaan selen. In Hazerswoudse kringen leeft de gedachte, dat dan sproken zou kunnen worden over de snuffelpaal (een object van beide gemeenten; de resul taten zijn niet verontrustend, volgens voorzitter Verweij). Op deze vergadering, die door de voorzitter van de Boskoopse commissie openbare werken wethouder v.d. Dool is „aange kaart", zou, aldus de Hazers- woudenaars, ook gesproken kun nen worden over bestrijdings middelen, in samenspraak dan met Proefstationdeskundigen uit Boskoop. „Dan zouden we ook ac bestrijdingsmiddelen, die wij bijvoorbeeld bij de plantsoenen dienst gebruiken, aan de orde kunnen stellen", aldus directeur gemeentewerken W. Soeters, ad viseur van de commissie mi lieuhygiëne. Het zoutgehalte in de sloten zou een ander punt van behandeling op de geza menlijke bijeenkomst kunnen vormen. al een aantal sloten en vaarten Op de wijkavonden op 23 februari ter plaatse „geschouwd". De voorzitter stelde het overigens nog eens duidelijk: „We zijn geen controleurs van de pol- dersbesturen, we nemen alleen maar steekproeven!" De com missie wil de polderbesturen erop wijzen, dat sommige on derhoudsplichtigen hun (bagger) taak niet nakomen. In de geval len, die de heer Dekker noem- de, blijkt dat maar al te waar Overigens: in Hazers- woude-dorp blijkt zich een sloot te bevinden, waarvan niemand beweert de eigenaar te zijn. Dat wordt nu bij het kadaster nader uitgezocht. De problemen rondom autowrak ken en puinafvoer zullen door de commissie in een volgende vergadering worden behandeld. Dan zal ook een bespreking (oude raadhuis), 13 maart (Groenendijks parochiehuis), 15 maart (Michelshuis) en 20 maart (gemeentehuis), steeds om 20.00 uur aanvangend, zal een vertegenwoordiger van de commissie milieuhygiëne een in leiding houden. Onderwerp van gesprek wordt telkens de mi lieuproblematiek van de wijk. Daarbij wordt ingegaan op de vragen, welke maatregelen wat het leefmilieu aangaat ontbre ken en welke voorzieningen on voldoende maar toch gewenst zijn. De verantwoordelijkheid en de beïnvloeding van de gemeen schap in positieve zin staan te vens ter discussie. De burgerij kan ook nog schriftelijk haar mening kenbaar maken (een soort enquete) betreffende de vragen. openbaar) met het bestuur i de Ambachtspolder over (al of niet) baggeractiviteiten. .nen. De gedachte leeft, om be- Het milieuproject voor de scholie- plaats vinden (al of niet in het Op de boomplantdag op 28 maart I langstellenden de te behandelen stukken tegen een billijke bij- ai age beschikbaar te stellen. De idee zal door de commissie wor den „doorgespeeld" naar de commissie financiën, die hier over weer advies zal kunnen uitbrengen aan b. en w. De ge meenteraad krijgt overigens var. de commissie milieuhygiëne een schrijven, waarin de bereid heid om adviezen te verstrek ken bij planologische aspecten, waar milieuproblemen een woord meespelen, wordt ken baar gemaakt. Aangaande het hinderlijk parkeren in Hazers woude zal de burgerij nog na der in „De Hazet-koerier" wor den voorgelicht. Dat hinderlijk parkeren is natuurlijk wel een kwestie van mentaliteit", aldus de voorzitter. Een onderzoek var het hoogheem raadschap Rijnland in het na jaar van 1972 heeft uitgewezen, dat de vissterfte in de vijvers in de-wijk Zuid en in Westvaart en Westeindervaart te wijten wa ren, dat de komende maanden op touw wordt gezet, wordt in een oriënterende bespreking op aanstaande maandag afgerond. De Leidse Courant heeft voor di". projectplan al een prijs in het vooruitzicht gesteld. De commissie milieuhygiëne uit zullen zo'n 200 scholieren het werk worden gezet. In de kringen van de commissie mi lieuhygiëne leeft de wens, dat, evenals in het verleden plaats vond in Potgieterlaan en Vin cent van Goghstraat, ook weer bomen worden geplant in tuinen van particulieren. De gedachten gaan uit naar het aanbrengen van groen in diverse wijken in de gemeente. Kunst en Kunstenaars De archeoloog-philoloog dr. L J. Elferink zal op vrijdagavond 23 februari in de kleine zaal van Diligentia een discours houden met als titel „Polyphemus en de runderen van Helios". In Galerie d'Eendt, Spuistraat Amsterdam, wordt van 8 fe bruari tot 6 maart een tentoon stelling gehouden van schilderij en en beeldhouwwerken van zes Japanse kunstenaars. De Trukse violiste Suna Kan geeft i op zondagmiddag 11 februari haar eerste Nederlandse recital in Diligentia. Zij wordt aan de vleugel begeleid door Thom Bol len. Op het programma staan werken van Mozart, Schumann, Debussy en Prokofieff. Het Ensemble Boismortier, be staande uit Lucius Voorhorst fluit, Gerard Dekker clavecim- bel en Hans Bol viola da gam ba, geeft zondagmorgen 11 fe bruari een koffieconcert in Dili gentia. Op het programma staan werken van onder meer j Quantz, J. Chr. Fr. Bach, Han- del en Boismortier. jBsjsws»!*•- A - 4 .«r- - m*** WASSENAAR Hoogstwaar schijnlijk gaat men in Was senaar ook binnenkort op het gebruik van vuilniszakken. De raadscommissies hebben zich hierover positief uitge sproken en verwacht wordt dat ook de gemeenteraad in baar vergadering het voor stel zal aannemen. De overgang zal veel stof doen opwaaien onder de strijders voor een schoon milieu, om dat het materiaal van de zakken slecht verteerd en de „vuilhoop" in Nederland al leen maar zal vergroten. Jammer genoeg, zo vinden zij. blijkt het niet mogel: om een oplossing te vinden die én voor het milieu én. voor de gemeente reinigings diens p'ezierig is. Voor de mann r. van de vuilophaa1- diens. is de verandering naar de zakken in elk geval een vooruitgang. Zware em mers sjouwen behoort tot het verleden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6