Grimmig weekeinde in Noord-Ierland eist tien mensenlevens DIVERSE VREEMDE RECORDS GEBROKEN lijmaker Metro weer in opspraak SCHERPE OPLEVING VAN VEEMMOORDEN Formateur vraagt steun van confessionelen voor een links kabinet Onoplosbare puzzel van dr. Pluizer verdien 'n echte BON Ê^ldóc (Bomo/nt Hl Kort Rapenburg 2 Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244^ ',18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,15 kwartaal 27,76: jaar 108,20. Losse nummers 35 cent. 64e JAARGANG No. 11927 MAANDAG 12 FEBRUARI 197J Ned. I: 19.05 uur De familie Ash- ton; 20,21 uur Volgende pa tiënt over het ziekenhuis: 21.10 uur Tussen Tanger en Gi braltar. film met Alec Guinness. Ned. II: 19.30 Tips voor je toe komst; 20.21 uur Peyton Place; 22.00 uur Televizier-magazine met een reportage over Surina me en over de gijzeling in Deil. DROOG WEER Vannacht plaatselijk regen of motregen en minimumtempera turen van 5 graden aan de kust tot om het vriespunt in Zuid- Limburg. Morgen op de meeste plaatsen droog met hier en daar ren ongeveer zes graden. Mati ge, aan de kust vrij krachtige wind uit zuidwest. Dinsdag: zon op 03.12—17.37, maan 08.5421.50. Hoogw. Schevenin- gen 4.5917.09, laagw. 0.46— 13.07. LEVEN LUCIANO OP FILM In Rome wordt momenteél de levenswandel van de Amerikaanse gang ster Lucky Luciano verfilmd. De acteur Rod Steiger (rechts) ver vult de hoofdrol in de film van Franco Rosi. Naast hem op de stoel tijdens draaipauze Charlie Siracusa, de politieman die jarenlang jpcht op Luciano gemaakt heeft.. Siracuse speelt zichzelf in de film. Topsport bij uitreiking prijs aan sportman '72 LEIDEN De Lcidse sportman of -vrouw van 1972 ral donder dag 15 februari worden bekend gemaakt in de 5 Meihal. De verkiezing van de sportiefste Leidenaar wordt omlijst met een aantrekkelijk sportprogram- ,ma. Gespeeld wordt de revan che basketbahvedstriid Bona StarsEBBC, terwijl ook de sterkste zaalvoetbalteams van Leiden en Den Haag tege nel- kaar zullen spelen. De gekozen sportman of -vrouw krijgt de wisselprijs (twee ge kruiste zilveren sleutels) en een bedrag van 1000,- van het Leidato-bestuur. Ook de Willem de Zwijger- school —eveneens Leiden-noord hebben vandalen zich uitge leefd. Ze draaiden de brandkra- nen open, waardoor zich zoveel water in gangen en klassen op hoopte, dat het onmogelijk was het gebouw te betreden. Van daag zal de brandweer de kel der leegpompen. 1 Uw mooiste nachtrust heet Rechtstreeks geleverd door: VAN DER KLUGT Haarlemmerstr. 202 Leiden VAN DER KLUGT Raadhuisstr. 247 Alphen HET SLAAPKAMERCENTRUM Grachtweg 59-61-63 Usse Belfast Het tot dusverre meest bloedige weekeinde in Noord-Ierland heeft aan tenminste tien mensen het leven gekost. Zes van hen waren sluipschutters, die door het Britse leger, dat voorzien is van een nieuw optisch hulp middel in het nachtelijk duister, doodgeschoten in de ka tholieke wijk New Lodge in Belfast. De overige doden waren het slachtoffer van de sectarische moorden, die, na een tamelijk rustige januarimaand, allerwegen in Noord-Ierland weer zijn opge haald. De gevechten in New Lodge begonnen nadat vanuit een auto geschoten werd op vijf katholieken die voor een Chi nees restaurant stonden. Alle vijf werden zij getroffen; een stierf op weg naar het zieken huis. Enkele straten verder deed zich een soortgelijk inci dent voor; daar vielen negen gewonden. Drie voetballers wer den voorts gewond toen even eens vanuit een auto geschoten werd op de spelers van een ka tholiek voetbalelftal dat aan een wedstrijd bezig was. Elders in Belfast wandelden twee mannen een café binnen en schoten de katholieke, uit Italië afkomstige eigenaar dood. Een man, die van de aanslag getuige was, stierf aan een hartverlamming. Uit een gracht in Belfast is het lijk opgehaald van een 25-jarige man, die hevig gemarteld was, voor men hem een kogel door het hoofd schoot. Zaterdagmiddag demonteerden deskundigen een aan een tank auto bevestigde bom. De tank auto stond midden in de stad op een kruispunt. Mr. Toxopeus gewond bij auto-ongeluk (Van e r verslaggevers) MEPPEL Mr. E. H. Toxopeus, commissaris der Koningin in de provincie Groningen en zijn echtgenote zijn vanmorgen bij een ongeluk gewond geraakt. Ze zijn overgebracht naar het zie kenhuis in Meppel voor nader onderzoek. Het ongeluk gebeurde vanmorgen om kwart voor tien op de pro vinciale weg MeppelEusinge. Onder Ruinerwold is de wagen bestuurd door mr. Toxopeus, tengevolge van gladheid van de weg geraakt. Volgens de rijks politie moet de auto daarbij een bermpaal hebben geraakt. De ernst van de verwondingen kon ter plaatse niet worden vastge steld. Zowel mr. Toxopeus als zijn echt genote zijn buiten levensgevaar, zo deelde het bureau voorlichting van de provincie Groningen later HILVERSUM - Blijkens een in opdracht van de AVRO inge steld marktonderzoek neemt de sympathie van de Nederlandse kiezer voor de twee grote over winnaars van de Kamerverkie zingen in november j.L, VVD en PPR nog steeds toe. Als In ja nuari van dit jaar verkiezingen zouden zijn gehouden zou de winst voor beide partijen nog groter zijn geweest. Met zijn wekelijkse puzzel vroeg dr. Pluizer zater dag de aandacht voor een onoplosbaar vraagstuk. Door een technische mis greep zijn opnieuw de diagrammen afgedrukt, die een week tevoren al in de krant hebben ge staan. De verklarende tekst klopte daardoor niet, zodat zelfs de meest verbeten puzzelaars niet uitgekomen zijn. De opga-, ve van de drie prijswin naars was uiteraard wel juist. Omdat bij herplaat sing vandaag de inzend termijn tekort zou worden biedt dr. Pluizer de lezer nu zijn verontschuldigin gen en zaterdag opnieuw de puzzel aan. In Swalmen vielen het afgelopen weekeinde de meest uiteenlopende wereldrecords. Er werd onder meer gewerkt aan „Bij de neus nemen", .Aardappels schillen'', „De handen in onschuld wassen", „met de handen in het haar zitten"'', „met molentjes lopen", „de puntjes op de i zetten", „draaideur lopen" en boter aan de galg smeren". ROERMOND (ANP) In Swalmen bij Roermond heeft een daar wonend meisje in vijf uur tijd 100 personen ,,de das omgedaan". Een andere jeugdige Swalmenaar nam in dezelfde tijd 3333 personen „bij de neus" en weer een ander nam voor 3250 mensen „zijn petje af". Hiermede vestigden zij landelijke re cords. Onder het oog van, met de reglementen in de hand lo pende toezichthouders, liepen twee jongens vier uur en elf minuten „met molentjes", zat een Tilburgse jongen vier uur met „zijn handen in het haar", liep een meisje vier uur en 30 minuten „naast haar schoenen", zette iemand 3333 „puntjes op de I", werd Vanaf vrijdagmiddag werd een aanval gedaan op z.g. „lange wereldrecords". Drie jongens scoorden een tijd van 24 uur op de kast zitten. Het Nederlandse record schom melstoel zitten werd gebracht op 36 uur 35 minuten en het „bij de pakken neerzitten" werd gebracht op 25 uur en 15 minuten. Een Swalmenaar bracht het wereldrecord aardappel schillen op 53 uur en tot slot waste een deelne mer 35 uur en 30 minuten zijn handen in onschuld. In Dordrecht hebben .scha kers het wat zij noemen we relduurrecord schaken van 24 op 30 uur gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam In de hoofdstad is paniek ont staan door de onthullingen van de boekhou der van de Amsterdamse Metro Combina tie (Amco), waarin vier grote bedrijven zijn verenigd, dat er bij de bouw van de metro door de aannemers woekerwinsten worden gemaakt door gebrek aan controle. De betrokken boekhouder heeft inmiddels ontslag genomen, omdat hij het niet met zijn geweten in overeenstemming kan Ook volgens bepaalde technici die bij de me- trobouw zijn betrokken zit er heel wat scheef en wordt het tijd dat er een instan tie komt die zonder aanziens des persoons de zaak eens durft aan te pakken. De gemeentelijke accountantsdienst heeft in middels opdracht gekregen een diepgaand onderzoek in te stellen. Aangezien ook het rijk voor 50% in de metrobouw deelneemt, is het niet uitgesloten dat ook de rijksac countantsdienst wordt ingeschakeld. Het Tweede Kamerlid H. Gruijters (D'66) heeft de regering inmiddels vragen gesteld over deze zaak. Volgens hem is er geen sprake van fraude, knoeierijen of zwendel, wel van stommiteiten van de (toezichthou dende) gemeentelijke dienst van Publieke weiken, die verkeerde contracten heeft af gesloten waardoor aannemers binnen de mazen van de wet hebben kunnen profite ren van gemeenschapsgelden. DEBUTANTEN BAL Het jaarlijkse Oostenrijkse debutantenbal vond dit jaar niet In de Oostenrijkse hoofdstad plaats maar in Amsterdam. De Vereniging Nederland—Oostenrijk en de Vereniging Os- terreicher im Ausland droegen hiervoor zorg. Getooid met de traditionele kroontjeswor den de debutantes ten dans gevoerd. Van onze parlementaire redactie Mr. Burger heeft de leiders van DEN HAAG Kabinetsformateur mr. Jaap Burger heeft in een brief aan de fractieleiders van KVP, ARP en CHU gevraagd of zij in beginsel bereid zijn een kabinet-Den Uyl te dulden. Mor gen zal de formateur achtereen volgens met de heren Andries- sen, Biesheuvel en Tilanus over leg plegen over eventuele confes- de confessionele drie gevraagd om zo mogelijk bij deze ge sprekken reeds nader aan te duiden welke aspecten van een regeringsprogram of kabinetsbe- zetting naar hun mening specia le nadere aandacht zou behoe ven en m welke richting pro gram en bezetting zou moeten gaan. vankelijk nog overwogen heeft resultaten meer gewicht zouden in het bijzonder met de AR-par- verkrijgen dan feitelijke politie- tij in kontakt te treden. Deze ke machtsverhoudingen, partij heeft bij de verkiezingen Mr. Burger richt zich op de vor- immers een zetel gewonnen kwam daarmee op 14. Maar na een gesprek met PvdA-fractie- leider Dei. Uyl heeft Burger deze overweging laten schieten. Den Uyl vond het niet oppor tuun dat het misverstand gewekt zou kunnen worden, dat bij for matiebesprekingen verkiezings- ming van een kabinet-Den Uyl Na het gesprak met de confessio- met als uitgangspunten het pro gram en de bemanning waar mee de progressieven de verkie zingen zijn ingegaan. „Zo'n ka binet kan echter", aldus mr. Burger „als gevolg van de kwantitatief ontoereikende ver kiezingsresultaten der progres- nele leiders zal Burger praten met de progressieve drie. Hij schrijft tenslotte nog, dat hij" af gezien heeft van het gebruik om als formateur onmiddellijk met een voorstel op tafel te komen vanwege de delicate politieke omstandigheden. MORRIS (UPI) Twee Neder- Morris In do Amerikaanse staat landse broers, de 29-jarige J. en Illinois. de 27-jarigo A. van R. uit Am- Volgens de autoriteiten vun Mor- sterdam, zijn gisteren om het ris verongelukten de Nederland- leven gekomen toen hun huur- se broers toen ze in hun Cess vliegtuigje neerstortte op een na 150 en nieuwe camera pro- buurt met spelende kinderen in beerden. Een vlerkleurenb'alpolnt met zelfklour- kiezend mechaniek, in mat verchroomde uitvoering en verpakt In een luxe inte rieurdoosje Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ona goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Lelden als nieuw kwartaalabonnee op Noteer m.l.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adrea Woonplaats Stuur blijmaker nr. 1 (4.kleurenbalpolnt) naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1