i>J," Waf heeft Jacobs eraan dat zege van Sparta geflatteerd is? Ajax wenst zich niet in te spannen tegen de „Eagles" FC TWENTE STRANDDE 7 ■Si- UTRECHT Krenkende woorden en loslippigheid hebben trainer Bert Ja cobs enige malen in moeilijkheden gebracht. Daarom trok hij na FC Utrecht Sparta slechts een stuurs ge zicht, ventileerde enige volzinnen zonder werke lijke inhoud en beende met grote stappen weg. Maar heel Utrecht, en ver daarbuiten, stond hem bij in zijn ingehou den woede, gevoed door verregaande teleurstel ling. Bert Jacobs had zo graag het eerste doel punt van Sparta aange vochten, en het tweede, en de grandioze misser van André Hulshorst, zijn speciale bescherme ling. Alles was te verklaren. Jacobs had zijn ploeg bij Feyenoord een beste partij zien spelen, hij zag dat de lijn was door trokken tegen Sparta. Zijn ploeg maakte gelijk, had re delijke mogelijkheden om van 12 nog eens op gelijke hoogte te komen. En toen dreunde Sparta eensklaps als een alles vernietigend leger over zijn equipe heen. Wat heeft Bert Jacobs tenslotte aan de kwalificatie „geflat teerd" voor de zege van 51 van de Rotterdammers? In de annalen zal die grote ne derlaag ten eeuwigen dage genoteerd blijven. Na een week vol spanning had Jacobs toch nog Ed van Stijn en Ries Coté moeten af schrijven. Met John Steen Olsen was het zo-zo geweest maar hij kon worden opge steld en ontpopte zich als de beste man bij FC Utrecht. Net zo'n actieradius, net zo gretig als Sparta's Willy Kreuz die als de grote over winnaar met drie treffers en eenmaal „aangeven" zodat er niet gemist kon worden het zinderende stadion verliet. Want FC UtrechtSparta was weer eens zo'n spektakel waarvoor het publiek tooh slechts twaalfduizend man de stembanden extra uitzette. Zeker en rustig Een hete topper, waarin de Utrechters brutaal de hand op het duel legden met goede combinaties en vooral lange trappen naar het centrum waar Leo van Veen zijn lengte in het geding bracht. I Jgg; - Op het middenveld speelde Henk Bosveld (rechts, in duel met Piet van Oudenallen) voor de rust de rol van „vertrager" als FC Utrecht te onstuimig werd. In de tweede helft was hij de animator van zijn aanval. Ter Horst kon hem niet de baas. Eijkenbroek wel maar ten koste van vele overtre dingen, die de „scherp" flui tende scheidsrechter Corver absolute uitblinker in deze wedstrijd alle onderkende. Met zijn tweeën moesten ze Willy Kreuz (links) drukte als doelpuntenmaker zijn stempel op FC UtrechtSparta. Dit i eerste treffer, die trainer Jacobs best had willen aanvechten maar hij hield zijn mond. ■S Amsterdam FC Amsterdam heeft bewe zen, dat ploegen die op dit moment Twente willen bedwingen, waarlijk niet goed behoeven te zijn. Drie kwartier heb ben de Twentenaren met een machteloos Amsterdam gespeeld, maar na die eenzij dige periode bedroeg de voorsprong slechts een doelpunt. Twente nam wel met speels gemak de Amsterdamse ver dediging, waarin Tjeerd Koopman ook niet alle gaten kon stoppen, maar strand de in zijn drift om te scoren herhaalde lijk op de weer uitstekende Jan Jong bloed. De Amsterdamse aanvoerder kwam herhaaldelijk ver uit zijn doel om als tweede „ausputzer" dreigend onheil te voorkomen. Aanvallend had Amsterdam in de eerste helft, net als in de tweede trouwens, niets te betekenen. De Amsterdammers wilden •■'wel, maar konden niet. Geen wonder ove- rigens met een totaal onkundige s.its als ^Couperus. Trainer Van der Meent liet Couperus in de ploeg, maar verving na 35 minuten Kramer door Van Slooten. Kramer werd daarmee gestraft voor zijn inziht dat combineren met Couperus even nutteloos als doelloos is. In de tweede helft ging Amsterdam meer aanvallend spelen, nam risico's, maar de ongeveer 3000 toeschouwers zagen dat Rene van de Kerkhof geen enkel gebruik maakte van de hem gelaten vrijheid. Het doelpunt dat Rene van de Kerkhof had gemaakt, werd tenslotte van zijn waarde ontdaan door Theo Ilusers, de enige aan valler die ten minste probeerde te sco ren. In zijn eentje had Husers Schrijvers precies evenveel werk bezorgd als de an dere „lieverdjes" bij elkaar. Scoreverloop: 20. R_-nn van de Kerkhof 0—1. 71. Husers l—l. Scheidsrechter Vervoort Toeschou- Vlsser. Van der Ban; soms zelfs Van Veen in be dwang houden. Hij miste echter wat de zich als een geweldenaar aandienende Willy Kreuz heeft: het ra zendsnel, zeker en rustig profiteren van kansen. Dat deed de Oostenrijker na ruim een kwartier. Pronk en Hiidebrand wilden In vereni ging wegwerken. Eensklaps sprong de bal tussen hen weg, mèt Kreuz die trefzeker „Hij duwde", riepen later Pronk en Hiidebrand, ook in vereniging. Inderdaad, Kreuz duwde maar deed dat op de elegante, Weense wijze zodat zelfs de heer Corver het niet constateerde. Geen rauwe duw maar een zetje, dat net genoeg was. Het typeerde zelfs het verschil tussen FC Utrecht en Sparta. De Utrechters jagend, fel en bijna onmogelijk hard wer kend; Sparta zekerder spe lend (vooral bij balbezit), met meer overleg en klasse- rijker. Niettemin bracht Utrecht de Rotterdamse de fensie menigmaal in paniek situaties in dit harde, man nelijke maar zelden unfaire duel, een soort „interval- wedstrijd", met pauzes, waarvoor Henk Bosveld ver antwoordelijk was die de Utrechtse furie intoomde met vertragend spel, met lepe passies precies 7,langs de man". Maar ook hij kon niet voorko men dat Van Huissteden ver trok toen Sparta buitenspel meende te kunnen claimen. De val klapte echter niet al tijd op tijd en feilloos dicht. De voorzet belandde bij Hulshorst die jammerlijk faalde, vlak voor doel. Hij miste gruwelijk. Genadeloos Enfin, dat deed Wr.lbeek na de rust ook. en Jan v.d. Veen - trainer Steegman: „Hij pas seert maar mist dan net de aanspeelmogelijkheid" - trok zich de haren uit het hoofd toen door zijn toedoen Cabo de bal bemachtigde, wiens pass ditmaal door Hulshorst wel goed werd behandeld: 1-1. Het stadion stond op zijn kop. Even, toen weigerde de bui- tenspelval van FC Utrecht. Kreuz en Hijerman stonden wel in „laakbare positie", de snelle Van Staveren niet en hij rukte op naar en langs Hendriksen: 21. Na zulke momenten viel de steun van het Utrechtse pu bliek, merkwaardig genoeg, weg. Nadat Doesburg een save had verricht op een doorbraak van Bonsink, sloeg Sparta genadeloos toe. Heijerman zette laag voor en Kreuz nam de bal meteen on zijn schoen (1—3). Bosveld goo chelde magnifiek naar Kreuz die v.d. Veen in staat stelde zijn fout goed te maken (Steegman: „Het mooiste doelpunt want er kwamen veel mensen aan te pas en de combinatie was onhoud baar".) en de vrijstaande Van Staveren stelde Kreuz in staat nogmaals te scoren. De Oostenrijker schoot daarna nog eens naast. Veredeld Geflatteerd, die 5—1 maar in feite viel alleen het eerste doelpunt aan te vechten. Dat van Kreuz, van wie Steeg man fijntjes opmerkte: „Er zijn mensen geweest, die zei den dat Kreuz niet kan voet ballen. Mensen buiten onze kring, wel te verstaan." Zel den zal een club zulk een waardevolle aankoop hebben gedaan. Een speler die Feyenoord met één klap uit alle zorgen had kunnen ha len. Een „veredelde" Kind- vall: altijd ijverig en beter technicus. Met hem is Sparta de grote sensatie van dit sei zoen. Het ijverige, goed spe lende en belust op succes zijnde FC Utrecht kan er nu ook over meepraten. HERMAN VAN BERGEM. Johan Neeskens slaagt er met een kopbal in het gestrekte been van Go Aheadverdediger Overweg te passeren. Henk Warnas kijkt ontzet toe. DEVENTER Dankzij een door Gerrie Mühren in de 26ste minuut van de eerste helft dankbaar benutte strafschop, na dat Piet Keizer door Bart Kolkman was onde ruit gehaald, heeft Ajax gistermiddag in het uit verkochte stadion „De Adelaarshorst" een zege van 1—0 behaald op Go Ahead Eagles. Zij het in te bescheiden cijfers uit gedrukt, namen de Am sterdamse wereldkam pioenen revanche voor de twee seizoenen ach tereen in Deventer gele den nederlaag. Ditmaal lagen de belangen van Ajax duidelijk anders. De achterstand op aartsrivaal Feyenoord bedraagt nog al tijd twee punten en die we tenschap was er waarschijn lijk mede de oorzaak van, dat de pupillen van trainer Stefan Kovacs zich vooral in de beginperiode heel wat minder zeker over de gras mat bewogen dan zij door gaans plegen te doen. On danks de overwinning van 6—0 op eigen terrein, durfde Ajax de hernieuwde confron tatie met de in een precaire positie verkerende Deventer- naren naar het scheen maar moeilijk aan. Stefan Kovacs probeerde de magere overwinning op een sfinxachtige mcr.iJer to ver doezelen door weliswaar toe te geven, dat zijn ploeg de le^onstanders teveel vrijheid had gegeven, voornamelijk door de ver uit elkaar opere rende defensie, maar eraan toe te voegen: „Het is toch niet belangrijk hoe je speelt. Voor ons telt alleen de over winning. Vorig jaar hebben wij hier goed gespeeld en verloren. Nu speelden wij slecht en wonnen. Natuurlijk is er veel risico genomen, maar tenslotte telt het eind resultaat. Bij een gelijkspel was de achterstand op Feyenoord drie punten ge worden en dan wordt Feyen oord kampioen. Een simpele verklaring die zich alleen een trainer van een wereldkampioen kan veroorloven, want wie durft het aan te zeggen, dat Ajax zoveel tekortkomingen de monstreerde, dat de tegen stander in dit geval Go Ahead Eagles de moge lijkheden kreeg minstens een gelijkspel uit het vuur te sle pen? En de Adelaars hebben de kans gehad. In de zesde minuut van de tweede helft kon Gerrie de Winkel van de zoveelste misgreep van Heinz Stuy bijna profiteren. Hij mikte de bal echter bui ten bereik van de Amster damse doelman tegen de paal. Uitblinker Piet Keizer, een van de uit blinkers van gistermiddag, stond na afloop klaar met de wei hovaardig klinkende op merking „Wat dat nog, dan hadden wij er eentje over heen gemaakt, dan hadden wij toch gewonnen". Een opmerking die kant noch wal raakte, want behalve grootmeester Keizer waren de Amsterdamse voorwaart- sen allerminst op dreef. Jo han Cruyff, toch aanwezig ondanks voorafgaande be richten, en Johnny Rep 'brachten er in de voorste li nie niet te veel van terecht, zodat het duo Overweg Warnas de situatie doorgaans meester kon blijven. Overigens trad het klassever- schil wel duidelijk aan het licht. Vooral in de tweede helft, toen Ajax het tempo enige tijd opschroefde en de spelers elkaar in de combi natie vlotter vonden, maakte Go Ahead Eagles een moei lijke periode door. Toen ook bleek, dat Ajax er weinig be lang bij had de tegenstander een gevoelige les te geven. De doorgaans zo venijnige uitbraakpogingen bleven ach terwege en toen de Amster dammers in de gaten had den, dat Go Ahead Eagles ondanks verwoede pogingen niet bij machte was aanval lend een vuist te maken, be zondigden zij zich aan een partijtje „spielerei". Gevaar Het gevaar van Ajax werd in de eerste helft slechts twee maal gedemonstreerd. De eerste keer door Keizer en Hulshoff die met een simpe le, tegelijk ongrijpbare com binatie do Deventer defensie Vernntrusttin (Hulshoff schoot naast) en de tweede keer weer met Plet Keizer in de hoofdrol. Ditmaal kwam er een doelpunt uit voort. Na messcherpe passes van de slecht spelen de Rep en de snel reageren de Arie Haan stevende Kei zer op doelman Spijkerman af. Van het lichaam van dc Deventer doelman stuitte de bal terug voor de voeten van de Amsterdammer. Op het ogenblik dat hij weer en wel licht beslissend wilde uitha len, werd Keizer door Kolk man zonder mededogen naar de grasmat gezonden. Gerrie Mühren benutte de straf schop, maar „erg fijn" ging het niet. In plaats van de bal als gebruikelijk laag in de hoek te schuiven, stuurde de Volendammer het leer naar een plaats vlak onder de lat. Erg riskant maar niettemin doeltreffend (0—1). WIL VAN DER PLAS Go Alioad Kniflc*—Ajax 0—1 (0— 1). 20. 23.000 (uitverkocht). Go Ahcnd EaRles: Spijkerman; Kolkman. Warnas, Overweg, Vcenstra: Geestman, Smid en De Winkel (Groenendijk), Van Marijk, Koondcrs cn Bleljenbcrg. AJnx: Stuy; Suurbler, Hulshoff, BlnnkonburR, Krol: Neeskens, Haan en Gerrie Mühren; Rep, Cruyff en Keizer. Impuls JJET kan niet op in de schaatserij. Weer greep de Nederlandse af vaardiging medailles, en nog wel in een categorie waarin ons land nimmer in de voorste rijen stond op een zodanige sterke wijze. Na de Europese kampioenschappen in Gre- fj noble is in Oslo wederom gebleken dat Nederland in de breedte de dienst uit maakt bij het heren- schaatsen. Erkende groot heden op de sprint als Efskind, Bjoerang en de wel zeer tegenvallende Ja panner Suzuki moesten het hoofd buigen voor Va- gg lentijn en de opzienbarend sterk rijdende Bleeker. Het wegvallen van de naar de rijen van de profs vertrokken grootheden heeft Nederland kennelijk de impuls gegeven te to nen dat de hegemonie nog steeds hier thuis hoort, al gaat het goud dan ook ons land voorbij. Maar nog niet beantwoord is de vraag of Nederland waarbij ook Atje Keulen moet worden gerekend, die kranig werk deed op de damessprint, als all roundrijdster nog wel inderdaad zo sterk is of andere landen zo sterk zijn teruggevallen. Een confrontatie amateurs profs zou een klapstuk van de eerste orde kunnen zijn. Kleiner ]\[IET overal is het zonne schijn. Het zojuist geëindigde Hoogoventoer nooi heeft bewezen dat Ne derland een „kleiner schaakland" gaat worden. Alleen Bert Enklaar kon een rol van enige beteke nis spelen. De anderen waren gedoemd de laatste plaatsen te bezetten. Voor al teleurstellend van Don- ner, die internationaal nog altijd als de „grote Neder lander" wordt gezien maar dat niet (meer) is. Het lijkt erom te gaan wie zioh het best verkoopt en de meeste tijd heeft om zich elders aan het scha ken te wijden. En Donner is nu eenmaal louter schaakprof. Eer 1 DE laatste seizoenen is ',a er altijd wel een voet- j balploeg geweest die na de top Ajax en Feyenoord '1 voor wat sensatie zorg- 3 de. Dat waren eens Go Ahead, FC Twente, FC Utrecht en dit seizoen Sparta. Zo blijft er in elk geval nog een beetje fleur aan voetbal in de hoogste regionen. En al verkeerde Sparta daarin meestal, ditmaal toont de ploeg een opmerkelijke kracht en eenheid. Weinig DE afwachtende houding van de tennisbond heeft succes gehad. Zon der dat er een gesprek is geweest tussen de gestraf te topspelers en het bonds- bestuur is het conflict voor het grootste deel tot een oplossing gekomen. Vorig jaar moest er een kort geding aan te pas ko men om de Koning Gus- taafbekerwedstrijd tegen Engeland definitief af te gelasten. De topspelers werden later door het bondsbestuur op voor waardelijke straffen „ge trakteerd". Ze gingen hiertegen in hoger beroep. De bond wachtte af. En eind vorige week kwamen Hordijk en Fleury op hun besluit terug. Een succes voor het bondsbestuur. hoewel de manier waarop weinig waardering kan op roepen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13