Vakbonden: Hollandia bekommert zich niet om sociale gevolgen Kerk van Voorhout haalt het antiek weer van zolder „De Lenteklokjes" luidden voorzitter C. Wijntjes uit Vrijdag weer gesprek om duidelijkheid voor de 170 medewerkers Bejaarde stort met auto van afrit rijksweg >rt rijn- en bollenstreek Huiselijke sfeer benaderen BURGERLIJKE STAND OOK Wat u moet weten J-AGINA 5 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT ALPHEN AAN DEN RIJN De directie van Hollandia Tricotagefa- briek in Veenendaal wil het bedrijf van Hollandia Tricot in Alphen aan den Rijn sluiten. Dit zou moeten gebeuren per 1 mei. Het ge volg van dit besluit is dat 170 personeelsleden, voornamelijk vrou welijke medewerksters, op straat komen te staan. Hiertegen zijn het personeel, de ondernemingsraad en de vakorganisaties in hevig verzet gekomen. Dinsdagavond is in een bijeenkomst van het perso neel besloten de directie eerst obi meer duidelijkheid te vragen. Als die opheldering niet komt, zullen de betrokken bonden dwars gaan liggen", aldus de heer H. van der Haak van de Industriebond NVV. In een oficcieel communiqué meldt de Hollan'dia-directie, dat men wil trachten zoveel mogelijk personeelsleden naar andere ateliers over te plaatsen. Hollandia heeft in totaal 875 mensen in dienst: 350 in Veenendaal. 170 in Alphen, 130 in het Groningse Loppersum en 225 in het Belgische Hechtel. ,,Tot de sluiting van het filiaal in Alphen is besloten uit een oogpunt van rationalisatie", aldus de directie. De drie industriebonden van NVV, NKV en CNV verklaarden dinsdag morgen uitdrukkelijk, dat met de directie geen regeling is getroffen voor de sociale gevolgen van de sluiting. Wel is vrijdag j.l. een con cept-regeling van de directie ontvangen. De bonden zijn echter van mening dat de Ondernemingsraad zich terecht afwijzend heeft opge steld. Direct na de bekendmaking van de Hollandia-directie, dat Al pen dicht moest, rees er verzet bij de ondernemingsraad, „omdat geen vervangende werkgelegenheid/ in de regio aanwezig is en om dat de directie onvoldoende gegevens heeft verstrekt over haar be weegredenen om tot sluiting over te gaan". De vakorganisaties hebben de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau in Alphen verzocht, geen ontslagaanvragen in behandeling te nemen, terwijl aan de Bedrijfscommissie voor de Textielindustrie (een orgaan van de SER) is gevraagd een uitspraak te doen in het geschil over de adviesaanvraag. Volgens de nieuwe wetgeving op de ondernemingsraden is een directie van een onderneming verplicht om bij reorganisatie of sluiting vooraf het advies aan te vragen bij de ondernemingsraad. De bonden en de OR zijn van oordeel dat de wet niet juist is toegepast. Verder verklaren de bonden met de di rectie niet te willen onderhandelen over een afvloeiingsregeling voor de 170 werknemers, zolang ?ij geen duidelijke motivering kan geven voor de keuze van Hechtel boven Alphen aan den Rijn. Het belang rijkste gedeelte van de produktie wil de directie nam^ijk naar dat Belgische bedrijf overplaatsen. Volgens de vertegenwoordigers van de vakbonden zijn de belangrijk ste motieven van de directie om het bedrijf in Alphen stil te zetten de moeilijke situatie in de lingeriemarkt (door de O.R. tegengespro ken) en het feit dat Alphen een „dur/etfl" is. De directie bedoelt hiermee, dat er veel verloop van personeel is, waardoor veel tijd verloren gaat met de opleiding en inwerking van nieuw personeel. Op de vraag van de heer Van der Haak hoeveel personeelsleden korter dan een jaar bij het bedrijf werkzaam waren, staken zeer weinigen op de bijeenkomst in gebouw Nabij hun hand op. Uiterst verbaasd waren de vakbondsvertegenwoordigers echter over de me dedeling van een lid van de OR, dat afgelopen maandag nog nieuw personeel in A'lphen is aangenomen Nadat de directie van Hollandia de voorgenomen sluiting had bekend gemaakt, hebben de OR en de vakbonden een verklaring uitgegeven waarin onder meer wordt gezegd, dat er geen sprake is van een ad viesaanvraag. De directie verklaarde met nadruk dat het besluit tot sluiting onherroepelijk was. Verder menen de gekozen leden van de Alphense OR dat de directie geen duidelijke argumenten heeft over gelegd waarom het bedrijf in Alphen moet worden gesloten. Een Zwitsers organisatiebureau stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de organisatie van de verschillende bedrijven van Hollandia. Dit onderzoek is nog niet afgerond en de uitslag is nog niet bekend. In Alphen is de gunstigste bezetting per vierkante meter, terwijl daar 90 pet van de totale lingerie-produktie wordt gemaakt. In Hechtel wordt de overige 10 pet. gemaakt: In dat bedrijf wordt de Technische outillage verzorgd door leidinggevend personeel vanuit Alphen. Overplaatsing zou ook betekenen dat daar een omschake ling zou moeten plaatsvinden, die ongetwijfeld veel kosten met zich mee zal brengen, aldus de OR en de bonden. Er is geen sprake van voorraadvorming in de lingeriesector. De collectie voor 1973 wordt met volledige bezetting verwerkt. Van enige stagnatie of onderbe zetting is niets gebleken, zo zeggen zij. In de bijeenkomst met het personeel is nu besloten dat de bonden en de OR de directie nadere gegevens en cijfers gaan vragen over de gang van zaken van het Alphense bedrijf in vergelijking met de an dere Hollandia-bedrijven. Verder verlangt men een betere uitleg van de motieven voor de sluiting en wordt geëist dat alle maatrege len die vooruitlopen op de sluiting, zoals het aanvragen van ontslag- verguningen worden opgeschort. Het personeel verklaarde zich unaniem met dit plan de campagne akkoord. „Deze verlangens wor den ondersteund door de overweging, dat de werkgelegenheid in Al phen boven de vergroting van het rendement van Hollandia gesteld dient te worden", aldus de heer Van der Haak. Hij verklaarde hier bij dat Hollandia na enkele jaren van verliezen, in 1972 quit te heeft gespeeld en zelfs een bescheiden winst heeft kunnen boe ken. Hij zei verder dat de directie zal moeten aantonen dat bij het Overzicht van de triest gestemde Hollandia-menigte. niet sluiten van Hollandia Tricot in Alphen het voortbestaan van het gehele Hollandia-concern in gevaar komt. De heer J. van der Windt van de Industriebond CNV verklaarde te genover het Alphense Hollandia-personeel dat op 17 januari een eer ste gesprek met de directie heeft plaatsgevonden. Na het overlijden in 1964 van de topman van Hollandia zijn moeilijkheden gerezen, waarvoor geen passende maatregelen zijn getroffen voor de begelei ding van de continuïteit van het bedrijf. Nu, in 1973 kwam men met het plan de produktie van Alphen naar Hechtel over te plaatsen. „De ondernemingsraad zou hierover om advies gevraagd moeten wor den, maar de directie wilde zich daar onderuit wringen. Wij hielden vast aan onze voorwaarden, hoewel wij door zwijgplicht niet kon den beoordelen of de mededelingen van de directie juist waren", al dus de heer Van der Windt. De bonden pleitten voor een verschui ving van de sluitingsdatum in verband met de arbeidssituatie in de Leidseregio. Bovendien hadden de bonden weinig behoefte aan een afvloeiingsregeling volgens de CAO voor de Textielindustrie. Men wilde pleiten voor een betere regeling. Tegen het einde van de personeelsbijeenkomst werd besloten, dat de bonden en de ondernemingsraad alles in het werk zullen stellen om meer duidelijkheid te verkrijgen over de sluitingsdatum. Komt die duidelijkheid er niet, dan zal men met alle middelen proberen de stillegging tegen te houden. Vrijdag zullen de bonden en de OR op nieuw met de directie gaan praten. Een ondememingsraadslid deed een beroep op het personeel om woensdag gewoon aan het werk te gaan en in alle rust de komende dingen af te wachten. „Een zeer verstandige opmerking", aldus de NVV-bestuurder, die hierbij In herinnering bracht de successen die het ENKA-personeel met zulk een houding heeft weten te bereiken. Voorhout Het interieur van de r.k. kerk in Voor hout is de laatste weken danig veranderd. Het ziet er nu binnen de kerkmuren weer voor een groot deel uit zoals het er tien jaar geleden uitzag. Het initiatief voor deze interieur- verwisseling komt van pastoor Nijsen die graag wat meer de huiselijke sfeer in de kerk wil i benaderen en vooral ook het contact imet zijn parochianen wil verbeteren. Het meest in het oog springende onderdeel van de kerkvernieuwing is wel het wederom aangebrachte gedeelte boven het altaar. De houten kerkbeelden in de fraaie omlijstingen heeft men van de stoffige kerkzolder ge haald en waar nodig heeft de Rotterdammer Gerard Heman het 19e eeuwse houtwerk weer opgelapt. Terug zijn ook weer de zware communiebanken wel ke nu dienstdoen als afscheiding van de zijbeuken. Het vele koperpoetswerk aan de communiebanken hebben enkele Voorhoutse dames voor hun re kening genomen zoals ze dat ook hebben gedaan bij de traaie gong die nu in plaats i9 geko men van de wat minder luid ruchtige bel. Dan is er nog het grote vlonder in het voorste gedeelte van de kerk waardoor voortaan alle Voorhoutse parochianen zonder veel moeite de missen zullen kunnen volgen. De lampen tenslotte zijn een stuk lager komen te hangen om wat meer de huiskamersfeer in de kerk te kunnen bereiken. „Elke pastoor heeft zo zijn eigen ideeën over sfeer. Dit vind ik passend", aldus pastoor Nijsen. De "Lenteklokjes" tijdens SASSENHEIM - Voor een talrijk publiek gaven gisteravond „de Lenteklokjes" In het Gerefor meerd kerkgebouw de jaarlijkse uitvoering. Bij de opening sprak voorzitter Wijntjes van een steeds groeiende en welvarende vereniging. De laatste maanden waren er ruim 40 nieuwe leden bijgekomen en het aantal ligt thans tussen de 180-190. Afgelo pen jaar was er een optreden voor t.v. en radio en er worden grammofoonplaten gemaakt. Bij zondere welkomstwoorden sprak hij tot de burgemeester en wet houder Mazee en hun dames. Het programma werd vervolgens non-stop op vlotte wijze onder leiding van dirigent Dirk v. S SSENHEIM De 82-jarige raakte en van het 6- tot 7 meter J-J.L. uit Sassenheim is gister- hoge talud stortte. De auto middag vrij ernstig gewond ge- kwam terecht op het fietspad, raakt toen hij bij het Klinken bergerviaduct van de Rijksweg De man bekwam hoofdverwondin- van de weg raakte. gen en kneuzingen aan armen De bejaarde automobilist maakte en ribben. Hij werd overge- de bocht in de afrit te ruim met bracht naar het Diaconessen- het gevolg, dat hij van de weg huis in Leiden. ingMIque. d. v^R v. H. P llccm»- r Plm-KRachel O. Schipper en G. EfberU; Ondertrou Getrouwd pude, sfi laar: van TJlJk 81 83 Jaar. Ondertrouwd: Klous van der Wllk, 22 Jaar cn Ottcllna Vo«, 22 Jnnr Teunli Rietdijk, 23 Jaar en Wllhelmlnn F. vim 'l Wout. 21 Jnnr. Getrouwd: Arnold F Berger. 23 Junr en Hlllegonda J J van der Post. 13 juiu Vliet afgewerkt, behalve de pri ma piano-begeleiding van Ada v.d. Bent, ook met drum, klari net en hobo. wat het geheel goed tot z'n recht deed komen. Heel muzikaal klonken de één stemmige liedjes van de afd. A. (6 tot 9 jaar). De twee andere afdelingen, B. van 9 tot 12, en C. van 12 jaar en ouder zongen meerstemmig. Het programma bestond afwisse lend uit luchtige en volksliedjes, maar ook uit geestelijke en klassieke liederen. Van de laat ste waren bijzonder mooi en Revoelvol „Gloria Patri" van Francesco Zagatti door afd. C cn „Cantate Domino" van Bux- tehude door de afdelingen B. en C. gezamenlijk. Van de volks liedjes moet genoemd worden het Russische Karroboeschka, waar het publiek enthousiast op reageerde. De laatste drie num mers van het programma, door de afdelingen afzonderlijk ge bracht, waren gecombineerd zang en spel, waarbij meer dere gecostumeerd, en bijzon der leuk. Hierbij besloot afd. C. met „Liederen van eeuw tot eeuw. Van oudheid tot 1973'. Dit nummer werd speciaal gere gisseerd door mevrouw Y. Kei zer, die zelf de troubadoursrol, op verdienstelijke wijze voor haar rekening nam. Behalve zang was er in dit nummer ook declamatie en show. Voordat met het laatste nummer werd begonnen, gaf Ellen Knetsch. de heer Wijntjes, die als voorzitter afscheid nam een kist met gereedschappen ca deau. Alvorens de mooie avond werd gesloten, sprak voorzitter Wijntjes felicitaties voor het welslagen van de avond, non het adres van de meisjes, de di rigent, Ada v.d. Bent en Arie Rietveld. Zij kregen allen een bloemstukje. Bloemen waren er ook voor de dames-bestuursle den Perfors en Vink, die weke lijks bij de repetities belangrij ke hand- en spandiensten verle nen. Na afloop werd in het Jeugdhuis in intieme kring van bestuur en genodigden, de aftredende voor zitter C. Wijntjes, door z'n op volger D. Roosa op hartelijke wijze toegesproken. Toen hij 17 jaar geleden begon waren er 40 leden en nu gaat het naar de 200. Samen met dirigent van Vliet Is er wat groots verricht. Een koor dat er zijn mag. a L1SSE De heren P. Hooy- kaas uit Sassenheim en J. Spaargaren uit Hillegom hebben gisteren uit handen van afdelingsvoorzitter J van der Laan het gouden CNV-insigne gekregen. Bei den verdienden deze onder scheiding doordat zij 25 jaar lid zijn van de Chr. B»- drijfsbond. L1SSE Plaatsgenoot J Blndels is mede-hoofdredac teur geworden van „Ideaal Wonen". De heer Bindels, die nu sociaal-economisch re dacteur is van het Haarlems Dagblad Is ook als docent verbonden aan de school vai» het NKV in Hillegom. LISSE De dames van da Land- en Tuinbouw Vrouwen organisatie (LTV) afdeling LisseEngel zijn gister avond weer heel wnt wijzer, geworden op het gebied van de woningverbetering. In een lezing, verzorgd door de Lis- sese bouwkundige C. F. Dau- dei) Jz.. werd de dames haarfijn uit de doeken ge daan hoe bouwmaterialen uit deze tijd effectief binnen en buiten het huis kunnen toe passen. VOORHOUT De discussiea vond in ,,'t Hok" in Voorhout over het militairisme in Ne derland zal niet vanavond maar morgenavond worden gehouden. Als sprekers zul len onder meer optreden de tweede kamerleden Michel van Huiten (PPR) cn Van Elsen(KVP).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5