Heracles zeker van dit jaar subsidie DAG VOL MISERE VOOR NEDERLANDSE SCHAKERS Pechvogel Gertie Wildeboer nu eens niet de favoriet WIELERCROSSERS STRIJDEN OM TITEL Motorcrossers vonden sponsor Ajax-PSV dag eerder Prijzen toto 27 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA II Van Hanegem: een wedstrijd en boete DEN HAAG De tuchtcommis- sie van de KNVB heeft de Feyenoorder Wlm van Hane gem, die afgelopen zondag in de bekerwedstrijd tegen PEC/Zwol- le zijn derde gele kaart kreeg wegens aanmerkingen op de lei ding, geschorst voor één binden de wedstrijd. Van Hanegem kreeg tevens een boete van 300 gulden. De tuchtcommissie legde voorts schorsingen op aan: De Gier (De Volewijckers): twee binden de wedstrijden; Flaes (FC Dor drecht): een bindende wed strijd; v.d. Dungen (PSV): een bindende wedstrijd en een boete van 150 gulden. (Van onze sportredactie) ALMELO, De eerste divisieclub Hera cles moet tot het voorjaar wachten tot de vereniging weet of ook in de toekomst op 1973/74 geen levensvatbaarheid blijken te bezit ten, moeten verdwijnen. Het sectiebestuur be taald voetbal kon daarop bevestigend noch ont kennend antwoorden, omdat daarover niets was besproken, volgens wethouder Janssen. subsidie van de gemeente Almelo nere- 0mdat de raad «een "elles-nietes-debat wilde hou- - - den, werd besloten de beslissing over het wel of niet toekennen van subsidie aan Heracles uit te stellen tot meer over de plannen van de voetbal club bekend is, terwijl tegen die tijd ook meer bekend is over de financiële gang van zaken bij deze vereniging. Inmiddels heeft mr. J. Hogewoning, voorzitter van de sectie betaald voetbal, verklaard dat de sectie kend kan worden. Gisteravond besloot de gemeenteraad van deze gemeente de sub sidie van f 56.000,voor het seizoen 1972/73, die al op de begroting stond, als nog uit te keren. Of Heracles ook in de toekomst op financiële steun mag reke nen, laat de gemeenteraad afhangen van de cijfers die Heracles op 1 april kan la ten zien. Heracles had, nadat het college van b en w een nota betaald voetbal had gepresenteerd, ge vraagd de kans te krijgen voor het eind van het seizoen 1973/74 te bewijzen levensvatbaarheid te hebben, omdat de KNVB dan fase 2 van het sane ringsplan zou afsluiten. In eerste instantie verzet te het college van b en w zich daartegen, omdat de wethouder van sportzaken G. K. Janssen na informatie bij het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB niets was gebleken van een derge lijk plan. Volgens dit plan, aldus Heracles, zou den de clubs die aan het eind van het seizoen voor continuering van het betaalde voetbal Mr. Hogewoning vindt een totaal van 38 betalen de voetbalclubs een mooi aantal, maar 36 is het absolute minimum. De verenigingen die er finan cieel zeer slecht aan toe zijn, kunnen verdwij nen. Er is een meerjarenplan in bewerking, waarmee het betaald voetbal gezond gemaakt moet worden. Wethouden Janssen zei van het sectiebestuur be taald voetbal vernomen te hebben dat de extra uitkering uit de toto van 2,8 miljoen dit seizoen voor het laatst is. Mr. Hogewoning verklaarde, dat deze mededeling geheel voor rekening van de wethouder komt. De KNVB streeft er juist naar dit bedrag, dat geheel ten goede komt aan de verenigingen, te verhogen. WIJK AAN ZEE Slechts een negatief mirakel kan de Russische schaakgrootheden Tal en Balasjow nog van de eerste plaats in het 35e Hoogoventoernooi afhouden. Zij hebben thans 9'/2 pnt, een half punt meer dan een groot meesterresultaat. Er moet nog een ronde worden ge speeld. In de slotronde, die morgenoch tend begint, zou slechts de wis selvallige Joegoslaaf Planinc de gang van zaken kunnen versto ren. Hij zou daartoe allereerst de uitgestelde partij tegen' de nog halfzieke Szabo moeten win nen en zaterdag Enklaar moe ten verslaan. Als dan beide Russen zouden remiseren (Tal- Zuidema en Ribli-Balasjow) komt hij met hen! op het ere- platform. Geen mens echter die in een dergelijke opeenhoping van toevalligheden gelooft De hoge positie v danken zij vooral heid irf de gisteren gespeelde ronde. Ree verloor van Wasjoe- kow, Hartoch ging ten onder te gen Tal en Balasjow bracht in een fijne Spaanse partij Szabo een nederlaag toe. Kandidatuur Spannender Zo verloor Donner Wit: LJubojevlc (Joegoslavië) Zwart: Donner (Nederland) Plrc-verdedlglng 1. e2—e4. d7-d6: 2. d2—<14. PgS-(6: 3. Pbl—g7-g6; 4. 12—14. LfS—g7. 5. Pgl—n. O-O; 6. Lfl<13. PbSc6 7. e4eó. d6xeó; 8. d4xe5. Pf6-dö; f. UI—d2. Pc6bt10. I.d3—e4. Pd.ïb611. a2a3, Pb4-a6; 12. Ddl— e2, Pa6có13. O—O—O, Pc5xe4. II. Pc3xe4, c7c615. Ld2—n5. DD8 eS: 16. Üe2—(2, Pb6—d5: 17. Df2- hl, n-ffi; IS. e5xre. e7xf6; 19. Thl Grootmeeste jo pe4g3, De8c8Ree—Wasjoc Ljubojevic versloeg Donner, min of meer van de opening uit. Aldus heeft de Joegoslaaf, die deze week maar matig draaide, opnieuw zijn kandidatuur voor een prijs gesteld. Van Neder landse zijde moet Jiet - wat de achtste prijs betreft - geheel van Enklaar komen". Hij brak tegen Zuidema af - de stand lijkt in evenwicht te zijn - ter wijl hij zaterdag wit tegen Pla ninc heeft. Zijn 6</2 punt kunnen dus tot bijvoorbeeld Vfa 8 op lopen. de Russen Bij de meesters heeft de Roemeen hun hard- Ghitescu zich op de eerste plaats gehandhaafd. Gedurende uren diende hij daartoe moeilijk dames-eindspel tegen Hecht in evenwicht te houden. Het gelukte hem langs afgron den. De Argentijn Quinteros. die deze zomer in het IBM-toernooi zal uitkomen, volgt op een half punt. In de slotronde heeft Ghi tescu wit tegen v.d. Weide en heeft Quinteros wit tegen Ador- jan. Van Scheltinga zal in geen geval meer spelen. De behande lende arts heeft hem definitief rust voorgeschreven. In1 het dames-toernooi wordt het dagelijks spannender. Koploop- ster Zivkovic verloor onver wacht van de Zwitserse Wet- stein, die de laatste plaats deelt. In dit toernooi worden ze ventien ronden gespeeld. partljer In de meestergroep van het Hoog oventoernooi is Theo van Schel tinga op doktersadvies „uitge- I vallen". c2c4, 1)7—b6; 22. La6— (12, Pd5 Ld2c3. Tc8c6; 27. P(3—«5. h7—hii: an gisteren gespeelde ep. 14e ronde 0—1. Andersso Hort-Najdort APELDOORN Twee jaar geleden verbaasde Gertie Wildeboer iedereen in de vaderlandse wielercross wereld door van de ene overwinning naar de ande re te snellen. De impone rende succesreeks kreeg zijn bekroning echter niet. Juist in het belangrijkste evenement mislukte de greep naar de macht van de frêle Apeldoorner. Het wereldkampioenschap, dat toen in zijn eigen woon plaats werd gehouden, ein digde in een teleurstelling. Een week voor Wildeboer algemen gedoodverfd als de grote favoriet de kroon op zijn werd zou kun nen zetten sloeg de griep toe. Zijn conditie werd zo danig aangetast, dat hij de strijd in de voorste gelede ren niet aankon. Toch fi nishte Wildeboer nog als vijfde. Nu zegt de 24-jarige crosser: „Hoe ik dat toen voor elkaar heb gekregen, begrijp ik nu nog niet. Ik heb in die race zo ont zettend moeten afzien dat ik nog enorm blij was met een vijfde plaats". Na die deceptie verdween Gertie Wildeboer ge ruime tijd uit de belangstelling. De specifieke wielercrosser, die op de weg nauwelijks uit de voeten kan. vestigde al zijn hoop op het nieuwe seizoen. Daarin zou hij, een ervaring rij ker, opnieuw trachten zijn slag te slaan. Maar weer sloeg het noodlot toe. Een forse bronchi tis maakte alle voorbereidingen en training nutteloos en Wilde boer moest zich neerleggen bij een mislukt seizoen. Met een grotere ambitie dan ooit tevoren I" het voorseizoen was Gertie Wildeboer weinig gelukkig. „Met een derde plaats ben ik al tevreden", wierp Wildeboer zich enige maanden' geleden op zijn trai- ningsarbeid. Deze winter zou weer iets van de glorie terug moeten brengen. De start was veelbelovend. Wilde boer reed enkele knappe uitsla gen, maar ook ditmaal was hem weinig geluk beschoren. In een cross in België raakte de Apel doorner bij een valpartij betrok- zegt hij. ken en liep daarbij een hersen schudding op. Zes weken! moest Wildeboer zijn teleurstelling verbijten. Pas half december kon hij weer op de fiets. Na slechts een week training durf de hij het weer aan het zware crosswerk te ondernemen. „Ik had natuurlijk een behoorlijke conditionele achterstand opgelo pen", vertelt Gertie Wildeboer. „Alle anderen hadden die zes weken rustig verder kunnen bouwen aan hun training. Maar ik moest voor een groot deel op nieuw beginnen. Toch viel het me nog mee om weer op het vereiste peil te komen. Ik was inmiddels zes kik» te zwaar ge worden, maar die heb ik er nu weer van af. Mijn lichamelijke conditie is weer vrij goed. Maar toch heb ik het gevoel, dat het nog geen honderd procent is. Soms heb ik nog last van mijrf hoofd. Je gaat je op een gege ven moment afvragen of het nou een fysieke of een psychi sche kwestie is. Je gaat twijfe len". PROBLEMEN Pechvogel Gertie Wildeboer heeft over zijn problemen met vrijwel niemand gesproken. Slechts zijn nieuwe ploegleider Van Erp werd in de moeilijkheden ge kend, maar voor het grootste deel moet Wildeboer zelf maar een oplossing zoeken. Een eer ste aanzet daartoe zou een goe de klassering zijn bij het Neder lands kampioenschap dat het aanstaande weekeinde in het Brabantse recreatiegebied de Beekse Bergen wordt gehouden. In schrille tegenstelling tot twee jaar geleden, start Wildeboer daarin' niet als de grote kans hebber. „Vantevoren heb ik me op dit seizoen voorbereid met de gedachte: nu moet het ge beuren. Ik heb de goede leeftijd en bovendien veel ervaring. Toen kwam dat ongeluk in Bel gië en ik vreesde dat het op nieuw verkeker/ zou zijn. Geluk kig is het herstel sneller gegaan dan ik had verwacht. Op dit moment is het zelfs erg gunstig dat ik niet degene ben, waarop iedereen let. Ik weet uit erva ring, dat je als favoriet onder een geweldige druk rijdt. Die heb ik nu dus niet. De Scheffers (Albert en Gerrit) zijn nu de mannen, waarop wordt geloerd. Ook Cock van der Hulst. Cees Zoontjes en Hans Stekers zijn kanshebbers. De Scheffers heb ben goede uitslagen' gemaakt. Maar ik kan me niet met ze meten, omdat ik vrijwel niet te gen ze heb gereden. Meestal heb ik crosses in België opge zocht, omdat daar het meeste is te verdienen. De gebroeders Scheffers hebben daarentegen vooral in eigen' land gereden. Ik moet er echter voor zorgen dat ik bij hen in de buurt blijf. Dan heb ik een kans". Gertie Wildeboer staat slechts een ding voor ogen om zijn seizoen weer goed te maken. Dat is deelnemir/g aan het wereldkam pioenschap in de buurt van Lon den. „Ik wil proberen Engeland te halen", zegt de Apeldoornse wielercrosser. „De eerste vier van de Beekse Bergen gaan. Ik hoop ik dat ik derde wordt. Dan ben ik al zeer tevreden. Tenslót- te ben ik nu eens niet de favo riet. Dus wie weet FRANK WERKMAN. Ljubojevlc-D O-l. Zuldcr nlnc-Rlbll 1—0, 4: Planinc 8 -f 1 ultgestcl l 8. 6/8: Andereson. Rlbll. LJubo- 9. Nnjdorf 7. 10. Knklai dema 5V1- 1 afgebr.. 14: D 16: Ree 4\. 16: Hartoch 8. MccslcrRroep, 14c ronde: echtGhitescu Va. v.d. Weide-Sax O-l. v.d. Welde 4. 16: NIJdam leszonetoernool, 14e ronde: ovIc-Wettstctn O-l. Vreeken-Hart- afx-i-br. Merllnl-Wa»jieUky_0— Kattlni O'SlochruPollhrr vlc afget afgebr.. D'Sloch Jovai ïlade 0—1. Timmer 1 afgebr.. 10: Vreeken 7 1 al- gebr 11 Ferrer 6'i. 12: WasneUky 6. 13: Plhajllc 5 4- i afgebr.. 14: Timmer 4"_- +1 afgebr f I uitge steld. 15; Merlin! 3';. 16 Kattlnger 3, 17/18 WetUteln. O'Slochru 2>.«. AMSTERDAM De competitie wedstrijd Ajax-PSV, die Is vast gesteld voor zondag 11 februari is verplaatst naar zaterdag avond 10 februari. Ajax denkt op zaterdag meer belangstelling te trekken dan op zondag. In Athene is gisteren bekend ge maakt dat tijdens de trip, die Ajax van 12 t/m 18 februari door Griekenland maakt, de ploeg twee wedstrijden zal spe len; op 14 februari tegen PAO K Saloniki en 16 februari in het Karaiskakis-stadion van Athene tegen Olympiakos Piraeus. Zeist Het Motor-Yamaha Paleis zal, In samenwerking met de Japanse motorfabriek, het komende seizoen een Nederlands motorcrossteam sponsoren. De Rotterdamse importeur heeft zeven prominente rijders voorlopig onder contract. Het zijn Stef van der Sluis (kampioen 250 cc), Riekes Lubbers (de of ficieuze Europese kampioen zijspan 1971), de 16-jarige Mattie Gie- len, Cor den Blggelaar en de 500 cc-rljders Frans Sigmans, Peter Willems en Harrie Driessen. Volgens algemeen manager Hans Moerkerk zal het project in zijn geheel meer dan een kwart miljoen gulden vergen. De crossers rijden op semi-professionele basis en vormen beslist geen fabrieksploeg. Wel is sprake van fabriekssteun. Onder meer zou Yamaha een originele 25-, 250- en 350 cc-fabrieks- machine ter beschikking stellen. De leden van de ploeg zullen tijdens de wedstrijden evenwel zonder assistentie van fabrieksmonteurs moeten werken. Zij zullen zelf de noodzakelijke reparaties moeten uitvoeren. Wel kunnen ze gebruik maken van de service van het Europese centrum van de firma in Uithoorn. Enige rijders hebben, aldus manager Moerkerk, een contract dat een looptijd van een jaar heeft, andere voor een langer tijdvak. Na een periode van voorbereiding zal de nieuwe Nederlandse formatie zijn Grand Prix-debuut maken in de Grote Prijs van Frankrijk, op 1 april. De Zeeuw Harrie Goossens is coach van de ploeg. Peter Willems is voorlopig nog uitgeschakeld. Hij brak zondag bij een wedstrijd een been. Van der Sluis zal in alle wedstrijden, tellend voor hete wereldkampioenschap 250 cc, starten, Frans Sigmans in die voor de titel bij de halve liters, Gielen komt met zijn 125 cc-motor uit in de wedstrijden voor de FIM-Cup. DEN HAAG De uitslag van sporttoto no. 27 dd. 27/28 janua ri 1973 is: aantal deelnemers 587.091; inleg fl. 1.333.276,-; prij- zenbedrag fl. 563.975,-; 1c prijs, 112 winnaars die elk bru to fl. 1.258,80 ontvangen; 2c prijs, 2.506 winnaars, die elk fl. 56,20 ontvangen; 3e prijs, 23.331 winnaars, die elk fl. 6,- ontvangen; De premie ten bedrage van fl. 140.993,90 wordt na het verstrij ken van de reclametermijn op woensdag 21 februari bij loting toegewezen aan een der eerste prijswinnaars. IJsliockeyzege Den Bosch DEN BOSCH De ijshockeyclub Skol Den Bosch heeft gister avond thuis met 10-3 (2—0, 6—2. 2—1) gewonnen van Thialf uit Heerenveen. Het was een wed strijd om de Coupe NN. Er wa- ren 500 toeschouwers. DEN HAAG Dit embleem is door de Nederlandse IJshockey Bond speciaal ontworpen voor de we reldkampioenschappen in de C-poule die van 8 t/m 18 maart in Nederland zullen worden gehouden. Het gedeelte waarin de we reldbol staat, heeft een rode kleur, het midden vak dat de vorm heeft van eenf doelmansstick, is wit en het onderste ge deelte is blauw. Dit em bleem zal ook op grote schaal als sticker worden gedistribueerd, waarbij de hulp is ingeroepen van de supporters er ">«en van de respectievelijke ijshockeyverenigingen. Wk schaatsen DEN HAAG - Voor de wedstrij den om het wereldkampioen schap schaatsen amateurs, die op 17 en 18 februari in Deven- ger worden gehouden, bestaat grote belangstelling. Tot dusver hebben zich zestien landen aangemeld. Het zijn (met tiw«»n haakies het aantal rijders): Ver. staten (2), Cana da (2), Japan (2), Finland (3). Gr. Brittonniö (2), Chin* Zweden (3), Noorwegen (5), Oost Duitsland (1). Italië (2), Paltn (2). West Duitsland (2). Australië (2). Zwitserland (1). Rusland (3) en Nederland (5). v. d. Weide nam meer voorsprong GRONINGEN Bennie van der Weide uit Heerenveen heeft zijn voorsprong in de wedstrijden- reeks om de Heinekcntrofec gis teravond verder uitgebouwd. Hij won in Groningen de vierde uurwedstrijd van de reeks Algemeen klassement: 1. Bennie van der Weide 34.2 punten, 2. Jan Kruithof 26, 3. Henk Por tengen 25. 4. Marvel Pennings 21. 5. Marlen Hoekstra 20,1, 6. Karei te Winkel 20 punten. Dames 25 ronden: 1. Rieneke Ver- heyen 18.18.7, 2. Akke Falkena, 3. Gerda Volmer, 4. Tieneke van der Meer, 5. Wiena de Gijs.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11