Afgedankte spandoeken en platgetrapte fietsen bleven als stille getuigen achter Demonstratie had beoogde succes: minister doet flinke toezeggingen f4 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGIN Hervatting overleg - premieverhoging ter discussie DEN HAAG Het massale amb- tenarenprotest op het Haagse Binnenhof tegen de verhoging van de eigen bijdrage in de pen sioenpremie van tien tot 12,5 procent en de wijze van overleg daarover tussen regering en centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, is een bij na volledig succes geworden. Onder druk van de grote meerderheid in de Tweede Kamer heeft minister Geertsema gisteravond, toen de rust op het Binnenhof was weergekeerd, toegezgd, dat hij bereid is om: te streven naar hervatting van het overleg met de centrales van over heidspersoneel over het pensioenbij- drageverhaal. over dit pensioenpremieverhaal een volledig overleg te voeren. Dat bete kent dat niet bij voorbaat vaststaat wat de uitkomst van dit overleg zal moeten zijn. de verhoogde bijdrage van de ambe- naren in de pensioenpremie van 10 tot 12,5 procent (het verhoogde pensioen premieverhaal) te beschouwen als een voorlopige heffing. de getroffen maatregel om de bijdra ge van de ambtenaren in de pensioen premie te verhogen volkomen ter dis cussie te stellen. bij het open overleg met de organisa ties van overheidspersoneel geen bud gettaire overwegingen een rol te laten spelen. Dat betekent dat niet bij voor baat vaststaat, dat er via de ambtena rensalarissen 90 miljoen gulden gevon den zal worden om bij te dragen tot het sluitend maken van de rijksbegro ting. Een en ander betekent, dat in afwach ting van resultaten van het overleg de ambtenaren meer voor hun pensioe nen blijven betalen. Indien echter het resultaat zal zijn dat het pensioenbij- drageverhaal uiteindelijk niet ver hoogd behoeft te worden, dan krijgen de ambtenaren het teveel betaalde te rug. Minister Geertsema kwam gisteravond tot zijn opzienbarende toezeggingen, nadat ..vrijwel de geheie Kamer heeft aangedrongen op hervatting van het overleg". Minister Geertsema deelde mee, dat hij vindt dat het kabinet al les moet doen om de voorwaarden te scheppen voor hervatting van het overleg met de centrales van over heidspersoneel en óm de ontstane ver trouwenscrisis te doorbreken. Hij hoopte dat de centrales van over heidspersoneel bereid zullen blijken te zijn om zijn „toegestoken hand" aan te nemen. Minister Geertsema wees het door ver scheidene afgevaardigden gedane voorstel om een commissie van wijze mannen te laten bemiddelen van de hand. „Zo slecht zijn de persoonlijke verhoudingen in het georganiseerd overleg niet geworden", aldus de be windsman. Ook verwierp hij uitdruk kelijk het instellen van een eventuele onafhankelijke beroepsinstantie, die in geval van geen overeenstemming tus sen kabinet en georganiseerd overleg over de rechtspositie van de ambtena ren, een uitspraak zou kunnen doen. Hij vond dat de realisering van dit voorstel onoverkomelijke staatsrech telijke problemen met zich mee zou brengen. Voor de linkse oppositie ging minister Geertsema nog niet ver genoeg. De socialist Laban handhaafde zijn vraag om de maatregel ter verhoging van de eigen pensioenbijdrage van de ambte naren voorlopig op te schorten. De communist Meis en Van Gorkum (PPR) wilden dat de maatregel volle dig werd ingetrokken in afwachting van het definitieve resultaat van het overleg tussen regering en de centra les. Ook daartoe was de minister niet bereid. Een kunstige melkkoe deinde mee in de stoet, een melkkoe waar de ambtenaren niet voor door willen gaan. „Ook wij vechten voor onze rechten", één van de hartekreten die door de 40.0 Een groep brandweerlieden probeerde zich door de afzetting heen te duwen en het Kamergebouw te be reiken. Dat was overigens het enige stukje onrust tijdens de demonstratie. Deze massale duw- en trekpartij had echter meer weg van een sportieve krachtmeting dan van het ruw verdrijven van beto gers. En dat was vermoedelijk ook de opzet van de Haagse po litiemannen, want hoewel zij voor de bewaking van de Twee de Kamer moesten zorgen, werd 'wel duidelijk dat ook zij tot het Nederlandse ambtena renkorps behoren. Even later slaagden vele tientallen ambte naren er toch in onder de dranghekken door te kruipen en dichterbij het Tweede Kamerge bouw te komen. Voor de ingang werden zij echter opnieuw tact vol opgevangen door een aantai politiemannen. Hierbij sneuvel de een ruitje en werden in het gedrang enkele fietsen (van ambtenaren) tot vormeloze stukken schroot samengeperst. werden meegevoerd. Een aantal agenten van de Bere den Brigade dirigeerde de op dringerige betogers tenslotte rustig terug achter de drang- hekken. Vlak voor dit „inci dent" werd door een delegatip van leden van overheidscentra- les in het gebouw van de Tweede Kamer een petitie aangeboden aan Kamervoorzitter dr. A Vondeling en aan de Kamer commissie voor ambtenarenza ken en pensioenen. Hierin wordt [bij de Kamer aangedrongen de regering ertoe te bewegen het l:\ doorgevoerde besluit in te trekken en de kwestie van de verhoogde pensioenpremies voor een werkelijk overleg terug te verwijzen naar het centraal georganiseerd overleg in ambte naren zaken. De demonstranten buiten werden door middel van een geluidsinstallatie van de ge beurtenissen binnen op de hoog te gehouden. Iet een oorverdovend boegeroep cn gefluit reageerden de demon stranten rond kwart over één op de verschijning van minister Geertsema die zich heel even liet zien voor één van de ramen van het Tweede Kamergebouw. Daarbij werden hem meerdere onparlementaire verwensingen naar het hoofd geslingerd. Kre ten gebruikt als „Geertsema, ha, ha. ha, en „Kom er eens uit duitendief, Molly". Deze me- De ambtenaren lieten hun vuile was" achter in Den Haag. Ze hadden overduidelijk laten zien wat ze van de pensioenmaatrfegcl vonden. te laten verlopen. Zo was het Binnenhof de gehele dag auto vrij gehouden en werd de omge ving van het regeringscentrum later in de ochtend voor alle verkeer afgesloten. De politie had in totaal 150 man extra personeel ingezet om de betoging te begeleiden. Zij had vier omleidingsroutes uitgestip peld rond de Haagse city. Hier van werd ook gebruik gemaakt door bussen en trams van de H.T.M. De H.T.M. had 's mor gens vier extra bussen ingezet tussen 't station Hollands Spoor en het Malieveld. Verreweg de meeste ambtenaren gaven er de voorkeur aan de tocht te voet te maken. Daardoor ontstonden op verschillende plaatsen al vroeg flinke verkeersopstoppingen. Voor de grootscheepse samen scholing op het Binnenhof had do Haagse geneeskundige dienst bij de parlementsgebouwen een speciale hulppost ingericht. In eoc ambulance was daar o.m. hartbewakingsapparatuur aan wezig. Evenals de twee zieken auto's die speciaal voor de stoet elders in Den Haag achter de hond werden gehouden behoef den deze wagen niet in aktle te komen. Ronc' twee uur 's middags begon het Haagse Binnenhof leeg te stromen. Als stille getuigen van deze reusachtige manifestatie bicven ettelijke tientallen be schilderde lakens en borden achter tegen de muren van de Ridderzaal. Over het verlaten binnenplein Waaiden talloze lege bioodzakjes cn pamfletten in het rond, Dc huiswaarts kerende ambtena ren bezorgden de talloze koffie- tenten en cafetariahouders in de binnenstad op deze eerste dins dag in februari een goede dag. nigte vormde echter pas de voor- stf gelederen van de lange stoet, die stond te dringen om op het Binnenhof te worden toe gelaten. De rijkelijk met span doeken en borden voorziene stoet, waarin leuzen werden meegevoerd als: „Regering een zootje, ambtenaren legt 't Lood je". „Wat Geertsema kan doen is pikken onze poen" en „Zou Colijn er soms toch nog zijn?" schuifelde in ruim twee uur tijd over het Binnenhof. Terwijl de eerste betogers al weer van het Binnenhof verdwenen, moes ten vele duizenden demonstran ten nog vertrekken van 't Malie veld. waar de ambtenaren zich 's morgens om elf uur verza melden. Zij bevonden zich in en rond een In Rotterdam stagneerde het on derwijs wel degelijk toen de le raren van vijf scholengemeen schappen gezamenlijk besloten om toch naar Den Haag te trek ken Daardoor hadden bijna 9000 Rotterdamse scholieren on verwacht een dag vrijaf. Da Haagse politie trof speciale maatregelen om de gigantische betoging zo gesmeerd mogelijk DEN HAAG De massale ambtenarendemonstratie die gisteren in enkele uren tijd zeker 40 tot 50.000 overheidsdienaren uit alle delen van Nederland op de been heeft gebracht is on getwijfeld de grootste pro testactie die sinds de Tweede Wereldoorlog in Den Haag is gehouden. Even dreigde de enorme betoging op het Binnenhof uit de hand te gaan lopen toen een groep van zeker vijftig Amsterdamse brandweerlieden door de afzetting wilde breken en het gebouw van de Tweede Kamer wilde bestormen. Een politielegertje, dat in allerijl werd samengesteld uit een aantal agenten van de Mobiele Eenheid en de Bereden Brigade, wist de opdringerige brandweerlie den, aangemoedigd door vele honderden betogers, achter de dranghekken te houden. En toen de massa was heengegaan vonden twee ambtenaren die wèl aan het werk waren gebleven op het Binnenhof zó hun fietsen terug. 61 tfHEMEumi KUHUL OM KMI Onder druk van de demonstranten minister Geertsema gisteravond met de ambtenarenbonden toe. en van de Tweede Kamer zegde een hervatting van het overleg Het Haags gemeentelijke ambte narenkorps was met naar schat ting een groep van ruim 300 personen in de protestmars vertegenwoordigd. Ook uit on derwijskringen uit Den Haag waren deputaties aanwezig. Voor hen gold overigens wel de uitdrukkelijke bepaling dat zij alleen aan de betoging mochten deelnemen als het onderwijs zeil daarbij geen stagnatie zou ondervinden. Een woordvoerder van de gemeente vertelde dat uit dan ook heslist niet was ge béurd. - enorme circustent, die naar schatting ongeveer 10.000 men sen herbergde. Hier werden toe spraken gehouden. Boven het ctntrum van Den Haag cirkelde negen reklamevliegtuigjcs met daarachter kreten waarmee de Haagse ambtenaren werden aangemoedigd aan de grote be toging deel te nemen. Verder reden geluidswagens langs de overheidsgebouwen. Om het vervoer van de ambtena ren naar Den Haag in goede ba nen te leiden, werden gisteren door de Nederlandse Spoorwe-* gen negen extra treinen ingezet. Ook op de normale dagelijkse diensten naar Den Haag werden extra wagons aangekoppeld. Het grootste gedeelte van de demon stranten werd echter met enige honderden autobussen aangc-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11