r Grootmoed ers zakelij k instinct basis voor een eeuw „Oudshoorn" Vrijheid in begin werktijd bij LOI Geweldige bijval voor vernieuwde Sint Jans Fanfare I Meer geld voor "Gezondheid,, S in Voorschoten stad en streeknieuws PAGINA 3 MAANDAG 5 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN „Ik ben de derde generatie. De vierde staat nu in de zaak: mijn zonen. En de vijfde ruimt ook al eens een tafeltje op. Dat zijn de kinderen". Vijf generaties Oudshoorn in Leiden. Samen vullen ze honderd jaar han del in huishoudelijke apparaten en -artikelen. Een jubi leum, dat het komend najaar herdacht maar omstreeks de voorjaarsschoonmaak met het winkelend publiek ge vierd wordt. „Piet Oudshoorn kwam uit Leider dorp. Hij was smid. Hij trouwde in 1873 met 'n meisje uit Leiden. Hij wou wat centen verdienen en daarom begon hij een koud- smederijtje aan de Groene- steeg 9". Dat is het begin van het verhaal over Honderd Jaar Oudshoorn, zoals het verteld wordt door de heer M. Ouds hoorn, nestor van de Ouds hoorns die thans leiding geven aan het bedrijf dat in Leiden en omgeving enige naam heeft ver worven. „Doordat grootmoeder een beetje zakelijk instinct had, ging ze al gauw wat artikeltjes verkopen in de voorkamer. Haar man viel kennelijk in de smaak bij het publiek en de smederij groeide uit tot een bedrijf met rond 1900 zeven knechts. „Oudshoorn maakte ook zelf ka chels: heel eenvoudige, van plaatijzer en zo. Verder verricht ten ze er reparaties aan haarden en kachels. Het bedrijf was toen veel constructiever dan nu. Nu zijn de lonen te hoog. Maar voor een paar centen m&èkten ze toen nog wat!" Het winkeltje in de voorkamer groeide uit: behalve ijzerwaren, email en klein huisraad werden er ook kinderwagens, ledikanten en fabriekskachels en -fornui zen „gevoerd". Vooral ook van de gietijzeren veevoederfor nuizen. Zo sterk groeide de ver koop, dat hij de oorspronkelijke smederij verdrong. In 1918 kwam vader Oudshoorn, („P ju nior") in de zaak. Hij moest ex pansie vinden en ging met de hondekar in de dorpen rond Lei den venten: alleen klein huis houdelijk goed. Dat venten bleek geweldig veel ko pers van buiten naar de Groe- nesteeg te trekken. Ze praatten er wat, kregen een bakje koffie en kochten er soms hele uitzet ten. „Uiteindelijk nam m'n broer het venten over en kwam mijn va der in de winkel. Dat werd „Het Emaillehuis". We verkoch ten alles wat geëmailleerd was en verder kon je bij ons niet veel méér vinden. We heb ben ook nog een tijd een groot handel gehad. Die floreerde goed. We kochten toen pannen bij Neerlandia in Gaanderen. Zo'n duizend stuks in een keer om door te verkopen aan koop luid die ermee de deuren langs gingen. Ik was toen zo'n jaar of tien, twaalf. Van Gend en Loos bezorgde nog niet aan huis, ge loof ik en als zo'n vracht aan het station aankwam, werd ze met paardenwagen afgeleverd. Die moesten wij lossen. Voor een hele woensdagmiddag kregen we een stuivertje van vader. En dan kochten we voor drie cent „billetjes" in de triep- bak van juffrouw Co Kikkert aan de Tweede Groensteeg". In 1936 twintig jaar oud kwam de huidige nestor, N. Oudshoorn, in de zaak. Omdat de Groensteeg als verkooppunt terugliep, werd een filiaal ge sticht in het pand Haarlemmer straat 265. In 1938 werd het bedrijf gevestigd in de panden Haarlemmerstraat ,Het 259 261 op de hoek van de zelfde straat en de Pelikaan straat. Toen werd het assorti ment (opnieuw) uitgebreid met kinderwagens en wasapparaten. nog steeds crisistijd hoewel de prijzen van toen ons nu voorkomen als uit een droom: een grote teil, gegalva niseerd, 1,98; een bazarbak, idem, 0,98; een keukentrap ƒ0.19 per tree; een wringer, 7,95; keukenemmers, gegalva niseerd 0,19, 0,29 en 0,39 en raamhorren in drie maten voor dezelfde prijs. Als je dan een hele morgen ach ter de toonbank had gestaan en je maakte de kas op, dan kwam het wel voor dat je voor een rijksdaalder verkocht had. En een loopjongetje kostte je 4,— „We kochten lOOfluitketels voor 30,— en die gingen voor 39. de deur uit. Een keukenuitzet, 21-delig, kostte de klant 21,95 en dan kreeg hij er drie email bussen koffie, thee en suiker van 1,19 bij cadeau. In 1939 nam N. Oudshoorn het be drijf over en toen de winkelpan den op de hoek van de Peli kaanstraat in 1941 afgebroken moesten worden, bracht hij het helemaal over naar Haarlem merstraat 165b, „waar in mijn moeders jeugd het soephuls zat van de diaconie der Hervormde gemeente". Toen na de oorlog na een pe riode van gedwongen rust de handel weer aantrok, werd de zaak uitgebreid met het pand Haarlemmerstraat 160 „aan de overkant" en doordat de ijsfabriek van Voortman ver dween, kon het tot aan de Van der Werffstraat uitgroeien. Toen kwamen er bij het assortiment behalve haarden, kachels, was machines en huishoudelijke arti kelen ook galantierieën: glas, porselein en aardewerk. Honderd jaar verstreken. Maar de loop naar Oudshoorn bleef. „We hebben veel jong publiek" stelt mevrouw Oudshoorn vast. „Ja, maar evenveel mensen, die we al heel lang kennen", vult haar man trots aan. „Waar dat i heeft en „N-junior" van de haar' in zit? Je stijl van zakendoen. Je geeft advies. Je zegt ze: „Zo zou ik het doen". Ik wil wel graag veel verkopen maar ik wil de klant niet dwingen. Bo vendien hebben we ook „hippe" spullen. Als er vraag is naar vazen van paars glas, dan moet je die ook hebben.. Maar de kwaliteit blijft: we hebben steeds goede gebruiks waar. En in de middenprijs klasse. Goede waar behoeft niet duur te zijn". En onder dat de vies kan Oudshoorn. sinds kort als „B. V. N. Oudshoorn en Zonen" ook structureel aon de eisen des tijds aangepastnog wel een tweede eeuwfeest vie- VOORSCHOTEN De Voorscho- tense Commissie voor Maat schappelijk Welzijn kon na eni ge discussie akkoord gaan met het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een subsidiere geling Gezondheidszorg 1973. In getrokken worden de subsidies van de Stichting Gezondheids zorg, de Kruisverenginge", Me dische Sportkeuring en Cotuvo. Al deze stichtingen en instanties krijgen in de toekomst een sub sidie via de nieuwe regeling Doel van deze maatregel is een grotere concentratie te verkrij gen, aldus wethouder Pels. In de loop der jaren zijn steeds aparte subsidies verleend, maar dat maakt naast de controle ook het overzicht moeilijk. De subsi die Gezondheidszorg zal voor 1973 205.725,- bedragen, vorig jaar kwamen al de subsidies op een totaal van 179.903,-. De stijging van 14% wordt vooral Veroorzaakt door de personeels kostenstijging. De Kruisvereni gingen hebben inmiddels de bij drage van de leden verhoogd •van 15,- tot 25,- per jaar, "waardoor de kruisverenigingen aan contributies vangen ƒ114.500,-. De commissieleden zagen een volledige fusie of een nog sterkere samenwerking tus sen de drie kruisverenigingen als een noodzaak om zo de kos ten te drukken. Voor het toekomstige sportpark „Adegeest" zal de gemeente raad alsnog 372.000,- moeten beschikbaar stellen voor realisa tie van een volgende fase in de werkzaamheden. Naar aanlei ding van vragen deelde wethou der Pels mede, dat het sport park „Adegeest" zo gesitueerd is; dat rekening gehouden wordt met het toekomstige tracé van Rijksweg 11 zover mogelijk richting Noord-Hofland. Drukke receptie van A. Oosterbaan VOORSCHOTEN In de Voor- schotense raadzaal werd zater dagmiddag de receptie gehou den ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum als ambtenaar van de gemeente-secretaris A. Oosterbaan. Het was een drukke receptie met veel geschenken. Burgemeester J. van der Haar feliciteerde de heer Oosterbaan en zijn echtge note en bood namens b. en w. en de gemeenteraadsleden een bureaulamp aan. Vele andere geschenken volgden. Onder de aanwezigen bevonden zich vele vrienden en kennissen en daar naast besturen van plaatselijke verenigingen. ALPHEN ln de bovenzaal van Avifauna gonsde het za terdagavond van het Carna val- Zoals van ouds wisten de Cascarvieten een bijna 1000-koppig publiek te trek ken van de Boerenhofkapel de beentjes lustig van de vloer zwaaide. Na zijn offi ciële inauguratie, verrichtte prins carnaval, Cascar de negende zijn eerste officiële daad, bijgestaan door zijn charmante page. Hij speldde de ex<hefbadmeester van het zwembad aan de Van Foreestlaan, de heer Ceza Kaltenecken, de hoogste on derscheiding dpr Cascarvie ten, de Goudgele Waterto. ren op. Het Cocokwarte-t uit Nieuwkoop wist de feestelij ke stemming te handhaven tot diep in de kleine uurtjes. LEIDERDORP Per 1 febr. 1973 is bij de Leidse onderwijsinstel lingen een variabele werktljdre- Supporters van veld gestuurd bij wedstrijd ROELOFARENDSVTEN Het jongensteam heeft het afgelopen weekend een halve wedstrijd zonder supporters moeten doen. De coach van de tegenpartij MSV liet de scheidsrechter ver zoeken de suporters, die zich overigens correct gedroegen, te verwijderen. Aan dit verzoek gaf de scheidsrechter gevolg. Hiermee misten de supporters een spannende wedstrijd, waaruit de jongens een punt wisten te ha len. ok de dames deden het niet slecht. Er werd geïnspireerder gespeeld dan tegen DIO maar de punten moesten toch aan het geroutineerde Leython gelaten worden. Overigen uitslagen zijn: MSV 2—In Up Go 2 (da mes) 2—2; In Up Go 1—Lisse 3 (heren) 3—0. WASSENAAR De winnaars van de ballonnenwedstrijd, die in oktober werd gehouden bij de opening van het Gezondheidscentrum door prinses Margriet, hebben vrijdag hun prijzen gekregen. De eerste prijs was voor Peter Purvis van de Willibrordussc hooi, de tweede voor Irene Lamet van de Car. van Schaikschool. De leerlingen van de Chr. Kleuterschool aan de Joh. de Wittstraat wonnen de derde prijs, terwijl de kleuters van de Bremhorstlaan de vierde prijs veroverden. Hans Konings' van de Willibrordusschool en leerlingen van de r.k. kleuterschool Kerkstraat werden resp. vijfde en zesde. De prijzen werden uitgereikt door de heer Wensveen van de Oranjevereniging. Zoeterwoude In een bomvol Centrum waar zelfs met Inder haast bijgeplaatste stoelen nog niet iedereen aan een zitplaats kon worden geholpen, concer teerde de Sint Jans Fanfare- nieuwe stijl. Dat manifesteerde zich ook in de opstelling op het podium achter fraaie stan daards met het vignet van de vereniging. Het publiek heeft volop genoten van de moderne muziek welke o.l.v. dirigent Jan Mey werd ge bracht. In de loop van de avond groeide een bijzondere sfeer welke de musici inspireerde tot een knappe prestatie Dat was met name het geval in het eers te gedeelte met de Paso Doble waarin de solisten royaal met applaus werden beloond. Bij het begin van het vervolg be reikte de dirigent het verzoek alsnog James Last in het pro gramma op te nemen. Verge zeld van bloemen was dit zo on weerstaanbaar, dat de muziek werd opgehaald en deze, waar al eerder veel succes mee was geoogst, werd uitgevoerd tot groot enthousiasme van het pu bliek. Dat uitte zich ook bij de Glenn Miller-nummers Moon light serenade, American Patrol en In the Mood. Via een selectie uit Hair hoog gewaardeerd, en het fijne Zuid-Amerikaanse rit me van Mexican Trumpets werd de finale bereikt met Rymbalzello. De rij van solisten werd hierin geopend door de jeugdige Jos Paardekooper en' afgesloten door trompettist Gerard Verha gen en voor allen was er gulle bijval. Het ovationele applaus tot slot dwong dirigent Mey tot een toegift en opnieuw denderde Rymbalzello door de zaal. Het woord werd nog gevoerd door mr. J. Th. Duijnstee, de kers verse voorzitter van de Z.H.- bord, die enkele uren tevoren de vlag had overgenomen van burgemeester Bolten van Schip luiden. Hij sprak van een pro gramma dat „de pan uit swing de" en memoreerde het a.s. 70- jarig bestaan van de vereriï- ging. Voorzitter J. Straathof hoopte dat deze avond de heer Duijnstee zou stimuleren in zijn nieuwe taak en kon mededelen, dat binrfen enkele weken het ju bileumcomité uit de burgerij zich naar buiten zal presente ren. Hopelijk ziet dit kans om wat te doen aan de financiële zorgen waarmede dit groeiende korps vrijwel constant gecon fronteerd wordt. De grote fanfareprijs een vouw fiets geschonken door één van de leden ging naar mevrouw Kortenhof in MorAfoort. welke logerende bij Zoeterwoudse fa milie het concert bijwoonde. De tuinbank, een andere grote prijs, ging naar Tineke de Jong. Gezien de grote belangstelling overweegt het bestuur om dit programma binnen enkele we ken te herhalen. Als dit door gaat; zorg dat u erbij komt. An ders doet u uzelf tekort. geling van kracht geworden. Bin nen een ruime marge kunnen de medewekers van de LOI nu zelf bepalen op welk tijdstip in de namiddag zij die beëindiging. De variabele werktijdregeling Is van toepassing op de aanvang en het einde van de dagelijkse werktijd: de aanvangstijd ligt tussen 7.30 en 9.30 uur, terwijl het werk kan worden beëindigd tussen 16.00 en 18.00 uur. De werktijd gelegen tussen 9.30 en 16.00 uur (waarvan een halfuur lunchpauze) is de „bloktijd" waarbinnen iedereen aanwezig moet zijn. Per dag mag niet langer worden gewerkt dan 9 uur en niet kor ter dan 7 uur, Mot de invoering van de variabele werktijdrege ling behoort de LOI tot de groep koplopers in het bedrijfsleven. Men verwacht ervan, dat de rela tie tot het werk persoonlijker wordt, terwijl ieder de mogelijk heid krijgt een betere aanslui ting te creëren tussen werk en gezinsomstandigheden of per soonlijke wensen. Te laat komen is bijna niet meer mogelijk, zodat men zich noch op gevaarlijke wijze hoeft te haasten in het verkeer, noch zich bezwaard hoeft te voelen op een iets later tijdstip don de collega binnen te komen. Privé- zaken krijgen een meer aan de behoefte aangepaste ruimte. Wassenaarse scholen tegen elkaar in het zwembad WASSENAAR Dc St. Bonifa- ciusschool bi) de jongens, de Weth. Huibregtscschool bij de meisjes hebben de schoolzwcm- wedstrijden gewonnen, die vrij- aan de Prinsenweg werden ge houden. De organisatie was in harden van de Zilvermeeuwen, terwijl de schoolsportcommissie en de Oranjevereniging ook bij het evenement betrokken waren. In totaal 15 scholen namen deel. Behalve de 2 genoemde scholen kwam ook de Jan Baptistschool zeer sterk voor de dag, want zo wel bij de jongens als de meis jes veroverde men de derdo prijs. De schoolklassementen kwamen tot stand door de Indi viduele en ploegprestaties op twaalf verschillende (ADVERTENTIE) *7;vets^ Dat wil zeggen: het gebak komt uit onze eigen banketbakkerijDe verse aardbeien uit Israël. U vindt ze in onze gebakstand op de parterre, Eénpersoonsprimeur 1,50. Gezinstaart 6,50. In ons restaurant kunt u ook genieten van deze primeur de luxe. de Bijenkorf]

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3