Leiden zit met brokken door slechte gemeentewet Leerlingen van "Rijnakkoord geven concert in Hazerswoude Fancy fair in Rijpwetering bracht ruim 20 mille op Grote bende in Leidse school stad en streeknieuws Wat u moet weten PAGINA 4 MAANDAG 5 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT HAZERSWOUDE —De streekmu- zlekschool „Rijnakkoord" gaat buiten Leiderdorp leerlingencon- certen geven. Het bestuur van de muziekschool, die gevestigd is In Alkemade. Hazerswoude, Koudekerk, Leiderdorp en Wou- brugge, is tot dit besluit geko men omdat vooral in Hazers woude de vorderingen van de leerlingen al op hoog niveau liggen. De leerlingenconcerten zullen ge geven worden naast de jaarlijk se openbare audities en de uitvoering in Leiderdorp, de vestigingsplaats van de muziek school. Het eerste concert wordt .gehouden in de raadzaal van Hazerswoude op vrijdag 9 fe bruari. Het programma is zeer geva rieerd. Behalve dat er diverse stijlen muziek, vier eeuwen be strijkend, aan bod komen wordt een demonstratie gegeven door een grote verscheidenheid van „Winterstop voetbal" in Aarlanderveen AARLANDERVEEN Sportver- eniging Aarlanderveen heeft de 1 laatste acht zaterdagen een ta felvoetbal en tafeltennistoernooi gehouden. Dit in verband met de winterstop. De uitslagen van dit bijzonder in de smaak vallende evenement zijn: Groep 1. tafelvoetbal: 1. Wim Verheul 67 pnt; 2. Jurien v.d. i Vlist 61; 3. Martin Meyer 58; Groep 2. Tafelvoetbal en tennis: 1. Erik Jan Bos 51 pnt.; 2. Henk Haring 44 3. Eddy Fousert 41; tennis 1. Job van Vliet 22; 2. I Eddy Fousert 20 p. 3. Erik Jan Bos 18 p.; Groep 3. Tafeltennis: 1. Anne v. Leeuwen 26 pnt; 2. Jan Blom 22; 3. Bertus Boek hout 20 p. Tafeltennis: 1. Gys van Muiswinkel 43; 2. Jan Blom 43; E. Sjon v.d. Post 36; Groep 4. Tafeltennis: 1. Jan v.d Knijff jr. 24 p; 2. Theo Herr 24; 3. Tom Poelwijk 20. Groep 4 tafel voetbal: 1. Tom Poelwijk 46; 2. Jaap Boekhout jr. 45; 3. Jan v.d. Xni.iff jr. 45. Groep 5. Tafel tennis: 1. Arjan van Gils 42: 2. Jos Poot 42; 3. Herman Vink 36; 4. Peter v.d. Ent-Braat 36 Tafelvoetbal: 1. Corné Broer 60; 2. Jos Poot 46; 3. Arjan v. Gils 43. instrumenten en ensembles. En kele namen van componisten, van wie werk wordt uitgevoerd: J. B. de Boismortier, G. Ph. Te- lemann, A. Corelli, M. Mosz- kowskv. R. Klein, G. F. Handel, J. S. Bach, F. Sor, L. van Beet hoven, F. Chopin en B. Martinu. Hazerswoudse Leny Plaisier is de enige (sopraan), die een vo caal aandeel aandraagt tijdens het concert. Zij weet zich echter omringd door Rijnakkoordleer- lingen, die op instrumenten als klarinet, piano, sopraansaxo foon, cello, viool, hobo. blok fluit, gitaar en dwarsfluit van hun muzikaal kunnen een de monstratie geven. Viswedstrijd in dichte mist met veel „misslagen" NOORDWIJKERHOUT In de Leidse Vaart gingen gistermor gen weer heel wat simmen te water ter gelegenheid van de jaarlijkse viswedstrijd van de Noordwijkerhoutse hengelsport- vereniging Arnoud. Het werd een afmattende race want door de dichte mist was het zicht op de gekleurde dobbers beperkt tot een minimum. Door deze handicap lag het alge meen gemiddelde „misslagen" hoger dan ooit te voren en werd er ook heel wat meer deeg in de Leidse Vaart neergelaten. Op de foto een van de volhouders, weggedoken in de beschutting van een winterse overjas en hoopvol wachtend op wat glin sterende tegenstanders die hem wellicht de dagprijs zullen ople veren. BOSKCCP Zaterdagavond gaf de harmonie Concordia uit Boskoop een feestconcert in de grote zaal van Florida. De zaal zat barstens vol. mede doordat het publiek dacht een Snip en Snap-show te zien te krijgen. Helaas was Willy Walden ziek geworden, zodat Con cordia" de hoofdzaak werd, niet tot ergernis van de luisteraars en kijkers overigens. De heer A. J. Donker (foto) werd gehuldigd om dat hij 30 jaar aan een stuk lid is geweest van Concordia". Eind februari zal als Willy Walden weer beter is tenminste de Snip en Snap revue doorgaan. De „oude" kaartjes van zaterdag gelden dan weer als nieuw. RIJPWETERING De In het af gelopen weekend gehouden fan cy-fair van de Ripse verenigin gen heeft tot nu toe een bedrag van 20 mille opgebracht. Hierbij zit nog niet de opbrengst van de grote verloting en van enkele stands. Met dit bedrag is het eindbedrag van vorig jaar met 6000 gulden overschreden. LEIDERDORP De Com missie Beroep en Bezwaar schriften vergadert gelijk met de onderwijscom missie op donderdagavond 8 februari vanaf acht uur in het gemeentehuis. De Com missie gaat het bezwaar schrift tegen weigering van een woonvergunning voor de heer E. G. van Lierop be handelen. De grote inzameling begon op za terdagavond toen na een wel komstwoord van pastoor Van Diepen de deuren van het Dorpshuis wijd waren openge zet. Vervolgens speelde het plaatselijk tamboer- en trompet- terskorps enkele vrolijke num mers. He. rad van avontuur bracht de eerste avond al twee maal zo veel op als het vorig jaar. De extra attractie hierbij was het half valken te vergeven. De werd door de heer Klink. Ook gisteravond was er weer een half varken, te vergeven. De gelukkige winnaar werd de heer Van Velzen. De heer Strijk won de draaibare tv bij het rad van avontuur waar de heer Van Leeuwen op vlotte en geestige manier de prijzen aan de man bracht. De raddraaier in Rijpwetering aan het werk. ds Gesink benoemd tot dominee van Sassenheim SASSENHEIM Ds. A C. J. van de Poel heeft gisteren in de Ge reformeerde kerk de nieuwe predikant ds. D. W. Gesink be vestigd. Vele vertegenwoordigers Vele vertegenwoordigers van andere kerkgemeenschappen en van de eigen gemeente waren hierbij aanwezig, ook van de luchtmacht waar ds. Gesink werkzaam is geweest. In zijn welkomstwoord zei de nieuwe dominee te hopen van de ervaring van de beide reeds aanwezige collag's gebruiu te kunnen maken. Namens de an dere plaatselijke kerkgemeen schappen heette kapelaan Kuypers de Gesinks welkom Burgemeester Van Knobelsdorff zei blij te zijn dat de burgerlijke gemeente ook mag delen in dit feestelijke gebeuren. Er bestaat namelijk de mogelijkheid nader kennis te maken met de familie Gesink op zaterdag in het Jeugdhuis vanaf 16.30 uur. LEIDEN In de Dr. van Voort- huyzenschOol aan de Marnix- straat is het afgelopen weekein de een enorme ravage aange richt. Het hoofd van de school, de heer Schnabsl, vond heden morgen bij het binnenkomen van het gebouw een schier on beschrijfelijke bende. Alles wat open te breken was, opengebroken en alles wat over hoop te halen was, was omge keerd. Er is ook veel vernield. Het is niet de eerste keer, dat deze school het doelwit is ge weest van vernielers. Het komt trouwens veel voor, dat scholen zinloos vernield worden in het weekeinde. De Leidse politie en ook de rijkspolitie in de omge ving van Leiden hebben tot he den nog niet veel aanhoudingen kunnen verrichten. Men neemt aan, dat de vernielin gen gepleegd worden door figu ren met rancunes tegen het on derwijs. Voorhout trok veel jonge kijkers. Voorhoutse fancy fair werd succes VOORHOUT De door de carna valsvereniging „De Bokken" georganiseerde fancy fair is een groot succes geworden. In een gezellige carnavalssfeer konden bezoekers van alles doen in het parochiehuis. Zo werd er voor de kinderen een doorlopende poppenkastvoorstel ling gegeven. Voor de ouderen waren er attracties bij de vleet. Ieder ging dan ook met een prijs naar huis. Voor de dorsti- gen was er de gelegenheid zich te laven in een vrolijk versierde „Bokkenbar". De opbrengst van de fancy fair was bij het ver schijnen van dit blad nog niet bekend. Men kon ons wel zeg gen dat het een en ander bijzon der was meegevallen. fn De Tijd van do. 1 febr. wordt op pagina 13 een artikel uit In- dustrie-Revu van de Industrie bond NKV besproken onder de kop „Leiden jaagt industrie weg". Het voorlopig verweer van de Leidse overheid aan het einde valt bijna weg. De Leidse Courant van dezelfde dag ver meldt alleen het voorlopig ver weer onder de kop „Burgemees ter Vis reageert op publicatie van het NKV". Iet Leidsch Dagblad meldt: „Wethouder verontwaardigd NKV: „Leiden jaagt de indu strie weg!" en geeft alvast een verweer van de Wethouder voor de Bedrijven, dhr. Lijten, zij het dat in de tekst lijkt, of het NKV nog aan het woord is. Mis schien komt het in de Le. Crt door burgemeester Vis beloofde uitgebreider commentaar Iaat of nooit in de landelijke pers. Daarom hier wat aan- en op merkingen: •De universiteit speelt een over machtige rol", jazeker, als grootste werkgever, en de ge meente jaagt deze, haar groot ste industrie, niet graag weg. Wat de erfpacht betreft, deze is bedoeld als sociale maatregel. Men wil nl. de stijgende grond prijzen niet ten goede laten ko men aan enkele grondspeculan- ten, maar tot in lengte van da gen aan de gemeente, d.i. de gemeenschap. Maar het heeft van een andere zijde bekeken een „a-sociaal" effect. Het hoge werkloosheidspercentage alsmede het grote aantal krot ten heeft zijn oorzaak in het verre verleden. Leiden was in de middeleeuwen de grootste stad van Holland, met de moeder van alle industrieën, de textiel industrie, binnen haar wallen. Wie de ups and downs van de huidige textielindustrie kent, kan begrijpen wat het is, dat Leiden thans voor de vierde maal sinds 1500 zo'n textiel- crisis door maakt. Vandaar de werkloosheid. Of toch ook door het té milde so ciale beleid van het Gew. Arb. Bur., zoals een paar onderne mers in de Le. Crt. van 22 jan. j.l. klagen? Zoals wanneer ie mand met MAVO-diploma die pas 1 aug. verder leert, op het GAB „geen passend werk" vindt en dan acuut 70 gld. werk loosheidsuitkering ontvangt? En vanwaar d ekrotten? Aan de grote omvang in de Gouden Eeuw dankt Leiden de grootste binnenstad van Nederland op die van Amsterdam na. Levert dat speciale inkomsten? Doet Den Haag daar wat aan? „Er wordt weinig gebouwd". Ik werk en woon nu achttien jaar in Leiden en constateer: Een vergroting van de gemeente voor volkswoningbouw ging 1960 niet door: op dat terrein bouwt Leiderdorp forensenwo ningen. De voor „beter gesi tueerden" bestemde wijk in Lei den werd toen volgestouwd met volkswoningen, de beter gesi tueerden verdwenen. Leiden had zelfs geen voldoende bouwter- Hitr blijkt het schreeuwend on recht dat gegroeid is in onze staatsinrichting, onze gemeente lijke indeling is middeleeuws, letterlijk en figuurlijk. In de Middeleeuwen was land regel, stad uitzondering. Sindsdien moeten stadsgemeenten, - stede lijkheid is allang regel - vechten om uitbreiding. Zij worden be handeld als een boom die wel takken mag krijgen, maar de stam mag niet dikker worden, en wordt oriilcneld door een band van toen de boom nog jong was, een misvorming ont staat. De geschoolde welgestelde Leide- naren die aan de universiteit maar ook in het bedrijfleven in Leiden en elders en op bureaus in Den Haag enz. wél werk vin den, zoeken woonruimte buiten Leiden. De laag- of ongeschool den blijven achter, een lot dat Leiden deelt met die andere. nóg oudere industriestad: Maas tricht. Gooi niet met stenen naar „de zwarten" van Neder land. Leiden gaf enige jaren geleden per inwoner driemaal meer uit aan onderwijs dan Oegstgeest, terwijl het inkomen in Oegst geest toen gemiddeld driemaal zo hoog was. Welke gemeente raad is minder sociaal? Maar waar genieten de inwoners van Oegstgeest in groten getale on derwijs? Waar zijn de andere centrale voorzieningen? Katwijk heeft pas een paar jaar een middelbare school. Deze ge meente met een zeer compact wegermet en bloeiend toerisme dat t.a.v. de centrale voorzienin gen geheel tegen Leiden aan leunt, kreeg in de dertiger jaren ontheffing van de verplichting een hbs op te richten. De rijksvergoeding gaat naar het aantal inwoners. Welnu, de snel groeiende stedelijke agglomera ties (als vb. Den aag, Leiden, Amsterdam) zien juist daarom hun centrale stad in inwonertal achteruitgaan. Want om als kern te blijven fungeren, moe ten zij hun winkelaccommodatie uitbreiden, krotten opruimen en zo parkeerrruimte scheppen: woningen boven zakenpanden- verdwijnen. de zakenlieden gaan „buiten" wonen, arme stu denten nemen hun plaats in, Leiden moet het pittoreske ze ventiende eeuwse karakter van de binnenstad ontzien, kilome ters kademuur herstellen, grachten dempen mag terecht niet, dan maar doorbraken for ceren. Zo zien de snelst groeien de centra de rijksuitkering afne men. Dat is m.i onlogisch en onrechtvaardig. Wat de begrippen „stad" en „ge meente" dekken elkaar niet meer. Waarom wordt een radi cale herindeling van de gemeen ten en/of een effectieve gewest vorming niet aangepakt, om dit historisch gegroeide onrecht weg te nemen? Ik vrees dat partijpolitiek belang dit belet. Immers, de meerderheid van de kiezers en teker de meerderheid van de regenr.g en de Kamerle den (men zie de stembiljetten) woont niet in de oude stadsker nen. maar in de dank zij die oude steden en ten koste van die oude steden gegroeide rand gemeenten Toen ik in 1955 van de Veluwe- zoom naar Leiden zou gaan, zei mij een distillateur, rijk gewor den van zijn afzet aan de arbei ders: „Leiden? Daar moet je niet gaan wonen, fabrieksstad, vies!" „De gemeente T eiden vindt de constante ruzie in de gemeente raad" - die overigens ten einde loopt - niet „belangrijker dan het oplossen van de noodsitua tie", maar wij de gemeente, d.i. de kiezers, staan machte loos tot aan de volgende verkie zingen. En niet dé gemeen- te(raad) van Le'den, maar het PAK is de oorzaak van de ru zie, maar niet de schuld: nie mand doet rot die happy is. Ge volg was wel dat een kleine meerderheid van de raad vijf wethouders moest leveren, in een probleemgebied dat 100.000 inwoners telt, maar 200.000 ver zorgt. En de gemeentewet belet nog steeds wethouders van el ders aan te trekken. En er zijn betere, prettiger «n vaster banen! De veronderstelling dat er „wel licht niets aan het Leiden vol krotten gedaan wordt, omdat het zo studentikoos is", is niet beledigend voor Leiden, noch voor ..de leiding van de univer siteit", maar voor de schr., zo zeer getuigt het van ondeskun digheid. LEIDEN Morgen (aan vang 20.00 uur) houdt tennis vereniging „UNICUM" haar jaarlijkse algemene leden vergadering in restaurant Minerva" in de Vrouwen- steeg. Er zal o.a. terugge blikt worden op 1972, het derde lustrum jaar van deze vereniging. Naast informatie over medische sportkeurin gen en ballotage komt ver der de gebruikelijke be stuursverkiezing aan de orde. - LEIDEN Op zondag 4 fe bruari organiseerde de Leid se Rij- en Jachtclub een dressuurwedstrijd in Manege „Riders' Paradise" te Was senaar. Als jruy fungeerde wederom de heer C Vellen- ga. De prijzen waren deze keer, daar geen der traditio nele bekers verreden werd, stukken wild. Bij de eenvou digere rijproef verwierf mej. Anita Groenen deze prijs met Fabiola; de heer Ver- wers en mej. Van Genderen werden resp. 2e en 3e. In de moeilijkere categorie werd de heer L. Heemskerk win naar met zijn paard Hersbu- be; 2e en 3e werden de heer Van Dellen en mevr. Com mandeur. LEIDERDORP De phila- telistenvereniging „De Rijn streek" houdt vanavond haar algemene ledenvergadering in het dorpshuis aan de Hoofdstraat. Er zal een nieuw bestuur gekozen wor den. De junioren mogen om 19.00 uur komen en de senio ren om 20.00 uur. LEIDSCHENDAM Ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt van het Paus Johannes-centrum in Prinsenhof op vrijdag 9 fe bruari zal 's avonds in de noodkerk aan de Prinses Ca- rolinelaan weer een veiling worden gehouden. De vei ling, waarbij de plaatselijke middenstand weer voor mooie artikelen heeft ge zorgd, begint om 20.30 uur. LEIDSCHENDAM De af deling van de KVP houdt 8 februari om 20 uur een bij eenkomst in het Tip-Top-ont- moetingscentrum, het voor malige verenigingsgebouw, aan de Damlaan voor be spreking van de Nota van de Contactraad waarin het par- tijbeleid voor de komende ja ren wordt aangegeven. AARLANDERVEEN In de kantine van de sportver eniging Aarlanderveen werd gekaart, de uitslag luidt als volgt: 1. W. Verhage met 5380 pun ten, 2 mevr. Verkade met 5060 punten, 3. K. Zuidam met 5021 punten, 4. J. van Rijswijk met 5006 punten en 5. mevr. Van Zwieten met 5002 punten. De volgende kaartavond wordt gehouden op vrijdag 16 februari aan vang acht uur. TER AAR Op 7 februari zal de burgemeester van Ter Aar, de heer H.J. van de Poel de eerste paal slaan voor de uitbreiding van het voetbalterrein van T.A.V.V. Deze plechtigheid zal begin nen om 2.00 n.m. aan de Westkanaalweg (richting Al phen). TER AAR Het Neder lands Katholiek Vakverbond afd. Ter Aar houdt woensdag 7 februari haar jaarvergade ring. Deze avond wordt ge houden in het Parochiehuis van Langeraar en begint om 20.00 uur. Na de jaarverga dering zal de burgemeester Mr. H. J. van de Poel een korte inleiding houden over het onderwerp „Democratie en Welzijnszorg". LISSE Het kostersecht paar de heer en mevr Braadt hebben de Kerkvoog dij meegedeeld, dat zij hun werkzaamheden, zeer tot spijt van de kerkvoogdij zullen gaan beëindigen. De Kerkvoogdij roept sollicitan ten op om in deze vacature voor de Pauluskerk met bij gebouwen te voorzien. LISSE Morgen komt de afdeling Lisse-Engel van de Land- en Tuinbouw Vrouwen organisatie (LTV) bijeen in restaurant „Morgenzon" in De Engel, aanvang 8 uur. De dames krijgen deskundig on derricht in klusjes in huis, die men zelf nu kan opknap pen. Meer openheid in raad Lisse LISSE In de gemeenteraad van 14 februari zal het onderwerp „meer openheid" uitvoerig aan de orde worden gebracht door de D'66-fractie. Dit werd beslo ten op de onlangs gehouden di strictvergadering van D'66. Het onderwerp werd al eerder in Sassenheim en Noordwijkerhout ter sprake gebracht. De heer Zeeberg stelde voor om met de nodige toelichting het voorstel aan de raad voor te leggen. Voorts werd op de vergadering besloten een voorlichtingsavond met enkele ander politieke par tijen te beleggen in de Poelpon der. Gesproken zal dan worden over de opzet van het nieuwe winkelcentrum.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4