Vijftig jaar terug kreeg Theodulfus plankenkoorts HHilH IIIHM Minder kerk bezoek, meer bezinning" 'Harambee' viert eerste lustrum met mis en gymnastiekwedstrijden stad en streeknieuws Menken-Landhouw gaat'samen- werken met UMC Vicaris Van der Ende: De Leidse bioscopen Amen broeder amen Au pair girls De maagd en de stier Dr. No The Birds ÏPAGINA 5 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT OUDE-WETERING Het wordt dit weekeinde weer laehen in het Wapen van Alkemade, het gezellige hotel-restaurant in de Kerk straat in de Oude-Wetering. Gangmakers zijn de amateurs van de toneelvereniging Theodulfus di eweer voldoende repetities achter de rug hebben om een paar uur lang zelfverzekerd met humor te gaan smijten. Direct om acht uur, uiteraard na de gebruikelijke opening van voorzitter P. H. v. d. Bosch, is het raak met „Nelis niet kiete len", een luchtige eenacter met Janus en Nelis Mengelmoes, Truur, Jopie, Ber Boemel en Nelis Verbaal. De zakdoeken zullen nauwelijks tijd krijgen om te drogen want „Nelis niet kietelen" staat „Ge vaarlijk snoepgoed" op het programma, ook al een klucht van het zuiverste gehalte. En dat er veel lachers in de zaal zullen zitten, dat is nu al zeker. Bijna een week voor de première waren de kaarten al uitverkocht, een volle bak dus voor Theodolfus. Dit jaar maken de amateurs uit Oude-Wetering er iets speciaals van, want 1973 is een jublileumjaar. Precies een halve eeuw geleden brak in Oude-Wetering voor het eerst de plankenkoorts uit toen ter gelegenheid van het priesterfeest van pater Adriaan Hoekstra de toenmalige pastoor De Kok het het beste vond om dit heugelijke gebeuren op gepaste wijze te omlijsten met een toneelspel. De smaak was direct raak, toneel in Oude-Wetering; dat was het. Onder leiding van regisseur Jan Vesseur, voorzitter Willem Adema, secretaris P. H. v. d. Bosch, Gerrit Vangmann, Piet Vesseur, Theo Obde/n en 25 toneelgierige leden begon Theodolfus parmantig aan het eerste seizoen. Zonder vrouwen weliswaar want daar was destijds alleen plaats voor in de zaal. En het lukte. Voort aan zouden de bewoners van Oude-Wetering twee avonden per jaar vrij houden om in het Wapen van Alkemade of in de zaal van café Meerzicht te genieten van Theodulfus. Lachen als het ging om een klucht op de Vastenavond en ontroerd toekijken als in het najaar een ernstig stuk op de planken werd gebracht. Elke keer weer kwa men ze. Ook in het najaar van 1940 toen het spiegelglad was. Een grote arreslee haalde de mensen toen van huis. De verknochtheid aan een avondje Theodulfus bleek ook nog eens bij het 40-jarig jubi leum toen tijdens het tweede bedrijf de stroom plotseling uitviel. Terwijl in allerhaast gepoogd werd een electriciteitskabel over de brede Oude Wetering te leggen wachtte het publiek bij kaarslicht geduldig af. Na drie kwartier werd de verbinding met de overkant tot stand gebracht. Toen het licht weer aanfloepte zat ieder nog op zijn plaats. Niemand was naar huis gegaan.Theodulfus heeft ook achter de schermen bekwame werkers gehad zoals timmerman Jan Zoet, altijd in de wee met hamer en nijptang. En niet te vergeten toneelmeester Jan Boers. Hij stond er altijd persoonlijk borg voor dat op het juiste moment de bliksem insloeg of de wind over het kleine toneeltje raasde. Wie er een halve eeuw toneel heeft opzitten maakt veel mee. De oorlog bijvoorbeeld toen niet eenmaal het doek kon worden opengetrokken en de domper op de viering van het tweede lustrum toen door ziekte van de regisseur de vereniging bo o WASSENAAR/UTRECHT - Men- ken-Landbouw B.V. te Wasse naar zal zeer nauw gaan sa menwerken met de Utrechtse Melkcentrale (UMC). Hiertoe is besloten op de maandag gehou den algemene vergadering van UMC. Door de huidige snelle ontwikkeling op de consumptie melkmarkt had het bestuur van de UMC behoefte tot samenwer king met een gelijkgerichte on derneming. Over de samenwerking is vooraf overleg gepleegd met de betref fende vakbonden en is voldoen aan de SER-fusie-code. De sa menwerking zal geen invloed hebben op de werkgelegenheid. Menken-Landbouw (Holding) B.V. heeft een omzet van ongeveer 100 miljoen gulden en beschikt over consumptiemelkbedrijvcn te Wassenaar, Leiden en Ncord- wijkerhout. Verder behoren Liso Frisdranken te Bodegraven, Bottelmaatschappij 't Gooi te Soest en Kips' Vleeswaren fa briek te Amsterdam tot het con cern. Het totaal aantal perso neelsleden Van Menken-Land bouw is 534. De UMC beschikt over een con sumptiemelkfabriek te Utrecht een kaasfabriek te Vianen. De omzet van UMC bedroeg in 1972 26 miljoen gulden. Het aantal personeelsleden is 130. ven de afgrond balanceerde. Of het stuiptrekken in '39 toen de fi nanciële nood Theodolfus byna boven het hoofd steeg. Een grote steunactie van het echtpaar Hoekstra-Loos leverde toen 267,50 op; een bewijs dat Oude Wetering Theodulfus op handen droeg. Tegen over die tijdelijke mineurstemmingen staat als een trotse rots na tuurlijk de stapel leuke herinneringen. Oud-toneelspelers herinneren zich nog wel de geweldige successtukken „Kermisvolk op Kerst mis", „Als je maar geld hebt".„Mijnheer Klaproos" en „Schandaal in de groene kakatoe". Nog veel meer van deze terugblikken in het verleden staan beschreven in het jubileumboek dat ter gelegenheid van dit 50-jarig bestaan wordt uitgegeven. Theodulfus is van plan het nog heel wat jaartjes vol te houden. Met luchtig toneel wel te verstaan want het spelen van drama's wordt in Oude Wetering al lang niet meer beoefend". „We blijven het zoeken in de blijspelen", aldus aftredend voorzitter v. d. Bosch. „Geen dijenkletsers, maar degelijke humor". 55 KOUDEKERK Burgemeester Van der Linden heeft gisteren de EHBO-diploma's uitgereikt. Het was een bijzondere aange legenheid, omdat de cursisten sinds lange tijd weer in staat werden gesteld het EHBO-diplo- ma te halen. De opleiding in het slop geraakt. Op initiatief van dokter Waldeck werd de cursus weer opgevat. Het resul taat was 22 geslaagder. LEIDEN/WAGENINGEN Aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagden voor het can- didaatsexamen Plantenziekte mej. F. Boon uit Leiden; voor het candidaats cultuurtechniek (waterzuivering) de heer J. J. de Graeff te Oegstgeest; voor het candidaats Levensmiddelen technologie (chemisch biologi sche richting) de heer R. G. van Driel te Oegstgeest en voor de candidaatsexamens Nieuwe Stijl: N 15 J. A. Bauer, Leid- schendam; N 30. A. W. Slee king, Wassenaar; N 33 (met lof) H. T. J. v.d. Wetering, Voorschoten; N 42 mej. C. Th. de Graaff en C. P. Guldemond, Boskoop. LEIDEN Aan de Diefsteeg i Leiden gaan maandagmiddag om een uur de deuren van handwerkboetiek „De Bij" voi het publiek open. Men kan i terecht voor alle vormen v£ „klassiek" en moderne hand werken. ZOETERWOUDE „In deze tijd waarin In het Rotterdamse bis dom maar 30% van de katholie ken tot de regelmatige kerkgan gers behoort, is er een toene mende belangstelling voor het contemplatieve, voor vragen naar de zin van het bestaan". Dit zei Vicaris W. van der Ende, van het bisdom Rotter dam tljdcms de gisteren gehou den gespreksavomd over „Dienst aan de Kerk, dienst van de kerk, Kerkdienst" in Zoeterwou- de. De Delfste predikant ds. J. van Woerden benadrukte dat het ge bed geen monoloog, maar een tweespraak is. Het belangrijke van het christelijk gebed is „dat het niet leidt tot berusting, maar tot activiteit." De vicaris stelde dat het Evange lie een eigentijdse verkondiging zal moeten hebben. Het klinkt nu dikwijls „zo saai en obli gaat". Verder constateerde de vicaris dat de Kerk meer naar buiten groeit. Zij legt minder de na- aruk op „sluit de rijen". De avond werd gehouden in het kader van het pastorale plan „Toerusting". Na de inleidingen van de beide sprekers hielden de deelnemers zich in verschil lende groepen bezig met een aantal vragen. Dit werd afgeslo ten met rapportage waarop door de inleiders nader werd inge gaan. De tweede serie van „Toerusting" wordt afgesloten met twee avon den over „Dienst aan de We reld" op 8 en 29 maart. Deze zullen onder leiding staan van drs. H. M. de Lange, voorzitter van de NOVIB. RIJPWETERING Gymnastiek vereniging „Harambee" bestaat deze maand vijf jaar. Op 18 fe bruari zal dit eerste lustrum ge vierd worden. Om ha'f elf is er voor de leden een mis uit dank baarheid en in de grote zaal van het Dorpshuis zullen open bare gym- en turnwedstrijden worden gehouden. Dit deelde gisteren de voorzitter van „Ha rambee", de heer Koek, mee tijdens de jaarlijkse ledenverga dering in de rode zaal van het Dorpshuis in Rijpwetering. De vergadering werd bijgewoond door pastoor Ed. van Diepen, die de vereniging feliciteerde met haar jubileum-verjaardag. Harambee", blijkt een negatief saldo te hebben. De oorzaak is de aanschaf van een vrij kost bare lange mat. De veelomstre den 500 die de vereniging als huur voor de toestellen moet be talen aan de stichting Het Dorpshuis, kwam ook op deze vergadering weer aan de orde. De discussie werd gestopt óm dat het bestuur zei zijn mening al duidelijk gemaakt te hebben in „PIT 69", het verenigings blad. Besloten werd de ledencontributie voortaan per bank of giro te re gelen. De leden zullen ook de bondscontributie gaan betalen. Deze is voor leden tot 16 jaar twee gulden en drie gulden voor de overigen. Deze bedragen zul len jaarlijks per kwitantie wor den geïnd, evenals de verzeke ringspremie die van drie gulden tot 2,50 per jaar is verlaagd. t>e verzekeringsuitkering voor ge huwde dames gaat zes gulden per dag bedragen voor 5 zes daagse weken. Voor anderen drie gulden. ten telefoonaansluiting voor de vereniging werd van groot be lang geacht. Hierdoor kan een regelmatiger contact ontstaan met de trainer en trainster. met de bond en het District West 3. Iet Bestuur werd verkleind door geen nieuwe kandidaten voor te stellen voor de aftredende en niet meer herkiesbare bestuur leden. De heer Kok werd met algemene stemmen herkozen. LEIDEN Slechts één prolongatie deze week in de Leidse bioscopen. Haanstra's Bij de Beesten af is verhuisd van Lldo naar STUDIO. LIDO heeft deze week weer een spannende James Bond: „Dr. No". De snelle held jaagt weer de nodige bestaande of nietbestaande kas telen na. De kamische western „Amen broeder Amen" is te zien in LUXOR, waar Bud Spencer (bekend van de Trinity-serie) een goe de man speelt, die geplaagd wordt door zijn vrouw. Astrologie in de film is er in REX waar „Een magd en een stier" bijzonder slecht met elkaar op blijken te schieten. Sex met een vleugje humor geeft TRIANON deze week. Drie „Au pair girls" maken het leven in Lon den onveilig, evenals overigens dat van hun werkgeefsters. CAME RA heeft deze week de al wat oudere, maar daarom niet minder goede Hitchcock: „The Birds". Voor de jeugd heeft het theater een spannende Winnetou „Winnetou en het goud van de Apachi". Voor de liefhebbers van nachtvoorstellllngen vertoont Rex deze week „Erotiek in de Moulin Rouge" en Camera „The Leopard". VOORSCHOTEN De Groningse popgroep Solution speelt vanavond in het Cultureel Centrum in Voor schoten. De groep, één van de betere bühne-groepen in Nederland, bestaat uit vier man. Hans Nater- man, drums, Guus Willemse, bas, Tom Barlage, jluit en sax. en Willem Ennes, orgel en piano, hebben reeds twee Ip's opgenomen, waarvan de laatste. Divergence, hun eigen sound het best doet uitkomen. Focus bijvoorbeeld gebruikte enkele van hun nummers. Hun goede reputatie als live-groep garanderen een fijne avond in het Cultureel Centrum. Aanvang van het concert: 20.00 uur. LUXOR Mauriclo Lucidi moet bij het maken van de film „Amen broeder amen" aan een commercieel succes hebben ge dacht. De film is het uiteinde lijk ook wel geworden, wat niet zo verwonderlijk is omdat het gegeven van de film de laatste tijd bijzonder in zwang is. De bioscoopbezoeker wil geamu seerd worden zonder een traan tje te hoeven wegpinken, zoals dat bijvoorbeeld bij films als „The Sound of Music" of „Sis- si" gebeurde. Het moet alle maal hard, maar toch komisch zijn. Beide aspecten heeft Amen broe der amen wel, maar het accent ligt toch meer op de humor dan op vuistgevechten. Het verhaal gaat in het kort hierover: De belangrijkste ingezetenen van een dorp trachten een man en een klein jongetje uit een huis te krijgen, dat ze geërfd heb ben. Een van de inwoners weet de man (Bud Spencer) te bewe gen met zijn zuster te trouwen. Op het huwelijksfeest komt Bud erachter waarom de bewoners hem liever zien gaan dan ko- TRIANON Van een film als „Au pair girls" Is eigenlijk wei nig te zeggen. Het geeft de kij ker een bepaalde ontspanning en is op sommige punten nog wel geestig ook, maar een ach- Hoewel „Au pair girls" het predi- caat „Sexfilm" heeft is er nau welijks bloot in te zien en dat maakt hem juist aantrekkelijk. Een Japanse au pair komt te recht in een groot kasteel waar zij moet „spelen" met de zoon des huizes. Als hij haar avances na een dag nog niet begrijpt, verlaat ze het huis op staande voet. Anders is het met een blonde Duitse au pair. Zij gaat de eerste avond dat ze in Lon den is uit en ontmoet meteen „een nieuwe werkgever". De derde au pair komt nooit op haar bestemming aan omdat ze zich niet durft te vertonen (ze heeft haar kleren onderweg ver loren). De vierde beleeft de nacht van haar leven als ze ont maagd wordt door een bekende zanger. Kortom, na een nacht au pair te zijn geweest zitten ze de volgende dag alweer op het arbeidsbureau vanwaar zij door de blonde Duitse naar haar werkgever worden meegeno- Rl." „De maagd en de stier" geeft ai duidelijk aan In de titel dat het hier om astrologie gaat. Inderdaad, het ging om astrolo gie. De wijze waarop was ech ter zeer onbenullig. Serieus of niet serieus, men probeert de toeschouwer wijs te maken dat als men niet bljelkaar past wat het gesternte betreft, men be slist geen huwelijk of verhou ding moet aangaan omdat het dan toch op gegeven moment spaak loopt. Een wat onzinnige theorie; de uit werking en voorbeelden' in de film sloegen nergens op. Men wordt geconfronteerd met een pas getrouwd stel, waarbij het al vanaf de eerste huwelijksnacht fout zit. Zij, zwaar teleurge steld, zoekt haar heil bij een „sterrenwichelaar" die haar eert aantal dingen omtrent astrologie uitlegt. In de film ge beurt dit aan de hand van een aantal voorbeelden. Alle sterren beelden ziet men passeren, be geleid door commentaar van de „astroloog". Natuurlijk alleen voorbeelden op sexueel gebied; anders zou de film een nog gro tere afknapper geweest zijn dan die in feite al is. Het bloot is daarbij nog onopvallend, het ac teren slecht en de moraal ver volend. Kortom eeri slechte, mislukte film. LIDO „Wat is Sean Connery oud geworden", was mijn eerste gedachte bij het zien van Dr. No. En dat was dan ook het eni ge fascinerende van de hele rol prent 007 is in zijn eerste fiims nog gruwelijker dan later. Met volle energie werpt hij zich op het vernietigen van mensen tot behoud van de (Amerikaanse) wereld. Ondertussen „be schermt" hij een verleidelijk badende Ursula Andress, die zelf ook een netelig katje blijkt te zijn. Samen komen ze toch tot een aardig compromis, dat oncompromltterend onzichtbaar blijft op het witte doek. De over daad aan technische snuffen is vervelend, de sjeu is er hele maal vanaf. Uiteindelijk zien we in werkelijk heid immers ook niet veel an ders- Het enige waur Dr. No dan nog goed voor blijft, is dat hij je aan het denken zet over onze toekomst liever zonder dit Amerika. als je dat wilt inzien. CAMERA De echte Hitchcock- liefhebbers had de directie van Camera geen groter plezier kunnen doen dan het vertonen van de film „The Birds". Het Is een „Hitchcock" op z'n best, niet ai te veel geweldplegingen, maar door subtiel opvoeren van de spanning des te benauwen der. Het verraderlijke bij Hitchcock is altijd dat hij begint met lieflijke tafreeltjes met op het eerste go- zicht gewone mensen, zodat de kijker denkt dat hij in een ver keerde bioscoop zit. Dit is bij „The Birds" niet an ders. Een aardige juffrouw ont moet de man vun haar dromen op een bepaald idyllische ma nier; Zij geeft zich uit voor vo gelverkoopster, terwijl hij op zoek is naar parkieten. Zo op het oog is er nog steéds niks aan de hand als ze erachter komt waar hij woont en hem op gaat zoeken. Net op het moment dat ze elkaar in de armen val len wordt Melanie gepikt door oen zeemeeuw. Dat wordt dan het begin van enkele verwon derlijke zaken. Horden vogels vallen schoolkinderen aan, beu ken net zo lang tegen ramen tot zij erdoor heen breken en bren gen ernstige verwondingen toe nan hun slachtoffers. Met lang zame dnses weet de meester van de thriller de film tot een climax te brengen, waarna het zwakste puntje uit de film volgt. Hoe dat precies In zijn werk gaat willen we niet verklappen omdat men dan niet ten volle kan genieten van deze volgens ons de beste Hitchcock.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5