Zwitsers episcopaat wil gehuwde priester in pastorale team KERK EN WERELD VATICAAN BLIJFT VASTHOUDEN AAN HUMANAE VITAE Euthanasie en stervenshulp onderscheiden Knap gespeeld solotoneel van Josephine van Gasteren „Op blote voeten in het park Bouworde evalueert eigen werk KORTE METTEN BISDOM MÜNCHEN: Geen excommunicatie „bevrijdingstheologen' Halfslachtige visie op Rosa Luxemburg I 'Droom van Amerika' onvoldoende ontleed door Litteris Sacrum administratief medewerker MATZE PAGINA 10 LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 FEBRUARI 1973 De Zwitserse bisschoppen heb ben de wens ge alt dat gehuwde priesters, die binnen de kerk op een of ander terrein werk- 'zaam zijn, lid zijn van plaatse lijke of regionale pastorale teams. In de inleiding van een docu ment over deze kwestie, noemt de Zwitserse bisschoppenconfe rentie het priesterlijk celibaat van belang als teken van volle dige overgave in dienst van God en in dienst aan de men sen. „Omdat er echter een aantal priesters is, die geen andere uitweg uit hun crisis zagen dan het vragen om de celibaatsverplichting ongedaan te maken, hebben de bisschop pen zich ook bezig gehouden met de situatie van deze pries ters", aldus het document. men volgens dezelfde regels gehandhaafd worden. In een pereoonlijk gesprek met de bisschop moeten die priesters, die na rijp beraad er van over tuigd zijn, geen andere oplos sing te kunnen vinden, hun verzoek voorleggen. Volgens het document kan het huwelijk van een tot de leken staat teruggebrachte priester zonder discriminerende beper kingen volgen. Met instem ming van alle betrokkenen moet de dispensatie open en eerlijk bekend gemaakt wor den. „Daarbij", zo zeggen de bisschoppen, „moet echter wel een opdringerige publiciteit en ook een angstige geheimhou ding worden vermeden." De tot de lekenstand terugge brachte priesters kunnen nu al die kerkelijke diensten overne men, die ook door andere le ken met een theologische scho ling verricht kunnen worden. Per bisdom zal steeds bekeken moeten worden welke die func ties kunnen zijn. Typisch pries terlijke functies blijven voor alsnog aan de cellbatalre priesters voorbehouden. Priesters, die het celibaat niet meer in acht nemen, maar daarvoor geen dispensatie heb ben aangevraagd, mogen van de Zwitserse bisschoppen niet in de kerkelijke zielzorg wor den ingeschakeld. De bisschop pen hopen echter dat de plaat selijke bisschop of pastoor con tact met de betrokkenen zal blijven houden. De financiële regelingen zullen van geval tot geval worden bekeken, zo zeg gen de bisschoppen. Ze kunnen er in ieder geval op rekenen dat ze krijgen waar ze recht op hebben, aldus het Zwitserse document. In het afgelopen jaar hebben meer dan 350 vrijwilligers op vijftig bouwplaatsen meege werkt aan bouwprojekten van de Internationale Bouworde. Deze bouworde werd twintig jaar geleden door pater Weren- frled van Straaten opgericht als een bundeling van vrijwilli ge helpers in de bouw. De bouworde heeft zich tot op dracht gesteld kerken, tehuizen en woningen te bouwen overal ter wereld waar dat nodig Is. De laatste jaren is overal dui delijk te merken dat steeds meer meisjes bij de bouwpro jekten willen meewerken. Bij zware bouwprojekten bestaat de bouwordeploeg tegenwoor dig voor een derde uit meisjes, bij lichtere bouwwerken vor men zij de helft van de Bouw ordeploeg. In een kritische evaluatie heb ben meerdere helpers laten weten dat ze het zinvol achten dat eens onderzocht wordt of de bouw van een voorgedragen projekt werkelijk het algemeen belang dient of dat het veel meer voorziet in een privé-be- hoefte. De Bouwordehelpers zijn van mening, dat de bouw orde er niet is om sociale misstanden te bevorderen, maar dat het werk een hulp moet zijn die erop gericht is dat men zich zelf verder kan helpen. De Stichting Bouworde Neder land is gevestigd in de St. An- nastraat 172 in Nijmegen, tele foon 080—226074. De eerste fase van het za ligverklaringsproces van de Italiaanse gestigmatiseerde pa ter Pio van Pietrelcina is afge sloten. De bisschop van Man- fredonia, in wiens bisdom San Giovanni Rotondo ligt, de plaats waar pater Pio tot zijn dood in 1968 leefde, heeft de akten en dokumenten aan de Vaticaanse congregatie, die zich met zaligverklaringen be zig houdt, overgedragen. Deze congregatie zal het proces nu voortzetten. Voor de Oost-duitse synode van de katholieke kerk, die van 23 t.m. 25 maart in Dres den wordt gehouden, zijn ook waarnemers van de protestant se kerken uitgenodigd. De lei ders van de protestantse ker ken hebben laten weten blij te zijn met de uitnodiging. I Elf Engelse bisschoppen heb ben onlangs deelgenomen aan een vijfdaagse cursus over massacommunicatiemedia. De bijeenkomst werd gehouden In het katholieke radio- en televi siecentrum in Hatch End bij Londen. Een groot aantal des kundigen heeft de bisschoppen via inleidingen wegwijs ge maakt. Op de theologische faculteit van de universiteit van Nijme gen vindt tot en met 9 februari een beraad plaats over geloof en theologie. In een reeks groepsgesprekken zullen stu denten en docenten zich bezin nen op de verhouding tussen hun persoonlijk geloof en hun studie van de theologie. De huidige pro-nuntius in Nationalistisch China, mgr. Edward Cassidy, is tevens be noemd tot diplomatiek verte genwoordiger van het Vaticaan bij de volksrepubliek Bangla- Desj. Waar mgr. Cassidy zijn residentie zal vestigen is nog niet bekend. Feit is echter dat hij maandenlang niet meer in Taipeh de hoofdstad van Na tionalistisch China is geweest. Paus Paulus wil de banden met het curiepersoneel wat nauwer aanhalen. Dezer dagen is hij dan ook begonnen alle hogere ambtenaren en andere werknemers van de congrega tie voor de geloofsleer in au diëntie te ontvangen. In de ko mende weken wil hij het perso neel van alle andere curie-de partementen ontmoeten. Kardinaal Seper, prefekt van de congregatie voor de geloofs leer, heeft in een brief aan de Joegoslavische bisschoppen ge schreven, dat onverminderd dient te worden vastgehouden aan het pauselijk verbod van voorbehoedsmiddelen. Hij schreef deze brief naar aanlei ding van een controverse bin nen het Joegoslavisch episco paat over de interpretatie van de encycliek Humanae Vitae van paus Paulus uit 1968. Bisschop Pogacnik van Ljubl jana was in tegenstelling tot de andere bisschoppen van mening, dat voorbehoedsmid delen wel altijd kwaad zijn, maar dat gehuwden in geweten voor de keuze kunnen komen te staan om van twee kwaden het minste te kiezen. Naar aanleiding van vragen van het Joegoslavische episco paat schrijft kardinaal Seper nu: „Aangezien er in het geval van contraceptie een absoluut geldige norm bestaat, kan ob- jektjef gezien het dubbelzinni ge geval van een botsing van zedelijke verplichtingen niet voorkomen. De kardinaal is zich er van bewust dat echtpa ren subjectief van mening kun nen zijn dat in hun geval die botsing van verplichtingen zich voordoet, maar volgens kardi naal Seper kan men nooit zeg gen, dat echtparen feitelijk voorbehoedsmiddelen niet wil len, maar ze slechts aanvaar den. Naar de mening van de prefekt van de congregatie voor de geloofsleer kan niet gesproken worden van een aanvaarding, maar van een positieve keuze. „In kerkelijk spraakgebruik verstaat men onder euthanasie: het direct doden van een mens met of zonder zijn toestemming met de bedoeling, de stervenspijnen te bekorten of om zijn le ven te beëindigen, omdat het op andere gronden gezien wordt als niet meer levenswaardig". Dit 'iet de voorlichtingsdienst van het aartsbisdom München de zer dagen weten in verband met de veelvuldige publicaties over euthanasie, welk begrip soms verschillend wordt verstaan. Het direct doden van een onschuldige is naar de opvatting van de kerk niet geoorloofd. „Geen mens kan direct beschikken over zijn leven en kan derhalve ook geen zedelijk gerechtvaardigde toestemming tot euthanasie geven, aldus de voorlichtingsdienst. „Euthanasie is niet geoorloofd en het motief, alsook de vraag of de betrokkene zijn toestemming geeft, dan wel dat euthanasie volgt op een persoonlijke beslissing, speelt daarbij helemaal geen rol". Letterlijk staat in de verklaring van het aartsbisdom: „Uit drukkelijk van euthanasie te onderscheiden is de hulp die bij voorbeeld een arts verleent aan een stervende door zijn pijn te verlichten. Er is moreel niets tegen in te brengen als daarbij on voorziene nevenwerkingen optreden die kunnen leiden tot een verkorting van het leven. Ook zijn er geen morele bezwaren als men achterwege laat middelen toe te dienen die de natuurlijke dood vertragen". Volgens uitlatingen van de Ro meinse congregatie voor de ge loofsleer zijn de berichten, die reeds geruime tijd circuleren over een voorgenomen excom municatie van prominente ver tegenwoordigers van de zoge naamde „theologie der bevrij ding" In Latijns-Amerika, on gegrond. Dat bericht tenminste de Romeinse correspondent van het in Dublin verschijnen de Ierse weekblad „The Catho lic Standard." De ontkenning van de Romein se congregatie volgde op het bericht in het Madrileense dagblad „Pueblo", waarin niet alleen gesproken werd van een op handen zijnde veroordeling van de „theologie der bevrij ding" maar waarin ook de na men werden genoemd van ver tegenwoordigers van die theo logische richting, waartegen reeds een excommunicatie werd voorbereid. In deze samenhang werd ook de naam van de Mexicaanse bisschop Sergio Mendez Arceo van Cuernavaca genoemd. ^Rosa", een Piccolo produktle uit Rotterdam en gisteravond in het HOT, is een poging een beeld te geven van de socialiste Rosa Luxemburg. Een aantal teksten voornamelijk uit brieven van haar samengesteld en ge speeld door één actrice, Jose phine van Gasteren. Solo-toneel dus, en hoewel ik dit soort to neel bijna steeds meer een noodsprong dan echt theater vind, erg knap vertolkt. De Poolse actrice Halina Slojews- ka heeft met „Rosa" een ande re kijk op haar landgenote wil len geven. Meer vrouwelijk en intiemer dan politiek. Een visie die op zichzelf zeer goed moge lijk is. Maar vooral voor de pauze komt deze Rosa Luxem burg te voorschijn als een al te knus, lief vrouwtje dat zichzelf en haar situatie uitstekend weet te relativeren. Die facetten kun nen volkomen juist zijn, ze doen erg onwerkelijk aan als de ge projecteerde lichtbeelden op het toneel de politieke feiten laten zien. De harde werkelijkheid de dingen waarvoor zij vocht ko men alleen daarin tot uiting; de menselijke figuur die Josephine van Gasteren daarnaast speelt, lijkt uit een andere wereld te komen. fla de pauze wordt een groot deel van die bezwaren weggenomen. Rosa Luxemburg wordt dan van gevangenis naar gevangenis ge sleept ten tijde van de eerste wereldoorlog en van daar uit bezint ze zich op de situatie in de wereld en haar persoonlijke situatie. Hier Rmelten de acti viste Rosa Luxemburg en de vrouw veel meer samen en krij gen de lichtbeelden van pam fletten en (als zij vermoord wordt in 1919 tezamen met Karl Liebknecht) „vooruitwijzende foto's" naar het onheil dat Hit- Ier aanricht, een veel dreigen der werking. Josephine van Gasteren zet het allemaal neer met kleine gebaren, weinig stemverheffing, maar met een grote inzet. Vooral om haar menselijke interpretatie van dit wat halfslachtig verwerkte stuk politieke historie is „Rosa" de moeite waard. BERT JANSMA De Amerikaanse toneelschrijver Edward Albee is nooit zachtzin nig geweest in zijn toneelstuk ken. In de onverbiddelijke spie gel, die hij de mensheid voor- hondt, toont hij de tekortkomin gen, zonder de mantel der lief de, waarmee ze meestal bedekt worden. In De Droom van Ame rika, een korte eenacter, heeft hij aan een uur genoeg om de menselijke drijfveren tot op het bot te ontleden. De kracht van Albee schuilt in zijn directe taalgebruik, maar nog meer in de woorden, die niet uitgesproken worden. Dit vereist van de toneelspelers, die zich aan een stuk van Albee wagen, een sterke inleving in de personages van Albee. wat niet ieder gegeven is. Het amateur toneelgezelschap „Litteris Sa crum" uit Leiden, dat gister avond De Droom van Amerika van Albee in het Huygenslv- ceum in Voorburg speelde, heeft zich aan deze opgave vertild. De vijf spelers deden het niet slecht, maar toch was het Albee niet. Op een paar sterke scènes na, haalde de voorstelling niet het vereiste niveau van een „verschrikkelijke" Albee. Soms leek het een klucht, dan weer een te aangedikt boerenblijspel. De inleving in de karakters bleef in de buitenkant steken. Een van de beste was mevrouw Co Hageman-Verhagen in de moeilijke rol van oma, de enige persoon, die nog menselijk kon reageren in dit robotmilieu, al was ook zij niet vrij van ma niertjes. Cees Schutte, paps in het stuk, had zo zijn gezicht mee, dat het niet meer fout kon gaan. De drie andere, Bep van den Wijngaard, Anny Beerbaum en Joop Segaar maakten van hun rol een karakteristiek. Niet onverdienstelijk, maar voor Al bee is meer nodig. H.W. Imponerende muziek van Stan Kenton In de grote tournee van Kenton's big-band door Europa werd slechts een enkel concert ten onzent ingelast dat gister,avond in een uitstekend bezet Concert gebouw te Amsterdam doorgang vond. Zoals bekend leidt deze energieke Amerikaan een orkest dat is sa mengesteld uit jonge en tevens talentvolle musici. Evenals vo rig jaar tijdens het optreden in Rotterdam bleek ook nu weer het enthousiasme waarmede deze solisten Kenton's ideeën in muzikale zin vertolken. Deze visie vergt een enorme inzet die vooral bij de kopersectie tot uiting komt en waarbij het hoge register zowel collectief als so listisch een belangrijk aspect vormt. De repertoire-keuze van Stan Kenton is rijkelijk geva rieerd en omvat zowel nieuwe eigentijdse muziek als het ver klanken in uitmuntende arrange menten van meer bekende com posities. Zeer voldaan reageerde de zaal op werken van Levy en Maiden; doch ook voor West Side Story, Malaquena en Take the A Train. Wederom opmerkelijk was de im ponerende klankkleur van deze super-formatie, veelal gedragen door een enerverende ritmiek, waarin de nieuwe zeer jonge drummer Peter Erskine een so list van groot formaat bleek. Een typische ervaring voor het auditorium betekende het ver tolken van het Wilhelmus in een arrangement van Peter Curnow. Deze geste werd met een ovatie beloond. R. füsteravond was er op twee fron ten toneel uit Rotterdam In Den Haag te zien, zowel in de Ko ninklijke Schouwburg als in het HOT. Toneel waaraan de moei lijkheden ln de Maasstad nu eens niet te herkennen waren. Het Rotterdamse Toneel kwam op bezoek met Nell Simon's „Op blote voeten ln het park", een voorstelling die ik eind vori ge week al in Rotterdam zag. Het is een klucht met neigingen naar het meer menselijke blij spel toe, maar laat niemand daar Iets van zeggen want 't werd met groot vakmanschap gebracht. til Simon is een van de grootste „hit"-schrijvers in Amerika van de laatste jaren. „Plaza Suite", „The odd couple" een deel van „Promises, promises", de dialo gen uit de film Sweet Chari ty", het is allemaal van zijn hand en hij bewees ermee voor al verbaal zijn mannetje te staan. „Op blote voeten in het park", voor de tweede maal ge regisseerd door Jan Teulings steunt op een paar goed gete kende menseliike types met zo'n knappe dialoog. De gebeur tenissen op het toneel zijn bijna nihil. Simon moet het vooral van de situatie hebben die hij speels uitbuit. Een jong ge trouwd echtpaar trekt in een veel te duur zolderappartement, krijgt een moeder op bezoek, die het eerst allemaal niet zo ziet zitten, en wordt belegerd door een buitenlandse buurman, Victor Valesco. Het jonge echt paar krijgt hun eerste ruzie en is er zo van ondersteboven dat ze meteen maar denken dat dit een reden tot scheiding is. Moe der wordt „ingepakt" door de joyeuze buurman, zulks weer tot verontwaardiging van haar dochter. Jan Teulings, die zelf een fraaie amechtige telefoonmonteur voor z'n rekening neemt, tekende voor een trefzekere blijspelregie met vele vondsten. Hij heeft het bovendien goed getroffen met zijn acteurs, want Georgette Hagedoorn is voortreffelijk als moeder, Hein Boele weet zonder al te veel overdrijving haar schoonzoon neer te zetten en Trudy Labij is met haar aange boren komisch talent de doch ter. Omdat in haar rol de lach- effecten voor het oprapen lig gen, moet zij oppassen er niet al te gemakkelijk mee om te springen. In de voorstelling die ik zag zat ze dicht tegen het al te kluchtige aan. Steve van Brandenberg zette beheerst de koeterwaalsende levensgenieter Velasco neer. Wie een leuke avond wil hebben, moet present zijr bij de volgende voorstelling in Den Haag. BERT JANSMA Ïtelcfoontjcsï ƒ4.150. Tel. 01718-72775. Joh. f eiden. Tel. 20625. 01710—49451 lussen uur.T Opel Kadell combi 6B-'69. N.euw donkerblauw Zeer lage prijs, 10000 km. voll garantie. Inruil on linanc. mogol. Dijkslraat 20. Roololarends- veen, lel. 01713-2373. lat 124 de luxe t. 70. Zowel van en zeldzaam mooie (en goedkope) utomobiel, klour: blauw. 10,000 km. all. garantlo. Inruil en linanc. mogel. elg. Alle keuringen l aanbieding courante maat 600-12 beloss a 42.50 Incl BTW. Gratis ontage en gebalanceerd. Autobo- luxe, b| 61. goed o GEMEENTE LEIDEN Een politiekorps zonder goede administratie is echter ondenkbaar. Binnenkort ontstaat bij de administratie een vacature. Om al die administratieve taken goed to blijven verrichten is het nodig dat die vrijkomende plaats snel wordt bezet. Daarvoor wordt gezocht naar een die in het bezit is van, of studeert voor, het praktijkdiploma boekhouden. Het salaris zal, afhankelijk van leeftijd en ervaring, maximaal 1230.- bruto per maand bedragen. Premie AOW/AWW wordt niet ingehouden. 01713-2959-2989, Roelofai 02522—12099. Heemskerk officieel Datsun- Kaagdorp. Roelolarc Lessen/ clubs AUTORIJLESSEN VOOR 37.50. Vervolg- en losse lessen 9.75. BTW inbegrepen. VW Au- rjschoolcombinatie „De Centrale" raining, damesgymn., ji 01710-23728. DANSEN PUUR PLEZIER I Bij Evert ren Hooglandso Kerkgrai v kind hot nleu' NaluurV'b90 Dieren en planten vlochten tuinschermen voor afschei ding. Vraagt onzo prijzen. Tuincen trum Elma, Th. A. Hijdra, Lanc Tel. 01722-2134. eutjes in kantoortijd t Uil eigen kwekerij kunnen wij U even ongekende verscheidenheid in opge- maakto plantenbakken, schalen enz. bieden. Uiterst geschikt als relaliege- langebodon: 1100 nw. pootbakken lm. 48x42x10. Kistenfabriek tond. Tol. 01718-12843. ingol 23. Tel. 21839. I '°prijze 'IT c Voor schoorsteenvegen. 1 k Wasautomatiek „De Een r, Zoeterwoudseslngel 14B (in droog gewassen in 35 minuien Droogkast en stoommangel aanwe VAKANTIE - WONINGRUIL. Aangebo- Beslist voordelig Knakworst jampot Dagmelk literpak volle melk nu Jus d'orange 2 grote Hessen 1.00 Lassie toverrijst pak 1.38 nu 1.08 Bruine bonen kapuci|ners of witte bonen in saté of kerrysaus 2 blik 1.00 Havermout H.O. pak 92 nu 69 Soepballetjes 2 grote blikjes 1.09 Vijgen 500 gr98 Abrikozen 500 gr1.75 Patat diepvries kilo pak nu 1.29 Amstel pils 24 flesjes 12.00 nu ...9.75 20 halve liters 14.20 nu 11.75 Chocodrank literpak 69 Sinaasappelen 20 stuks vol sap a 1.98 Unox tomaten Citroen afwas literflacon Gesneden wit of bruin heel 71 Fleuril koffer 3.69 Persll koffer 7.65 nu 4.9! Hogewoerd 115 Telefoon 23226 Camping Te koop aangeb. Heugafelltegela. Alle kleuren direct 'everbaar. 5 jaar garantio. Gemakke- ijk te leggen. Tijdelijk Stanley mes :adeau bi| aankoop van min. 20 te- jels. Smlls Woninginrichting, Mare loren 32,25. Lage Engelse kindt wagon, zwart met wit pl. tweade zll ;n alle toebehoren 49,75. Z.g.a. 01710-55114. Lango Voort 32. Hang-, legkasten - linnenkasten, bureaus en slaapkamers. Enor- iortenng. Ultra modornl Niet I Oe Kastenspecialist. Hoogland- j Kerkgracht 47-49. Leiden. Tel. 01710-33078.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10