Politie moet meer in de gaten gehouden worden Pionierster Dienstencentrum mej. Timmers verlaat Leiden - Motie van Driessen liep Ljubojevic staat een remise toe in Gehoorzaal Omzet Leidsche Wol liep terug Kassakrakers sloegen slag in middagpauze stad Van Dijk mag toch houwen Leidse agenda Jubilaris in stadhuis van Leiden PAGINA 3 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT „Floris-Jan" nu officieel naam planeet N 1689 weten wat het college kan doen tegen het kraken van woningen die gerenoveerd moeten wor den; „het is onverteerbaar, dat mensen het recht in eigen han den nemen en woningen betrek ken die voor anderen zijn be stemd. Van de week nog is dit gebeurd. De politie moet hier direct kunnen optreden, anders kunnen wij renovatie wel op onze buik schrijven." Volgens de voorzitter blijft de politie in dezen ondanks de ondermaatse bezetting van het korps, dili gent. In zijn antwoord op gemaakte op merkingen m.b.t. de stadsont wikkeling had wethouder Kret een klacht: in de raad denkt men soms een achterstand van jaren in korte tijd te kunnen in halen; ,,B en W worden dan on der druk gezet en als het niet lukt wordt een partijtje prijs schieten weggegeven." Ook de heer Kret wees, evenals vorige week de voorzitter, de beschul diging van de hand, dat hij zich niet gehouden zou hebben aan het interfractionele akkoord van '70. Hij toonde dit aan aan de hand van feitelijkheden. De heer Oosterman (D'66) dacht een gevoelige snaar te treffen bij de wethouder toen hij vertel de, dat hij pas in de fraai ge restaureerde binnenstad van Deventer (het Bergkwartier) was geweest. Hij had toen ge dacht: ik kan me niet voorstel len, dat hier en in andere oude binnensteden bouwvergunningen worden uitgereikt zoals in ei- den is gebeurd en nog gebeurt". De heer Kret sprong er gretig op in; „Ja, ja, het is erg fraai daar, maar hier kunnen we het nog beter (als we ook eerst drie miljoen in onze hand gedrukt zouden krijgen). In Deventer zijn het alleen woonstraten die opgeknapt zijn, maar winkels zoals in Leiden zijn er niet bij, daar gaan ze omheen". Zo weinig als wethouder Duyver- man van Onderwijs doorgaans in de raad praatzaam is zo ont hutsend lang was het antwoord waaraan hij gisteravond begion, maar dat hij na een half uur nog niet had voltooid. Mevrouw Geelkerken deelde hij o.m. mede. dat voor het maken van een eventuele keuze tussen het geven van Frans en Engels op de basisscholen (buiten de schooluren) binnen het overleg orgaan hierover een gesprek mogelijk is; dit om een eensge zind beleid te bevorderen. Van avond gaat de wethouder verder met zijn antwoord (over school toets en brandveiligheid op scholen). Vermelden we nog, dat Wethouder Kuyper (D'66) letterlijk te elfder ure ter ver gadering kwam en nog even een handtekening op de presentie lijst plaatste. Een kwartier latei- ging iedereen huiswaarts. Mejuffrouw Timmers: „ordeop zaken stellen". dSIDEN Mejuffrouw Timmers, "projectleidster van het diensten- i Centrum Leiden, gaat binnen eer.weel Leiden verlaten. Zij heeft een functie in Nijmegen J "aangenomen. „Je zit altijd in de moeilijke hoek", zegt zij terug I kijkend op de drie jaar waarin zij aanvankelijk alleen, later bijgestaan door mevrouw Nieu- wenhuizen (full-time) en me vrouw van Braxhoven (part-ti me) twee dienstencentra en èèn .hulpdienst uit de grond wist te I .Stampen. «ffrouw Timmers is afkomstig uit de K en O-opleiding (De te genwoordige N20-acte). Als zo danig heeft zij twintig jaar ge- j jffierkt bij het landelijk voorlich- I Jingscentrum voor ouders en op voeders. Met eer. milde glim lach kan zij terug kijken naar I die tijd, waarin zij een beginsa- J J?ris kroeg van 65 gulden in de 1 ((Tiaand. Van jongste medewerk- fitpt, bracht zij het tot directrice yan het centrum. In deze laat ste functie werd ze belast met het opzetten van dergelijke cen- tra in het hele land. I k kon me er niet mee vereni- gen, dat de huishoudelijke voor lichting er bij kwam. Ik dacht dat dat nooit goed zou gaan. Helaas heb ik gelijk gekegen: de huishoudelijke voorlichting is opgeheven, maar het oorspron kelijke centrum loopt nu geluk kig weer goed. Ondertussen' had mejuffrouw Tim mers enorme belangstelling ge kregen voor het club- en buurt huiswerk. Vandaar, dat zijnn a twintig jaar begon aan de studie sociaal cultureel werk aan de Sociale Academie in Rotterdam. De reden waarom ik Rotterdam koos. was omdat ze op die Aca demie veel doen aan sociologi sche onderzoeken. De nadruk ligt daar op het functioneren van mensengroepen en het coör dineren daarvan". In de functie van sociaal-cultureel werkster, kreeg de hoofdrol speelster in het Dienstencen trumblijspel de opdracht een be leidslijn te geven om tekunnen komen tot de oprichting van een Dienstencentrum. „Het enige wat ik aan het Noor- deindseplein had waren twee stoelen en een tafel en „last but not least" -n administratieve kracht". at was dan mevrouw Mieuwen- huizen. „Aan haar heb ik ont zettend veel steun' gehad.Zij kende de Leidse situatie, vooral toen ze hier full-time kwam werken ging het van een leien dakje". Het heeft de oprichtster van het dienstencentrum zeven maanden gekost voor het eerste diensten centrum er kwam (Morskwar- tier). „Toen wij begonnen was het Maatschappelijk Contact Or gaan er nog niet. We moesten al onze plannen zelf uitstippe len, zelf statistische gegevens overal vandaan halen en met daartoe bevoegde personen con tacten leggen. Wat haar in de oprichting van een dienstencentrum vooral aantrok, was het werken met een zo breed mogelijk kader van' de Leidse bevolking. Gezien de sa menstelling van het bestuur is dat haar wel gelukt. In het be stuur zijn o.a. vertegenwoordigd de Hervormde Diaco, Interparo chiële Charitas Instelling, Inter- kruis Leiden, de federatie voor Vrouwelijke Vrijwilligers en de vakverenigingen. „Er zijri al zo veel instellingen, die zich inzetten voor de 65- plussers. Ieder op zijn eigen vlak. Mijn bezwaar tegen Lei den is altijd geweest, dat er zo weinig verband ligt tussen al deze groeperingen. Een van onze doelstellingen is dan ook vanaf het begin geweest om niet alleen te coördineren tussen 65- plussers onderling, maar ook vooral tussen instanties, die ei genlijk het zelfde doel nastre ven: het zo lang mogelijk zelf standig houden van de oudere „Vooral in het begin was het erg moeilijk. Mensen belden ons op om raad. Hoewel we daar ei genlijk voor zijn hadden we het te druk met het uitstippelen van het beleid". Deze situatie is ge lukkig veranderd. Zowel in de Binnenstad als in het Mors- kwartier, de Zeeheldenwijk en de Kooi kunrn 65-plussers te recht met hun - blemen. Maar ook voor mende jaat laat de enth projectie leidster de Lr -arden uit de andere w et inver- zorgd achter. bben al een volledige uring om een dienstencc op te zet ten in Leiden Ncr.rd en een hulpdienst in Vr wijk". In Leiden Noord met name heeft juffrouw Timmers veel hulp ge kregen van de bewoners. „Toch is deze hulp bij de andere cen tra ook niet te onderschatten geweest. Vooral naar mate het centrum langer draaide merkte je een mentaliteitsverandering LEIDEN De politie moet meer in de gaten worden ge houden. Dit is althans de strekking van een motie, die gis teravond tijdens de begrotingsbehandeling in de Leidse raad door KVP-fractieleider Driessen werd ingediend. De vorige week had de socialist Waal zich al beklaagd over de soms lakse handelwijze op het politiebureau aan de I Zonneveldstraat. Driessen wenste nu een betere registra tie van de aangiften die op het bureau binnenkomen. ,,Tot nu toe gebeurt dit meestal in een Succesagenda of op een j kladblokje", aldus de KVP-er, die in zijn motie verlang- de, dat op korte termijn een systeem wordt ingevoerd I waardoor de burger kan weten, dat zijn klacht ook wer kelijk is vastgelegd. Ook dient degene die verantwoorde lijk is voor de algemene leiding zich te kunnen vergewis sen van alles wat er in de stad bij de politie wordt ge- meld en op welke wijze de politie daarop reageert. De motie werd gesteund door alle fracties. LEIDEN Dit nogal „houterige" onderkomen van het bedrijf van de heer K. van Dijk, leveran cier van klimmateriaal en ver koper en verhuurder van ka no's, roei- en motorboten aan de Roomburgerweg, heeft er de langste tijd gestaan. De heer Van Dijk krijgt nu armslag voor zijn plannen, die o.m. een botenberging omvatten. De Leidse gemeenteraad althans legt hem geen hindernissen in de weg. Gisteravond besloot de raad, dat een herziening van de geldende bestemmingsplannen wordt voorbereid voor het .ge bied tussen rijksweg 4, de spoorbaan Leiden—Woerden, het Rijn—Schiekanaal en de Hoge Rijndijk. Het voorbereidingsbe- sluit betreft een gedeelte van het aan te leggen recreatiege bied Vlietpark. Het college van B en W, bij monde van wethou der Kret, nam een motie over van mevrouw Kerling (PvdA), waarin werd vastgelegd, dat geen bouwvergunningen meer worden verleend voor gronden in het Vlietpark totdat de her ziening van het bestemmings plan is vastgesteld. Een uitzon dering wordt gemaakt voor de plannen van de heer Van Dijk. De heer Kret deelde mede, dat het college heeft gemeend, het negatieve advies van de direc teur van Gemeentewerken niet te moeten volgen, omdat derge lijke voorzieningen, die het bouwplan van Van Dijk beogen, volgens B en W zeker in dit ge bied passen. Burgemeester Vis. die sinds de oorlog niet meer geschaakt had. verrichtte de openingszet. ..In theorie zou ik nog wel mee kunnen spelen. Het zou wel op verlies uitdraaien". LEIDEN Voor het 13e achter eenvolgende jaar heeft de Ko ninklijke Nederlandse Schaak bond de voor de schaakwereld grootse V D-simultaantoernee georganiseerd. Aan Leiden viel de eer ten deel dit jaar de grootmeesters en meesters als eerste te mogen ontvangen, aangezien in deze stad het vorig jaar de meeste deelnemers ach ter de borden zaten. Nadat burgemeester Vis en de voorzitter van de KNSB, de hetr Ruth, de deelnemers wel kom hadden geheten, opende eerstgenoemde het evenement door een zet te doen aan de eer ste tafel van de kopman van de toernee, de 22-jarige Joegoslavi sche grootmeester Ljubomir Ljubojevic. Dit V&D- simultaantoernee zal in 2 plaatsen gehouden worden en men verwacht zo'n 4500 deelne mers. Naast Ljubojevic deden in de Stadsgehoorzaal mee de grootmeester Szabo, Euwe en Donner, de meesters Langeweg en Withuis en de Philidortopspe- lers Ad v.d. Berg en R. de Graaf. Prof. Dr. Max Euwe be haalde een record: binnen de vijf zetten had hij een koning gevloerd. Donner ging, evenals het vorig jaar, als een sneltrein langs de borden. Zijn markante LEIDEN Voor alle astronomen waar ook ter wereld zweeft de voormalige planeet N 1689 voor taan als ,,Floris«Jan" door de oneindigheid. Dr. C. J. van den Houten van de Leidse Sterrenwacht kreeg name lijk dezer dagen van de Cincin nati Observatory bericht, dat men akkoord gaat met de naam, die onlangs door Leiden was gegeven aan het kleine pla neetje, dat in 1930 door de Leid se waarnemer dr. J. vun Gent in Zuid-Afrika werd ontdekt. Floris Jan zijn de voornamen van de jongeman Van der Meuten uit Hilversum, die in december vorig jaar als 5000ste bezoeker binnen wandelde in het Open Huis, dat de Sterrenwacht toen hield. Het Cincinnati Observatory is het centrale punt van alle onder zoek ter wereld op het gebied van de kleine planeten. persoonlijkheid deed nagenoeg iedereen wanhopen; hij stond een remise toe en moest een keer zijn koning omleggen. Hij kon met een score van 96,4% als eerste naar huis toekeren. Ljubojevic en Euwe behaalden de hoogste percentages, resp. 99.6 en 98.1. De Hongaarse Grootmeester Laszlo Szabo was het laatst klaar en had boven dien het slechtste resultaat: 5 remises en 5 nullen zorgden voor een matige 76,6"/n. De be haalde scores zijn: Ljubojevic: 41 gewonnen, 1 remise. 0 verlo ren, Remise speelde hij tegen H. Kemperman. Euwe: 26 ge- gewonnen, 1 remise tegen Rade- Thieme), 0 verloren. Donner: 40 gewonnen, 1 remise ttgen Rade- maker en 1 verloren van L. Schiethart. Langeweg: 27 ge wonnen, 3 remise en 0 verloren; precentage: 94,9. Withuis: 29 ge wonnen. 1 remise tegen J. v.d. Wiel en 2 verloren tegen R. J. Adolff en J. P. Giliaans. Perc.: 92,2" A. v.d. Berg: 29 gewon nen, 1 remise en 2 verloren; re mise tegen P. C. v.d. Kroef en verlies tegen H. D. Nagtegaal en J. v. Drie. R. de Grauf: 2 gewonnen, 4 remises tegen: G. Nap, P. Zwetsloot, K. v. Beek, en M. Boelhouwen. Szabo: 32 gewonnen, remise tegen L. I.ittel,' J. Bakker, A. Los, J. Baart en M. Vrieze en 5 verlo ren tegen W. J. Westerveld, J. Tolenaar, B. J. Potter v. Loon A. Rompa en R. Dobbelaar. bij de vrijwilligers. Zo zijn ze in het Morskwartier en de Zeehel denwijk het verst in het denken over van de oudere mens". Na binnen tweeënhalf jaar uit het niets een dienstencentrum te hebben opgezet gaat juffrouw Timmers Leiden verlaten. „Het wordt een echte organisatie hé?", zegt ze op de vraag waar om ze weggaat. „Je bent zoveel tijd kwijt met het organiseren, dat je eigenlijk aan het „echte" werk niet meer toekomt. Boven dien merkte ik hier in Leiden, dat het werken met groepen het dieper indringen in groepspro cessen en daarmee dichter bij de mensen staan mij toch wel beter ligt". Vandaar, dat zij naar een preven tieve en voorlichtende takk bij de stichting Geestelijke volksge zondheid, in Nijmegen heeft ge solliciteerd. Er staan mejuffrouw Timmers nog drukke dagen te wachten. Niet alleen moet zij voor haar vertrek („Er is nog geen opvol ger") nog orde op zaken te stel len, ook zal het haar moeilijk vallen afscheid te nemen van alles wat zijn heeft opgebouwd. Orti ledereen in de gelcge h 'd te stellen afscheid van haar te nemen wordt er morgen in Dienstencentrum Binnenstad een kleine receptie gehouden. LEIDEN De raad van commis sarissen van de Leidsche Wol spinnerij is gisteren met de he ren N. H. Andriessen uit Over- veen en mr. S. C. H. Coebergh uit Wassenaar uitgebreid van drie tot vijf leden. Een punt van veel langer bespre king vormde de huidige loe- stand van het bedrijf. In de eer ste negen maanden van het boekjaar 1971—1972 zijn de wol- prijzen op de grondstoffenmarkt die reeds sedthet najaar van 1970 in opgaande lijn waren uitermate sterk gestegen. Vergeleken met 1971 bedroegen de prijsstijgingen zelfs 175 - .200 procent. In deze situatie wordt bijzondere aandacht gevraagd voor de instandhouding van de liquiditeit van de onderneming, teneinde haar continuïteit niet tc verstoren. Dit temeer daar de doorberekening van de prijs stijgingen in de verkoopprijzen met veel vertraging gepuurd gaat en dan nog niet volledig mogelijk is. De prijsstijgingen, in enkele landen nog versterkt door monetaire problemen zijn de oorzaak van terughoudend heid bij de afnemers vooral op de exportmarkt. Ook het bijzon der zachte najaars- en winter weer was weinig bevorderlijk voor de afzet. Door dit alles liep de omzet met 7 procent terug. In de resultatencijfers is dan ook een afzonderlijke post „ge realiseerde meerwaarde op grondstoffen" van 985.000 opge nomen. Deze bate wil men echter niet als uilkeerbaar beschou wen. Het verschil tussen de annkoopwaarde van de aanwezi ge voorraden en de marktprijs per 31 december '72 bedruagt zelfs ca 3'/2 miljoen. Voorschoten Twee kassakra kers hebben gistermiddag Voor schoten bezocht. Tijdens de middagpauze zagen zij kans om minstens 4 kassa's open te bre ken, geld te ontvreemden en on gemerkt weg te gaan. Bij de vijfde kraak werden zij gesnapt door de bedrijfsleider van slage rij Vesseur in de Schoolstraat. bedrijfsleider schreeuwde bui ten de deur: „Overval", hierop stroomden de bewoners en pas santen toe. De overvaller luchtte een poortje in, was zo brutaal om even daarna tussen de omstanders te staan, totdat de bedrijfsleider hem weer ont dekte. Een man rent harder dan h-inierd mensen tegelijk. De po litie moest van de sirene ge bruik maken om de laatste overvalsplaats te bereiken. De' dader bleef voortvluchtig, de rijkspolitie heeft de zaak nog in onderzoek. Volgens de waarnemend-groeps commandant van de politie moeten het twee vrij jonge mannen zijn geweest. In het centrum, waar de winkeldeuren gesloten waren, bleek overal de achterdeur open en de weg naar de kassa vrij. Helaas bezit de politie alleen een signalement opgegeven door de bedrijfslei der van de slagerij Vele men sen hebben de daders gezien maar niemand weet meer hoe die er uitgezien hebben, Een der daders is zelfs via een woonhuis van de Schoolstraat naar de Voorstraat gegaan. De vijf winkeliers missen allemaal geld bedragen uit de kassa va riërend van 300 tot 800. Ook was de heer Driessen van mening, dat bij de politie disci plinaire mogelijkheden moeten worden benut: er moet vastge steld kunnen worden of een agent al dan niet een laakbare behandeling heeft gepleegd. Het dossier van het gevalVan Wersch jaren geleden voorge vallen dient volgens Driessen heropend te worden. Burge meester Vis zegde toe, de mo- tie-Driessen in preadvies te zul len nemen. De voorzitter stelde verder het in het leven roepen van een commissie voor politio nele aangelegenheden in het na bije vooruitzicht en de heer Waal deelde hij mede, dat er kwalitatief geen verschillen be staan tussen gemeente- en rijks politie; er zijn alleen verschil len van organisatorische orde. levrouw Kerling (PvdA) wilde Gordijn ambtenaar van de bur gerlijke stand. Na de uitreiking van de medaille, bood gemeente secretaris v.d. Poel de heer Gordijn 'n oorkon de en een envelop met inhoud aan. Tenslotte kreeg de heer Hilgeman, chef van de afdeling bevolking het woord. Hij memo reerde dat de heer Gordijn geen enkele dag verzuimd heeft in al die 40 jaar. Namens de naaste kollega's bood hij een elektrische tafelaansteker aan. WOENSDAG 7 FEBRUARI Stadhuis, 19.30 uur: Behandeling begroting (prolongatie) LEIDERDORP, Scheppingskerk. Tentoonstelling poppen K&O- wedstrijd 12—18 uur. DONDERDAG 8 FEBRUARI STADSGEHOORZAAL, Viering Dies Natalis Leidse Universiteit. Oratie prof. Cohen een verlening eredoctoraat, 14.00 uur. St. ANTONIUSCLUBHUIS, Mare, KVP-afdelingsvergadering, 20.00 uur. LEIDS VOLKSHUIS (ingang Haarlemmerstraat) „De school en de buurt waarin je woont", 20.00 uur. ■o- leiden Burgemeester Vis heeft n. gisteren de zilveren ere-medail- fl. Ie in de orde van Oranje Nas- jn sau uitgereikt aan de heer Gor- i) dijn ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum. De heer C. J. Gordijn (57) begon zijn loopbaan bij de gemeente als arbeidscontractant op de af deling militaire zaken. De laat-" 32 ste jaren verzorgt hij paspoor- o, ten, toeristenkaarten, rijbewij- zen enz. Sinds 1965 is de heer

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3